Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kas eestlased on rikkad?

Näitan 26 postitust - vahemik 31 kuni 56 (kokku 56 )

Teema: Kas eestlased on rikkad?

Postitas:
Kägu

Minu vanavanemad oli EV ajal jõukad majaomanikud, aga sedasi välismaal puhkamas keegi ei käinud nagu nüüd. Samas oli teenija, keda minul kunagi ei ole olnud (on vaid lapsehoidjad olnud kuni laste 3-aastaseks saamiseni).

Ei ole anda arust rikas, aga on ridakas linnas ja suvila mere ääres, 2 korterit välja üürimiseks (üüritulu kuus 700 eurot), väljaostetud autod (minul 2015, mehel 2020 a vl). Hoiustel on 20 000 sääste. Olen käinud elu jooksul ca 30 riigis, mõnes (Egiptus, Türgi,Kreeka, Soome) korduvalt, ka Austraalias, Ameerikas. Laene ei ole, kuid olen neid võtnud – tänaseks makstud. Vanust 55.

Ega sa ei olegi jõukas. Oled keskklass.

Ja see tubli endaga hakkama saav, majanduslikult elementaartasandil kindlustatud keskklass ongi kahjuks Eestis ebanormaalselt õhuke ning paljud hädad algavad sealt.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ega sa ei olegi jõukas. Oled keskklass. Ja see tubli endaga hakkama saav, majanduslikult elementaartasandil kindlustatud keskklass ongi kahjuks Eestis ebanormaalselt õhuke ning paljud hädad algavad sealt.

Kas Eesti keskklassil on poole milli eest vara?

Eestis on ca 6000 miljonäri.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas Eesti keskklassil on poole milli eest vara?

Keskklassil on kindlasti 500 000 väärtuses vara. Selline pole ka Eesti tingimustes mingi  kõrgema klassi rikkur.
5-6 suuremat üürikorterit, mõni 50-tuhandese OKga firma, veidi aktsiaid.
Kui palju vaba raha on, on juba iseasi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

olen ka selline jõukam keskklass vist – uus korter kesklinnas, suvekodu mere ääres, üks üürikas, reisid jms. Vanust 50+, ja palju aastaid kõrgepalgaline – selle eest soetatud.

Kõige suurem rikkus siiski on, et saan nüüd töötada nii palju või vähe (põhiliselt vähe) kui ise soovin, endale. Ega üle 4 tunni päevas ei viitsi küll! Sissetulek jääb Eesti keskmise kanti, aga rohkem ei vaja ka.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Muidugi on eestlane jõukas. Kahjuks on meil suur osa inimesi selliseid, kes pole maailma näinud. Või kui on näinud, siis ainult mingit kuurorti või Londoni Buckinghami palee ümbrust ja siis kujundabki oma mõttemaailma selliselt, et mujal on KÕIK rikkad. ja meie oleme vaesed. Ei ole! Juba aastaid on nii, et välismaal võid suvalisse restorani sisse jalutada ja seal süüa ja juua. Ei pea enne hindu ka vaatama. Ok! Mõned on turistilõksud, a selliseid on Tallinnas ka.

Tavaline lihtne inimene: lihtne ehitaja, liinitööline, bussijuht, jne elab Inglismaal ikka äärmiselt näruselt. Ka Hispaanias ja Itaalias pole parem lugu, a seal on parem kliima. Ei käi nad kuskil reisil, töötavad 6 päeva nädalas, elavad väikesest korteris. Eriti mingiteks lõbustusteks raha üle ei jää.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Maailma arvestuses on meil isegi suur osa vaeseid inimesi rikkad. Mingi elukoht, riided ja toit ikka on. Päris näljas pole keegi, kes vähemalt küsib.

Aga nõukaaegsed riided poest olid ikka väga koledad. Meie peres keegi ei kandnud va aluspesu ja sokid. Praktiliset kõik riided telliti tuttava õmbleja käest,  välismaiste ajakirjade lõigete järgi.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina, keskmiselt rikas inimene, käin (Celbesest) tellitud riietega. Suur piin on ronida poodi riideid proovima, kui kogu noorus nõukaajal just sellele kulus. Ausalt ei viitsi kuhugi kaubamjja vms kohta riideid proovima minna, äärmisel juhul lähen.

