Esileht Väikelaps Jälle lasteaias magamisest

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 56 )

Teema: Jälle lasteaias magamisest

Postitas:

Mina olen sunnitud magamise pärast oma 4a. last ülepäeviti lasteaeda viima. Õnneks töötan kodus ja selline asi on võimalik, kuigi tihti tähendab see, et pean päeva lapsega tegelema ja öösel töötama. Süüdi on selles lasteaia lõunauni.
Laps on sünnist saati vähese unega, lõunaund kodus ei maga juba 1,5 eluaastast saati. Lasteaias aga pannakse magama, ja kuigi kodus seda iial ei juhtu, siis lasteaias ta jääbki lõunaunne. Samal õhtul aga kodus und ei tule enne keskööd, vahel on lausa ühe-kaheni üleval. Olen proovinud kõiksugu nippe, tuli kustus, kõik vaikne, aga tema ikka iga minut voodist välja ja tegutsema. Selle pika ülevaloleku peale aga ei saa teda jälle kuidagi hommikul kella 7st maast lahti, et lasteaeda minna. Kuna ma ka ise unine, siis jääbi see päev lasteaeda minemata.
Ilma lõunauinakuta läheb õhtul 22-23 paiku tuttu ja ärkab tavaliselt ise 6:30 ajal, juba enne äratuskella. Sellel päeval siis saame lasteaeda minna. Kuna seal aga jälle päeval magamine, siis järgmine päev jälle kodune.
Aga see pole enam normaalne, väga raske on oma tööga järje peal püsida. Kui laps kodus on, siis on süvenemist nõudvat tööd teha päris võimatu.
Kas on kellelgi mingeid häid nippe? Või sarnaseid kogemusi?

+2
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.09 20:27; 29.09 11:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sellest murest on palju kirjutatud.
On üksnes halvad lahendused. 1) Laps käibki üksnes lõunani; 2) võtad lapsele hoidja.
Mina valisin esimese variandi.
Lõunauni on nõuka-aegne jäänuk. See on vajalik üksnes õpetajatele, lastele see kasu ei too ning pere-elu keerab nässu.

+4
-20
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.09 20:52; 04.10 09:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Või siis otsid sellise lasteaia, kus on tõesti võimalik nii ruumi kui ka lisainimese näol teises ruumis osad lapsed üleval hoida. Meil eralasteaias on see võimalik.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.09 22:17; 28.09 09:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsed ongi erinevad ja näiteks minu laps väsib lõunaks ära ja tahab magada. Kui su laps läheb kell 23.00 magama ja ärkab kell 6.30 – siis on ta ööuni ikka väga lühike -7,5 tundi – mis on juba täislasvanu puhul normaalne unepikkus. 4-aastase jaoks ikka väga vähe, samas on magamine just väikelapsele väga vajalik.

+12
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu esimene laps oli ka üks neist, kes lõpetas päevase magamise 2,5-aastaselt. Lasteaiavälisel päeval läks magama kell 20 ja ärkas kell 8. Kui oli lasteaias ja jäi lõunaunne, siis oli igavene jama, õhtul jooksis ringi 23-24ni ja hommikul ei saanud üles. Mingi aeg tegingi nii, et võtsin lapse magamise ajaks lasteaiast ära paariks tunniks ja viisin ta siis tagasi, kui teised hakkasid ärkama. Ega mingit head valemit ei ole, kuna meil on selline arvamus, et kõik lapsed peaksid olema sellise vitsaga löödud, et kuni koolini välja on lõunaund tarvis.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 27.09 23:31; 29.09 08:46; 03.10 18:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lõunauni on nõuka-aegne jäänuk. See on vajalik üksnes õpetajatele, lastele see kasu ei too ning pere-elu keerab nässu.

Misasja? Väikelaps vajab päevaund enamasti, neid, kes ei maga on ikka väga vähe. Minu laps väsib juba enne kella 12 ära,on isegi lasteaia õues pingile magama jäänud. Minu lapse rühmas (4-5 aastased) magavad lapsed väga hästi, õpetaja sõnul on vaid 1 laps, kes ei maga. Kui minu laps päeval ei magaks, oleks ta juba kell 8 õhtul voodis. Millal siis mina oma lapsega koos olla saaks? Töölt- lasteaiast koju, söögitegu ja kohe voodisse? Lasteaias mittemagamine keeraks jällegi meie pereelu nässu.

+12
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 27.09 23:54; 28.09 20:39; 29.09 00:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lõunauni on nõuka-aegne jäänuk. See on vajalik üksnes õpetajatele, lastele see kasu ei too ning pere-elu keerab nässu.

Misasja? Väikelaps vajab päevaund enamasti, neid, kes ei maga on ikka väga vähe. Minu laps väsib juba enne kella 12 ära,on isegi lasteaia õues pingile magama jäänud. Minu lapse rühmas (4-5 aastased) magavad lapsed väga hästi, õpetaja sõnul on vaid 1 laps, kes ei maga. Kui minu laps päeval ei magaks, oleks ta juba kell 8 õhtul voodis. Millal siis mina oma lapsega koos olla saaks? Töölt- lasteaiast koju, söögitegu ja kohe voodisse? Lasteaias mittemagamine keeraks jällegi meie pereelu nässu.

