Esileht Lapse ootamine Hirm sünnituse ees

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 32 )

Teema: Hirm sünnituse ees

Postitas:

Mida lähemale tähtaeg liigub, seda sagedamini tunnen oma esmakordse sünnituse ees suurt hirmu, mis võib vahel lausa halvav või paaniline olla. Paraku on mulle meeleldi räägitud kohutavaid kogemusi. Ei suuda neid lugusid kuidagi unustada, kuigi proovin mõelda, et iga lugu on ju erinev jmt.

Kas keegi veel tunneb tulevase sünnituse ees hirmu? Või on keegi seda tundnud, aga oskab jagada soovitusi, kuidas hirmu leevendada või sellega paremini hakkama saada?

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 31.01 22:54; 01.02 12:38; 04.02 08:46; 15.02 17:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen sünnitanud ühe lapse ja ootan hetkel teist. Olin ka kuulnud erinevaid lugusid sünnitustest, aga tundsin, et kunagi ette ei tea, et kuidas läheb ja milleks ülearu muretseda asja pärast, mille kulgu ma ennustada nagunii ei oska. Võin öelda, et loomulikult oli sünnitus omamoodi katsumus, kuid ma ei saanud sellest traumat ja hetkel küll teise sünnituse pärast ei muretse.  Soovitan osa võtta loengutest (nt sünnitus või sünnitusvalude leevendamine). Mind aitasid need küll vaimselt sünnituseks ettevalmistada.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

katsuge last oodates rohkem positiivset emotsiooni hoida.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina kartsin KOLMANDAT sünnitust – kuidas see on võimalik, ma ei tea. Esimest ja teist ma ei kartnud. Esimene kord ei teadnud midagi karta, teine kord eeldasin, et läheb pigem kergemini. Teine sünnitus oli jube valus, kuigi keskmise sünnitusega võrreldes ikkagi lühike, ja tegelikult kerge (laps oli suurepärases seisus, ise jäin terveks) – võib-olla oli see põhjuseks. Sellist tugevat ma-ei-suuda-enam valu oli kuskil 3 tundi (esimesel sünnitusel umbes tund, kolmandal 5 minutit..). Ma mäletan, et ma olin sellest vaimselt nii läbi, et esimese hooga ei tahtnud isegi last rinnale (muidugi ma võtsin ja endal on siiamaani halb tunne sellise ootamatu reaktsiooni peale, kuigi teised sellest aru ei saanud, kõik toimus mu peas).

Raseduse lõpus tekkiv tüdimus ja väsimus aitavad üldiselt sünnitushirmu vähendamisele VÄGA hästi kaasa, aga ausalt öeldes ma sellist ükskõiksust sünnituse ees ei tundnud nagu kahe esimesega. Eks ma rahustasingi ennast, et ega sünnitus igavesti ei kesta, eelmised läksid väga hästi ja kiiresti, ja kui ei peaks nii kergesti minema, on opisaal 5 minuti jooksu kaugusel. Halvavat hirmu ei olnud, pigem selline ebakindlus. Vastasel juhul oleksin kellegagi rääkinud. Aga kokkuvõttes läks sünnitus nii kiiresti, et ma ei jõudnud isegi mõelda millegi peale. Neljandat ma ilmselt jälle enam ei karda, kui see peaks kunagi juhtuma 😀

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.02 09:09; 01.02 12:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Julgusta end sellega, et enamus naisi saab rohkem kui ühe lapse. Seega nii hull see ei ole.

Mina esimese sünnituse eel ei tundnud üldse hirmu. teise sünnituse eel natuke juba tundsin, sest noh, kogemus olemas ,ja nüüd kolmanda eel mõtlen, et deem, oli mul siis seda uuesti vaja 😀 Aga need ikka ka naljaga pooleks mõtted.

Sünnitus on valus, ei hakka üldse teistpidi väitmagi. Ja väsitav, eriti pikk sünnitus (esimene 19 h + eelnevad magamata ööd ebaregulaarsetest valudest). Aga siiski – need emakakokkutõmbe valud – need ei ole ikka samaväärsed, kui sul nt käsi otsast raiutaks ..mitte et ma teaks, kuidas see viimane tundub, aga eks suudan ette kujutada. Alguses on valud hooti, pausidega, mitt eet üks pidev valu.

Lõpupoole, kui valdu on juba 1-2 min vahega või tihedamini – siis tead, et lõpp on lähedal nagunii. Sellest perioodist on nagunii mul suht must auk. Aga jälle, see ei ole päris nagu noaga lõikamise valu.

