Esileht Väikelaps Jõulukuu ja diabeetikud-allergikud-paksukesed väikelapsed

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 31 )

Teema: Jõulukuu ja diabeetikud-allergikud-paksukesed väikelapsed

Postitas:

Ei tahaks siin pikemalt arutada minu lapse tervist, aga kuna selliseid peresid, kus ühel või teisel põhjusel on toitumine väga range kontrolli all, siis küsin, et mis on teie ellujäämisnipid sel raskel jõuluajal, kui komme tuleb uksest ja aknast, avalikult ja salaja… 2-aastasele saab veel väita, et kommi polegi olemas, 3-4-aastane teab juba täpselt, mida saavad teised ja mida saab tema. Kui komm tuntavat allergilist reaktsiooni ei tekita, siis on ka väheke imelik lasteaias pakutud päkapikukommi või jõuluvana käest saadud kommikotti käest rebida. Samas ei saa ka tervet kuud käsitleda kui ühte väikest erandit, et “no täna võib, eks siis tegeleme probleemidega hiljem”.

Ma olen tegelikult aastaid olnud seisukohal, et ega see üks komm või jõuluaegne kommikott nüüd kedagi paksuks tee… Esimesed lapsed on kasvanud ikka šokolaadist jõulukalendritega ja kommikottidega ning täiesti probleemivabalt. Aga nüüd kolmanda lapsega hakkan aru saama, miks iga aasta keegi Perekoolis ohib, et miks neid komme nii palju peab olema… 🙂

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 08.11 12:09; 08.11 20:04; 09.11 10:28; 09.11 11:01; 14.11 20:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui lapsel on allergia, siis nii ongi. Pere ja suguvõsa, lasteaed peab teadma seda ja arvestama. Saab asendada allergeenivaba maiustusega, 3-4a saab juba aru, kui seletad “kõht hakkab valutama” “ei saa hingata” vmt. Mõistlik varakult last kursis hoida, et ta õpiks ka ise valikuid tegema.

Ja kui ise komme koju ei too, siis kuidas neid niimoodi igaltpoolt sisse voolab? Ma saan tööl 2 kommipakki, ise söön ära ????

+8
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.11 12:15; 13.11 10:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lasteaeda viin oma päkapikukommid, niipaju kui saan, kontrollin pakutavad kommid üle, enamasti on “ohutu” alternatiiv kaasas kotinurgas.
Advendikalendrid on lastel Playmobili kalendrid (amazonis nendest hinadadest -10.-), palju mõnusamad kui see olematu kvaliteediga piimasokolaadiplönnid. Eelmistel aastatel olid isetäidetavad advendikalendrid, sinna sai panna mänguautosid-figuure-ehteid-nätse jne.
Lihtsalt paksuke ja tervisehädaga laps on kaks iseasja, esimesel juhul see üks komm ei tee jah midagi lõppeks, aga kui laps ikka ei tohi seda vahvlikommi (tsöliaakia) või piimaga (allergia) või suhkruga (dabeetik) kommi saada, siis EI TOHI ja täiskasvanute asi on aru saada. Sest ka ühest kommist võib haigeks jääda. Minu laps oskab ise arvestada ja küsida, kas see talle sobib (4a), aga täiskasvanud peavad ikkagi valvama.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.11 12:29; 09.11 10:33; 13.11 11:42; 19.11 10:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Endiste allergikute emana ütlen seda, et see on ema kohus sellega tegeleda. Lasteaeda viisin oma kommid, jõulupakiks antud kommikoti komplekteerisin ise. Reedeks sain järgmise nädala menüü – andsin lapsele kaasa sobiva söögi jne. Külla minnes rääkisin enne läbi, et laps ei tohi süüa selliseid asju ja näiteks tehti eraldi salat jne.
Loedki poes koosteiseid, otsid retsepte jne – ja lõpuks kasvasid mõlemad lapsed allergiatest välja.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.11 12:38; 08.11 15:07; 09.11 15:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Endal sellist probleemi pole ja lapsed isegi ei armasta väga komme. Kindlaid lemmikuid ainult söövad aga paneb imestama, kust teil neid komme nii meeletult tuleb ja kas kõik teised lapsevanemad on sellega nõus või ei viitsita alternatiive leida?

Kodustest asjadest ei hakka üldse kirjutama need puhtalt vanemate teha ju aga nt lasteaias on minu lastel olnud sellised versioonid. Päkapikud käivad igal esmaspäeval ja toovad kogu rühmale mingi asja nt lastelaulude plaadi, ägedaid meisterdamisasju vms. Ehk siis neli asja ja kui kulu 20 lapse peale ära jagada, tuleb ainult mõni euro.

Jõuluvana ei ole kunagi kommipakki toonud. Alati mingi asja nt raamat, lauamäng vms mille iga vanem ise oma lapsele valib ja paneb juurde mingi väikese magusa ampsu. Jällegi saavad kõik ise valida, mis sobib neile ja nende lapsele.

