Esileht Koolilaps Iga kolmas laps on meil rasvunud, vanemad, saate ise palju ära teha!

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 75 )

Teema: Iga kolmas laps on meil rasvunud, vanemad, saate ise palju ära teha!

Postitas:
Kägu

Lapsed ei hakka koolist koju tulles tegema endale soojaks eelmise päeva suppi, vaid teevad võileibu või söövad koduteel kaasa ostetud saiu, küpsiseid ja limonaade.
Lapsed, keda ootavad koju saabudes kodune lapsevanem või vanavanemad, saavad võib-olla süüa päris toitu, sooja toitu. Nemad ehk polegi sellest kaalumuutusest nii ohustatud kui need, kes on palju omapead ja söövad ettejuhtuvat kuiva toitu, saia või leiba, ja joovad igasuguseid suhkruga jooke. Nii see kaal vaikselt tulebki.

Lapse tervisliku toidu võti on kodus.

https://novaator.err.ee/1608630082/liikumisharrastuse-teadur-lapsed-kosuvad-koduse-taskuraha-toel

+8
-19
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Nõus. Endale jäi silma see osa, et ei mõisteta, et lapsed järgivad väga palju vanemaid. Siingi kirjas, et rohkem liiguvad ikka need lapsed, kelle vanemad palju liiguvad. Eks sama on toitumisharjumustega.
Näiteks meie beebigrupis muretseti raseduse ajal tohutult, et kas seda või toda tohib süüa, et mis see lootele teeb, kuid seejärel kui lapsed olid pooleaastased hakati neile jäätist, magusjogurtit sisse söötma ning aastased juba õgivad komme. Et imelik, et mure lapse toidulaua pärast kestab ainult raseduse ajal. Loomulikult on tublisid vanemaid ka, aga paraku beebigrupis valdav teema 1,5-aastastel, et kuidas küll kommisõltuvusest vabaneda ja millist hambaarsti soovitate.

+14
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kus need lapsed end peidavad? Minu poja klassis on 2 ülekaalus poissi, ülejäänud 14 üsnagi sportlikud, kolmandikust ei juttugi. Tüdrukute osas nii hästi ei tea, aga justkui ei meenu klassipildilt kedagi ülekaalulist. Kas äkki on see asi piirkonniti erinev? Või mida peetakse ülekaaluks? Kas nagu siin perekooli paksuteemades, et kui pole normaalkaalu alampiiril, siis oled juba paks? 😀

+19
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Noh, meil Nõmmel näiteks on lasteaias 4 last, kes on juba väikses ülekaalus (3-4-aastased).

+4
-4
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Minu lapsed ei ole ülekaalulised, aga peale kooli kuni õhtusöögini toituvad tõesti pigem võileibadest ja saiakestest kui eilsest supist.

Mis siis teha, ma ei saa ju end töölt lahti võtta?

Pigem loeb ikka pere üldine suhtumine, nt kas laps on õpetatud toidu kõrvale limonaadi jooma, et iga toidukord peab lõppema jäätise cm magusaga jms.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Süüakse palju kiirtoitu, näiteks pitsa, burger, friikad, krõpsud ja juuakse peale limonaadi. Liigutakse vähe, igale poole minnakse autos, minnakse õue sõbraga mängima ja kaasas suur krõpsupakk, limonaad ja istutakse aktiivse liikumise asemel telefonides.

+7
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See eelneva beebigrupi jutt ei ole väga hea näide, kuna asjalikumatel vanematel ei jagu enam väga väikelapse ja perega tegelemise kõrvalt seal grupis passimiseks aega, pigem laisematel vanematel. Seega selle põhjal ei teeks järeldusi. Aga koolilapsed ostavad komme, näkse, saiu peale kooli. Seda tegi ka minu generatsioon, aga pontsakaid oli väga vähe. Taskuraha oli napimalt vast see aitas. Liikumist oli rohkem, enamus liiklesid ise koju. Toitudes polnud niipalju jama sisse topitud kui tänapäeval.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nutiseadmed annavad põntsu. Istuvad ja mängivad, näksid kõrval. Aktiivseid õuemänge mängitakse vähe.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kus need lapsed end peidavad? Minu poja klassis on 2 ülekaalus poissi, ülejäänud 14 üsnagi sportlikud, kolmandikust ei juttugi. Tüdrukute osas nii hästi ei tea, aga justkui ei meenu klassipildilt kedagi ülekaalulist. Kas äkki on see asi piirkonniti erinev? Või mida peetakse ülekaaluks? Kas nagu siin perekooli paksuteemades, et kui pole normaalkaalu alampiiril, siis oled juba paks? ????

