Esileht Pereelu ja suhted Kaks last ühes toas- millised on reeglid?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 42 )

Teema: Kaks last ühes toas- millised on reeglid?

Postitas:
Kägu

Kirjutan siia situatsiooni, mis ajas mul närvi mustaks ja jään ootama teie kogemusi ning nõuandeid.

Mul jagavad tuba 14-aastane ja 8-aastane tütar. Kummalgi on oma voodi, koolilaud. Ühine on riietekapp ja kahe voodi vahel asuv pigem lai öökapp.

Öökapil on taim, küünal ja veel mingi asjake, mille on vanem tütar sinna valinud. Nüüd äsja tekkis ka nooremalt tuhin tuba korrastada, kaunistada, jne. Käis poes paari nipsasjakest ostmas, paigutas öökapile nn oma poole peale oma valitud taime ja väikse kaunistuse. Teisele poolele jäi vanema tütre valitud asjad.

Nii ja nüüd vaatan, et noorema poolt paigutatud kaunistused on ära korjatud, sahtlisse topitud. Küsin vanelat, et kuule, miks nii? Noh, tema arvates need ei sobinud ja ta tegi selle ka nooremale selgeks ja too oli nõus. Mis te arvate, kuidas see situatsioon tegelikult oli? Vanem sõitis kõvema hääle ja suurema tähtsusega lihtsalt üle nooremast, laitis need “titekad kaunitused” maha ja korjatigi ära.

Mina ütlesin, et nii pole õiglane, mõlemad peavad saama valida, millega ja kuidas kaunistada ühine öökapp. Kas jagavad kapi pooleks ja kubki oma poole või siis valivad mõned asjad, mis mõlemale meeldivad.

Vanema lapse poolt tõsteti suure vihaga noorema valitud asjad kapile tagasi ja hakkasid uksed paukuma…

Nooremat pole praegu kodus, ta ei tea sellest situatsioonist midagi.

Kuidas teie olete või oleksite sarnases olukorras käitunud?

+18
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sina otsustasid pisikeses kodus mitu last saada ja, samas, sul närvi mustaks?

Lapsed ju ei saa olukorra muutmiseks midagi teha …

+8
-47
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Mul ka 2 tütart jagamas tuba, vanusevahe on küll 2 aastat.

Ütleks, et ega siin mingit ühte moodust ega imenippi polegi olemas. On loomulik, et tuba jagades aeg-ajalt tekib kujundamise osas erimeelsusi, ühele tundub ikka, et teine peremehetseb ja tema on alla surutud jne. Samas see ei tähenda, et sina vanemana peaksidki mitte kunagi sekkuma ja laskma neil ise klaarida (kuigi vahel on seegi õige).

Ise olen püüdnud selliste vaidluste juures õpetada lapsi olukorda lahendama, tekitada põhimõtet “hundid söönud, lambad terved”. Näiteks kui üks laps teeb toas mingisuguse muudatuse, siis teen ettepaneku, et see muudatus võib alles jääda, kuid sel tingimusel, et nüüd ka teine laps omalt poolt midagi oma maitse järgi muuta võib. Näiteks pani noorem laps (kes kardab pimedust) tuppa led-valgustiribad. Vanemale lapsele see väga ei meeldinud, kuid ta leebus, kui ma ütlesin, et see-eest võib tema valida tuppa kardinad ja otsustada nende tegumoe.

Jälgi olukorda, ja kui tundub, et nad ikka vajaksid suuremat privaatsust, siis võiks võimalusi mööda seda ka tekitada. (nt kerge lükanduks, mis jagab ruumi pooleks vms)

+22
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

see on väljamõeldud teema ja ma ei suudaks isegi seda ema ette kujutada kes tuleb sellist asja perekoolist küsima. kuidas seni on hakkama saadud?

+6
-32
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Ma ka ei osanud selliseid olukordi lahendada. Aga nagu peaks et lapsel okas hinge ei jääks. Kuigi nüüd selgub et neid okkaid on neil ikka nii palju hinge jäänud. Täpselt sellised tühiasjad. Aga nende arust mitte.

+14
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No ma oleks enne draama-tekitamist noorema lapse seisukoha ära kuulanud ja siis otsustanud. Võib vabalt olla, et noorem leidsiki peale vanema õe ärakuulamist, et need asjad ei sobi ja on titekad.

Aga muidugi kui taim ka sahtlisse topiti, siis ma oleksin olnud veel kurjem kui teemaalgataja ja kõvasti lärmi löönud.

+12
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sina otsustasid pisikeses kodus mitu last saada ja, samas, sul närvi mustaks?