Ainuke, mis siis tõesti on nö kontrollimatu on minu töö juurest kommipakk aga kui ikka tead, et laps oleks tohutult kurb, siis jätaks lihtsalt jõulupeole minemata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui su laps just kõigele allergiline pole, siis mingi maiuse leiab ikka, mida ta süüa saab. Kui üks väike šokolaadist muna ei tekita allergiat aga neli juba tekitab, siis saabki selle ühe ja on täiesti võimalik lapsele selgeks teha, et rohkem (sel nädalal) ei saa.

Eks kõigi laste puhul peab seda kommisöömist jälgima. Ükski laps ei saa neid lõpmatuseni sisse vohmida. Kommikott läheb riiulisse ja sealt siis jaokaupa saab. Meil on kodus reegel, et hommikuti võib kommi süüa, õhtul enam ei või. Ja siis ka saab korraga umbes kaks kummikommi, mitte terve paki pihku.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei saa üldse aru, miks peab lasteaias päkapikk käima. Lastel käivad ju ka kodus päkapikud. Milleks seda lasteaia päkapikku lisaks veel vaja on? Minu laps ei saa süüa enamikku nendest maiustest, mis rühma päkapikk toob. Suur kisa tekkis, kui jagati ära, mis päeval milline lapsevanem kõigile lastele ühesuguse nänni toob ja mina ütlesin, et kuna minu lapse vajadustega keegi nagunii ei arvesta (see oli arutluse all juba varem), siis mina hoolitsen oma lapse nänni eest ja kogu rühma jaoks midagi ei too. Kuna lasteaiapäevi oli täpselt sama palju, kui lapsi, siis jääb üks päev nännita, kui mina ei vii midagi. Nüüd vist koguvad aktivistid raha, et see üks päev ka ära katta.

+7
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.11 14:20; 08.11 17:44; 09.11 11:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei saa üldse aru, miks peab lasteaias päkapikk käima. Lastel käivad ju ka kodus päkapikud. Milleks seda lasteaia päkapikku lisaks veel vaja on? Minu laps ei saa süüa enamikku nendest maiustest, mis rühma päkapikk toob. Suur kisa tekkis, kui jagati ära, mis päeval milline lapsevanem kõigile lastele ühesuguse nänni toob ja mina ütlesin, et kuna minu lapse vajadustega keegi nagunii ei arvesta (see oli arutluse all juba varem), siis mina hoolitsen oma lapse nänni eest ja kogu rühma jaoks midagi ei too. Kuna lasteaiapäevi oli täpselt sama palju, kui lapsi, siis jääb üks päev nännita, kui mina ei vii midagi. Nüüd vist koguvad aktivistid raha, et see üks päev ka ära katta.

Ise soovid, et sinu lapsega arvestataks, aga ise teiste lastega arvestada ei taha. Mina viisin just need kommid, mis minu lapsele sobid + viisin need, mis minu lapsele sobivad – kasvatajad arvestasid sellega. Kui näiteks oli rühmas sünnipäev – siis toodi minu lapsele selle päeval teiste poolt puuvili, sest teised lapsevanemad arvestasid sellega, et minu laps torti-kooki ei saa süüa.

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.11 12:38; 08.11 15:07; 09.11 15:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil 7-aastane ilma igapäevase menüükontrollita kiirelt pontsakusele kalduv tüdruk. Seega komm ei ole otseselt vastunäidustatud, kuid kindlasti mitte igapäevaselt soovitatav.
Kodupäkapikule on kiri juba lapsel teele läinud – soovib sel aastal päkapikult Lego advendikalendrit ja igapäevaselt sussi pole vaja täita. Tegi selle valiku omal initsiatiivil ja ise kirjutas :D. Ilmselt mingi üllatuspäkapikk ikkagi nt nädalavahetustel tuleb ja poetab vahel aknalauale üllatuseks mõne juuksekummi, värviraamatu või vildikakomplekti.
Eelmises lasteaia-rühmas oli tavaks, et päkapikk käis korra nädalas ning tõi magamise ajal kogu rühmale mõne mängu või raamatu. Nüüd viimasel lasteaia-aastal on ta uues, koolieelikute rühmas ja praegu ei teagi, kuidas seal see päkapiku teema korraldatud on.
Kommipakk on seega tulemas lasteaiast ning mehe töö juurest.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei saa üldse aru, miks peab lasteaias päkapikk käima. Lastel käivad ju ka kodus päkapikud. Milleks seda lasteaia päkapikku lisaks veel vaja on? Minu laps ei saa süüa enamikku nendest maiustest, mis rühma päkapikk toob. Suur kisa tekkis, kui jagati ära, mis päeval milline lapsevanem kõigile lastele ühesuguse nänni toob ja mina ütlesin, et kuna minu lapse vajadustega keegi nagunii ei arvesta (see oli arutluse all juba varem), siis mina hoolitsen oma lapse nänni eest ja kogu rühma jaoks midagi ei too. Kuna lasteaiapäevi oli täpselt sama palju, kui lapsi, siis jääb üks päev nännita, kui mina ei vii midagi. Nüüd vist koguvad aktivistid raha, et see üks päev ka ära katta.

