Esileht Väikelaps Jälle lasteaias magamisest

Näitan 26 postitust - vahemik 31 kuni 56 (kokku 56 )

Teema: Jälle lasteaias magamisest

Postitas:

Eks mõnes lasteaias ja mõnes rühmas seda ka korraldatakse, et vähemalt eelkooliealised nii kaua enam pikutama ei peaks (minu meelest ka seaduse järgi on eelkooliealistel vaid tund aega puhkamist (mitte magamist) n-ö kohustuslikuna ette nähtud, mitte kauem, nagu kõigil teistel vanustel). Samas on seal palju agasid – kui pakkuda valikut, ei soovi ka need magada, kel seda und väga vaja on.

Mul on noorimaga lasteaiaõpetaja millegipärast just sel aastal südameasjaks võtnud, et laps ikka magaks. Kuna neil on rühmas eri vanuses lapsi, siis on uneaeg ikka pikk. Minu laps saab peagi 7 ning asi, millest ma aru ei saa, on see, et kui ta oleks näiteks kuu aega vanem, siis istuks ta ju selle lõunauinaku ajal magamise asemel hoopis koolitunnis ja õpiks. Ning milleks treenida teda magama viimasel lasteaiaaastal, kui juba aasta pärast ta seda endale ju lubada ei saa?
Nii suurel lapsel ei ole enam vajadust und mitmeks tükiks jagada ning lõunaune vajadus on peamiselt neil lastel, kes ei saa mingil põhjusel öösel piisavalt magada. Füsioloogiliselt selleks enam vajadust pole.
Mulle tundub küll, et tegemist on õpetaja enda mugavusega, mitte lapse vajadusega.

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 29.09 18:34; 29.09 18:48; 29.09 21:11; 01.10 11:19; 01.10 11:42; 01.10 11:51; 03.10 11:51; 04.10 00:06; 04.10 10:09; 04.10 10:58; 04.10 11:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks mõnes lasteaias ja mõnes rühmas seda ka korraldatakse, et vähemalt eelkooliealised nii kaua enam pikutama ei peaks (minu meelest ka seaduse järgi on eelkooliealistel vaid tund aega puhkamist (mitte magamist) n-ö kohustuslikuna ette nähtud, mitte kauem, nagu kõigil teistel vanustel). Samas on seal palju agasid – kui pakkuda valikut, ei soovi ka need magada, kel seda und väga vaja on.

Mul on noorimaga lasteaiaõpetaja millegipärast just sel aastal südameasjaks võtnud, et laps ikka magaks. Kuna neil on rühmas eri vanuses lapsi, siis on uneaeg ikka pikk. Minu laps saab peagi 7 ning asi, millest ma aru ei saa, on see, et kui ta oleks näiteks kuu aega vanem, siis istuks ta ju selle lõunauinaku ajal magamise asemel hoopis koolitunnis ja õpiks. Ning milleks treenida teda magama viimasel lasteaiaaastal, kui juba aasta pärast ta seda endale ju lubada ei saa?

Nii suurel lapsel ei ole enam vajadust und mitmeks tükiks jagada ning lõunaune vajadus on peamiselt neil lastel, kes ei saa mingil põhjusel öösel piisavalt magada. Füsioloogiliselt selleks enam vajadust pole.

Mulle tundub küll, et tegemist on õpetaja enda mugavusega, mitte lapse vajadusega.

On ju võimalik last varem kooli panna kui arvad, et ta lasteaias käimiseks liiga suur on. Mul läks oktoobri lõpus sündinud laps 6-aastaselt kooli ja sai kenasti hakkama. Kusjuures oli ainuke laps, kes pikapäeva rühmas diivanil tukkus peale tunde 🙂

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on tüüpiline mitte töölkäiva vanema probleem. Või noh, kodus töötavate või mingi ebatavalise graafikuga töötavate vanemate probleem.

Peredes, kus lapsed peavad tõusma kell 6.30, et vanem jõuaks lapse 7.30ks lasteaeda viia ja ise kella 8ks tööle, sellist muret ei ole. Laps, kes on vara tõusma pidanud, on kella 12-13 ajal juba väga väsinud ja jääb igal juhul lõunaund magama. Õhtul läheb selline pere juba 21-22 täies koosseisus magama, sest mvara tõusnud inimestel tuleb ka õhtul varakult uni.

Vanemad, kes ise ei pea vara tõusma, vaid on näiteks beebiga kodused või kodus töötavad vms, ärkavad ise ka alles 8-8.30 ja siis saavad lapse hädavaevu kella 9ks kohale, mõned isegi veel hiljem. Muidugi laps siis lõunaunne ei jää või kui jääbki, siis uinub teistest hiljem, pärast aga magab kaua ja ei ärka õigel ajal. Õhtul lapsel und ei tule ja kuna vanem tahab ise kauem üleval olla, siis passivad lapsed ka kaua üleval.

Mina olen olnud nii kodune kui töölkäiv vanem. Kui ma ise kodune olin, siis lapsed olid koos minuga poole ööni üleval ja hommikul ei jõudnud me kuidagi lasteaeda. No nii ülekohtuselt vara tundus see kell 9.00! Aga kui tööle läksin, siis muutus kõik…

Nii et kõik oleneb ikka vanemast.

