Esileht Kodunurk heade kotlettide saladus

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 31 )

Teema: heade kotlettide saladus

Postitas:

Kuidas te teete häid kotlette, mis on kenasti läbi küpsenud, aga siiski mõnusad mahlased? Ma teen ka kotlette, et tundub, et nagu midagi jääb puudu. Et on natuke tuimad. Võtan tavalise poes müüdava koduse hakkliha, lisan riivsaia, ühe muna 600 gr hakkliha kohta. Riivsaia panen tunde järgi. Sorts vett. Soola ja pipart. Peeneks hakitud sibulaid ka.
Kuidas teete, millist hakkliha kasutate? Kas peaks olema rasvasem hakkliha? Mul on ühest mahetalust ostetud lambahakkliha, kas sellele peaks lisama seahakkliha, et rasvasust lisada?
Kas kasutate saia või riivsaia?
Mitu muna panete poole kilo hakkliha kohta? Või siis kilo kohta 🙂
Kui palju peaks pannile rasva panema, ma kahtlustan, et ma panen õli ka liiga vähe.
Kas heade kotlettide tegemiseks peab olema vanaaegne rauast pann, või saab nende kaasaegsete teflonitega ka hea tulemuse?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina panen kotlettidesse eelleotatud saia (kooriku eemaldan, leotatud saia väänan käe vahel kuivemaks ja lisan kotletitaignale), muna ei pane, sest minu meelest teeb just muna kotleti tuimaks ja kuivaks. Küll aga selleks, et kotlet paremini koos püsiks, ma klopin kotletitaigent, st võtan kogu taigna pihku (no kuni kilo hakklihaga see veel õnnestub suurepäraselt) ning virutan selle siis hooga kausi põhja, kordan seda liigutust mitu korda, iga kord natuke julgemalt (sest algul paaril esimesel korral võib ta natsa nagu laiali pritsida). Eelistan siga+veis delikatesshakkliha, küpsetan teflonpannil keskmisel kuumusel.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teen ainult kanalihast, see mis on nahata ja kondita kanakintsud. Lisan hapukoort, muna, riivsaia ja suvikõrvitsat. Jäävad hästi mahlased. Üliharva sealihast, siis ka ajan ise liha läbi hakklihamasina. Igasugust jama pannakse sinna valmis hakklihasse.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks võimalus on kotletid pannil pruunistada ning seejärel ahjus lõpuni küpsetada – nii on kõige parem krõbe koorik + mahlane, läbiküpsenud sisu kooslust saavutada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 12.02 13:46; 12.02 16:38; 13.02 08:32;
To report this post you need to login first.

pakun et riivsai teebki tuimaks. riivsaias paneeritakse kotlette, aga kotletitaignasse pannakse ikka pehmet värsket saialist.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pane vett taigna sisse! päris julgelt, kohe pool klaasi kindlasti terve selle 600gr liha peale, pigem isegi klaasitäis. Kui paned riivsaia kuivalt, siis on klaasitäis täiesti paras.
Lambahakkliha pead vaatama, kui rasvane ta tegelikult on.
Ma tavaliselt praen pannil lõpuni, ainult ahjus tehtuna mulle ei meeldi ja topelt kõik nõud ära rokatada ma lihtsalt ei viitsi, kuigi nii saab tõesti kõige maitsvamad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 12.02 14:19; 13.02 08:52; 13.02 13:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Törts hapukoort ka lisada, keskmisel kuumusel praadida.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina panen kindlasti üsna ohtralt riivitud kapsast või muud aedvilja. Mu meelest annab just see kotlettidele piisava mahlasuse.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.02 15:30; 14.02 09:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pressitud värsket küüslauku ja sutsu ka kuivatatud küüslaugupulbrit. Nii umbes teelusikatäie ketšupit lisan ka, see annab head maitset. Aga riivsai, jah, on pigem hädaabivahend. Värske sai vees leotatuna on ikka see, mis pehmust ja mahlasust lisab.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Riivsai ju leotatakse eelnevalt vedelikus ära.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 12.02 13:46; 12.02 16:38; 13.02 08:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

