Esileht Kodunurk Jõululiha ebaõnnestus

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 33 )

Teema: Jõululiha ebaõnnestus

Postitas:
Kägu

Rimist ostetud seakaelakarbonaad(1.5 kilo) oli ahjus(150 kraadi) 2.5 tundi.Liha oli küpsetuskotis.Ja liha tuli jube kõva. Kas jäi toores või kuivas ära ikkagi? Liha oleks nagu kummist.Liha oli sügavkülmas(külmunud) Ahju panemise hetkel polnud liha täiesti üles sulanud.Seega pool tundi kulus ahjus sulamisele.Seega sai liha täiskuumust ikkagi 2 tundi.Mis ikkagi valesti läks?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meie peres teeb küll mees ahjuliha, seega ma pole päris täpselt kuumuse ega küpsetusajaga kursis.

Kaelakarbonaad ei tohiks küll kuidagi kõva jääda, seal on ju pekki ka vahel ja küpsetuskott ei lase vedelikult ära aurata.

Mis mina teisiti oleks teinud: ostnud värske liha, lihakilo on nii odav võrreldes teiste toiduainetega. No kui külmutatud lihast miskipärast peaksin tegema, siis olenevalt lihatüki suurusest võtaks minimaalselt eelmisel päeval tavalisse külmikusse sulama, võib-olla see 1,5kg käntsakas tahab isegi pikemat sulamisaega.

Küpsetuskotisõber ma ka pole, mõnikord poes küpsetusvalmis kana oleme teinud, aga pigem ikka ise mingi marinaad või sinepi-meesegu või mis iganes lihale peale ja siis ahjupotti kaane alla küpsema. Küps sealiha ei ole kõva, mida kauem küpsetad, seda pehmemaks ja pudedamaks läheb kaane all.

Jäätumine lõhub rakke, võib-olla külmutatud liha tõesti küpseb teistmoodi kui värske. Ilma küpsetuskotita oleksid saanud seda vahepeal kasta (tõsta lusikaga lihast välja imbunud kastet liha peale), küpsetuskotis läheb nii nagu läheb.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jumalauda

Liha tuleb ikka korralikult üles sulatada. Ise hoian vähemalt pool tundi veel toatemperatuuril enne ahju panemist. Need instruktsioonid paki peal unusta ära kui tahad pehmet ja mahlast liha mis juba kahvlipuudutuse peale tükkideks pudeneb.

Korralikku suletud potti pane liha, mõned sentimeetrid vett põhja. Ise paneks tempi 120 ja vähemalt 6h. Pärast väljavõtmist lase seista 20-30 min ja siis lõika.

 

 

 

 

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sügavkülmast võetud liha sulatatakse enne küpsetamist tavakülmas täiesti üles, hoitakse tunnike toatemperatuuril, siis alles ahju. 2,5 tundi selle suurusega tüki jaoks üsna paras, ise hoian siiski u 170 kraadi juures. Tegin samuti Rimist ostetud kaelakarbonaad, sai väga pehme.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Rimist ostetud seakaelakarbonaad(1.5 kilo) oli ahjus(150 kraadi) 2.5 tundi.Liha oli küpsetuskotis.Ja liha tuli jube kõva. Kas jäi toores või kuivas ära ikkagi? Liha oleks nagu kummist.Liha oli sügavkülmas(külmunud) Ahju panemise hetkel polnud liha täiesti üles sulanud.Seega pool tundi kulus ahjus sulamisele.Seega sai liha täiskuumust ikkagi 2 tundi.Mis ikkagi valesti läks?

Mitu asja läks kohe alguses valesti ju.

1. Sügavkülmutatud liha peab olema täielikult ja rahulikult omas tempos üles sulanud enne, kui seda tegema hakatakse.

2. Liha peab olema enne ahju minemist toatemperatuuril, mitte isegi tavakülmkapi temperatuuril.

3. Kui tahad kasutada küpsetuskotti, pead kotti koos lihaga vahepeal keerama ju. Nii nagu ilma küpsetuskotita liha vahepeal küpsemise ajal kastad ja keerad.

Arvestades, et panid poolkülmunud liha ahju, oli küpsemisaeg kindlasti liiga lühike, isegi jättes kõrvale muud vead, mis tegid.

Pole hullu, järgmine kord teed uuesti:)

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

3. Kui tahad kasutada küpsetuskotti, pead kotti koos lihaga vahepeal keerama ju. Nii nagu ilma küpsetuskotita liha vahepeal küpsemise ajal kastad ja keerad.