Ei ole nii, et kõik on ühesugused. Laste unevajadus on väga erinev ning öö- ja päevaunel on erinev funktsioon.
Mina pean viima lapse igal hommikul kl 7.15 lasteaeda. Õhtul enne 22.00 ta magama ei jää ja kui juhtub, et magab lasteaias suurest igavusest, siis õhtul jääb magama südaöö ja kahe vahel.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks mõnes lasteaias ja mõnes rühmas seda ka korraldatakse, et vähemalt eelkooliealised nii kaua enam pikutama ei peaks (minu meelest ka seaduse järgi on eelkooliealistel vaid tund aega puhkamist (mitte magamist) n-ö kohustuslikuna ette nähtud, mitte kauem, nagu kõigil teistel vanustel). Samas on seal palju agasid – kui pakkuda valikut, ei soovi ka need magada, kel seda und väga vaja on.

Mul on noorimaga lasteaiaõpetaja millegipärast just sel aastal südameasjaks võtnud, et laps ikka magaks. Kuna neil on rühmas eri vanuses lapsi, siis on uneaeg ikka pikk. Minu laps saab peagi 7 ning asi, millest ma aru ei saa, on see, et kui ta oleks näiteks kuu aega vanem, siis istuks ta ju selle lõunauinaku ajal magamise asemel hoopis koolitunnis ja õpiks. Ning milleks treenida teda magama viimasel lasteaiaaastal, kui juba aasta pärast ta seda endale ju lubada ei saa?

Nii suurel lapsel ei ole enam vajadust und mitmeks tükiks jagada ning lõunaune vajadus on peamiselt neil lastel, kes ei saa mingil põhjusel öösel piisavalt magada. Füsioloogiliselt selleks enam vajadust pole.

Mulle tundub küll, et tegemist on õpetaja enda mugavusega, mitte lapse vajadusega.

On ju võimalik last varem kooli panna kui arvad, et ta lasteaias käimiseks liiga suur on. Mul läks oktoobri lõpus sündinud laps 6-aastaselt kooli ja sai kenasti hakkama. Kusjuures oli ainuke laps, kes pikapäeva rühmas diivanil tukkus peale tunde ????

2-tunnine lõunauinak on lasteaia peamine eesmärk või? Senini ei olnud sellest ju probleemi, et ta mõnikord magas, mõnikord mitte. Nüüd on rühmas rohkem nooremaid lapsi ja seega PEAB 7-aastane ka magama. Vait ta voodis ei tahtvat olla, segab teisi. Õpetaja jaoks on probleem selles, et kui laps ei uinu, siis peaks ta lapse üles võtma ja vaiksele tegevusele suunama, kui magab, siis ei pea.
Lasteaia ametlikust päevakavast:

“12.30-15.00 Vähemalt üks tund puhkeaega valikuvõimalusega une või mõne muu vaikse tegevuse vahel
Individuaalne töö lastega
Laste vaba- ja huvitegevused (mäng, loominguline tegevus jm)”

Samas soovitas see sama õpetaja mul otsida lapsele eelkooli, et last kooliks ette valmistada. Ma senini arvasin, et lasteaed sellega tegelebki, võtku seesama mitte magav laps ja valmistagu teda siis individuaalselt ette – saaks teised magada ja laps kooliks ettevalmistuse.
Oleks seda jama ette teadnud, oleks tõepoolest kevadel tegelenud lapse kooli panemisega. Kahjuks praegu on veidi hilja.

Lugemiseks:
https://novaator.err.ee/852968/eesti-laste-uni-on-vorreldes-pohjamaade-eakaaslaste-unega-vaga-kehv

+1
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 29.09 18:34; 29.09 18:48; 29.09 21:11; 01.10 11:19; 01.10 11:42; 01.10 11:51; 03.10 11:51; 04.10 00:06; 04.10 10:09; 04.10 10:58; 04.10 11:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks mõnes lasteaias ja mõnes rühmas seda ka korraldatakse, et vähemalt eelkooliealised nii kaua enam pikutama ei peaks (minu meelest ka seaduse järgi on eelkooliealistel vaid tund aega puhkamist (mitte magamist) n-ö kohustuslikuna ette nähtud, mitte kauem, nagu kõigil teistel vanustel). Samas on seal palju agasid – kui pakkuda valikut, ei soovi ka need magada, kel seda und väga vaja on.

Mul on noorimaga lasteaiaõpetaja millegipärast just sel aastal südameasjaks võtnud, et laps ikka magaks. Kuna neil on rühmas eri vanuses lapsi, siis on uneaeg ikka pikk. Minu laps saab peagi 7 ning asi, millest ma aru ei saa, on see, et kui ta oleks näiteks kuu aega vanem, siis istuks ta ju selle lõunauinaku ajal magamise asemel hoopis koolitunnis ja õpiks. Ning milleks treenida teda magama viimasel lasteaiaaastal, kui juba aasta pärast ta seda endale ju lubada ei saa?

Nii suurel lapsel ei ole enam vajadust und mitmeks tükiks jagada ning lõunaune vajadus on peamiselt neil lastel, kes ei saa mingil põhjusel öösel piisavalt magada. Füsioloogiliselt selleks enam vajadust pole.

Mulle tundub küll, et tegemist on õpetaja enda mugavusega, mitte lapse vajadusega.

On ju võimalik last varem kooli panna kui arvad, et ta lasteaias käimiseks liiga suur on. Mul läks oktoobri lõpus sündinud laps 6-aastaselt kooli ja sai kenasti hakkama. Kusjuures oli ainuke laps, kes pikapäeva rühmas diivanil tukkus peale tunde ????