Ei peida nad end kuskil, silm on lihtsalt ära harjunud. Ülekaal on nii tavaline, et rasvunuid nimetatakse ülekaalulisteks ja “tavalisi” ülekaalulisi normi hulka kuuluvaks.

+5
-17
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei peida nad end kuskil, silm on lihtsalt ära harjunud. Ülekaal on nii tavaline, et rasvunuid nimetatakse ülekaalulisteks ja “tavalisi” ülekaalulisi normi hulka kuuluvaks.

Hoopis sinu skaala on pilbaspeenikeste moe tõttu nihkes. Just oli siin teema, kus nõuti, et normaalkaal on ilmtingimata pikkus miinus 120, mitte mingil juhul 100 ega 110, mis on olnud proportsiooni lihtne valem vähemalt 50 aastat. Ju sa vaatad samamoodi ka lapsi – kui pole ülisale järelikult on paks.

+15
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lapse tervisliku toidu võti on kodus.

Võib-olla see ülekaaluline laps on tunduvalt inimlikum ja sõbralikum, kui end näljutava vanema “normaalkaalus” laps. Elus on tähtsamaidki asju kui välimus.

+6
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lapse tervisliku toidu võti on kodus.

Võib-olla see ülekaaluline laps on tunduvalt inimlikum ja sõbralikum, kui end näljutava vanema “normaalkaalus” laps. Elus on tähtsamaidki asju kui välimus.

Miks peaks vanem end näljutama, kui ta on normaalkaalus?

+4
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

et iga toidukord peab lõppema jäätise cm magusaga jms.

Sellist asja millegipärast õpetatakse lasteaias ja koolis, kus on väga ebatervislik toit.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lapse tervisliku toidu võti on kodus.

Võib-olla see ülekaaluline laps on tunduvalt inimlikum ja sõbralikum, kui end näljutava vanema “normaalkaalus” laps. Elus on tähtsamaidki asju kui välimus.

Elus on tähtsamaidki asju kui tervis? Kes totu hakkab kaaluprobleemidega seoses ilust rääkima!?!

+11
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei peida nad end kuskil, silm on lihtsalt ära harjunud. Ülekaal on nii tavaline, et rasvunuid nimetatakse ülekaalulisteks ja “tavalisi” ülekaalulisi normi hulka kuuluvaks.

Hoopis sinu skaala on pilbaspeenikeste moe tõttu nihkes. Just oli siin teema, kus nõuti, et normaalkaal on ilmtingimata pikkus miinus 120, mitte mingil juhul 100 ega 110, mis on olnud proportsiooni lihtne valem vähemalt 50 aastat. Ju sa vaatad samamoodi ka lapsi – kui pole ülisale järelikult on paks.

Jah, arstid on lollid! (Iroonia)

+1
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lapsed ei hakka koolist koju tulles tegema endale soojaks eelmise päeva suppi, vaid teevad võileibu või söövad koduteel kaasa ostetud saiu, küpsiseid ja limonaade.

Lapsed, keda ootavad koju saabudes kodune lapsevanem või vanavanemad, saavad võib-olla süüa päris toitu, sooja toitu. Nemad ehk polegi sellest kaalumuutusest nii ohustatud kui need, kes on palju omapead ja söövad ettejuhtuvat kuiva toitu, saia või leiba, ja joovad igasuguseid suhkruga jooke. Nii see kaal vaikselt tulebki.