No ikka on küll väga nõukaaegne jäänuk see lõunauni. Lääneriikides lõpetavad lapsed lõunaune magamise vanuses 2-3. 4-aastast,kes lõunaund magaks, meie lasteaias ei ole (esimesed lapsed tulevad 6.30 ja isegi need ei jää puhketunni 30 min jooksul magama). Ma saan aru, et 2-3-aastaste rühmas võib olla teema, et kui osad ei maga, siis ka need, kes lõunaund veel magaks, protestivad magamise vastu. Aga sellest hoolimata on ebainimlik sundida magama kõiki lapsi. Lapsed oskavad väga ilusasti vaikselt mängida, kui teavad, et kõrvalruumis teised veel magavad.

+4
-13
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 28.09 08:01; 28.09 23:42; 29.09 13:44; 01.10 17:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu tütar ka ei maganud lasteaias. Lubati voodis vaikselt raamatut vaadata. Esialgu vaatas pilte, ise kirjeldab veel tagantjärele, kuidas ta detailselt iga pilti uuris, aega ju tuli kuidagi mööda saata. Viieselt oskas lugeda ja siis oli juba lihtsam. Magas paaril korral oma lasteaiakarjääri jooksul. Kui graafik võimaldas, tõin enne lõunat ära, sest selline sundpikutamine oli väga vastumeelne.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lõunauni on nõuka-aegne jäänuk. See on vajalik üksnes õpetajatele, lastele see kasu ei too ning pere-elu keerab nässu.

Misasja? Väikelaps vajab päevaund enamasti, neid, kes ei maga on ikka väga vähe. Minu laps väsib juba enne kella 12 ära,on isegi lasteaia õues pingile magama jäänud. Minu lapse rühmas (4-5 aastased) magavad lapsed väga hästi, õpetaja sõnul on vaid 1 laps, kes ei maga. Kui minu laps päeval ei magaks, oleks ta juba kell 8 õhtul voodis. Millal siis mina oma lapsega koos olla saaks? Töölt- lasteaiast koju, söögitegu ja kohe voodisse? Lasteaias mittemagamine keeraks jällegi meie pereelu nässu.

No ikka on küll väga nõukaaegne jäänuk see lõunauni. Lääneriikides lõpetavad lapsed lõunaune magamise vanuses 2-3. 4-aastast,kes lõunaund magaks, meie lasteaias ei ole (esimesed lapsed tulevad 6.30 ja isegi need ei jää puhketunni 30 min jooksul magama). Ma saan aru, et 2-3-aastaste rühmas võib olla teema, et kui osad ei maga, siis ka need, kes lõunaund veel magaks, protestivad magamise vastu. Aga sellest hoolimata on ebainimlik sundida magama kõiki lapsi. Lapsed oskavad väga ilusasti vaikselt mängida, kui teavad, et kõrvalruumis teised veel magavad.

Minu 4.5a poiss magab väga hästi lõunat. Tõsi, kodus nv küll enam mitte aga üldjuhul siis on ta ka kella 18-19 ajal juba paras jonnijurakas väsimusest. Autosõitude ajal ka üsna tihti ikka poetab oma silma kinni.
Lasteaia päevadel läheb ta magama 22 ajal ja ärkame kell 7.00.
Aga meil on lõunauni lasteaias tunduvalt varem ka, kui enamusel Eesti aedades. Meil magatakse 12-14. Piisavalt vara, et ei sega väga palju õhtust uinumist. Mingi hetk(kevadel) oli meilgi õhtuse uinumisega probleem aga nüüd pimedal ajal ei mõjuta jälle absoluutselt.
Ma ise 29aastasena magaks ka hea meelega lõunat, kui vaid tööl saaks ????.
Kooliajal koguaeg magasin.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.09 22:17; 28.09 09:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil on mõlema lapsega sama mure. Suurem läks nüüd õnneks kooli, aga lasteaias käies lihtsalt pikutas, magama ei jäänud (lõunauned hakkasid ära jääma, kui oli kahene, 2,5-aastaselt teda enam kuidagi lõunaunne ei saanud). Kui mõnikord harva lasteaias lõunaund magas, siis tähendas see seda, et õhtul kodus ei suutnud magama jääda ja oli südaööni üleval. Nooremaga (5 a) on sama jama, lasteaias magama ei jää, kui juhtub, et magab, siis ei saa õhtul kodus õigel ajal uinutud. Lasteaeda ei taha minna just selle pärast, et peab seal voodis pikutama ja ootama. Kuna osad päevad saan kodus tööd teha, siis toon noorema lapse enne lõunaund lasteaiast ära. Õnneks oskab ta endale ise kodus tegevust leida, nii et minu töötamist see ei sega.

Meil oli lastel muidu ööuni väga rahutu, aga kui pärast kaheseks saamist enam lõunaunne ei jäänud, siis muutus ööuni pikemaks ja rahulikumaks. Lasteaias hakkasid käima kolmeselt, aga juba siis jäid sealgi väga harva lõunaunne ja nagu kirjutasin, tähendas see meile õhtul kodus seda, et laps õigel ajal magama ei suutnud jääda, öö jäi lühikeseks ja selle võrra oli järgmine hommik raskem. Kui lõunaund lasteaias ei maga, siis on väga lihtne, voodisse 21 ajal, kella 21.30ks magavad, hommikul ärkavad ise 7 ajal. Meil on näha, et viiene tõesti ei vaja seda lõunaund, ei ole õhtuti viril või jonnakas.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Selle pika ülevaloleku peale aga ei saa teda jälle kuidagi hommikul kella 7st maast lahti, et lasteaeda minna. Kuna ma ka ise unine, siis jääbi see päev lasteaeda minemata.