Ise soovid, et sinu lapsega arvestataks, aga ise teiste lastega arvestada ei taha. Mina viisin just need kommid, mis minu lapsele sobid + viisin need, mis minu lapsele sobivad – kasvatajad arvestasid sellega. Kui näiteks oli rühmas sünnipäev – siis toodi minu lapsele selle päeval teiste poolt puuvili, sest teised lapsevanemad arvestasid sellega, et minu laps torti-kooki ei saa süüa.

Kui oli teemaks, et tuleb lasteaeda päkapikk (mina olin vastu), siis tõstatasin teema, et minu laps ei talu ei toiduvärve ega šokolaadi. Kõik pistsid karjuma, et mis kommi siis üldse tuua saab, kui neid ei tohi tuua. Leiti, et toogu ma ise oma lapsele siis sobiv. Seejärel loeti kokku lasteaiapäevad detsembris ja lapsed rühmas ja siis leiti, et lisaks oma lapse igapäevasele sussi täitmisele toogu ma üheks päevaks nänn kõigile teistele lastele ka. Kes siin kellega ei arvesta? Sünnipäevi meil õnneks koogi/kommiga ei tähistata.

+7
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.11 14:20; 08.11 17:44; 09.11 11:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina teemaalgataja. Meil tõesti pole allergiat ega muud diagnoosi, mida letti visata, aga lapsel on väga suur risk ülekaalulisuseks, mistõttu peame igapäevaselt menüüd jälgima (just süsivesikute osas, see on arsti soovitus ka, mitte ainult minu kapriis). Lasteaias on aga sünnipäevad, ei tea veel, kas ka lõunaunepäkapikud, on jõulupeod (ema töö juures, isa töö juures, lasteaias, kodus, ühe vanaema juures, teise vanaema juures), terved kommipakid kingituseks. Siis veel niisama külalised, kes ka külakosti toovad. Kindlasti tahab laps ka piparkooke küpsetada, sest mis jõulukuu on ilma piparkookideta. Seda kõike kokku on ikka tohutult, kui eesmärgiks on võetud suhkruvaba elu. Ja ma ei hakka lapsele iga ürituse ajal rääkima, et teised kõik võivad, aga sina ei või, sest sina oled paks…

Hea on see, et laps ei oska veel loendada. Kingikommipakkidest õnnestub seega komme vaikselt ära varastada öösiti. 😀

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 08.11 12:09; 08.11 20:04; 09.11 10:28; 09.11 11:01; 14.11 20:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on lapsed kleenukesed, aga ma ka ei luba neil 4 jõulukommipakki tühjaks süüa! Esimesel, st pakisaamise õhtul, võivad küll 3-4 kommi põske pista, aga edaspidi 1 komm päevas peale lõunasööki, kuni u aastavahetuse paiku on neil suurem tuhin kommi küsida üle läinud ja nihverdame mehega vaikselt need kommikuhjad minema, mõned pudinad veel jätame, et kui tuleb kummalegi meelde küsida, siis anname, aga üldiselt lastel nagu vaibub see huvi, kui komme igavalt ükshaaval tilgutada, ja nad pole kunagi dramaatiliselt võtnud, et äkki on kommipakid läinud ja tühjad. Oleme ka öelnud, et mõelge ise, teie sõite, meie issiga ka vahel sõime, loomulik ju et kommid hakkavad otsa saama. Kommipakke hoian köögikapis, lapsed ise neid sealt salaja võtmas ei käi. Üks aasta viisid hiired sahvrist kommid minema, see oli veel kõige parem variant 😀

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.11 21:12; 11.11 09:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina teemaalgataja. Meil tõesti pole allergiat ega muud diagnoosi, mida letti visata, aga lapsel on väga suur risk ülekaalulisuseks, mistõttu peame igapäevaselt menüüd jälgima (just süsivesikute osas, see on arsti soovitus ka, mitte ainult minu kapriis). Lasteaias on aga sünnipäevad, ei tea veel, kas ka lõunaunepäkapikud, on jõulupeod (ema töö juures, isa töö juures, lasteaias, kodus, ühe vanaema juures, teise vanaema juures), terved kommipakid kingituseks. Siis veel niisama külalised, kes ka külakosti toovad. Kindlasti tahab laps ka piparkooke küpsetada, sest mis jõulukuu on ilma piparkookideta. Seda kõike kokku on ikka tohutult, kui eesmärgiks on võetud suhkruvaba elu. Ja ma ei hakka lapsele iga ürituse ajal rääkima, et teised kõik võivad, aga sina ei või, sest sina oled paks…

Hea on see, et laps ei oska veel loendada. Kingikommipakkidest õnnestub seega komme vaikselt ära varastada öösiti. ????