2-tunnine lõunauinak on lasteaia peamine eesmärk või? Senini ei olnud sellest ju probleemi, et ta mõnikord magas, mõnikord mitte. Nüüd on rühmas rohkem nooremaid lapsi ja seega PEAB 7-aastane ka magama. Vait ta voodis ei tahtvat olla, segab teisi. Õpetaja jaoks on probleem selles, et kui laps ei uinu, siis peaks ta lapse üles võtma ja vaiksele tegevusele suunama, kui magab, siis ei pea.

Lasteaia ametlikust päevakavast:

“12.30-15.00 Vähemalt üks tund puhkeaega valikuvõimalusega une või mõne muu vaikse tegevuse vahel

Individuaalne töö lastega

Laste vaba- ja huvitegevused (mäng, loominguline tegevus jm)”

Samas soovitas see sama õpetaja mul otsida lapsele eelkooli, et last kooliks ette valmistada. Ma senini arvasin, et lasteaed sellega tegelebki, võtku seesama mitte magav laps ja valmistagu teda siis individuaalselt ette – saaks teised magada ja laps kooliks ettevalmistuse.

Oleks seda jama ette teadnud, oleks tõepoolest kevadel tegelenud lapse kooli panemisega. Kahjuks praegu on veidi hilja.

Lugemiseks:

https://novaator.err.ee/852968/eesti-laste-uni-on-vorreldes-pohjamaade-eakaaslaste-unega-vaga-kehv

ära unista, et keegi hakkab oma vabast ajast tegelema personaalselt sinu lapse eelkoolitamisega. Mida printsessi tõesti, kui mugav eksole. Sa kõigepealt proovi ise olla tundide viisi lärmakas seltskonnas lastega (mõni ema läheb 2-3 kodus jooksva lapsega hulluks) ja tegeleda nendega pidevalt ja siis kui sul on paar tundi hingetõmbeaega, peab keegi ekstra sinu erilise lapsega lisaks eraldi tegelema, koolitama vaid ? Kle, tõesti, mida veel.

+8
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.09 12:57; 28.09 21:58; 30.09 22:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks mõnes lasteaias ja mõnes rühmas seda ka korraldatakse, et vähemalt eelkooliealised nii kaua enam pikutama ei peaks (minu meelest ka seaduse järgi on eelkooliealistel vaid tund aega puhkamist (mitte magamist) n-ö kohustuslikuna ette nähtud, mitte kauem, nagu kõigil teistel vanustel). Samas on seal palju agasid – kui pakkuda valikut, ei soovi ka need magada, kel seda und väga vaja on.

Mul on noorimaga lasteaiaõpetaja millegipärast just sel aastal südameasjaks võtnud, et laps ikka magaks. Kuna neil on rühmas eri vanuses lapsi, siis on uneaeg ikka pikk. Minu laps saab peagi 7 ning asi, millest ma aru ei saa, on see, et kui ta oleks näiteks kuu aega vanem, siis istuks ta ju selle lõunauinaku ajal magamise asemel hoopis koolitunnis ja õpiks. Ning milleks treenida teda magama viimasel lasteaiaaastal, kui juba aasta pärast ta seda endale ju lubada ei saa?

Nii suurel lapsel ei ole enam vajadust und mitmeks tükiks jagada ning lõunaune vajadus on peamiselt neil lastel, kes ei saa mingil põhjusel öösel piisavalt magada. Füsioloogiliselt selleks enam vajadust pole.

Mulle tundub küll, et tegemist on õpetaja enda mugavusega, mitte lapse vajadusega.

On ju võimalik last varem kooli panna kui arvad, et ta lasteaias käimiseks liiga suur on. Mul läks oktoobri lõpus sündinud laps 6-aastaselt kooli ja sai kenasti hakkama. Kusjuures oli ainuke laps, kes pikapäeva rühmas diivanil tukkus peale tunde ????

2-tunnine lõunauinak on lasteaia peamine eesmärk või? Senini ei olnud sellest ju probleemi, et ta mõnikord magas, mõnikord mitte. Nüüd on rühmas rohkem nooremaid lapsi ja seega PEAB 7-aastane ka magama. Vait ta voodis ei tahtvat olla, segab teisi. Õpetaja jaoks on probleem selles, et kui laps ei uinu, siis peaks ta lapse üles võtma ja vaiksele tegevusele suunama, kui magab, siis ei pea.

Lasteaia ametlikust päevakavast:

“12.30-15.00 Vähemalt üks tund puhkeaega valikuvõimalusega une või mõne muu vaikse tegevuse vahel

Individuaalne töö lastega

Laste vaba- ja huvitegevused (mäng, loominguline tegevus jm)”

Samas soovitas see sama õpetaja mul otsida lapsele eelkooli, et last kooliks ette valmistada. Ma senini arvasin, et lasteaed sellega tegelebki, võtku seesama mitte magav laps ja valmistagu teda siis individuaalselt ette – saaks teised magada ja laps kooliks ettevalmistuse.

Oleks seda jama ette teadnud, oleks tõepoolest kevadel tegelenud lapse kooli panemisega. Kahjuks praegu on veidi hilja.