Pressid ise valulikud ei ole. Küll võivad hingetuks võtta – kui nt ämmakas ei luba kaasa pressida ja pead pressi ajal hoopis hingama (esimesega just nii läks). Aga mitte valus. Presside ajal ei ole ka enam emakakokkutõmbe valusid. lapse pea väljumine – loomulikult on valus, aga see on sünnituse kõige lühem periood. Valu on siiski väga ühes konkreetses kohas ja kõige valusam on see hetk, kui pea on kõige laiema kohaga jalgevahel, st pool pead siis väljas juba. Aga see hetk kestab korraks ja see hetk – sa tunned selle hetke ära – siis tead, et järgmise pressiga on kõik möödas ja laps väljas 🙂

Ära karda ka valuvaigisteid, kui oled väsinud ja tunned, et ei jaksa. See ei ole mingi häbiasi, kui sa ei jaksa valu kannatada. Mul tuttav ka kiitles, kuidas tal oli kõik loomulik sünnitus, et ei mingit valuvaigistit – aga seda ta vist pidas ka loomulikuks, et tema väsimuse tõttu lõppes asi vaakumiga. Ei olnud ju tegelikult loomulik ja ehk oleks saanud vaakumit vältida, kui oleks vahepeal valuvaigistite abil natuke puhanud. Valuvaigisteta sünnitus sobib ikka pigem alla 10-tunnistele sünnitustele.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ära karda ka valuvaigisteid, kui oled väsinud ja tunned, et ei jaksa. See ei ole mingi häbiasi, kui sa ei jaksa valu kannatada. Mul tuttav ka kiitles, kuidas tal oli kõik loomulik sünnitus, et ei mingit valuvaigistit – aga seda ta vist pidas ka loomulikuks, et tema väsimuse tõttu lõppes asi vaakumiga. Ei olnud ju tegelikult loomulik ja ehk oleks saanud vaakumit vältida, kui oleks vahepeal valuvaigistite abil natuke puhanud. Valuvaigisteta sünnitus sobib ikka pigem alla 10-tunnistele sünnitustele.

Täpselt, valuvaigistid ei ole saatanast. Ma ei pea seda õigeks, et kergete valudega saabudes kohe epiduraal tellitakse, aga teatud juhtudel on see ainuõige valik – pikal sünnitusel on see väga omal kohal. Väsinuna ei jaksa ei tuhude ajal lõõgastuda ega lõpus pressida.

Minu sünnitusplaanid on alati olnud peas, mitte paberil, ning kui ämmaemand on küsinud seda, olen vaid öelnud, et nii loomulik kui võimalik. Ehk ma olen alati olnud avatud võimalusele kasutada valuvaigisteid.

Esimene sünnitus proovisin naerugaasi (ei aidanud, ajas südame pahaks, aga osadele sobib). Teisel sünnitusel mõtlesin, et nii hullud valud ei saa ju ometi nii pikalt kesta ehk lükkasin valuvaigisti küsimist edasi ja edasi ja kokkuvõttes ei kasutanudki midagi. Ja nagu juba oma eelmises vastuses kirjutasin, siis kolmandaga läks nii kiirelt, et hea, et kodus vannitoas üksinda ei sünnitanud.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.02 09:09; 01.02 12:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kolm last. Kõhedat tunnet oli rohkem enne esimest sünnitust – et mida mina üldse oskan, kas ma üldse suudan jne.  Teise ja kolmanda sünnituse puhul oli rohkem nagu teadmine, et see ei ole kerge jalutuskäik, vaid tõsine pingutus – aga ma oskan ja pean selle nüüd võimalikult hästi läbi tegema… sest mida rahulikum ma olen, seda rohkem olen endaga pärast rahul ka 🙂

Kuidas hakkama saada?

Sa mõtle nii, et sünnitus pikk ja aktiivne pingutus nagu maratoni jooksmine. Antakse stardipauk ja sa hakkad, mida rahulikumalt, seda parem, pingutama oma pikka pingutust. Jah, need “sammud finiši poole” on valudega ja aeg-ajalt võib olla tunne, et hingamise/võhmaga on raske… Aga sa kontrollid oma hingamist (nagu pikamaajooksjagi peab oma hingamist kontrollima, muidu ta ei saaks joosta) ja ärgitad ennast valust hoolimata tegema järgmist sammu ja järgmist ja järgmist, mõeldes aeg-ajalt:  “Huvitav, kui kaugel ma rajal juba olen?”

Siis lõpuks (oleneb sellest, kui pikk see 1. ehk emaka avanemise etapp kellelgi ajaliselt on) sa tajud, et hakkad jõudma finišisirge lähedale. Sünnituse kontekstis tähendab see, et avanemisvalud tulevad juba peaaegu ilma vahedeta. Ära ehmata sellest (et tulevad peaaegu ilma vaheta) – mõtle hoopis, et vau – väga hea, see on nüüd märk, et kohe-kohe on finišisirge (väljutusperiood) algamas ja kui ma selle ka läbi teen, ongi finiš.

