Esileht Väikelaps Iga-aastane mihklipäeva laat lasteaedades

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 30 )

Teema: Iga-aastane mihklipäeva laat lasteaedades

Postitas:
KuuS

Ausalt, ei mõista, kellele ja miks see korraldatakse. Igast üldlaadakesi nagunii siin-koma-seal ju toimub. Huvilised saavad laadatada nii palju kui tahavad. Aga see iga-aastane laat lasteaias, kuhu vanemad peavad miskit meisterdama, küpsetama, vaaritama… See pole kunagi olnud vanemate hääletusel toimuv asi, vaid nagu miski lasteaiapoolne aamen kirikus. Okei, siin paaril eelmisel aastal koroona tõttu mängisid lapsed ise siseruumides laata, kauplsesid tammetõrude eest jms. Eks vanemad pidid ikka sinna miskit “müügiks” viima, aga siis nagu sai lihtsalt rühma tarbeks raha korjandada. Nüüd siis jälle ei saa. Vaja seda mõttetut peavalu, mida viia, kui mitu raha see maksma läheb, kust võtta see aeg üldse jne. Niigi iga päev mõtle, mida poest osta, mida süüa teha, kellele millele kui palju aega saab panustada. A nüüd mahuta sinna veel mihklipäev koos kõige kaasnevaga.

Mu müügiartikliks on alati olnud vahvlid, aga praeguste elektrihindade juures ma neid enam 3-5h teha ei vehi, et 3 lapse rühmale midagi viia. Augustikuised hoidiste tegemised annavad arvel niigi kõvasti tunda.  Et teen üüratu arve eest süüa, müün olematu raha eest need laadal maha, rühm saab sellest pisku ja mina kannan ülejäänud kahjud?? Võiks siis kohe suurema summa rühma heaks annetada, kui neil nii kriis käes on, et vaenamte almusi vaja. Vähemalt tean, et kogu rühm sellest mingit kasu saab…

Viimati õues see laat oli, siis ei toimunud seal muud, kui lapsed nurusid kilakola, pugisid magusat, kaanisid mahla ja aina voorisid vetsu vahet. Kelle huvides see jura on? Tahan lastega välja minna, siis lähen, aga selline pealemääritud jura on lihtsalt tüütu.

Aga jah. Kuna see on mingi püha üritus, mis ilmtingimata peab olema, siis palun ideid, mida müügiks siis viia?? Raudselt on seal muffinite üleküllastus, niiet neid pole mõtet pakkuda.

+42
-18
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
donalola

Mitte keegi ei saa sind sundida antud üritusel osalema. Tee suu lahti ja anna lasteaiale teada, et praeguste hindade ja üldise majandusliku olukorra juures ei ole võimalik osaleda ja punkt. Milleks see hala, iseenda eest tuleb seista. Saada või seesama postitus vanemate meililisti, hoolekogule ja lasteaia juhtkonnale, pealegi vaevalt sa üksi sellel seisukohal oled.

+41
-6
Please wait...

Postitas:
leeni

Töötab vana hea nipp – laps on sel päeval haige 🙂

Ma ei ole kunagi viitsinud osaleda. Paar korda oleme ostjatena osalenud.

+21
-4
Please wait...

Postitas:
pritnispeeers

Mina ei viinud omal ajal küll midagi sinna lasteaeda. Polnud võimalikki. Käisime ju tööl ja pärast läksime lastele järele, siis jalutasime natuke hoovialal ringi ja nägemist. Minu meelest polnud seal otseselt küll mingit sundust, et vat tule ja tee ja ole. Küll jah, kellegi vanaisa oli näiteks mesinik ja tõi mett, see siis müütas seal pisikesi purke. Või olid kellegi vanemad tõsisemat sorti maainimesed, need laotasid oma kaalikad-kapsad maha. Ükskord oli paar kodulindu seal ja vist isegi lammas kohale tassitud, mis suurt elevust tekitas. See ostlemine oli ikka siis, kui lapsevanem kõrval seisis ja rahakotirauad avas. Lapsed sõid sel päeval juba õhtupoole toas koos mingit tähtpäevakraami, närisid õhtuooteks kaalikakange või poolitatud õunu või midagi.

