Esileht Ajaviite- ja muud jutud Hariduse tase maapiirkondades, lokkav kirjaoskamatus

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 68 )

Teema: Hariduse tase maapiirkondades, lokkav kirjaoskamatus

Postitas:
Kägu

Loomulikult on tegemist üldistusega. Hiljutise traagilise õnnetusega seoses tutvusin paljude maanoorte FB profiilide ja kommentaaridega, mis õnnetusega seotud. Loetust arusaamine, kirjaoskus, oskus netist vajalikku infot otsida, on masendav. Kuidas sellised isegi põhikoolist läbi lastakse? Kes on nende õpetajad olnud?
19-aastane kulliküüntega pihv saab lapse, 2 kuu pärast juba ‘rämmab” mingite ossidega nt Kuressaare vahel. Oma profiilil hoitakse julgelt ülilabaseid pilte ja postitusi a la väike laps istumas pudelist õllet kulistava ossi süles. Hulgakesi viskutakse roolijoodikut kaitsma, kirjutades põhiliselt vigaseid mõttetuid stamplauseid ja tsitaate, mis kuidagi olukorraga ei sobi. Mis toimub?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Loomulikult on tegemist üldistusega. Hiljutise traagilise õnnetusega seoses tutvusin paljude maanoorte FB profiilide ja kommentaaridega, mis õnnetusega seotud. Loetust arusaamine, kirjaoskus, oskus netist vajalikku infot otsida, on masendav. Kuidas sellised isegi põhikoolist läbi lastakse? Kes on nende õpetajad olnud?

19-aastane kulliküüntega pihv saab lapse, 2 kuu pärast juba ‘rämmab” mingite ossidega nt Kuressaare vahel. Oma profiilil hoitakse julgelt ülilabaseid pilte ja postitusi a la väike laps istumas pudelist õllet kulistava ossi süles. Hulgakesi viskutakse roolijoodikut kaitsma, kirjutades põhiliselt vigaseid mõttetuid stamplauseid ja tsitaate, mis kuidagi olukorraga ei sobi. Mis toimub?

Küll sina oled ikka tark, haritud ja hea koos ülejäänud uustallinlastega. Et Tallinna elanike arv muu Eestiga võrreldes muudkui üha tõuseb, annab ometi ju alust positiivseks järelduseks, et Eesti haritud, tarkade ja heade inimeste suhtarv muutub järjest suuremaks!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kurb tõesti vaadata selliste elukommetega noori inimesi,eks neid on meie ümber üksjagu. Nende lapsed ei saa eluks kahjuks midagi maailmavaadet avardavat kaasa,kui ema on “rämmar” ja parimaks ajaviiteks on ossilik seltskond koos alkoholi liigtarbimisega.
Võin julgelt öelda,et olen ka pärit maapiirkonnast ning 15-18 eluaasta vahel olin samasugune “rämmar”, kui ülalkirjeldatu.Loomulikult on häbi tagasi vaadata sellele ajale, aga õnneks on kümme lisandunud aastat toonud kaasa maailmavaadete muutuse ning täna olen väga korralik lapsevanem ja kodanik.Loomulikult mul selles vanuses lapsi veel ei olnud.Eks on inimesi kes elavadki läbi probleemse teismeea(nagu mina), kuid ülejäänud eluga saavad edukalt hakkama ja suudavad noorusaja rumalused seljatada.
Kusjuures meenub mulle kohe rida vanu sõbrannasid “elupõletamise” päevilt ning ausaltöeldes on neist pooled ikka selles samas etapis,kus 10 aastat tagasi.
Neid noori vaadates tekib alati tunne,et tahaks kuidagi suunata/aidata.Oleks mind keegi varem maa peale toonud oleksin väga tänulik,raiskasin elust hulga aastaid pidutsemisele Oleks nende aastatega midagi palju targemat ette võtnud, kuid minu vanemad ei saanud minu raske isiksuse ja põikpäisusega hakkama.
Loodetavasti pole nende ülalkirjeldatud noorte jaoks veel kõik kadunud.
Üks mõte seoses selle facebooki profiiliga ja läbupiltidega, kuidas neil inimestel on võimalik üldse tööd leida? Ükski korralik tööandja tõenäoliselt ei värbaks sellise taustaga inimest,sotsiaalmeedia on ju võimas ja palju infot inimese kohta on sekunditega leitav.
Pelgalt lastetoetustele ju elu üles ei ehita…

