Head Perekooli külastajad!

Perekool on Eesti esimene pereportaal. Ehkki viimastel aastatel on loodud uusi kaasaegseid suhtlus- ja infokanaleid, on Perekoolil jätkunud pikaajalisi ja aktiivseid külastajaid - oleme selle üle rõõmsad ja tänulikud.
1. juunil 2024. aastal lõpetab Perekooli foorum oma tegevuse. Hoolimata me püüdlustest hoida Perekooli heatahtliku ja toetava keskkonnana, võivad ka üksikud sobimatud postitused teha palju kurja, kahjustades asjaosaliste enesetunnet ja suhteid.
Jätkame Perekooli lehel igakuiselt uute artiklite ja taskuhäälingu osade avaldamist. Olete südamest oodatud ammutama kaasaegseid tõenduspõhiseid teadmisi naise ja lapse tervise, pere ja suhete teemadel.

Foorumihuvilistel on üks võimalus edaspidiseks suhtluseks näiteks äsja loodud Elufoorumis: elufoorum.com

Sisukate kohtumisteni Perekooli lehel.
Eesti Ämmaemandate Ühing

Esileht Koolilaps Harta katsed

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 101 )

Teema: Harta katsed

Postitas:
Kägu

Mis nüüd lastest saab?

https://www.delfi.ee/artikkel/120283494/eis-i-torgete-tottu-katkestati-tallinna-ja-harjumaa-riigigumnaasiumide-sisseastumiskatsed

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei tasu paanitseda. Küll täpne info tuleb. Vastuvõtu korras kirjas perg.ee näiteks:

Erandolukorras, kui sisseastumistesti ei olnud võimalik läbi viia, tekib pingerida 9.

klassi klassitunnistuse keskmise hinde ja vestluse tulemuse alusel, sealjuures on

keskmise hinde osakaal 40% ja vestluse osakaal 60% punktide kogusummast.

+4
-3
Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga klassitunnistused saadakse ju alles juunis? Kas siis peab nii kaua ootama? Ja kas kutsutakse kõik tahtjad vestlusele?

Ja erinevates koolides on ju nii erinevad hinnete süsteemid ja ka hindamise rangus, kuidas see siis aus on?

Nad oleksid võinud teha tavalised testid, mitte ära rikkuda nii paljude perede kevadet.

+8
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga klassitunnistused saadakse ju alles juunis? Kas siis peab nii kaua ootama? Ja kas kutsutakse kõik tahtjad vestlusele?

Ja erinevates koolides on ju nii erinevad hinnete süsteemid ja ka hindamise rangus, kuidas see siis aus on?

Nad oleksid võinud teha tavalised testid, mitte ära rikkuda nii paljude perede kevadet.

Ma arvan, et arvesse võetakse kahe esimese trimestri hindeid nüüd.

Aga paras segadus on endal ka, laps ka ärev.

+7
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Enne just kirjutati, et PERGi tahab 2000 õpilast. Kas nad vestlevad nüüd 2000 õpilasega? Mitu vestlejat on ja kas kool pannakse siis selleks ajaks kinni, et õpetajad saavad kõigiga vestelda? Või jäävad osad soovijad kohe välja? Mille alusel siis?

+6
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Enne just kirjutati, et PERGi tahab 2000 õpilast. Kas nad vestlevad nüüd 2000 õpilasega? Mitu vestlejat on ja kas kool pannakse siis selleks ajaks kinni, et õpetajad saavad kõigiga vestelda? Või jäävad osad soovijad kohe välja? Mille alusel siis?

Eeldan, et kutsutakse samapalju vestlusele nagu oli algselt plaanis ja võetakse arvesse 9. klassi viimase kahe trimestri hinded. See ei ole ka õpetajate süü, et nii juhtus. Koolitus võidakse otsustada erinevalt.

+4
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Õpetajate süü kindlasti mitte, aga koolidirektorid oleksid võinud küll mõelda. Oleksid tavalised paberitel eksamid, siis oleks kõik kena, aga nüüd on väga närviline aeg ees. Püüavad üle oma varju hüpata ja nüüd ninali maas.

+4
-8
Please wait...
Postitas:
Kägu

No on jama. Minu laps tegi teste, õppis kõvasti nendeks, ütles, et väga hästi läks, nii tore. Tunnistus tal keskmine. Ja nüüd siis selline lugu…

+10
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kahju jah lastest, minu omal läks ka test väga hästi, istus seal täna 4 tundi kokku. Sest alguses ei saanud sisse ja midagi kustus ära, midagi jooksis kinni. Üks tüdruk oli nutnud. Hinded on kooliti erinevad. Minu omal on keskmine 4.3, kas piisav vestluseks, kes teab… Aga eks kõik olegi õnneasi ja kuhugi nad ikka saavad.