Koolis on need mihklilaadad palju sõgedamad olnud. Minu lapsed sattusid mõned korrad oma sõprade juurde, kelle köökides karjakesi neid muffineid ja asju kokku küpsetati, küll olid seal kassid taina otsas roninud ja oli muidu räpane olnud. Eiteagi, igast sorti nõudeid on ja sanitaareeskirjad, aga laadal polnud sellest kellelgi sooja ega külma. Nii vedas üks laps käärima läinud õunamahla sinna ükskord. Ja suutis veel enamuse maha kah müüa.

+8
-8
Please wait...

Postitas:
KuuS

Nojah.. Aga asja eesmärk on rühmale raha teenida. Kas siis kõik. aga väga paljud vanemad ju ikkagi kulutavad ja teenivad mingil määral rühmale raha. Teine osa siis pääsevad oma panusest sellega, et laps sel päeval puudub? Mõni lastest on mul ka varasemalt puudunud, aga oma osaluse olen ikka pidanud andma.

+3
-14
Please wait...

Postitas:
KuuS

Mitte keegi ei saa sind sundida antud üritusel osalema. Tee suu lahti ja anna lasteaiale teada, et praeguste hindade ja üldise majandusliku olukorra juures ei ole võimalik osaleda ja punkt. Milleks see hala, iseenda eest tuleb seista. Saada või seesama postitus vanemate meililisti, hoolekogule ja lasteaia juhtkonnale, pealegi vaevalt sa üksi sellel seisukohal oled.

Tahan ja halan. Lugemine pole ka kohustuslik, onju. Eks jah tuleb hoolekogus teema üles võtta, aga käesolevat õppeaastat see nagunii enam ei muuda.

Ja sa ilmselt ei märganud, et ma lõpuks palusin ideid, mida võiks siis müüa seal.

+14
-9
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
KuuS

Mina ei viinud omal ajal küll midagi sinna lasteaeda. Polnud võimalikki. Käisime ju tööl ja pärast läksime lastele järele, siis jalutasime natuke hoovialal ringi ja nägemist. Minu meelest polnud seal otseselt küll mingit sundust, et vat tule ja tee ja ole. Küll jah, kellegi vanaisa oli näiteks mesinik ja tõi mett, see siis müütas seal pisikesi purke. Või olid kellegi vanemad tõsisemat sorti maainimesed, need laotasid oma kaalikad-kapsad maha. Ükskord oli paar kodulindu seal ja vist isegi lammas kohale tassitud, mis suurt elevust tekitas. See ostlemine oli ikka siis, kui lapsevanem kõrval seisis ja rahakotirauad avas. Lapsed sõid sel päeval juba õhtupoole toas koos mingit tähtpäevakraami, närisid õhtuooteks kaalikakange või poolitatud õunu või midagi.

Koolis on need mihklilaadad palju sõgedamad olnud. Minu lapsed sattusid mõned korrad oma sõprade juurde, kelle köökides karjakesi neid muffineid ja asju kokku küpsetati, küll olid seal kassid taina otsas roninud ja oli muidu räpane olnud. Eiteagi, igast sorti nõudeid on ja sanitaareeskirjad, aga laadal polnud sellest kellelgi sooja ega külma. Nii vedas üks laps käärima läinud õunamahla sinna ükskord. Ja suutis veel enamuse maha kah müüa.

Laat toimub pärast tööaega. Ka mina ei saa seekord kohale jääda, sest lastel huviringid. Aga see ei vabasta ikkagi oma panusest. Jah, pole öeldud, et kohustuslik. Aga pole ka välja kuulutatud, et üritus on sügavalt vabatahtlik. Kui eesmärk on mingit tulu seal teenida, siis eeldatakse, et kõik panustavad / ostmise/ müümisega. Aga just tulin ideele, et ka nii võiks ju sobida, kui ise mitte midagi müüki ei vii, aga ostan oma rühma letist osta  terve hunniku kaupa, mida ma muidu tglt ei ostaks…. Panus antud, aeg vähemalt säästetud. Aidaa.

+8
-4
Please wait...

Postitas:
Mibp

Ideid

Selline pealesurutud üritus on nõme jah, pigem võiks lihtsalt raha koguda ja siis koos lastega nad seal ise midagi vaaritada.