Aga huvitav, mis siis saaks, kui Sa laseks tal sel juhul hommikul kauem magada ja lähekski lasteaeda hiljem? Ma kujutan ette, et siis ta võibolla ei jääkski lasteaias magama. Iseasi muidugi, kuidas ta seda niisama lebamist taluks, võibolla annab lasteaias kokku leppida, et võib vaikselt raamatut vaadata vms.
Minu kolmest lapsest kaks on ka ca 3-aastaselt lõunaune magamise lõpetanud, lasteaias üks vaatas/luges raamatuid ja teine jälgis kaks tundi kella osutite liikumist :).

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, minu laps lõpetas ka varakult kodus lõunaune magamise. Ta on pigem hommikuse unega, nii et meil on selline süsteem: lasteaeda läheb üheksaks – siis algavad seal ka õppetegevused. Selleks löön ta u 8.15 maast lahti (nädalavahetusel võib ta kas või kümneni magada), puder kõhtu ja lasteaed on umbes 10 minuti kaugusel, nii et jõuab ilusti. Lõunaund ta ei maga, pikutab niisama. Õhtul jääb magama kuskil 22.00 ja 22.30 vahel. Muidugi kui teemaalgataja laps u samal ajal magama jäädes ärkab ise juba pool seitse üles – siis ainult 8 tundi järjest maganuna – on keerulisem. Aga äkki ta ka sel juhul kella üheksaks jõuaks lasteaeda, kui ta ka kell 12 magama jääks, oleks ju samuti 8 tundi maganud. Ja äkki lõuna ajal ei tuleks und, kui ta oleks saanud hommikul kella kaheksani magada? Proovige vähemalt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei taha küll tänitada, aga see, et su laps aias magama jääb ja kodus mitte, näitab ilmselgelt oskamatust kodus magama panna. Kui laps nii hilja magama jääb ja vara tõuseb, näitab vaid tema üleväsimust.

+7
-10
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.09 12:57; 28.09 21:58; 30.09 22:48;
To report this post you need to login first.

Ma arvan, et asja uba on selles, et kodus töötajana sul puudub hommikuti konkreetsus ja vajadus sihipäraselt tegutseda. Kui nendel halvematel hommikutel ka toimuksid rutiinsed hommikused tegevused ja ärgatakse ka piisavalt vara, et toimetusteks on aega, harjuksid ni sina kui laps kenasti ka selle rütmiga, mis sisaldab igapäevast varast äratust ja lõunaund lasteaias.

Mu oma lastele on lõunauni olnud äärmiselt vajalik ja meil on vanemate töö tõttu ka sunnitud varajane äratus. Kõigega harjub. Harjus ka see laps, kes alates 2,5 a vanusest nädalavahetusel enam kodus lõunaund ei vajanud. Ise olen ka öökulli-tüüpi, aga praegune töö eeldab, et hommikul kell 8 istun juba koosolekul. Ja kui endaga tegeleda, siis see toimib. Sama ka lastega. Kui jääd virisema, et lõunaune süsteem on halb jne jne, siis lihtsalt ei jõua kuhugi, sest paraku enamikele lastele on lõunauni eluliselt vajalik.

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu lapsed magavad ka siiani lõunaund (vanem 5 astane), õhtul kell 21-21:30 voodisse ja kella 22 on juba vaikus.
see, et mõni laps ei maga päeval on iseasi.
Aga lasteaias need 2 tundi und ja VAIKUST on väga olulised. lapsi on rühmas 20-24 ja olla kella 8 kella 17 pidevas müras on ebanormaalne.

Kui teemaalgataja laps on nii eriline, et saab ööpäevas magada vaid 7.5 tundi ja on ok, siis otsigu lapsevanemad erilisele lapsele ka erilist varianti päeva sisustamiseks. Muidu jälle tullakse rääkima, et laps on nii unikaalne ja ei vaja und ja siis proovitakse teda ära mahtuda üldsüsteemi, mis on mõeldud suuremale hulgale lastest, kes tegelikult vajavad päevasel ajal puhkust.