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

No ma ei tea. Mina olen magistrikraadiga filoloog. Loetust vast ikka aru saan, aga mõnikord võib ka minu kirjaoskusest jääda mulje, et pole kunagi koolis käinudki.

Please wait...
Postitas:
Kägu

No ma ei tea. Mina olen magistrikraadiga filoloog. Loetust vast ikka aru saan, aga mõnikord võib ka minu kirjaoskusest jääda mulje, et pole kunagi koolis käinudki.

Vaevalt küll

Please wait...
Postitas:
Kägu

Käin suvel palju erinevatel laatadel, linnapäevadel, festivalidel jne. Kahjuks on igal pool, olenemata kas Tallinnas või Vastseliinas, ikka ja alati suurem osa rahvast sellised 25-35 aastased õllepurk käes ja sõnavaras peamiselt vaid roppused, tüübid. Naised siidripudelitega, kulliküüned sõrmedel, mõnel liibuva topi alt rasedakõht välja paistmas, mõnel paariaastane jõnglane käekõrval, kellele siis end lahkeks joonud vanemad ning “onud-tädid” igalt letilt kas mingi värvilise vidina või suhkruvati ostavad. Neil pole mingit vahet, kes esineb ja kas esineb või mis üritus see üldse on, neid huvitab vaid see, et nad saavad seal kokku teiste samasugustega ja siis ülemeelikult kallistades juttu alustada stiilis “sina vä, oo mai gaad vaadake kes siin on” ning vahetada muljeid, kuskohast ja mida keegi jooki ostis ning istuda kuskile muruplatsile maha..tundmata üldse huvi, mis toimub või mis mulje nad jätavad. Pärast pannakse sotsiaalmeediasse veel ülesse pilte, kuidas õllepurgiga ossid proovivad pähe igasuguseid mütse kauplejate lettidel jms, ning kommentaarid ..ma usun et enamuses kõik on samuti joomist järgi kiitvad ja tunnustavad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ja muidugi on enamus neist “täiskohaga emmed”. Üldse ei teadvustata, et mis lapse saamine endaga kaasa toob (eriti veel nii noorelt, hariduse ja rahata, milline vastutus ja elumuutev otsus see on.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mõrtsuka sõbra kommentaarid näiteks:

“Oi vttu kui targad loomad on 1 aeda kokku aetud🤣🤣🤣🤣”

“Vaadates neid kommentaare ss paneb imestama kas nendest keegi on alghariduse saanud😏🤔😉 sellist sitta aetakse suust välja et uh uh😡”

“Mis te taunid kaevate igast sitta inimese minevikust üles nüüd w????”

Tundub küll õige mees teiste haridust kommenteerima.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja, kas Sa arvad tõesti, et linnades selliseid osse ei ole või?
Püha lihtsameelsus 😀
Või arvad, et maapiirkondades ei ole korralikke ja harituid inimesi?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sul on ebavõrdne perspektiiv. Asi on selles, et suurte linnade ja väikeste kohtade FB leheküljed toimivad hoopis erinevalt. Väikestes kohtades on inimesi vähe ja kõik on oodatud kõigil teemadel arvamust avaldama, sh. ka lollid. Suurte linnade FB lehtedel ei jaksa keegi neid tuhandeid postitusi lugeda. Suures linnas suhtled endasuguse seltskonnaga. Maal on vähe inimesi ja seal suhtled sa kõigiga, isegi sellistega, kellega sa linnas ei suhtleks. See veel ei tähenda, et proportsionaalselt maal lolle rohkem oleks. Mine näiteks mõnele Tallinna noorteüritusele. Täpselt samasuguseid osse on seal kuhjaga.

