Esileht Ajaviite- ja muud jutud Juudi surnuaia traditsioon

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: Juudi surnuaia traditsioon

Postitas:
Kägu

Juudid panevad surnuaial käies lille asemel väikese kivi hauaplaadile. Ilus komme.
Aga küsimus tekib sellest, et ükski hauakivi pole nende kivide all ka lausa lookas. Kas vahepeal siis korjatakse osad neist ära?
Lillega on lihtne – närtsib ära ja visatakse minema. Aga kuidas kivist aru saada, millal peaks vähemaks võtma?

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Juudid panevad surnuaial käies lille asemel väikese kivi hauaplaadile. Ilus komme.

Aga küsimus tekib sellest, et ükski hauakivi pole nende kivide all ka lausa lookas. Kas vahepeal siis korjatakse osad neist ära?

Lillega on lihtne – närtsib ära ja visatakse minema. Aga kuidas kivist aru saada, millal peaks vähemaks võtma?

Kuna ma ei olnud sellest kombest varem kuulnudki, siis googeldasin kohe. Väga huvitav ja sisukas komme paistab olema, läbi mõeldud. Mina sain aga küll pigem aru nii, et need kivid jäävadki hauale, et sümboliseerida igavest mälestust ning vanadel haudadel pidid korralikud kuhjad olema. Äkki need hauad, millest sa rääkisid, on mingid uued ning pole veel kogunenud kive?

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Kuna ma ei olnud sellest kombest varem kuulnudki, siis googeldasin kohe. Väga huvitav ja sisukas komme paistab olema, läbi mõeldud. Mina sain aga küll pigem aru nii, et need kivid jäävadki hauale, et sümboliseerida igavest mälestust ning vanadel haudadel pidid korralikud kuhjad olema. Äkki need hauad, millest sa rääkisid, on mingid uued ning pole veel kogunenud kive?

Ma räägin Rahumäe teel olevast juudi surnuaiast. Osa haudu on ikka väga vanad. Seal on pandud maksimaalselt nii 20 kivi, aga ma ei tahaks uskuda, et neid ainult 20 korda on seal mälestamas käidud. Siis mõtlesingi variante, et äkki eemaldatakse mingil konkreetsel puhul (uus aasta, kadunukese sünnipäev jms) ja hakatakse uuesti koguma – mis ka ei tundu kuidagi mõttekas, et kuhu need siis visata, haua kõrvale maha ja prügisse ju imelik. Elu suur müsteerium!

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lähed, Tõstad kivi korraks üles, korjad lehed ära ja paned kivi tagasi. Kivi on taaskasutatav. See tarbimine on ikka läinud juba nii ajudesse, et inimene otsib kohta, kuhu visata ära midagi, mida saab veel kasutada, peaasi, et uue saaks tuua.
Mis teeb kivi vanaks, et teda peaks äraviskama?

0
-13
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lähed, Tõstad kivi korraks üles, korjad lehed ära ja paned kivi tagasi. Kivi on taaskasutatav. See tarbimine on ikka läinud juba nii ajudesse, et inimene otsib kohta, kuhu visata ära midagi, mida saab veel kasutada, peaasi, et uue saaks tuua.

Oh aeg, see läks küll teemast mööda nüüd! Pole seal mingeid lehti, mida koristada…

Hauale minnes on inimesel kivike kaasas (nii peopesasuurune või väiksem, enamasti lapik kivike) ja see asetatakse hauakivi peale.
https://www.jcam.org/Pages/Foundation/Education/articles/stones-left-on-monuments.php
googelda pilte nt little stones on jewish cemetery

Ma ei arvagi, et neid peaks ära viskama, aga kui haual käivad mitu eri inimest näiteks iga nädal ja alati kivikese viivad, et siis saab neid sinna ju väga palju. Samas minu vaatluse all olevas surnuaias on neid kivikesi max 20.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Loed ehk uuesti teema läbi ja kustutad oma absoluutselt teemast mööda vastuse?

+11
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Loed ehk uuesti teema läbi ja kustutad oma absoluutselt teemast mööda vastuse?

Palun, ehk ei ole vaja jälle kustutada. See kustutamisehaigus on üks hirmus haigus.

+7
-1
Please wait...

Postitas:
Milvi Kiisu

Ei tea ja ka ei huvita teise rahva kombed, mida harrastatakse meie maal. Ei teki positiivset emotsiooni. Hoopis rohkem teeb muret, et kaovad meie rahva kombed. Võib juhtuda, et moslemihordid võtavad üle meie maa. Ei taha mõeldagi, mis siis hakkab juhtuma meie surnuaedadel.

+3
-20
Please wait...

Postitas:
Kägu

Aga kas te seda juudi traditsiooni teadsite, et abielus naised kannavad peale abiellumist avalikus kohas ainult parukat, päris juukseid võib ainult abikaasa näha? Ma sain hiljuti teada, väga huvitav info jälle.

+7
-2
Please wait...

Postitas:
Milvi Kiisu

Aga kas te seda juudi traditsiooni teadsite, et abielus naised kannavad peale abiellumist avalikus kohas ainult parukat, päris juukseid võib ainult abikaasa näha? Ma sain hiljuti teada, väga huvitav info jälle.

Kahju, et osa kristlasi pole suutnud loobuda moslemitele omastest rumalustest. Mina austan lõpuni vaid luterlasi, kuna meie oleme suutnud käia kaasas ajaga.

