Esileht Koolilaps Hilisem (u kl 9) koolipäeva algus

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 109 )

Teema: Hilisem (u kl 9) koolipäeva algus

Postitas:
Kägu

Paljudes koolides on nüüd üle mindud hilisemale (u kl 9) koolipäeva algusele.
Peamine põhjendus oli, et lapsed saavad hommikul kauem magada.

Aga kuidas on läinud selle muudatuse teiste aspektidega?

• Kas koolipäev lõpeb samal ajal ja lapsed jõuavad soovitud huviringidesse?
  • Kas paaristundide või pikendatud tundide süsteem õigustab ennast?
  • Kas lühemad vahetunnid liiga lühikeseks ei jää? Vahetund on ju ühest ruumist/majast teise liikumiseks, puhkuseks, omavaheliseks suhtlemiseks, jooksvate teemade lahendamiseks
  • Kas lapsed magavad nüüd rohkem või lähevad lihtsalt hiljem magama?

Minu laste piirkonnakoolis arutatakse hilisema koolipäeva alguse teemat mitmendat aastat ja päris hästi ei saa aru, mis probleemi sellega lahendatakse ja kelle vajadus see muudatus on. Peamine initsiatiiv tuleb vist KOV-lt.

Ootaksin nii lapsevanemate, laste kui õpetajate vaatenurka.

+4
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Paljudes koolides on nüüd üle mindud hilisemale (u kl 9) koolipäeva algusele.

Ei tea ühtegi sellist kooli.

+6
-14
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olen väga selle poolt, et tunnid võiksid alata kl 8.30-9.00. Paljud ei ela kooli kõrval ja õigeks ajaks kooli jõudmiseks tuleb ärgata ikka oluliselt varem. Isegi piirkonnakool samas asumis võib logistiliselt olla niisuguses kohas, kuhu ühistransport läheb ümberistumistega ning jalgsi minekuks on neid kilomeetreid omajagu.

Lisaks on miskipärast koolidel tekkinud komme teha järelvastamisi “eeltunni” ajal. Eeltund on siis tund aega enne tavapärase koolipäeva algust. Ehk teisisõnu – kui minu lapse koolis algavad tunnid praegu kl 8.00 ja kui mu laps on olnud haige, siis peab ta pärast haigust järelvastamiseks olema koolis kohal juba kl 7.15. Mõtlen, et mina ise poleks küll kuidagi võimeline sel kellaajal hommikul kontoris kohal olema ja mingit vastutusrikast koosolekut või esitlust läbi viima… Aga laps peab suutma küll kl 7 hommikul koolis juba kontrolltööd teha, olles ärganud kl 5.30 paiku.

Pikendatud tunnid on ühe mu lapse koolis praegu ka. Plussideks on parem keskendumine vähematele ainetele, samuti kergem koolikott, kuna ei pea paljude ainete materjale iga päev kaasas tassima. Miinuseks aga, et kui laps on näiteks nädala haiglas olnud, siis on ta hetkel tunniplaanis olevates ainetes maha jäänud otsekui kuu aega.

+20
-3
Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu lapse koolis algavad algklasside tunnid teisest tunnist. Ükski vahetund selle võrra ei lühene, kõigisse huviringidesse jõuab. Jah, saigi selle võrra kauem magada. Ja kui me teda veel autoga kooli viisime, siis oli veel eriti mugav, sest nii mehel kui minul algasid tööpäevad kell 9. Tund aega varem tööl olla poleks küll tahtnud. Praegu laps keskastmes ja mõnel päeval ikka vaja esimeseks tunniks minna ja siis on küll ärkamine palju vaevalisem. Õnneks üle poolte päevadest algavad tunnid teise tunniga.

+5
-4
Please wait...
Postitas:
Kägu

Lapsed käivad koolis, kus tunnid hakkavad 8:30. Väga ok minu meelest.

Enamik tunde on 75min. Alguses tundus võõras, kuidas küll hakkama saavad, aga väga ruttu harjusid. Nüüd kui mõni tund on 45min, kurdavad, et jube lühike. Mitte midagi ei jõua tehtud ega korralikult süvenetud.

