Esileht Lapse ootamine Jaanuari beebid 2020

Näitan 30 postitust - vahemik 481 kuni 510 (kokku 524 )

Teema: Jaanuari beebid 2020

Postitas:
Vaarikamari

Olen nõus – muidugi teeksin seda testi, kui vaja on. Mis mind segadusse ajas, oli arstide väga lakooniline jutt, millest üldse minu puhul rasedusdiabeedi kahtlus tekkis. Käisin just päev enne LA-d ämmaaemanda juures, kelle sõnutsi olid kõik analüüsid korras, üheski riskigrupis ma ka pole, aga nüüd rääkis üks ITK arst üht juttu PUHTALT selle põhjal, et loote areng on 5 päeva keskmisest beebist ees. Teine arst ütles üldse kokku vaevu 3 sõna terve kordusuuringu jooksul ja mu küsimuste peale lihtsalt vaikis. Tema antud paberil igasugune rasedusdiabeedi kahtlus puudus, kuigi ka tema mõõtmiste järgi on mu beebi 5 p arengus ees. Kuna beebi oli aga viimase arsti aegu “õiges” asendis, siis usaldan neid mõõtmisi rohkem, sest infot oli rohkem.

No mitte aga ei saa aru, kuidas sama asutuse 2 eri arsti saavad nii erinevalt tõlgendada arengus 5 päeva ees olemise tähendust?! Minu kaine mõistus ütleb, et see on ju võetud niikuinii mingi “keskmisega” võrreldes. Ja keskmist inimest teadupärast pole olemas 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma ei ole küll günekoloog, vaid teise eriala arst, aga ma kuulen ka esimest korda, et GTT määratakse puhtalt ultraheli põhjal. Kuskil jälgimisjuhendites ei ole samuti selle otsa komistanud (ja olen kursis kolme riigi juhenditega). Ultraheli on ju nii tegijaspetsiifiline, st loote suuruse hindamine kõigub sõltuvalt isikust, kes mõõdab, ja kuni nädalane kõikumine on täiesti normi piires.

Mul on lapsed olnud ultrahelis alati 3-5 päeva ees, ja sündinud ka keskmisest suuremana, aga ei midagi erilist. GTT-d olen käinud tegemas küll, samuti ilma erilise näidustuseta, aga mis seal ikka. Nüüd mõeldi korraks selle peale (eelmise lapse sünnikaal jäi üsna napilt alla 4,5 kg), aga ilmselt siiski ei saadeta, sest pole põhjust.

HL (24+1)

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 29 korda. Täpsemalt
Postitas:
Vaarikamari

Selge, siis ma arvan, et esimene ITK tehnik pingutas oma agarusega üle lihtsalt 🙂

Nii tore – alates eilsest tunnen ka mina lõpuks lapse liigutusi! Selline tunne, nagu keegi püüaks kala kõhus.

21 + 5

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen vaikselt lugemas käinud ja kaasa elanud. Mul 25+3 ja ootame poissi(esimene laps).
Nüüd peaks juba enamusel LA tehtud olema ja ilmselt hakkate aktiivsemalt beebile varustust soetama 🙂
Kas olete mõelnud kas turvahällis kasutate soojakotti või kombekat?

S.25+3

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ausalt öeldes on mul praegu juba kõik asjad olemas – vanematest lastest on asjad alles, nii et pole probleemi. Iga lapsega jääb neid hädavajalikke asju järjest vähemaks – näiteks võrevoodit ei ole ega tulegi, sest kahe vanema lapsega oli see üsna mõttetu ruumivõtja.

Kindlasti hakkan kasutama soojakoti + meriinokombeka kombinatsiooni, sest see on lihtsalt nii palju mugavam. Mäletan esimese lapse ajast seda jubedat riidesse toppimise tralli ja probleemi, kui sai kuhugi siseruumidesse (kas või poodi) minna ja lapsel hakkas ülikiiresti palav. Teise lapsega tuli esimene talvekombekas alles 1a4k vanuses (pärandus esimesest lapsest, kes kandis seda vanuses 1-3a, ilmselt läheb ka seekord nii).
Meriino reguleerib temperatuuri palju paremini ning soojakoti lukku saab lihtsalt avada. Lisaks saab villakombeka osta mitu numbrit suurema – lamaval lapsel on sügavalt savi, nii et ei pea pidevalt uut ostma. Osad soojakotid on pikendatavad ja sobivad ka kuni 3-aastasele lapsele. Meie omal on näiteks nii võimalik teha, et jätad jalaosa lukuga kinnitamata ja seda saab nö ümbermähitava tekina kasutada, kui vankriga kuskil liikuda, aga laps tahab vahepeal ise ka kõndida (kott ei saa seest mustaks-märjaks).