Küpsetuskotis liha pole ma eluski keeranud, milleks? Selleks ju kott hea ongi, et paned ahju ja võtad paari tunni pärast välja, midagi tegema ei pea.
Ma küpsetan kaelakarbonaadi (täiesti sulanud ja eelnevalt toatemperatuurile soojendatud) algul 210* juures ca pool tundi, siis keeran 180*C peale ja haudub seal kotis või fooliumi all rahulikult veel 2,5 tundi.
Ei kasta ega keera, kondensaat ju pidevalt tilgub ja niisutab.
150* juures ei küpsegi 1,5-kilone tükk nii kiirelt ära, saati veel korralikult sulamata. Miks nii madalal temperatuuril üritasid?

+13
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen pannid otse külmkapist liha ahju ja ei ole ka midagi juhtunud. Kotis kõpsetades ei keera neid kunagi.  Olena alati saanud hea ja pehme prae. Aga nagu eelpool öeldud – liha ei olnud piisavalt sulanud.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Külmutamine ei tule praelihale kunagi kasuks. Kui siiski kasutad külmutatud liha, tuleb see enne korralikult ja aeglaselt üles sulatada. 1,5 kg tüki oleks pidanud sügavkülmast nii ööpäev varem tavakülmkappi sulama panema ja siis veel natuke toatemperatuuril (maitsestamise ajal ja natuke lisaks) soojeneda laskma.
Arvestades, et kasutasid poolkülmunud liha, oli küpsetusaeg selle temperatuuri juures liiga lühike ja jäigi tooreks (mitte nii tooreks, et süüa poleks tohtinud, aga nii tooreks, et polnud jõudnud pehmeks minna).

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jumalauda

Liha tuleb ikka korralikult üles sulatada. Ise hoian vähemalt pool tundi veel toatemperatuuril enne ahju panemist. Need instruktsioonid paki peal unusta ära kui tahad pehmet ja mahlast liha mis juba kahvlipuudutuse peale tükkideks pudeneb.

Korralikku suletud potti pane liha, mõned sentimeetrid vett põhja. Ise paneks tempi 120 ja vähemalt 6h. Pärast väljavõtmist lase seista 20-30 min ja siis lõika.

Jumalauta on soomekeelne sajataus.

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Maailmas on küll retsepte ja isegi terveid piirkondi-kogukondi, kus liha-kala sageli ei sulatata enne töötlemist. Kasvõi Siberis. Küll aga on siis valmistusprotsess ja -aeg ikka hoopis teine. Siga-kana ei ole sellisteks katsetusteks parim valik, aga põhjapõdraga võite küll katsetada. Või mõne merekalaga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jumalauda

Liha tuleb ikka korralikult üles sulatada. Ise hoian vähemalt pool tundi veel toatemperatuuril enne ahju panemist. Need instruktsioonid paki peal unusta ära kui tahad pehmet ja mahlast liha mis juba kahvlipuudutuse peale tükkideks pudeneb.

Korralikku suletud potti pane liha, mõned sentimeetrid vett põhja. Ise paneks tempi 120 ja vähemalt 6h. Pärast väljavõtmist lase seista 20-30 min ja siis lõika.

Jumalauta on soomekeelne sajataus.

Mulle jääb ka arusaamatuks, miks peab kasutama soomekeelset räigust ja sedagi veel vigaselt.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jumalauda

Liha tuleb ikka korralikult üles sulatada. Ise hoian vähemalt pool tundi veel toatemperatuuril enne ahju panemist. Need instruktsioonid paki peal unusta ära kui tahad pehmet ja mahlast liha mis juba kahvlipuudutuse peale tükkideks pudeneb.

Korralikku suletud potti pane liha, mõned sentimeetrid vett põhja. Ise paneks tempi 120 ja vähemalt 6h. Pärast väljavõtmist lase seista 20-30 min ja siis lõika.

Jumalauta on soomekeelne sajataus.

Mulle jääb ka arusaamatuks, miks peab kasutama soomekeelset räigust ja sedagi veel vigaselt.

No nüüd ehk oskab õigesti kasutada. See “miks peab” on ilmselt pigem retooriline küsimus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle jääb ka arusaamatuks, miks peab kasutama soomekeelset räigust ja sedagi veel vigaselt.

Sest harimatutele inimestele meeldib tihtipeale särada selliste väljenditega, mille tähendust ega kirjapilti nad ei tea.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hiljuti lugesin fb toidu grupist kus üks proua tegi “klasuuri” kringlile. Juhuslikult ka sealt “jumalauda” riigist.

+2
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

150* juures ei küpsegi 1,5-kilone tükk nii kiirelt ära, saati veel korralikult sulamata. Miks nii madalal temperatuuril üritasid?