No aga see jõuluaeg ja kommikottide jagamine kestab ju kõigest paar nädalat, siis ongi otsas. Teed sel ajal põhitoidud vähe lahjemad ja mitte midagi hullu ju ei juhtu nii lühikese perioodiga!
Jõulupeod kodus ja vanavanemate juures ei saa ju kommide poolest kuidagi probleemiks olla, seal teed ise oma lapsele paki. Ja miks mitte ka töökohtades? Päris palju on müügil ka nt diabeetikutele maiustusi, saad ju oma pakki ise valida asju.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina teemaalgataja. Meil tõesti pole allergiat ega muud diagnoosi, mida letti visata, aga lapsel on väga suur risk ülekaalulisuseks, mistõttu peame igapäevaselt menüüd jälgima (just süsivesikute osas, see on arsti soovitus ka, mitte ainult minu kapriis). Lasteaias on aga sünnipäevad, ei tea veel, kas ka lõunaunepäkapikud, on jõulupeod (ema töö juures, isa töö juures, lasteaias, kodus, ühe vanaema juures, teise vanaema juures), terved kommipakid kingituseks. Siis veel niisama külalised, kes ka külakosti toovad. Kindlasti tahab laps ka piparkooke küpsetada, sest mis jõulukuu on ilma piparkookideta. Seda kõike kokku on ikka tohutult, kui eesmärgiks on võetud suhkruvaba elu. Ja ma ei hakka lapsele iga ürituse ajal rääkima, et teised kõik võivad, aga sina ei või, sest sina oled paks…

Hea on see, et laps ei oska veel loendada. Kingikommipakkidest õnnestub seega komme vaikselt ära varastada öösiti. ????

No aga see jõuluaeg ja kommikottide jagamine kestab ju kõigest paar nädalat, siis ongi otsas. Teed sel ajal põhitoidud vähe lahjemad ja mitte midagi hullu ju ei juhtu nii lühikese perioodiga!

Jõulupeod kodus ja vanavanemate juures ei saa ju kommide poolest kuidagi probleemiks olla, seal teed ise oma lapsele paki. Ja miks mitte ka töökohtades? Päris palju on müügil ka nt diabeetikutele maiustusi, saad ju oma pakki ise valida asju.

Meie igapäevane menüü ongi IGA PÄEV lahjem, iga amps on arvel, komme-kooke-magustoite ta ei saa, isegi pudru peale moosi mitte. Käime temaga lisaks lasteaiale ka õhtuti õues 1-2 korda, suuname liigutama-tantsima-jooksma. Ainult nii suudame tema kaalu kontrolli all hoida. Tal on suur risk rasvumiseks ja II tüüpi diabeediks – see nõuab igapäevast hoolt.

Arvutasin ligikaudu kokku, et kui jõulukuul saab lasteaias iga päev ühe kommi, kolm kommipakikingitust (töö jõulupeod + lasteaiapidu, kus valla poolt pakk), igal peol paar piparkooki, klaasikese mahla-morssi ja üks tükk kooki, siis see natuke teeb kokku ca 10 000 kilokalorit. Ehk et rohkem kui nädala energianorm puhtalt “mõnest” maiustusest! Tavaliselt lapsed siis jõulu ajal lihtsalt muud ei söögi, aga minu laps tahaks paraku kommide foonil ka kõike muud rohkem kui tavaliselt, sest veresuhkru kõikumine tekitab hundiisu.

Aga selles suhtes on selge, et igal sellisel jõulupeol ja külaskäigul suhtutakse asja nii, et mis see natuke ikka teeb. Kõiki pidusid lapse kallal näägutades mööda saata ma ei taha. Olen juba mõned vähemolulised üritused (sh üks tööjõulupidu) ära jätnud, aga see tundub tegelikult lapse suhtes ebaõiglane. Aga kui keegi oskab soovitada, kuidas diabeetikute piparkooke ise kodus teha, oleksin tänulik. 🙂

+1
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 08.11 12:09; 08.11 20:04; 09.11 10:28; 09.11 11:01; 14.11 20:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas vanavanemad ei saa aru, et kommid pole lapsele head? Kas neid siis ei anna suunata mänguasju ostama, kui nii kangesti peab kingitustega uputama? Jõulupeol nt no saab sama kommipaki mis teised, ega ta seal ja kohe seda tühjaks ei söö. Kodus paned kapi, ütled, et sealt jätkub ja vähehaaval võtame, 1 kommi lõunasöögi järel vms. Võtad ise ja harvendad salaja, vahel unustab küsida ja nii nad ära haihtuvad (kui muidugi ka endal nt kaaluprobleem või lihtsalt ei taha komme vohmida, siis tuleb kas ära kinkida, tööle kohvilaua peale vedada vms 😛 )

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.11 12:29; 09.11 10:33; 13.11 11:42; 19.11 10:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma kahjuks ei loe kusagilt välja lapse täpset vanust.
Mina seletakski lapsele, et tavaline komm, kook ja magus teevad ta lõpuks haigeks. Mis tegelikult ka ju õige on, st et see ei ole mingist otsast valetamine.
Töökoha kommipakki ei pea sa ju koju vedama. Ütled, et see aasta ei antudki. Või ostad ise mingi asja(mitte kommi) asemele ja annad selle.

Vanavanematele loeks rangelt sõnad peale. Lasteaiaga saaks ka kindlasti kuidagi paki osas kokkuleppele aga selle päkapiku asjus ma aidata ei oska, sest meie lasteaias seda kommet õnneks pole.

