Esileht Koroonaviirus COVID-19 Käitumisjuhis kerge nohu korral?

Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Teema: Käitumisjuhis kerge nohu korral?

Postitas:
Kägu

Andke nõu, kuidas on praegu õige käituda – ametlikud juhised tunduvad olevat igal pool eelmise aasta kevadest ja umbes sellised, et kui oled kõrges palavikus ja köhid, siis ole kodus ja kui surema hakkad, helista kiirabisse.
Selle nädala alguses tekkis lapsel kerge nohu. Tegin kiirtesti, see oli negatiivne, kooli siiski sel nädalal ei saatnud. Tean, et nohuga kodus on ka mitmed tema klassikaaslased. Eilsest mul endal sama lugu: ninas natuke kõditab, u korra tunnis ehk aevastan, nuusata otseselt veel vaja pole olnud. Muid sümptomeid pole.
Mida ma nüüd tegema peaksin? Võin teha kiirtesti kindluse mõttes muidugi endale ka, aga olen enam-vähem kindel, et mul on seesama lapse nohu ja test on negatiivne. Samas väikese tavanohuga ju ka tööle ei tohiks minna? Mõne päeva saaksin teha ka kaugtööd, nädala keskel peaksin siiski minema. Või käibki asi praegu nii, et iga pisikese nohuga ollakse nädal haiguslehel, kas perearst annab selle? Ja saadab testile? Või peaksin juba täna kuhugi helistama, et varem ametliku testi tehtud saaksin (tean, et mu perearsti on üsna võimatu telefonitsi kätte saada, eriti esmaspäeva hommikupoole)?
Olen ka vaktsineeritud, aga see vist pole hetkel oluline.

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ma arvan, et käi perearsti saatekirjaga ametlikult testimas ära, siis saad vähemalt öelda, et pole koroonaviirus.

AGA kuna sina selle nohu said lapse käest, siis järelikult on tegemist nakkushaigusega ja kuigi see ei ole koroona, oleks viisakas tõesti senikaua kodus end ravida, kuni sa seda nohu enam teistele edasi ei kanna. Ega ei ole mõnus olla nohus, jumala vastik tõbi. Ma olen alati mitte sallinud selliseid tegelasi, kes ronivad tööle teisi nakatama, silmapõletik, nohu, gripp jne. Istu kodus, saad ise kiiremini terveks ja väiksem võimalus mingeid tüsistusi saada, kui ringi ei rassi.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ma arvan, et käi perearsti saatekirjaga ametlikult testimas ära, siis saad vähemalt öelda, et pole koroonaviirus.

AGA kuna sina selle nohu said lapse käest, siis järelikult on tegemist nakkushaigusega ja kuigi see ei ole koroona, oleks viisakas tõesti senikaua kodus end ravida, kuni sa seda nohu enam teistele edasi ei kanna. Ega ei ole mõnus olla nohus, jumala vastik tõbi. Ma olen alati mitte sallinud selliseid tegelasi, kes ronivad tööle teisi nakatama, silmapõletik, nohu, gripp jne. Istu kodus, saad ise kiiremini terveks ja väiksem võimalus mingeid tüsistusi saada, kui ringi ei rassi.

Muidugi on nohu nakkushaigus, kui see just allergiline või krooniline pole. Ja sellega olen nõus, et nohu võib väga vastik tõbi olla, sellistel juhtudel olengi vähemalt esimesed päevad kodus olnud. Lihtsalt mul see praegune nohu on nii tagasihoidlik, et seda nagu polekski, st enesetunne on täiesti normaalne, midagi ninast ei tilgu ja saan nina kaudu hingata, st ravida pole ka nagu midagi. Võimalik, et homme polegi enam mingeid sümptomeid, kui on, siis olen kodus. Mul tekkis lihtsalt küsimus, kuidas ametlikult oleks õige käituda, kas peabki ka väga tagasihoidlike sümptomite korral kohe perearstile helistama ja testima praegu?
Samas on endiselt ju ka olemas teoreetiline võimalus, et mul ei ole see lapse käest saadud viirus, vaid hoopis midagi muud. Ja see, et lapse kiirtest oli valenegatiivne…
Ma vist mõtlen üle. Aga minusuguste jaoks olekski vaja kuhugi nähtavasse kohta internetti riputada uuendatud käitumisjuhised tavalistele inimestele. See, et “võtke ühendust perearstiga” reaalsuses ei tööta, sest sügisel on nohuseid palju ja perearstid ilmselgelt ei jõua kõigi nendega suhelda, lisaks on vaja tihti infot väljaspool perearsti tööaega.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

<p style=”text-align: left;”>Olen perearst.</p>
 

Jah, praegu peaks tegelikult iga väikese nohuga perearstile helistama ja perearst ka COVID-testile saatma. Nädalalõpul haigestudes võib helistada 1220, ka sealt suunatakse vajadusel testile — saab kiiremini, kui esmaspäeva ja perearstiga kontaktisaamist ootama jäädes.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, praegu peaks tegelikult iga väikese nohuga perearstile helistama ja perearst ka COVID-testile saatma. Nädalalõpul haigestudes võib helistada 1220, ka sealt suunatakse vajadusel testile — saab kiiremini, kui esmaspäeva ja perearstiga kontaktisaamist ootama jäädes.