Ja siis äkki käib esimene press – ja ees ongi finišisirge ehk väljutusperiood. Pingutad, teades, nüüd oled finišisirgel, see ei saa kaugel olla.  Ja  äkki: finiš!!!! Huhhhh! Oledki nagu rajal käpuli olev endast kõik andnud sportlane, kelle käest kõik tulevad küsima: “Kuidas siis tunne on?” Hoolimata suurest väsimusest haarab sind meeletu eufooria, suu venib vägisi kõrvuni – juhuuuuuuuuu!!!!

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas hakkama saada?

Sa mõtle nii, et sünnitus pikk ja aktiivne pingutus nagu maratoni jooksmine – antakse stardipauk ja sa hakkad, mida rahulikumalt, seda parem, pingutama oma pikka pingutust. Jah, need “sammud finiši poole” on valulikud ja aeg-ajalt võib olla tunne, et hingamise/võhmaga on raske… Aga sa kontrollid oma hingamist (nagu pikamaajooksjagi peab oma hingamist kontrollima) ja ärgitad ennast valust hoolimata tegema järgmist sammu ja järgmist ja järgmist, mõeldes aeg-ajalt “huvitav, kui kaugel ma rajal juba olen?”

Siis lõpuks (oleneb sellest, kui pikk see 1. ehk emaka avanemise etapp kellelgi ajaliselt on) sa tajud, et hakkad jõudma finišisirge lähedale. Sünnituse kontekstis tähendab see, et avanemisvalud tulevad juba peaaegu ilma vahedeta. Ära ehmata sellest, et avanamisvalud tulevad peaaegu ilma vahedeta (kuigi see on ebamugavam) – mõtle hoopis, et vau – väga hea, see on nüüd märk, et kohe-kohe on finišisirge (väljutusperiood) algamas.

Ja siis äkki käib esimene press – ja ees ongi finišisirge ehk väljutusperiood. Pingutad, teades, nüüd oled finišisirgel, see ei saa kaugel olla. Ja äkki: finiš!!!! Huhhhh! Oledki nagu rajal käpuli olev endast kõik andnud sportlane, kelle käest kõik tulevad küsima: “Kuidas siis tunne on?” Hoolimata suurest väsimusest, haarab sind suur eufooria, suu venib vägisi kõrvuni – juhuuuuuuuuu!!!!

See on ilus jutt ja mõistlik võrdlus, aga mulle kui spordivihkajale kõlab see jälle teistpidi veeeel hirmutavamana ????

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kolm last. Kõhedat tunnet oli rohkem enne esimest sünnitust – et mida mina üldse oskan, kas ma üldse suudan jne. Teise ja kolmanda sünnituse puhul oli rohkem nagu teadmine, et see ei ole kerge jalutuskäik, vaid tõsine pingutus – aga ma oskan ja pean selle nüüd võimalikult hästi läbi tegema… sest mida rahulikum ma olen, seda rohkem olen endaga pärast rahul ka ????

Kuidas hakkama saada?

Sa mõtle nii, et sünnitus pikk ja aktiivne pingutus nagu maratoni jooksmine. Antakse stardipauk ja sa hakkad, mida rahulikumalt, seda parem, pingutama oma pikka pingutust. Jah, need “sammud finiši poole” on valudega ja aeg-ajalt võib olla tunne, et hingamise/võhmaga on raske… Aga sa kontrollid oma hingamist (nagu pikamaajooksjagi peab oma hingamist kontrollima, muidu ta ei saaks joosta) ja ärgitad ennast valust hoolimata tegema järgmist sammu ja järgmist ja järgmist, mõeldes aeg-ajalt: “Huvitav, kui kaugel ma rajal juba olen?”

Siis lõpuks (oleneb sellest, kui pikk see 1. ehk emaka avanemise etapp kellelgi ajaliselt on) sa tajud, et hakkad jõudma finišisirge lähedale. Sünnituse kontekstis tähendab see, et avanemisvalud tulevad juba peaaegu ilma vahedeta. Ära ehmata sellest (et tulevad peaaegu ilma vaheta) – mõtle hoopis, et vau – väga hea, see on nüüd märk, et kohe-kohe on finišisirge (väljutusperiood) algamas ja kui ma selle ka läbi teen, ongi finiš.

Ja siis äkki käib esimene press – ja ees ongi finišisirge ehk väljutusperiood. Pingutad, teades, nüüd oled finišisirgel, see ei saa kaugel olla. Ja äkki: finiš!!!! Huhhhh! Oledki nagu rajal käpuli olev endast kõik andnud sportlane, kelle käest kõik tulevad küsima: “Kuidas siis tunne on?” Hoolimata suurest väsimusest haarab sind meeletu eufooria, suu venib vägisi kõrvuni – juhuuuuuuuuu!!!!

TA olen: nii armas, aitäh!