Lugemiseks:

https://novaator.err.ee/852968/eesti-laste-uni-on-vorreldes-pohjamaade-eakaaslaste-unega-vaga-kehv

ära unista, et keegi hakkab oma vabast ajast tegelema personaalselt sinu lapse eelkoolitamisega. Mida printsessi tõesti, kui mugav eksole. Sa kõigepealt proovi ise olla tundide viisi lärmakas seltskonnas lastega (mõni ema läheb 2-3 kodus jooksva lapsega hulluks) ja tegeleda nendega pidevalt ja siis kui sul on paar tundi hingetõmbeaega, peab keegi ekstra sinu erilise lapsega lisaks eraldi tegelema, koolitama vaid ? Kle, tõesti, mida veel.

Mis vabast ajast, see on tema tööaeg ja tema töökohustus. Mina ei ole koostanud lasteaia õppekava ega päevaplaani. Kui õpetaja ei saa hommikusel õppetegevuse ajal valmistada nelja koolieelikut kooliks ette, siis jah, ma tõepoolest arvan, et ta ei saa oma tööga hakkama. Ja mis puhkepaus, ta ju enamasti läheb juba enne uneaja lõppu minema, sageli laseb varemgi jalga!
See on mul neljas laps muide, nii et mul on üksjagu kogemusi lasteaiaga. Kirjutasin siiagi teemasse oma suurepärasest kogemusest kolmanda lapse lasteaiaõpetajatega. Samuti 4. lapse eelmised õpetajad olid suurepärased, ühelt olen uurinud, kas ta saaks tegeleda mu lapse personaalse ettevalmistamisega (raha eest muidugi). Aga ma ei saa tõesti praegu aru, miks mu laps lasteaias käib. Muuseas laps, kes eelmisesse lasteaeda alati rõõmuga läks, hakkas juba eelmisel aastal väljendama oma soovimatust aeda minna ja praegu on see ainult süvenenud.
Kas keegi teab, kas on reaalselt võimalik laps praegu veel kooli panna?

Ma saan aru, et ilmselt pole seda mõtet isegi kusagil arutlusele võtta, sest siit tuleb hästi välja, et enamiku meelest ongi lasteaed koht, kus lapsed magamas käivad, no ja tore, kui jääb selle kõrvalt aega lapsi ka kooliks ette valmistada. Ja kui ei jää, siis on viga lapses ja lapsevanemas, vaene õpetaja tahab ju ka töö ajal puhata!

0
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 29.09 18:34; 29.09 18:48; 29.09 21:11; 01.10 11:19; 01.10 11:42; 01.10 11:51; 03.10 11:51; 04.10 00:06; 04.10 10:09; 04.10 10:58; 04.10 11:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lõunauni on nõuka-aegne jäänuk. See on vajalik üksnes õpetajatele, lastele see kasu ei too ning pere-elu keerab nässu.[/quote]

Pole sellel nõukaajaga mingit pistmist. Trüki google otsingusse “daycare daily routine”. Erinevate päevahoidude päevakavad on ilusti leitavad ja näed, et ka läänes magavad lasteaias lapsed lõunaund.

+3
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.10 11:26; 01.10 14:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vabandust, et olen seda teemat kaaperdanud ja väljendad end väga hüsteeriliselt. Sain selle info alles eelmisel nädalal, olen rääkinud õpetajaga, logopeediga ja teiste rühma töötajatega ja olukord tundub ikka väga halb. Põhimõtteliselt minu lapsega (ja veel ühe-kahega) õpetaja ei oska/ei taha/ei viitsi tegeleda. Mul on tõesti paanika.

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 29.09 18:34; 29.09 18:48; 29.09 21:11; 01.10 11:19; 01.10 11:42; 01.10 11:51; 03.10 11:51; 04.10 00:06; 04.10 10:09; 04.10 10:58; 04.10 11:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lõunauni on nõuka-aegne jäänuk. See on vajalik üksnes õpetajatele, lastele see kasu ei too ning pere-elu keerab nässu.

Pole sellel nõukaajaga mingit pistmist. Trüki google otsingusse “daycare daily routine”. Erinevate päevahoidude päevakavad on ilusti leitavad ja näed, et ka läänes magavad lasteaias lapsed lõunaund.[/quote]

Saad sa täpsema lingi panna? Kiirel vaatlusel ei leidnud kava, mis oleks 5+ lapse kohta, kus oleks lõunauni sees.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 29.09 18:34; 29.09 18:48; 29.09 21:11; 01.10 11:19; 01.10 11:42; 01.10 11:51; 03.10 11:51; 04.10 00:06; 04.10 10:09; 04.10 10:58; 04.10 11:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ole lahke http://berlindaycare.org/daily-schedule/
siin näiteks 1-4 aastastele http://gatewaycec.com/schedule

Need on väga suvalised näited.
Teemaalgataja tõstatas küsimuse 4-aastase, mitte 5+ lapse kohta. 3-5-aastased lapsed on eelkooliealised, kus puhkeaeg on ettenähtud kõigile ja 6-aastased lapsed juba koolilapsed.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.10 11:26; 01.10 14:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu neljane ka enamasti ei maga, aga suudab olla vaikselt. Tüütu küll, aga teised ju magavad? Vaikust on muidugi temalegi väga vaja, lihtsalt mitte und.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ole lahke http://berlindaycare.org/daily-schedule/

siin näiteks 1-4 aastastele http://gatewaycec.com/schedule

Need on väga suvalised näited.

Teemaalgataja tõstatas küsimuse 4-aastase, mitte 5+ lapse kohta. 3-5-aastased lapsed on eelkooliealised, kus puhkeaeg on ettenähtud kõigile ja 6-aastased lapsed juba koolilapsed.

