Esileht Erivajadustega laps Kahtlustan autismi

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: Kahtlustan autismi

Postitas:

Laps on 1,8 aastane. Kandsin raseduse üle ja lõpuks tehti erakorraline keiser, sest tal oli hapnikupuudus. Siis tehti igasugused uuringud, tunnistati terveks. Nüüd on laps juba ligi 2-a vana ja olen märkama hakanud viimase kuu jooksul imelikku käitumist. Ta kordab sõnu, on ainult u 10 sõna, mida ta oskab öelda. Kõne on ebaselge ikka veel. Kõik sõnad on ühe kaupa, kusjuures korrutab sõnu mitukümmend korda järjest. Lehvitab kätega, lükates need taha ja teeb linnu moodi lehvitamist. Ise sööb väga vaevaliselt. Pigem keeldub toidust, kui ise sööb. Samas kaalult on normaalses suuruses. Mängib enamasti üksi, ka teiste laste seas pigem üksi ja kindlate asjadega. Võib mängida üsna kaua sama asjaga. Ülejäänud mänguasjade vastu eriti huvi ei tunne. Ka näitamise peale ei huvitu. Taob endale vastu pead. Varem lõi pead nt põranda või voodi vastu. Pole veel perearstile läinud, aga mõtlen, et miski on nihu lapsega. Oskab kõndida ja joosta, aga viimased kuu aega nt roomab põrandal vaheldumisi kondimisega ja kaputab, kuigi keelan. Vahel tundub, et ka ikka koogab enduselt kuigi enam vist ei peaks selles eas? Kas on võimalik, et lapsel on autismi jooned või kujutan seda lihtsalt ette? Olen esimest korda ema. Lapse isa suguvõsas on päris mitmel sugulastel esinenud skisofreeniat.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Hmm, no siis on minul ka autist. Laps 1a6k, ütleb ainult 3 sõna. Kõnnib ja jookseb ilusti, aga mõnikord roomab ja käputab. Ei keela, las liigub nagu tahab. Minu oma sööb ka ise vaevaliselt, lusika pealt pudeneb lihtsalt maha. Kui laseksin ise süüa, siis topiks lihtsalt käega suhu. Üldjuhul annan talle ise. Kruusist oskab küll ise juua. Pea tagumine oli ka väikest viisi päevakorral, aga see on nüüdseks möödas.

