Esileht Väikelaps Haiguste ennetamine

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Teema: Haiguste ennetamine

Postitas:
Kägu

Mida teete haiguste ennetamiseks?
Nt, et kurk ei läheks valusaks?
Nohu-köha ennetamine?

Laps senini terve olnud, alustas just lasteaiateed, kolmepoolene.
Mina läksin kooli ja seal palju puududa ei saa (töökohaga oleks vist isegi lihtsam vbl), muidu ei arvestata.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kui laps sööb ja magab normaalselt, käib õues, karastab, siis muud ei saagi teha. Soovitan siiski juba valmistuda, et haigused lasteaia esimestel aastatel on paratamatus. Oleneb muidugi lapsest, aga neid, kellele midagi külge ei hakka, ei olegi näinud.
Kui sa juba ette mõtled, et ei tohi puududa, ei tohi puududa, siis on hiljem stress haiguste tõttu veelgi suurem. Võta kui paratamtut perioodi lapse (ja vanema) elus.
Ps lapse lasteaeda pannes olin ka esialgu ise kordades rohkem ja tõsisemalt haige kui kunagi varem. Nii palju siis mittepuudumisest.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eelkirjutajaga nõus, eelkõige on oluline korralik magamine, söömine ja stressi vältimine (sh lasteaiast puhkepäevad). No ja võib proovida esimeste ohumärkide peale reageerida, st kui tundub, et hakkab midagi tulema, siis kohe aurud-jalavannid-ninaloputused peale + vaba päev, võib aidata (äkki põeb lühemalt?), aga võib ka mitte.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Parem mõtle juba praegu, kes saaks lapsega hoolduslehe võtta, kui sa ise koolist puududa ei saa. 3,5-aastased on üsna tihti lasteaias haiged, ennetada sa seda eriti ei saa. Stress, väsimus, palju lapsi koos – viirushaigused hakkavad kohe levima, oktoobris on juba päris paljud haiged. Oma kahe lapse rühmasid vaadates ütleks, et vanuses 5+ tuleb see aeg, kui lapsed vähem haiged on ja saabki mitu kuud olla nii, et ühtegi nohu-köha-kurguviirust pole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

On “immuunsust tõstvaid” preparaate süle ja seljaga, alates Preventanist ja vitamiinidest jne. Minu kogemus- kasu pole neist kopika eest! Ja kui viirushaigus tuleb, ei aita ka ussi ega püssirohi, see lihtsalt tuleb rahulikult lasta läbi põdeda, ravida ja leevendada sümptomeid ja enesetunnet, lasta lapsel korralikult kodus taastuda (kui veel “eile oli palavik, aga täna on ok” lapse lasteaeda viid, haagib ta sealt otsekohe uue haiguse külge, sest vastupanuvõime kehal on veel nii väike).
Ja kas ravid korralikult ja hoiad kodus kasvõi kaks nädalat, et köha taanduks, siis suure tõenäosusega on ta IKKA! kolmandal lasteaiapäeval jälle nohune ja vesiste silmadega…
Uuri lähikonnas, on äkki keegi, kellele pole omal lapselapsi või kes oleks nõus poolhaige paraneva lapsega aeg-ajalt kodus olema (päris haige laps tahab ikka ema), pane kasvõi kuulutus ülesse, paljud pensionärid vms ehk tahaksid lisaraha ja kes oleks lahke loomuga vanatädi lapsele.
See on minu kogemus pooleneljase lasteaialapse kohta. Kuskil 5-6aastased on juba tugevamad, aga esimene lasteaia-aasta on paljudele ikka haiguserohke, isegi kui enne on olnud “täitsa terve laps” (enne oli lihtsalt kodune laps).

Kõige leebematest tasuks ehk just nüüd teha kas multivitamiini või probiootikumikuuri, anda paar nädalat nt Lacto seven kids tablette, need on ühed odavamad, magusaineks on ksülitool, mis on hammastele hea, maitsevad lastele. Kindlasti võiks anda ka d-vitamiini õlikapsleid/pärle, d-vitamiin aitab ka viirustele vastupanuvõimet tõsta ja nüüd sügisel hakkab juba temast puudus kätte tulema.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mingi steriilne bubble kera, kus ta siis talv läbi veedab.
Hügieenikombeid õpetada, pesta käsi, näppe ei topi suhu, väldite suuremaid inimhulki.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ega sa ei saa väga palju muuta. Laps peab olema juba väiksest saadik karastatud – st palju värskes õhus. Mingil määral võid proovida ravimtaimi ja probiootikume, kuid lapse immuunsüsteemi tugevust sa sellega olulisel tei muuda. Ja stressi ära ei võta.