Lapsed ju ei saa olukorra muutmiseks midagi teha …

Esiteks, ära õienda, teiseks, jah, lapsed saavad oma suhtumist muuta, kolmandaks, ongi ema asi neile selgeks teha, mis on õige ja õiglane ja mis mitte.

PS: ma ei ole teemaalgataja, aga oleksin asja ilmselt samamoodi lahendanud. Kui vanem laps vihastab selle peale, siis on see tema probleem. Kui ta ei oska oma vihaga toime tulla, ma võin juhendada. Aga kuna need asjad ikkagi tagasi tõsteti – sest valikus on ka, et ei tõstetagi – siis järelikult ta sai asjast aru ja tal oli lihtsalt vaja natuke ventileerida. See läheb üle.

Teemaalgatajale soovitan, et kummalgi lapsel võiks olla oma öökapike, mida dekoreerida – uut öökappi on kõvasti odavam hankida kui mõne perekoolika standarditele vastavat korterit. Jah, sul oli õigus. Jah, see vihastas teismelist, sest tema enda arust kavatses parimat ja ta ei saanud kohe aru, et see on teise õe õigustest üle sõitmine. Jah, ta sai aru. Jah, viha läheb üle. Esialgu sa midagi rohkemat ei peagi tegema. Võid silmi pööritada, kui uksed pauguvad, sinul oli õigus ja ta teab seda.

+16
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See kiiresti ja noorema lapse arvamust kuulamata ise asja klaarimine oli muidugi vale. Kuulsid, et noorema asjad tõsteti kõrvale, tormasid pesamuna kaitsma, pubekas nägi seda nii, et tema arvamus ei loe. Kui nende mõlemaga oleks rääkinud ja küsinud, kuidas nad ise seda kummutipealset jagaks, kas pooleks, või nii, et ühel üks nädal seal asjad, teisel teine nädal, vaheldumisi, või üldse nii, et üks kaunistab kummutit, teine aknalauda või veel mingi variant. Praegu lihtsalt läksid ja lajatasid oma reegli, kuidas sinu arust laste vahel asjad peaks olema.

Meil on ühes toas 1,5-aastase vanusevahega tüdrukud. Nad on erineva suhtumisega asjadesse, üks minimalist, teine armastab hullupööra igasugust träni. Teevadki kumbki oma toapoolel siis nii, kuidas heaks arvavad. Ühe koolilaud on tühi, teisel nipsasju täis. Oma tuba, oma luba, nii et üritan vähem sekkuda, peaasi, et tolmurullid ringi ei lenda ja asjad ei kuhju ega vedele.

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No ma oleks enne draama-tekitamist noorema lapse seisukoha ära kuulanud ja siis otsustanud. Võib vabalt olla, et noorem leidsiki peale vanema õe ärakuulamist, et need asjad ei sobi ja on titekad.

See kiiresti ja noorema lapse arvamust kuulamata ise asja klaarimine oli muidugi vale. Kuulsid, et noorema asjad tõsteti kõrvale, tormasid pesamuna kaitsma, pubekas nägi seda nii, et tema arvamus ei loe. Kui nende mõlemaga oleks rääkinud ja küsinud, kuidas nad ise seda kummutipealset jagaks, kas pooleks, või nii, et ühel üks nädal seal asjad, teisel teine nädal, vaheldumisi, või üldse nii, et üks kaunistab kummutit, teine aknalauda või veel mingi variant. Praegu lihtsalt läksid ja lajatasid oma reegli, kuidas sinu arust laste vahel asjad peaks olema.

Ma ei arva, et TA valesti tegi, õigesti just. Kui väiksem ostis need asjad ju alles ja pani need kapile siis ilmselgelt need meeldisid talle ja ilma vanema õe “arvamuseta” need talle titekad ei tundunud. Isegi kui tegelikult oli.
Kurb on kui vanem õde sõidab nooremast üle oma “ilumeelega” kuigi jah, jagavad tuba. Väiksemale peab rõõm jääma tema ja tema valitud asjadest ilma vanema õe arvamuseta. Tujud ja asjad nagunii muutuvad nii kiiresti, et võibolla nädala paari pärast oleks väiksemal ka juba ükskõik neist asjadest, mis valis ja kapile sättis. Kellegi äsjast rõõmu hakata rikkuma on inetu tegu.

+14
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina ei süüdistaks tekkinud olukorras kedagi peale iseenda. Loeksin üle pereliikmed ja toad ja püüaksin mõlemale lapsele omaette ruumi leida. Kui vanematel on eraldi magamistuba, siis koliksin vanemad elutuppa magama, et kumbki laps saaks oma toa. Kui see on juba tehtud,  aga ikka ruumi puudu, siis poolitaksin toa kapi, riiuli või kergvaheseinaga. Nii vanad lapsed vajavad privaatset ruumi, mida ise kujundada ja kus sõpru võõrustada.