Ka lapsed on sellised – pakun, et mine osta endale korralikud teksad Armani vms, lähebki H&M ning ostab sealt. Vaid mees on see, kes ostab harva, aga jäid kaubamärke.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oma kodukandis Tallinnas näen aeg-ajalt peatuses või trammis üht üpris eakat meest, kes on viimase peal vingelt riides ja ja ma alati nuputan, kes ta selline on. Pakuks väliseestlast, aga tegemist nõukaaegse paneelika elanikuga.

Äkki nõukaaegsed riided, siis oli nat. kangaid saada ja lasti rätsepal õmmelda. Meeste soliidsete riiete mood ju suurt ei muutu ka.

Jah õmmeldi ka palju, aga poeriided olid samuti hea kvaliteediga. Lastel olid täispuuvillased t-särgid, sellised tunduvalt paksemad kui praegused. Neid kanti ikka mitu last järjest. Naistel olid kaunid täispuuvillased suvekleidid. Talvel olid kõigil villa sisaldusega kostüümid või seelikud ja kampsunid. Villane mantel ja kasukas oli kõikide naiste garderoobis. Kõik jalatsid olid nahast.

Minu emal küll kasukat polnud.

 

Tegumood ja muster ei pruukinud sulle meeldida, aga ka need tavalised kitlid olid väga heast ausast puuvillast. Täna maksab sama kvaliteediga kangast kleit vähemalt 100 euri. Koolivormi kandmine võis ju ka tüütu tunduda, aga need olid super kvaliteediga riided. Selle komplekti hind oleks täna tavalisele inimesele liiga kallis

Millal see koolivorm superkvaliteediga oli?

Mina käisin koolis 80-ndatel ja teksaseelik läks läikima peale kolmandat seljasolekut ning hiljem see ruuduline seelik küll mingi superkvaliteet polnud. Poistel ka viigipüksid läikisid mis jube.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Keskklassil on kindlasti 500 000 väärtuses vara. Selline pole ka Eesti tingimustes mingi kõrgema klassi rikkur. 5-6 suuremat üürikorterit, mõni 50-tuhandese OKga firma, veidi aktsiaid. Kui palju vaba raha on, on juba iseasi.

ei arva, et pool milli. endal laenuta maja tallinna kesklinnas, suvila pärnumaal, peres mitu autot, kõigil ka kopsakas aktsiaportfell, aga… ikka jääb pere peale kokku alla 400 tuh. järelikult oleme vaesed.

0
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

mõni 50-tuhandese OKga firma

Kas see OK on osakapital või, miks see suur peab olema kui tegevuse omapära suurt ei nõua?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Keskklassil on kindlasti 500 000 väärtuses vara. Selline pole ka Eesti tingimustes mingi kõrgema klassi rikkur. 5-6 suuremat üürikorterit, mõni 50-tuhandese OKga firma, veidi aktsiaid. Kui palju vaba raha on, on juba iseasi.

ei arva, et pool milli. endal laenuta maja tallinna kesklinnas, suvila pärnumaal, peres mitu autot, kõigil ka kopsakas aktsiaportfell, aga… ikka jääb pere peale kokku alla 400 tuh. järelikult oleme vaesed.

Vaesed muidugi ei ole, ikka vast keskklass. Aga ka 500 tuhande ümber netovaraga inimene on kindlasti keskklass, 100,000.- siia-sinna pole vahet.

Maja Tallinna kesklinnas ei ütle tegelikult suurt midagi. Kas tegu on suure krundiga ja kvaliteetsetest materjalidest kaasaegse uue majaga või vana amortiseerunud ahiküttega majaga – viimasel juhul on uus 2-toaline korter kindlasti kallim kinnisvara.

Samuti on väga suhteline mõiste “kopsakas” aktsiaportfell. Minu jaoks peaks “kopsakaks” nimetamiseks ainuüksi see aktsiaportfell eraldi võttes ületama nii umbes 250-300 tuhande euro piiri miinimumina. Aga samas keegi teine nimetab kopsakaks juba 50 tuhandest portfelli ja võib-olla keegi juba 5000.- euro väärtuses portfelli.