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen vaikselt lugemas käinud ja kaasa elanud. Mul 25+3 ja ootame poissi(esimene laps).

Nüüd peaks juba enamusel LA tehtud olema ja ilmselt hakkate aktiivsemalt beebile varustust soetama 🙂

Kas olete mõelnud kas turvahällis kasutate soojakotti või kombekat?

S.25+3

Turvahällis soovitaks kasutada soojakott+meriinokombe. Seda siis mitmel põhjusel, peamiseks see, et paksu talvekombega ei ole väikesel kuidagi turvaline, rihmad ei kinnitu tihedalt vastu keha ning kui peaks juhtuma õnnetus, ei ole nendest mingit tolku. Teiseks on pikematel sõitudel mugavam lapsega toimetada, et tal palav ei hakkaks.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Soojakott vankrisse

Kas keegi targem/kogenum oskab soovitada soojakotti vankrisse? Ma esmarase ja no kohe üldse ei oska valida. Kas suled? Kas lambavill? Milline on hea?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 18 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kas keegi targem/kogenum oskab soovitada soojakotti vankrisse? Ma esmarase ja no kohe üldse ei oska valida. Kas suled? Kas lambavill? Milline on hea?

Meil on (järelturult soetatud) Voksi Urban soojakott külmaks ajaks. Seal on selja alla jääv osa lambavillaga ning pealmine osa suletäidisega. Siiani on väga hästi sooja hoidnud. Kui peaks uue ostma, vaataks seekord keskelt lukuga avatavat varianti (Urbanil on lukk mõlemal küljel), aga ainult seetõttu küll uut ei hakka ostma.

Nordlysil ja Easygrow’l on ka head mudelid saadaval.

Peab kindlasti jälgima, et valiksid õige mudeli, st olemas on ka turvahälli kotid, mis on palju lühemad kui vankrisse mõeldud variandid, st ka kasutusiga on lühem.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Soojakott turvahääli

Aga millist soojakotti soovitate turvahälli, millel on 5-punkti vöö?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina vaatan turvahälli Easygrow mini v Voksi Move, need pisut lühemad.

S.

Please wait...
Postitas:
marimamm

26+5

Hei!
Kuidas Teil on olla füüsiliselt?
Mul puusad valutavad ja jalad valutavad (vist puusadest), selg valutab( krooniline selja haige) ja iiveldus on ka tagasi tuld, kui kõht kauaks tühjaks jääb.
8. oktoober on ka GTT ja ma juba tean, et selle oksendan välja 🙁
Kõrvetised on ka igapäevased ja õhtuti hullemad. Rennie ajab südame pahaks ma ei teagi mida veel võtta võib.
Ühesõnaga tahaks vinguda 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

Hei!

Mul puusad valutavad ja jalad valutavad (vist puusadest), selg valutab( krooniline selja haige) ja iiveldus on ka tagasi tuld, kui kõht kauaks tühjaks jääb.

Kõrvetised on ka igapäevased ja õhtuti hullemad. Rennie ajab südame pahaks ma ei teagi mida veel võtta võib.

Hei, minul jalad valutavad. Muidu pole vigagi. Öösel surevad ära ka. Söön selle vastu magneesiumi, mis mingil määral aitab. Käed surisevad. Iiveldama ajab mõnikord, mingid imelikud lõhnad ja asjad. Ükspäev näiteks klaasipuhastaja lõhn 🙂kuna võtan kilpnäärme rohtu, oksendan taas aegajalt seda välja. Lähen 10. Okt gtt tegema ja kardan samuti, et tagajärg on üks suur öökimine. Kõrvetisi õnneks pole kuid tundub, et oleme Sinuga suht samade vaevustega.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Hei!

Hei, minul hommikuks puusad valutavad, ilmselt kuna ei saa enam seljal magada. Jalad ei sure enam, võtan õhtuti magneesiumi.
Ps magneesiumi ja magneesiumi on vahe, apteeker selgitas 😁 Hetkel võtan BioMagneesiumi, mis imendub paremini ja tõesti toimib. Varem kasutasin DoppelHertz oma ja polnud nii tõhus.
Kõrvetised on ka, kuid olen tähele pannud, et sõltub toidust. Hetkel saan Renniest abi😁
Sõrmused võtsin eile ära, sain veel üsna lihtsalt kätte😄 Kaalu tõusule on lisandunud veel väike paistetus.
Aga vinguda tahaks ikka 🙃

S.26+3

Please wait...
Postitas:
jersey

25+5

Heihei!

