Esileht Ajaviite- ja muud jutud Hariduse tase maapiirkondades, lokkav kirjaoskamatus

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 68 )

Teema: Hariduse tase maapiirkondades, lokkav kirjaoskamatus

Postitas:
Kägu

Kuidas sellised isegi põhikoolist läbi lastakse? Kes on nende õpetajad olnud?

Põhikooli lõpetab Eestis iga vaimupuudega ja muu puudega noor, kes (ja/või kelle vanemad) vaid pisutki kooliga koostööd teevad. Ka lihtsustatud õppekavaga noor, kelle lugemisoskus on 1. klassi tasemel, saab põhikoolidiplomi ja sinna ei märgita, et ta ei õppinud tavalise kooliprogrammi alusel. Tegelikult on igasugu diagnoositavate puuetega õpilastel kordades lihtsam põhikool lõpetada, kui täiesti keskmise vaimse võimekusega (või isegi üle selle) kasvatamatul kõurikul, kes lihtsalt ei õpi, ei käi koolis, ei soorita kontrolltöid ja 17a vanaks saades kaob koolist kui tuul. Küsite ehk, kuidas nad seal nii kaua istuvad? Põhikool lõpetatakse ju keskmiselt 16 a vanuselt. Aga eks selle 8-9 aasta jooksul on normmõistusega probleemse lapse vanemad/eestkostja ikkagi nõustunud istumajätmisega, sest kooliaasta materjal jäi omandamata ja äkki aasta nooremasse klassi sattudes, teiste õpilaste keskel, õpilane parandab end.

Selliseid probleemseid lapsi pole ainut maapiirkondades, loomulikult on neid ka linnades ja tegelikult palju rohkemgi kui maal. Maainimesi üldiselt harimatuteks ja kirjaoskamatuteks pidada on väga ebaviisakas ja täiesti alusetu. Mina (nii muuseas PhD) elan ka maal, samuti paljud mu tuttavad, endised ja praegused kolleegid ülikoolist.

Nagu juba teisedki märkinud, mõni väheintelligentne suudab väga palju sõna võtta ja FB ei sea asukoha osas piiranguid (või te kontrollisite, et kõik need kahtlaste sõnavõttude omanikud maal elavad?). Väheintelligentse tutvusringkonnas on tõenäoliselt teisigi temasuguseid ja eks nad siis võtavad sõna, kasvõi Pariisist või Londonist, Tallinnast ja Pärnust rääkimata.

Ka sina üldistad, lihtsalt teises suunas. See, et sinul on kraad, ei muuda tõsiasja, et enamik maal elavaid inimesi piirdub heal juhul keskharidusega.
Miks sa enda üldistust paremaks pead?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ma väidan, et kokku ka osse rohkem

Üldkokkuvõttes muidugi, aga ilmselt on osside kontsentratsioon maal ikkagi kõrgem.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ka sina üldistad, lihtsalt teises suunas. See, et sinul on kraad, ei muuda tõsiasja, et enamik maal elavaid inimesi piirdub heal juhul keskharidusega.
Miks sa enda üldistust paremaks pead?

Ainult kahes eesti ülikoolilinnas on kõrgharitud rahvastiku protsent 40-50%, (vaata kaarti 2018 a kohta siit) nii, et ka neis linnades ENAMUS inimesi ei ole kõrgharitud. Ülejäänud Eesti piirkondades jah on väikesed erinevused, aga tegelikult, ei saa just öelda, et kui väiksemas linnata vallas on kõrgharitud elanike protsent 20 ja linnaga vallas alla 30%, et vahe on nüüd nii drastiliselt suur maa kahjuks. Muuseas Ida-Virumaa üllatab postiivselt.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

ENAMUS inimesi

ENAMIK inimesi või enamik inimestest. ENAMUS on arvuline ülekaal, ENAMIK on suurem osa.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kui oli see lapse vigaseks peksmine, Odessas surnuks pidutsemine ja juua täis peaga vettehüpe (kahe viimase sündmuse asjaosalised veel põimusid), siis oli ka see tendents, et nii osaliste kui nende sõbralistide inimesed olid kui ühe vabriku toodang, sarnane kuvand praegusega.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuidas sellised isegi põhikoolist läbi lastakse? Kes on nende õpetajad olnud?