Arst siiani midagi kummalist pole arvanud, kõne areng on lastel erinev,.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps ka selles vanuses üle 10 sõna ei rääkinud ja ma ei eeldanudki seda. Nii kui kaks sai hakkas vägisi sõnu ritta seadma.
Vastu pead või pea millegi vastu tagumine on faas, tavaliselt lihtsalt põhjusel, et laps ei suuda end piisavalt verbaalselt väljendada. Meil see umbes sellel ajal lõppeski. Algas ca aastaselt. Minu laps vajab veel tänagi (2aastaselt) söömisel veidi abi, eriti kui tegu ei ole meelepärase toiduga.
Miks sa tal käputamist ja roomamist keelad? Minu laps aeleb pidevalt mänguliselt põrandal.
Ma arvan, et sa näed tonte… Kontrollimine ei tee muidugi kunagi paha aga…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Päriselt????? Sa mõtled ikka julmalt üle. Minu 1a9k on sarnaseid käitumisjooni. Erinevuseks see, et ei tao oma pead kuskile ja ei kooga. Kusjuures meie fb beebigrupis on neid lapsi palju kes pead kuskile taovad vms. Vaevalt nad kõik autistid on. Pigem ei oska nii väikesed veel piisavalt hästi oma emotsioone välja näidata ja siis käituvad nii. Käputab meil vahel nalja pärast, ise naerab samal ajal. Taasavastas selle siis kui üks õhtu laua alt läbi roomas/käputas. Üle 10 sõna ei ütle, kuid saab aru kõigest mis talle räägitakse ja mis tal teha palutakse. Tal ka omad kindlad lenmikud asjad millega mängib. Vahel unustab ennast lausa pooleks tunniks nt klotsidest torni ehitama. Teine kord ei viitsi seda 5 minutidki teha. Kuna ta meil peres üksik laps hetkel veel ja lasteaias alles hakkab käima, siis on ka harjund üksi mängima. Teiste laste seltsis alguses jälgib ja mängib ka üksi ja siis mingi hetk lööb kampa. Sööb ise küll aga söögiisu kõikuv (hammaste tuleku ajal söögiisu kehv vahel). Söömisega on paljudel lastel probleeme mingis vanuses. Uute asjadega harjumine jne. Muidy on väga rõõmus ja seltsiv, räägib omas keeles pikad jutud meile maha ja mürada meeldib palju. Mingeid kahtlaseid klaasistunud pilgul tühjusesse vaatamist jms pole olnud. Sa tõesti mõtled üle.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on kaksikud, juba teismelised. Sündides oli samuti hingamisega raskusi, said lisahapnikku. Rääkima hakkasid hilja, alles peale 3 a. Peade tagumise periood oli samuti u sel ajal. Ei ole autistid.
Autistlik laps on peres ka, aga tema hakkas peale 2 a rääkima ja mingit peatagumise periood ei olnud. Ainuke asi siin sarnane, et ise süüa ei tahtnud, ise hakkas sööma alles 4 aastaselt. Võib olla täitsa vabalt mööduv nähe, ära üle muretse, lapsele mõjub sinu asjatu stress kordi hullemalt kui mistahes veidravõitu arenguetapp.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.11 22:17; 01.12 15:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui sa inglise keelt oskad, siis vaata videosid youtubest “early signs of autism”. Olulised momendid on pigem need, kas ta loob pilkkontakti, kas reageerib kõnetamisele, kas mõistab kõne kui sa annad mingeid korraldusi, kas ta matkib täiskasvanuid…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps ka ütles selles vanuses vähe sõnu. Ja kätega lehvitab siiamaani – 8-aastaselt. Mingit ühele asjale keskendumist tal ei olnud. Söömine oli ka kehv (mul on mõlemad lapsed elanud terve teise eluaasta õhust ja armastusest :)).
4-aastaselt oli tal u 25 sõna. ,5 aastaselt algasid põhjalikumad uuringud. Lapsel tuvastati kõnehäire ja mitte midagi muud. Hakkasime asjaga tegelema. Koolipikendus ja õpiraskustega laste klass. Nii et ei pruugi kõik väga hästi minna.
Kui ema süda rahule ei jää, mine järgmise spetsialisti juurde.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas just autism, kuid mina räägiksin küll mõne pädeva spetsialistiga, kas perearsti või psühhiaatriga. Kõne kõneks, kuid üht-teist tähelepanuväärivat oled lisaks loetlenud. Kena, et sa oskad ise kahtlustada. Siis saab ka vajadusel aidata.
Parem ikka varem kui hiljem, eriti sellise päriliku haiguse võimalikkuses. Ehk tehakse sellel juhul mingid uuringud, ma ei tea.
Kui laps ei saa õigel ajal oma ajule vajalikku tuge, siis pärast ei pruugi tasa teha saadagi. Igasugused komisjonid ja erilasteaiad-koolid on ju lapsi täis – kusagilt nad tulevad. Enamasti pole keegi kaheselt mingit ilmingut tählepanuväärseks nende käitumises pidanud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ta kordab sõnu, on ainult u 10 sõna, mida ta oskab öelda. Kõne on ebaselge ikka veel. Kõik sõnad on ühe kaupa, kusjuures korrutab sõnu mitukümmend korda järjest. Lehvitab kätega, lükates need taha ja teeb linnu moodi lehvitamist. Ise sööb väga vaevaliselt. Pigem keeldub toidust, kui ise sööb.

Minu meelest on see kõik väga iseloomulik käitumine selles vanuses. Ja mis puutub teistega koos mängimisse, siis 2-aastased enamasti ei mängigi veel ühiseid mänge, vaid omaette (st mängivad küll kõrvuti, aga mitte koos). Selles vanuses hakkavad välja kujunema ka mänguasjade eelistused, nii et laps mängib sellega, mis talle endale meeldib, mitte tingimata nendega, mis talle teiste poolt ette antakse.