+9
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu laste koolis on nüüd teist õppeaastat nii, et tunnid algavad kell 8.45. Eks loomulikult on mõnus veidi kauem magada, kuid suur miinus on see, et 7. tund lõppeb kell 15.35 ja siis läheb jube kiireks, et jõuda trennidesse. Nende laste puhul, kes peale kooli millegi muuga ei tegele ilmselt õigustab see tundide hilisem algus, kuid kui lapsel on ka mingid muud huvid ja tegemised, siis pigem eelistaks 8.00 koolipäeva algust.

+4
-12
Please wait...
Postitas:
Kägu

Lapsed käivad koolis, kus tunnid hakkavad 8:30. Väga ok minu meelest. Enamik tunde on 75min. Alguses tundus võõras, kuidas küll hakkama saavad, aga väga ruttu harjusid. Nüüd kui mõni tund on 45min, kurdavad, et jube lühike. Mitte midagi ei jõua tehtud ega korralikult süvenetud.

Gümnaasiumis käivad nagu aru saan.

+2
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie lapse koolis algasid varem tunnid 8.15, nüüd kell 9. Väga okei meie pere meelest.  Trennidesse-ringidesse hiljaks jäämisega pole mingeid probleeme, ikkagi jääb veel tund-kaks aega, mida parajaks teha.  Nii et tunnid võiksid veelgi hiljem alata. Ma ei tea kedagi, kelle tööpäev algaks enne 9, paljud on veel paindliku tööajaga või töötavad üldse osaliselt kodust. Ei peaks ka kooli minema poolest ööst nagu vabrikusse tööle.

+14
-6
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma ise ei suudaks kella 8ks tööle minna, minu jaoks oleks tappev varajane tööpäeva algus.

Meil algab  kool 8.30, minu arust paras aeg, said piisavalt magada. Hobiringidega probleeme ei olnud. Saan aru, et vanematele ei meeldi, kuna tahavad lapsed hommikul autoga enne tööpäeva kooli viia, samas on piisavalt töökohti, kus tööpäev algab kell 9 või hiljem ja usun (naiivselt küll), et enamik lapsi käib koolis ise. Ja kui lapse elab väljaspool linna, siis on tema vanemate valik, et laps ei käi kodukoolis.

+12
-5
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei tea ühtegi sellist kooli.

Tallinn ja algklassi õpilane. kaks päeva nädalas algab kell 8 ja kolm päeva nädalas kell 9.  Kell 9 on minu arvates täitsa normaalne koolipäeva algus.

+4
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Miskipärast see loogika ei kehti, et kui vaja varem kooli-tööle minna, siis lihtsalt mine varem magama ja korras. Meil nagu kogu loodusel on ikkagi ka mingi sisemine kell, mis orienteerub eelkõige valge aja järgi, ja ei kohane kergelt sellega, et talvel tuleb ärgata märkimisväärne aeg enne valgeksminekut. Inimene on siiski ka bioloogiline, mitte ainult ühiskondlik olend ja ühiskondlikkud kokkulepped ei suuda päriselt bioloogiast üle sõita.

Pealegi ongi ju ülejäänud ühiskond enamjaolt orienteeritud kella üheksasele alustamisele. Need asutused, mis kaheksast uksed lahti teevad, on pigem erandid ja neil on selleks eraldi põhjus (ennekõike see, et peabki üheksaks tööle jõudev inimene saama enne töölkäiku selle asutuse külastatud), tüüpiliselt ei peeta ka nt enne kella 9t kellelegi helistamist viisakaks. Ühiskonnas üldlevinud kella üheksane päeva algus mõjutab pratamatult ka tüüpiliste päevaste ja õhtuste tegevuste kellaaegu ja seega ka aega, millal on loomulik magama minna, ja miks peaks suutma lapsed selles osas muust ühiskonnast eraldi rütmis elada.

Pikemad tunnid pole kindlasti probleem vanematele õpilastele, ja tegelikult mitte ka noorematele, kui õpetaja oskab tunde teadlikult üles ehitada nii, et need ei sisaldaks ainult järjest ühesugust tegevust (ennekõike istumist ja kuulamist), vaid suudab eri tüüpi tegevusi vaheldades õpilaste mõtet ja keskendumist värskena hoida.

