Esileht Ilu ja tervis Hüpersomnia

Näitan 28 postitust - vahemik 1 kuni 28 (kokku 28 )

Teema: Hüpersomnia

Postitas:
Kägu

Olen 29.a. Niikaua kui mäletan, on alati olnud pikk uni. Vähem kui 9,5-10 tunniga välja üldse ei puhka – tekivad mälu- ja keskendumisprobleemid. Nooremana oli täiesti tavapärane, et magasingi 12h iga päev kui ei pidanud kooli minema. Hetkel selline 10-11h ööpäevas lubaks end välja puhata, kuid siis jälle masendus, et pool päeva maha magatud ning ülemagamisest uimane – mõlemat pidi pidev väsimus.

Kuna töötan vahetustega nii päeval kui ka öösel, siis viimasel ajal on hakanud tekkima probleemid öösel uinumisega – lähen kell 22 voodisse – vaatan kell 23 kella, siis 00, siis 01 – und ei kusagil. Ja siis puhkepäevadel magan seda unetust tasa 11-13h päevas. Päev raisus, energiat pole, masendus.

Perearst kirjutas kvetiapiini 25mg, mida olen praeguseks nädal aega võtnud. Öösel uinumisega enam probleeme pole, kuid magan jätkuvalt 10+ tundi — kui ikka väsimus peal, siis koos kvetiapiiniga 11-12 tundi uni garanteeritud ning järgmine päev uimane. Uinumisprobleemide ja katkendliku une puhul aitab, kui normaalne une pikkus jätkuvalt 10-12 tundi. Hetkel loodan selle peale, et ravim võtab aega, enne kui normaalselt toimima hakkab ja pikema tarvitamise perioodi puhul saab 8-9h unega end normaaselt välja puhatud.

On kellelgi veel liigse magamisega probleeme?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vahelduv öötöö päevatööga lööb paljudel rütmi segamini. Kas poleks võimalust päeval töötamiseks?

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vahelduv öötöö päevatööga lööb paljudel rütmi segamini. Kas poleks võimalust päeval töötamiseks?

Ametikoha vahetus oleks võibolla võimalik, kuid viimane abinõu. Kuna pika unega oli probleeme juba enne öösel töötamisega alustamist, siis ei arva, et see oleks põhiline põhjus, miks unevajadus nii suur on.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ketipinor mul teeb järgmisel päeval uimaseks. Võtan paar korda nädalas maksimaalselt väga väikse killu, vähem kui veerandiku. Lisaks tekitas turseid, silmad läksid paiste jms.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul on ka suur unevajadus. Paljuräägitud 8h ei ole piisav. Hommikul on silmad punased ja vesised, pea on uimane, näonahk läheb rasuseks ja näen päev otsa halb välja.

Hästi tunnen ennast, kui saan 10h magada.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ma võtan seda ravimit pool tabletti ja siis ka olen valmis 10 tundi magama.

Sinu vereanalüüsid on ikka korras?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Käisin kunagi unearstil (küll teistsuguse probleemiga) ja sain teada, et 10 tundi veel täiesti normi piires unevajadus täiskasvanul. Ma muidugi ei ole pärast sellist uneaega ka uimane ja väsinud, vaid just puhanum. Äkki sul ikkagi une kvaliteet kehv (isegi kui teadlikult ei ärka), et uni pikk ja välja ikka ei maga.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul olid ka ema ja vanaema juba suure unevajadusega, ei tekkinud kellelgi unepuudust ka vanaduses.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Uneprobleemidega ei sobi tegelikult töö, kus unerutiin puudub, kuid sobiks korrapärane e-r töö. Öösel töötad, pead päeval ometi magama ja siis on raske öösel uuesti magada.
Kui verepilt korras, on sul võib-olla keegi peres, kes magab palju ja oled pärinud selle omaduse.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Idiopaatilise hüpersomnia ravi minu teada polegi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ega ninas polüüpe pole?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle sobib ka väljapuhkamise mõttes 10 tundi, samas aga ei jää ma õhtul tavapärasel ajal magama, kui olen eelmisel ööl 10 tundi maganud. Nii et ikka keeruline.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Soovitan minna magama palju varem kui 22. Mis puutub päeva raiskamisse, on sul mingid eesmärgid, et pead kindlalt päeval ärkvel olema, kui just tööl ei käi? Kui ei ole, ma ei näe probleemi magada 10h.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina magan ka mõnuga  9-10h, eluaeg olen maganud, noorena veel rohkem. Midagi pole mul häda. Nüüd kui töötan kodust siis on päris vaba voli magada. Pole isegi selle peale tulnud, et mul midagi viga oleks, ärkan hommikul rõõmsa ja reipana.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nooremana oli täiesti tavapärane, et magasingi 12h iga päev kui ei pidanud kooli minema.