Lapse tervisliku toidu võti on kodus.

https://novaator.err.ee/1608630082/liikumisharrastuse-teadur-lapsed-kosuvad-koduse-taskuraha-toel

Mina näen selles loos vastuolu. Kui teadlane ise väidab,  et laps niikuinii kodus olevat tervislikku lõunasööki soojendama ja sööma ei hakkavat, no mida seal kodus siis teha annab tema meelest? Enamik vanemaid ei saa ju töölt ära tulla, et last kodus toita ja tema lõunasööki valvata.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, arstid on lollid! (Iroonia)

Arstid? Kas mõni arst kuskil väidab, et õige kaal, ka lapsel, on pikkus miinus 120?? Arstid siiski lähtuvad ülekaalu kriteeriumist KMI >25, seega pole mingit “silm on harjunud” värki. Sinu isikliku skaala järgi aga hakkab paks inimene juba kuskilt KMI 20-st ja sellest suurema KMI kohta hakkad juba rääkima, kuidas ülekaalulisi täna normaalkaalulisteks nimetatakse.  Tagurpidi on need asjad sul – sina nimetad normaalkaalulisi ülekaalulisteks.

+8
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu laps on sale ja liigub palju. Kiirtoitu ei söö, proovinud on, aga ei maitse. Sööb hea meelega kodust toitu. Saiakesi, limonaadi, krõpsu, magusat saab poest isu korral osta, aga sööb isu täis ja iga päev sellest ei toitu.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu koolilaps on beebieast saati keskmisest suurema kaaluga. Limonaadi, mahla, krõpse, hamburgereid jms ei söö. Koolitoitu ei taha ta üldse eriti süüa, kodus sööb seda, mis teised ja joob piima, keefiri ja vett. Taskuraha pole kunagi andnud. Trennis käib 2 korda nädalas. Liikumist võiks rohkem olla, aga sõpru ei ole, kellega väljas koos midagi teha. Nüüd suvepuhkuse ajal saame hakata perega rohkem liikuma ja tõmbame kalorid miinimumi.

Lapse endokrinoloog ütles, et kui arstid teaks kõiki rasvumise põhjusi, siis ei oleks maailmas üldse olemas pakse inimesi. Kahjuks on ülekaalul väga palju erinevaid mehhanisme. Isiklikult arvan, et tänapäeval on vähene liikumine ja automatiseeritud majapidamistööd kindlasti üks asi, mis teeb inimesed priskemaks kui nt 20-30 aastat tagasi.

+11
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vanemate suhtumine mõjutab ka palju. Näiteks igale poole sõidutatakse last autoga, õues mängimisele või liikumisele eelistatakse lasta lapsel arvutis olla jne. Trennigi ei suunata oma lapsi, et natukegi liikuda saaks. Mida siis imestada.

 

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Trennigi ei suunata oma lapsi, et natukegi liikuda saaks. Mida siis imestada.

No ka PKs on pidevad teemad, kuhu trenni oma laps panna ja kirjad sellest, kus nad käivad. Ei ole kõik seotud vaid sellega, kas laps koolist tulles teeb endale võileiva või soojendab lahjat suppi. See on ikka vägagi piiratud lähenemine.

Suur osa on tõesti liikumisel. Mina omal ajal käisin kahes väga vastandlikus trennis.  Aga need kestsid ju vaid tunnikese päevas. Kui tulin koju, oli mul toas igav. Telekast midagi ei tulnud, parem läksin välja ja hüppasin sõbrannadega kummikeksu. Olin piitspeenike.

Aga mida ma endale pärast kooli süüa tegin! Need polnud mingid lihtsad võileivad! Ma praadisin leivad enne rohkes  võis läbi. Tegin üle päeva koogel-moogelit rohke suhkruga ja vähemalt kahest munakollasest. Segasin hapukoore kakao ja rohke suhkruga. Vahel ka 2 korda päevas. Praadisin võis pannikartuleid. Praadisin makarone, panin peale riivitud juustu ja valasin üle pruunistatud võiga  (mu isa leemmikroog).

Praegu on nutiajastu, mis on iga kell huvitavam kui kummikeks. Kuigi lapsed käivad trennides, ei ole neil õues huvitavam kui toas. Toas on neil titest saati enamasti ka väga palju põnevaid mänguasju – igasugu kiirusrajad, legod, nukud eri funktsioonidega – kogu tänapäevane tööstus toodab  mänge, mis on põnevad, aga liikumist ei vaja.