Tegelikult kõik talutav, aga kui vinguma kutsutakse, siis igal juhul 😀
Mul kõrvetised käivad hooti, mingi periood on hullem ja siis jälle vähem, mul nagu väga ei sõltugi toidust (vist).
Raskeks on juba jalanõude jalga panek läinud, kui vaja kummardada ja siis surub ilmelt maole ja ongi kõrvetised olemas.
Ja siis need ööd – mul on nii kõrini juba sellel kahel küljel magamisest, unistan, mil saaks taas kõhuli magada.
Õhtuks on jalatallad (ja üldse terve keha) aktiivse päeva puhul niinii valusad, et tõesti tunne, nagu oleks rongi alla jäänud 😛
Võtan ka regulaarselt magneesiumi, sest rahutud jalad on ikka kohutavad, kui õhtul jälle piinama hakkavadd.

Kuid…tglt on kõik väga hästi, 15 nädalalt veel jäänud ja lapse liigutused on nii mõnusad.
Homme on meil Šoisi juures aeg ja teeme salvestuse plaadile, kuidas tirts seal elab.
Asju ka varun järjest juurde ja hetkel olengi dilemma ees, et kas soetada soojakott või mitte. Kui soetan, siis kindlasti Voksi, aga milline jne..? Teine asi, millega pead vaevan, on mähkimiskummut. No ei leia sellist, nagu mulle meeldib.

Please wait...
Postitas:
Kägu

26+5

Minul olid meeletud kõrvetised ja Rennie ei aidanud üldse. Perearst kirjutas siis mingit muud tab, mida tuleb hommikuti 30 min enne sööki võtta ja probleem kadus.
GTT käisin samuti tegemas ja see oli ikka paras katsumus, sest istusin seal kilekott käes, et kohe kohe tuleb välja, aga no pidasin vastu.
Jalad kisuvad meeletult krampi öösel niiet järgmisel päeval sääremarjad valutavad nagu oleks jõhkralt trenni teinud. Võtan magneesiumi küll, aga nüüd lasen lisaks magneesiumõli ka jalgadele lootuses, et äkki aitab.
Jalanõude jalga panemisega on selline lugu, et ühe saan normaalselt jalga, aga paremasse jalga ei saa, nagu ei paindu sinna poole 🙂

Please wait...
Postitas:
Mione

Kõrvetised

Hei!

Kuna minul enne rasedust kõrvetistega probleeme polnud, ei tahtnud ei perearst ega ÄE mulle kõrvetiste vastu midagi kirjutada. Küll aga lubati nt nädalane kuur teha omperasoliga (ehk nt käsimüügist omep uno). Ämmakas panustas, et tõmbab tagasi, ilmselt pätt surus maole. Mulle ei maitsenud rennie ja ega väga ei aidanud ka, aga nüüd pärast nädalast kuuri pole kõrvetanud ka 🙂

Please wait...
Postitas:
Apelsiine

Minu ämmakas ütles, et pole mõtet jalgu magneesiumiõliga määrida, see olevat puhas platseebo. Ega see õli mul aidanud ka, ehkki olen juba kuid kasutanud. Ämmakas soovitas määrida mõne piparmünti või mentooli sisaldava kreemiga, et nende jahutav efekt võib hoopis mõjuda. Magneesiumist soovitas naistearst mulle kapslite/tablettide asemel suhuvisatavat magneesiumipulbrit, sest see hakkab kohe suu limaskestadelt imenduma ja toime on kiirem-tõhusam. Kuna olen seda pulbrit alles vähe aega tarvitanud, ei oska veel öelda, kas on tõhusam või mitte.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jalgade valule aitas minul kreem nimega Perskindol (võin kirjapildis eksida).
Mis puudutab magneesiumi, siis mulle arst ka soovitas neid suus lahustuvaid, kuigi enne seda võtsin Kelasini omi (apteeker soovitas neid hea imendumise pärast), ma ütleks, et need suus lahustuvad ei toimi nii hästi. Mg-õli määrinine ei toimnud mul üldse.

Jaanuar on tavaliselt nii külm, et vastsündinut ilmselt kohe vankrisse magama ei vii – kas muretsete ja nt. suuruses 56 talvekombe? Kas on mõtet?

Please wait...
Postitas:
marimamm

Mina ostsin juba soodukaga saadud Lenne kombe ära ja suuruse 56. 62 tundus nii suur, et kudas ma nii pisikese sinna suurde kotti panen 😀

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vaarikamari olen

23 + 1

Minul on üldiselt tervis igapidi tipp-topp, kuid just täna tabas mind ootamatult hommikul pidev peavalu, mis ei taha mitte kuidagi üle minna 🙁 Ühegi asjaga seda seostada ka ei oska, tavaliselt ei valuta mul ilma arusaamatu põhjusega kunagi pea.