+11
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lasteaias mittemagamajäämisele see ilmselt kaasa ei aita, aga õhtute õues ja/või aktiivsemalt (näiteks ujumas) veetmine aitas minu lapsel vaatamata lasteaia pikkadele lõunapikutamistele õhtul veidigi mõistlikumal ajal uinuda. Kui su laps uinub (minu laps magas kõigi aastate jooksul lõunat ülivähesed korrad), siis tõesti ehk ta päris ilma lõunauneta lasteaiapäevadel (lärmakam, stressirohkem päev) hakkama ei saa, vaid tuleks õhtust magamajäämise aega saada kuidagi varasemaks.
Kui laps järgmine päev niivõinaa kodus ja töötegemine segatud, siis katsetaks ka lapse lõunani lasteaias olemist, et vähemalt hommikupoolikutel saaks rahulikumalt töötada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kahjuks on selliseid lapse mitte 1-2, vaid pea pooled vanemates rühmades, kes lõunaund kindlasti ei vajaks ja kelle ööune see päevane uimerdamine täiesti sassi ajab. Oma 2 laste ei uinunud ka kodus reeglina enne kella 24, kui juhtusid lasteaias peale pikka lesimist ikka tukastama. Aga küll siis kasvatajad kiitsid: näed jäi magama, järelikult vajab und.
Siis oli juba teada, et see õhtu kujuneb pikaks ja parem on lapsega 7-8 paiku basseinis või mänguväljakul käia.
Tõusmine reeglina kell 7 ja alles algklassides hakkasid lapsed kümnest või poole üheteistkümnest magama saama.

+4
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eelmine postitaja kirjutas, et vanemates rühmades pea pooled ei vajaks lõunaund. Rühmad on laste poolest ikka väga erinevad. Mina töötasin viimati just eelkooliealistega ja terve rühma peale oli umbes üks laps, kes pea kunagi ei maganud (vahel siiski, mõnikord võib laps ikka väsinum olla) ja 2-3 tükki, kellel see magamajäämine rohkem aega võttis, ehk siis vahel jäid, vahel mitte. Nende laste vanematega, kelle laps üldiselt ei maganud, aga vahel pikapeale ikkagi jäi, arenguvestlusel ka sellest rääkisime, ja nemad ütlesid, et kodust magamajäämist see ei mõjuta.

Ainult üks vanem kurtis, et kodus läheb õhtune magamaminek tihti väga raskelt, laps on kaua üleval ja see on neile keeruline (ei pidanud seda lasteaias magamise süüks). See laps vajas aga VÄGA lõunaund, jäi alati juba mõne minutiga magama. Oligi selgelt suurema unevajadusega laps, kodus lihtsalt ei õnnestunud head rutiini paika saada, et ka seal rohkem magada saaks.

Kõigi nende aastate jooksul oli selles rühmas üks laps, kelle puhul nii laps kui ka vanem viimasel aastal ütlesid, et lapsel ei tule õhtul hästi und, kui ta päeval magab. See oli väljendatud pigem mõistvalt teiste suhtes ja rõhutades seda lapse valikut uneajal üleval olla ja niisama oma mõtteid mõelda, mitte üritades silmad kinni magama jääda.

Eks mõnes lasteaias ja mõnes rühmas seda ka korraldatakse, et vähemalt eelkooliealised nii kaua enam pikutama ei peaks (minu meelest ka seaduse järgi on eelkooliealistel vaid tund aega puhkamist (mitte magamist) n-ö kohustuslikuna ette nähtud, mitte kauem, nagu kõigil teistel vanustel). Samas on seal palju agasid – kui pakkuda valikut, ei soovi ka need magada, kel seda und väga vaja on. Meil oli neid une vajajaid näiteks rohkem kui neid, kes ei vajanud. Oli väga selgelt näha, et pikk päev ja pikk nädal suures kollektiivis on väga väsitav ja kes lõunaund ei maganud, olid õhtul tihti tujust ära, kergemini ärrituvad, neil oli raskem keskenduda jne. Samuti on paljudes lasteaedades, eriti vanades majades, rühmaruumid väga väikesed, ning tihti ongi vaid üks ruum. Ehk siis – ei saa lasta neid lapsi varem üles tõusta, kes tahavad, sest ka see n-ö vaikne mängimine läheb liiga valjuks, kui neid lapsi seal rohkem kui kaks on.

Mõnes rühmaruumis annab korraldada seda uneajal raamatulugemist, mis vist ongi kõige levinum lahendus mittemagajate igavlemise vastu, samas tavaliselt on lastel parem magada hämaras, seetõttu tõmmatakse rulood alla. Siis on lugemine juba silmadele kahjulik. Ehk siis see eeldab jällegi sobivat rühmaruumi.

+6
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.09 15:21; 29.09 10:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on tüüpiline mitte töölkäiva vanema probleem. Või noh, kodus töötavate või mingi ebatavalise graafikuga töötavate vanemate probleem.

Peredes, kus lapsed peavad tõusma kell 6.30, et vanem jõuaks lapse 7.30ks lasteaeda viia ja ise kella 8ks tööle, sellist muret ei ole. Laps, kes on vara tõusma pidanud, on kella 12-13 ajal juba väga väsinud ja jääb igal juhul lõunaund magama. Õhtul läheb selline pere juba 21-22 täies koosseisus magama, sest mvara tõusnud inimestel tuleb ka õhtul varakult uni.

Vanemad, kes ise ei pea vara tõusma, vaid on näiteks beebiga kodused või kodus töötavad vms, ärkavad ise ka alles 8-8.30 ja siis saavad lapse hädavaevu kella 9ks kohale, mõned isegi veel hiljem. Muidugi laps siis lõunaunne ei jää või kui jääbki, siis uinub teistest hiljem, pärast aga magab kaua ja ei ärka õigel ajal. Õhtul lapsel und ei tule ja kuna vanem tahab ise kauem üleval olla, siis passivad lapsed ka kaua üleval.