Esimesel lasteaia aastal on enamus lapsi väga tihti haiged. Ükskõik, mis teed. Üksikud on need lapsed, kes on terved – siis pigem juhus, mitte vanema teadlik tegevus. Mul käis esimene laps esimesel aastal 3 päeva nädalas hoiul, ikka oli iga 2 ndl tagant haige – nii et ei pea paika ka see, et osaline koormus aitab. Ja ei ole nõrga tervisega laps – nüüd, kui laps hakkab 5aastaseks saama, on tema nohud sellised, et 2 hommikut on nina natuke kinni ja kogu lugu 🙂

Nii et lihtsalt sea end vaimselt valmis selleks, et laps ongi tihti haige. Panusta pigem sellele, kuidas laps saaks ära hoitud sel ajal, kui ta aeda ei saa (kui pereliikmetest keegi ei saa, otsi hoidja, kui koolist ei saa puududa). Midagi pole parata. Aga ära üleliigselt stressa selle pärast, ja jumala eest, ära süüdista teisi vanemaid selles, et sinu laps on haige – kõik teised vanemad on samasuguses stressis oma laste haiguste pärast 😀

Rääkige lastevanemate koosolekul ka läbi, et millal on nohu korral ok laps tagasi aeda saata – see osa tekitab tavalisel tkõige rohkem tüli. OSad arvavad, et tulebki hoida 2 ndl kodus, kuni nina üldse eitilgu, teised leiavad, et paar päeva kodus, kuni silmad enam märjad pole ja ei aevasta – inimeste aru saam, millal on laps haige, on väga erinev ja vaidlus ei ole selles, kas haige laps peaks olema kodus, vaid tegelikult on vaidlsu selles, et milline laps on haige laps 😉 Mina ise olen seda meelt, et tõde on kuskil seal vahepeal – päris kuiv nina ei pea olema, aga samas ei tohi lapse ninast tuleb paks kollane tatt ka kedagi oksele ajada 😀

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu kumbki laps polnud lasteaias haigem, kui kodus: st kokku maksimum 3 ndl aasta jooksul. Lasteaeda läksid mõlemad 2,5 aastaselt ja esimene (pool)aasta oli üks lisapuhkepäev.
Mingeid toidulisandeid/vitamiine pole juurde andnud. Iga väiksem nohu pole veel haigus ja kõrvapõletikke pole lapsed kunagi põdenud. Ka tuulerõuged mõõdusid palavikuta ja peale punnide muu ei vaevanud.
Suved olid lapsed maal ja solberdasid titest saati suhtelisel külmas merevees päevad läbi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ega sa ei saa väga palju muuta. Laps peab olema juba väiksest saadik karastatud – st palju värskes õhus

Ah, see jutt, et lasteaias levivate haiguste vastu aitab see, kui laps “on väikesest saadik karastatud külma välisõhuga”, “on suviti maal”, “solberdab külma mereveega”, on ka jama tegelikult! Kui laps väikesest saati on palju värskes õhus, siis ta harjubki justnimelt värsek õhuga, st. värske (külm) õhk ei tee midagi, talvel väljas temaga käia võib julgelt, haigeks ei jää. Kui solberdab külmas vees – siis harjubki just külma veega, st. teine, külma veega harjumatu laps võib jääda samamoodi solberdades haigeks, aga see palju solberdanu ei jää.

Kõik see aga ei anna mingit garantiid, et lapse lasteaeda panduna ei hakka sealt sageli haigusi korjama. Kui palju on neid, eks räägivad, et nad ei saa aru: laps on külmaga karastatud titest peale. Kodus oligi terve laps ka halbade ilmade ja märgade kätega ning tundus, et sellel lapsel on küll raudne tervis. Aga sõime/lasteaeda pannes hakkas ikkagi pihta: haigus, haigus, haigus!

Tegelikult, lasteaias levivate haiguste vastu treenib ainult üks asi: lasteaias käimine! Esimene õppeaasta võib olla jube, teine aasta natuke vähem jube, kolmas veel parem ja koolieelikuna juba täitsa hea – siis paljud lapsed juba nii staažikad lasteaias käijad, et nad on muutunud igasugu lastekarjas levivatele tõbedele märgatavalt paremini vastu panevaks. Ehk teisti öeldes: pikaaegsed lasteaias käijad ongi sageli üsna karastunud – karastunud mitte külma õhu, vaid just lasteaia tingimuste/haiguste vastu.

Nii et lihtsalt sea end vaimselt valmis selleks, et laps ongi tihti haige. Panusta pigem sellele, kuidas laps saaks ära hoitud sel ajal, kui ta aeda ei saa (kui pereliikmetest keegi ei saa, otsi hoidja, kui koolist ei saa puududa). Midagi pole parata. Aga ära üleliigselt stressa selle pärast, ja jumala eest, ära süüdista teisi vanemaid selles, et sinu laps on haige – kõik teised vanemad on samasuguses stressis oma laste haiguste pärast 😀

Jah, see on ainuke mõistlik soovitus. Kõik soovitused rohkem karastada, midagi tervislikku sisse sööta – otseselt kahjulikud need soovitused pole, aga ära looda neist liiga palju. Kui sa väga palju loodad, no mingi nipp peab ju ometi töötama ning selgub, et ikkagi tulevad sageli haigused – siis on lüüasaamistunne ning mõnel ka enda süü otsimine: “Mida ma olen küll oma lapsega valesti teinud, et ta nüüd nii sageli haige on?”. Aga lisastressi tekitamisel endale pole mõtet, tegelikult.

