Esileht Tööelu, raha ja seadused. Isa 1,5a kodus, ema enneaegsega haiglas

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Isa 1,5a kodus, ema enneaegsega haiglas

Postitas:

Tere,
vajan abi, kuidas vormistada pabereid.

1. Lapse synnitähtaeg oli järgmisel aastal, aga ta syndis varem. Kas isa saab (ja mis tingimustel) järg aastast kehtiva seaduse järgi v6tta puhkust 10päeva keskmise palga alusel?

2. Isa peab nyyd väiksema lapsega olema ilmselt kuu aega kodus, kuna ma pean uue lapsega veel pikalt haiglas olema. Kas ta saab vormistada hoolduslehe vms ehk kuidas me rahaliselt k6ige vähem kaotame, kui ta lapsega kodune on. Kui aga koju jääks lapsega vanaema vms, kas siis vanaema peab töölt v6tma palgata puhkuse v6i on olemas ka muid variante?

3. Soovime lapse nime ära registreerida. Abielus me pole, nii et Internetis seda teha ei saa. Lugesin, et saab minna ka yks lapsevanem registreerima, kui kaasas on teise lapsevanema avaldus/n6usolek. Kuidas seda viimast peaks vormistama?

4. Peale nime regist, mis avaldused veel tuleb teha? Ma olen ametlikult töötu, seega kas on vaja täita ainult vanemahyvitise ja peretoetuse avaldus? Lisaks veel avaldus vallatoetuse saamiseks

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.12 08:36; 21.12 09:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõigepealt palju õnne ja kiiret kosumist!

1. Järgmisest aastast kehtiva seaduse järgi selle aasta numbri sees ei saa võtta. Tuleb võtta siis, kui on uus aasta ehk alates 2. jaanuar 2013 või siis leppida selle aasta tasuta puhkusega.

2. Tsiteerides kohalikku:
________________
Hooldushüvitis on ajutise töövõimetuse hüvitis, mida haigekassa maksab kindlustatud isikule järgmistel juhtudel:

alla 3-aastase lapse või alla 16-aastase puudega lapse hooldamise korral, kui lapse hooldaja ise on haige või talle osutatakse sünnitusabi.

Hooldushüvitist makstakse kindlustatud isikule töövõimetuslehele märgitud töö- või teenistuskohustustest vabastuse esimesest päevast alates.
Hooldushüvitise suuruseks on 80% ühe kalendripäeva keskmisest tulust (arvutatuna eelmise aasta sotsiaalmaksuga maksustatavalt tulult).

Alla 3-aastase lapse või alla 16-aastase puudega lapse hooldamise korral, kui lapse hooldaja ise on haige või talle osutatakse sünnitusabi, on hooldajal õigus saada hoolduslehe alusel hüvitist kuni 10 järjestikuse päeva eest.
______________
Seda hoolduslehte saab minu teada võtta ka vanaema. Kui 10 tasustatud päeva täis saab, siis ma arvan, et edaspidine on lihtsalt tasustamata, aga tõend tööle on endiselt olemas, aga raha lihtsalt ei saa. Kui keegi teab täpsemalt, siis palun parandage.

3. Üksinda ja teise poole avaldusega saab registreerima minna vaid abielus vanemad. Kui te abielus pole, siis peavad kohale minema mõlemad. Mõjuval põhjusel võib nime registreerimist edasi lükata kuni 2. kuuni, sellest tuleb teavitada asutust, kuhu nime registreerima plaanitakse minna.
Usun, et kui Sul endal tervis korras ja Sind haiglast nö välja kirjutatakse ja oled seal lapse hooldajana, siis on Sul võimalus vahepeal ära käia nime registreerimas. (Olin tallinnas, kellel rohkem lapsi kodus, käisid isegi terved nädalavahetused ära.)

4. Riigi poolse sünnitoetuse avaldus ka

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 21.12 09:28; 21.12 09:56; 21.12 13:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Kõigepealt palju õnne ja kiiret kosumist!

1. Järgmisest aastast kehtiva seaduse järgi selle aasta numbri sees ei saa võtta. Tuleb võtta siis, kui on uus aasta ehk alates 2. jaanuar 2013 või siis leppida selle aasta tasuta puhkusega.

2. Tsiteerides kohalikku:
________________
Hooldushüvitis on ajutise töövõimetuse hüvitis, mida haigekassa maksab kindlustatud isikule järgmistel juhtudel:

alla 3-aastase lapse või alla 16-aastase puudega lapse hooldamise korral, kui lapse hooldaja ise on haige või talle osutatakse sünnitusabi.

Hooldushüvitist makstakse kindlustatud isikule töövõimetuslehele märgitud töö- või teenistuskohustustest vabastuse esimesest päevast alates.
Hooldushüvitise suuruseks on 80% ühe kalendripäeva keskmisest tulust (arvutatuna eelmise aasta sotsiaalmaksuga maksustatavalt tulult).

Alla 3-aastase lapse või alla 16-aastase puudega lapse hooldamise korral, kui lapse hooldaja ise on haige või talle osutatakse sünnitusabi, on hooldajal õigus saada hoolduslehe alusel hüvitist kuni 10 järjestikuse päeva eest.
______________
Seda hoolduslehte saab minu teada võtta ka vanaema. Kui 10 tasustatud päeva täis saab, siis ma arvan, et edaspidine on lihtsalt tasustamata, aga tõend tööle on endiselt olemas, aga raha lihtsalt ei saa. Kui keegi teab täpsemalt, siis palun parandage.

3. Üksinda ja teise poole avaldusega saab registreerima minna vaid abielus vanemad. Kui te abielus pole, siis peavad kohale minema mõlemad. Mõjuval põhjusel võib nime registreerimist edasi lükata kuni 2. kuuni, sellest tuleb teavitada asutust, kuhu nime registreerima plaanitakse minna.
Usun, et kui Sul endal tervis korras ja Sind haiglast nö välja kirjutatakse ja oled seal lapse hooldajana, siis on Sul võimalus vahepeal ära käia nime registreerimas. (Olin tallinnas, kellel rohkem lapsi kodus, käisid isegi terved nädalavahetused ära.)

4. Riigi poolse sünnitoetuse avaldus ka[/tsitaat]
Aitäh:)
Hoolduslehest veel nii palju, et praegu on kohe tulemas nädvah ja pikad pyhad, kas seda hoolduslehte tuleb alustada sellest ajast kui läksin haiglasse, sellest hetkest kui laps syndis v6i saab seda alustada ka kui laps juba syndinud ja mina kui hooldaja ikka veel haiglas?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.12 08:36; 21.12 09:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ausalt, ma väga hästi seda hoolduslehe teemat ei tea, sest minu laps enneaegne laps oli meil esimene, nii et kirjutan nagu mina asjast aru saanud olen, ehk kohalik täpsustab.
Tagant järgi hoolduslehte ei väljastata. Leht tuleb küsida perearstilt siis, kui selleks on vajadus.
Tekkis ka minul praegu küsimus selle kohta, kas hoolduslehe saab isa ka siis, kui sina oled juba terve, aga ise hooldajana haiglas… Seaduses on kirjas vaid ema enda haige olek. Soovitan haigekassasse vms üle helistada ja küsida.

Kui vähegi võimalik, siis kindlasti oleks hea, kui mees ülemusega asjad läbi räägib ja mingi kokkuleppe sõlmib. Ehk on võimalik osaliselt kodus tööd teha või näiteks põhipuhkuse arvelt vabu päevi saada, et pikka puhkust ta järgmine aasta ei võta, aga saab nüüd lapsega vastavalt vajadusele kodus olla ja peale teie haiglast välja saamist hakkab ka neid vaba päeva vajadusi tekkima ikka. Mina näiteks olen pärnust ja ka peale haiglast välja saamist oli palju sõitmist tallinna vahet ja ei julgenud nii väiksega kahekesi sõita.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 21.12 09:28; 21.12 09:56; 21.12 13:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Aitäh:)
Hoolduslehest veel nii palju, et praegu on kohe tulemas nädvah ja pikad pyhad, kas seda hoolduslehte tuleb alustada sellest ajast kui läksin haiglasse, sellest hetkest kui laps syndis v6i saab seda alustada ka kui laps juba syndinud ja mina kui hooldaja ikka veel haiglas? [/tsitaat]hoolduslehte võid alustada ikka sellest hetkest, kui selleks vajadus tekib, ei ole mingit kohustust võtta kohe tita sünnist, vabalt võib ka alles peale pühi võtta

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 21.12 10:29; 21.12 15:21; 21.12 16:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hooldusleht alla 3a lapse hooldamiseks ema haiguse puhul makstakse ainult 10 päeva. Kindlasti ärge võtke seda praegu, kui pole vaja. Ikka siis kui vaja on.

Riigi sünnitoetuse saab peretoetuste avalduse alusel. Eraldi avaldust pole, kuigi keegi ülevalpool seda väidab.

Vanaema saab täpselt samamoodi hoolduslehe võtta nagu isa. Aga kahepeale kokku 10 päeva makstakse.

Samas ma ei teagi, kas 1.5a lapsega isa üldse hoolduslehte võtta saab, kui tegelikult lapse ema ju haige pole ega sünnita praegu. Hoopis teist last hoidmas. Põhimõtteliselt saab isa võtta lapsehoolduspuhkuse (sest ema ju seda ei kasuta, kui on töötu), aga siis ei maksta midagi.

Minu teada peaks isa saama järgmisel aastal ka oma 10p isapuhkust võtta. Lisaks saab 6 tööpäeva seda lapsevanema lisapuhkust. Seda saaks 6p sel aastal (kui te pole võtnud) ja 6p ka järgmisel aastal.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

Kui isa võtaks lapsehoolduspuhkuse teise lapsega, siis ta hakkaks ju vanemahüvitist saama. Võibolla on see teile veel kõige kasulikum?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsehoolduspuhkust saab isa minuteada võtta alles siis, kui laps on 70 päeva vana.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 21.12 09:28; 21.12 09:56; 21.12 13:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seadus EI LUBA samaaegselt saada kahe lapse VH, isegi siis, kui ühega sooviks ema ja teisega isa.

Ametlik ministeeriumi seisukoht juba mitu aastat.

Isa saab:

*võtta 10 päeva haiguslehte
Alla 3-aastase lapse või alla 16-aastase puudega lapse hooldamine lapse ema haiguse või sünnitusabi osutamise ajal;Haigekassa maksab hüvitist töövabastuse esimesest päevast, hüvitise määr on 80%. Kuni 10 päeva

*võtta (kasulik alates 1.jaanuar, siis tasustatakse keskmise järgi) 10 tööpäeva isapuhkust
§ 60. Isapuhkus

Isal on õigus saada kokku kümme tööpäeva isapuhkust kahe kuu jooksul enne arsti või ämmaemanda määratud eeldatavat sünnituse tähtpäeva ja kahe kuu jooksul pärast lapse sündi.

*aastas 6 tööpäeva lapsepuhkust (2012 on see 4,25 päev, 2013.a miinimumpalga järgi)

§ 135. Lapsepuhkus
(1) Emal või isal on õigus igal kalendriaastal saada lapsepuhkust
1) kolm tööpäeva, kui tal on üks või kaks alla 14-aastast last;
2) kuus tööpäeva, kui tal on vähemalt kolm alla 14-aastast last või vähemalt üks alla 3-aastane laps.
(2) Puhkusetasu käesoleva paragrahvi lõikes 1 ettenähtud puhkuse eest hüvitatakse riigieelarvest Sotsiaalministeeriumi valitsemisala eelarve kaudu.
(3) Puhkusetasu riigieelarvest hüvitamise korra kehtestab Vabariigi Valitsus.

*10 päeva tasustamata lapsepuhkust/aastas

§ 64. Tasustamata lapsepuhkus

(1) Emal ja isal, kes kasvatab kuni 14-aastast last või kuni 18-aastast puudega last, on õigus saada igal kalendriaastal kuni kümme tööpäeva tasustamata lapsepuhkust.

**võtta oma korralise puhkuse (ka graafikuväliselt) naise rsp ajal
§ 69. Puhkuse ajakava
(7) Õigus nõuda põhipuhkust sobival ajal on:

2) mehel vahetult pärast lapsehoolduspuhkust või naise rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal;

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]kohalik kirjutas:[/small]
[tsitaat]Seadus EI LUBA samaaegselt saada kahe lapse VH, isegi siis, kui ühega sooviks ema ja teisega isa.[/tsitaat]vabandust, aga kes siin tahtis/soovitas kahe lapsega VH saada? arvestades seda, et vanem laps on 1,5a, on tõenäoline, et vanema lapse VH on juba lõppenud.

mis puutub isa jäämist vanema lapsega LHP (kuna ema on töötu, siis ju saaks), aga siin tuleb arvestada seda, et kui üks vanem kasutab LHP, siis on temal õigus saada VH, aga kuna vanema lapse VH on juba tõenäoliselt lõppenud ja teine pole veel 70p vana, siis ei toimi see variant

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 21.12 10:29; 21.12 15:21; 21.12 16:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ka lapsehoolduspuhkusel olla saab ÜKS VANEM KORRAGA, sama mis VH saada.
Juba üle aasta selline seisukoht Pensioniametil.

Seega pole võimalik isal lhp-le jääda hetkel selles olukorras ilmselt.

Kas ema on rasedus-sünnituspuhkusel(dekreedis) või I lapsega lhp-l?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]kohalik kirjutas:[/small]
[tsitaat]Ka lapsehoolduspuhkusel olla saab ÜKS VANEM KORRAGA, sama mis VH saada.
Juba üle aasta selline seisukoht Pensioniametil.

Seega pole võimalik isal lhp-le jääda hetkel selles olukorras ilmselt.

Kas ema on rasedus-sünnituspuhkusel(dekreedis) või I lapsega lhp-l?
[/tsitaat][small]kägu kirjutas:[/small][tsitaat]4. Peale nime regist, mis avaldused veel tuleb teha? Ma olen ametlikult töötu, seega kas on vaja täita ainult vanemahyvitise ja peretoetuse avaldus? Lisaks veel avaldus vallatoetuse saamiseks [/tsitaat]jääks ikka konkreetsete faktide juurde- kuna ema ON TÖÖTU, siis isal oleks võimalik LHP jääda, aga arvestades seda, et sel juhul annaks seadus talle eelise VH saamiseks, aga vastsündinu eest jällegi ei ole isal õigust VH saada, siis ei ole see kasulik, sest nad kaotaks VH

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 21.12 10:29; 21.12 15:21; 21.12 16:07;
To report this post you need to login first.
Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Isa 1,5a kodus, ema enneaegsega haiglas

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.