Ideid: juustukeerud(ostad poest valmis pärmi-lehttaigna, lõikad ribadeks katad juustuga ja puistad natuke pitsamaitseainet peale, kerge keerd sisse ja ahju), viineripirukad(samuti valmistaignast ja lastele meeldib).

+15
-3
Please wait...

Postitas:
Loki

Kui toidukraami siis näiteks lusikaotsas kuuma šokolaadi lusikaid – talv tulemas kui sobilikud edasi kinkimiseks st saadakse osta jõulupakkidesse vmt. Saate lapsega koos meisterdada ja peaks suutma “kallimalt” (nulliga) müüa kui tooraine kulud ehk miinusesse ei jää, kui vaid oma ajakulu.

https://www.dansukker.com/ee/retseptid/sokolaadilusikad

Või lihtsalt teha “grillvõikusid” või tikuvõileibu.

Pakun täiesti teistsuguseid ideid, mis pole söögiks – vannipallid, koostiosad üpriski mõistlikud ja kättesaadavad, ei kulu elektrit, saab kasutada ka nt üllatusmunade mune

https://maakodu.delfi.ee/artikkel/76238669/teeme-ise-loogastavad-vannipallid

või nt jääkuubikuvormidesse

https://kodu.ohtuleht.ee/773134/tee-ise-loogastavad-vannipallid

veel paar ideed

https://koduhaldjas.blogspot.com/2014/03/lohnav-vannipaev-vanniparlid-truhvlid.html

+10
-3
Please wait...

Postitas:
UunoR

Mina viin alati pop-corni, lasen need mikros paari minutiga suureks ja pakin väikestesse tsellofaanitorudesse. Üle 5 euro pole kulutama pidanud ja alati on hästi ostetud.

+15
0
Please wait...

Postitas:
Yanna68

Mulle väga-väga jälle need laadad meeldivad.  NOjah, ise pole ma midagi teinud-viinud, küll aga ostan alati   ja panustan sedasi..

Need kes suvel moosi või mahla teinud (või äkki vanaema annab purgi-paar)- tore oleks mõni väiksem purk müüki viia.  Just koduhoidised on minu lemmikud alati  laadal.

+9
-3
Please wait...

Postitas:
Kaegu007

Meie lasteaias küll laadad kohustuslikud ei olnud. Kes soovis, viis midagi müügiks, kes soovis, siis ostis õhtul koos lapsega midagi.

+8
-1
Please wait...

Postitas:
OriginalTaste

Netis oli hea paroodiaklipp. Mingi kamp inimesi seisid mereääres ja palusid mööduval jalgratturil neist pilti teha. Mees oli nõus, hakkas pilti tegema ja siis ütles cheees, et kõik siis naerataks… siis kohe üks naine hakkas pihta, mis chees, mina olen vegan. Pilti tegev mees vabandas ja siis ütles – dofu. Siis hakkas üks mees grupist pahandama, see on paha meeste viljakusele jne. Okei, mees jälle vabandas ja siis palus kõigil naeratada, loomulikult järgmine naine oli pahane, sest tema ei suuda enam naeratada… nii edasi lõputult.

Selline ongi tänane ühiskond, kõige parem on apaatselt elada ja mitte kui midagi teha.

+7
-22
Please wait...

Postitas:
kata85

Meie lasteaias küll laadad kohustuslikud ei olnud. Kes soovis, viis midagi müügiks, kes soovis, siis ostis õhtul koos lapsega midagi.

Sama siin. Mihklipäeva laata polnud, meil oli kadripäeva laat.

0
0
Please wait...

Postitas:
atsetoon

Meie lasteaias lõpetati igasugused sellised ise küpseta-meisterda-müüta laadad ammu ära( vanem laps 16a, tema ajal lõpetati), just samal põhjusel et kehvemas seisus vanemad paneb see raskesse seisu. Aga tehti hoopis nii, et rühm õpetajaga küpsetab ise koos lastega ja vanem( kes saab), toob ühe asja). Need asjad on siis odavad( noh praegusel ajal patt odav öelda, aga odavam ja miljon korda vähem ajakulukam kui ise tehes), nt üks toob 1pk vahukoort, teine toob paki jahu, kolmas toob 3-4muna, kellel on peale pudistatavaid asju, kellel muffini paberkorvid. Ühesõnaga 2 kuud varem pannakse nimekiri üles, mida vaja oleks küpsetamiseks. Samas ainult ei küpsetada, nt pandi laste poolt kaunistatud purkidesse valmis nt pannkoogitaigna kraam, keeksi kraam vms. Selles rühmas pidin 1 puhta purgi viima ja paki jahu.