Ei saa võtta nii üks ühele, et pane laps lahjale dieedile, anna talle lõunal suppi ja kõik on kohe korras.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja mis ma veel unustasin oma lapsepõlve toitumisest – suur pakk maisikepikesi (need olid vanasti ikka väga suhkrused ja ülimaitsvad) oli alati käepärast, vähemalt üks jäätis päevas ja limonaad vabalt võtta. Rääkimata vanaemade moosidest ja õlis küpsetatud pirukatest. Ja ikka olin kleenuke.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vanemate suhtumine mõjutab ka palju. Näiteks igale poole sõidutatakse last autoga, õues mängimisele või liikumisele eelistatakse lasta lapsel arvutis olla jne. Trennigi ei suunata oma lapsi, et natukegi liikuda saaks. Mida siis imestada.

Suurem osa vanematest teeb siiski midagi neist sinu nimetatutest. Ja kõike teevad väga vähesed. Seega on üks üleni mõttetu targutamine sellest, kuidas vanemad on laste ülekaalus süüdi. Pigem on kogu heaoluühiskonna “süü”, et kõik meie inimesed heas toitumuses on ning et liikumisele on nii palju paigalseisvaid alternatiive tekkinud.

Mina sain lapsena pidevalt isalt riielda, et mis ma jälle nina raamatus olen. Samas ülekaaluline ma ei olnud, vastupidi.

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja mis ma veel unustasin oma lapsepõlve toitumisest – suur pakk maisikepikesi (need olid vanasti ikka väga suhkrused ja ülimaitsvad) oli alati käepärast, vähemalt üks jäätis päevas ja limonaad vabalt võtta. Rääkimata vanaemade moosidest ja õlis küpsetatud pirukatest. Ja ikka olin kleenuke.

Ja need automaadid tänaval, kust tuli mõnusalt magusat vedelikku mingite kopikate eest. Ikka pidevalt jõin seda. Ja kogu taskuraha läks kommidele. Mäletan, et 100 grammi marmelaadikomme (näiteks “Tiina”) sisaldas 7 kommi, iga päev peale kooli ostsin.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja need automaadid tänaval, kust tuli mõnusalt magusat vedelikku mingite kopikate eest. Ikka pidevalt jõin seda. Ja kogu taskuraha läks kommidele. Mäletan, et 100 grammi marmelaadikomme (näiteks “Tiina”) sisaldas 7 kommi, iga päev peale kooli ostsin.

Jaa, see ka veel 🙂 Ja me polnud paksud.  Meenutan veel Vadaku saia, mis maksis 15 kopikat päts ja maitses nii hästi, et võisin koolist koju jalutades lihtsalt poole ära süüa. Ja seda ka veel ülikoolist koju jalutades, mitte ainult lapsena. Ka ülikoolis läksin pärast esimest loengut kohvikusse ja sõin paar rammusat saiakest. Või seisin üüratu aja  pontšikubaari sabas ja sõin neid ikka mõnuga. Ikka ei jämenenud. Meie ajal polnud ka mingeid värskeid aedvilju aasta läbi kuskilt võtta. Rääkimata puuviljadest või külmutatud kraamist. Ime küll, aga tolleaegne täiesti ebatervislik toitumine me kehakaalu eriti ei mõjutanud.

 

+7
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja mis ma veel unustasin oma lapsepõlve toitumisest – suur pakk maisikepikesi (need olid vanasti ikka väga suhkrused ja ülimaitsvad) oli alati käepärast, vähemalt üks jäätis päevas ja limonaad vabalt võtta. Rääkimata vanaemade moosidest ja õlis küpsetatud pirukatest. Ja ikka olin kleenuke.

Ja need automaadid tänaval, kust tuli mõnusalt magusat vedelikku mingite kopikate eest. Ikka pidevalt jõin seda. Ja kogu taskuraha läks kommidele. Mäletan, et 100 grammi marmelaadikomme (näiteks “Tiina”) sisaldas 7 kommi, iga päev peale kooli ostsin.

Jaa, ja mul läks iga päev peale kooli tuubitäis Kosmose marmelaadi ja oli veel üks teine marmelaadi tuub, magusamgi, aga nime ei maleta. Ja paar rasvapirukat tädi käest, kes tanavanurgal alati tünnist pirukaid müüs. Ja olin peenike.

Ehkki ma trennis ei käinud, kondisin iga päev kilomeetreid jala, vanemad olid tööl ega sõidutanud kuhugi. Ju see siis kompenseeris selle arutu kaloraazhi, mille näost sisse ajasin.

