Esileht Koolilaps kas ja mis pilli vähemmusikaalsele lapsele?

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: kas ja mis pilli vähemmusikaalsele lapsele?

Postitas:

Minule öeldi omal ajal eliitkooli 1. klassis, et sina ei oska, ära laula. Nii ma kasvasingi üles teadmisega, et muusikaga minul asja pole. Nüüd olen küll märganud, et kui harjutada, siis pean lihtsamat viisi küll ja kuulen, kui teised valesti laulavad.

Poeg on mul samasugune. Ei ole loomulikku muusikaandi, aga mitmekordse harjutamise peale laulab ilusasti. Selge on, et Vanessa Maed temast ei saa, aga tahaks, et ta oma lõbuks mingi pillimängu enam-vähem selgeks õpiks. Pillimängu õppimisega kasvab enesedistsipliin ja kui juba oskab muusikat teha, on see täiskasvanuna ka hea stressimaandaja.

Kas on mu ideel jumet? Kui jah, siis kas Tallinnas on kohta, kus (algklassi)laps saab pilli õppida? See peaks olema väikese koormusega (nt 1x nädalas, kuna sporditrenn on tema nõrga kehaehituse juures tähtsam. Mis pilli ja mis vanuses te soovitate? Praegu on laps 1. klassis, aga vast enne 3. klassi ei alustaks. Alguses mõtlesin trumme, aga seal on vist vaja väga head rütmitunnetust. Äkki sobiks kitarr?

Aitäh ette kaasa mõtlemast!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

vaata näiteks:

http://tallinn.waldorf.ee/huvikool/lapsed/pilli-laulu-ja-ansambli%C3%B5pe/pilli-laulu-ja-ansambli%C3%B5pe

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga mis laps ise arvab? Kui muusika ja mingi pilli õppimine teda ei huvita, siis on pilli õppimine ikka väga raske ja tüütu. Uuri enda tuttavailt, kes on lapsena muusikakoolis käinud vanemate õhutusel, kuidas neile meeldis ja kas on ka pärast muusikakooli pilli käes hoidnud. Endal mitmed tuttavad mäletavad muusikakooli kui rasket kohustust ja pole kunagi rohkem pilli puutunud. Aga kui lapsel endal huvi, siis küll kohti leidub kus harjutada. Tihti hakkavad poisid teismelisena kitarri õppima.
Aga kui sinu unistus on muusikaga tegeleda, siis ka täiskasvanuna on võimalik hakata laulukooris käima või pillimängu õppima. Enda abikaasa ostis endale kitarri üle kolmekümnesena ja käis aasta kursustel.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina soovitaksin lapse panna klaverit õppima ja võimalusel 2 x nädalas. 1 x nädalas tunnis käies on eelduseks, et Sa ise pead kodus rohkem vaeva nägema lapsega, et midagi ikka külge jääks.
Kui võimalus on, siis alustada juba praegu – mida varem-seda parem. Pillimäng aitab tal paremini ka helikõrgusi tunnetada ja laps võib tänu pillimängule ka paremini viisi pidama hakata. Soovitan Sul leida mõne toreda eraõpetaja, muusikakool teile igal juhul ei sobi, sest seal juba 2 erialatundi, 2 solfi jm lisaained nädalas.

Kitarr on võrreldes klaveriga ikka raske pill, mina seda kohe alguses ei soovitaks. Klaverist on palju lihtsam aru saada ja noote õppida. Kui paar aastat klaverit õppinud ning solfedzo algõpe selge, siis paneksin kitarri, kui lapsel sügavam huvi. Ja kui ta kasvõi 1-2 aastat klaverit praegu õpib, siis hiljem, teismelisena on ikka kordades lihtsam kitarr kätte võtta ja seda õppima hakata, sest noodiõppest on väike aimdus olemas.

