Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Isapuhkus

Postitas:

Lugesin Sotsiaalkindlustusameti lehelt, et isal on õigus saada perioodil 2 kuud enne lapse sündi ja 2 kuud peale lapse sündi kokku 10 tööpäeva lisapuhkust. Kui mu mees töötab graafiku alusel, kas siis need 10 tööpäeva on need päevad, millal ta reaalselt tööl peaks olema? Graafiku vahel olevad vabad päevad selle 10 päeva arvestusse ei lähe? Kui nii, siis kas mees peaks tööandjale kirjutama isapuhkuse saamiseks avalduse, et ta võtab need 10 lisapuhkuse päeva välja ositi (nt. siis kolmes osas), et kokku saada seda 10 päeva.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 31.05 12:39; 02.06 17:18; 03.06 13:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

http://www.vastused.ee/loe/oigus/maksud-ja-raamatupidamine/6336/kuidas-arvestatakse-10-toopaeva.html

vabadpäevad tõepoolest arvesse ei lähe – arvestatakse vaid graafikujärgseid tööpäevi. Avalduses peabki seisma see, et soovib 10 tööpäeva isapuhkust – ja sellalusel peaks arvetusse minema vaid graafikujärgsed tööpäevad

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vau, sellist tõlgendust kuulen esimest korda. Kuna mõnda aega seda puhkust ei tasustatud (võtta võis ja tööandja pidi andma, aga maksma selle eest ei pidanud), siis pole pikalt vaja läinud arvestada ka (olen ise raamatupidaja), aga lapse eest saadavat lisa puhkust (3-6 päeva sõltuvalt laste vanusest ja arvust) küll ja see ju samuti tööpäevade eest, seda just selle, et maksab ju riik ja kuna imevähe (õige nüüd see tõusis natuke, aga veel eelmine aasta oli see ju lausa mõnitamine) siis taheti ära hoida seda, et kolm päeva võetakse reedest pühapäevani ja siis riik maksab puhkepäevade eest (sellest siis klausel, et tööpäevadel). Kui mina raamatupidajana esitasin avalduse sotsametile siis jälgitigi, et seal märgitud kuupäevad ei oleks nädala vahetusel, nüüd tekib mul küsimus, et kui isapuhkusega nii tehakse nagu see jurist vastab, kuidas sotsiaalamet (isapuhkuse maksab ju ka riik ettevõtjale kinni nagu laste eest saadava lisa puhkuse (või ma eksin?)) kontrollib, et avalduses märgitud kuupäevad oli graafikujärgsed tööpäevad??? Igaljuhul pani see mind mõtlema ja eks tuleb asja kohe lähemalt uurida ja ennast kurssi viia, et ikka oskaks arvestada, kui mõni töötaja (varsti ka oma mees 😉 ) seda kasutada soovib.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nagu ma aru olen saanud, siis selle aasta algusest alates maksab nende 10 tööpäeva eest isale keskmist palka tööandja. Pärast seda tekib tööandjal õigus puhkusetasu välja nõuda sotsametilt. Ilmselt sotsametile piisab sellest kui tööandja kinnitab, et antud päevad olid tõesti isal tööpäevad. Vastasel juhul ei laseks ju tööandja isa puhkamagi. Kui veel on graafikujärgne töö, siis nagu ei teki ju üldse küsimust. Graafikujärgsel tööl ju sees igasugu nädalapäevasid (k.a nädalavahetusi).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 31.05 12:39; 02.06 17:18; 03.06 13:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No täpselt, nii nagu lisa lastepäevadegaki, tööandja maksab ja siis teeb avalduse, et need talle hüvitatakse. Ma täna uurisin seda palgaarvestajalt üle ja tema väidab ka, et ikka kalendri järgseid tööpäevi arvestatakse, et palgarvestusprogrammi ei anna nii seadistadagi, et ta graafikujärgsed tööpäevad võtaks. Ma ise töötan ka suures ettevõttes, kus on nii graafikuga kui ilma töötajaid ja ei kujuta ette, kes hakkaks neid graafikujärgseid tööpäevi lugema ja seda arvestust kontrollima, see natuke mõeldamatu (ma pean silmas siis palgaarvestuses endas, kui on seal alla 10 töötaja siis jah, aga muidu ette ei kujuta).