 

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vaadake nüüd linnapildis ringi. Liikuvamad lapsed on saledamad. Positiivse poole pealt ikkagi on näha, et osad lapsed sõidavad veel jalgratastega koos sõpradega või taovad õues sõpradega palli ja need lapsed, teismelised ei ole paksud. Oluline on ka see, millised sõbrad laps valib. Kui on sõbrad, kes on ainult arvutis või kui on sõbrad, kes viitsivad ka iga päev liikuda, on ju vahe.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üks asi – siin, kus ma elan, olid vanasti lastekambad – mängiti tänaval, ühes aias, teises aias. Enam siin nii ei tehta.

Siis – uued tulijad võtavad vanemapoolsed viljapuud (mis sobiks oma tüübilt lastele turnimiseks) maha ja senine haljastus asendub elupuuhekiga.

Elan mitme kooli vahel. Kuna Tallinnas on tasuta transport, siis sõidavad bussiga ka need, kel läbida 1-2 peatust. Lisaks on koolide ümbrused 2x päevas ummistunud vanemate autodest.

 

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil ka laps ülekaalus, trenn 5x nädalas, kodus pole komme-limpsi, magusat sööb küll meelsasti, aga saab seda kodus harva. Tõsi, ise ikka ostab aeg-ajalt, aga päris ilma taskurahata last jätta ei pea ma õigeks.

Perearst ütles, et ta on koolitusel saanud tutvuda uuringuga, kus leiti seos (väike)lapseea antibiootikumiravi ja ükekaalu vahel. Võimalik, et meie lapse ülekaalu üks põhjus on siin, sest väiksena sai ta palju kordi antbiootikumiravi.

+3
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei ole ikka päris nii lihtne, et paksus sõltub vanema kodusolekust ja sooja lõuna vaaritamisest.

Mina ise töötan aastaid kodukontoris ja sestap on mul olnud võimalus võtta oma koolist tulevad lapsed iga päev vastu sooja kodutoiduga. Algklassides see toimis hästi.

Paraku nüüd on lapsed juba teismelised ja nende koolipäevad on muutunud pikaks. Lisaks lähevad nad tihti otse koolist trenni-huviringi. Ehk siis, lapsed lahkuvad hommikul kodust kl 7.30 ja naasevad õhtul umbes samal ajal.

See tähendab, et sel, kas ma vaaritan sooja lõunat või ei, pole E-R enam mitte mingit tähtsust. Lapsed söövad nagunii kõik E-R lõunad väljas. Ja nende väljas söömiste peale läheb arvestatav summa. Ning teismelised kipuvad väljas süües ikka valima mitte “igavat” kohvikupraadi või suppi, vaid eelistavad bensiinijaama friikaid-hamburgereid. Eriti, kui nad on kambakesi.

Mina näen siin suurt osa koolitoidul. Miks ei pakuta 6. klassile enam pikapäevarühmatoitu? Tunniplaanis on 6-8 tundi iga päev. “Lõunat” süüakse juba kl 10-11 ja järgmine toidukord peaks olema õhtul kl 18-20 vahel kodus. Siis minnaksegi hamburgerite teed, iga päev. Pikapäevarühmatoidu võimalus aitaks seda muret leevendada. Miks siis ei ole vanematele klassidele enam pikapäevarühma toitu ette nähtud?

Teine mure on koolis pakutava toidu kvaliteet. Lapsed kurdavad, et liiga tihti antakse riisi, pudruks keedetud makarone, kartulid on sinised ja kõvad (ja selgus, et neid on hoitud koorituna nädal otsa keemilises vedelikus veel ka). Ning pikapäevarühma toiduks pidavat olema lõunasöögi ülejäägid!

Sellises olukorras ei saa süüdistada vanemaid. Vaid ka teistelt osapooltelt ootaks koostööd. Jah, olen pannud lapsele ise karbiga võileibu kaasa. Kuid ka võileivad pole kuigi tervislikud, kuid muud panna ei saa, sest lastel puudub võimalus kaasapandud toitu soojendada.

+6
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 75 )


Esileht Koolilaps Iga kolmas laps on meil rasvunud, vanemad, saate ise palju ära teha!