Ka teised mõtted ja soovitused jätan meelde, kõigist oli abi 🙂

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 31.01 22:54; 01.02 12:38; 04.02 08:46; 15.02 17:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hirmu annab leevendada sellega, kui sa oled teadlik, mis toimuma hakkab. ITKs on youtube’is videod üleval, teiste haiglate perekoolidest saab ka loenguid tellida. Delfi Taskus on podcast “9 kuud“, kus on ka sünnitusest juttu, seda saab Spotifyst ja mujalt ka leida.

 

Ma ausalt tahaks p* saata kõiki, kes lihtsalt soovitavad rohkem positiivseid emotsioone hoida. Kui see oleks lihtne, siis me kõik oleksime roosad rõõmujunnid. Reaalsuses aga peab olukordadele mõistlikult lähenema ja vahepeal on ka hirmudel ning negatiivsetel mõtetel oma koht. Kui sünnitusega tutvumine sind ei aita, siis võid julgelt paluda ämmaemandat suunata sind psühholoogi juurde. Ta aitab sul enda mõtetes selgusele saada ja saad ka realistliku plaani, kuidas hirmudega hakkama saada. Ma käisin II trimestri ajal vastuvõttudel, et oma ärevusest lahti saada ja aitas väga hästi.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma usun, et kõik kardavad mingil määral seda teadmatust, aga mina mõtlesin, et kui kõik teised tehtud saavad, siis ma ei ole ju ka kehvem, ikka saan hakkama. Ma proovisin mitte ette kujutada, et kuidas asjad lähevad, et pärast mitte pettunud olla, et ei saanudki ilma valuvaigistita või ise sünnitada jne. Ja mul on väga positiivsed kogemused, kus ikka sain ise ja ilma valuvaigistita, sest minu jaoks valu polnudki selline, et roni mööda seina üles. Eriti mäletan ma esimest korrast, kus ämmakas tuli ja ütles, et nii nüüd hakkame pressima, kogu eelnev valu oli unustatud ja rohkem ma valu ei tundnudki. Ma keskendusin terve aeg hingamisele, valu vajal tahaks ikka kogu keha pingesse tõmmata, aga siis jälle mõtlesin, et lase end lõdvaks ja nii see aeg möödus.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mentaalselt aitas valmistuda mingi raamat hüpnosünnitusest. Seal oli kirjeldatud ka seda, kuidas ennast rahustada on ja valudega toime tulla.

Rohkem ettevalmistusi ei teinud. Läksin kohale ja ütlesin ämmaemandale, et mina usaldan teid ja teie juhendate mind. Kui mingi küsimus tuli, küsisin nõu ja tegin nagu soovitati. Klapp ämmaemandaga oli hea ja kõik toimis. See oli esimesega.

Teisega läks nii kiirelt, et mingeid valuvaigisteid ei jōutud isegi manustada.  Esimesel korral loetud raamatu nipid olid ähmaselt meeles ja sain neist mingit abi… aga jällegi, kohapealme personal on see kellelt abi küsida/saada. Kuna mees sünnituse juures olla ei saanud, siis üks personali liige aitas rahuneda ja see oli abiks.

Aju on imeline inimesel. See valu ununeb nii kiirelt, et ei saa arugi.

 

 

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu sõbranna, kelle esimene sünnitus oli väga raske, käis enne teist sünnitust hüpnosünnituse koolitusel. Tema sõnul see väga aitaks sünnituseks paremini valmistuda ning teine sünnitus oli tal 3h ja valuvaigisteid tal vaja ei läinud. Mul endal ootab suvel ees esimene sünnitus ja ma kindlasti plaanin kevadel koolitusele minna: https://www.hypnosynnitus.ee/

 

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

<p style=”text-align: left;”>Armas naine, hirm on täiesti loomulik tunne, eriti olukorra ees, mida pole varem kogenud, kuid kujutad seda ette ainult läbi teiste  kogemuste. Paraku enamus sünnilugusid on negatiivsed ja mitte just kuigi julgustavad ning külvavad naistesse alateadlikult hirmu, mis sageli raskendab ka sünnitust. Enda esimest beebit oodates loobusin negatiivsete lugude lugemisest ning kui keegi hakkas sõpruskonnas negatiivselt rääkima, ütlesin, et sünnitused on erinevad ning mina kavatsen sünnitada hirmuta ning enda keha usaldades. Mis siis minuga juhtus? Käisin hüpnosünnituse kursusel, kus õppisin lõdvestumist ning täielikku kehakontrolli ja tegin sünniprotsessi endale täielikult teoorias selgeks (parimad asendid, hingamine, beebi liikumine sünnitusel jne). Lõppes lugu nii, et tuhutasin kodus 9h ning läksin haiglasse sünnitama. Kohale jõudes oli täisavatus, paar pressi ning 0 rebendit. Väga kogenud ämmaemand ütles, et pole ammu sellist sünnitust näinud.</p>

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Esimest sünnitust ikka kartsin, samas ju polnud kogemust, ei teadnud täpselt mis ja kuidas. Kuna minu jaoks lõppes see vaakumiga ja oli raske, sain sellest trauma. Seetõttu kartsin ka teist sünnitust. Kohe nii väga, et soovisin keisrit ja pidin hakkama seetõttu käima nõustaja juures… Et tema siis hiljem otsustab, kas ma reaalselt olen nii hirmul ja kas tõesti oleks keiser ainulahendus. Mingi hetk muutsin meelt ja soovisin, et laps saaks ise valida, millal soovib tulla.. Ainuke, mis mu hirmu suts leevendas, oli tasulise ämmaemanda võtmine.