Pealegi sa ütled, et see 400,000.- tuleb kokku pere peale. Ma rääkisin ikka indiviidi tasandil netovarast, rikkuse arvutamisel peaks see olema tavapärane. Oled ju nõus, et 100,000.- netovaraga üksik inimene on jõukam kui 150,000.- netovaraga ühisvaralises suhtes abielupaar?

Ja esimese oma nimekirja ette lugenud vastaja üüritulu 700.- kuus kahe korteri peale. Kui tegu on Tallinnaga, annavad sellist tulu kaks väikest 2-toalist “mägedel” asuvat korterit, mille realiseerimisväärtus täna on umbes 60-70 tuhat eurot tükk. Ehk et heal juhul arvestaksin siit netovarasse 120,000.- eurot (realiseerimisel tekivad teatavasti tehingu kulud ning tulumaksukohustus).

Üldiselt on eestlased ikka väga muretult valmis ennast rikkaks inimeseks pidama:)

Riided, nutividinad ja autod minu jaoks ei puutu üldse asjasse. Puhas kuluartikkel ja raha amortiseerumine ju, mis vahet on sellel, mis sul seljas või millise autoga sõidad. Sellised asjad saavad olulised olla vaid vaesele või keskklassi kuuluvale, mitte tegelikult rikkale inimesele.

Lihtsalt minu mõtted.

 

+4
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

mõni 50-tuhandese OKga firma

Kas see OK on osakapital või, miks see suur peab olema kui tegevuse omapära suurt ei nõua?

Vast peeti silmas siiski omakapitali, mis näitab ettevõtte väärtust.

Osakapital on tõepoolest väga mitteinformatiivne näitaja.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vast peeti silmas siiski omakapitali, mis näitab ettevõtte väärtust.

Ei näita ka omakapital rohkemat, see raha/kasum võib olla kassas (mida seal loomulikult ei ole) nagu näiteks meie laululindude firmadel kombeks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vaesed muidugi ei ole, ikka vast keskklass. Aga ka 500 tuhande ümber netovaraga inimene on kindlasti keskklass, 100,000.- siia-sinna pole vahet.

Minu (üksinda) netovara on ca 2 miljonit. Kas see on jõukas keskklass?

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mu enda isa on selline, et käib vanade riietega, sõidab 20 aastat vana autoga, elab paneelmaja korteris, aga samas raha ja investeeringuid on tal tegelikult kõvasti, kuid teda lihtsalt üldse ei huvita see, et kuidas ta välja paistab.

Aga mis ta teeb selle rahaga? Reisib?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mu enda isa on selline, et käib vanade riietega, sõidab 20 aastat vana autoga, elab paneelmaja korteris, aga samas raha ja investeeringuid on tal tegelikult kõvasti, kuid teda lihtsalt üldse ei huvita see, et kuidas ta välja paistab.

Aga mis ta teeb selle rahaga? Reisib?

Nüüd koroona ajal ei ole reisinud, aga paar aastat tagasi tiirutas näiteks paar kuud Aasias ringi jah.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tundubki. Aga ka selle kõige juures ka nö eeltoodud punktidele vastavad inimesed elavad tihti võlgu. Ise ka – uus maja, riideid, nõusid, sisustust jne armastan. Rikas pole, aga saan neid napilt lubada – maja kodulaenuga.

Selleks, et nende uute majade/korterite ostmiseks laenu saada, peab ju ometi ka midagi teenima. Mina olen kinnisvara osas sama mõelnud – jah, ma tean, et meil on hästi ja väga hästi teenivaid inimesi, aga tõesti tekib vahel küsimus, et kus neid inimesi küll nii palju on, et nii massiliselt jõutakse neid 200 000+ maksvaid kortereid osta. Selleks, et 200 000€ laenu saada, peab netosissetulek olema umbes 2700€. Tõsi, enamasti ostetakse sellises hinnaklassis kinnisvara kahe peale, aga siiski.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

olen ka selline jõukam keskklass vist – uus korter kesklinnas, suvekodu mere ääres, üks üürikas, reisid jms. Vanust 50+, ja palju aastaid kõrgepalgaline – selle eest soetatud. Kõige suurem rikkus siiski on, et saan nüüd töötada nii palju või vähe (põhiliselt vähe) kui ise soovin, endale. Ega üle 4 tunni päevas ei viitsi küll! Sissetulek jääb Eesti keskmise kanti, aga rohkem ei vaja ka.