Last mõnele spetsialistile näidata muidugi võid, aga minu kogemus nelja lapse emana ütleb küll, et diagnoosid üle. Ilmselt tegid erakorraline keiser ja lapse hapnikupuudus sind juba ennetavalt ettevaatlikuks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on kodus sama vana poiss. Ütleb 3 selget sõna. Samas, aru saab põhimõtteliselt kõigest (vii, too, anna, tee, aita jne). Sööb ise.
Pea tagumine hakkas umbes 1a2k vanuselt. Seda teeb ta siis, kui ei suuda ennast väljendada. Ja siis ka kui kui ei saa, mida tahab. Sõnu on vähe, aga väljendusoskus väga hea. Üldiselt saame 90% juhtudest aru, mida ta soovib.
Roomab ka mõnikord nalja pärast või kui autodega mängib. Ma ei muretse. Näen iga päev kuidas ta pisikesi asju juurde õpib ja meid kogu aeg “abistab”.
Seega teemaalagataja laps kõlab minu jaoks küll üpris tavalisena.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Käi spetsialisti juures ära: kahtlus mürgitab, hakkad märke otsima sealt, kus neid ei ole.
Ma tegelikult soovitaks neuroloogi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, soovitan ka neuroloogi juures käia. Aga arvan ka, et nt kõne asjus muretseda on veel vara. Katsu rohkem jälgida seda kõnest arusaamist ja tähelepanu pööramist, “oma maailma sukeldumist”. Teiste lastega koos mängima õpitaksegi alles kuskil 3-aastaselt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siit foorumist sa abi ei saa, sest sina räägid, mida su sisetunne ütleb, aga teised ei näe, et sul laps tõesti teeb asju imelikult teistmoodi.

mina emana oman sisetunnet oma lapse suhtes, ma teadsin et ta on autist ja ath juba 6kuusene kui ta oli, teadsin. Nii väikest loomulikult keegi ei diagnoosi, aga neuroloogi pilgust nägin, et ta teab,et mu laps on teistmoodi juuba aastaselt. ja 3 aastaselt sai diagnoosid juba kätte, nüüd juba koolilaps, ravimid peal, koolis meeldib, väikeklass, autstlikud jooned vähenesid ca 6aastaselt, psühhiaater isegi imestas. Aga ATH jäi, ja ikka julm variant meil, põrgu on vahel meil kodus…
Nii et mine neuroloogile ja lase uurida, äkki näitag uh peast midagi (mida ma ei usu) ja siis kolmeselt psühhiaatrile.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 30.11 11:45; 30.11 11:53; 01.12 00:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nii väikese puhul on väga raske mingeid järeldusi teha

meil on lapseeas diagnoosimine ju lapsekingades, praktiliselt sama mis arengumaades.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 30.11 11:45; 30.11 11:53; 01.12 00:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps on raske puudega autist ning ta käitus väikelapsena tõesti samamoodi. Välja arvatud see, et ta õppis siiski lausetega rääkima ja pilkkontakt oli tal ka väga hea. Areng toimus kuni 3 eluaastani normaalselt ja siis jäi seisma ning on siiani 3-aastase tasemel.

Mingi sünnitrauma ja hapnikuvaegusega ei ole siin seost. Minul oli väga kerge sünnitus ja minu lapse aju on täpipealt samasugune nagu iga terve inimese aju. Mingit kahjustust ei ole võimalik tuvastada.

Loodame muidugi, et sinu laps on ikkagi terve. Aga kui ei ole, siis ma ütlen sulle, et see ei ole veel mingi maailma lõpp. Puudega lapse emal on ka õigus elada õnnelikku elu ja tänapäeval on see täiesti võimalik.
Mine julgesti arsti juurde. Ega sellest midagi hullemaks ei lähe.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 30.11 13:56; 01.12 09:31; 01.12 14:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Töötan igapäevaselt autistlike väikelastega ja soovitan teemaalgatajal kiirkorras pöörduda neuroloogi poole. Sinu lapse käitumises on iseäralike jooni, eriti see kätega lehvitamine nt. Ka muud käitumisjooned viitavad autismile, kui need esinevad tunduvalt intensiivsemalt kui tavalapsel. Seda on kirjelduse järgi raske tuvastada, selleks on vaja spetsialistil last vaadelda. Väga tihti siiski vanemate kahtlused on õiged. Ja varajane märkamine ja teraapia on see mis sinu last aitab.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.11 22:08; 01.12 13:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nii väikese puhul on väga raske mingeid järeldusi teha

meil on lapseeas diagnoosimine ju lapsekingades, praktiliselt sama mis arengumaades.

te võite mu surnuks miinustada, aga tõsiasi on, et Eestis pole neid, kes oleks professionaalsed diagnoosijaid. Psühhiaatria alles paar aastat tagasi leidis muu arstiteaduse juures oma koha, teil pole aimugi, mida “pärisarstid” vaimse poolega tegek´lejate kohta ütlesid.
See oli veel 5 aastat tagasi nii…

Seewaldis soovitatakse siiamaani ATH-del glütsiini käsimüügist osta…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 30.11 11:45; 30.11 11:53; 01.12 00:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Täiesti tavaline kahene.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Töötan igapäevaselt autistlike väikelastega ja soovitan teemaalgatajal kiirkorras pöörduda neuroloogi poole. Sinu lapse käitumises on iseäralike jooni, eriti see kätega lehvitamine nt. Ka muud käitumisjooned viitavad autismile, kui need esinevad tunduvalt intensiivsemalt kui tavalapsel. Seda on kirjelduse järgi raske tuvastada, selleks on vaja spetsialistil last vaadelda. Väga tihti siiski vanemate kahtlused on õiged. Ja varajane märkamine ja teraapia on see mis sinu last aitab.

