Esileht Ajaviite- ja muud jutud Iganenud sotsiaalsed normid/reeglid

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 185 )

Teema: Iganenud sotsiaalsed normid/reeglid

Postitas:
erinev

Mis on teie arvates need sotsiaalsed, st mingil seletamatul põhjusel kokku lepitud käitumisnormid või siis näiteks riietumise etikett, mis on oma aja ära elanud? Ehk kedagi lausa diskrimineerivad või kahjustavad, kedagi põhjendamatult kõrvale jätvad?

+11
-4
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
linake

Meil on vaba ühiskond, see mis on aja ära elanud, kaob üsna kiiresti, mingeid erilisi pidama jäänud reegleid küll ei ole märganud. On küll kohad, kus endiselt ei osata teiste peale mõelda (nt paljudes kohtades füüsiline juurdepääsetavus ja puhkamisvõimalused ratastoolis või ka näiteks lihtsalt rulaatori või kepiga kehvasti käivale vanainimesele – just käisin Naissaarel Nargeni kontserdil ja mõtlesin, et tuhka nendest väikelastest või koertest – ma ei saaks oma vanemaidki sinna kontserdile kutsuda, lihtsalt transpordi- ja olmeolud oleks nende jaoks liiga keerulised. Aga seal on see vähemalt ette nähtav. Vanainimesega maakonnahaiglas arsti juures käies siiski ootaks, et rulaator mahuks uksest läbi, koridoris oleks istekohti ja et uuringutele ei peaks arsti juurest matkama läbi parkla 200 meetrit, sh kõnniteeservadest üles-alla (parkla on töötajate oma, oma autoga seal liigelda ei tohi) ja siis edasi jala trepist üles).

Küll kipub pendel mõnikord teise äärmusse kerima ja ära kaovad head ja vajalikud tavad  – sealsamas Nargeni kontserdil mõtlesin, kuhu on kadunud hea tava, et telefon pannakse kontserdi ajal ära ja jäetakse kotti – üks asi on helin, aga teine see, kui pead pimedas saalis pool aega vahtima teiste pimedas helendavaid ekraane eespool: kes filmib, kes saadab sõnumeid.

+46
-2
Please wait...

Postitas:
Khkh

Isiklikult pole kunagi aru saanud, miks ei ole viisakas panna küünarnukke (söögi)laua peale. Seda, et täis suuga ei räägita jm elementaarsed lauakombed on muidugi arusaadavad – kui kelleltki suust pooleldi mälutud toitu välja pritsib, on see ebaesteetiline ja rõve. Aga miks küünarnukkide lauale toetamine ebaviisakas on…? Miks? Mis selle mõte on? 😀

+51
-10
Please wait...

Postitas:
PiretTP

Isiklikult pole kunagi aru saanud, miks ei ole viisakas panna küünarnukke (söögi)laua peale. Seda, et täis suuga ei räägita jm elementaarsed lauakombed on muidugi arusaadavad – kui kelleltki suust pooleldi mälutud toitu välja pritsib, on see ebaesteetiline ja rõve. Aga miks küünarnukkide lauale toetamine ebaviisakas on…? Miks? Mis selle mõte on? 😀

Sellepärast et võtad oma kõrval istuva inimese ruumi ära. Muidugi kui su lauaruum on piiramatu, elad üksinda, jne. tee mis tahad aga kui lähed teiste inimestega sööma ja laiutad küünarnukkidega laua peal kahvel käes, peavad teised kokku tõmbama, mis pmt on ebaviisakas.

+14
-29
Please wait...

Postitas:
Khkh

Sellepärast et võtad oma kõrval istuva inimese ruumi ära. Muidugi kui su lauaruum on piiramatu, elad üksinda, jne. tee mis tahad aga kui lähed teiste inimestega sööma ja laiutad küünarnukkidega laua peal kahvel käes, peavad teised kokku tõmbama, mis pmt on ebaviisakas.