Ühesõnaga väga leidlikud seal lasteaias ja saavad lapsed käed külge ja lapsed ise õpetajaga müütavad ka neid.

Väga pingevaba vanematele. Olen siis viinud seekord ühe lapse eest paki jahu ja tühja purgi ja teise eest pk peensuhkurt, kulu ~2€ sentidega(purke oli endal olemas)

+17
0
Please wait...

Postitas:
monic77

Kui laadalt saadud raha eest ostetaks lastele näiteks õue asju, siis oleks see ok.

Ma pole kunagi mitte midagi laadale müügiks viinud. Ma vaid ostan.

Lapsed on ise rühmas  asju meisterdanud ja noh siis need vanematega tehtud asjad.

+6
0
Please wait...

Postitas:
mann3

Pole küll sellise laadaga kunagi kokku puutunud, aga paar korda on juhtunud, et lastel on olnud tarvis kooli jaoks kooke, mida müüa. Ma ei oska küpsetada ja ei viitsi ka. Lahendan alati selle alati kas Kass Arturi koogiga:
https://nami-nami.ee/retsept/2587/kass_arturi_kook
või Kirju koeraga
https://toidutare.ohtuleht.ee/925936/kirju-koer

Esimese saaks tehtud umbes 5 euroga, teine vast läheb mõni euro rohkem.

Olen tulemuse lõiganud viiludeks, pakkinud need muhvini paberitesse ja lasknud lapsel müüa viilude kaupa. Kunagi ei ole midagi üle jäänud – võimalik, et müüjad ise on ülejäägi ära söönud.

+5
0
Please wait...

Postitas:
taivopalm

Mu müügiartikliks on alati olnud vahvlid, aga praeguste elektrihindade juures ma neid enam 3-5h teha ei vehi, et 3 lapse rühmale midagi viia. Augustikuised hoidiste tegemised annavad arvel niigi kõvasti tunda. Et teen üüratu arve eest süüa, müün olematu raha eest need laadal maha, rühm saab sellest pisku ja mina kannan ülejäänud kahjud??

Küpseta vahvleid. Kuna ma olen natuke koolis käinud, siis ma aitan sul arvutada. Oletame, et sa teed neid vahvleid kolm tundi, kuigi ma ei kujuta ette mitu kilo saab neid kolme tunni jooksul teha:) Vahvliküpsetaja keskmine võimsus on 1000 W. Kolme tunni jooksul kulub energiat 3 Kilovatt-tundi. Börsipaketiga oli eelmine kuu kilovatt-tunni hind keskmiselt 50 senti umbes. Seega on sinu “üüratu” elektrikulu 1 euro ja 50 senti. Ei maksa asjatult paanikat tekitada:)

+18
-5
Please wait...

Postitas:
taivopalm

Ja sa ilmselt ei märganud, et ma lõpuks palusin ideid, mida võiks siis müüa seal.

Ikka vahvleid, neid sa ju oskad teha.

+8
0
Please wait...

Postitas:
Igateine

Mu müügiartikliks on alati olnud vahvlid, aga praeguste elektrihindade juures ma neid enam 3-5h teha ei vehi, et 3 lapse rühmale midagi viia. Augustikuised hoidiste tegemised annavad arvel niigi kõvasti tunda. Et teen üüratu arve eest süüa, müün olematu raha eest need laadal maha, rühm saab sellest pisku ja mina kannan ülejäänud kahjud??

Küpseta vahvleid. Kuna ma olen natuke koolis käinud, siis ma aitan sul arvutada. Oletame, et sa teed neid vahvleid kolm tundi, kuigi ma ei kujuta ette mitu kilo saab neid kolme tunni jooksul teha:) Vahvliküpsetaja keskmine võimsus on 1000 W. Kolme tunni jooksul kulub energiat 3 Kilovatt-tundi. Börsipaketiga oli eelmine kuu kilovatt-tunni hind keskmiselt 50 senti umbes. Seega on sinu “üüratu” elektrikulu 1 euro ja 50 senti. Ei maksa asjatult paanikat tekitada:)

😅 Nii hea!