Nüüd siin oleme üle aasta mõlgutanud mõtteid kolmanda lapse osas.. Midagi pole teha, ikkagi on see sünnitus hirmutav ja see on suht ainuke, mis mind hetkel tagasi hoiab selle teemaga… Samas tõden endale, et kõik naised ju sünnitavad.. Ja nii nagu siin algul läbi käis, iga sünnitus on tõesti erinev ja me ei näe ette selle kulgu… Vb tõesti ei maksaks pabistada. Muidugi kurssi võiks end viia, pereloengud, videod jne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma kunagi kartsin ka kohutavalt ja nüüd kui ise rase…enam ei karda. Kuidagi jäid mulle õe sõnad (kel on juba 8 aastane poeg) – ära muretse, sisse pole veel ükski jäänud, saad hakkama.

See mõte aitas – tõesti, ükskõik kui hirmus ja valus see ka ei tundu, ükski laps pole sünnitamata jäänud. Kõik naised läbi hirmu, pisarate ja valu toovad lapse ilmale ….ma olen oma lapse nimel nõus seda kõike läbi elama kui vaja.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loe siin seda teemat ja tuleb hirm selle ees, et mul pole hirmu.

Laps tuleb ju kätte saada ja mis mul siis muud üle jääb, kui see valu ja rebendid ja triatlon läbi teha. Muud varianti pole eriti, järelikult tuleb hakkama saada.

Kas olen loll, noor ja naiivne selle pärast?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loe siin seda teemat ja tuleb hirm selle ees, et mul pole hirmu.

Laps tuleb ju kätte saada ja mis mul siis muud üle jääb, kui see valu ja rebendid ja triatlon läbi teha. Muud varianti pole eriti, järelikult tuleb hakkama saada.

Kas olen loll, noor ja naiivne selle pärast?

Miks kohe nii? Kohe üldse mitte, ei peagi hirmu tundma. Ei tasu väga ette karta asja, mida pole enne läbi teinud ja ei tea mida oodata, minu arvates.

Mul olnud 2 sünnitust. Esimese ajal ei kartnud, sest tõesti mida seal karta. Olin oodanud last aastaid ja mõtlesin, et tuleb mis tuleb, kannatab kõik ära. Juba järgmine päev peale sünnitust olin valmis uueks. 😀
Teine sünnitus pidavat teiste juttude järgi valusam olema, et nii mõnigi kardaks seda. Ma jällegi ei kartnud midagi ja olin valmis kõigeks. Sünnitus oli palju kergem ja kiirem kui esimene. Kolmanda vist aevastab välja. 😀

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ära karda ka valuvaigisteid, kui oled väsinud ja tunned, et ei jaksa. See ei ole mingi häbiasi, kui sa ei jaksa valu kannatada. Mul tuttav ka kiitles, kuidas tal oli kõik loomulik sünnitus, et ei mingit valuvaigistit – aga seda ta vist pidas ka loomulikuks, et tema väsimuse tõttu lõppes asi vaakumiga. Ei olnud ju tegelikult loomulik ja ehk oleks saanud vaakumit vältida, kui oleks vahepeal valuvaigistite abil natuke puhanud. Valuvaigisteta sünnitus sobib ikka pigem alla 10-tunnistele sünnitustele.

Sellega ma nõustun, et valuvaigistid ei ole saatanast, kuid tahaks kommenteerida seda tuttava juhtumit.

Mul oli ka vaakumiga lõppenud sünnitus. Ja ilma valuvaigistita. Olen endaga rahul küll, et ilma valuvaigistita hakkama sain. Vast võin olla? Vaakum ei puutu asjasse. Esiteks oli selle põhjuseks suur laps, teiseks oli selleks ajaks, kui valuvaigisti järele vajadust tundma hakkasin, juba hilja.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei kartnud absoluutselt, sest laps pidi sündima nii või naa. Muidugi olin ka ise lugenud igasuguseid lugusid just teadlikkuse tõstmise eesmärgil, aga ma mõtlesin, et nii nagu sünnitus võib kulgeda väga raskelt, võib see ju ka minna väga kergelt ja kiirelt. ????

