Esileht Veebikonstaabel kas avalikus rannas suitsetamine on tõesti ok?

Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Teema: kas avalikus rannas suitsetamine on tõesti ok?

Postitas:
Kägu

mõtlen liiva peal, inimeste keskel, päikest võttes.

on teada ja tõestatud, et passiivne suitsetamine on tervistkahjustav, seega on probleem milleski enamas kui vaid ebamugavuses ja -meeldivuses.

suitsetajatel on õigused, neid rõhutatakse pidevalt ja kui kellelgi probleem on, siis öeldakse, et mine ära kui ei meeldi.

küsimus – kas suitsetajatel enne õigusi on ka kohustus teiste inimeste tervist mitte kahjustada?

mida peab tegema inimene, kelle majas suitsetatakse väga palju akna ja rõdu peal, kui inimene ei saa akent avada, et tuba tuulutada ja kui probleemi kurdetakse, siis öeldakse, et koli siis ära…

vaiba kloppimine rõdul/aknal on seadusega keelatud, samas suitsetamine on lubatud.
kumb siis ikkagi on ohtlikum tervisele?

Please wait...
Postitas:
Maarja

RE: kas avalikus rannas suitsetamine on tõesti ok?

Avalikus kohas võib täisealine isik suitsetada, kuigi rannas on see tõesti ebamugav. kui keegi Teie kõrval suitsetab. Te võite sellest märku anda ja kui inimene on viisakas, siis ta läheb eemale suitsetama. Samas sundida ei saa. Sel juhul saate Teie valida koha, kus Teil on parem olla.

On korteriühistuid, kes on keelanud ka oma rõdudel/koridoriakendel suitsetamise ära ja loonud suitsetajatele maja õuele eraldi koha. Tasub korteriühistu koosolekutel seda teemat käsitleda. Muud moodi sellele probleemile lahendust ei tule.

Please wait...
Postitas:
Kägu

No värskes õhus vaevalt,et te pasiivne suitsetaja olete!!

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

[small]Maarja kirjutas:[/small]
[tsitaat]Avalikus kohas võib täisealine isik suitsetada, kuigi rannas on see tõesti ebamugav. kui keegi Teie kõrval suitsetab. Te võite sellest märku anda ja kui inimene on viisakas, siis ta läheb eemale suitsetama. Samas sundida ei saa. Sel juhul saate Teie valida koha, kus Teil on parem olla.

—[/tsitaat]Asi ei ole ju üldse selles, et on ebamugav või häiriv.
Asi on hoopis tervise kahjustamises!!!!

Please wait...
Postitas:
Maarja

Praeguse seaduse järgi rannas suitsetavad isikud seaduse vastu ei eksi.

Kui Teid see teema väga häirib, siis on Teil õigus teha kodanikualgatus ja öelda välja, et kõikides avalikes kohtades peaks olema suitsetamine keelatud. Edukas kodanikualgatus võib viia selleni, et seadust muudetakse. Mittesuitsetajana leian, et mõte on hea, kuid kuna suitsetajaid on Eestis palju, siis on juba ideeliselt sellise muutuse sisseviimine seadusesse üpris keeruline.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen teema algatajaga nõus, et passiivne suitsetamine on tervist kahjustav. Suitsetajal on omad õigused, aga minul kui mittesuitsetaval inimesel nagu polekski? Ükskõik, kus ma Tallinnas ei viibiks: rannas, bussipeatuses, lihtsalt kõndides – igal pool olen sunnitud suitsuhaisu kannatama.

Tegelikult on lausa nii, et rannas polegi sellist kohta, kuhu mittesuitsetavad oma lastega minna saaksid nii, et keegi nende kõrval ei suitsetaks. Tuul oskab suitsuhaisu päris kaugele viia. Kui aga on lämbe ilm, siis suitsuhais on väga pikalt üleval. Ja pole erandiks kui suitsetaja ühe suitsuga lõpetab ning koheselt võtab pakist uue. Ja mina pean seetõttu oma lastega kolima ühest kohast teise (kui suitsetajad pole nõus oma asukohta muutma)? Rand kui selline peaks seostuma ikkagi tervisega…

Nt. bussipeatuste majakestes ei tohi suitsetada. Piisab paarist suitsetajast üks ühel, teine teisepool bussipeatust ning jälle olen sunnitud suitsuhaisu kannatama.
Tagatipuks allalastud käega suits on samal kõrgusel laste nägudega… Ükskord üritasin oma lapsega bussi peale minna kui üks korpulentne \”daam\” viskas seljataha vaatamata oma põleva suitsukoni peaaegu lapsele näkku. tavaliselt suitsetajad ikka viskavad oma jalge ette maha ja astuvad veel peale ka kui vähekenegi bussi peale jõudmisega aega on.