Tglt ma ei saa üldse teemaalgatusest aru.

Ma juba vana kala lasteaianduses (no mitme-mitme lapsega kohe) ja laadad ka alati olnud, kuid mitte kunagi pole mingit survet ei tootmise poolelt ega tarbija poolelt. Ma küll olen enamasti midagi tootnud, kuid ostnud haruharva.

+6
-3
Please wait...

Postitas:
trioemme

Mul maamaja hoovis pärnapuud. Laadale viisin väikepakendis pärnaõisi. Kui oli hea õunaasta siis paar purki õunamoosi.

Pole kunagi midagi küpsetanud. Mul 3 last.

Muuseas ka koolides on sarnased laadad.

+9
-1
Please wait...

Postitas:
ilutegija

Mina lahendan olukorrad lihtsalt. Mulle ei meeldi sellised üritused, mul on kiire elu ja enda üritusi piisavalt ning et nende ürituste mõte on raha teenida, siis ma annangi natuke raha. Lõikan enda jaoks selle tüütu osa vahelt välja ehk ma ei pea midagi tegema (pole aega!) ja ma ei pea midagi ostma (ei ole vaja! ei meeldi! ei taha!) ja panen purki lihtsalt viieka ja asi korras.

Kui aga kindlasti midagi peaks viima, siis endatehtud hoidised meeldivad paljudele.

+4
-5
Please wait...

Postitas:
Tondinahk

Olen seni aru saanud nii, et laada mõte on pakkuda lastele meelelahutust. Nad võtavad seda tavaliselt toreda üritusena, paljud lapsed saavad esimest korda leti taga seistes ja müües ka “käe valgeks”. Samuti oli see hea võimalus tekitada lapses huvi matemaatika vastu, lastes tal hindu vaadata ja püüda lugeda ise õige summa müüjale pihku. Ning müüja, samasugune 5-6aastane laps, pidi siis oskama aru saada, kas sai õigesti. Ehk siis, need lasteaia-laadad on umbes nagu poe- või kohvikumäng lastele.

Ise ma pole küpsetanud, vaid pigem viin mõne moosipurgi või omakorjatud ravimtee pakikesi. Mõni müüs merisigade heina, teine tõi õunamahla. Võimalusi on küllaga.

Ja keda laadatamine ei huvita, neid ei sunni keegi osalema.

+15
0
Please wait...

Postitas:
moorike

Aga tõstata teema lastevanemate koosolekul, hoolekogus.

Meil pole mingit laata kunagi olnud. Jõululaat on koolis ja sinna teevad lapsed ise asju.

0
-1
Please wait...

Postitas:
moorike

Nojah.. Aga asja eesmärk on rühmale raha teenida. Kas siis kõik. aga väga paljud vanemad ju ikkagi kulutavad ja teenivad mingil määral rühmale raha. Teine osa siis pääsevad oma panusest sellega, et laps sel päeval puudub? Mõni lastest on mul ka varasemalt puudunud, aga oma osaluse olen ikka pidanud andma.

kogutagu lihtsalt rühmaraha, ei ole vaja mingit tola mängida, et lapsed müüvad, aga lapsevanem tehku

0
-11
Please wait...

Postitas:
nööbikoguja

Kummagi lapse lasteaias ei ole küll kunagi mingeid laatasid olnud. Aga koolis on igal aastal heategevuslik jõululaat. Tulu annetatakse loomaaiale ja tublimad panustajad saavad loomaaeda giidiga ekskursioonile minna. Sinna panustan küll alati hea meelega. Enamasti on minu lapsed müünud marineeritud seeni ja need on läinud nagu soojad saiad, tavaliselt ca 30 purki ja lett on tühi poole tunniga. Ma ikka vahel imestan, et peab ikka inimestel usaldust olema – ma tunnen seeni väga hästi, ka selliseid vähemlevinumaid ja tean, kuidas neid valmistada, aga kust need ostjad peaksid seda teadma, et ma ei ole mingi ullike, kes suvalisi seeni metsa alt kokku krabab ja purki pistab. Aga sel aastal läheb jamaks, seeni pole, ei teagi, mida mu laps peaks sel aastal seal siis müüma. Tuleb pöialt hoida, et sooja hoiaks ja seened ikka veel tuleksid.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Tige_Kapsas

Ma tegin ühel sügisel beebitoidupurkidesse erinevaid moose. Samuti olen teinud kukekomme ja rosette. Heegeldasin lõngajääkidest pisikesi mänguasju.