Aga iga asja eelduseks on muidugi motivatsioon – seda peab lapsel olema.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.10 12:14; 15.10 13:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen ise ka mitteviisipidaja ja ise küll ei kujutanuks ette et vanemad mind mõnda pilli oleks õppima pannud. Laulda meeldis küll ja laulsingi kõva, selge häälega, aga loomulikult täiesti mööda, emal oli alati häbi. Lapsed peavad mul mõlemad viisi. Laste isa ka ei pea viisi. Küsi soovitusi pedagoogilt, aga mina vist ei mõtleks sellise asja peale.
Oma laps räägib juba mitu aastat, et tahaks klaverit õppida, isegi kardan, kuna õpetada, kontrollida, juhendada ma ju ei saa. Ei kuule noodi kõrgusigi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.10 12:39; 15.10 13:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu üks laps on tõenäoliselt samasuguse viisipidamis-võimega, nagu teemaalgataja kirjutab (ja mina ise ka selline). Tema õppis küll edukalt päris mitu aastat plokkflööti – kuni muud huvid olulisemaks muutusid ja ajanappus pani valikuid tegema. Plokkflööt on kindlasti selline hea lihtne pill, mida võiks ka vähesemate musikaalsete võimetega laps õppida.
Klaver võiks ka ehk sobida.
Mis puutub musikaalsusesse, siis ongi minu arvates seal mitu komponenti – üks asi on kuulmine, st võime aru saada, kes keegi laulab mööda või õigesti, võime lihtsaid viisijuppe kuulmise järgi ühe sõrmega klaveril mängida (mina suudan seda küll), jne. Teine asi on oskus oma häält suunata – st õigesti laulda. Mina laulan vahel valesti ja saan ise suurepäraselt aru, et ma valesti laulan – aga õigesti laulmine iga kord ei õnnestu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Antud juhul, kui vanem pole ise klaverit õppinud – siis sisuliselt võibki ta koos lapsega klaverit st noote õppima hakata – see ei ole kõrgem matemaatika, vaid sisuliselt 10-piires liitmine, mille saab iga inimene selgeks, kui süveneb. Kui ise lapsega kaasa õppida ei soovi, siis saab ka ilma hakkama, hea klaveriõpetaja peab lihtsalt olema.

Samuti pole tarvis perfektset viisipidamist – viisipidamine on täiesti arendatav ja paljud lapsed hakkavadki alles 5-6-aastaselt viisi pidama, 7-aastaselt alustada pole ka hilja:) Vajalik on vaid järjepidev teemaga tegelemine, ainult see viib tulemuseni.

Vaja on siiski mõnevõrra rütmitunnetust – kui laps ti-ti-l ja taa-l vahet teeb, on väga hea. Kõige tähtsam on aga see, et lapsel on asja vastu huvi ja kui huvi on, siis on patt muusikaga tegelemist lapsele keelata.

Teemaalgataja, Sa oled õigel teel, ning ära heitu negatiivsetest kommentaaridest.

üleelmisele kommenteerijale, kui Su laps soovib klaverit õppida, aga Sa pelgad, et ei saa kontrollida, kuna ei kuule helikõrgusi – tegelikult saad küll – sest nagu ma juba eelnevalt ütlesin, et noodi algõpetus sisuliselt matemaatika – kui oskad 10-piires liita-lahutada, saad selgeks õppida ka kus mingi noot noodijoontel ja klaveril asub. Ma ei tea, kas tänapäeval õpetatakse do-re-mi või c-d-e, või õpetatakse mõlemat korraga, aga kui võtta c-d-e noodinimed, siis sisuliselt on see ju tähestik – see meil kõigil peas, vaja vaid teatud tähele vastavus noodijoonel ja klaviatuuri leida ja see meelde jätta, viisipidamisega pole siin alguses midagi pistmist ning saadki last esimestel kuudel tema õpingutes aidata. Edasi polegi eeldatavasti vaja, kui lapsel on taipu ja on hea õpetaja, siis saab ise hakkama.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.10 12:14; 15.10 13:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

üleelmisele kommenteerijale, kui Su laps soovib klaverit õppida, aga Sa pelgad, et ei saa kontrollida, kuna ei kuule helikõrgusi – tegelikult saad küll – sest nagu ma juba eelnevalt ütlesin, et noodi algõpetus sisuliselt matemaatika – kui oskad 10-piires liita-lahutada, saad selgeks õppida ka kus mingi noot noodijoontel ja klaveril asub. Ma ei tea, kas tänapäeval õpetatakse do-re-mi või c-d-e, või õpetatakse mõlemat korraga, aga kui võtta c-d-e noodinimed, siis sisuliselt on see ju tähestik – see meil kõigil peas, vaja vaid teatud tähele vastavus noodijoonel ja klaviatuuri leida ja see meelde jätta, viisipidamisega pole siin alguses midagi pistmist ning saadki last esimestel kuudel tema õpingutes aidata. Edasi polegi eeldatavasti vaja, kui lapsel on taipu ja on hea õpetaja, siis saab ise hakkama.[/tsitaat]