Tundub, et sul ongi suurem unevajadus. Pole vaja selle pärast masendust tunda ja pidevalt voodis olles muretseda, et päev jälle raisus. Ma kuulun samamoodi nn kuldmagajate hulka.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul ei ole midagi diagnoositud, aga mul on, nagu ma ise nimetan, letargia. Ma võin magada, kui vabad päevad, lõdvalt 12+ tundi. Paraku ei puhka ma vaatamata sellele kunagi välja ja nii ma oma päevad veedangi nagu zombie, kas üle- või alamaganuna. See on kestnud aastakümneid. Noh, mul on muidugi igasugu kaasnevaid terviseprobleeme ka. Mis puudutab mainitud letargiat, siis vahepea on mul (ka nt keset päeva) selline jõuetus, et võiksin praktiliselt püsti seistes magama jääda ja kui ma siis viskan end pikali, siis ma jään sekundi murdosa pealt magama ja see uni on selline, et ma ei suuda selle ajal ega ärkamise hetkel liigutadagi ennast.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

uneala on siiani hall piirkond, mida teadus ei oska seletada. mingist otsast on une pikkus päritav, mida saab võrrelda suguvõsasiseselt.

ise magan pikalt, ärgates hetkeks ei taipa aega ega kohta ja keha on lõpp lõtv nagu läbi klopitud. nö käivitumine toimub aeglaselt ja kohviga.

päevauni tuleb teleka ees, telekas on üldse uinutaja, lühikese une ajal kuulen oma norskamist ja ruumis kostuvaid hääli. samal ajal nagu mõte töötab, et nats veel, siis ärkan.

suguvõsa vanad isapoolsed on mega magajad ja pikaealised.

 

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul ei ole midagi diagnoositud, aga mul on, nagu ma ise nimetan, letargia. Ma võin magada, kui vabad päevad, lõdvalt 12+ tundi. Paraku ei puhka ma vaatamata sellele kunagi välja ja nii ma oma päevad veedangi nagu zombie, kas üle- või alamaganuna. See on kestnud aastakümneid. Noh, mul on muidugi igasugu kaasnevaid terviseprobleeme ka. Mis puudutab mainitud letargiat, siis vahepea on mul (ka nt keset päeva) selline jõuetus, et võiksin praktiliselt püsti seistes magama jääda ja kui ma siis viskan end pikali, siis ma jään sekundi murdosa pealt magama ja see uni on selline, et ma ei suuda selle ajal ega ärkamise hetkel liigutadagi ennast.

Aa ja lisaks eelkirjutatule on mul vahest ka sellise perioodid, kus ma enam ei saa aru kas päris elu on unes v ilmsi. Ehk siis on sellised eredad ja loogilise narratiiviga unenäod (eeldusel, et unenägu on unenägu ja ilmsielu on päriselu), mis nagu jätkuvad loogilises seoses ööst öösse. Ja siis ma nendel perioodidel väga ootan magamaminekut, et pääseda tagasi uneellu.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul ei ole midagi diagnoositud, aga mul on, nagu ma ise nimetan, letargia. Ma võin magada, kui vabad päevad, lõdvalt 12+ tundi. Paraku ei puhka ma vaatamata sellele kunagi välja ja nii ma oma päevad veedangi nagu zombie, kas üle- või alamaganuna. See on kestnud aastakümneid. Noh, mul on muidugi igasugu kaasnevaid terviseprobleeme ka. Mis puudutab mainitud letargiat, siis vahepea on mul (ka nt keset päeva) selline jõuetus, et võiksin praktiliselt püsti seistes magama jääda ja kui ma siis viskan end pikali, siis ma jään sekundi murdosa pealt magama ja see uni on selline, et ma ei suuda selle ajal ega ärkamise hetkel liigutadagi ennast.