Sellest, kuidas mõnes koolis suudetakse 10-15 min vahetunniga läbi ajada, pole ma kunagi aru saanud. Ma põhikooli elu ei mäleta, aga keskkoolis olid meil enamus vahetunde pikemad. Käin ametiga seoses aeg-ajalt koolides töötubasid tegemas ja ikka paras maraton on, kui nii väikeste vahedega tulevad muudkui uued õpilaste massid peale. Kuidas õpetaja peaks selle ajaga jõudma õpilaste küsimuste-probleemidega tegeleda, mis ju ikka vahel tekivad, ühest ruumist teise liikuda, asjad uueks tunniks valmis seada, ja taevas hoidku, veel vetsus käia või ampsu süüa haarata – ei saa aru. Õpilastel on selles osas siiski vähem stressi, sest nemad ei pea iga tund olema valmis esinema ja tundi juhtima. Aga neil peaks ka kindlasti jääma aega jalgu sirutada ja korraks õppimisest välja lülituda.

Mõttetult tihe on meil koolis kõik. Ma ei usu, et see on efektiivne. Raiskame aega ja inimressurssi. Võtaks vabamalt aga efektiivsemalt ja targemalt, oleks parem tulemus ja õpilased-õpetajad vähem õnnetud ja stressis.

+11
-9
Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu lapse koolis algavad tunnid kell 8:45. Kui kooli valisin ja mõtlesin, kas peaks laskma tal ka kuskile mujale katseid teha, siis vaatasin neid tundide algusaegasid ja otsustasin, et läheb siiski kodulähedasse kooli. Kodulähedane on meil samuti süvaõppega kool, seega mul ei olnud mingit sellist asja, et kodulähedane oleks kuidagi eriti halb valik. Koolide edetabelis ülemises otsas ja sinnagi on konkurss üle linna. Aga meie puhul sai siis otsustavaks tundide alguse aeg.

Huviringis minu laps käib nädalavahetusel, pärast kooli sel aastal huviringe ei ole, eelmisel aastal käis kooli huviringis, see algas kohe pärast tunde ja oli sealsamas koolis nii et sellega probleeme polnud. Minu jaoks on huviringide puhul suurem probleem mitte see, et need algaksid kuidagi liiga vara, vaid vastupidi, need algavad liiga hilja.

Vahetundide kohta ma ei oska midagi arvata, mis on lühendatud või mis on normaalse pikkusega? Mu lapse koolis on üks pikk vaheaeg, see kestab tund aega. ülejäänud vahetunnid on tõesti lühemad, aga see tunnipikkune söögi- ja õuesoleku vahetund korvab igati selle, et teised vahed on napimad.

+8
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Lapsed käivad koolis, kus tunnid hakkavad 8:30. Väga ok minu meelest. Enamik tunde on 75min. Alguses tundus võõras, kuidas küll hakkama saavad, aga väga ruttu harjusid. Nüüd kui mõni tund on 45min, kurdavad, et jube lühike. Mitte midagi ei jõua tehtud ega korralikult süvenetud.

Ei, põhikooli osas ja algklassides juba pikemad tunnid.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu lapse põhikoolis algas päev 9:00 ja kõige hilisem tundide lõpp oli 15:05. Tunnid olid enamasti paaristundidena – kokku 80 minutit, millele järgnes 20min vahetundi ja päeva keskel on 40min paus. Alguses olid paljud vanemad vastu, aga lõpuks loksus kõik paika.  Laps jõudis kenasti trennidesse-ringidesse ka. Nüüd juba gümnaasiumis ja kurdab, et kell 8 algavas tunnis on ikka raske kaasa töötada.

+5
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Põhikoolilapsel(6.klass) teist aastat tundide algus kell 9. Hommikul 8.15 konsultatsioonitunnid õpetajatel. Paaristunnid, 80 min ja mõned ka üksikud tunnid. Vahetunnid vist muidu lühemad ja üks pikk söömis+õuevahetund. Hilisem tundide algus sobib väga hästi, ühel päeval lõpeb kool 15.05, teistel päevadel varem ning trenni jõuab ilusti.