Kui sa töötad tõesti igapäevaselt autistlike väikelastega ja suhtled nende vanematega, siis ma panen sulle südamele, et niiviisi ei tohi vanematele peale hüpata.
Teadaannet või kahtlustust, et lapsel võib olla raske ja ravimatu terviseseisund, mis invaliidistab ta pöördumatult ja ilma igasuguse lootuseta paranemisele, tuleks vanematele edastada ettevaatlikult, väga valitud sõnadega ja lisada tuleb maksimaalselt suur kogus kaastunnet ja empaatiat. Kui sa seda ei suuda, siis ära parem üldse midagi ütle.
Kui vanemale selle autismikahtlustusega lihtsalt lajatada, siis kust sina tead, et see ema ei võta last sülle ja ei hüppa temaga lihtsalt katuselt alla?
Mina panin käe enda ja oma lapse elu külge, kui psühholoog mulle täiesti ükskõikselt ja hoolimatult teatas, et loomulikult on mu laps autist, see on ju ilmselge.
Nii ei tohi teha.
Hiljuti käis mu tuttav oma lapsega psühholoogi juures, toitumisnõustamisel. Psühholoog tegi testid ja uuringud ning nagu muuseas ütles emale, et kas teile ei tundu, et teie laps on natukene autistlik?
Nagu oleks see mingi tühiasi. Aga kas see oleks normaalne, kui lähed lapsega perearsti juurde vereproovi tegema ja perearst ütleb, et kas teile ei tundu, et teie lapsel on vähk?

Iseenesest on see õige, et tuleb arstide poole pöörduda ja uuringud ära teha. Aga see varajane märkamine ja teraapia on pullikaka. Minu laps on varakult märgatud ja kõik teraapiad saanud, aga see ei ole tama autismi vähemalgi määral muutnud. Ta on täpselt samasugune sügav autist 3-aastase arengutasemega. Mitte ükski teraapia seda ei muutnud ja ei muuda ka tulevikus.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 30.11 13:56; 01.12 09:31; 01.12 14:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Töötan igapäevaselt autistlike väikelastega ja soovitan teemaalgatajal kiirkorras pöörduda neuroloogi poole. Sinu lapse käitumises on iseäralike jooni, eriti see kätega lehvitamine nt. Ka muud käitumisjooned viitavad autismile, kui need esinevad tunduvalt intensiivsemalt kui tavalapsel. Seda on kirjelduse järgi raske tuvastada, selleks on vaja spetsialistil last vaadelda. Väga tihti siiski vanemate kahtlused on õiged. Ja varajane märkamine ja teraapia on see mis sinu last aitab.

Kui sa töötad tõesti igapäevaselt autistlike väikelastega ja suhtled nende vanematega, siis ma panen sulle südamele, et niiviisi ei tohi vanematele peale hüpata.
Teadaannet või kahtlustust, et lapsel võib olla raske ja ravimatu terviseseisund, mis invaliidistab ta pöördumatult ja ilma igasuguse lootuseta paranemisele, tuleks vanematele edastada ettevaatlikult, väga valitud sõnadega ja lisada tuleb maksimaalselt suur kogus kaastunnet ja empaatiat. Kui sa seda ei suuda, siis ära parem üldse midagi ütle.
Kui vanemale selle autismikahtlustusega lihtsalt lajatada, siis kust sina tead, et see ema ei võta last sülle ja ei hüppa temaga lihtsalt katuselt alla?
Mina panin käe enda ja oma lapse elu külge, kui psühholoog mulle täiesti ükskõikselt ja hoolimatult teatas, et loomulikult on mu laps autist, see on ju ilmselge.
Nii ei tohi teha.
Hiljuti käis mu tuttav oma lapsega psühholoogi juures, toitumisnõustamisel. Psühholoog tegi testid ja uuringud ning nagu muuseas ütles emale, et kas teile ei tundu, et teie laps on natukene autistlik?
Nagu oleks see mingi tühiasi. Aga kas see oleks normaalne, kui lähed lapsega perearsti juurde vereproovi tegema ja perearst ütleb, et kas teile ei tundu, et teie lapsel on vähk?