Kodus ei saa palavusega akent lahti hoida, sest keegi iga 10 minuti tagant suitsetab akna peal.

Üks küsimus on veel. Kas lasteväljaku ääres on lubatud suitsetamine või on mul õigus nendele suitsetajatele öelda, et mingu eemale? Kui suitsetaja on kahe jalaga üle lasteväljaku piirjoone, kas siis on tal seaduse eest täielik õigus suitsetada?

Kuidas algatatakse kodanikualgatust?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga kui tervist kahjustav on linnas jalutada…kõikjal mürgiseid gaase paiskavad autod…?!

Please wait...
Postitas:
Maarja

Kodanikualgatusi võib teha mitut erinevat moodi. Minu soovitus oleks kõigepealt leida üles need organisatsioonid ja huvigrupid, kes toetavad suitsetamise keelutamist avalikes kohtades või nendes konkreetsetes kohtades, mis te välja pakute. Piisab vaid internetis googeldamisest, et kaasarääkijad üles leida. Seejärel tuleks püüda meedia tähelepanu, koguda näiteks allkirjasid (http://petitsioon.ee/) ning väga kasulik on endale hankida toetajaks keegi riigikogust, kuna riigikogu liikmel, fraktsioonil või komisjonil on õigus seadusemuudatuse tegemist algatada lähtuvalt põhiseadusest. Tundub keeruline, kuid teostatav. Teine, väiksemamahuline võimalus oleks oma kohalikus omavalitsuses mingi teema tõstatada ja edukuse korral võib KOV muuta näiteks oma avaliku korra eeskirja. Kolmandaks võib teha selles konkreetses rannas kampaania \”rand suitsupriiks\” ja koos oma kaasarääkijatega teha ise mõnus mugav suitsunurk neile, kes kangesti siiski rannas suitsetada tahaksid.

Tubakaseadust uurides ei nähtu, et linnas pargis asuvas laste mänguväljakul ei võiks suitsetada, küll aga ei või suitsetada mänguväljakul, mis kuulub koolieelse lasteasutuse, lasteaed-algkooli, algkooli piirneva ala juurde. Samas on seadusega keelatud suitsetamine ühistranspordi ootekodades.

Tubakaseaduse § 29 on üpris pikk, aga on teoreetiliselt võimalik seda veel pikendada, et elu tubakavabamaks muuta. Päris avalikes kohtades suitsetamise keeld on radikaalne, kuid mõne punkti lisamine reaalne, seda eriti ajal, mil on lähenemas riigikogu valimised ja kandidaatidel on vaja toetajaid. Edu!

Please wait...
Postitas:
Kägu

No mis te räägite…See on ju kõik suitsetajate vastu viha õhutamine! Ja võeti või kohe võetakse vastu uus seadus,kus on keelatud viha õhutamine!!

Please wait...
Postitas:
Maarja

Demokraatlikus riigis saavad kodanikud kasutada oma õigust ühiskonda puudutavates teemades kaasa rääkida. Põhiseaduse ütleb järgmist: § 45. Igaühel on õigus vabalt levitada ideid, arvamusi, veendumusi ja muud informatsiooni sõnas, trükis, pildis või muul viisil. Seda õigust võib seadus piirata avaliku korra, kõlbluse, teiste inimeste õiguste ja vabaduste, tervise, au ning hea nime kaitseks. Suitsetamine ei ole põhiõigus ja seega ei saa selle vastu suunatud aktsioone pidada põhiseadusega vastuolevaks.

Kodanikualgatusi pole lihtsalt Eestis harjutud tegema. Kui keegi on väga suitsetamise poolt, saab ta teha kodanikualgatuse selleks, et tehtaks rohkem suitsetamiskohti ja vähendataks seaduses neid kohti, kus ei või suitsetada. Ka see on täitsa ok. Siis lihtsalt oleneb algatuse edukus sellest, kes teeb kõvemat häält ja kogub rohkem toatajaid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

kas põhiseadus mitte ei ütle, et oma õiguseid teostades tuleb alati arvestada teiste õigustega?
ehk siis suitsetaja õigus suitsu kimuda rikub minu õigust minu tervisele (mis on lausa põhiõigus) ja seega ta ei tohiks seda siiski teha. või kuidas see on?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Maarja

Seda küll, aga piirangute ulatuse peab otsustama riik. Kui avalikus kohas, kus riik pole suitsetamist piiranud, keegi Teie kõrval suitsetab, siis peate Teie endale valima uue koha, kui see suits Teid häirib. Te võite paluda isikul eemale minna, aga mingid kohustust tal selleks ei ole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]Maarja kirjutas:[/small]
[tsitaat]Seda küll, aga piirangute ulatuse peab otsustama riik. Kui avalikus kohas, kus riik pole suitsetamist piiranud, keegi Teie kõrval suitsetab, siis peate Teie endale valima uue koha, kui see suits Teid häirib. Te võite paluda isikul eemale minna, aga mingid kohustust tal selleks ei ole.[/tsitaat]Ikka jälle üks ja sama rumal jutt häirimisest!
Probleem ei ole ju selles, et suits häirib!
Probleem on hoopis selles, et suits kahjustab tervist!!!!