Suuresti ka õnneasi. Minu vanem tütar sattus maal näiteks klassi, kus enamus viiest klassikaaslasest olid olümpiaadilapsed, väga huvilised igal teemal, hiljem läks linna kooli ja sattus klassi, kus klassiõdede meelistegevus on väga klišeelikult brändiriided ja meikimine. Aga see veel ei tähenda, et see veel reegel on, et maal on mitmekülgsete huvidega lapsed ja linnas pealiskaudsed.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ossid, matsid … USA-s ja Inglismaal on nende kohta oma väljendid. White trash on üks, mida tean. Ega nad ei ole Eesti nähtus. Igal pool on põhiharidusega, võib-olla ka keskharidusega piiratud silmaringiga inimesi, kel puuduvad ambitsioonid, kes reeglina elavad samas piirkonnas, kus sündisid, teevad madalapalgalist vähenõudlikku tööd. Kui oled sunnitud isiklikult mõne sellisega suhtlema, siis tekib selline üleoleku tunne ja mõtled, et taevake küll, see on ka inimene! Aga kui teiselt poolt võtta, siis need neist, kes ikkagi tööl käivad, on võib-olla maa sool. Teevad selliseid töid, mida keegi teine ei tee. Ja kui nemad seal lagunenud taludes või sovhoosiaegsetes kortermajades ei elaks, ei elaks seal kedagi.
Linnas muidugi on ka selliseid, aga linnas on haritud inimeste kiht paksem. Linnas on igasugused inimesi, aga maal paraku annavadki tooni need põhiharidusega noored emmed ja nende roppuste keeles kõnelevad meessõbrad.
Lugesin sellest teemast esimest korda sellist sõna nagu “rämmama”. Mida see tähendab?

Please wait...
Postitas:
Kägu

kulliküüntega pihv saab lapse

Pihv??

Please wait...
Postitas:
Kägu

kes on pihv, mis tähendab rämmama? millal Kuressaare linna staatuse kaotas?

Please wait...
Postitas:
Kägu

millal Kuressaare linna staatuse kaotas?

01.01.2018

https://arhiiv.saartehaal.ee/2017/12/28/huvasti-kuressaare-linn/

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eks see on alati nii olnud, et skaala ühes otsa on maaintelligents (ülikooliharidusega edasipüüdlikud noored, kes ehitavad talusid üles, korraldavad kohaliku elu edendamise üritusi jne) ja teises otsas on noored, kelle jaoks päev on korda läinud, kui saab pidu panna ja autoga küla vahel rallida.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Püha lihtsameelsus 😀

On küll. Lihtsalt maal on rohkem osse ja linnades rohkem haritud inimesi. Rõhk sõnal -rohkem-.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

On küll. Lihtsalt maal on rohkem osse ja linnades rohkem haritud inimesi. Rõhk sõnal -rohkem-.

Põhjendad äkki?
Linnades on päris palju rohkem inimesi kui maal (rõhk sõnal rohkem). Ametnikke, kõrgelt harituid, lihttöölisi – kõiki rohkem. Ma väidan, et kokku ka osse rohkem

Please wait...
Postitas:
Kägu

Loen vahel FB gruppi Nostalgiline Nõukogude Eesti, seal rohkem keskealised ja vanemad inimesed, kirjaoskuse tase on samuti masendavalt madal. See ei ole ainult noorte probleem.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Loomulikult on tegemist üldistusega.