…ja keeratakse neid ümber ainult üks kord

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mahlasust saab juurde näiteks peeneks riivitud õuna, porgandi ja kartuliga.
Aga mina panen 800g hakkliha(siga ja veise segu) kohta kaks muna ja üsna julgelt vett. Vee asemel sobib nii piim kui ka hapukoor.
Riivsaia panen siis, kui meelde tuleb. Sibul, till, petersell, sool, pipar ja hakklihamaitseaine.
Segu segan kätega hästi nö peeneks/ühtlaseks massiks.
Frikadelle teen samast massist.
Kuivad jäävad siis, kui liiga kaua praadida kõrgel temperatuuril.
Paksuse poolest jäävad umbes 2cm kanti. Siis küpsevad seest ilusti ära ka.

See on tõsi, liiga kuumalt praadida n kuiv. Mna muide kui kotletid ära pruunistan sius panen pannile vett ja kaas peale ja madalal temperatuuril küpsetan.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei pane üldse saia ega ka riivsaia. Riivitud Kartul annab ka mahlasust.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Leotatud saia viil midagi ei vääna kuivaks, 0,5 kg seguhakkliha turult, soola, pipart, erinevaid juurvilju riivitult mitte kõike koos aga võib nt. eile tegin pastinaagiga, küüslauk, sibul, 1 muna. Tainas ei tohi jääda paks, kui on paks siis vett või hapukoort juurde.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina panin eile 600 g kana delikatesshakkliha, üks keskm suvikõrvits riivituna, 2 muna, täistera riivleib suvalises koguses – tainas tuli küll vedel (ilmselt oleks pidanud 1 muna panema), kuid märjad käed aitasid pätsikesi vormida. Imehead ja mahlased tulid!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üldse ei pane muna, see teeb kuivaks ja kõvaks ja ei paneeri ka. Hakkliha siga-loom pooleks, mõnikord ka vasikahakkliha, leotatud sai, peeneks hakitud sibul, pipar-sool. Vett vastavalt lisatavale saiakogusele või riivsaiale. Väga tugevasti kokku ei vajuta kotletti enne praadimist. Praen malmpannil või teflonil, kumb esimesena pihku jääb, max kuumusest eelviimane aste. Malm on parem, sest temp. püsib ühtlasem. Pann tuleb enne korralikult tuliseks ajada, siis õli või rasv vastavalt soovile, siis kuumus alla. Peale praadimist kaussi ja taldrik kausile peale paariks minutiks kotlettide järelvalmimiseks. Kõik korrad on tulemuseks aastakümnete jooksul olnud mahlased kotletid.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.02 22:16; 13.02 21:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu kotlettide sisse käib siga+veis hakkliha, 1 muna, sool, pipar, sibul riivituna (jääb mahlasem kui tükelduna) ning pool karpi kodujuustu. Vahel lisan ka u pool väiksemat suvikõrvitsat samuti riivituna. Saia ei pane üldse.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ka ei pane enam muna, varem tegin munaga, aga see tegi kotleti kõvaks ja tuimaks. Nüüd teen tavaliselt seguhakklihast, panen sibulat, küüslauku, hapukoort, riivsaia (või leotatud saia), natuke vett ja maitseaineid. Kõike tunde järgi. Väga head tulevad. Kuna muna pole, siis kipuvad kotletid veidi muredamad olema. Et nad lagunema ei kipuks, selleks teen pigem väiksemad kotletid ja ümber keera kindlasti vaid üks kord. Pliit ei tohi olla maksimumi peal, aga ka mitte pooles rauas. Ikka pigem kuumapoolsem. Kui liiga nõrgal kuumusel praed, läheb liiga kaua ja kipub ka ära kuivama.