Mul ühel tuttaval on suur allergik 4 aastane ja tema ei kipugi kommi ja kooki ise võtma, vaid ise alati ennem küsib, kas ta seda tohib(kui vahel harva tahabki midagi sünnipäeva laualt) ja kas see mõjub pahasti.
Ei igatse ta neid komme midagi. Kasvavad ka täitsa rõõmsad lapsed ilma magusata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas vanavanemad ei saa aru, et kommid pole lapsele head? Kas neid siis ei anna suunata mänguasju ostama, kui nii kangesti peab kingitustega uputama? Jõulupeol nt no saab sama kommipaki mis teised, ega ta seal ja kohe seda tühjaks ei söö. Kodus paned kapi, ütled, et sealt jätkub ja vähehaaval võtame, 1 kommi lõunasöögi järel vms. Võtad ise ja harvendad salaja, vahel unustab küsida ja nii nad ära haihtuvad (kui muidugi ka endal nt kaaluprobleem või lihtsalt ei taha komme vohmida, siis tuleb kas ära kinkida, tööle kohvilaua peale vedada vms ???? )

Vanavanemad kommi loodetavasti ei kingi, aga pidulaual on ikka mitut sorti kooki-kommi-piparkooke ning head rammusad toidud. Seda ma ei saa keelata, sest minu laps ju ainult üks külaline, ligi 25 tükki on seal veel. Mehepoolses suguvõsas on aga üle 100 kiloseid inimesi palju – kuna ma ise olen väga kõhn, siis ma lihtsalt ei julge seda teemat seal üles võtta. 🙂

Kommipakid, mis otse lapsele pihku pistetakse, hakkavad kindlasti öösiti väga kiiresti kahanema! 😀 Samas ma ei taha seda kommisöömist ajatada ka väga pikale perioodile, sest igapäevane 1 komm ajab siis iga päev tema veresuhkru sassi ja siis me oleme ka iga päev selle hundiisuga hädas. Eelpool oli kellegi kogemus, et “hiired viisid paki ära” – ma arvan, et see lahendus läheb meilgi kiiresti käiku, kuigi hiiri toas ei käi, aga no kus tema nii täpselt teab. Õues ikka hiirte tegevusest jälgi leiab ja loomad talle väga meeldivad. 😀

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 08.11 12:09; 08.11 20:04; 09.11 10:28; 09.11 11:01; 14.11 20:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina teen lapsega piparkooke nii, et me meisterdame piparkoogimajad. Piparkoogimaja tegemiseks kulub väga palju tainast, sellest vähesest, mis üle jääb, teeme tavalisi piparkooke. Piparkookide tegemine, majade kokku kleepimine ja kaunistamine on lapsele toredad tegevused ja saab piparkoogilõhna tuppa. Need majad kingime vanaemadele-vanaisadele, sest laps neid süüa ei saa (ka kaneel ja muud vürtisd ajavad ta kärna). Lapse eest salaja lapse tehtud piparkooke mugida oleks kuidagi imelik.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.11 14:20; 08.11 17:44; 09.11 11:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

https://www.apollo.ee/kokaraamat-diabeetikutele.html

äkki saad sealt abi?

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.11 12:38; 08.11 15:07; 09.11 15:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No kui ikka

Mina teemaalgataja. Meil tõesti pole allergiat ega muud diagnoosi, mida letti visata, aga lapsel on väga suur risk ülekaalulisuseks, mistõttu peame igapäevaselt menüüd jälgima (just süsivesikute osas, see on arsti soovitus ka, mitte ainult minu kapriis). Lasteaias on aga sünnipäevad, ei tea veel, kas ka lõunaunepäkapikud, on jõulupeod (ema töö juures, isa töö juures, lasteaias, kodus, ühe vanaema juures, teise vanaema juures), terved kommipakid kingituseks. Siis veel niisama külalised, kes ka külakosti toovad. Kindlasti tahab laps ka piparkooke küpsetada, sest mis jõulukuu on ilma piparkookideta. Seda kõike kokku on ikka tohutult, kui eesmärgiks on võetud suhkruvaba elu. Ja ma ei hakka lapsele iga ürituse ajal rääkima, et teised kõik võivad, aga sina ei või, sest sina oled paks…

Hea on see, et laps ei oska veel loendada. Kingikommipakkidest õnnestub seega komme vaikselt ära varastada öösiti. ????

No aga see jõuluaeg ja kommikottide jagamine kestab ju kõigest paar nädalat, siis ongi otsas. Teed sel ajal põhitoidud vähe lahjemad ja mitte midagi hullu ju ei juhtu nii lühikese perioodiga!

Jõulupeod kodus ja vanavanemate juures ei saa ju kommide poolest kuidagi probleemiks olla, seal teed ise oma lapsele paki. Ja miks mitte ka töökohtades? Päris palju on müügil ka nt diabeetikutele maiustusi, saad ju oma pakki ise valida asju.

Meie igapäevane menüü ongi IGA PÄEV lahjem, iga amps on arvel, komme-kooke-magustoite ta ei saa, isegi pudru peale moosi mitte. Käime temaga lisaks lasteaiale ka õhtuti õues 1-2 korda, suuname liigutama-tantsima-jooksma. Ainult nii suudame tema kaalu kontrolli all hoida. Tal on suur risk rasvumiseks ja II tüüpi diabeediks – see nõuab igapäevast hoolt.