+6
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma küsin ikka – kas see on meie laste närve väärt, et poosetada läbikukkunud tiigrihüppega?

+6
-1
Please wait...
Postitas:

See väga kurb, et täna nii läks. Samas kui sidrunitest limonaadi proovida teha, siis HTM sai vähemalt teada, et peavad EIS süsteemi veel palju töökindlamaks muutma enne kui saavad seal põhikooli e-eksameid korraldama hakata. Sest kui alla 4000 üheaegse kasutajaga süsteem katki läheb, siis mis juhtuks olukorras, kui kõik üheksandikud nüüd korraga eksamit tegema hakkavad?

RG vastuvõtukordades on kirjas, et kuidas toimitakse olukorras, kui teste teha pole võimalik. Näiteks MURGis nüüd tehakse pingerida hinnete põhjal ning kui muidu oleks andnud 30% hinded, 40% test ja 30% vestlus, siis nüüd annavad nii hinded kui vestlus 50% mõlemad. Ja hinnete puhul siis vaadatakse kahe esimese trimestri hindeid ehk siis ei ole vaja lõputunnistust ära oodata.

Vestlused toimuvad RG-des koolivaheajal ja minu teada selles osas pole plaan muutunud.

Eks kõige rohkem on kahju nendest noortest, kes koolis hinded käest veidi lasknud, kuid samas tegelikult väga taibukad. Võidavad sellest jamast noored, kes on väga tublid ja kohusetundlikud, kuid kes poleks võibolla testis nii tugevaid tulemusi saanud. Ja tegelikult võiks ju kõik need noored soovitud koolikoha saada. Aga kurb matemaatika on see, et kui MURG on esimese eelistuseks pannud 984 õpilast ja PERG 1085 õpilast, siis mis iganes süsteem on, siis kahjuks 600/700 õpilast ei saa nendesse koolidesse õppima sest mõlemad saavad vastu võtta 360 õpilast.

Õnneks on sellel aastal nii, et koolikohti on Harjumaal pigem rohkem kui õpilasi ja seega iga noor leiab endale koolikoha Tallinnas. Eelmine suvi korraldasid ju nii Westholm kui 32k täindavat vastuvõttu ning kindlasti on neid näiteid nüüd palju rohkem.

Praegu tasub nüüd energia panna vestlusoskuste lihvimisele kui kutse vestlusele tuleb ja kui nüüd vestlusele ei pääse, siis tasuks välja kaardistada need koolid piirkonnas, mis ikkagi huvi pakuks ja saata neile sõbralik ja viisakas kiri, kui varem ei kandideerinud. Koolid hindavad üldjuhul õpilaste initsiatiivi ja seega proaktiivne suhtlemine võib aidata ka juhul, kui õigeaegselt avaldust ei teinud.

+12
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Loodetavasti ei küsi MURG nüüd enam seda motivatsioonikirja, mis eelmisel aastal arusaamatult palju punkte andis, aga mis väga paljude laste puhul hoopis vanemate poolt valmis kirjutati. Pigem vaadaku tõesti tunnistust ja vestelgu õppeprogrammi vm teemadel.

+5
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Eesti digiriik käriseb igast otsast. Seda just viimase ca aasta jooksul. Ma pole vist kokku puutunud ühegi digilahendusega, mis päriselt töötaks. Alati. Ilma agadeta. Kõik on kuidagi ligadi-logadi.

+2
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga vastutaja vaikib.
# https://eis.ekk.edu.ee/eis/
# HARNO =
“Rahandusministeerium avalikustas kevadel riigiametite keskmised palgad. Sellest tabelist nähtub, et haridus pole sugugi palgatabeli viimane, vastupidi. Haridusministeeriumi alla kuuluvas haridus- ja noorteametis (harno) oli läinud aastal ametnike keskmine põhipalk 4189 eurot. Harno juhi Jaak Raie põhipalk oli 5900 eurot. Sellega läks harno mööda isegi riigiprokuratuurist.

Harnost paremas palgaseisus oli vaid kaks riigiasutust: majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi alla kuuluv riigi infosüsteemide amet (RIA), kus palk oli 4975 eurot ning sotsiaalministeeriumi alla kuuluv riikliku lepitaja kantselei, kus maksti keskmiselt 4575 eurot.