+7
-24
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul ka kaks last ühes toas, kuigi väiksemad. Ise avastan end tihti unustamas sellise variandi, et lastelt endilt võiks küsida – aga kuidas me võiks selle olukorra lahendada?

Vanemale lapsele tuleks kirjeldada noorema tundeid – kujuta ette, et sinu tuppa tuleks keegi ja käsiks SUL oma lilled ja asjad ära korjata; mis tunne sul oleks?

Võibolla lepitakse kokku, et hea küll, paneme oma isiklikud asjad nt riiulile, aga otsustame üheskoos, mis siis öökapile tuleb. Näiteks üks ühine lill, kell, pilt?

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lapsed on nii suure vanusevahega, et ei sobi ühte tuppa elama. Vanema lapse puberteet veel lisaks. Paari aasta pärast paugutab ka noorem uksi ja tujutseb. Sõbrad, jututeemad, maitsed ja eelistused ju täiesti erinevad sellise vanusevahe puhul.
Kas kuidagi ei ole võimalik neid eri tubadesse panna?

+8
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma olen lapsena elanud 2-toalises korteris kuuekesi kogu perega. Aeg oli siis teine, saadi ilusti hakkama. Aga mis aitas – igaühel oli oma riiulivahe, mida võis kujundada kuidas soovis. Samuti oli koolilastel kummalgi oma laud ja eri tubades, et ei segaks teineteist õppimisel.

+16
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Voodi kohale väikesed riiulid, kuhu mõlemil on võimalus panna,mida tahavad. Ja kui öökappi ei suuda jagada, otsustab lapsevanem, mis seal olema saab. Ehk on öökapi aseml võimelik leida suur poolkaartega riiul, mis keskelt poolitatud. Ja kummalegi jääb oma pool. Aga mitme lapse puhul on REEGEL, kui ei suuda kokkuleppida, siis otsustab lapsevanem ja ongi kõik.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu arust näitasid sina nüüd vanema võimu ja käskisid noorema asjad tagasi panna.  Ma oleksin noorema ära oodanud ja küsinud, mis kokkulepped olid.

+1
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Asjade osas käitus TA õigesti, aga vanema lapse põhjused jäid pisut tähelepanuta. Arvan, et asjade ärapanek viitab vanema lapse privaatsuse soovile, vajadusel oma toa (tunde) järele. Lisaks pahandamisele ja õigluse tagaajamisele oleks võinud ka vanema lapsega rääkida, miks ei ole võimalik igaühel oma tuba ja arutada, kuidas kõigil oleks mõnus olemasolevates oludes elada.
Noorem on jõudmas teismeikka, äkki ongi mingeid muudatusi toas vaja (konkreetsed piirid, eraldatus sirmiga vm iganes. Et lapsed täiskasvanuni rõõmsalt tuba jagavad ja sellega hästi rahul on, ei peaks olema iseenesest mõistetav ainult seepärast, et lapsed samast soost.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Asjade osas käitus TA õigesti, aga vanema lapse põhjused jäid pisut tähelepanuta. Arvan, et asjade ärapanek viitab vanema lapse privaatsuse soovile, vajadusel oma toa (tunde) järele. Lisaks pahandamisele ja õigluse tagaajamisele oleks võinud ka vanema lapsega rääkida, miks ei ole võimalik igaühel oma tuba ja arutada, kuidas kõigil oleks mõnus olemasolevates oludes elada.

Noorem on jõudmas teismeikka, äkki ongi mingeid muudatusi toas vaja (konkreetsed piirid, eraldatus sirmiga vm iganes. Et lapsed täiskasvanuni rõõmsalt tuba jagavad ja sellega hästi rahul on, ei peaks olema iseenesest mõistetav ainult seepärast, et lapsed samast soost.

Üks laps on 14, teine on 8. Kuidas see noorem juba teismeikka jõuab sinu arust? Tegu on 8-aastase lapsega. Noorem ei peaks vanemat tütart kuulama ja vanem tütar ei peaks enda arvamust nooremale peale suruma.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üks laps on 14, teine on 8. Kuidas see noorem juba teismeikka jõuab sinu arust? Tegu on 8-aastase lapsega.

Paar aastat ainult teismeeani ju, milles küsimus?

+6
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kirjeldatud situatsioonis oleksin üldjoontes käitunud nagu TA. V-o välja arvatud juhul, kui teaksin, et noorem on väga enesekindel ja suudab end kehtestada.

Paar aastat ainult teismeeani ju, milles küsimus?

Mis sinu arvates teismeiga on? (Juhuks kui s arvad, et alates 11, siis ütlen igaks juhuks, et teismelisteks peetakse siiski 13-aastaseid ja vanemaid. Mõiste on tulnud inglise keelest ja see, et eesti keeles oleks teismeline tehniliselt alates 11 a, siis arenguliselt see siiski nii ei ole.)