Arvutasin ligikaudu kokku, et kui jõulukuul saab lasteaias iga päev ühe kommi, kolm kommipakikingitust (töö jõulupeod + lasteaiapidu, kus valla poolt pakk), igal peol paar piparkooki, klaasikese mahla-morssi ja üks tükk kooki, siis see natuke teeb kokku ca 10 000 kilokalorit. Ehk et rohkem kui nädala energianorm puhtalt “mõnest” maiustusest! Tavaliselt lapsed siis jõulu ajal lihtsalt muud ei söögi, aga minu laps tahaks paraku kommide foonil ka kõike muud rohkem kui tavaliselt, sest veresuhkru kõikumine tekitab hundiisu.

Aga selles suhtes on selge, et igal sellisel jõulupeol ja külaskäigul suhtutakse asja nii, et mis see natuke ikka teeb. Kõiki pidusid lapse kallal näägutades mööda saata ma ei taha. Olen juba mõned vähemolulised üritused (sh üks tööjõulupidu) ära jätnud, aga see tundub tegelikult lapse suhtes ebaõiglane. Aga kui keegi oskab soovitada, kuidas diabeetikute piparkooke ise kodus teha, oleksin tänulik. ????

Meie igapäevane menüü ongi IGA PÄEV lahjem, iga amps on arvel, komme-kooke-magustoite ta ei saa, isegi pudru peale moosi mitte. Käime temaga lisaks lasteaiale ka õhtuti õues 1-2 korda, suuname liigutama-tantsima-jooksma. Ainult nii suudame tema kaalu kontrolli all hoida. Tal on suur risk rasvumiseks ja II tüüpi diabeediks – see nõuab igapäevast hoolt.

No kui laps tõesti PEAB olema sellisel karmil suhkruvabal dieedil, siis tuleb ka jõulude ajal samasugust sihti hoida. Kuidas te muidu sünnipäevade ajal teda tordist eemale hoiate? Suur suguvõsa jõulupidu on ju ka ainult üks päev… Kodus te ju kommi ega magusat ei söö temaga, nagu aru saan. Kuidas jõulud erinevad sellest? Suhkru söömine pole ju tegelikult kellelegi hea ja kui selle lapsega (ma saan aru, et ta on alles 3-4 aastane ja avastamas suhkrumaailma) tõesti tahate suhkruvaba elu elada, siis peaksid ju teised pere liikmed sama tegema, muidu pole see pikas perspektiivis niikuinii võimalik, kui ikka perena koos sööte, olgu jõulud või mitte.

On ju lapsi, kellel päriselt ongi allergiad ja talumatused ning nendega elatakse üle see aeg. Kuigi selleisel puhul saab lapsele vist päris kiiresti selgeks, miks teised tohivad, aga tema ei tohi. Võite ju ka sama taktikat hoida – sina ei tohi, sest võid jääda diabeeti ja laps õpibki seda kartma ja vastavalt suhkrut mitte sööma (kuigi ma ei saa päris täpselt aru, kuidas ülejäänud pere liikmetel siis sama ohtu pole?)

Parkoogi taigen muidugi koosneb poolenisti sulatatud suhkrust, siin pole eriti valikut. Kuigi muidugi on olemas ka nö valepiparkooke. Endale tuleks kohe pähe teha kuivatatud/röstitud köögivilju, mida piparkoogi maitseainega maitsestada. Või mingeid diabeet-küpsiseid, kuhu sisse vastavat maitseainet, ainult piparkoogi värvi ei saa (see tuleb ju kõrvetaud suhkrust).

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.11 20:59; 11.11 11:00;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on lapsed kleenukesed, aga ma ka ei luba neil 4 jõulukommipakki tühjaks süüa! Esimesel, st pakisaamise õhtul, võivad küll 3-4 kommi põske pista, aga edaspidi 1 komm päevas peale lõunasööki, kuni u aastavahetuse paiku on neil suurem tuhin kommi küsida üle läinud ja nihverdame mehega vaikselt need kommikuhjad minema, mõned pudinad veel jätame, et kui tuleb kummalegi meelde küsida, siis anname, aga üldiselt lastel nagu vaibub see huvi, kui komme igavalt ükshaaval tilgutada, ja nad pole kunagi dramaatiliselt võtnud, et äkki on kommipakid läinud ja tühjad. Oleme ka öelnud, et mõelge ise, teie sõite, meie issiga ka vahel sõime, loomulik ju et kommid hakkavad otsa saama. Kommipakke hoian köögikapis, lapsed ise neid sealt salaja võtmas ei käi. Üks aasta viisid hiired sahvrist kommid minema, see oli veel kõige parem variant ????

Issand… Need tavalised Kalevi kommipakid, mida jõuluvana töökohtadel jne jagab, on ju enamasti nii väikesed, et juba enne peolt kojujõudmist on mõnikord pakk tühi. Kõik jõulupeod ei ole ju samal päeval, et 4 pakki korraga süüakse. Pakisaamise päeval võivad meie lapsed oma pakitäie küll rahus ära süüa, siis tuleb jälle vahe sisse kommidega.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Issand… Need tavalised Kalevi kommipakid, mida jõuluvana töökohtadel jne jagab, on ju enamasti nii väikesed, et juba enne peolt kojujõudmist on mõnikord pakk tühi. Kõik jõulupeod ei ole ju samal päeval, et 4 pakki korraga süüakse. Pakisaamise päeval võivad meie lapsed oma pakitäie küll rahus ära süüa, siis tuleb jälle vahe sisse kommidega.