Mina olen olnud nii kodune kui töölkäiv vanem. Kui ma ise kodune olin, siis lapsed olid koos minuga poole ööni üleval ja hommikul ei jõudnud me kuidagi lasteaeda. No nii ülekohtuselt vara tundus see kell 9.00! Aga kui tööle läksin, siis muutus kõik…
Nii et kõik oleneb ikka vanemast.

+14
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina arvan, et sa pead valima – kas tahad last lasteaeda viia ja tööd teha või olla kodune ema.

Esimesel juhul kujuta ette, et pead kella 8ks kuskile kontorisse jõudma, kuhu lasteaiast liigud veel 30 min. Mis kell ärkaksid? Äratus selle järgi.

Sa tahad kõike korraga – hommikul pikalt magada, last lasteaeda, õhtul last vara magama, kodus töötada jne. Kõike ei saa. Kui sa tahad, et laps käiks munitsipaallasteaias, pead esmalt ise end nende järgi painutama. Ja kui see 2 nädala jooksul tulemust ei anna, siis kurda uuesti.

Meie ärkame kell 6, lapsed magavad lõunaund ja õhtul kell 20.30 voodisse. Halvemal päeval on 21.30 vaikus.

+11
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.09 18:16; 28.09 23:39; 03.10 14:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No ikka on küll väga nõukaaegne jäänuk see lõunauni. Lääneriikides lõpetavad lapsed lõunaune magamise vanuses 2-3. 4-aastast,kes lõunaund magaks, meie lasteaias ei ole (esimesed lapsed tulevad 6.30 ja isegi need ei jää puhketunni 30 min jooksul magama). Ma saan aru, et 2-3-aastaste rühmas võib olla teema, et kui osad ei maga, siis ka need, kes lõunaund veel magaks, protestivad magamise vastu. Aga sellest hoolimata on ebainimlik sundida magama kõiki lapsi. Lapsed oskavad väga ilusasti vaikselt mängida, kui teavad, et kõrvalruumis teised veel magavad.

+1-5

Ei saa võrrelda meie lasteaiasüsteemi muu maailmaga. Paljudes riikides on raudne reegel, et lasteaialapse päev on vaid 4-5 tundi pikk. Loogiline ju, et selle aja sisse magamine ei kuulu. Meie lasteaialaste päeva on ju 9-10 päeva pikk, lapsed lihtsalt väsivad ära pikast päevast ja vajavad und. Isegi kui und ei tule, tuleb vaikne tund lapse närvikavale lihtsalt kasuks.

+12
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 27.09 23:54; 28.09 20:39; 29.09 00:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

väga õige on see kirjutis:

“Vanemad, kes ise ei pea vara tõusma, vaid on näiteks beebiga kodused või kodus töötavad vms, ärkavad ise ka alles 8-8.30 ja siis saavad lapse hädavaevu kella 9ks kohale, mõned isegi veel hiljem. Muidugi laps siis lõunaunne ei jää või kui jääbki, siis uinub teistest hiljem, pärast aga magab kaua ja ei ärka õigel ajal. Õhtul lapsel und ei tule ja kuna vanem tahab ise kauem üleval olla, siis passivad lapsed ka kaua üleval.”

Graafik olgu iga päev sama. Varem üles, lasteaeda, laps jääb seal varem magama ja läheb õhtul ka normaalsel ajal magama.
Antud juhul seda teemaalgatajal küll ei tundu olevat.

+5
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.09 12:57; 28.09 21:58; 30.09 22:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

väga õige on see kirjutis:

“Vanemad, kes ise ei pea vara tõusma, vaid on näiteks beebiga kodused või kodus töötavad vms, ärkavad ise ka alles 8-8.30 ja siis saavad lapse hädavaevu kella 9ks kohale, mõned isegi veel hiljem. Muidugi laps siis lõunaunne ei jää või kui jääbki, siis uinub teistest hiljem, pärast aga magab kaua ja ei ärka õigel ajal. Õhtul lapsel und ei tule ja kuna vanem tahab ise kauem üleval olla, siis passivad lapsed ka kaua üleval.”

Graafik olgu iga päev sama. Varem üles, lasteaeda, laps jääb seal varem magama ja läheb õhtul ka normaalsel ajal magama.

Antud juhul seda teemaalgatajal küll ei tundu olevat.

kusjuures kõige maasendavam ongi see, et seda tuleb ka ndlvahetusel järgida. Meil on 2 last, üks saab peagi 4 ja teine 2, magavad samas toas, samas graafikus. See aga tähendab,et vanem laps peab lõunaunne jääma, kui nooremal on tagumine aeg. Ja nii ka ndlvahetusel, kui mõnikord lapsed isegi magaksid kauem, mees tahab 6.30 juba ärgata 🙁 no ma saan aru, et vanem laps muidu jaurab seal voodis kella 14-ni, kuni mul hale hakkab tast, samas 2 päeva ei jaksa ta lõunauneta olla – st lõunal magama ei jää ka teisel päeval, aga õhtu on võimatu. Masendav lihtsalt. Ja tegelikult sama on lõunaunest ärkamisega. Mõnikord lapsed magavad pühapäeval nii kenasti ja laseks neil magada lõunal kauem, et endal ka vaba aeg, aga siis nihkub ööuni ja siis omakorda hommikul raske ärgata, aga ma jään isegi kell 6 ärkamisega tööle hiljaks (noorema lapse hoid avatakse nagunii kell 7.30 alles ja just seetõttu)