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina sünnitasin esmakordselt neli kuud tagasi. Aastaid olin sünnituse osas ikka muremõtteid mõlgutanud, peas muudkui keerlesid mõtted “valust”, sest olin sellest nii palju kuulnud. Rasedaks jäädes püüdsin sünnitusele pigem vähem mõelda. Siis lugesin raamatut “Loomuliku sünnituse teejuht”, mis alguses mõjus veel enam hirmutavalt – nii palju sünnituslugusid järjest lugeda oli kuidagi raske – aga kokkuvõttes andis ikka selle kinnituse, et naised on sünnitamiseks loodud, see kõik on loomulik ja seetõttu hakkasin üha rohkem uskuma, et ka mina saan hakkama.

Kõige rohkem oli mul hirmudest vabanemise juures kasu aga joogatundides käimisest. Käisin nimelt sellises joogatunnis (Tallinnas CityYoga stuudios), kus enne harjutuste tegemist loeti ette ühe varem samas rasedate joogas käinud naise sünnituslugu. Need lood olid alati nii rahustavad ja südamlikud. Naised kirjeldasid neis lugudes rohkem või vähem avameelselt oma lapse ilmale tulekut ning neist lugudest sain taaskord kinnitust – sünnitus on loomulik ja ka mina saan hakkama.

Samuti vaatasin ära ITK põhjalikud videoloengud sünnitusest. Need olid mõnusalt kainestavad – ämmaemand räägib niivõrd armsalt ja konkreetselt sellest, millised abivahendid on sünnitustoas ja kuidas kogu protsess välja näeb. Selline detailne ülevaade ees ootavast rahustas mind ja kuigi ootasin esimest sünnitust, oli mul tunne, et tean üsna täpselt, mis mind ees ootama hakkab.

Lõpuks kui mu sünnitustegevus vete puhkemisega peale hakkas, olin endalegi üllatusena üsna rahulik. Olin valmis, et veedan avanemisperioodi võimalikult pikalt kodus, käin ehk kodus vannis, olen lihtsalt mehega koos. Läks aga hoopis nii, et tuhud muutusid väga kiiresti väga tihedaks ja vaid paar tundi hiljem haiglasse minnes oli täisavatus ning laps mõne pressiga väljas. Minu mõtted sünnitusest tagantjärele – muidugi mul vedas, et kõik käis kiiresti, aga tuhtud polnud ühelgi hetkel meeletult valusad. Mulle meenutasid need väga menstruatsiooniaegseid kõhuvalusid, olid küll natukene intensiivsemad, aga selles mõttes tuttava iseloomuga ja pigem talutavad. Nagu teisedki on öelnud, presside ajal polnud enam niivõrd valus, kuivõrd lihtsalt mõnevõrra ebamugav ja ebameeldiv tunne ning see kõik nõudis üksjagu pingutust.

Kõik sünnitused on erinevad, aga ehk annab minu lugu natukene julgustust, et ilmtingimata ei pea kõik esimesed sünnitused kestma piinavalt kaua ja olema kohutavalt valusad. Jah, sünnitus nõuab pingutust, on valu ja on ebamugavust, aga ei midagi talumatut.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Esimest sünnitust ei osanud karta. Ega väga hull ei olnud ka, tagantjärele, seda valusat aega oli nii 5-6 tundi ja valu oli üleelatav. Naerugaasi proovisin, ajas südame pahaks ja edasi ei kasutanud.

Teist sünnitust ei kartnud, kuna emal oli teine sünnitus mitu korda kiirem ja kergem kui esimene. Arvasin, et minul siis ka ja lisaks ennustas arst, et seekord on laps väiksem. Kuna aega-ajalt pidi ka valutuid sünnitusi olema, siis lootsin, et mul nüüd äkki õnnestub selline saada. Ja ennäe imet, nii läkski. Sünnitus kestis küll kauem kui esimene ja laps oli tegelikult väga suur, aga pressimiseni oli valutu ja pressimine ise oli rohkem nagu kolmveerand tundi hästi rasket trenni ja valus ainult hetketi.

Kolmandat sünnitust teise hea kogemuse tõttu ka väga ei kartnud, aga natuke muretsesin, et pika vahe tõttu on äkki nagu esimene. Kuna kolmas oli esilekutsumisega, siis vaat see oli valus, õnneks mitte pikalt. Ja kui ikka valus on, siis tasub kasutada valutustamise viise. Kasutasin ja minu meelest tegi see nii valu vähemaks kui sünnituse kiiremaks. Ja hingamine päriselt ka aitab. Mina enne ei õppinud, polnud aega ega viitsimist, aga sünnituse ajal ämmaemand (mitte tasuline) juhendas.