Teised haridusministeeriumi allasutused jäävad sellest palganumbrist aga kaugele maha. Näiteks haridusministeeriumi enda ametnike keskmise palgana toob rahandusministeeriumi leht välja 2997 eurot. Rahvusarhiivis makstakse 2110 eurot ja keeleametis 2085 eurot. See on keskmine põhipalk, siia ei ole arvutatud boonuseid ega lisatasusid.”
https://majandus.postimees.ee/7945164/hariduses-pole-raha-vale-puha-haridusametnikele-makstakse-uskumatuid-summasid

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Loodetavasti ei küsi MURG nüüd enam seda motivatsioonikirja, mis eelmisel aastal arusaamatult palju punkte andis, aga mis väga paljude laste puhul hoopis vanemate poolt valmis kirjutati. Pigem vaadaku tõesti tunnistust ja vestelgu õppeprogrammi vm teemadel.

Loe nende vastuvõtukorda, seekord motivatsioonikirja eraldi ei hinnata, aga vestluse ühe osana hinnatakse siiski. Kuna vestlusel on väga suur kaal nüüd, siis on motivatsioonikiri ka oluline. Mõistlik vanem aitabki oma lapsel seda kirjutada või toetab vähemalt. Eks see, kas noorel on toetav ja kaasa mõtlev kodu, näitab ka midagi. Minu laps kandideerib ka MURGi ja kuna hinnete keskmine on 4.8, siis on isegi rõõmus, et teste ei arvestata, on üsna kindel, et selle keskmisega mahub esimese 600 hulka. Aga vestlusel tuleb tõesti endast maksimaalne anda, sest see annab ju 50% ja võib kogu pingerea üsna segi lüüa, kui mõni tubli õppija on vestlusel nt väga vaikne ja tagasihoidlik.

+6
-3
Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga vestlusel tuleb tõesti endast maksimaalne anda, sest see annab ju 50% ja võib kogu pingerea üsna segi lüüa, kui mõni tubli õppija on vestlusel nt väga vaikne ja tagasihoidlik.

Nii kahju, et vaikne ja tagasihoidlik on nüüd nagu sõimusõna. Vanasti oli selline õpilane kõigi lemmik just.

+16
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga vestlusel tuleb tõesti endast maksimaalne anda, sest see annab ju 50% ja võib kogu pingerea üsna segi lüüa, kui mõni tubli õppija on vestlusel nt väga vaikne ja tagasihoidlik.

Nii kahju, et vaikne ja tagasihoidlik on nüüd nagu sõimusõna. Vanasti oli selline õpilane kõigi lemmik just.

Nüüd on tühi loba oluline.

+8
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu jaoks on need motivatsioonikirjad eluaeg olnud suur komistuskivi, ja on nüüd ka mu lapsele. No ei oska mina kohe sihukest ülepaisutatud sisuga juttu ajada, et kui kangesti ma ikka tahan just teie kooli õppima tulla ja kui vägevalt motiveeritud ma olen. Mäletan siiani, kuis higistasin terve nädalavahetuse ühele töökohale kandideerides motivatsioonikirja kallal. Lõpuks panin paar hädist reakest paberile. Sain selle töö siiski ja nüüd olen vägagi korralik ja motiveeritud töötaja. Ehkki oma motivatsiooni sõnadesse panna endiselt ei oska 🙂

+13
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

No täna kirjutab need motivatsioonikirjad valmis ChatGPT. Ainult tobuke hakkab ise kirjutama, nutikad panevad AI tööle ja siis pisut muudavad.

Las siis kõik koolid loevad tuhandeid AI kirjutatud töid. Ongi hea aja tapmise vahend, kui teadmised pole enam tähtsad.

+11
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Õpetajate süü kindlasti mitte, aga koolidirektorid oleksid võinud küll mõelda. Oleksid tavalised paberitel eksamid, siis oleks kõik kena, aga nüüd on väga närviline aeg ees. Püüavad üle oma varju hüpata ja nüüd ninali maas.

Kes need täpsemalt üle oma varju hüppasid ja nüüd ninali maas on?

+3
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mis kombinaatidesse te oma lapsed tahate panna? 2000 õpilast ühes lennus??? Loodan, et tsiteeritul läks üks null liiast…

+1
-7
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mis kombinaatidesse te oma lapsed tahate panna? 2000 õpilast ühes lennus??? Loodan, et tsiteeritul läks üks null liiast…

[/quote.] Ühegi riigigümnaasiumi lend minu teada suurem kui 360 ei ole.

+3
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu
  1. Enne just kirjutati, et PERGi tahab 2000 õpilast. Kas nad vestlevad nüüd 2000 õpilasega? Mitu vestlejat on ja kas kool pannakse siis selleks ajaks kinni, et õpetajad saavad kõigiga vestelda? Või jäävad osad soovijad kohe välja? Mille alusel siis?

[/quote.] Ühegi riigigümnaasiumi lend minu teada suurem kui 360 ei ole.