Aga kui ma toetan küünarnukid lauale ja panen käed lõua alla, et pead puhata, siis ma ju ei võta kellegi ruumi ära. Või kui ma istun restoranis kaheses lauas ja teine pool istub mu vastas, siis ei saa ka ju mingist ruumi äravõtmisest rääkida.

+45
-12
Please wait...

Postitas:
nuhvel

Küünarnuki teema tundub mõttetu jah, ja paistab et vähesed peavad sellest kinni. Kui ruumi ära võtmine on teemaks, siis reegel peaks ju olema lihtsalt, et ära võta teise inimese ruumi ära (ükstapuha millega, küünarnukkidega või labakätega või labajalgadega või mis iganes asjaga mille vedelema jätad teise territooriumile).

+20
-6
Please wait...

Postitas:
Tret

Näiteks miks peab matustel kandma kindlasti musta riietust?! Näiteks minul noor sugulane suri siis oli kohe kutsel  öeldud, et ei soovita musta riietust  ( kadunuke lahkus pika haiguse tagajärjel ja oli kõik soovid esitada jõudnud)vaid midagi elurõõmsad. Vanemad inimesed kõik olid ikkagi üleni mustas.

Miks peab pulmas lõikelilli viima? Isegi kui on eraldi öeldud, et ärge viige siis vanemad inimesed ikka võtavad mingi puhma pihku sest ” kuidas ma ilma lähen”.

+23
-17
Please wait...

Postitas:
Simone2

Teietamine.

+15
-50
Please wait...
Postitas:
bugmenot

See, kui abiellumisel võtab naine mehe perekonnanime. Nii ilmselge ja ebameeldiv jäänuk ajast kui naised liikusid justkui oma isa omandist mehe omandisse.

+45
-23
Please wait...

Postitas:
nodzu2007

See, kui abiellumisel võtab naine mehe perekonnanime. Nii ilmselge ja ebameeldiv jäänuk ajast kui naised liikusid justkui oma isa omandist mehe omandisse.

Minu jaoks pole see küll kunagi omandit tähistanud. Millest selline mõte?

+31
-25
Please wait...

Postitas:
tigekala

See vist ei ole otseselt sotsiaalne norm, aga mind isiklikult kohutavalt häirib, kui neiu/naisterahvas  kannab uhke pika peokleidiga kobakaid tosse.

+25
-31
Please wait...

Postitas:
billa

Ühest küljest olen sinuga nõus, teisest küljest mulle meeldib, et tervel meie perel on sama nimi. Kui oleksin enda nime alles jätnud, siis kelle nimega lapsed peaks olema, kas ema või isa omaga?

Minu arvates oleks loogiline kui paar valiks ühiseks perenimeks selle, kumb iganes ilusamini kõlab. Meie puhul oli see mehe nimi.

+34
-10
Please wait...

Postitas:
AnniMarin

Lastele pannakse automaatselt mehe perekonnanimi. Minu arust on see nii vanema aja jäänuk, aga tundub, et 99% paneb endiselt lapsele mehe perekonna nime. Miks?

+38
-16
Please wait...

Postitas:
Tret

Lastele pannakse automaatselt mehe perekonnanimi. Minu arust on see nii vanema aja jäänuk, aga tundub, et 99% paneb endiselt lapsele mehe perekonna nime. Miks?

Kes paneb automaatselt? Nime pannes panevad vanemad ise kirja, mis perekonnanimi on. Nt kui haiglas laps sünnib ja vanemad pole abielus siis on laps ema perekonnanimega, X Kask nt.

+15
-7
Please wait...

Postitas:
albert

Ebamugavad ametlikud riided – ülikonnad, lipsud, triiksärgid (rääkimata ajast ja rahast, mis kulub nende hooldamisele), kinnised umbsed kingad, kõrged kontsad, kohustuslikud sukkpüksid, liikumist takistavad kostüümid… Minu jaoks eelmine sajand, aga ühiskond on valmis end ilmselt veel mõnda aega pitsitada laskma.