Ma ei ostaks uut toorainet, vaid teeks mingeid taaskasutusideid, nt küünlajäägid (kui neid on) sulataks uuteks küünaldeks (vaja vaid tahti, vormidega kasuta fantaasiat), vanadest nööpidest ja pärlitest nt prosse, kuusekaunistusi vms ehteid, tühjadest haluvõrkudest pesukäsnasid, paberijääkidest kaarte, munakarpidest süüteroose jne.

Vahel antakse tasuta gruppides imikute piimapulbrisegusid ära – nendest saab väga häid käsitöökomme valmistada (tuleb paar päeva varem valmis teha, et taheneda saaksid).

Mul ka pole rahakott puuga seljas, pean pea tööle panema ja midagi valmis nuputama (võimalikult soodsa toormega, töötunde ju nagunii kinni ei maksta).

+4
0
Please wait...

Postitas:
carrimarri

Ma arvan, et sellised üritused on vajalikud kogukonnatunde tekitamiseks ja lapsevanemate kaasamiseks. Osad vanematega seotud lasteaiaüritused toimuvad rühmakeskselt (jõulud, emadepäev, lasteaia lõpetamine) ja osad on kogu lasteaeda haaravad üritused (laadad, lasteaia sünnipäev, heakorrastustalgud). Kahtlemata mõnedele ei meeldi sellised ühisüritused, aga teised küpsetavad-meisterdavad hea meelega. Kõik on ju ikkagi mõeldud selle jaoks, et lastel oleks põnev. Mina ei ole küpsetaja-tüüp, seepärast kujundasime lapsega koos lauamänge, trükkisime välja, kiletasime ära ning panime laadale müüki. Youtube on täis toredaid ideid, kuidas lihtsatest asjadest midagi vahvat meisterdada, kasvõi külmkapimagneteid või jõuluehteid.

+6
0
Please wait...

Postitas:
saskia2

Tahan ja halan. Lugemine pole ka kohustuslik, onju. Eks jah tuleb hoolekogus teema üles võtta, aga käesolevat õppeaastat see nagunii enam ei muuda.

Okei

Esiteks, pane lapsed eralasteaeda. Kuutasu umbes 600-800, aga ausalt, mitte keegi ei korralda mingeid totakaid laatasid, et vanemad ikka ruhmale raha teenida.

Meil tuli esimene laat kooli minnes 3. klassis. Nuudseks kõik kolm last põhikooli vanemas astmes- gümnaasiumis, aga omal ajal neid laatasid jah mõned korrad algkooli perioodil oli.

Mina pole elus midagi küpsetanud. Ma ei küpseta kunagi maiustusi, mitte midagi magusat. Minu omad muusid laatadel seedrikäbisid:))) Null vaev minul, hiigelkott käbidega kaasa, 1.- tükk ja oli lett tühi nagu nõiavael, järjekord soovijatest ees. See ei pea olema isetehtud küpsetis ju ometigi, vaid midagi, mis pole poest ostetud.

Meil on teine kodu ühes Vahemeremaas, suured seedrid kõrval metsas, kus koeraga jalutame. Iga tuulega tuleb neid ikka mõnuga maha. Ja need miinimum 15 cm pikkuses uhked käbid meeldivad laadalistele väga.

Tahtsid näidet, mida laadal myya, nii et ei pea end hulluks genereerima, said näite.

+1
-9
Please wait...

Postitas:
ninja

vau, ma hoiaks eralasteaiast juba puhtalt selle pärast eemale, et sinusuguseid tõusikuid vältida

+4
-2
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 30 )

Esileht Väikelaps Iga-aastane mihklipäeva laat lasteaedades