150* tähendab +150°C, jah? Pole kunagi näinud niisugust tärnikasutust, aga see selleks.
+150°C on madaltemperatuuril KÜPSETAMISEKS viimane minimaalne temperatuur, aga kes siin +120°C tegi, vat see ei ole küll lihale õige kuumus. Pigem mingitele küpsetistele või purkide desinfitseerimiseks.

Külmutamise-sulatamise rusikareegel: külmuta kiirelt, sulata aeglaselt.

0
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

150* juures ei küpsegi 1,5-kilone tükk nii kiirelt ära, saati veel korralikult sulamata. Miks nii madalal temperatuuril üritasid?

  1. 150* tähendab +150°C, jah? Pole kunagi näinud niisugust tärnikasutust, aga see selleks.

    +150°C on madaltemperatuuril KÜPSETAMISEKS viimane minimaalne temperatuur, aga kes siin +120°C tegi, vat see ei ole küll lihale õige kuumus. Pigem mingitele küpsetistele või purkide desinfitseerimiseks.

    Külmutamise-sulatamise rusikareegel: külmuta kiirelt, sulata aeglaselt.

Tehakse sealiha ka alla 100 kraadi juures. Liha sisetemperatuur peab küpsetamise lõpuks olema 70 kraadi. Pulled pork/rebitud sealiha teen näiteks 100-110 kraadi juures.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei ole toiduainete tehnoloog ega ka mitte kokaharidusega, aga tean ka, et külmunud liha ei panda ahju.

Kõige lihtsam on osta poest mitte külmutatud, värske liha. Parim on maitsestamata ja kamaraga liha.

Mina teen nii: Hoian liha toa temperatuuril vähemalt tund aega. Kamara lõikan ruuduliseks. Maitsestan soola ja pipraga. Ajan ahju tulikuumaks. Ja siis panen ahjupotiga umbes 15-minutiks kõrgele kuumusele. Selleks, et lihal mahlad peetuksid. Seejärel keeran kuumuse ca 150 (või veel madalama) peale. Tähtis, et vaikne mulksumine ikka toimuks. Ja siis lasen ahjus küpseda nii kaua kui võimalik. Kolm tundi vähemalt. Kui on suur lihatükk ja aega on, siis kauemgi. Lõpus tõstan kuumuse korraks uuesti kõrgeks, kui on näha, et pealt ei ole piisavalt pruunistunud ja krõbe.

Liha ahjust väljavõttes lasen lihal rahuneda veel vähemalt 15 minutit.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõige lollikindlam on teha liha ahjupotis koos kapsastega (liha eelnevalt ikka marineerida). Kapsas haub mul koos õunamahlaga ahjupotis kaane all, nii liha kui kapsad saavad head ja maitsekad. Liha jääb pehme ja mahlane. Hoian 170 peal kuskil 2,5 tundi, on ka 3 olnud.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõige lollikindlam on teha liha ahjupotis koos kapsastega (liha eelnevalt ikka marineerida). Kapsas haub mul koos õunamahlaga ahjupotis kaane all, nii liha kui kapsad saavad head ja maitsekad. Liha jääb pehme ja mahlane. Hoian 170 peal kuskil 2,5 tundi, on ka 3 olnud.

Mina näiteks ei taha kapsamaitselist praeliha (ega ka lindu). Liha-kapsad teen ikka eraldi.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tehakse sealiha ka alla 100 kraadi juures. Liha sisetemperatuur peab küpsetamise lõpuks olema 70 kraadi. Pulled pork/rebitud sealiha teen näiteks 100-110 kraadi juures.

Jah, aga selle liha valmimiseks ei arvesta sa ometi 2,5 tundi isegi siis, kui ta oleks olnud täiesti sulanud 🙂
Kui tahad 2+ tunniga liha valmis saada, peab temperatuur olema kõrgem.  Tuleb ajada kiiremalt küpsema ja siis veidi temperatuuri alandada, et vaikselt edasi säriseks.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina teen kogu aeg külmunud metsloomalihast, külmunud mägiveiselihast jm. külmunud lihast. Minu nipp on selles, et esiteks sulatad aeglaselt üles toatemperatuurile ja seejärel tavalisel pannil pruunistad maksimumkuuusel kõik küljed kiirelt üle, et liha poorid kinni küpseksid ja mahlad välja ei läheks. Siis maitsestad. Seejärel paned kas ahjupotti vm. hauduma. Selleks, et lollikindlat liha teha, ära püüa kuivalt küpsetada, vaid pane ahjupotti mingi leeme sisse. Kui liha on piisavalt rasvane, võiks ka ahjukott toimida, kui aga liha on taine, siis misiganes vedelik ( vesi, õlu, vein, vahukoor) teeb liha kordades maitsvamaks.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul oli >1,5 kg seakaelakarbonaadi tükk ahjus 5-6 h klaasist ahjupotis. hea pehme ja mahlane. enamus ajast natuke alla 100 kraadi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jumalauda

Jumalauta on soomekeelne sajataus.