Iseenesest on see õige, et tuleb arstide poole pöörduda ja uuringud ära teha. Aga see varajane märkamine ja teraapia on pullikaka. Minu laps on varakult märgatud ja kõik teraapiad saanud, aga see ei ole tama autismi vähemalgi määral muutnud. Ta on täpselt samasugune sügav autist 3-aastase arengutasemega. Mitte ükski teraapia seda ei muutnud ja ei muuda ka tulevikus.

Autism ei ole sama, mis vähk vms haigus. Tegemist on neuroloogilise eripäraga, millega tuleb lihtsalt arvestada ja elama õppida. Ma tean väga väga paljusid doktorikraadiga autistlike inimesi, kes on lõpetanud tavakoolid ja elavad nagu tavainimesed. Jah eks nende alluvatel ja perel on natuke keeruline. Ja enamasti ütlen ka kohe lapsevanematele, et näen nende lapse probleemide peapõhjusena autistlike jooni ja soovitan kohe erirühma ja teraapiatega alustada. Kaasa tundmine ja koos nutmine ei ole see, mis lapse arengut toetab.

Mis puutub konkreetselt teie lapse arengusse, siis tegemist on üliharuldase juhtumiga. Olles töötanud üle 100 erineva lapse ja noorega, ma pole mitte kunagi näinud, et laps teraapias ei arene. Enamik siiski hakkab poole aasta jooksul kõnet mõistma ja aasta jooksul rääkima ja seda ka siis kui laps isegi helile ei reageeri. Mõned hakkavad ka väga väga hästi rääkima ja saavutavad testimisel keskmisest kõrgemaid punkte (ennem teraapiat enamasti hinnatakse nende oskuste tase 1-2 a mahajäänuks). Jah on lapsi, kes ei hakka rääkima, kuid nende laste areng on juba algusest peale kulgenud suure hilinemisega ja enamasti on neil mingi geneetiline sündroom. Aga ka need lapsed arenevad. Seda et areng täielikult peatub juba 3 a lapsel kuulen küll esmakordselt, teismelistega on pisut teine lugu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.11 22:08; 01.12 13:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei tea, mida teie selle autismi all mõistate, aga minu silmis ei ole kergelt omapärased inimesed (tänapäeval tuntakse seda Aspergeri sündroomi nime all), kes on võimelised doktorikraadi omandama ja tavalist elu elama, mingid autistid. Selles mõttes ma olen nõus, et tegemist on neuroloogilise eripäraga, mida ei pea haiguseks pidama. Sellised inimesed võivad elada tavalist elu ja saada oma doktorikraadid ka ilma igasuguse teraapiata. Toetav kodu ja sallivad lähedased on nende puhul parem teraapia, kui ükskõik millised meditsiinilised vahendid. Samuti ei ole nii kergeid autistlikke jooni väikelapseeas tavaliselt võimalik diagnoosida, vaid enamasti avalduvad need koolieas.

Need autistid, kes väikelapsest peale oma pead vastu seina või põrandat peksavad, käsi lehvitavad ning ainult kümmekond sõna oskavad ja neid lõputult korrutavad, on ikkagi palju raskemas seisus, kui mingisugune neuroloogiline eripära.
Selliseid lapsi ja noori võite te näha igas toimetuleku-ja hooldusklassis ja selliseid täiskavanuid võite te näha hooldekodudes. Doktorikraadist ja tavaelust ei või selliste puhul juttugi olla. Nende tulevik on hooldekodu. Muidugi võib neid õpetada ja teraapiat teha, aga see ei muuda oluliselt midagi. Minu laps näiteks on koolis õppinud trükitähtedega lühemaid sõnu kirjutama ja lugema ja mina olen teda õpetanud riietuma ja ise wc-s käima ja eks ta on tasapisi muidki oskusi omandanud, aga ma ei näe, et see suures plaanis tema elu muudaks. Sügav puue ja täielik võimetus iseseisvaks eluks on tal sellest hoolimata. Tema ainuke tulevik on hooldekodu. Samasugune areng ja tulevik oleks tal olnud ka ilma teraapiateta. Ta ei ole üliharuldane. Enamik tema kooli-ja klassikaaslasi on samasugused. See on täiesti tavaline autism ehk Kanneri sündroom ja sellel ei ole teadaolevalt geneetilist tagapõhja.