Muidugi on lastel individuaalsed erinevused – mõned on õnnistatud lapsega, kes juba esimesel sõime/aia aastal ei olegi rohkem haige kui kodus. Nemad ei saa aru, kuidas on võimalik, et teiste lapsed on lasteasutusse pannes muudkui haiged ja haiged, sest neil endal sellist kogemust ju ei ole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

inimeste aru saam, millal on laps haige, on väga erinev ja vaidlus ei ole selles, kas haige laps peaks olema kodus, vaid tegelikult on vaidlsu selles, et milline laps on haige laps 😉 Mina ise olen seda meelt, et tõde on kuskil seal vahepeal – päris kuiv nina ei pea olema, aga samas ei tohi lapse ninast tuleb paks kollane tatt ka kedagi oksele ajada 😀

Aga tegelikult on ju nii, et just nohu alguses ehk nohu kõige nakkavamas faasis on laps väliselt üsna vähe hirmuäratav: nina on veel üsna kuiv, võib nats läbi nina rääkida (sest limaskestad hakkavad vaikselt üles tursuma), tulevad mõned aevastused. Ja kõik! Aga selline algava nohuga laps on nakkusohtlik.

Paksu tatiga nohu, vastupidi, näeb kole välja, aga see on tavaliselt vana nohu ehk nakkust selliselt lapselt teised enam ei saa.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Nii on, ja tegelikult on laps nakkusohtlik juba paar päeva ENNE seda, kui ta ise haigeks jääbki! Viirus on juba kehas ja paljundab ennast ja levitab, aga haigustunnused tulevad alles siis, kui viirusetoksiinid kehas haigust hakkavad külvama ja viiruseosakesed surevatest rakkudest hulgakaupa välja paistakse.
See vana paks kollane lont nina all ei ole enam nakkav. Aga rõve on.

Please wait...
Postitas:
Kägu

No aga on lootust, et paneb lasteaias paremini vastu kui eelnevalt on juba suuremad õed-vennad igasugu asju koju tassinud?
Siis peaks ehk ka juba mingisugunegi vastupidavis olema? Teoreetiliselt?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina praeguseks teismelise pealt saan öelda, et võid hullumiseni karastada, tervislikult süüa, hoida peale haigust pikalt kodus jne. See ei aita, kui on laps, kes lihtsalt jääb haigeks. See on paratamatus. 2-7 aastaselt ta oligi kõikaeg haige sügisest kevadeni. Immuunsust uuriti tal mitu korda, kõik oli korras. Minu laps hakkas tervem olema alles koolis.
Loodan, et sul nii hullult ei lähe nagu meil oli.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu laps läks aeda 2-aastasena ning see esimene sõimeaasta kulgeski rütmis, et 3 päeva aias ja 2 nädalat kodus ravides. Karastatud maalaps küll aga ikkagi korjas kõik viirused viimseni endale külge. Teisel aastal püsis juba paar nädalat jutti terve enne kui nohu-köha külge korjas. Ja mida aasta edasi seda lühemaks on jäänud viiruste põdemised ning pikemaks terve olemise perioodid. Immuunsuse tugevdamiseks/tõstmiseks annan talveperioodil d-ja c-vitamiini ja katsume ka peale lasteaiapäeva regulaarselt õues liikuda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Keegi esines siin täiesti usutava teooriaga, et mida ekstravertsem laps, seda vähem lasteaeda minnes haigestub. Aga seda ei muuda ju mingite preparaatidega.

Lisaks D- ja C-vitamiinile, puhkusele, värskele õhule, täisväärtuslikule toidule, unele ja rutiinile pole ka profülaktiline soolakambris käimine paha mõte (ühel mu lastest oli väiksemana kalduvus astmale, käisin kahe lapsega korra-kaks nädalas – mõlemad olid selle aasta hüppeliselt tervemad ja hiljem juba suuremad ega haigestunud nii kergesti).

Please wait...
Postitas:
Kägu

Alustasime nädal tagasi Apovit C vitamiini andmisega, annan talle pooliku iga päev, see on hea maistega. Immuunsuse tõstmiseks.

D- vitamiin iga päev.

Köögiviljad-puuviljad iga päev tavatoidu juurde.

Valmis on ostetud: Laste Ibustar Forte, Sinupret, Zyrtec ja Sudafed Spray.
Kohe jälile kui esimesed tunnused tulemas, siis kaovad tunnused tavaliselt paari päevaga.

Please wait...
Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Esileht Väikelaps Haiguste ennetamine