Aa ja lisaks eelkirjutatule on mul vahest ka sellise perioodid, kus ma enam ei saa aru kas päris elu on unes v ilmsi. Ehk siis on sellised eredad ja loogilise narratiiviga unenäod (eeldusel, et unenägu on unenägu ja ilmsielu on päriselu), mis nagu jätkuvad loogilises seoses ööst öösse. Ja siis ma nendel perioodidel väga ootan magamaminekut, et pääseda tagasi uneellu.

Nii põnev!

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

väga ootan magamaminekut, et pääseda tagasi uneellu.

Kas ettekuulutusi ka näed?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

väga ootan magamaminekut, et pääseda tagasi uneellu.

Kas ettekuulutusi ka näed?

Ei ole nii kunagi mõelnud sellele. Vist mitte.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Naised vajavadki rohkem und, kui see 7-8h, sest hormoonide süntees toimub öösel, aga see juba omaette teema. Igapäevasel 10-12h ja pärast väsinud oleks võib viidata nt aneemiale (rauapuudus), ma alustaks perearstist, laseks esialgu vaadata verest vitamiine ja mineraalaineid ja ehk saab kuskile edasi suunata?

 

Teine asi, kuna puutun tööga seoses tihti kokku uneprobleemidega, siis vahetustega öötöö on tõesti üks hullemaid valikuid, mida seoses oma tervisega teha. On inimesi, keda see nii palju ei mõjuta, aga paraku meie kehad on loodud järgima ööpäeva (võid rohkem uurida tsirkadiaanrütm) rütmi ja uni on kõige alus. Korralik ööpäevarütm ja rutiin, oled veel noor inimene 🙂 Usun, et tööl saadakse ka sellest aru.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lisan oma kommentaarile, et viimasel ajal on väga palju kasulikku kirjandust, just uneteemalist. Nt Kene Verniku ja Angela Jakobsoni une raamatud. Aga olen päris kindel, et seal ka esimese asjana tuleb uinumiskellaaeg nii nädala sees kui nädalavahetusel paika saada + ärkamiskellaaeg ja sealt edasi juba muud nipid.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul ei ole midagi diagnoositud, aga mul on, nagu ma ise nimetan, letargia. Ma võin magada, kui vabad päevad, lõdvalt 12+ tundi. Paraku ei puhka ma vaatamata sellele kunagi välja ja nii ma oma päevad veedangi nagu zombie, kas üle- või alamaganuna. See on kestnud aastakümneid. Noh, mul on muidugi igasugu kaasnevaid terviseprobleeme ka. Mis puudutab mainitud letargiat, siis vahepea on mul (ka nt keset päeva) selline jõuetus, et võiksin praktiliselt püsti seistes magama jääda ja kui ma siis viskan end pikali, siis ma jään sekundi murdosa pealt magama ja see uni on selline, et ma ei suuda selle ajal ega ärkamise hetkel liigutadagi ennast.

Mul sama. Tavaliselt lähen magama umbes 2 öõsel, magan kuni 13 päeval. Tegutsen ja siis 17-18 vastupandamatu uni, lähengi magama kuni ca 21.00.

Aastaid nii olnud.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul sama. Tavaliselt lähen magama umbes 2 öõsel, magan kuni 13 päeval. Tegutsen ja siis 17-18 vastupandamatu uni, lähengi magama kuni ca 21.00. Aastaid nii olnud.

Kui masendav mahamagatud elu.

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Soovitan minna magama palju varem kui 22. Mis puutub päeva raiskamisse, on sul mingid eesmärgid, et pead kindlalt päeval ärkvel olema, kui just tööl ei käi? Kui ei ole, ma ei näe probleemi magada 10h.