Ja kui sa natuke veel googeldad, siis näed, et väga paljudes päevakavades on peale lõunasööki ajakavas “quiet time/nap time”. Meie lasteaias on ka päevakavas “uneeaeg”, aga reaalsetlt tähendab see seda, et lapsed on 30 min pikali ja kuulavad unejuttu, kes magama ei jää (ehk enamus), ei pea pärast enam edasi pikutama.

Ja kui sa googeldad natuke laste magamisvajaduse kohta, siis inglisekeelne internet arvab, et 4-aastased lapsed enam lõunaund ei vaja suvaline link

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 28.09 08:01; 28.09 23:42; 29.09 13:44; 01.10 17:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on tüüpiline mitte töölkäiva vanema probleem. Või noh, kodus töötavate või mingi ebatavalise graafikuga töötavate vanemate probleem.

Peredes, kus lapsed peavad tõusma kell 6.30, et vanem jõuaks lapse 7.30ks lasteaeda viia ja ise kella 8ks tööle, sellist muret ei ole. Laps, kes on vara tõusma pidanud, on kella 12-13 ajal juba väga väsinud ja jääb igal juhul lõunaund magama. Õhtul läheb selline pere juba 21-22 täies koosseisus magama, sest mvara tõusnud inimestel tuleb ka õhtul varakult uni.

Vanemad, kes ise ei pea vara tõusma, vaid on näiteks beebiga kodused või kodus töötavad vms, ärkavad ise ka alles 8-8.30 ja siis saavad lapse hädavaevu kella 9ks kohale, mõned isegi veel hiljem. Muidugi laps siis lõunaunne ei jää või kui jääbki, siis uinub teistest hiljem, pärast aga magab kaua ja ei ärka õigel ajal. Õhtul lapsel und ei tule ja kuna vanem tahab ise kauem üleval olla, siis passivad lapsed ka kaua üleval.

Mina olen olnud nii kodune kui töölkäiv vanem. Kui ma ise kodune olin, siis lapsed olid koos minuga poole ööni üleval ja hommikul ei jõudnud me kuidagi lasteaeda. No nii ülekohtuselt vara tundus see kell 9.00! Aga kui tööle läksin, siis muutus kõik…

Nii et kõik oleneb ikka vanemast.

Ei ole nii, et kõik on ühesugused. Laste unevajadus on väga erinev ning öö- ja päevaunel on erinev funktsioon.

Mina pean viima lapse igal hommikul kl 7.15 lasteaeda. Õhtul enne 22.00 ta magama ei jää ja kui juhtub, et magab lasteaias suurest igavusest, siis õhtul jääb magama südaöö ja kahe vahel.

Nagu kirjutad on lapsed erinevad. Minu lastel polnud mingi probleem lasteaias lõunaajal magada ja oleksid ka kauem maganud kui oleks kasvataja lasknud, õhtul mindi 9-9.30 magama, 7.30 hommikul üles.
Sul ju tööjuures lõuna, ka kasvataja vajab lõunapausi.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 4a laps käib eralastehoius just lõunaune tõttu, st valisime hoiu kus lõunaund ei pea magama. Kes ei maga, need kas joonistavad-meisterdavad või lähevad teisele tiirule õue. Hoiu eest maksame 200 eurot kuus rohkem kui oleks lasteaia tasu, aga see on seda kuhjaga väärt, kuna laps läheb hoidu igal hommikul rõõmsal meelel. Lapsele, kes und ei vaja, on kohutav piin lebada tegevusetult 1-3 tundi iga jumala päev. Mäletan seda piina oma lapsepõlvestki. Käin tööl ja viin lapse hoidu kell 8. Lapse ööuni on ca kell 21-7 ehk 10 tundi, mis on täiesti eakohane ja piisav. Usun, et on lapsi, kellele sobib une jupitamine öö ja lõunaune vahel, aga oma lapse pealt näen et talle sobib just pikk ööuni. Soovin rohkem tolerantsust erinevate inimtüüpide ja unerütmide suhtes selles diskussioonis.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ära unista, et keegi hakkab oma vabast ajast tegelema personaalselt sinu lapse eelkoolitamisega. Mida printsessi tõesti, kui mugav eksole. Sa kõigepealt proovi ise olla tundide viisi lärmakas seltskonnas lastega (mõni ema läheb 2-3 kodus jooksva lapsega hulluks) ja tegeleda nendega pidevalt ja siis kui sul on paar tundi hingetõmbeaega, peab keegi ekstra sinu erilise lapsega lisaks eraldi tegelema, koolitama vaid ? Kle, tõesti, mida veel.

Muuseas seaduse järgi ei ole mul selleks isegi mitte ainult õigus, vaid lausa kohustus:

§ 17. Laste õigused
Lastel on lasteasutuses õigus vaimselt ja füüsiliselt tervislikule keskkonnale ja päevakavale, eneseusaldust ja vaimset erksust toetavale tegevusele ning pedagoogide igakülgsele abile ja toetusele alushariduse omandamisel.

§ 18. Vanemate õigused ja kohustused
(1) Vanematel on õigus:
1) tuua last lasteasutusse ja viia sealt ära vanematele sobival ajal lasteasutuse päevakava järgides;
2) nõuda vajalike tingimuste loomist laste mitmekülgseks arenguks ja kasvamiseks, aidates ise kaasa nende tingimuste kujunemisele;

3) tutvuda lasteasutuse õppe- ja päevakavaga;
4) saada teavet lasteasutuse töökorralduse kohta.