Põhikooli lõpetab Eestis iga vaimupuudega ja muu puudega noor, kes (ja/või kelle vanemad) vaid pisutki kooliga koostööd teevad. Ka lihtsustatud õppekavaga noor, kelle lugemisoskus on 1. klassi tasemel, saab põhikoolidiplomi ja sinna ei märgita, et ta ei õppinud tavalise kooliprogrammi alusel. Tegelikult on igasugu diagnoositavate puuetega õpilastel kordades lihtsam põhikool lõpetada, kui täiesti keskmise vaimse võimekusega (või isegi üle selle) kasvatamatul kõurikul, kes lihtsalt ei õpi, ei käi koolis, ei soorita kontrolltöid ja 17a vanaks saades kaob koolist kui tuul. Küsite ehk, kuidas nad seal nii kaua istuvad? Põhikool lõpetatakse ju keskmiselt 16 a vanuselt. Aga eks selle 8-9 aasta jooksul on normmõistusega probleemse lapse vanemad/eestkostja ikkagi nõustunud istumajätmisega, sest kooliaasta materjal jäi omandamata ja äkki aasta nooremasse klassi sattudes, teiste õpilaste keskel, õpilane parandab end.

Selliseid probleemseid lapsi pole ainut maapiirkondades, loomulikult on neid ka linnades ja tegelikult palju rohkemgi kui maal. Maainimesi üldiselt harimatuteks ja kirjaoskamatuteks pidada on väga ebaviisakas ja täiesti alusetu. Mina (nii muuseas PhD) elan ka maal, samuti paljud mu tuttavad, endised ja praegused kolleegid ülikoolist.

Nagu juba teisedki märkinud, mõni väheintelligentne suudab väga palju sõna võtta ja FB ei sea asukoha osas piiranguid (või te kontrollisite, et kõik need kahtlaste sõnavõttude omanikud maal elavad?). Väheintelligentse tutvusringkonnas on tõenäoliselt teisigi temasuguseid ja eks nad siis võtavad sõna, kasvõi Pariisist või Londonist, Tallinnast ja Pärnust rääkimata.

Just. Enamus neist postitajatest ilmselt ei olegi üldse riikliku õppekava alusel õppinud või siis on sellised piiripealsed olnud ja kuidagi kolmedega lõpuni venitatud. Ka tavaõppekava oodatavaid tulemusi on muide võimalik individuaalse õppekava alusel võimalik üsna miinimumini viia. Seega õpetajaid ja haridussüsteemi süüdistada on pisut ülekohtune, kui inimeste endi vaimne võimekus lihtsalt ei võimalda eneseväljendusoskust ja õigekirja vajalikul määral omandada. Samas, sõnaõigus ja -vabadus on ju neilgi. Isegi, kui see haritud inimestel hinge kriibib…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ossid, matsid … USA-s ja Inglismaal on nende kohta oma väljendid. White trash on üks, mida tean. Ega nad ei ole Eesti nähtus. Igal pool on põhiharidusega, võib-olla ka keskharidusega piiratud silmaringiga inimesi, kel puuduvad ambitsioonid, kes reeglina elavad samas piirkonnas, kus sündisid, teevad madalapalgalist vähenõudlikku tööd. Kui oled sunnitud isiklikult mõne sellisega suhtlema, siis tekib selline üleoleku tunne ja mõtled, et taevake küll, see on ka inimene! Aga kui teiselt poolt võtta, siis need neist, kes ikkagi tööl käivad, on võib-olla maa sool. Teevad selliseid töid, mida keegi teine ei tee. Ja kui nemad seal lagunenud taludes või sovhoosiaegsetes kortermajades ei elaks, ei elaks seal kedagi.

Linnas muidugi on ka selliseid, aga linnas on haritud inimeste kiht paksem. Linnas on igasugused inimesi, aga maal paraku annavadki tooni need põhiharidusega noored emmed ja nende roppuste keeles kõnelevad meessõbrad.

Lugesin sellest teemast esimest korda sellist sõna nagu “rämmama”. Mida see tähendab?

Mul on sarnased mõtted peast läbi käinud väikestes kohtades elavate inimeste kohta, eriti nende kohta, kes seal pere loonud ja tööl käivad. Ükskõik, mismoodi nad end väljendavad ja kui suur on nende haridus, on nemad see maa sool, kes kodukandis elu üleval hoiavad. Need, kes oma juurtest maal kinni hoiavad ja seal hakkama saavad, pean ma kindlasti rohkem lugu kui tööränduritest või neist, kes suurematesse linnadesse pagevad. Muidugi pole ma õnneks väga palju ka põhiharidusega emmede ja roppuste keeles kõnelevate meessõpradega kokku puutunud. Mu sugulased/tuttavad suudavad oma majapidamistega hakkama saada (kusjuures pole lagunenud majapidamised, vaid suured uhked taluhooned ja eramajad väikeasulates), on töökad ja paar tükki ka kohaliku kogukonna eestvedajad. Tänutunnet tunnen, et nad kohta, kus esivanemad juba 300 aastat tagasi elasid, paigale jäänud on.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ossid, matsid … USA-s ja Inglismaal on nende kohta oma väljendid. White trash on üks, mida tean.