Ahjaa, õli asemel on parem kasutada searasva.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Muna puhul tekitab probleeme just munavalge – üks nipp on lisada vaid munakollaseid. Kuna valgeid ära visata ei raatsi ja beseed teha ei viitsi, siis teen ise samuti ilma munata.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 12.02 13:46; 12.02 16:38; 13.02 08:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Just tahtsin lisada, et tuimaks ja kõvaks teeb munavalge. Ma ikka panen, harjunud nii, aga on märgatav vahe, kas panna terve muna või ainult munakollased. ja selle 1-2 munavalget pole probleem järgmise omleti sisse ära kasutada. Kasutan siga+veis (kas 25:50 või 50:50%). Lambalihaga on kindlasti väga hea.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 12.02 14:19; 13.02 08:52; 13.02 13:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Munavalged võib ‘valgex munaroax’ praadida või keetmise lõpuminutitel supi sisse segada, igavesti lahedad lumehelbed tekivad leemes.

Kotlettidega on meil pahasti, paraku. Kui mina mätsin, saab hakklihakaste, aga kui mätsib mees, saavad saapatallad. Pole seda õiget survet . . .

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suvikõrvits teeb mahlaseks.

Saia ega riivsaia ei pane. Parandage, kui eksin, aga minu meelest on see saia lisamise komme tulnud vene ajast, kui kotletitainast oli tarvis mahukamaks muuta. Polnud selle lihaga siis nii väga priisata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ka kõik muud juurikad (kartuli, porgandi, suvikõrvitsa) on sama eesmärgiga, samas ka tervislikum ja muudab liha mahlaseks. Sai ei oma kotletitaignas mingit suurt tähtsust, ei ta seo nagu muna jne.

Aitüma Nyahile, leidsin huvitava supiretsepti tänu nendele munavalgehelvestele: Kana-maisisupp Hiina moodi ingl k egg drop soup, tore talvine küüslaugu ja ingveriga supp, kindlasti lähitulevikus proovin

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 12.02 14:19; 13.02 08:52; 13.02 13:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suvikõrvits teeb mahlaseks.

Saia ega riivsaia ei pane. Parandage, kui eksin, aga minu meelest on see saia lisamise komme tulnud vene ajast, kui kotletitainast oli tarvis mahukamaks muuta. Polnud selle lihaga siis nii väga priisata.

Kodus olemas 1925a. väljaantud kokaraamat. Kui koju jõuan lausa huvi pärast vaatan kuidas sealne soovitus sellest räägib.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ka kõik muud juurikad (kartuli, porgandi, suvikõrvitsa) on sama eesmärgiga, samas ka tervislikum ja muudab liha mahlaseks. Sai ei oma kotletitaignas mingit suurt tähtsust, ei ta seo nagu muna jne.

Aitüma Nyahile, leidsin huvitava supiretsepti tänu nendele munavalgehelvestele: Kana-maisisupp Hiina moodi ingl k egg drop soup, tore talvine küüslaugu ja ingveriga supp, kindlasti lähitulevikus proovin

Tervisex & tänu tarvis!

Piisava ‘engrishi’ keele korral on väga inspiratoober ka NHKWorldi Dining with the Chef, veebist otse vaadatav reedeti 16.30, suuremalt jaolt juutuubi aetud (& chef Saito on elus teletups), ehk ega ma kah enne selle saate otsa komistamist egg dropist, porgandi põiklõikest (oblique cut) või sojakastmega marinaadist teadnud. Viimati õpetasid Rika & Patrick beef katsu ehk loomalihakotlettide tegemist, muide.

Kes jälle vene keelt valdab, KuhnjaTV & EdaTV on toredad, kuigi neid tuleb tuubist tikutulega taga ajada.

Saxlastel, kui keegi nende tasuta regionaalsele rundfunkile sati kaudu kylge saab, oli ka häid asju, aga vot sellest õnnistusest on mul aastaid möödas & nimesid ei mäleta.

Tuubis on inglise keeles veel Marco Pierre White, kelle retseptidest ma paraku suudan meelde jätta kõigest ‘oikuiilusmees’. Asian Cooking at Home sisaldab võrdselt pahna & pärleid. & Great Depression Cooking with Clara, tädikene on kyll surnud, aga tema seeneteemaline seletus on surematu.