Üldistused on saadanast… ja ÜLDISELT kuritarvitavad neid just vähese haritusega inimesed. ÜLDISELT.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen Tallinnast pärit, elan maal Tallinnast kaugel. Eestis on siiski üsna nn. ühtluskool. Mulle ei tundu minu laste lasteaiaõpetajad ega ka kohaliku kooli direktor ja õpetajaskond võrreldes linnaõpetajatega “teiselt planeedilt”, kes ei suudaks või ei tahaks tasemel haridust anda. Kõik õpetajad on ju haritlased, mitte ossid, pealegi veel samades ülikoolides hariduse saanud – selles mõttes mina näit. enda ja maapiirkonna kooliõpetajate vahel küll mingit lõhet ei näe.
Siit koolist lähevad noored, kes tahavad õppida, edukalt ülikooli riigieelarvelistele kohtadele edasi õppima. Muidugi on maakoolil raske pääseda edukate koolide toppi – sest tuleb ju kõik kohalikud õpilased vastu võtta, nõrku/laisku ukse taha jätta ei saa. Ning osa edukaid õpilasi ei jää jällegi kohalikku gümnaasiumi, vaid lendavad suuremate linnade nimekatesse gümnaasiumitesse gümnaasiumiharidust saama.

Ühesõnaga, miks sa, teemaalgataja, seda haridussüsteemi just süüdistad? Ei suuda ükski maakooli kõrgharitud emakeeleõpetaja eluaeg inimesel kõrval seista ja teda: “Kuidas sa räägid?!?”, “Mis pilte sa ometi postitad?!?” noomida. See on siiski täiskasvanud inimese oma valik, kuidas ta räägib või mida postitab.

Please wait...
Postitas:
Kägu

ei suuda üksi haridussüteem/maakooli emakeeleõpetaja eluaeg inimesel kõrval seista ja: “Kuidas sa räägid?!?”, “Mis pilte sa ometi postitad?!?” korrale kutsuda. See on siiski täiskasvanud inimese oma valik, kuidas ta räägib või mida postitab.

Hmhmh, pupupup… Tore oleks luua selline õigekeelsusbot, mis FB-s vähemalt alaealiste (nende vanemate loal) kontodel ringleks ja neid korrale kutsuks. Alaealiste sellepärast, et täisealiste inimeste puhul oleks see juba isikuvabaduste riivamine.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie enda ühiskond. Me oleme lasknud neil koolist välja langeda või ei ole õigel ajal sotsiaalset tuge pakkunud, sest meil oli Eestis kaua aega valitsus, kes ütles pidevalt, et meil vaeseid ei ole ja kui on, siis on nad oma vabast tahtest vaesed.
Enamasti käib harimatus koos alkoholismi ja koduvägivallaga, praegune valitsus samuti nende probleemidega ei tegele ja nende laste heaks, kes kasvavad probleemide keskel, midagi ei tee. Nii jääbki ühiskonda osa, keda ei aidatud vajalikul hetkel õigesse suunda ja korralikuks kodanikuks. Meie ühiskonnale mõneti kadunud inimesed, aga Ekrele nad sobivad, sest on lihtsalt manipuleeritav mass ja harimatus aitab erakonda järgmisse valitsusse.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vaevalt küll

Perekoolis kindlasti. Jäta mõni koma panemata, tühik valesse kohta ning kohe tembeldatakse kirjaoskamatuks ja kaheldakse korraliku hariduse olemasolus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga jah, võiks ikka oma ninaotsast natuke kaugemale vaadata ja näha, et ei ole sugugi kõik harimatud noored ainult maal ja kõik haritud noored ainult linnas. Mis toimub? Toimub see, et teemaalgataja ei näe puude tagant metsa ega metsa tagant Peipsi järve. Tal tasuks ennast natuke… harida.

Please wait...
Postitas:
Kägu

sõnavaras peamiselt vaid roppused, tüübid.

Kui vaadata mõne stand-up koomiku videot, kelle igas kolmandas lauses on roppus ja sõnad lõpevad tähtedega, si, tu, sse, siis tahaks küsida, milleks on pidev ropendamine vajalik? No vähemalt rahvas naerab laginal ja kui ei ropenda, siis pole vist piisavalt naljakas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eesti inimeste haridustase on üks OECD kõrgemaid. 25−64aastastest on 90% omandanud vähemalt
keskhariduse, kusjuures OECD keskmine on 75% ja EL21* keskmine 77%. 25−64aastaste
kõrghariduse omandanud inimeste osakaal on Eestis 37%, samas kui OECD keskmine on aga 32%