+7
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil ühes Pärnu koolis algklassidel enamik koolipäevi algab kell 9.00. Enda laps neljandas, kahel päeval nädalas tal õpetajaga konsultatsioonid ja siis kooli 8.15. Osadel lastekoor ka ühel hommikul 8.15. Aga enamik klassi alustab koolipäeva kl 9. Huviringidesse jõuab vabalt, vahetunnid tavalise pikkusega.

+6
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie koolis ka alates sellest õppeaastast algavad tunnid 8.30. Enne algasid 8.00. Minu lastele see väga sobib, elame kooli lähedal ja lapsed käivad jala koolis.
Paraku bussigraafikuid ei muudetud ja bussiga sõitjad peavad lihtsalt kauem ootama koolis tundide algust.

+4
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Vilajndis ühes koolis algavad tunnid kl 9 ja viimane lõppeb kl 15, nii nagu varemgi.  Topelttunnid ja õpetajad teevad vahepeal puhkepause. Väga rahul on kõik. Lapsed saavad rohkem magada, sest magamaminekuaeg on sama, lihtsalt tõusta saab hiljem. Liiklus on rahulikum, ei ole kl 8 tipptundi enam.

+9
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Vilajndis ühes koolis algavad tunnid kl 9 ja viimane lõppeb kl 15, nii nagu varemgi.  Topelttunnid ja õpetajad teevad vahepeal puhkepause. Väga rahul on kõik. Lapsed saavad rohkem magada, sest magamaminekuaeg on sama, lihtsalt tõusta saab hiljem. Liiklus on rahulikum, ei ole kl 8 tipptundi enam.

Ma olen maaliinibussiga sõitnud ja näinud, et peale kella 8t tuleb Viljandi poole mineva bussi peale koolikottidega lapsi. Olen ise ka arvanud, et ju siis mingis koolis päev algab hiljem, seetõttu nad saavadki hiljem sõita.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

mis kool see on, kus algklassides on 75minutilised tunnid?

+2
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil algasid tunnid 8.45 (15a tagasi). Ainus miinus oli see, et keskkooli lõpus sai päev läbi vahel pool 5.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui kool on lähedal, on vast hea, saab kauem magada. Kui ta nagunii ise läheb. See kui vanem nagunii sõidab tööle ja saaks lapse ka ära viia, siis tuleb hilisem algus kahjuks, kui vanema töö algab 8.  Lisaks peab laps saama hakkama uksega, tuled kustu. See muidugi pole suur asi. Hullem on kui unustab äkki pliidi.

0
-7
Please wait...
Postitas:
Kägu

Me saime lastena hakkama nii üksi kooli minekuga ja ukse lukku keeramiseks, aga nüüd on kõik nii abitud. Laps tuleb autoga koolimaja treppi sõidutada, kuigi u 200 m eemal on parkla, kus saaks lapse maha panna. Hommikusöögi saab lapsele valmis panna, et ei peaks pliidiga mässama.

+11
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui kool on lähedal, on vast hea, saab kauem magada. Kui ta nagunii ise läheb. See kui vanem nagunii sõidab tööle ja saaks lapse ka ära viia, siis tuleb hilisem algus kahjuks, kui vanema töö algab 8. Lisaks peab laps saama hakkama uksega, tuled kustu. See muidugi pole suur asi. Hullem on kui unustab äkki pliidi.

Ma väga ei saa aru, miks peaks laps varahommikul pliidiga mässama? Hommikusöök ei pea tingimata soe olema (ka müsli on ju tervislik), aga kui olete harjunud putru sööma, siis kaane alla jäetud puder ei jahtu tunniga nii ära, et laps seda süüa ei saaks.

Teine asi on see, et neid vanemaid kes 8-ks tööle lähevad jääb üha vähemaks. Kõikide teiste elu ei pea nende üksikute järgi korraldatud olema – enamus alustavad tööpäeva ka kell 9.

Osades koolides on aga siiski võimalus laps varem koolimajja tuua ja seal on 8-9 nn hommikune pikapäevarühm. Eestis ma hetkel ei tea (tuleb nagu meelde selleteemaline arutelu oma lapse koolis), aga välismaal üsna tavaline.