(2) Vanemad on kohustatud:
1) looma lapsele soodsad tingimused arenemiseks ja alushariduse omandamiseks lasteasutuses;
2) kinni pidama lasteasutuse päevakavast ja laste tervisekaitse ja tervise edendamise nõuetest.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 29.09 18:34; 29.09 18:48; 29.09 21:11; 01.10 11:19; 01.10 11:42; 01.10 11:51; 03.10 11:51; 04.10 00:06; 04.10 10:09; 04.10 10:58; 04.10 11:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ära unista, et keegi hakkab oma vabast ajast tegelema personaalselt sinu lapse eelkoolitamisega. Mida printsessi tõesti, kui mugav eksole. Sa kõigepealt proovi ise olla tundide viisi lärmakas seltskonnas lastega (mõni ema läheb 2-3 kodus jooksva lapsega hulluks) ja tegeleda nendega pidevalt ja siis kui sul on paar tundi hingetõmbeaega, peab keegi ekstra sinu erilise lapsega lisaks eraldi tegelema, koolitama vaid ? Kle, tõesti, mida veel.

Muuseas seaduse järgi ei ole mul selleks isegi mitte ainult õigus, vaid lausa kohustus:

§ 17. Laste õigused

Lastel on lasteasutuses õigus vaimselt ja füüsiliselt tervislikule keskkonnale ja päevakavale, eneseusaldust ja vaimset erksust toetavale tegevusele ning pedagoogide igakülgsele abile ja toetusele alushariduse omandamisel.

§ 18. Vanemate õigused ja kohustused

(1) Vanematel on õigus:

1) tuua last lasteasutusse ja viia sealt ära vanematele sobival ajal lasteasutuse päevakava järgides;

2) nõuda vajalike tingimuste loomist laste mitmekülgseks arenguks ja kasvamiseks, aidates ise kaasa nende tingimuste kujunemisele;

3) tutvuda lasteasutuse õppe- ja päevakavaga;

4) saada teavet lasteasutuse töökorralduse kohta.

(2) Vanemad on kohustatud:

1) looma lapsele soodsad tingimused arenemiseks ja alushariduse omandamiseks lasteasutuses;

2) kinni pidama lasteasutuse päevakavast ja laste tervisekaitse ja tervise edendamise nõuetest.

Aga kui sinu mittemagav laps ikka ei suuda olla vaikselt ja hakkab minu magava lapse und segama? kellel on siis suurem õigus?

Sul on muidugi alati võimalus lasteaed kohtusse kaevat aja oma õiguste eest seista, vaata, mis juhtub, loo pretsedent, kui arvad, et asjad on nii lihtsad. Sa muidugi eelnevalt oleks võinud teha ka § 18 lg 2 p 2 ka paksu kirja, mitte ainult endale sobivad kohad. Ei ole nii, et sul on ainult õigused, kohustused on ka ja kohustused piiravad õigusi

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.09 18:16; 28.09 23:39; 03.10 14:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

2) Vanemad on kohustatud:

2) kinni pidama lasteasutuse päevakavast ja laste tervisekaitse ja tervise edendamise nõuetest.

Lasteasutuse päevakavas on ka puhkepaus. seega lapsevanemana sa ei peaks selle vastu võitlema vaid vastupidi, looma eeldused, et laps saaks päevakava järgi lasteaias tegutseda.

Ja veel üks väljavõte:
§ 2. Alusharidus
(1) Alusharidus on teadmiste, oskuste, vilumuste ja käitumisnormide kogum, mis loob eeldused edukaks edasijõudmiseks igapäevaelus ja koolis.

(2) Alusharidus omandatakse lasteasutuses või kodus.
§ 3. Põhiülesanne
Lasteasutuse põhiülesanne on lapse ealisi, soolisi, individuaalseid vajadusi ja iseärasusi arvestades:
1) luua võimalused ja tingimused tervikliku isiksuse kujunemiseks, kes on sotsiaalselt tundlik, vaimselt erk, ennastusaldav, kaasinimesi arvestav ja keskkonda väärtustav;
2) hoida ja tugevdada lapse tervist ning soodustada tema emotsionaalset, kõlbelist, sotsiaalset, vaimset ja kehalist arengut.
§ 22. Pedagoogid
(1) Käesoleva seaduse raames käsitletakse pedagoogidena õpetajaid, direktorit, õppealajuhatajat ning teisi õppe- ja kasvatusalal töötavaid isikuid.
[RT I 2010, 41, 240 – jõust. 01.09.2010]

(2) Pedagoogid loovad tingimused laste kasvamiseks ja arenemiseks vastastikusel lugupidamisel ning üksteisemõistmisel laste ja nende vanematega, samuti hoolitsevad laste elu ja tervise eest lasteasutuses.

(3) Pedagoogid on kohustatud nõustama lasteasutuses käivate laste vanemaid ja teeninduspiirkonnas elavate lasteasutuses mittekäivate laste vanemaid nende soovil õppe- ja kasvatusküsimustes.

Kus sa leiad, et pedagoogid on ainuvastutavad lapse koolieelse ettevalmistamise eest?