25−64aastastest naistest on kõrghariduse omandanud 45% (OECD keskmine
34%), kuid meestest vaid 28%, mis on veidi vähem kui OECD keskmine 30%

Teha selline teema haridusest lähtudes on lihtsalt jabur. Põhimõtteliselt iga teine naine siin foorumis peaks olema kõrgharidusega, aga millist s*tta nad siiski toodavad? Muidugi lisaks see üldine hala palgalõhe teemal, kui meeste haridustase on ilmselgelt madalam.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teha selline teema haridusest lähtudes on lihtsalt jabur. Põhimõtteliselt iga teine naine siin foorumis peaks olema kõrgharidusega, aga millist s*tta nad siiski toodavad?

Asi on selles, et erinevate võimete/haridusega inimesed ei postita võrdsel arvul. Üks loll võib produtseerida kümme teemat. Sama moodi üks loll postitab FB seinal ja kõik teised lollid tema sõbrad laigivad ja hakkavad kaasa hüüdma. Targemad lihtsalt vaikivad. Ja siis jääbki mulje, et kõik on lollid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Püha lihtsameelsus 😀

haritud olemine ei takista sugugi ossiks olemist. haridus ju matsi ei rikkuvat ja see on tõesti nii.
linnades on haritud inimesi sellepärast rohkem, et paremat haridust nõudvad töökohad on enamasti linnades.
maapiirkondades on inimesi üldse vähem, kui linnades, kuid ma arvan et haritud vs ossid suhe teeb lõppkokkuvõtteks sama välja, sest ka osse on linnades arvuliselt rohkem.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei tea, kes teemaalgatajat küll õpetanud või õpetamata jätnud on…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuidas sellised isegi põhikoolist läbi lastakse? Kes on nende õpetajad olnud?

Põhikooli lõpetab Eestis iga vaimupuudega ja muu puudega noor, kes (ja/või kelle vanemad) vaid pisutki kooliga koostööd teevad. Ka lihtsustatud õppekavaga noor, kelle lugemisoskus on 1. klassi tasemel, saab põhikoolidiplomi ja sinna ei märgita, et ta ei õppinud tavalise kooliprogrammi alusel. Tegelikult on igasugu diagnoositavate puuetega õpilastel kordades lihtsam põhikool lõpetada, kui täiesti keskmise vaimse võimekusega (või isegi üle selle) kasvatamatul kõurikul, kes lihtsalt ei õpi, ei käi koolis, ei soorita kontrolltöid ja 17a vanaks saades kaob koolist kui tuul. Küsite ehk, kuidas nad seal nii kaua istuvad? Põhikool lõpetatakse ju keskmiselt 16 a vanuselt. Aga eks selle 8-9 aasta jooksul on normmõistusega probleemse lapse vanemad/eestkostja ikkagi nõustunud istumajätmisega, sest kooliaasta materjal jäi omandamata ja äkki aasta nooremasse klassi sattudes, teiste õpilaste keskel, õpilane parandab end.

Selliseid probleemseid lapsi pole ainut maapiirkondades, loomulikult on neid ka linnades ja tegelikult palju rohkemgi kui maal. Maainimesi üldiselt harimatuteks ja kirjaoskamatuteks pidada on väga ebaviisakas ja täiesti alusetu. Mina (nii muuseas PhD) elan ka maal, samuti paljud mu tuttavad, endised ja praegused kolleegid ülikoolist.

Nagu juba teisedki märkinud, mõni väheintelligentne suudab väga palju sõna võtta ja FB ei sea asukoha osas piiranguid (või te kontrollisite, et kõik need kahtlaste sõnavõttude omanikud maal elavad?). Väheintelligentse tutvusringkonnas on tõenäoliselt teisigi temasuguseid ja eks nad siis võtavad sõna, kasvõi Pariisist või Londonist, Tallinnast ja Pärnust rääkimata.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 68 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Hariduse tase maapiirkondades, lokkav kirjaoskamatus