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vaheta see üks laiem öökapp 2 kitsama vastu välja. Öökapp on asi, mis võiks lastel enda oma olla. Ja on ka vähem tülisid.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üks laps on 14, teine on 8. Kuidas see noorem juba teismeikka jõuab sinu arust? Tegu on 8-aastase lapsega.

Paar aastat ainult teismeeani ju, milles küsimus?

Paar aastat? Pigem nagu 4-5 aastat on aega.

+6
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ühine öökapp välja ja asemele kummalegi oma! Lisaks võiks nende kappide vahel olla ruumijagaja (kasvõi laest rippuv paneelkardn vms) – vanem tütar vajab ju selgelt rohkem privaatsust. Uue sisustuse võiks lastega koos läbi mõelda ja mõlema arvamused arvesse võtta.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jagage tuba kapiga pooleks ja nii saavad mõlemad omale toa.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siin on palju asjalikku nõu antud. Üks on tähtis- igaühel peab olema killuke isiklikku ruumi, kus otsustab tema ja kellelgi teisel pole kobisemist. Olgu siis kasvõi voodipealne ja pool öökapist. Otsustage lastega, kus on kellegi isiklik ala, see “oma tuba, oma luba” ja kui vaja, eraldage kas riiuli või kasvõi kardinaga igaühele oma nurk või toapool. Kardin on hea mõte, kui kapitaalsemat lahendust pakkuda ei saa, lakkekinnitatavad siinid on lihtne asi paigaldada ja kui kellelgi on tuju omaette olla, tõmbab kardina ette.

Minu meelest pole midagi hullu selles, kui 14a ja 8a tüdrukud ühes toas elavad, kui pole igaühele oma tuba anda.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma arvan, et sa emana käitusid hästi.

Ideaalis võiks tüdrukuid kuidagi panna tundma, et on hea omada õde.

Inimeste vahelised  head suhted on suur väärtus.

 

Riidekappe võiks siiski kaks olla.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üks laps on 14, teine on 8. Kuidas see noorem juba teismeikka jõuab sinu arust? Tegu on 8-aastase lapsega.

Paar aastat ainult teismeeani ju, milles küsimus?

Paar aastat? Pigem nagu 4-5 aastat on aega.

Oleneb lapsest, mul endal hakkas 12-aastaselt ja praegu tundub, et mu 7sel juba on…

+4
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üks laps on 14, teine on 8. Kuidas see noorem juba teismeikka jõuab sinu arust? Tegu on 8-aastase lapsega.

Paar aastat ainult teismeeani ju, milles küsimus?

Paar aastat? Pigem nagu 4-5 aastat on aega.

Oleneb lapsest, mul endal hakkas 12-aastaselt ja praegu tundub, et mu 7sel juba on…

Kasvatamatu ja paukuv laps ei võrdu teismelisega. Teismelise iga tähendab ikka konkreetset terminit, mis tähistab erinevaid bioloogilisi protsesse lapse kehas.

+5
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja- kuidas asi lõppes? Endal suht sama seis lastega ja oleks hea teada, kuidas probleem lahenes.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üks laps on 14, teine on 8. Kuidas see noorem juba teismeikka jõuab sinu arust? Tegu on 8-aastase lapsega.

Paar aastat ainult teismeeani ju, milles küsimus?

Paar aastat? Pigem nagu 4-5 aastat on aega.

Oleneb lapsest, mul endal hakkas 12-aastaselt ja praegu tundub, et mu 7sel juba on…

Kasvatamatu ja paukuv laps ei võrdu teismelisega. Teismelise iga tähendab ikka konkreetset terminit, mis tähistab erinevaid bioloogilisi protsesse lapse kehas.

Tänapäeval on paljudel 10a tüdrukutel menstruatsioon, rinnad kasvavad. Seega mina loen neid küll teismelisteks.

+10
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul jagavad ka lapsed tuba. Mina olukorras, kus vanem tütar ise lahendas olukorra ja noorem oli nõus, ei segaks üldse vahele.

Meil on nii, et igal lapsel on oma öökapp, mida nad kaunistavad. Aga asjade puhul, mis on ühised, tuleb välja peilida kompromiss, mingi stiil, mis kõigile meeldib, või igaühelt kindel arv asju, mis valitakse nii, et need omavahel sobiksid. Igaüks saab veidi enese soovi ja veidi peab ka järgi andma. Nagu tulevases elus peab kompromiss ka sinu elukaaslase arvamust arvestama.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 42 )


Esileht Pereelu ja suhted Kaks last ühes toas- millised on reeglid?