Või et kohe sajatus, räigus… On ikka tarkade klubi küll.

Tavaline ahhetus on (jumal appi, appikene).

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jumalauda

Jumalauta on soomekeelne sajataus.

Või et kohe sajatus, räigus… On ikka tarkade klubi küll.

Tavaline ahhetus on (jumal appi, appikene).

Jumalauta on karkea kirosana. Konteksti, miks nii, ei tea. Võin uurida. Olin ise ka üllatunud, sest otsetõlkes on tõesti jumal aita.
Eesti keeles hüüa “tule, taevas, appi!” nii dramaatiliselt kui tahad, aga sel ei ole kuidagi halba või solvavat varjundit. Selle “jumalauta” peale on pesueht soomlane väga pahasti vaadanud (ja ka jorisenud verbaalselt SELLISE väljendi kasutamise peale), enal iga teine sõna v!ttu ja kolmas perkele. Ehk siis pole mingi müürililleke.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jumalauda

Jumalauta on soomekeelne sajataus.

Või et kohe sajatus, räigus… On ikka tarkade klubi küll.

Tavaline ahhetus on (jumal appi, appikene).

Jumalauta on karkea kirosana. Konteksti, miks nii, ei tea. Võin uurida. Olin ise ka üllatunud, sest otsetõlkes on tõesti jumal aita.

Viitsid uurida? Huvitav oleks teada. Arvasin ka, et see on “jumal aita” vms.

NB lihast ka – kui poolkülmunud tükk ja 150 kraadi, oleks pidanud varuma 4-5 tundi aega. Nüüd oled targem, järgmine liha tuleb parem.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul oli >1,5 kg seakaelakarbonaadi tükk ahjus 5-6 h klaasist ahjupotis. hea pehme ja mahlane. enamus ajast natuke alla 100 kraadi.

Huvitav, kes need inimesed siis siin Eestimaal on, kes elektrihinna tõusu pärast muretsevad?

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul oli >1,5 kg seakaelakarbonaadi tükk ahjus 5-6 h klaasist ahjupotis. hea pehme ja mahlane. enamus ajast natuke alla 100 kraadi.

Huvitav, kes need inimesed siis siin Eestimaal on, kes elektrihinna tõusu pärast muretsevad?

ilmselt sina

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jumalauda

Jumalauta on soomekeelne sajataus.

Või et kohe sajatus, räigus… On ikka tarkade klubi küll.

Tavaline ahhetus on (jumal appi, appikene).

Jumalauta on karkea kirosana. Konteksti, miks nii, ei tea. Võin uurida. Olin ise ka üllatunud, sest otsetõlkes on tõesti jumal aita.

Eesti keeles hüüa “tule, taevas, appi!” nii dramaatiliselt kui tahad, aga sel ei ole kuidagi halba või solvavat varjundit. Selle “jumalauta” peale on pesueht soomlane väga pahasti vaadanud (ja ka jorisenud verbaalselt SELLISE väljendi kasutamise peale), enal iga teine sõna v!ttu ja kolmas perkele. Ehk siis pole mingi müürililleke.

No kui kogu aeg kuradid ja roppused lendavad, siis jumala appikutsumise peale muidugi surevad maha. Jumalasõna on paganatele ja paharetiusulistele muidugi kurjuse tipp, eksole.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Arvan, et olen väga hea lihavalmistaja, seega pakun ka välja suurima veana liiga lühikese kûpsetusaja. See osaline kûlmumine ei mängigi nii suurt rolli (ise küll nii ei tee), aga ilmselt see liha sulas sul üles täielikult kuskil 45 min pärast ja alles siis hakkas mingi kûpsemisprotsess. Ma arvestan igasugusele lihale alati min 3-4 h, nii madala temp juures rohkemgi. 100-kraadises ahjus liha valmimiseks arvestan ca 8h. Õnneks on olemas kodus ka luksus valmistada liha puuküttega ahjus, seega elektrikulu pärast ei muretse.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja eelnevale lisaks veel, kasutan üldjuhul alati külmutatud liha, kuna varun sügisel suurema koguse sügavkûlma (veis, lammas, uluk), kust siis pikema aja jooksul hea võtta. Ja hoolimata külmutamisest on liha alati imemaitsev.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 33 )


Esileht Kodunurk Jõululiha ebaõnnestus