Vanasti ma teadsin, et white trash tähendab siiski peaaegu-kerjuseid, lumpenit, mitte lihtsalt endaga toimetulevaid osse või matse. Matsid on jah maa sool, töötegijad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

millal Kuressaare linna staatuse kaotas?

01.01.2018

https://arhiiv.saartehaal.ee/2017/12/28/huvasti-kuressaare-linn/

Kuressaare on endiselt linn. Kui ta enne oli linn kui eraldi omavalitsusüksus (nt nagu Tallinna linn on omaette omavalitsusüksus), siis nüüd on ta vallasisene linn, aga ikkagi linn. See lingitud artikkel ei ole eriti täpne.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Loen vahel FB gruppi Nostalgiline Nõukogude Eesti, seal rohkem keskealised ja vanemad inimesed, kirjaoskuse tase on samuti masendavalt madal. See ei ole ainult noorte probleem.

Jah, mõned kirjutavad seal vigaselt, aga mina ei ole kohanud seal kordagi sellist ärplemist ja ärapanemist nagu siinsed mimmud harrastavad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

millal Kuressaare linna staatuse kaotas?

01.01.2018

https://arhiiv.saartehaal.ee/2017/12/28/huvasti-kuressaare-linn/

Kuressaare on endiselt linn. Kui ta enne oli linn kui eraldi omavalitsusüksus (nt nagu Tallinna linn on omaette omavalitsusüksus), siis nüüd on ta vallasisene linn, aga ikkagi linn. See lingitud artikkel ei ole eriti täpne.

Ei olnudki tõsiselt mõeldud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma arvan, et eestlaste osslus tuleb sellest, et Eesti on nii väike. Siin puuduvad inimestel ambitsioonid, kuna nad teavad, et nagunii nad kaugemale, kui heal juhul 2000 euri kuus kätte ei jõua. Enamus ei saavuta sedagi.
Ehk siis haridussüsteemi ei saa siinkohal süüdistada. Ma arvan, et süüdistada saab üleüldist halba moraali ühiskonnas. Ja see saab alguse kõik Toompealt.
Korruptsioon, sahkerdamine, tagurlik poliitika, katteta lubadused- see on viinud eesti taasiseseisvumisest alatest tasapisi allamäge.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Loomulikult on tegemist üldistusega. Hiljutise traagilise õnnetusega seoses tutvusin paljude maanoorte FB profiilide ja kommentaaridega, mis õnnetusega seotud. Loetust arusaamine, kirjaoskus, oskus netist vajalikku infot otsida, on masendav. Kuidas sellised isegi põhikoolist läbi lastakse? Kes on nende õpetajad olnud?

19-aastane kulliküüntega pihv saab lapse, 2 kuu pärast juba ‘rämmab” mingite ossidega nt Kuressaare vahel. Oma profiilil hoitakse julgelt ülilabaseid pilte ja postitusi a la väike laps istumas pudelist õllet kulistava ossi süles. Hulgakesi viskutakse roolijoodikut kaitsma, kirjutades põhiliselt vigaseid mõttetuid stamplauseid ja tsitaate, mis kuidagi olukorraga ei sobi. Mis toimub?

Õlut, mitte õllet.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu kogemus Tallinna Ülikooliga on selline, et sealt on tänapäeval võimalik väljuda mingi kraadiga, kuid lauslollina.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu kogemus Tallinna Ülikooliga on selline, et sealt on tänapäeval võimalik väljuda mingi kraadiga, kuid lauslollina.

Tunnen isiklikult paari sellist indiviidi, mõni keskharidusega inimene on kordades arukam.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma arvan, et eestlaste osslus tuleb sellest, et Eesti on nii väike. Siin puuduvad inimestel ambitsioonid, kuna nad teavad, et nagunii nad kaugemale, kui heal juhul 2000 euri kuus kätte ei jõua. Enamus ei saavuta sedagi.

Ehk siis haridussüsteemi ei saa siinkohal süüdistada. Ma arvan, et süüdistada saab üleüldist halba moraali ühiskonnas. Ja see saab alguse kõik Toompealt.

Korruptsioon, sahkerdamine, tagurlik poliitika, katteta lubadused- see on viinud eesti taasiseseisvumisest alatest tasapisi allamäge.