Teema algatajal soovitan, et las mees küsib täpsemalt oma ettevõtte palgaarvestajalt, kuidas neil arvestatakse.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tavaliselt kaasnab graafikujärgse tööga summaarne tööarvestus. Mina küll ei kujuta ette mismoodi seda tööaega arvestatakse kui isapuhkust graafikujärgsetel tööpäevadel antakse. Ja mis moodi siis, kui graafikujärgse tööpäeva pikkus on 12 tundi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu mehel on nimelt selline graafik, et 2 päeva tööl, siis 2 ööd tööl (vahetused 12 tunnised) ja pärast seda 4 vaba päeva. Siis jälle otsast peale. Mees tahab isapuhkust võtta lapse sündimise tähtaja läheduses. Sel ajal aga tema graafik jookseb täpselt nii, et tööl on ta enamus nädalavahetusi. Kui seda 10 tööpäeva arvestatakse E-R, siis ta oleks ju väga ebavõrdses seisus võrreldes nendega, kes esmaspäevast reedeni tööl käivad. Viimased saavad siis kokku 16 vaba päeva (selle hulgas 3 nädalavahetust). Minu mees saaks vabaks ainult 4 päeva, mil ta tööl peaks olema. Tal ei ole nagu mõtet siis üldse ju isapuhkust võtta, sest mida ta vabadel päevadel ikka puhkab. Äkki kellelgi siin foorumis on olnud just kokkupuuteid isapuhkusega, kui mees just töötab graafikujärgselt. Ei taha nagu eriti uskuda, et arvestus käib esmaspäevast reedeni, sest siis oleks graafikujärgi töötavad isad väga ebavõrdses seisus.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 31.05 12:39; 02.06 17:18; 03.06 13:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siis see peaks välja nägema nii, et tema esitab avalduse palun võimaldada isapuhkust ajavahemikul 5-18 juuni (näiteks), siis palgaarvestaja arvestabki, et sinna jääb 10 kalendri järgset tööpäeva, arvutab välja tööpäeva keskmise maksumuse korrutab 10 päevaga ja nii saab ta puhkuse tasu ja sinu mees on kodune 5 kuni 18 kuupäevani, kaasa arvatud nädalavahetused (vähemalt meil käib see nii).

Soovitan veel kord teemaalgatajal, et kas räägi ise või las mees suhtleb palgaarvestajaga ja panevad need puhkuse päevad paika, üldjuhul on palgaarvestajad ikka kenad inimesed ja ei püüa töötajat koorida vaid ikka teha mõlemaid pooli rahuldava lahenduse, seda enam, et antud juhul ei ole ju tegu ettevõtte kuluga, selle korvab Sotsiaalkindlustusamet.

Mind ennast hakkas ka see teema kohe väga huvitama (nagu öeldu varsti ju oma mehel ka see puhkus vaja võtt ja töö pärast ise pean ka oskama seda arvestada) ja ma tegin järelpäringu Sotsiaalkindlustusametile, sest lõpp kokkuvõttes loeb nende nägemus ja seaduse tõlgendus, kuna nemad maksavad seda raha, aga paraku ei ole nad veel mulle vastanud (neil võtabki see tavaliselt mõned päevad aega).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kindlasti ei tõlgendata seadust selle järgi, kuidas raamatupidamisprogramm on koostatud. Kas sinna saab märkida puhkuse graafikujärgsetel tööpäevadel või ei, ei ole kuidagi seotud seaduse tõlgendamisega.

Mees peab sul saama puhata siiski graafikujärgsetel tööpäevadel. Ja loomulikult ka nädalavahetused kaasa arvatud. Kui raamatupidaja hakkab mingit iba ajama selle kohta, siis konsulteeri juristiga. Raamatupidaja asi on seadust siiski järgida ja kui programm ei ole seadust järgivana tehtud või ta ei oska seda kasutada, siis on see tema probleem. Rasedatele on konsultante ka nt naistenõuandlate juures.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuna tundsin ennast viimasest vastusest veidike puudutatuna, siis selgitaksin, et pole väitnudki, et seadust saab tõlgendada vastavalt mingile programmile (igasse programmi on võimalik teha käsitsi sisestusi), küsimus oligi pigem selles, et kuidas sellise tõlgenduse puhul käib graafikute jälgimine ja kontrollimine ning tasuarvestus e. kas selline tõlgendus on reaalselt rakendatav.

Soovitan rääkida raamatupidajaga, sest pean neid ikka ka inimesteks ja arusaajateks, aga otse loomulikult, kui sinu mehele peaks teatatama, et ei ainult kalendri järgsetel tööpäevadel saad vaba olla ja laupäev pühapäev istud tööl, siis soovitan ka mina pöörduda juristi poole.

Eks see hetkel kehtiv töölepinguseadus olegi pigem juristide pärusmaa, aga vaesed raamatupidajad peavad sellest lähtuma ja suutma selle põhjal arvestusi teha (haigushüvitis (vähemalt 3 erinevat arvestus võimalust, võta siis kinni milline õige), puhkuse tasud ja summaarne tööajaarvestus (just ületunnitasu sellisel juhul) jne.).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

minu teada antakse kõik puhkused kalendripäevades, mitte tööpäevades. See vahepealne lapsepäevade asi oli lihtsalt erand.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seaduse järgi on teisiti kui eelmise Kägu teada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )


See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.