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.09 18:16; 28.09 23:39; 03.10 14:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No ikka on küll väga nõukaaegne jäänuk see lõunauni. Lääneriikides lõpetavad lapsed lõunaune magamise vanuses 2-3. 4-aastast,kes lõunaund magaks, meie lasteaias ei ole (esimesed lapsed tulevad 6.30 ja isegi need ei jää puhketunni 30 min jooksul magama). Ma saan aru, et 2-3-aastaste rühmas võib olla teema, et kui osad ei maga, siis ka need, kes lõunaund veel magaks, protestivad magamise vastu. Aga sellest hoolimata on ebainimlik sundida magama kõiki lapsi. Lapsed oskavad väga ilusasti vaikselt mängida, kui teavad, et kõrvalruumis teised veel magavad.

+1-5

Ei saa võrrelda meie lasteaiasüsteemi muu maailmaga. Paljudes riikides on raudne reegel, et lasteaialapse päev on vaid 4-5 tundi pikk. Loogiline ju, et selle aja sisse magamine ei kuulu. Meie lasteaialaste päeva on ju 9-10 päeva pikk, lapsed lihtsalt väsivad ära pikast päevast ja vajavad und. Isegi kui und ei tule, tuleb vaikne tund lapse närvikavale lihtsalt kasuks.

Meie lasteaed tehakse 6.30 lahti ja 18.00 pannakse kinni. Lapsed on samuti 8-9 tundi aias. On ka meil vaikne tund, 30 minutit, aga mitte keegi ei eelda, et 4-aastane magama jääks. Enamike laste puhul on vanemad andnud ette aja, kui kaua laps lõuna ajal magada tohib juhul, kui laps peaks uinuma, enamasti 30 min, mõnel pisemal 45 min või 1h. Vastavalt vanemate soovile ajame lapsed minutipealt üles. Ei ole keegi pealelõunat aias üleväsinud. Mis õhtul kodudes toimub, ei tea, aga keegi pole soovi avaldanud, et tema laps peab tingimata magama.

+2
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 28.09 08:01; 28.09 23:42; 29.09 13:44; 01.10 17:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No ikka on küll väga nõukaaegne jäänuk see lõunauni. Lääneriikides lõpetavad lapsed lõunaune magamise vanuses 2-3. 4-aastast,kes lõunaund magaks, meie lasteaias ei ole (esimesed lapsed tulevad 6.30 ja isegi need ei jää puhketunni 30 min jooksul magama). Ma saan aru, et 2-3-aastaste rühmas võib olla teema, et kui osad ei maga, siis ka need, kes lõunaund veel magaks, protestivad magamise vastu. Aga sellest hoolimata on ebainimlik sundida magama kõiki lapsi. Lapsed oskavad väga ilusasti vaikselt mängida, kui teavad, et kõrvalruumis teised veel magavad.

+1-5

Ei saa võrrelda meie lasteaiasüsteemi muu maailmaga. Paljudes riikides on raudne reegel, et lasteaialapse päev on vaid 4-5 tundi pikk. Loogiline ju, et selle aja sisse magamine ei kuulu. Meie lasteaialaste päeva on ju 9-10 päeva pikk, lapsed lihtsalt väsivad ära pikast päevast ja vajavad und. Isegi kui und ei tule, tuleb vaikne tund lapse närvikavale lihtsalt kasuks.

Meie lasteaed tehakse 6.30 lahti ja 18.00 pannakse kinni. Lapsed on samuti 8-9 tundi aias. On ka meil vaikne tund, 30 minutit, aga mitte keegi ei eelda, et 4-aastane magama jääks. Enamike laste puhul on vanemad andnud ette aja, kui kaua laps lõuna ajal magada tohib juhul, kui laps peaks uinuma, enamasti 30 min, mõnel pisemal 45 min või 1h. Vastavalt vanemate soovile ajame lapsed minutipealt üles. Ei ole keegi pealelõunat aias üleväsinud. Mis õhtul kodudes toimub, ei tea, aga keegi pole soovi avaldanud, et tema laps peab tingimata magama.

ja kus niisugune lasteaed asub, kus lapsed minutipealt üles aetakse?
Kui laps magab ja tahab magada, siis ei austata laste und ja vanema soovist lähtudes ajatakse laps üles? Absurd. Õnneks minu lapse lasteaed nii ei tee, muidu võtaks ta ära sealt.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 27.09 23:54; 28.09 20:39; 29.09 00:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No ikka on küll väga nõukaaegne jäänuk see lõunauni. Lääneriikides lõpetavad lapsed lõunaune magamise vanuses 2-3. 4-aastast,kes lõunaund magaks, meie lasteaias ei ole (esimesed lapsed tulevad 6.30 ja isegi need ei jää puhketunni 30 min jooksul magama). Ma saan aru, et 2-3-aastaste rühmas võib olla teema, et kui osad ei maga, siis ka need, kes lõunaund veel magaks, protestivad magamise vastu. Aga sellest hoolimata on ebainimlik sundida magama kõiki lapsi. Lapsed oskavad väga ilusasti vaikselt mängida, kui teavad, et kõrvalruumis teised veel magavad.