Õhtuti on ka minul teinekord kõrvetised, aga õnneks aitab selle vastu kas Rennie või tegelikult sama hästi ka toored kaerahelbed, ca 1 spl suus läbi närida lihtsalt. Ja magan 2 padjaga, et pea oleks võimalikult kõrgel, kõrvetised kipuvad mul tulema pigem just siis, kui pea on liiga madalal. Samuti tabavad need mind vahel trennis, kus tehakse pea alaspidi harjusi (allavaatava koera poos nt joogas), aga siis olen lihtsalt ära kannatanud.

Lasteasju pole ma praktiliselt üldse veel varunud, kõik tundub nii keeruline ja iga asja jaoks on 100 eri varianti olemas. Esmaraseda jaoks on see maailm ikka väga hull 🙂 Küll on aga mõned asjad juba iseenesest tekkinud – sõpradelt, kel on üle jäänud enda beebidest erinevaid asju. Eks detsembris, kui koju jään, süvenen pikemalt sellesse, mida kõike vaja varuda on.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

24+

Olen õnnelik, et tervise kohta mul vinguda õnneks ei olegi.
Aga kaalu tuleb küll mühinal, liiga palju. Käisin ka GTT testil, aga kõik korras. Käin kõndimas ja ujumas ning jälgin toitumist, kuid kaalu tuleb ikkagi liiga palju juurde.

Talvekombekat ei plaanigi osta, sest ei tea mis ilmad jaanuaris ja veebruaris on. Võib-olla ongi nii külm, et ei saa üldse õue. Küll aga on olemas meriinokombe esimeseks kihiks suuruses 62/68 ning k/s kombe 62 ning esimesest lapsest lodger bunker soojakott. Kasutan neid kihte, kui ilmad ok ja õue saab. Turvahälli on samuti eraldi soojakott.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt
Postitas:
marimamm

Kui paljud võtavad tasulise ämmaka sünnituseks?

Ma ei tea, kas võtta või mitte. Esimese rasedusega ei olnud tasulist ja kogu sünnituse ajal käis läbi neli ämmakat. Äkki oleks hea, kui oleks üks kes minuga tegeleb?
Või kellel on olnud tasuline ämmakas, kuidas läinud on?

Please wait...
Postitas:
septriinux

Kui paljud võtavad tasulise ämmaka sünnituseks?

Ma ei tea, kas võtta või mitte. Esimese rasedusega ei olnud tasulist ja kogu sünnituse ajal käis läbi neli ämmakat. Äkki oleks hea, kui oleks üks kes minuga tegeleb?

Või kellel on olnud tasuline ämmakas, kuidas läinud on?

Mina plaanin võtta. Otsustasime, et meest ei tule . Ta mul selline hellik. Pärast kukub seal ära, teda veel vaja poputada🙂 on ukse taga, kui valmis siis tulgu. Eks küsin oma ämmakaltka, keda ta soovitab. Itk lehel on pildid küll aga need ei ütle mulle midagi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

26+2

Magneesiumiõli aitab väga hästi. Talvekombe ostan kindlasti suuruses 62. Eestis pole juba aastaid sellist külma talvel olnud, et imikut välja ei saaks viia. Ja mida rohkem väljas viibida seda parem lapsele. Tasulist ämmakat kindlasti ei võta. Pole pointi.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Theea

Natuke ka bürokraatiajuttu siia jaanuaribeebidesse. Kellel on tähtaeg jaanuari keskel ja lõpu poole ning peaksite idee poolest jääma sünnituspuhkusele vastavalt siis detsembri keskel/lõpus. Kas keegi lükkab ka sünnituspuhkuse jaanuari algusesse, et sünnitushüvitis 2019 tulusid lõhki ei lööks ja liialt hiljem maksu maksma ei peaks? Ma ise kaalun hetkel küll pikemalt töötamist- nii selle liigse tulumaksu pärast kui ka seetõttu, et 2019 palk on mul parem kui oli aastal 2018.

https://www.rmp.ee/uudised/maksundus-uudised/tulumaksuseadus-karistab-aasta-lopus-sunnitajaid

Ametnike poolt muidugi super-bläkk jälle 🙂

Please wait...
Postitas:
Vaarikamari

Mina plaanin samuti jääda sünnituspuhkusele 1. jaanuaril 2020 just sellepärast, et sünnituspuhkuse rahasid 2019. aasta eest saada, kuna mu palk on sellel aastal kõrgem.