Mina olen üleeelmine kommenteerija.
Ma kindlasti ei keela oma lapsele, aga muidugi pelgan, aga ta veel viimane aasta lasteaias, järgmisel aastal vaatame neid võimalusi. Laps käib mul laulmas ja ja ta jäljendab õpetajat kes saadab lapsi klaveril.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.10 12:39; 15.10 13:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Häbi-häbi, mille järgi sina oled otsustanud, et su laps on ebamusikaalne! See, et viisi ei pea, ei tähenda veel, et ei kuule. Ma tean tippmuusikuid, kes viisi ei ole kunagi pidanud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mind pidasid mu vanemad ka täiesti ebamusikaalseks lapseks, sest viisi ma veel viie-kuueaastasena ei pidanud. Minu lunimise ja mu vanemate väga suurte kõhkluste saatel pandi mind siiski plokkflööti õppima (ainult seetõttu, et mina hirmsasti tahtsin ja seda kuuldes õpetaja hakkas julgustama ning kinnitama, et iga laps on musikaalne – harrastusmuusikutest vanemad ise pidasid seda otsust tõeliseks naljanumbriks). Pärast paari esimest tundi oli õpetaja emale öelnud, et mul olla kõrv tegelikult täisa olemas, ainult häälejuhtimine jätab soovida. Ja seda ta minuga peale pillimängu ka harjutas ning harjutas – siiamaani mäletan, kui tüütu oli. 🙂 Aga tulemus oli see, et varsti pidasin ma ilusti viisi. Mõned aastad õppisin plokkflööti, siis tulid koorid, klaveri- ja akordionimäng. Olen laulnud Ellerheinas, kiitusega lõpetanud Otsa-kooli ning õppinud ka muusikaakadeemias, enne kui otsustasin, et tahan elus ikkagi midagi muud rohkem teha.

Ega ma ei oska öelda, kas mu lapsepõlv oleks olnud millegi võrra vaesem, kui ma poleks muusikat õppinud. Kooris laulda mulle muidugi väga meeldis, aga pillimängu harjutamine oli enamalt jaolt ikka suur tüütus ning röövis suurema osa mu vabast ajast. Oli päris palju hetki, mil mind takistas poolelijätmast ainult mu hirm, et ema tänitused, kuidas ma pärast kibedalt kahetsema hakkan, võivad tõeks saada – vanemad tahtsid hiljem ikka väga, et minust muusik saaks. Ning pooleli ma oma muusikaõpingud ju lõpuks, ainult pisut enne finaali jätsingi. Seejuures ei ole ma oma otsust hiljem kordagi kahetsenud ega midagi muusikaga tegelemise juures taga igatsenud. Isegi kuulajana näeb mind kontserdisaalis paraku väga harva. Siiski on mul lapsepõlve muusikaõpingutest ka häid mälestusi, mitte ainult halbu.

Kokkuvõttes tahan öelda, et õigus on nii neil, kes ütlevad, et oma lapse võimeid ei tohiks maha kanda enneaegu, kui pole teada, milline muusikaanne temas tegelikult varjul võib olla. Ning teiselt poolt ka seda, et kui ikka lapsel päris õiget huvi ei ole, siis sundimise ja veenmisega on mõistlik mõõdukaks jääda. 🙂

Plokkflööt iseenesest on küll hea lihtne pill alustamiseks, aga võib-olla igavavõitu, kuna mängida saab vaid ühehäälselt. Klaveril pole kah viga. Kui lapse kõrvas väga veendunud ei ole, siis ei tasuks valida viiulit vmt, kus pole helikõrgused üheselt paigas, vaid mängimisel peab kõrva järgi timmima, et puhast kõla saavutada. (No tegelikult plokkflöödil küll oleneb ka helikõrgus imenatuke puhumise tugevusest, aga see on nii vähe, et eriti ei sega, kui algaja laps ei oska päris täpselt helisid häälestada.)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

viisipidamine tõesti ei näita musikaalsust.
mina ise ei pea viisi korrektselt. põhjusel, et ei ole seda instrumenti (häält) kasutama õppinud. samas kuulmise poolest olen musikaalne. oma laps õpib viiulit, kuulen ära iga vale noodi.
endal on küll raske last juhendada, kui ei ole pilli ega häälekasutamist õppinud, samas kui lapsel on huvi ja soov õppida, siis õpetaja õpetab ja juhendab.

minu meelest teemaalgataja idee ja mõttekäik on head, siin sõltub asja jumekuse hindamisel, kas lapsel on huvi või mitte. kui huvi ei ole, siis asja ei saa, samas proovida tasub, enne ju ei tea.
kitarr on poisile hea valik, mu oma abikaasa õppis kitarri täiskasvanuna. ükski pill ei ole otseselt lihtne, iga asi, mida tahta teha hästi, nõuab pingutusi ja vaeva nägemist – küsimus on motivatsioonis.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina soovitan klaverit -lihtne, loogiline, ei eelda mingit erilist musikaalsust, arendab last ja käib minu arvates korraliku hariduse juurde. Mul on endal ka selline õpitud viisipidamine, aga klaveriga saan hakkama, kitarr ja viiul, flööt jms käivad mul veitsa üle mõistuse.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )


Esileht Koolilaps kas ja mis pilli vähemmusikaalsele lapsele?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.