Mina selline vaesem keskklass, maja kesklinnas ja suvekodu mere ääres, üürikaid pole. Kõrgepalgaline pole ka kunagi olnud, pigem mehega keskmist palka saanud. Töötame mõlemad täiskohaga, no kannataks ka kui üks vaid töötaks, aga siis mingit puhverraha ei jääks.

Rikkaks ennast kindlasti ei pea, isegi keskklassiks on raske liigitada, maja on tulnud esivanemate pärandusena, laene pole, samas millegi vajaliku ostmiseks pole vajalik võtta ka, sääste on piisavalt (uue auto võib-olla võtaks liisingusse, niipalju säästetud pole), muu vajalik saab jooksvalt kaetud ka reisid.

Netovaradest teadlik pole, aga arvata võib, et kesklinna krunt on üsna väärtuslik, vahet pole kas mul on seal ahjuküttega maja või kaasaegne, kas krunt on piisavalt suur või mitte, krunt on igal juhul väärtuslikum kui mingi 2-toaline korter olgu või vanalinnas, kui peaks mingil põhjusel soov müüa tekkima, siis isegi miljööväärtuslikus piirkonnas ja vaatega Toompeale nagu meil on, on lubatud 2-3 korruseline  maja sinna peale ehitada, seega tulevase maja müügist saaks megakasumi. Meil ahjukütet pole, aga siiski olen mõelnud, et sellel kes lastest maja endale saab, tasuks pigem uus ehitada kui vana renoveerida.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See, kes siin nõuka-aegseid riideid kiitis, ilmselt ei mõelnud üldse sellele, et igaühel oligi 1 jope ja see kanti ribadeks, kuni õnnestus kuskilt uus  hankida. Ka kõiki muid riideid oli vähe, kui olid saapad, siis nendega käisid nii talvel kui sügisel, paljudel nüüd vaid 1 paar saapaid kapis on? Samamoodi oli muude riietega, pesuga, rinnahoidjaid oli mul 1, konkreetselt mäletan, et kui selle liiga hilja õhtul pesid, oli hommikul veel niiske, aga selga tuli panna… Sukkpüksid maksid 3 rubla ja neid sain kuus ühe (ÜHE!) paari. Ja me ei olnud vaesed, pigem oli isa palk väga kõrge.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

mis vahet on sellel, mis sul seljas või millise autoga sõidad. Sellised asjad saavad olulised olla vaid vaesele või keskklassi kuuluvale, mitte tegelikult rikkale inimesele.

Jajah, eks ûlikalleid moebrände ja luksusautosid ostabki keskklass, mitte “tegelikult rikas” ????.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See, kes siin nõuka-aegseid riideid kiitis, ilmselt ei mõelnud üldse sellele, et igaühel oligi 1 jope ja see kanti ribadeks, kuni õnnestus kuskilt uus  hankida. Ka kõiki muid riideid oli vähe, kui olid saapad, siis nendega käisid nii talvel kui sügisel, paljudel nüüd vaid 1 paar saapaid kapis on? Samamoodi oli muude riietega, pesuga, rinnahoidjaid oli mul 1, konkreetselt mäletan, et kui selle liiga hilja õhtul pesid, oli hommikul veel niiske, aga selga tuli panna… Sukkpüksid maksid 3 rubla ja neid sain kuus ühe (ÜHE!) paari. Ja me ei olnud vaesed, pigem oli isa palk väga kõrge.

Olen 55. aasta mudel ja ei ole küll kunagi nii puruvaeselt elanud. Jopet mul nõukaajal ei olnudki, olid aastaajale vastavad mantlid. Kuna siis olid 30 külmakraadised talved, siis õhukeste saabastega küll käia talvel ei kannatanud. Sukkpükste hinda ma ei mäleta, aga kuna ka probleeme nendega ei mäleta, siis vast nad nii kallid ikka ei olnud. Olen maalt pärit, ainult madalapalgaline ema mul oligi. Suvel töötasin ka mina kolhoosipõldudel, ikka juba päris noorest east alates. Alati koos täiskasvanutega täistööpäevi.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See polnud ju puruvaesus, vaid defitsiit, mis nõuka-ajal valitses! Saada polnud poes mitte midagi, mida selga oleks kannatanud panna. Kultuuritöötajad ja professorid said madalat palka, tõsi, kolhoosnikel ja laudatöölistel oli tõesti vist parem põli ja võibolla maal sukkpükse ei kantudki, linnas käisid õpetajad ja kontoritöötajad ju siiski sukkpükstes ja 3.- rubla 120-rublase palga korral oli ikka päris kallis.  Kujutle end praegu, kui sukkpüksid maksavad ka ca 3 eurot, elamas 120-eurose palgaga!