Ma panen väikese lugemismaterjali ka siia juurde, et oma seisukohti põhjendada.

https://marialaada.wordpress.com/rehabilitatsioon/pervasiivsed-arenguhaired/

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 30.11 13:56; 01.12 09:31; 01.12 14:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei tea, mida teie selle autismi all mõistate, aga minu silmis ei ole kergelt omapärased inimesed (tänapäeval tuntakse seda Aspergeri sündroomi nime all), kes on võimelised doktorikraadi omandama ja tavalist elu elama, mingid autistid. Selles mõttes ma olen nõus, et tegemist on neuroloogilise eripäraga, mida ei pea haiguseks pidama. Sellised inimesed võivad elada tavalist elu ja saada oma doktorikraadid ka ilma igasuguse teraapiata. Toetav kodu ja sallivad lähedased on nende puhul parem teraapia, kui ükskõik millised meditsiinilised vahendid. Samuti ei ole nii kergeid autistlikke jooni väikelapseeas tavaliselt võimalik diagnoosida, vaid enamasti avalduvad need koolieas.

Need autistid, kes väikelapsest peale oma pead vastu seina või põrandat peksavad, käsi lehvitavad ning ainult kümmekond sõna oskavad ja neid lõputult korrutavad, on ikkagi palju raskemas seisus, kui mingisugune neuroloogiline eripära.
Selliseid lapsi ja noori võite te näha igas toimetuleku-ja hooldusklassis ja selliseid täiskavanuid võite te näha hooldekodudes. Doktorikraadist ja tavaelust ei või selliste puhul juttugi olla. Nende tulevik on hooldekodu. Muidugi võib neid õpetada ja teraapiat teha, aga see ei muuda oluliselt midagi. Minu laps näiteks on koolis õppinud trükitähtedega lühemaid sõnu kirjutama ja lugema ja mina olen teda õpetanud riietuma ja ise wc-s käima ja eks ta on tasapisi muidki oskusi omandanud, aga ma ei näe, et see suures plaanis tema elu muudaks. Sügav puue ja täielik võimetus iseseisvaks eluks on tal sellest hoolimata. Tema ainuke tulevik on hooldekodu. Samasugune areng ja tulevik oleks tal olnud ka ilma teraapiateta. Ta ei ole üliharuldane. Enamik tema kooli-ja klassikaaslasi on samasugused. See on täiesti tavaline autism ehk Kanneri sündroom ja sellel ei ole teadaolevalt geneetilist tagapõhja.

Ma panen väikese lugemismaterjali ka siia juurde, et oma seisukohti põhjendada.

https://marialaada.wordpress.com/rehabilitatsioon/pervasiivsed-arenguhaired/

Mulle tundub, et teemas on erinevate kogemuste ajendil tekkinud väike möödarääkimine. Autism tõepoolest pole haigus, vaid neuroloogiline eripära, kellel siis kuidas see avaldub, kuid pole välistatud, et autismiga võib KAASNEDA ka vaimse arengu mahajäämus, nagu siin kirjeldati: et laps on 3-aastase tasemel ja ei arene. Võib loomulikult nii olla, aga sellisel juhul on lapsel ka vaimupuue. Mingil määral loomulikult areneb ka tema, omades piirides. Olen ise töötanud nii täiskasvanud erivajadustega inimestega (sh autistidega, kel on lisaks autismile ka vaimupuue ja samuti kel seda ei ole – vahe on ilmne) kui hooldusasutuses viibivate lastega, aga ma mingil juhul ei jagaks autistlikke inimesi viisil, et keegi on rohkem või vähem autist. Oluline on, milline on nö inimese pakett tervikuna.
Nt minu enda laps, kes muidu on minu arvates suhetliselt leebelt autistlik, ei suuda kuidagi pliiatsiga kirjutama õppida sel lihtsal põhjusel, et ta ei suuda taluda kui käsi vastu paberit puutub. Arvestades, kui palju selline väike “kiiks” tema elus ümberkorraldusi ja tegematajätmisi põhjustab, ma ei leia, et see oleks kuidagi “teisejärgulisem autism”.
Aga teemaalgatajale jätkuvalt: üle muretseda ei maksa, jälgi, vajadusel konsulteeri spetsialistiga, aga selles eas käituvad paljud lapsed sarnaselt.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 29.11 22:17; 01.12 15:50;
To report this post you need to login first.
Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )


Esileht Erivajadustega laps Kahtlustan autismi

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.