Esileht Pereelu ja suhted Kas kärgperendust oli ka siis kui olite lapsed?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 54 )

Teema: Kas kärgperendust oli ka siis kui olite lapsed?

Postitas:

Lugedes lugematuid elatise- ja kärgpereteemasid, siis tekib paratamatult küsimus – millal see kõik nii massiliseks läks? Olen sündinud seitsmekümnendate lõpus Tallinnas, klassis olid mõned üksikemade lapsed, aga üldiselt elas suurem osa siiski oma vanemate ja õe/vennaga koos.
Keskmise esmasünnitaja vanus küll vaikselt tõuseb, rasestumisvastaste vahendite kättesaadavus ja kasutamine ka ainult paranevad – võiks arvata, et pere luuakse küllalt suure tõenäosusega selle \”õigega\”. Ometi võib Perekoolist lugeda paljudest lahkuminekutest, mis toimuvad siis kui laps vaid aasta või paarine. Väga üllatav oli lugeda postitust, et just lapseootus tekitab mõnes naises soovi mehe juurest põgeneda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.07 17:04; 09.07 01:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üksikemasid ja lahutatud emasid oli varem ka. Aga sellest räägiti vähem ja info ei levinud sellise kiirusega. Tuleb arvestada ka, et ega veneajal polnudki niiväga kuhugi \”eraldi\” elama minna. Kortereid jagati töökohtade kaudu. Majaehitamise luba ei olnud samuti väga lihtne saada, lisaks vajas see ju raha ja vahendeid ja kogu suguvõsa pingutust. Nii et üks osa seda \”kooselamist \” oli ka sundseis. Sellist sundseisu ju praegu enam ei ole. Isegi riigipiir ei ole ju enam piiriks nii nagu vanasti. Vabad olema 🙂 Vabad ka elama koos või lahus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen ka sündinud 70ndate lõpus ja võin kinnitada, et enamus mu tuttavaid eakaaslasi elasid koos mõlema vanemaga, lahutus oli imeasi. Selle medali teine külg on aga tänaseni kestvad sügavalt õnnetud abielud, sest lahutada ei olnud ju sel ajal ometi kombeks ning on põlvkondi, kes seda kommet siiani järgivad. Elati hambad ristis koos ja elatakse siiani. Lisaks see eelmise käo mainitud probleem, et ega polnud kuskile eraldi elama minnagi.
Teisalt nüüd vanemana ja abieluinimesena arvan, et need teatud piirangud hoidsid ehk ära ka mõne liigrutaka lahutuse. Täna on see äraminemine juba liiga lihtne, esimese tüli peale võib ukse kinni virutada ja midagi mõtlemata minema jalutada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väikelinnas, kus ma elu esimesed 10 aastat veetsin, reeglina mingit kärgperendust ei olnud. Siis kolisime maale ja no jumalauta … Mul võttis ikka aastaid, et saada selgeks kes kelle poolõde ja vend ja kes kellega elab. See oli siis 80-te lõpus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu mees on nn ‘kärgperest’. Tema isa oli 3 korda abielus, kõigist abieludest sündisid ka lapsed.
Klassikaaslastest kasvasid mõned ainult emaga – vanemad lahutasid.
Oli ka paar nn kärgpere-last: kes oli esimesest kooselust sündinud, kes teisest kooselust (olid juba poolõed/vennad) sündinud.
Mu vanaisa oli ka kärgperest: tema sündis oma ema esimesest kooselust, teisest kooselust sündis talle poolõde.
Paljud mu keskealised kolleegid (50+) abiellusid ja lahutasid mitmeid kordi – lapsed sündisid nii esimesest, teisest kui ka kolmandast suhtest.
Kärgperendus ei ole uue aja leiutis.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu enda suguvõsas on väga palju kärgperesi. Nt minu enda ema ja isa õed-vennad on pea kõik poolõed/vennad ja ka nemad ise on saanud lapsed mitme inimesega, väga levinud n-ö. Endal mul on ka poolõde, kuid mitte et mul ema oleks lahutanud ega midagi, selle õe isa lihtsalt suri ära.