+1-5

Ei saa võrrelda meie lasteaiasüsteemi muu maailmaga. Paljudes riikides on raudne reegel, et lasteaialapse päev on vaid 4-5 tundi pikk. Loogiline ju, et selle aja sisse magamine ei kuulu. Meie lasteaialaste päeva on ju 9-10 päeva pikk, lapsed lihtsalt väsivad ära pikast päevast ja vajavad und. Isegi kui und ei tule, tuleb vaikne tund lapse närvikavale lihtsalt kasuks.

Meie lasteaed tehakse 6.30 lahti ja 18.00 pannakse kinni. Lapsed on samuti 8-9 tundi aias. On ka meil vaikne tund, 30 minutit, aga mitte keegi ei eelda, et 4-aastane magama jääks. Enamike laste puhul on vanemad andnud ette aja, kui kaua laps lõuna ajal magada tohib juhul, kui laps peaks uinuma, enamasti 30 min, mõnel pisemal 45 min või 1h. Vastavalt vanemate soovile ajame lapsed minutipealt üles. Ei ole keegi pealelõunat aias üleväsinud. Mis õhtul kodudes toimub, ei tea, aga keegi pole soovi avaldanud, et tema laps peab tingimata magama.

ja kus niisugune lasteaed asub, kus lapsed minutipealt üles aetakse?

Kui laps magab ja tahab magada, siis ei austata laste und ja vanema soovist lähtudes ajatakse laps üles? Absurd. Õnneks minu lapse lasteaed nii ei tee, muidu võtaks ta ära sealt.

Minu arust just hea, vanem on see, kes teab ja otsustab. Ja sina võid ju öelda kasvatajale, et sinu laps võib magada nii kaua kui tahab, ma ei näe probleemi. Minu arust just inimlik, et kasvatajad kuulavad vanemaid.

On suur vahe, kas räägitakse sõimerühma lastest või juba viieaastastest. Sõimerühma omad jah enamikus peaksid kõik magama, ei usu, et keegi selle vastu vaidleb. Aga viieaastased??

+4
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 27.09 23:31; 29.09 08:46; 03.10 18:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teatud riikides praktiseeritakse jah seda vanema soovi järgi minutipealt magamist, aga Eestis nt 20 lapsega ei kujuta ette, et õpetaja jälgib kõigi puhul, millal nad magama jäävad ja äratab vastavalt uinumisajale ja vanema soovile. Paneb 20 nimelist taimerit tööle? 😀 See tunduks ikka räme stress. Seni on uneaeg õpetajale pigem rahulik aeg, siis oleks ju kõige pingelisem aeg üldse.

Mõnes riigis peab õpetaja iga toidukorra puhul iga lapse kohta ka selle kirja panema, kui suure osa laps portsust ära sõi. Selliste asjade osas hindan meie lasteaedu ikka väga, et need asjad käivad väheke loomulikumalt, st erisoovide korral lepivad vanemad ja õpetaja lihtsalt kokku.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.09 15:21; 29.09 10:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja olen. Ega siin vist muud lahendust ei ole, kui kuidagi üle elada need järelejäänud lasteaia-aastad.
Oleme proovinud seda siin pakutud varianti, et iga päev vara üles ja lasteada ning järgida samu aegu ka nädalavahetusel. Sellisel juhul näebki asi välja nii, et 6.30 üles iga päev, lasteaias magamine, õhtul kuskil kell 24:00 magamaminek. Nädalavahetusel jääb varem magama ja ärkab ka tihtipeale varem kui 6.30. Lapsele see sobib aga mulle mitte. Minul on suurem unevajadus kui temal.
See ei ole kindlasti mitte nii, nagu mõned siin vihjasid, et laps vajaks tegelikult rohkem und aga mina ei lase tal magada. Mõni lihtsalt magabki vähem kui teine. Tegu on mu kolmanda lapsega, vanemate puhul sellist probleemi ei olnud. Magasid kenasti lasteaias ja kodus läksid ka normaalsel ajal magama. Kusuures ka siis töötasin samamoodi kodus nagu praegu. Noorim laps aga on sünnist saati vähe maganud. Ta ei ole kunagi üleväsinud ega jonni, on täiesti adekvaatne ka kell 1:00 öösel.
Lasteaias raamatut vaadata ega teises ruumis mängida ei lubata, aknal rulood ees ja õpetaja palub silmad kinni hoida ja magada. Ju ta seepärast jääbki magama enamasti, et kuidas sa ikka silmad kinni kaks tundi niisama lebad.
Igatahes proovin nüüd uuel nädalal teda ikka iga päev lasteaeda viia, hommikul vara üles ärgata ja õhtul peale lasteada võimalikult palju väsitada. Ehk kuidagi õnnestub. Eks ise magan siis kui lapsed suured 😀

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.09 20:27; 29.09 11:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No ikka on küll väga nõukaaegne jäänuk see lõunauni. Lääneriikides lõpetavad lapsed lõunaune magamise vanuses 2-3. 4-aastast,kes lõunaund magaks, meie lasteaias ei ole (esimesed lapsed tulevad 6.30 ja isegi need ei jää puhketunni 30 min jooksul magama). Ma saan aru, et 2-3-aastaste rühmas võib olla teema, et kui osad ei maga, siis ka need, kes lõunaund veel magaks, protestivad magamise vastu. Aga sellest hoolimata on ebainimlik sundida magama kõiki lapsi. Lapsed oskavad väga ilusasti vaikselt mängida, kui teavad, et kõrvalruumis teised veel magavad.