Kes helistab mulle reedel 16.30 & 17.00 vahel, ärgu imestagu, kui ma olen järsk & jäine. Minu ainumas teleseep!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suvikõrvits teeb mahlaseks.

Saia ega riivsaia ei pane. Parandage, kui eksin, aga minu meelest on see saia lisamise komme tulnud vene ajast, kui kotletitainast oli tarvis mahukamaks muuta. Polnud selle lihaga siis nii väga priisata.

Nagu lubasin päeval siis nüüd vaatasin. 1925a. kokaraamat annab retseptiks kilo hakkliha kohta panna 2 prantssaia, seega ei ole vene ajast lisand. Palju varasem, sest selle kokaraamatu esmatrükk ilmus 1911. Lisaks otsisin nüüd juba ise lisa 1910a. veel gooti kirjas kokaraamatust ja seal hakklihatoite üldse ei mainita. Hakkmasinast on küll juttu, aga muus kontekstis, hakkliha ilmselt pole veel üldises sööginimekirjas. Seega võib järeldada küll, et sai on algusest peale olnud kotletitaignas kindlaks koostisosaks.
Sai seob liha oma mahla ja teised maitsestamiseks mõeldud ained paremini kokku, saial on oma eesmärk taignas, mitte ainult massi lisamine. Lisaks pole saial, eriti kuivanuna praktiliselt mingit maitset. Vana retsept rõhutab eraldi, et sai küll leotada, aga enne kotletitaignasse lisamist tuleb ta kindlasti hoolikalt kuivakspigistada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.02 22:16; 13.02 21:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma teen, kuidas tuju on, mõnikord riivsaiaga, mõnikord lisan hoopis riivitud kartulit.

Riivsaiaga teen nii, et riivsaia panen kõigepealt piima sisse ja kui on turbunud, siis lisan kotletisegusse. Jäävad mahlasemad kotletid. Natuke hakin sibulat ka sisse.

Kui teen kartulitega, siis kasutan riivsaia ainult paneerimiseks, kotletisegusse ei pane. Segusse lisan riivitud toorest kartulit, mõnikord ka porgandit, suvikõrvitsat või muid köögivilju.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kartul kõlab küll hästi! Kas toorelt või keedetult? Ikka toorelt, eks?

Ja sibul, kindlasti käib sibul kotleti sisse. Saia olen ka alati pannud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.02 15:30; 14.02 09:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma lisan riivitud toorest porgandit. Praen porgandi ja sibula koos läbi -praetud sibul annab parema maitse kui toores ja porgandist tulevad nii jälle head vitamiinid, mis ainult rasvas lahustuvad, välja. Lisan hakklihale, siis veel veidi veest läbi lastud saia ja hapukoort. Panen alati ka muna, mul küll muna kõvaks ei tee. Paneerin riivsaias ja küpsetan üldse ahjus. Algul suurema kuumusega, et läheks pealt krõbedaks ja pärast keeran kuumuse väiksemaks, et korralikult läbi küpseks. Öeldakse, et head kotletid 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei pane üldse saia ega ka riivsaia. Riivitud Kartul annab ka mahlasust.

Lisaks kartulis sisalduv tärklis on hea – see seib niiskust ja kotlet jääb mahlane. Teen ka alati nii ja kui kaetulit pole, panen supilusijatäie tärklist. Lisaks pisut hapukoort, sibulat, soola-pipart ja isetehtud riivsaia (kuivatatud saiaotsikud jahvatan – kõige parem riivsai!). Mingit vett pole kunagi pidanud lisama, küll aga kastan kotletide vormimisel kogu aeg käsi märjaks, et tainas käte külge ei hakkaks. Paneerin ainult kergelt jahus. Lihaks kasutan endal läbiaetud kaelakarbonaadi või pisut rasvasemat praetükki (kindlasti nö lahtine liha – need karpides-kottides veega pooleks ollused pole meie pere valik).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 31 )


Esileht Kodunurk heade kotlettide saladus

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.