Ise ma kardan meeletult seda kärgpere värki. St kui meil peaks mehega suhe lõppema, siis meeletult kardan, või nagu ei taha üldse, et ta saaks kellegagi teisega lapse/lapsi. Olen lausa palunud mehelt, või jutuks toonud, et kui meil enda lapsed (soovitud arv) täis saab, siis mees võiks vasektoomia teha. Ülimalt ego minust, kuid ma nii kardan et mu laps saab endale poolõe/venna. Selline tunne, et minu laps on siis kuidagi \”teisejärguline\” või noh, ei leiagi õiget sõna, aga väga halb. Ühesõnaga, minu suurim hirm praegu elus üldse, on see, et mu mees saab kellegi teisega lapse. Ise ei plaani eales kellegi teisega lapsi saada, kui see laps jääb meil viimaseks, siis jääbki mul viimaseks. Vihkan kärgperesid. Vastik hirm on sees koguaeg, lapse sünnist saadik..

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olen 60ndate lõpus sündinud. Kui nüüd mõelda, siis sellist kärgperendust ei mäleta. Ma olin samuti üksikvanema laps aga täpsustatult oli ema lesk, kuna isa suri juba enne minu esimest eluaastat. Eks neid kosilasi ikka mõned olid aga tema seisukoht oli, et elab pigem lapsega kahekesi. Sama seisukoht oli ema sõbrannal, kes jäi peale mehe õnnetut surma kahe lapsega üksi, lapsed olid tookord 4 ja 6 praeguseks sellest 35aastat möödunud.
Üksikvanemaid oli. Lähedastest minu tädi näiteks, kes sai oma ainsa lapse 38aastaselt. Praeguses tädi 76 Minu naaber oli üksikema, seda mäletan eriti hästi kuidas terve küla selle teema kallal lõugu lõksutas. See laps minust mõned aastad noorem, praguseks väga tubli mees. Ja ema ka kogu elu tubli naine olnud, suurepärase tööka mehe üles kasvatanud.
Vot selliseid peresid ma tõesti ei mäleta, kus olid sinu-minu-meie lapsed. Kui üldse, siis võis mõnel mehel olla kuskil laps, kes oli saadud \”mitte oma abikaasaga\”. Ja kui mõni naine sai \”mitte oma mehega\” lapse, siis oli see ikka selle pere laps, võõrad ja ilmselt ka sugulased ei teadnud sellest midagi. Ma olin 40 saamas, kui sain teada, et minu täditütar ei olegi oma isa bioloogiline laps. Ei osanud kahtlustada, perekonnanimi oli kõigil üks.
Minu meelest see kärgperendus praegusel kujul on olnud oma 15aastat- siin ma mõtlen just seda sinu-minu- meie lapsed, enne seda annab ikka otsida vastavat näidet. Varem oli lihtsalt siis kas see, et naisel laps ja mehel laps ning ühiseid lapsi ei saadud või siis oli ainult naisel laps, mees lastetu ning saadi lisaks siis ühine(ühised) lapsed.

Ilmselt neid perekondi siiski oli aga see ei olnud selline avalik teema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

olen sündinud 60-ndate lõpus ja meil oli ikka klassika – sinu, minu ja meie lapsed. mingeid draamasid ei olnud ja kohe kindlasti keegi kellelegi elatist ei maksnud. oleme suur ja kokkuhoidev pere tänaseni.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.07 18:09; 07.07 10:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Varem ei elanud me EL-i sotsiaalpoliitika mõjusfääris, mis seda kärgperendust tagant tõukab. Varem pandi ka kõik pätid lapsed koolis raskesti kasvatatavate laste kooli, kuid nüüd antakse pättlastele aina uusi võimalusi ja väiksemate sigaduste tegijate vanemad tambitakse maatasa. See on jälle osa EL-i sotsiaalpoliitikast: suured sulid tõllas, väiksed vargad võllas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

koguaeg on olnud.
oma klassist mäletan päris mitmeid, kel vanemad lahutatud olid, aga ka mitut nn üksikema last.

ise olen sündinud 60ndate keskel, tallinnas. minu vanemad abiellusid hästi noorelt ja lahutasid, kui olin 2.klassis. selleks ajaks, kui hakkasin keskkooli lõpetama, oli mu isa uuest abielust sündinud poolvend juba ka sama kooli õpilane. kuna isaga on alati olnud pidevat suhtlemist, siis minu jaoks on see poolvend nagu vend ja isa uus abikaasa nagu \”tädi\” ja ema uus abikaasa nagu \”onu\”. kui ise pere lõin, siis sai vanema generatsiooniga eelnevalt nõu peetud ja lapselastele segaduse vältimiseks leppisime kokku, et kõik kolm paari on nüüdseks vanaemad-vanaisad. Lasteaias, koolis pole sellest ka mingit probleemi tekkinud, sest kui minu lastel on kolm paari vanavanemaid, siis mõnel teisel sõbral on jälle selle-eest mitu paari vanemaid.