Vot jah, me oleme siis ikka täitsa jubedad vanemad, sest otse peol, kui osa veel salme loeb ja jõuluvana või keski muu veel juttu ajab, ma ka ei luba neil kommipakki kaevuda ja paberitega krõbistama hakata. Koju jõudes teevad alles pakid lahti.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.11 21:12; 11.11 09:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma hakkasin veel mõtlema, et kui 3-4 aastasel lapsel vaja kaloreid lugeda, siis on peab olema ikka tõsine tervise probleem ja tõepoolest peab lapsele selgeks tegema, et tema kommi süüa ei tohi. Kuigi ma jällegi seda ette ei kujuta… kalorid on ju ikka tätsa mõttetu osa toidusedelist, olulisem on, mis suhkur su kehaga teeb (suur vahe ju, kas süüa sama kalorikogus kommi või kapsast). Tänu sellele teemale vaatasin esimest korda elus järgi, et ühe Kalevi kommi kilokalorite hulk on umbes 50, mis pole ju sugugi vähe, 10 kommi (ühes pakis on vist umbes 10) teeb ju tervelt 500 kilokalorit. Paras söömaaeg lapsele ja ka täiskasvanule.

Hakkasin ka mõtlema, et ma loodan väga, et teemaalgataja ei ole mingi “body-shame”ija. Kui ta ise peenike inimene ja tütrel selgelt isa perekonnast päris turjakam kehakuju, siis on ikka päris raske olla sellise naise ema, kelle jaoks peenike piht on elus ülioluline väärtus.

Kui peres on diabeet, siis ei peaks ju küll eelkõige mõtlema 3-aastaase peale, kel turjakam kehkuju vaid kogu pere söömisharumusi harjutam nii, et keegi ei sööks liialt kommi… Muidugi, selline diabeet avaldub siiski enamasti alles 40ndates aastates ja siis poel sul ju enam mingit kontrolli palju kommi su tütar sööb. Oluline ongi, et sa tekitaks temas tervislikke harjumusi mitte mingit hirmu kommide ees, mis talle tegelikult kohutavalt maitsevad ja siis sööb end stresihetkel oimetuks.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.11 20:59; 11.11 11:00;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei saa üldse aru, miks peab lasteaias päkapikk käima. Lastel käivad ju ka kodus päkapikud. Milleks seda lasteaia päkapikku lisaks veel vaja on? Minu laps ei saa süüa enamikku nendest maiustest, mis rühma päkapikk toob. Suur kisa tekkis, kui jagati ära, mis päeval milline lapsevanem kõigile lastele ühesuguse nänni toob ja mina ütlesin, et kuna minu lapse vajadustega keegi nagunii ei arvesta (see oli arutluse all juba varem), siis mina hoolitsen oma lapse nänni eest ja kogu rühma jaoks midagi ei too. Kuna lasteaiapäevi oli täpselt sama palju, kui lapsi, siis jääb üks päev nännita, kui mina ei vii midagi. Nüüd vist koguvad aktivistid raha, et see üks päev ka ära katta.

Minu lapsel neid allergia jne probleeme pole, aga liigset kommisöömist ei poolda ja mina ka ei saa sellest lasteaia päkapikust aru. Päkapikk käigu öösel, kodus. Proovisin ka lasteaias käivad välja variandi, et äkki pole vaja, aga enamus eesotsas õpetajatega panid asja kahjuks rangelt paika… Lohutas seegi, et vähemalt üks ema paistis minuga sama meelt olevat, aga ega me massi vastu ei saanud.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu lapsel õnneks pole nimetatud probleeme, kuid maiasmokk oli temagi täpselt selle päevani kui ma otsustasin hakata talle iga päev värskeid juur-ja puuvilju pakkuma. Sellest alates pole enam olnud kommirallit ja laps ei nõua kommi. Kommid jäävad kodus suisa seisma, enne seda oli iga päev kisa tahan kommi. Lasteaias pole meil lubatud tuua kommi ka mitte sünnipäevadel, lubatud on küpsetatud või värske maius alaa puuvili. Lapsele ei seletaks midagi. Hakkaks lihtsalt üle kavaldama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

sa EI PEA kõiki töökommipakke laspele kätte andma. Jäta siis üldse peole minemata, kui ei oska lapsele seletada, et korraga ei või kõiki komme ära süüa. Kui laps muul ajal sööb normaalselt, siis isegi kui ta detsembris sööb iga päev ühe kommi, ei lähe ta kohe paksuks. Jälgida tuleb ikka igapäevast kalorsust,mitte liita mingi suvaline avr kommipakke kokku ja siis ahhetada, et kui palju kaloreid. ta ei söö neid ju korraga ära.

Meil lasteaias üritati ka draamat teha, et miks peab jõuluksoelmaa kommipakk. Minu seisukoht on järgmine:
– kui laps kodus kommi igapäevaselt ei saa, siis see kommipakk ei tapa
– kui laps saab igapäevaselt kommi, siis pole ammugi enam vahet.