Please wait...
Postitas:
Maarja

Senikaua, kuni pole seaduses piiranguid, ei ole muud võimalust, kui tuleb end ise tervist kahjustavatest asjadest eemal hoida.

\”Häirib\” sõna kasutasin sellepärast, et mind ei pahanda vaid mõte sellest, et suits on mu tervisele kahjulik, vaid kõik kokku: ebameeldiv lõhn, mis jääb riietele külge, suurema suitsetajate hulga puhul silma minev toss + see, et tean, et see on kahjulik mu tervisele. Kui suits ei oleks halva mõjuga tervisele, siis suitsetamine kui tegevus häiriks ikka.

Näiteks California osariigi ühe linna avaliku korra eeskirjades on kirjas, et avalikus kohas on lubatud suitsetada vaid siis, kui mittesuitsetavate inimeste kaugus suitsetajast on meetermõõdustikus vähemalt 7.62 meetrit ja selle eest kannab hoolt suitsetaja, mitte ei pea liikuma need, kes suitsu ei tee. Selle näite põhjal võiks ka meie seadusesse vastav punkt sisse viia ja see peaks otseselt teiste tervist kaitsma ka nendes alades, mida seadus keelualana üles ei loetle.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Häirimine ei saaks olla põhjus millegi keelamiseks. Mind näiteks häirivad minust pikemad inimesed ja häirivad lotendavaid riideid kandvad inimesed ja nii edasi. Mul aga ei tule mõttessegi, et see häirimine võiks olla põhjus selliste inimeste ärakeelamiseks või nende poole pöördumiseks palvega häirimine lõpetada.

Suits iseenesest mind ei häiri, aga teades et see mind kahjustab, ei soovi ma seda sisse hingata. Mind häirib suitsetaja ülbus võtta omavoliliselt endale õigus otsustada minu tervise üle. Vabas demokraatlikus ühiskonnas peaks olema õigus oma tervise üle otsustada ikka alati inimesel endal.

Please wait...
Postitas:
Maarja

Karistusseadustiku § 262 avaliku korra rikkumine on kõige parem näide häirimise keelamise kohta. Kerjamine, tülitamine, ropendamine, avalikus kohas lärmamine ja urineerimine – need ei ole tavakodaniku tervist ähvardavad rikkumised, kuid need häirivad teisi kodanikke.

Meie kodanikuühiskond pole veel jõudnud sinna, kus mõeldaks ka teiste heaolule. Oodatakse vaid seadusi, mis vastava tegevuse keelustaks (kuigi loomulikult suur enamus suitsetajatest teavad, et ka passiivne suitsetamine kahjustab tervist), sinnamaani tehakse nii, nagu endal mugavam on.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Maarja, kas ma saan nüüd õigesti aru, et minu õigus tervisele on tegelikult lihtsalt üks sõnakõlks ja reaalselt mul sellist õigust pole? Põhiseaduse järgi ju peaks olema? Või kuidas saab suitsetajal olla sellisel juhul õigus minu tervist rikkuda?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Maarja

Päris sõnakõlks see pole, kuna pärineb ikkagi põhiseadusest. Põhiõiguste kaitseks on loodud seadused. Praegune tubakaseadus on aga selle koha pealt puudulik ning vajab muutmist. Samas ei muudeta seda enne, kui keegi selle teema üles võtab. Kuna hetkel ühtegi seda toetavat gruppi tegutsemas ei ole, soovitasingi Teil ise sellega algust teha.

Ühe variandina võib sellest, et tubakaseadus praegusel kujul siiski ei kaitse teiste mittesuitsetavate isikute tervist, anda teada ka õiguskantslerile, kelle ülesanne on seaduseste õiguspärasuse kontroll. (http://oiguskantsler.ee/et/millega-oiguskantsler-tegeleb). Ma pole küll kuulnud, et ta tegeleks seaduse puudujääkidega, kuid uurida võib ikka.

Please wait...
Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Esileht Veebikonstaabel kas avalikus rannas suitsetamine on tõesti ok?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.