Ma ei tea, mulle tundub see minu puhul praegu ressursside raiskamisena. Arvan, et teen siis pigem ise ka igaks juhuks kiirtesti täna (mis muidugi raiskab minu ressursse, aga tundub lihtsam ja kiirem).
Siit idee: võiks olla mingi haigekassa poolt vähemalt osaliselt doteeritud võimalus apteegist koduseid kiirteste soetada (neile, kes väga suure tõenäosusega koroonaviiruses pole, aga tahaksid siiski suuremat kindlust selles osas).

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul tekkis lihtsalt küsimus, kuidas ametlikult oleks õige käituda, kas peabki ka väga tagasihoidlike sümptomite korral kohe perearstile helistama ja testima praegu?

Ma arvan, et iga nohualgega küll ei pea perearstile jooksma. Tee kiirtest ja kui on väga vaja tööle minna, pane mask ette. See hoiab teisi.

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, praegu peaks tegelikult iga väikese nohuga perearstile helistama ja perearst ka COVID-testile saatma. Nädalalõpul haigestudes võib helistada 1220, ka sealt suunatakse vajadusel testile — saab kiiremini, kui esmaspäeva ja perearstiga kontaktisaamist ootama jäädes.

Ma ei tea, mulle tundub see minu puhul praegu ressursside raiskamisena. Arvan, et teen siis pigem ise ka igaks juhuks kiirtesti täna (mis muidugi raiskab minu ressursse, aga tundub lihtsam ja kiirem).

Siit idee: võiks olla mingi haigekassa poolt vähemalt osaliselt doteeritud võimalus apteegist koduseid kiirteste soetada (neile, kes väga suure tõenäosusega koroonaviiruses pole, aga tahaksid siiski suuremat kindlust selles osas).

Ma ütleksin, et see on väga mitme otsaga asi. Jah, kui lähed tegema testi, siis võrdlemisi suure tõenäosusega on see negatiivne ning sel juhul olekski justkui tegemist ressursiraiskamisega.

 

Teisest küljest on olnud üsna palju juhuseid, kus just sama tagasihoidlike sümptomitega patsiendid osutuvad siiski COVID-positiivseks ning pahaaimamatult ringi käies põhjustavad haiguspuhangu. Sellisel juhul on haigusest tekkiv ressursikulu palju kordi suurem, kui oleks olnud teha see üksainus test ja jääda positiivse tulemuse selgumisel isolatsiooni.

 

Kodused antigeeni kiirtestid annavad kahjuks võrdlemisi palju valenegatiivseid vastuseid. Seda eriti veel väheväljendunud sümptomite korral (nagu sageli on vaktsineeritutel). Kui lapsel oleks tehtud PCR-test, mitte kiirtest, võiks olla veidi kindlam, aga samuti muidugi mitte 100%.

 

Mina arstina soovitaksin siiski PCR-testi ära teha. Tõenäoliselt on tegemist rino- või muu suhteliselt süütu viirusega, aga kindlalt ei saa COVIDit välistada, kuni testi pole tehtud.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teeksin pcr testi, kui negatiivne, siis läheksin tööle nendeks tundideks, mis vaja.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

nohuga saadab perearst testile. kui on negatiivne , siis otsustate koos, kas jääd koju. Oleneb ju ka kus kohas töötad.

Hetkel on rinoviirust palju. Sellega on ka neel punane ja üsna valus.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

kiirtest võib olla vale positiivne või vale negatiivne.

Ka pcr testi puhul on võimalus vastuseks saada piiripeale. sellisel juhul  korratakse testi 2 päeva pärast.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul tekkis lihtsalt küsimus, kuidas ametlikult oleks õige käituda, kas peabki ka väga tagasihoidlike sümptomite korral kohe perearstile helistama ja testima praegu?

Ma arvan, et iga nohualgega küll ei pea perearstile jooksma. Tee kiirtest ja kui on väga vaja tööle minna, pane mask ette. See hoiab teisi.

Kas sama soovitaksid ka õpetajale?

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu lastel on ka terve selle ,, pandeemia ,, jooksul olnud mõned nohud. Suurem käis 3x aga rohkem pole viinud, sest lapsel oli niiii valus iga kord ja röökis lausa. Väiksemat pole kordagi viinud.
Minu arust iga väijese nohuga testimine on absurdne.
Soomes ilmselt mingi hetk muudetakse ka testimise juhend, sest juba praegu on kõik testimispunktid umbes, sest rinoviirus möllab täiega. On ka muid viiruseid kui koroona.

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu lastel on ka terve selle ,, pandeemia ,, jooksul olnud mõned nohud. Suurem käis 3x aga rohkem pole viinud, sest lapsel oli niiii valus iga kord ja röökis lausa. Väiksemat pole kordagi viinud.

Minu arust iga väijese nohuga testimine on absurdne.

Soomes ilmselt mingi hetk muudetakse ka testimise juhend, sest juba praegu on kõik testimispunktid umbes, sest rinoviirus möllab täiega. On ka muid viiruseid kui koroona.

Kõik alla 18-aastased lapsed saavad Eestis juba ammu teha soovi korral testi kurguloputusvedelikust — see ei saa küll mitte ühegi valemiga valus olla.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )


Esileht Koroonaviirus COVID-19 Käitumisjuhis kerge nohu korral?