Seega, kui sa ise muul ajal jälgid, mida laps sööb, siis ei juhtu nende jõuludega midagi.

Mina näiteks tõetsi ei saa aru vanematest, kes kisavad kommipakkide pärast ja samas jõulupeol lubavad lapsel kommipaki kohe lahti kiskuga ja kahe suupoolega süüa – tegelikult poel siis probleem iivõrd kommides, kuivõrd selles, et vanem ei saa oma lapsega hakkama, ei oska last keelata.

Kui sul ei ole arsti tõendit ette näidata, et on allergia vmt, siis ei ole. lasteaiad juhinduvad ainutl arstitõendist, mitte iga lapsevanema isiklikest erisoovidest.

Selleasemel, et karjuda ja olla nördinud, tee teistele lastevanematele konkreetsed ettepanekud, et pillised on need tervislikumad kommid. Mina ka ei viitsi minna poodi otsima ekstra amingeid maiustusi kõikidele allergikutele, se eon ikka suur töö – aga kui allergikute vanemad suudavad hiselt teha nimekirja sobivatest maiustustest, palun väga, ma võin selel nimekirja järgi toimeta, aga peenikest kirja ma ei viitsi lugeda.

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.11 12:15; 13.11 10:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie lasteaias enam kommipakke ei jagata – lapsevanemad otsustavad koosolekul ise, mida kingipakkidesse pannakse. Tavaliselt värviraamat+pliiatsid, pusle jt sellised mittesöödavad asjad.
Advendikalendriks soovitakse saada kas Lego oma või ehete/kosmeetikaga. On küll veidi kallim kui tavaline šokolaadi/kommikalender, kuid tegelikult meeldib isegi lastele rohkem.
Töökohtadest jagatavad kommipakid – kunagi ei tea kindlalt, kas seekord jagatakse või mitte. Kõige pisemale mõeldud paki olen kõige vanemale lapsele andnud (tööandja jagab pakke kuni 14a lastele – suuremad kui 14a enam ei saa), ülejäänud panen ära ja annan iga päev 1-2 kommi: niimoodi on vahel pakkidest jätkunud lausa märtsikuuni.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ka ei viitsi minna poodi otsima ekstra amingeid maiustusi kõikidele allergikutele, se eon ikka suur töö

Vähe sellest, allergiku emana ma päriselt ei julgeks ka usaldada lisaainete kontrollimise inimesele, kellel pole kogemust. Mina saan peale vaadates peaaegu ütelda, kas komm sobib või mitte, kellel pole kogemusi, on see vaevaline ja raske poest otsida sobivat ja mingi asjaga võib ikka puusse panna (nt hea küll, piima pole koostises, aga lõssipulber või naatriumkaseinaat jääb äkki kahe silma vahele…)
Iga “korraliku” allergiku ema teab ise, mis komm sobib ja viib lasteaeda varu oma lapsele, niiet polegi probleeme. Nt kummikommid ja linnupiima/sefiiri/marshmallow kommid (mitte KAlevi omad, neis on lõssipulber) võivad sobida paljudele, kes ei tohi nisujahu või piima süüa jnejne.

Allergia ja muudega on “lihtsam”- ei tohi ei nüüd ega jõulude ajal, polegi probleemi.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.11 12:29; 09.11 10:33; 13.11 11:42; 19.11 10:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

???? )

????
???? igapäevane 1 komm ajab siis iga päev tema veresuhkru sassi ja siis me oleme ka iga päev selle hundiisuga hädas. ????

Üks komm päevas ei aja kohe päris kindlasti veresuhkrut niimoodi sassi, et elu häirima hakkaks.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

???? )

????

???? igapäevane 1 komm ajab siis iga päev tema veresuhkru sassi ja siis me oleme ka iga päev selle hundiisuga hädas. ????

Üks komm päevas ei aja kohe päris kindlasti veresuhkrut niimoodi sassi, et elu häirima hakkaks.

Sina tunned mu last kindlasti paremini kui ma ise või teda uurinud lastearst, aga toome siis näite teisest vallast: Kas on mõtet võõrutusravi läbi teinud alkohoolikule iga päev lihtsalt ühte pitsi pakkuda, sest mõne teise inimese jaoks see üks pits pole mingi probleem?

Ühtlasi tuletan meelde, et teemapüstitus ei olnud minu lapse personaalküsimuse arutamiseks, vaid selleks, et saada üleüldiseid häid nippe ja nõuandeid teistelt, kelle jaoks jõuluaegne kommiralli ON probleem. Mõistan täiesti, et on palju lapsi, kelle jaoks see EI OLE probleem (ka minu lastest on kaks tükki sellised), aga see ei tähenda, et ma jõuaks siin lõputult tõestada, et kolmas laps on teistsugune.

Aga mõned mõtted olen siit juba saanud, nii et igal juhul suur tänu kõigile kaasamõtlejatele ja kogemustejagajatele. 🙂

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 08.11 12:09; 08.11 20:04; 09.11 10:28; 09.11 11:01; 14.11 20:02;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 31 )


Esileht Väikelaps Jõulukuu ja diabeetikud-allergikud-paksukesed väikelapsed

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.