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kujutle end praegu, kui sukkpüksid maksavad ka ca 3 eurot, elamas 120-eurose palgaga!

Riided olid küll kallid, aga siis ei olnud jälle muid kulutusi, mis praegu on ülisuured. Praegu on kõige kallim asi inimesel elmase, kui kuskilt midagi ei pärandata, siis pead ju väga suure kulutuse tegema. Siis said eluaseme muul moel. Kooperatiivkorterid olid kallid, aga neid ostsid vähesed. Bensiin oli odav, kommunaalid olid odavad, kontserdipiletid jne olid odavad, raamatud olid odavad. Ei saa päris üks-ühele elu võrrelda.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kujutle end praegu, kui sukkpüksid maksavad ka ca 3 eurot, elamas 120-eurose palgaga!

Riided olid küll kallid, aga siis ei olnud jälle muid kulutusi, mis praegu on ülisuured. Praegu on kõige kallim asi inimesel elmase, kui kuskilt midagi ei pärandata, siis pead ju väga suure kulutuse tegema. Siis said eluaseme muul moel. Kooperatiivkorterid olid kallid, aga neid ostsid vähesed. Bensiin oli odav, kommunaalid olid odavad, kontserdipiletid jne olid odavad, raamatud olid odavad. Ei saa päris üks-ühele elu võrrelda.

Ma ei ole küll kindel, et kui täna inimene elaks nii, nagu elati tihti nõukaajal, siis ei oleks need kulutused nii üüratud midagi. Ilma autota, sama lihtsal toidul, väheste riietega, ilma interneti ja nutiTVta, jagades korterit ja kööki teise perega.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei ole küll kindel, et kui täna inimene elaks nii, nagu elati tihti nõukaajal, siis ei oleks need kulutused nii üüratud midagi. Ilma autota, sama lihtsal toidul, väheste riietega, ilma interneti ja nutiTVta, jagades korterit ja kööki teise perega.

Õige, ega ei saagi võrrelda. Lihtsalt vastasin inimesele, kes ütles, et mõtle, sukkpüksid 3 rubla, palk 120 rubla. Kulutuste jaotus oli lihtsalt teistsugune, ei saa võrrelda.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kujutle end praegu, kui sukkpüksid maksavad ka ca 3 eurot, elamas 120-eurose palgaga!

Riided olid küll kallid, aga siis ei olnud jälle muid kulutusi, mis praegu on ülisuured. Praegu on kõige kallim asi inimesel elmase, kui kuskilt midagi ei pärandata, siis pead ju väga suure kulutuse tegema. Siis said eluaseme muul moel. Kooperatiivkorterid olid kallid, aga neid ostsid vähesed. Bensiin oli odav, kommunaalid olid odavad, kontserdipiletid jne olid odavad, raamatud olid odavad. Ei saa päris üks-ühele elu võrrelda.

Muide neid kooperatiivkortereid ostsid need kellel muud võimalust polnud oma kodu saada. Minu mehe meditsiiniõest tädi näiteks kes kõhu kõrvalt maksis.

Meil oli vägagi suur hulk neid inimesi kes ei saanud eluaset muul moel ehk siis tasuta.

Ma ise kasvasin peres kus iga vaba rubla läks majaehitusse. Ehitati 10 aastat ja kolisime poolvalmis majja kui olin teismeline. Kuna vanemad olid tavalised ametnikud, ei olnud neil muud võimalust. Vastasel korral oleks pidanud ämma majas elama kus oli 2 tuba ja köök ning kemps õues. St seda jagama siis minu vanaemaga.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 26 postitust - vahemik 31 kuni 56 (kokku 56 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kas eestlased on rikkad?