+10
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

mis kool see on, kus algklassides on 75minutilised tunnid?

Tegelikult neid koole juba on. Algklassides on siis enamasti “üldõpe”, ehk õpetaja ise vaatab ja otsustab, mida selle nn tunni jooksul teha. Nad ei istu kindlasti 75 minutit või 80 minutit (tean kooli, kus on nii pikad tunnid) pingis ega õpi ühte ainet. Neil vahelduvad selle aja sees tegevused ja on ka väikesed liikumispausid.

+5
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Teine asi on see, et neid vanemaid kes 8-ks tööle lähevad jääb üha vähemaks. Kõikide teiste elu ei pea nende üksikute järgi korraldatud olema – enamus alustavad tööpäeva ka kell 9. Osades koolides on aga siiski võimalus laps varem koolimajja tuua ja seal on 8-9 nn hommikune pikapäevarühm.

No meie linnas on küll ikka kõige suurem liiklus ja ummikud enne 8-t. Ja veidi vähem enne 9-t. Nii et ei saaks öelda, et enamus just 9-ks tööle käiks. Esimese tunni pikapäevarühm on väikestele küll, aga 2 korda nädalas algab  neil kell 8 hoopis mingi ring. Nii et 3 päeva 9-ks ja 2 päeva 8-ks kooli. Me esimese klassi laps ärkab seetõttu ikkagi igal hommikul veidi enne 7-t. Tema keha seda vahet reguleerida ei oska ja uni läheb ära ikka ühel ja samal ajal.

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil algasid tunnid 8.45 (15a tagasi). Ainus miinus oli see, et keskkooli lõpus sai päev läbi vahel pool 5.

Mis 16.30 lõppevates tundides halba on?

0
-4
Please wait...
Postitas:
Kägu

Rakveres alustavad kõik koolid kell 8.45. Enamikele meeldib, et saab hiljem ärgata. Koolipäev siiski on veidi pikem ja vahetunnid lühikesed. Mis peamine probleem on: direktor oli täiesti pahane algul, et kõik kaugemalt tulevad lapsed on ikka veel 7.50 kooli ukse taga. Algul taheti kooli uksi kinni hoida ja jätta lapsed ukse taha vihma ja lumetormi kätte tunniks ootama. Linna ümbrusest pärit maalapsed ei saa kuidagi kell 9 kooli jõuda. Tööinimesi vedavad bussid ja tööl käivad lapsevanemad jõuavad ikka enne 8- t linna. Nüüd ongi juba üle aasta lapsed hommikuti lihtsalt tund aega koolimajas passinud ja nedel läheb koolipäev pikemaks, mitte ei läinud lühemaks. Hommikusse tehti seetõttu noorematele pikapäevarühm ja huviringid.

+3
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mis 16.30 lõppevates tundides halba on?

Kell 17 algab trenn, laps saab alles kell 19 koju ja alles siis õppima, vahele ei jää mingit koduste ülesannete õppimise aega.

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Miks siis maalt pärit lapsed oma kodukooli ei käi

Rakveres alustavad kõik koolid kell 8.45. Enamikele meeldib, et saab hiljem ärgata. Koolipäev siiski on veidi pikem ja vahetunnid lühikesed. Mis peamine probleem on: direktor oli täiesti pahane algul, et kõik kaugemalt tulevad lapsed on ikka veel 7.50 kooli ukse taga. Algul taheti kooli uksi kinni hoida ja jätta lapsed ukse taha vihma ja lumetormi kätte tunniks ootama. Linna ümbrusest pärit maalapsed ei saa kuidagi kell 9 kooli jõuda. Tööinimesi vedavad bussid ja tööl käivad lapsevanemad jõuavad ikka enne 8- t linna. Nüüd ongi juba üle aasta lapsed hommikuti lihtsalt tund aega koolimajas passinud ja nedel läheb koolipäev pikemaks, mitte ei läinud lühemaks. Hommikusse tehti seetõttu noorematele pikapäevarühm ja huviringid.

Linn arvestab ikka linnas elavate lastega ja see on vanemate enda otsus last mitte valla kooli panna.

+2
-3
Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 109 )

Esileht Koolilaps Hilisem (u kl 9) koolipäeva algus