Ilmselt peeti silmas seda, et kokku (1. 2.3.valikuna) 2000 last pani oma valikutes kirja PERGI. Ainuüksi 1. valikuna märkis ca 1000 last.

+5
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

No täna kirjutab need motivatsioonikirjad valmis ChatGPT. Ainult tobuke hakkab ise kirjutama, nutikad panevad AI tööle ja siis pisut muudavad.

Las siis kõik koolid loevad tuhandeid AI kirjutatud töid. Ongi hea aja tapmise vahend, kui teadmised pole enam tähtsad.

Kuna chat gpt eesti keeles mõelda ei oska, vaid tõlgib mõtet masinaga inglise keelest, siis ärge soovitage noortel seda masinat kasutada. Soovitage ikka ise pingutada, vestlusel ei saa masinat kasutada:) sellist isiklikku teksti, mis sinust endast räägib, ei ole väga mõistlik masinaga kirjutada. Referaatide jms materjaliga on teine teema.

+1
-4
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina soovitan enda omale kindlasti ChatGPT’d. Laps on eesti keeles väga hea, ta teeb need masintõlke laused lihtsa vaevaga ilusaks. Aga iseloomult on ta kahjuks see “tagasihoidlik ja vaikne”, kes pole harjunud oma oskustega uhkustama ja tunneb piinlikkust, kui peab end ohjeldamatult kiitma ja põhjendama oma kõrget motiveeritust. Vestlusel loodetavasti ei pea niisama hobidest ja ilmast lobisema, vaid küsitakse ikkagi teadmiste põhiseid asju, seda enam, et nüüd testid ära jäid.

+5
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina soovitan enda omale kindlasti ChatGPT’d. Laps on eesti keeles väga hea, ta teeb need masintõlke laused lihtsa vaevaga ilusaks. Aga iseloomult on ta kahjuks see “tagasihoidlik ja vaikne”, kes pole harjunud oma oskustega uhkustama ja tunneb piinlikkust, kui peab end ohjeldamatult kiitma ja põhjendama oma kõrget motiveeritust. Vestlusel loodetavasti ei pea niisama hobidest ja ilmast lobisema, vaid küsitakse ikkagi teadmiste põhiseid asju, seda enam, et nüüd testid ära jäid.

Osad koolid tegid kahes vahetuses teste ja nad näevad ikkagi tulemusi meediakajastuse järgi. Seega osade laste teadmiste kohta on neil ikka parem ülevaade. Enda lapse eelmise aasta kogemuse järgi on vestluse läbiviijad suhteliselt subjektiivse hindamisega, see osa mulle üldse ei istu. Oleneb, mis õpetajate paar kellelegi satub.

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Enda lapse eelmise aasta kogemuse järgi on vestluse läbiviijad suhteliselt subjektiivse hindamisega, see osa mulle üldse ei istu. Oleneb, mis õpetajate paar kellelegi satub.

mingil määral seda subjektiivsust ikkagi jääb, igal pool, ma arvan. üks vestlev õpetaja on ju selle klassi juhataja, tema paneb kokku kollektiivi, mis peab ühtsena toimima kolm aastat. need ei ole lihtsalt 35 inimest, kes juhuslikult kolm aastat üksteise kõrval samas klassiruumis istuvad. või noh, saab ka nii, aga ma julgen arvata, et see on üks aspekt, mis teeb vahe sisse nõutud gümnaasiumide ja kõigi teiste vahel. see meie-tunne, mida loob 10. klassi alguses klassijuhataja ja mis jääb parimal juhul püsima aastakümneteks.

+1
-5
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas Eesti tammub ikka veel selles 90ndate ekstraverdikultuse ja introverdipõlguse ajastus? Njah, ju siis koolijuhtide noorusaastate nostalgia, hoiakuid vahetab ilmselt alles järgmine otsustajate põlvkond.

+3
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

No täna kirjutab need motivatsioonikirjad valmis ChatGPT. Ainult tobuke hakkab ise kirjutama, nutikad panevad AI tööle ja siis pisut muudavad.<br /><br />Las siis kõik koolid loevad tuhandeid AI kirjutatud töid. Ongi hea aja tapmise vahend, kui teadmised pole enam tähtsad.<br /><br />

<br /><br />

Milleks lastele, kes motivatsioonikirja ei suuda kirjutada, gümnaasium?

+6
-4
Please wait...
Postitas:
Kägu

Milleks lastele, kes motivatsioonikirja ei suuda kirjutada, gümnaasium?

Milleks maailmale AI? Seda on ju vägagi vaja.

Motivatsioonikiri on niikuinii kõigest iluloba, niisuguste tühisuste jaoks ongi parim kasutada AI.

+7
-2
Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 101 )

Esileht Koolilaps Harta katsed