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.10 17:33; 03.10 19:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma pole küll teemaalgataja, aga fakt on see, et lasteaed on haridusasutus ja seal töötavad õpetajad, nii et mingi õppetöö võiks seal siiski käia. Kodus koolitavad vanemad neid lapsi, kes mingil põhjusel lasteaias ei käi. Loomulikult tegeleb iga vanem ka oma lapse arendamisega, tähed ja numbrid saadakse tihtipeale enne lasteaeda juba selgeks, aga lapsevanemal pole erialaseid oskusi ja süsteemi, ja õpetajatel on.

0
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 27.09 23:31; 29.09 08:46; 03.10 18:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loomulikult. Lasteaiaõpetajad täidavadki koolieelse lasteasutuse õppekava ja saladuskatte all ütlen, et tegelikult õpetavad tublisti rohkemgi st vähemalt meie lasteaiast pole(jätame kõrvale erivajadustega lapsed) aastaid läinud kooli last, kes näiteks emakeeles ongi vaid selle minimaalse nõutava tasemel st tunneb tähti ja veerib kokku 1–2-silbilisi sõnu, tunneb kirjapildis ära mõned sõnad.

Rõhk on sellel siin vaidluses, et lapsevanem heidab ette, et õpetaja tema arvates juba õppeaasta 1 kuu jooksul ei ole piisavalt tegelnud lapse kooliks ettevalmistamisega, näiteks rühma puhketunni ajal.
Seepärast püütaksegi talle selgitada, et kooliks ettevalmistuse vastutus on eelkõige temal. Loomulikult on tal õigus oodata ka lasteaia panust, kas ta aga 1k järel tõesti teab täpselt, et õpetaja pole pädev, ettevalmistust ei toimu jne?

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 03.10 17:33; 03.10 19:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

2) Vanemad on kohustatud:

2) kinni pidama lasteasutuse päevakavast ja laste tervisekaitse ja tervise edendamise nõuetest.

Lasteasutuse päevakavas on ka puhkepaus. seega lapsevanemana sa ei peaks selle vastu võitlema vaid vastupidi, looma eeldused, et laps saaks päevakava järgi lasteaias tegutseda.

Meie lasteaia päevakavast:
“12.30-15.00 Vähemalt üks tund puhkeaega valikuvõimalusega une või mõne muu vaikse tegevuse vahel
Individuaalne töö lastega
Laste vaba- ja huvitegevused (mäng, loominguline tegevus jm)”

Muuseas ma ei ole kirjutanud, et õpetaja peab puhketunni ajal tegelema minu lapse kooliks ettevalmistamisega individuaalselt, ma kirjutasin, et ta võiks seda teha, kuna ta ei saa hakkama lapse ettevalmistamisega 4-lapselises grupis enne vaikset tundi. Sellist võimalust näeb päevakava täiesti ette.

Muuseas mu tütre rühmas käis pidevalt individuaalne õppetöö lastega, täiesti tavarühm oli, 24 last.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 29.09 18:34; 29.09 18:48; 29.09 21:11; 01.10 11:19; 01.10 11:42; 01.10 11:51; 03.10 11:51; 04.10 00:06; 04.10 10:09; 04.10 10:58; 04.10 11:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega lasteaia õppetöö ei tähenda vaid nn akadeemiliste oskuste (kirjaoskus, arvutusoskus jne) õpetamist ja omandamist, lasteaial on oluline roll enesekohaste oskuste ja sotsiaalsete oskuste õpetamisel ja väljakujundamisel, mis on oluliseks baasiks hilisemale elus hakkama saamisele. Laps õpib igasuguste tegevuste kaudu, mida keskmine lapsevanem ei oskagi pidada nn õppimiseks, selleks on näiteks mängimine.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Akadeemiliste oskuste arendamisel ei tasu lasteaiale lootma jääda, lapsevanem peaks sellega ise tegelema, kui teda oma lapse vaimne areng natukenegi huvitab.
Samuti ei maksa loota, et lasteaed õpetab ara lapse julgeks või ladusalt suhtlema. Ma ei ole märganud, et sellelaadset aktiivset õpet lasteaiaks toimuks. Võib-olla tuleb seda mõnes kohas ette.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 27.09 20:52; 04.10 09:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loomulikult. Lasteaiaõpetajad täidavadki koolieelse lasteasutuse õppekava ja saladuskatte all ütlen, et tegelikult õpetavad tublisti rohkemgi st vähemalt meie lasteaiast pole(jätame kõrvale erivajadustega lapsed) aastaid läinud kooli last, kes näiteks emakeeles ongi vaid selle minimaalse nõutava tasemel st tunneb tähti ja veerib kokku 1–2-silbilisi sõnu, tunneb kirjapildis ära mõned sõnad.

Rõhk on sellel siin vaidluses, et lapsevanem heidab ette, et õpetaja tema arvates juba õppeaasta 1 kuu jooksul ei ole piisavalt tegelnud lapse kooliks ettevalmistamisega, näiteks rühma puhketunni ajal.

Seepärast püütaksegi talle selgitada, et kooliks ettevalmistuse vastutus on eelkõige temal. Loomulikult on tal õigus oodata ka lasteaia panust, kas ta aga 1k järel tõesti teab täpselt, et õpetaja pole pädev, ettevalmistust ei toimu jne?