ka varasematel aastakümnetel on seda ette tulnud.
ka nt mu emal oli poolõde. vanaisa ei olnud küll mitu korda abielus, aga tal õnnestus sel ajal, kui vanaema mu tädi ootas, lisaks ka ühele teisele naisterahvale laps teha. tulemuseks see, et mu tädi ja tema poolõel vaid 2 kuud vanusevahet. poolõed suhtlevad seniajani omavahel, käivad vahetevahel isegi üksteisel külas (kõik praegu vanuselt 70a ringis)

samas, nt kui ma abiellusin, siis olid mu ämm-ja äi algul tohutult meie abielule vastu, kuna ma \”olevat lahutatud perest\”, et äkki see võib minna põlvest põlve edasi ja et nemad küll ei soovi et nende poeg mõne aasta pärast lahutaks. Praeguseks olen nende pojaga juba rahus ligi 20a abielus, aga järjest on lahutanud hoopis teised mehe sugulased, kaasa arvatud mu ämm ja äi ise 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei, siis olid moes kasupered!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen 44 ja samuti ei mäleta oma lapsepõlvest sellist kärgperendust. Oli üksikvanemaid, oli armukesepidamist ja oli lahutusi, aga kärgperendust mitte. Ju siis ikka mõeldi enne pikemalt järele, kui uus suhe loodi ja uusi lapsi tegema asuti.
Lisaks sellele ei olnud ka paare keskealine mees+noor tibi. Ükski noor naine ei vaadanudki lahutatud keskealise mehe poole. Nood polnud tol ajal teistest eriliselt rikkamad ka, eks selles oligi põhjus.
See meeste keskeakriisis tibide jahtimine neid kärgperesid tänapäeval tekitabki. Uus tibi tahab ju ka lapsi saada ja ongi uus kurn valmis.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.07 18:51; 07.07 11:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat)
See meeste keskeakriisis tibide jahtimine neid kärgperesid tänapäeval tekitabki.[/tsitaat]

Keskeakriisis tibid :DDD

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu vanaema oli kaks korda abielus, mõlemast abielust on sündinud lapsed. Nii et kärgpered olid ka tollel ajal (minu puhul siis 60-ndates aastates).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mina olen 44 ja samuti ei mäleta oma lapsepõlvest sellist kärgperendust. Oli üksikvanemaid, oli armukesepidamist ja oli lahutusi, aga kärgperendust mitte. Ju siis ikka mõeldi enne pikemalt järele, kui uus suhe loodi ja uusi lapsi tegema asuti.
Lisaks sellele ei olnud ka paare keskealine mees+noor tibi. Ükski noor naine ei vaadanudki lahutatud keskealise mehe poole. Nood polnud tol ajal teistest eriliselt rikkamad ka, eks selles oligi põhjus.
See meeste keskeakriisis tibide jahtimine neid kärgperesid tänapäeval tekitabki. Uus tibi tahab ju ka lapsi saada ja ongi uus kurn valmis.[/tsitaat]
ma sinust aasta noorem, aga vanemate 35 a taguste töökaaslaste hulgast mäletan 2 paari, kus mees oli naisest ühel juhul 25, teisel 30 a vanem. kumbki mees polnud rikas 🙂
kärgperesid on suguvõsas ka vanasti olnud, pool-tädi ja pool-onu on ka mul endal. sõbrannadel ka mitmetel poolõed ja -vennad

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ka 44 ning samuti ei tule ühtegi kärgpere meelde. Palju oli küll lahutatud naisi, aga kärgperesid ei tea. Mu enda emagi oli lahutatud lapsega naine. Ise mõtlen, et siis olu ju elamispinnaga kitsas, niisama lihtsalt kokku elama ja sünnitama ei hakatud. No ja lisaks et emapalka ei olnud, praegu sageli sünnitatakse, et saaks töölt koju jääda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mu ema oli kärgperest ja samuti olen mina ka, kuna olin alla 1 aasta, kui ema lahutas isaga abielu:-( niisiis tekkis tal veel 3 meest kellega lapsi saadud:-( kahju, et nii läks. mu ema 45

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

OKSE!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina sündisin 1990, minu vanemad lahutasid, kui olin väike, isa abiellus uuesti ja sain venna, kui teismeline olin. Ema jäi vallaliseks ja ema poolt rohkem lapsi ei sündinud. