Elatist saab nõuda kuni 1a tagasiulatuvalt…AGA vaid lapse puhul, kes on ametlikult selle vanema laps (st isadus tuvastatud)
st
kui alles nõuda isaduse tuvastamist, siis igasugused õigused ja kohustused tekivad isal alles isaduse kinnitamisest alates
ehk siis
piltlikult öeldes saab isa isaks alles hetkest kui kohus seda otsustab(või isa vabatahtlikult isadust kinnitab) ja seega kuna ta enne seda polnud seaduse silmis selle lapse isa, ei saa ka tagasiulatuvalt elatist nõuda.
Ja, kuigi seda on miinustatud ja ka mulle endale tundub diskrimineeriv isade suhtes, siis (kontrollisin veel kord juristilt)-isadust omaks võtta saab mees ainult lapse ema nõusolekul, nagu seadust juba tsiteerisin.
Jah, isadust saab omaks võtta ainult ema nõusolekul, aga praegu ei oleks ju omaksvõtuga tegemist, vaid isaduse tuvastamisega, mis on hoopis teine institutsioon.
Lisaks, riigikohus on mitmes lahendis öelnud, et kui isadus tuvastatakse, siis tekib lapse ja isa õigussuhe tagasiulatuvalt, s.o alates lapse sünnist. Mis on igati loogiline ka, sest mees on ju lapse bioloogiline isa olnud algusest peale, mitte alates tuvastamisest.
Üks kohtulahend, kus kohus seda ütleb, on nt 3-2-1-36-08, millele on viidatud ka nt lahendis 3-2-1-78-11.
Selle lahendi p-s 12 kohus ütleb: ”Kolleegium leiab, et lapse isast põlvnemise tuvastamine on tagasiulatuv kuni lapse sünnini, nagu seda on ka isast põlvnemise vaidlustamise tõttu lapse sünniakti kande ebaõigeks tunnistamine (vt Riigikohtu 7. märtsi 2007. a otsus tsiviilasjas nr 3-2-2-2-07, p 10). Seega tuleb mees kohtus põlvnemise tuvastamise korral lugeda lapse isaks, s.o esimese astme ülenejaks sugulaseks, alates lapse sünnist.”
Küll aga jah, selles lahendis on öeldud, et tagasiulatuvalt aasta eest ei saa nõuda, põhjendusest ei saa aru, sest seal on mingid vanad sätted.
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.08 20:49; 18.08 21:28; 19.08 10:48;