+21
-36
Please wait...

Postitas:
rohekonn

Minu teada on alati lubatud võtta ka mehel naise perekonnanimi abielludes.

+18
-6
Please wait...

Postitas:
sale

See vist ei ole otseselt sotsiaalne norm, aga mind isiklikult kohutavalt häirib, kui neiu/naisterahvas kannab uhke pika peokleidiga kobakaid tosse.

Või keskealine härra pintsakut, liialt liibuvaid kukepükse ja kobakaid tosse.

+17
-2
Please wait...

Postitas:
sale

Kui oled naine, siis peab olema laps/lapsed,  muidu oled mitteväärtuslik

Ideaalsel naisel on loomulikult abikaasa

+23
-22
Please wait...

Postitas:
Elga-Salme

Egas seda, mis on oma aja ära elanud, ju ei harrastatagi. Ju siis ole oma aega ära elanud, kui mingit normi ikka veel rohkem või vähem järgitakse.

Abiellumisel mehe nime võtmine ja lapsele isa nime panek on näited tavadest, mis on ajalooliselt olemuselt justkui šovinistlikud ja võiks oma aja ära elanud olla, aga enamus tänapäeva inimesi  ei tunne häiritust ja tahab seda tava jätkata. Ju selles siis on mingi iva, mis meeldib või teeb naiste arvates elu mugavamaks.

Riietus on minu arvates teema, kus inimesed eriti ei taha traditsioonides püsida. Kuna siin tuleb mängu ebamugavuse probleem. Inimesed tahavad eelkõige vabaneda ebamugavustest.

Minu arvates on kummaline, et meik on naistel puhul endiselt vankumatult must be. Meikimata naine peol, avalikult üritusel, see on nagu pühaduse teotus. Naine teleekraanil, no ei tule kõne allagi, et tal on seal lihtne loomulik grimm nagu meestel. Ikka silmameik, huulepulk, põsepuna jne.

+20
-9
Please wait...

Postitas:
Wanda

Minu jaoks on diskrimineeriv, et tänapäeval veel on mõne jaoks olemas naistetööd ja meestetööd.

+18
-18
Please wait...

Postitas:
FeedMe

Kui oled naine, siis peab olema laps/lapsed,  muidu oled mitteväärtuslik Ideaalsel naisel on loomulikult abikaasa

Miks on nii oluline nende “tagurlike” kommete ja uskumustega inimestele meelepärane olla? Teisi inimesi see niiväga ei huvita, kas sul on lapsed ja abikaasa.

+13
-6
Please wait...

Postitas:
k2oliis

Juba joonistub hästi välja, et palju häirivad ühiskondlikest normidest soorollid ja kõik, mis eristab mehi/naisi. Mina jällegi ootan, et see trend (?) vaibuks. Soorollid on toredad (meie kultuuriruumis. ilmselget ei pea toredaks ühe soo alandamist, piiramist). Ehk et enamikes minu tuttavate peredes toimivad soorollid suurepäraselt. Ma ei vaataks ka viltu, kui ollakse igal võimalikul juhul võrdsed, aga kui kõrval on hea ja toetav mees, siis ilmselt nii palju seda “naistetööd ja meestetööd buuuu, mehe perekonnanimi buuuuu” ei kohtaks. Kokkuvõtvalt ootan, et see teema vaibuks 😀

Eespool püstitatud küünarnukiteema ja teietamine on tõesti tüütud.

+26
-9
Please wait...

Postitas:
OriginalTaste

Sellel oli põhjendus, sest naised kippusid sünnitusel ära surema, kellele siis vara jäi? Kujuta nüüd ette kui terve talu oleks pärandatud tütrele, see abiellus mehega ja suri ise sünnitusel ära. Kogu vara oleks läinud teisele perekonnale. Seepärast talud ja maad pärandati mehele (tegelikult vanimale pojale) ja tütred sokutati mehe kaelale, mingi kaasavara pandi kaasa.