Olen ka nõus, et haridussüsteem pole süüdi, kuid ei nõustu absoluutselt, et tegu on riigi väiksuse ja kehva palgaga. 2000 eurot kuus kätte on isegi Euroopa mõistes täiesti korralik palk, kui just Brüsseli saadikuks ei püri. Mis aga eestlastel puudu on, on respekt teise inimese suhtes. Näen seda vahet eemal elades hästi. Ehkki õelust ja ärapanemist on tõenäoliselt igas ühiskonnas, siis siin, kus elan, ei näe isegi anonüümsetes foorumites võõra inimese suunal sellist labasust nagu Eestis lausa FB-s täisnime alt leida võib. Inimesed lihtsalt ei luba endale sellist nõmetsemist ja peavad nii iseendast kui ükskõik millisest võõrast inimesest rohkem lugu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Loomulikult on tegemist üldistusega. Hiljutise traagilise õnnetusega seoses tutvusin paljude maanoorte FB profiilide ja kommentaaridega, mis õnnetusega seotud. Loetust arusaamine, kirjaoskus, oskus netist vajalikku infot otsida, on masendav. Kuidas sellised isegi põhikoolist läbi lastakse? Kes on nende õpetajad olnud?

19-aastane kulliküüntega pihv saab lapse, 2 kuu pärast juba ‘rämmab” mingite ossidega nt Kuressaare vahel. Oma profiilil hoitakse julgelt ülilabaseid pilte ja postitusi a la väike laps istumas pudelist õllet kulistava ossi süles. Hulgakesi viskutakse roolijoodikut kaitsma, kirjutades põhiliselt vigaseid mõttetuid stamplauseid ja tsitaate, mis kuidagi olukorraga ei sobi. Mis toimub?

Õlut, mitte õllet.

Kirjutasin teadlikult, et jäljendada teatud grupi keelekasutust. Mitu euri, läksin eesti (väikse tähega), saarema (!)jne

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Käin suvel palju erinevatel laatadel, linnapäevadel, festivalidel jne. Kahjuks on igal pool, olenemata kas Tallinnas või Vastseliinas, ikka ja alati suurem osa rahvast sellised 25-35 aastased õllepurk käes ja sõnavaras peamiselt vaid roppused, tüübid. Naised siidripudelitega, kulliküüned sõrmedel, mõnel liibuva topi alt rasedakõht välja paistmas, mõnel paariaastane jõnglane käekõrval, kellele siis end lahkeks joonud vanemad ning “onud-tädid” igalt letilt kas mingi värvilise vidina või suhkruvati ostavad. Neil pole mingit vahet, kes esineb ja kas esineb või mis üritus see üldse on, neid huvitab vaid see, et nad saavad seal kokku teiste samasugustega ja siis ülemeelikult kallistades juttu alustada stiilis “sina vä, oo mai gaad vaadake kes siin on” ning vahetada muljeid, kuskohast ja mida keegi jooki ostis ning istuda kuskile muruplatsile maha..tundmata üldse huvi, mis toimub või mis mulje nad jätavad. Pärast pannakse sotsiaalmeediasse veel ülesse pilte, kuidas õllepurgiga ossid proovivad pähe igasuguseid mütse kauplejate lettidel jms, ning kommentaarid ..ma usun et enamuses kõik on samuti joomist järgi kiitvad ja tunnustavad.

Anna andeks, aga sinu enda grammatika ning teadmised elust alates kulliKÜÜNTEST, on samuti piinlikult vigased.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Veel üks kummaline ja kurvastamapanev nähtus (kasvatavad järgmist põlvkonda) on noored emad ühes tuntud blogis kommenteerimas. Milline lauslollus, lisaks veel “suuri laevu saadab.. ” mõttetute tsitaatidega laiamine. Iga kakanalja peale tuleb kümneid kommentaare “istun tööl ja pissisin naetust püksi” jne. Blogija ise kasutab väljendit “oksenda endale kurku” – vot see on üks ilgemaid väljendeid üldse. Kui blogija oli lapse kõne pärast mures, siis mis lollust sealt tuhandetest suudest purskas! “Mu vend hakkas kuueselt rääkima, ju tal pole midagi öelda, lapsed ei pea ühtemoodi arenema” jne.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui sa oma kogemusest räägid ja ülikoolist lauslollina väljusid, siis see on sinu enda viga.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Käin suvel palju erinevatel laatadel, linnapäevadel, festivalidel jne. Kahjuks on igal pool, olenemata kas Tallinnas või Vastseliinas, ikka ja alati suurem osa rahvast sellised 25-35 aastased õllepurk käes ja sõnavaras peamiselt vaid roppused, tüübid. Naised siidripudelitega, kulliküüned sõrmedel, mõnel liibuva topi alt rasedakõht välja paistmas, mõnel paariaastane jõnglane käekõrval, kellele siis end lahkeks joonud vanemad ning “onud-tädid” igalt letilt kas mingi värvilise vidina või suhkruvati ostavad. Neil pole mingit vahet, kes esineb ja kas esineb või mis üritus see üldse on, neid huvitab vaid see, et nad saavad seal kokku teiste samasugustega ja siis ülemeelikult kallistades juttu alustada stiilis “sina vä, oo mai gaad vaadake kes siin on” ning vahetada muljeid, kuskohast ja mida keegi jooki ostis ning istuda kuskile muruplatsile maha..tundmata üldse huvi, mis toimub või mis mulje nad jätavad. Pärast pannakse sotsiaalmeediasse veel ülesse pilte, kuidas õllepurgiga ossid proovivad pähe igasuguseid mütse kauplejate lettidel jms, ning kommentaarid ..ma usun et enamuses kõik on samuti joomist järgi kiitvad ja tunnustavad.