Neljandat sünnitust kartsin vist kõige rohkem, aga see läks päris kenasti. Natuke aega oli valus, kuid jällegi talutavalt, sest õigel ajal palusin epiduraali. Ei maksa liialt kangelast mängida, kui ikka juba talumispiir kätte jõudma hakkab, tasub kohe paluda, sest tegemise ja mõjumiseni kulub veel aega ja selle aja jooksul jõuab ehk taluvuspiir kätte. Sellel sünnitusel ämmaemand rääkis, et naine ise peab ütlema, kuidas end tunneb ja mida soovib, sest teised ju ei tea, kuidas valu korral keegi käitub – mõni elab kaua sissepoole, teine näitab kohe välja, kui veel polegi eriti viga. Ega ette karta tegelikult pole mõtet. Haiglas ei jäeta hätta ja seal ollakse huvitatud, et sünnitus edeneks ning lõppeks hästi nii emale kui lapsele (lastele).

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina kartsin ka esimest sünnitust mingil moel, aga kui asjaks läks, siis oli hirm kadunud ja asendunud täielikult hetkes olemisega.. Kõik tundus kuidagi nii loomulik. Kuidagi eriliselt ette ennast ei valmistanudki. Mind aitas mõte, et tahan seda pisikest nii väga juba näha.

Kõik läheb hästi, mõningane hirm on täiesti mõistetav, sest teed ju midagi, mida pole kunagi teinud – teisalt on see ka hea, sest ei tea, mida oodata.

Tunnen, et kui peaksin nüüd teist last ootama jääma, siis oleks mul natukene rohkem hirmu just seetõttu, et tean, mida see enam-vähem tähendab, aga see ei ole kindlasti midagi ületamatut.

Päikest sulle, TA!

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina kartsin ka esimest sünnitust mingil moel, aga kui asjaks läks, siis oli hirm kadunud ja asendunud täielikult hetkes olemisega.. Kõik tundus kuidagi nii loomulik. Kuidagi eriliselt ette ennast ei valmistanudki. Mind aitas mõte, et tahan seda pisikest nii väga juba näha.

Kõik läheb hästi, mõningane hirm on täiesti mõistetav, sest teed ju midagi, mida pole kunagi teinud – teisalt on see ka hea, sest ei tea, mida oodata.

Tunnen, et kui peaksin nüüd teist last ootama jääma, siis oleks mul natukene rohkem hirmu just seetõttu, et tean, mida see enam-vähem tähendab, aga see ei ole kindlasti midagi ületamatut.

Päikest sulle, TA!

Aitäh! 🙂

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 31.01 22:54; 01.02 12:38; 04.02 08:46; 15.02 17:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen 2 last sünnitanud, 13 aastase vahega. Olen kohutavalt laisk inimene, seega mingeid kursuseid ei viitsinud läbida ja mingit hingamist, lõdvestamist vmt ei õppinud. Lugesin paari raamatut, et oleks asja külg tehniliselt teada. Mõtlesin, et miljonid naised on enne mind sünnitanud, ja korduvalt – kui õudne see ikka olla saab. Isegi, kui on jõle valus, siis see pole ikkagi mingi keskaegne piinamine ega kuudepikkune kannatus. Ja nii oligi. Jah, mingi hetk on tõesti jõle valus, aga see on lühike aeg ja sa oled nii hõivatud ja keskendunud sünnitusele, et sul pole mahti sellele mõelda. Ja see on mõtestatud valu – sa tead, et iga minut toob sind lähemale hetkele, mil su laps sünnib ja kogu see valu saab hetkepealt otsa. Usu, sa saad sellega suurepäraselt hakkama.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sünnitus on üldjuhul valus, aga see valu on hoopis teistsugune kui käe maharaiumise valu, nagu siin keegi eespool ütles ja kui laps on väljas, siis on see valu läbi. Lisaks kui sünnitus juba käib, siis pole väga mahti enam põdeda ja hirmu tunda, siis sa oled selle asja sees ja ega siis lapse tulekut enam tagasi hoida ei saa. Olen mõlemal korral jäänud peaaegu täiesti terveks ja saanud ainult mõned üksikud pisted ja olen hoopis õmblemise ajal kiljatanud, sest kuigi nad kasutavad tuimestavat spreid, siis mina olen neid pisteid ikkagi tundnud. Lisaks kui kohe pärast sünnitust võib olla tunne, et kas ma üldse julgen vaadata, mis seal allpool toimub, siis tegelikult paraneb see üllatavalt kiiresti.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma sünnituse ajal mõtlesin, et oleks võinud varem mõnel tuhude leevendamise või hüpnosünnituse loengul käia. Küsisin epiduaraali. Ja lõpuks tuli (õnneks) keisrilõige. Õnneks olin suures haiglas, kus tundsin end turvalisemalt selliseid suuri potseduure saades.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

millele TA hirmud põhinevad? et laps on vales asendis jne tehnilised probleemid? neid sa väga muuta ei saa ja nende lahendamiseks on med.personal, pead usaldama nende kogemust.