Muidu jääksin 28. detsembril – lapse sünnitähtaeg on 28. jaanuaril. Kaotan küll paari päeva eest raha, sest jään hiljem kui 30 p enne tähtaega, aga kalkuleerisin välja, et tegelikult võidan päris suure summa seeläbi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vanemapalk

Kahjuks muutus seadus 1.09.2019 vanemapalga arvutamisel meie kahjuks. Jaanuaris sündivate laste vanematele makstakse nn emapalka 1.04.2018-31.03.2019 sissetuleku järgi. Dekreeti jäämise kuupäev mõjutab ainult väljamaksete perioodi.

Panen lingi ja seal on kalkulaator samuti

https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/lapsed-pered/vanemapuhkuste-ja-huvitiste-susteemi-muudatused?fbclid=IwAR3RgPOKLEQzAXOE4iozWIFPw17ZIXhSEtH2zuWwU__XnNJPAyaH51D6u_0#perioodi_muutmine

Please wait...
Postitas:
Vaarikamari

Dekreeti jäämise kuupäev mõjutab siiski 140 p eest makstavat sünnitushüvitist. Vanemapalka makstakse jah vastavalt uuele seadusele (tahaks küll pigem öelda sigadusele), kuid sünnitushüvitist makstakse siiski dekreeti jäämisele eelneva aasta tulude põhjal. Jääd kuni 31.12, siis 2018. a põhjal, alates 1.01.2020 dekreeti jäädes 2019. a tulude põhjal.

Please wait...
Postitas:
Theea

Kahjuks muutus seadus 1.09.2019 vanemapalga arvutamisel meie kahjuks. Jaanuaris sündivate laste vanematele makstakse nn emapalka 1.04.2018-31.03.2019 sissetuleku järgi. Dekreeti jäämise kuupäev mõjutab ainult väljamaksete perioodi.

Panen lingi ja seal on kalkulaator samuti

https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/lapsed-pered/vanemapuhkuste-ja-huvitiste-susteemi-muudatused?fbclid=IwAR3RgPOKLEQzAXOE4iozWIFPw17ZIXhSEtH2zuWwU__XnNJPAyaH51D6u_0#perioodi_muutmine

Vanemahüvitise muutmiseks ei anna meil muidugi midagi teha. Räägime siin sünnitushüvitisest (ehk rahvapäraselt dekreedirahad). Need on kaks erinevat asja. Vanemapalka hakatakse maksma siis kui sünnitushüvitis läbi saab ning uue seaduse järgi jah pm viljastumisele eelneva 12 kuu põhjal. Sünnitushüvitis makstakse välja kohe sünnituspuhkusele jäädes, arvestatakse see sellele eelneva kalendriaasta tulude põhjal ning makstakse välja korraga- mis võibki põhjustada selle, et 2019 aasta tulud lükatakse nö kunstlikult suuremaks ning tuleb tulumaksu ohtralt juurde maksta (eks oleneb palgast muidugi, väga väikese palgaga pole suurt vahet). Tegelikkuses on sünnitushüvitise tulu meie puhul ju aga jaanuari, veebruari, märtsi jne palga asendus, kuid deklareeritakse kogusummana 2019 detsembrisse ning teenisid EMTA andmetel 2019 nii palju tulu, et pead ka riigile rohkem maksma.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sellest kusjuures ei ole ma siiani aru saanud, et kas vanemahüvitise arvestamisel võetakse aluseks eeldatav sünnikuu (ehk sünnitustähtaeg) või reaalne sünnikuu (juhul kui nad erinevad). Ehk näiteks kui eeldatav kuupäev on 29.jaanuar, aga tegelikult sünnib laps 1.veebruar, siis kas on arvestus 04.2018-03.2019 või 05.2018-04.2019? On kellelgi infot selle kohta?
Üldiselt küll sellel ühel kuul vahet ei ole, aga mida ametnikud jälle pole arvesse võtnud, on puhkuserahad. Inimesed ei puhka igal aastal ühel samal kuul ning võib tekkida vabalt olukord, kus puhkuserahad on deklareeritud nii, et EMTA tulude väljavõtte järgi saab naine vanemahüvitist näiteks ühe kuupalga võrra aastas vähem. Muidugi võib ka vedada ja tekitada vastupidi näiteks ühe kuupalga aastasse juurde. Samas jällegi ebavõrdne olukord- väidetavalt pidi ju uus süsteem just kõigile jube võrdne olema.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Näitan 30 postitust - vahemik 481 kuni 510 (kokku 524 )

Esileht Lapse ootamine Jaanuari beebid 2020