0
-11
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina nägin seda hiljuti ühes filmis – Sõnakuulmatus (Disobedience). Oli omapärane tõesti, et rätiku saab asendada ka parukaga, no pea kaetud ikkagi, eksole.
Kaks Rachelit (Weisz ja McAdams) mängisid seal endist armastajapaari.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Oh aeg, see läks küll teemast mööda nüüd! Pole seal mingeid lehti, mida koristada…

Hauale minnes on inimesel kivike kaasas (nii peopesasuurune või väiksem, enamasti lapik kivike) ja see asetatakse hauakivi peale.

https://www.jcam.org/Pages/Foundation/Education/articles/stones-left-on-monuments.php

googelda pilte nt little stones on jewish cemetery

Ma ei arvagi, et neid peaks ära viskama, aga kui haual käivad mitu eri inimest näiteks iga nädal ja alati kivikese viivad, et siis saab neid sinna ju väga palju. Samas minu vaatluse all olevas surnuaias on neid kivikesi max 20.

Mina näiteks käin sugulaste haudadel 1-2x aastas. Miks peaks keegi iga nädal surnuaial käima?
Kui kaugem sugulane tulebki kord aastas, siis ongi 20 aasta peale 20 kivi…
Tõesti, hetkel on elus veel mu vanemad ja lapsed ja abikaasa ka. Surnuaial on vanavanemad ning neile eelnevad põlvkonnad.

+1
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei tea sellest traditsioonist midagi, aga lihtsalt pakun, et äkki tänapäeval kõik juudid ei järgi seda traditsiooni? Kõik, kes käivad, lihtsalt ei vii kivi? Võib ju olla ka, et maetud juudil olid enamus hoopis eestlastest või venelastest tuttavad, kes viivad lilli. Kas lilli sellel surnuaial üldse polnud?
Oh jah, tuletab meelde, et see on üks asi, mis mul tegemata. Ma sõidan päris tihti sealt surnuaiast mööda ja mõtlen, et peaks ükskord tulema sinna jalutama, vaataks juudi surnuaeda. Mulle meeldib surnuaedades jalutada, kui töö tõttu eri Eestimaa paigus vahel tunnike vaba aega jääb ja on ilus ilm, kasutan seda tihti just kohaliku surnuaia külastamiseks. Millised on selle kandi perekonnanimed, millised on hauakivid … See on eri piirkondades päris erinev.

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma olen kuulnud, et juudid maetakse nii, et nad on hauas istuvad asendis.
Kivide kohapealt, ma arvan, et need vajuvad laiali, väiksemad viib tuul kaugemale jne.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Moslemeid maetakse nii. Juute maetakse minu teada siiski meile tavapärases asendis.
Veel huvitavat: https://www.ejc.ee/templates/articlecco_cdo/aid/1893260/jewish/Leina-seadused.htm

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Moslemeid maetakse nii. Juute maetakse minu teada siiski meile tavapärases asendis.

Moslemitest vähemalt sunniidid maetakse lamavas asendis.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kivide kohapealt, ma arvan, et need vajuvad laiali, väiksemad viib tuul kaugemale jne.

Juudid maetakse islamimaades ilma kirstuta(lina sees) või nii, et osaline kontakt surnu ja maa vahel on.
Seda teemat googeldades lugesin nii välja.
Kive pannakse ka hauda kaasa.
Ja nende kivide kohta sain aru nii, et hauale viiakse vaid Jeruusalemmas toodud kive. Et see on nende juurtega seotud. Igasugu suvaline kivi ei sobigi. Sugulased pidid neid lähedaste jaoks reisides kaasa vedama.
Ehk seepärast neid seal vähe ongi, kuna reisitakse harva ja õigeid kive pole igalühel koguaeg võtta!?

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Seda teemat googeldades lugesin nii välja.

Kive pannakse ka hauda kaasa.

Ja nende kivide kohta sain aru nii, et hauale viiakse vaid Jeruusalemmas toodud kive. Et see on nende juurtega seotud. Igasugu suvaline kivi ei sobigi. Sugulased pidid neid lähedaste jaoks reisides kaasa vedama.

Ehk seepärast neid seal vähe ongi, kuna reisitakse harva ja õigeid kive pole igalühel koguaeg võtta!?

See on täiesti geniaalne järeldus!!!! Täpselt – kivi peab olema Pühalt Maalt toodud!

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

No üks loogiline oletus on veel – kuna kivi ei närtsi, siis võibolla tuuaksegi sinna kivi ainult esimesel korral, edaspidi on “sinu” kivi juba seal kohapeal ja sina enam juurde ei too? Nii et kui haual on 20 kivi siis on seal käinud mälestamas 20 erinevat inimest? Lihtsalt oletan.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Muhhahhhaa 🙂 No juudil ja juudil on ikka vahe ka sees. Minu klassiõdede emad küll omal ajal parukatega ei käinud ega käi nüüd ka juutidest klassiõed nendega.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina küll midagi sellist kuskilt ei lugenud. Mainiti vaid seda, et eriti hea on Jeruusalemmast toodud kivi.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Juudi usundeid on erinevaid, on ortodoksid – minu arust on need kaabudega ja lokkidega, on konservariivne, aga ka liberaalne suund.

+1
0
Please wait...

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Juudi surnuaia traditsioon