Mul alles 22.00 normaalne mõnus aeg algabki:) mis magama?

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul alles 22.00 normaalne mõnus aeg algabki:) mis magama?

Mul ära proovitud. Kell 21-22 magama ja hommik loomuliku ärkamisega tegus, rohkem energiat, alates kl 00 minnes pole uni sama kvaliteediga ja ilma äratuskellata üles ei saa, halb terve päev. Hommikul vara hakkab kojamees jääd lõhkuma, naabrid marsivad varakult, lapsed lähevad lasteaeda suure kisaga, rääkimata muudest võimalikest teguritest.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen 29.a. Niikaua kui mäletan, on alati olnud pikk uni. Vähem kui 9,5-10 tunniga välja üldse ei puhka – tekivad mälu- ja keskendumisprobleemid. Nooremana oli täiesti tavapärane, et magasingi 12h iga päev kui ei pidanud kooli minema. Hetkel selline 10-11h ööpäevas lubaks end välja puhata, kuid siis jälle masendus, et pool päeva maha magatud ning ülemagamisest uimane – mõlemat pidi pidev väsimus.

Kuna töötan vahetustega nii päeval kui ka öösel, siis viimasel ajal on hakanud tekkima probleemid öösel uinumisega – lähen kell 22 voodisse – vaatan kell 23 kella, siis 00, siis 01 – und ei kusagil. Ja siis puhkepäevadel magan seda unetust tasa 11-13h päevas. Päev raisus, energiat pole, masendus.

Perearst kirjutas kvetiapiini 25mg, mida olen praeguseks nädal aega võtnud. Öösel uinumisega enam probleeme pole, kuid magan jätkuvalt 10+ tundi — kui ikka väsimus peal, siis koos kvetiapiiniga 11-12 tundi uni garanteeritud ning järgmine päev uimane. Uinumisprobleemide ja katkendliku une puhul aitab, kui normaalne une pikkus jätkuvalt 10-12 tundi. Hetkel loodan selle peale, et ravim võtab aega, enne kui normaalselt toimima hakkab ja pikema tarvitamise perioodi puhul saab 8-9h unega end normaaselt välja puhatud.

On kellelgi veel liigse magamisega probleeme?

Proovisin kvetiapiini ära. Magama paneb, sita tuju puhul eriti ei aita.

Alustasin 12,5 mg, – paar päeva võtsin , ei mingit tulemust. Siis läksin 25mg peale – vot see niitis jalust – 8-9h pärast ärgates käed jalad ei taha üldse voodis liikuda. Kas venitad end väe ja võimuga voodist välja või magad ikka 10-12h täis, et inimese tunne tagasi tuleks. Siis ühel päeval proovisin huvi pärast 50mg – 12h und garanteeritud, isegi ei mäleta, et oleks äratuskella kinni pannud. Magama 00:40, üles 13:00. Jätkasin 25mg peal.

2 nädalat nüüd täis, mõtlesin, et proovin, et täna öösel ei võta, vaatab mis saab. Magama 00:35. Silm lahti 06:00 – und ei kusagil, mõistus väsinud ja silmad pahupidi peas. Suht sama seis mis enne kvetiapiiniga alustamist, kuigi siis ärkasin ikka mitu korda öö jooksul vahest.

Võtsin kell 6 12,5 mg ja magasin nagu kartulikott lõunani.

Ehk peaks mingit muud ravimit proovima, võibolla mõnda AD-d, unerohusõltuvust eriti ei tahaks külge võtta. Kvetiapiin toimib natuke liiga hästi.

Perearst arvas, et krooniline unepuudus, mis vajab tasa tegemist ning pikemal tarbimisel saab selle 12h und vähemaks.. Ei tea kaua selleks võtma peab. Hetkel leppisime kokku, et tarbin praeguse karbi lõpuni ja siis vaatame edasi.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 28 postitust - vahemik 1 kuni 28 (kokku 28 )


Esileht Ilu ja tervis Hüpersomnia