Anna andeks, aga sinu enda grammatika ning teadmised elust alates kulliKÜÜNTEST, on samuti piinlikult vigased.

Palun korrigeeri vead!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Õlut, mitte õllet.

Teemaalgataja kasutas nimelt nende sõnavara ja ka grammatiliselt vigaseid väljendeid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui sa oma kogemusest räägid ja ülikoolist lauslollina väljusid, siis see on sinu enda viga.

Ma ei ole selles asutuses päevagi õppinud, küll aga õpetanud. Võib-olla on teistes kõrgkoolides olukord parem, kuid TlÜ-sse satub just humanitaaraladele ikka täiesti masendavat kaadrit.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jeekim küll!
Mis selles linnadesse koondumisest ja kõrgkoolide diplomitest ometi kasu on?!
Võtke suvaline ajaleht või portaal lahti ja vaadake, millist düsgraafiat seal päevast-päeva viljeletakse.
Inimesed saavad lausa palka oma vigadest kubisevate üllitiste eest. Keele-ja kirjaoskus peaks olema nende esimene töövahend!
Koolitatud ja nime poolest haritud.
Te jahmute tavalise väheharitud töölisklassi kirjaoskamatuse peale, olge`nd ikka!

Please wait...
Postitas:
Kägu

lapsed ei pea ühtemoodi arenema

See on küll puhas tõde ju?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Annetustekoguja lehelt “röökiv ebaõiglus mu hinges” . Kas inimesed ei loe, mida nad postitavad? Või nii end väljendada on parim, mis suudavad?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Siiski on kriteeriumid, mille järgi hinnatakse lapse arengut. Ja me ei räägi sellest, kui roomamine 3-nädalat hilineb. Kui aga 1,5 aastane vaid mõmiseb, siis on põhjust muretseda küll.

Please wait...
Postitas:
Kägu

No just. Ja siis, kui siin räägitakse nn eliitkoolide eelistamisest, on platsis kari kägusid, kes raudpoltkindlalt teavad väita, et igast kohalikust koolist saab korraliku hariduse.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Siiski on kriteeriumid, mille järgi hinnatakse lapse arengut. Ja me ei räägi sellest, kui roomamine 3-nädalat hilineb. Kui aga 1,5 aastane vaid mõmiseb, siis on põhjust muretseda küll.

Eks muretseda võib alati, ka siis, kui roomamine 3 nädalat hilineb. Mul on endal kodus näited olemas, mille peale keskmine arst ja keskmine perekoolikaski pikali kukuks. Kas sa näiteks kujutad ette last, kes esimest korda seljalt kõhule keerab 8,5 kuu vanuses, kelle väga mainekas neuroloog last läbi vaatamata puudega lapseks tembeldab (sellesama info põhjal), kuid kes neli kuud hiljem käima hakates järsku täiesti terveks osutub? Aga sellist last, kes keerama hakkab 9k10p vanuses ning kogu edasine stsenaarium täpselt sama? Tule, ma näitan sulle 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

No just. Ja siis, kui siin räägitakse nn eliitkoolide eelistamisest, on platsis kari kägusid, kes raudpoltkindlalt teavad väita, et igast kohalikust koolist saab korraliku hariduse.

Et oleks nende kulliküüntega piffide ja roolijoodikutest osside vanemad ainult taibanud nad eliitkooli panna, oleks neist kõigist professorid saanud?

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 68 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Hariduse tase maapiirkondades, lokkav kirjaoskamatus