Jah, mulgi on ju kogemust nii oma vanemate lastega, kes on saanud tõepoolest lasteaias suurepärase ettevalmistuse kooliks (muidugi olen nendega ise ka tegelenud), kuid ei alahinda kuidagi nende laste rühmaõpetajate tööd. Mulle tundub pigem, et enamik, kes siin mulle selgeks üritavad teha, et lasteaed ei peagi tegelema lapse kooliks ettevalmistamisega, ei tea või ei taipa lasteaia osatähtsust lapse ettevalmistamisel.
Ka see laps on käinud teistes lasteaedades, nooremana, kui ta on praegu, ja saanud sealt väga palju abi ja tuge, teda on arendatud nii sotsiaalsetes, eneseabi kui ka akadeemilistes oskustes, mulle on antud nõu, mida ja kuidas lapsega kodus lisaks teha, aga õppekava on kokku pannud rühma eripedagoog.
Nüüd on mu laps käinud uues rühmas uue õpetajaga mitte ühe kuu, vaid siiski ühe kuu ja ühe aasta. Eelmisel aastal juba oli näha, et ta suurt lapsega ei tegele, suured tagasilöögid on olnud mitmetes lapse oskustes, sh koostöövalmiduses. See sama õpetaja ju vastas iga mu küsimuse ja mure peale, et tema prioriteediks on kooliminejad ja teistele jääbki vähem tähelepanu.
Teine pool on, et neil on neli last, kes lähevad kooli – kahega neist tegeleb, kahega mitte. Koosolekulgi kiitis, mida need teised kõik oskavad juba (selle kuu jooksul omandanud on), näitas töid jms. Kui ma küsisin, et kas minu lapsel ka ikka töövihikud on, teatas, et “on, aga..” ja viis jutu ruttu mujale.
Koosoleku ajal tekkiski kahtlus, et kas mu laps saab ikka kooliks ettevalmistust ning rääkisin pärast seda ka logopeedi ja muu personaliga (ma ei tea, kas neil on tiitli järgi seal õpetaja abid või abiõpetajad või mingi kombinatsioon nendest, aga mõlemad on väga toredad inimesed, kel on ka mõningane töökogemus erirühma lastega, mõlemad on kõrgharidusega, kuigi mitte eripedagoogid. Logopeed on samuti suure pagasiga ning haritud logopeed-eripedagoog. Olgu, mina kui loll lapsevanem ei näe ega ei saa aru, milline vinge kooliks ettevalmistus seal minu lapsega käib läbi pika lõunauinaku, mängu ja ma ei tea, veel mille, aga miks siis logopeed kolleegi tööst aru ei saa ja seda hinnata ei oska?

Vastutust ma ju üritangi võtta, see tähendab muuseas ka võitlemist lapse õiguse eest saada ea- ja jõukohane õpe ja tegelemine lasteaias. Ta käib siiski lasteaias, mis on seaduse järgi alusharidust andev asutus tasandusrühmas, kus ongi ju vähem lapsi selleks, et neid individuaalsemalt jälgida ja arendada jõuaks, mitte kusagil suvalises hoius (kuigi neiski enamasti tegeletakse lastega).

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 29.09 18:34; 29.09 18:48; 29.09 21:11; 01.10 11:19; 01.10 11:42; 01.10 11:51; 03.10 11:51; 04.10 00:06; 04.10 10:09; 04.10 10:58; 04.10 11:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 29.09 18:34; 29.09 18:48; 29.09 21:11; 01.10 11:19; 01.10 11:42; 01.10 11:51; 03.10 11:51; 04.10 00:06; 04.10 10:09; 04.10 10:58; 04.10 11:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tõesti, see ei ole mina, kes siin arvab, et lasteaias tavaliselt ei järgita õppekava ega tegeleta erineval moel laste ettevalmistamisega eluks ja kooliks. Minu mure on selles, et konkreetselt üks pedagoog ei tegele konkreetselt ühe lapsega. (Ma arvan, et on vähemalt üks laps veel, kellega ta ei tegele, aga see on juba minu oletus ja arvamus.) Tundub see tõesti nii võimatu olukord?
Huvitav on ka see, et ühelt poolt tõestatakse mulle, et ta ei peagi tegelema, teisalt üritatakse väita, et tegelikult ta ikka tegeleb. Kuidas siis on? Praegu jääb mulje, et kõik teavad täpselt, mis seal rühmas toimub: õpetaja omast vabast ajast tegeleb lapse ettevalmistamisega, aga loll lapsevanem ja kadedad kolleegid ei oska seda hinnata.
Võimalik tõesti, et mul on eelmiste lasteaiaõpetajatega nii tohutult vedanud, et ootused on kuhugi taevasse keritud. Võib-olla see ongi norm, mis praegu toimub ????

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 29.09 18:34; 29.09 18:48; 29.09 21:11; 01.10 11:19; 01.10 11:42; 01.10 11:51; 03.10 11:51; 04.10 00:06; 04.10 10:09; 04.10 10:58; 04.10 11:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sugulase 5a lapse lasteaia kodulehelt leidsin sellise märke:
VAIKNE AEG
12.40 – 14.30 Sõimerühma päevane puhkeaeg
13.00 – 14.30 Vaikne aeg aiarühmades
13.30 – 14.30 Vanema aiarühma puhkeaeg valikuvõimalusega une ja muu tegevuse (nt. huvitegevus) vahel

See laps ei maganud kodus enam aastaid lõunaund, aga lasteaias jääb küll tunniks ajaks magama. Samas pidi neil rühmas olema paar last, kes ei maga lõuna ajal vaid panevad vaikselt puslesid kokku või joonistavad sel ajal.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 26 postitust - vahemik 31 kuni 56 (kokku 56 )


Esileht Väikelaps Jälle lasteaias magamisest

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.