Vanemale pojale pärandati seepärast, et tema tegi kõige rohkem tööd, teised lapsed on alati kergemal elul kuni viimane pesamuna hellitatakse kõige rohkem, sest selleks ajaks oli materiaalne baas alla ehitatud.

+7
-7
Please wait...
Postitas:
Tahesara

Minu jaoks on diskrimineeriv, et tänapäeval veel on mõne jaoks olemas naistetööd ja meestetööd.

Otsisin täna torutöö meest. Vaja seina lõhkuda ja kanal. toru vahetada. Helistasin kümmekond pot. tegijat läbi (kõik sattusid mehed), kel pole aega, kes puhkab, tundus ka, et mõni lihtsalt ei viitsi sellist tööd ette võtta. Kas tuled teed ära?

+18
-7
Please wait...

Postitas:
donna-anna

See, et sünnipäeva puhul peab välja tegema. Miks?
Mina ei tee. Ei vii tööle kolleegidele kooki-torti-kringlit-šokolaadiassortiid, ei tee välja restoranis, kui minu sünnipäeval  seal sõpradega/seltskonnaga kokku saame.
Kui ma kutsun omale enda sünnipäeva puhul koju sugulased/sõbrad/tuttavad, siis jah, ma pakun sööki-jooki.

+34
-3
Please wait...

Postitas:
OriginalTaste

Kui kõik on mingi möga, siis on keeruline elada. Kuna naine on konservatiivne transvestiit, siis loomulikult häirib sellist naist talle tehtud raamid, aga oma raamidest ei soovi ükski naine loobuda. Ta tahab lihtsalt mugavalt valida, mis rollis ma täna olen, millises homme ja kõik peavad olema õiged. Aga pisut raske teistel mõista, mis rollis sa siis täna oled eks, tahad teha meestetöid või naistetöid. Lõpuks põlastad ikka neid mehi kes teevad mingeid naistetöid… Ma arvan et sa lähed lõpuks lolliks või oledki juba läinud.

+6
-20
Please wait...
Postitas:
OriginalTaste

Otsisin täna torutöö meest. Vaja seina lõhkuda ja kanal. toru vahetada. Helistasin kümmekond pot. tegijat läbi (kõik sattusid mehed), kel pole aega, kes puhkab, tundus ka, et mõni lihtsalt ei viitsi sellist tööd ette võtta. Kas tuled teed ära?

Aga tead kui raske on olla ehitaja? Lammutada mingit jama ja teha sellest ilus asi, sest sa koledat ei taha? Kui suur pinge on teha mingist väga jamast asjast head asja, eriti kui tahad veel odavalt saada eks. Parem sellisest tööst loobuda.

+1
-15
Please wait...
Postitas:
Tahesara

Aga tead kui raske on olla ehitaja? Lammutada mingit jama ja teha sellest ilus asi, sest sa koledat ei taha? Kui suur pinge on teha mingist väga jamast asjast head asja, eriti kui tahad veel odavalt saada eks. Parem sellisest tööst loobuda.

Hinnast ei olnud üldse juttu. Mehed laisad jah, aga kui torunaise leiaks, küll tema juba teeks. Oskab keegi juhatada?

+1
-3
Please wait...

Postitas:
OriginalTaste

Hinnast ei olnud üldse juttu. Mehed laisad jah, aga kui torunaise leiaks, küll tema juba teeks. Oskab keegi juhatada?

Head leidmist. Aga hakka ise ehitajaks, sul on ka kaks kätt, pea ja jalad. Ei tohiks nagu üle jõu käia või mis.

+2
-11
Please wait...
Postitas:
Tahesara

Head leidmist. Aga hakka ise ehitajaks, sul on ka kaks kätt, pea ja jalad. Ei tohiks nagu üle jõu käia või mis.

Aitäh, aga mina ei ihka meestetöid teha! Tegelt leidsin ka, aga alles järgmiseks kolmapäevaks.

+6
-6
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 185 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Iganenud sotsiaalsed normid/reeglid