kui hirm on vaid valu suhtes, siis tea, et su keha ju ise teab, mis teeb, jälle sul tuleb usaldada, et see mis toimub, on lihtsalt senikogematu ürgne protsess, mis lahti rullub, nagu üks suur torm, mille keskmes sa oled.

see valu on nagu survelaine. parem, kui annadki sellele neutraalsema tähenduse, kui et see on valu ja otsid vaenlast. vaenlast pole, haige sa pole. isegi loomad ju sünnitavad lihtsalt pealtnäha konutades, ei kisenda ja ei jookse ringi, et kes mind nüüd hammustas. aju saab aru, et vaenlast pole/stressorit pole, kui hingamisrütm on nagu rahulolekus. seda sa saad kontrollida ja sellele keskendudki, nui neljaks et oma aju ära petta…see hingamisrütmi hoidmine paneb ajus endorfiinide tootmise käima. lihtsalt sisse ja välja, enne sisse hingamist tühja kopsuga loed pausi “1,2”. pane ühte kõrva kõrvatropp ja kuuled oma hingamise rütmi, saad omas mullis seda kuulata, see jubedalt rahustab ja aitab rütmis püsida.

kui survelaine tuleb, aitab valu maskeerimine teise puudutuse või survega, nt vajutad 1 käega alaseljale käega või ringitad seal ja teise käega vajutad kõvasti keskmise sõrmega otsaesisele kulmude vahele.

aitab väga muusika kuulamine, aitab tuhu vaheajal unustada, et varsti uus tuhu. vali üks lugu mida võid lõputult kuulata ja videot vaadata, ma youtubes nt nonstop kuulasin Lighter (Miley Cyrus). Selles videos on laulja väga lõdvestunud, see on eeskujuks.

siis oma vaimus kujuta tuhu survetunnet mingiks jõuks, ma kujutasin ette, et mingi hästi suur ja raske uks läheb hästi vaevaliselt lükates lahti ja teisel pool ust on minu laps.

vaimus kujutasin end ka seisma mereranda, kus on loodusjõud j samas piiritu vabadus, meremüha rütm. sama, mis minu hingamise hääl kõrvus.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas praegusel ajal üldse epiduraaliga on, küsid ja kohe tehakse? Ma esimese sünnitusega kannatasin tunde valudes, nüüd teisega mōtlen, et milleks, pigem sooviksin epiduraali.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina võin siin julgustuseks öelda, et esimene sünnitus läks väga hästi. Oli valus muidugi aga midagi ületamatut ei olnud. Need valud on ainult sel hetkel ja lõppevad kui laps käes on. Haiglas sünnitades on see ka ju hea, et kui hakkabki midagi valesti minema, on kõik vajalik olemas. Saab alati sekkuda ning tänapäevaste võimaluste juures läheb enamasti nii lapse kui emaga kõik hästi. Paljudele naistele nagu meeldiks võistelda selles, et kelle sünnitus oli kõige hullem ja head lood ei pääse eriti esile.

Peamine on aga korralikult ettevalmistuda. Käi loengutel, uuri asja kohta, tee sünnitusplaan (mille järgi muidugi asjad enamasti ei lähe). Hea on tutvuda ja ette mõelda, kuidas valuga toime hakkad tulema. Tasub uurida hingamise ja erinevate pooside kohta. Me käisime mehega kursustel (see oli enne koroonat) ja sealt sai palju ideid. Lõpuks mulle näiteks üldse ei meeldinud kui keegi mind katsus aga ettevalmistumise ajal oli hea teada, et mees oskab õigest kohast masseerida vms.

Lugesin enne ka Ina May Gaskini raamatut ja seal on palju positiivseid sünnilugusid. Samas ei tasu unustada, et haiglakeskkonnas tuleb meditsiinilisel personalil siiski teatud juhiseid jälgida ja alati ei lähe kõik nii nagu ette kujutasid. Tutvu ka haiglaga (nüüd koroona ajal saab seda vist küll ainult neti teel teha) ja nende võimalustega. Haiglasse minnes räägi selgelt oma soovidest (või kui sina enam selgelt rääkida ei suuda, lase mehel või muul kaasasoleval tugiisikul seda teha). Samas arvesta, et kõike soove pole alati võimalik täita.

Sünnitus võib igat moodi minna ja alata, seega ole valmis ja avatud meelega erinevateks variantideks. Mul näiteks oli plaan kuidas kodus valudega toime tulla aga veed tulid alguses kohe ära ja olid verised, seega pandi mind hoopis haiglasse. Peamine on ise rahulikuks jääda ja mitte paanikasse minna kui midagi peaks ootamatult teisiti minema kui ette kujutasid. Ma loodan, et sul tuleb ilus sünnitus! 🙂

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 32 )


Esileht Lapse ootamine Hirm sünnituse ees