+1-5

Ei saa võrrelda meie lasteaiasüsteemi muu maailmaga. Paljudes riikides on raudne reegel, et lasteaialapse päev on vaid 4-5 tundi pikk. Loogiline ju, et selle aja sisse magamine ei kuulu. Meie lasteaialaste päeva on ju 9-10 päeva pikk, lapsed lihtsalt väsivad ära pikast päevast ja vajavad und. Isegi kui und ei tule, tuleb vaikne tund lapse närvikavale lihtsalt kasuks.

Meie lasteaed tehakse 6.30 lahti ja 18.00 pannakse kinni. Lapsed on samuti 8-9 tundi aias. On ka meil vaikne tund, 30 minutit, aga mitte keegi ei eelda, et 4-aastane magama jääks. Enamike laste puhul on vanemad andnud ette aja, kui kaua laps lõuna ajal magada tohib juhul, kui laps peaks uinuma, enamasti 30 min, mõnel pisemal 45 min või 1h. Vastavalt vanemate soovile ajame lapsed minutipealt üles. Ei ole keegi pealelõunat aias üleväsinud. Mis õhtul kodudes toimub, ei tea, aga keegi pole soovi avaldanud, et tema laps peab tingimata magama.

ja kus niisugune lasteaed asub, kus lapsed minutipealt üles aetakse?

Kui laps magab ja tahab magada, siis ei austata laste und ja vanema soovist lähtudes ajatakse laps üles? Absurd. Õnneks minu lapse lasteaed nii ei tee, muidu võtaks ta ära sealt.

Siinsamas lähedal asub, Eestist mõnisada kilomeetrit loodesse. Siinne lasteaiakultuur ongi selline, et mitte lasteaed ei ole paika sätitud selle järgi, kuidas personalil mugavam on, vaid lasteaed on loodud lapsele, et oleks keskkond, kus iga lapse vajadusi arvestatakse niipalju kui vähegi võimalik sel ajal, kui lapsevanemad tööl on. Eeldus on, et iga vanem tunneb oma lapse vajadusi kõige paremini, kui lapsevanem ütleb, et laps ei tohi magada rohkem kui 30 min, siis laps ei maga rohkem kui 30 min. Kui keegi peaks ütlema et las magab, kuni ise ärkab, siis magabki, kuni ärkab. Ei ole vaja 20 taimerit. Liitrühmas magab igapäevaselt 2-3 pisikest last, vahel harva ka mõni suurem. Ei ole raske jälgida, kes millal ärkama peab.
Seda, kui vanad lapsed peaksid lõunaund magama, pole keegi uurinud. Küll aga on uuringuid, mis seostavad tugevalt väikelaste kehva une ja ATH esinemise. Seejuures on oluline pikk ja kvaliteetne ööuni. Kui päevauni hakkab ööune kvaliteeti rikkuma, siis ei tohiks last päeval magama sundida (eriti kui ta seda ise ka ei soovi).

+3
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 28.09 08:01; 28.09 23:42; 29.09 13:44; 01.10 17:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul ka 3. lapsega oli see probleem kuni viimase lasteaiaaastani. Enne oli tavaline lasteaiapäev selline, et südaöö paiku uinunud laps oli hommikul kell pool kaheksa unine ning keeldus igasugusest koostööst. Kuna käisin tööl, oli vaja laps siiski lasteaeda saada, oleme teda vägisi riidesse toppinud aga ka pidžaamas lasteaeda viinud jms. Need hommikud olid kohutavad! Laps oli ka lasteaias hommikuti uimasem ega suutnud keskenduda. Loomulikult jäi ta seal kohe lõunaunne ja magas ilusti. Pärast ärkamist suutis tegeleda ka õppetööga – meil selles osas olid superhead õpetajad, kes võtsid õppetööd tõsiselt ja tegelesid sellega vajadusel ka pärastlõunal). Õhtul olid kõik kolm last kell kümme voodis, läksin ise ka sel ajal magama. Tüdruk püsis voodis küll, aga ei uinunud – laulis vaikselt, mängis näppudega vms kuni ligikaudu südaööni. No ja siis järgnes taas kohutav hommik unise lapsega. See trall kestis siis kolm aastat.
Viimases rühmas aga oli uinakuks vaid tund ning siis hakkas laps ka õhtuti varem uinuma ning hommikud muutusid ka kohe normaalsemaks. Kusjuures siis ma jäin ise koduseks 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 29.09 18:34; 29.09 18:48; 29.09 21:11; 01.10 11:19; 01.10 11:42; 01.10 11:51; 03.10 11:51; 04.10 00:06; 04.10 10:09; 04.10 10:58; 04.10 11:11;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 56 )


Esileht Väikelaps Jälle lasteaias magamisest

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.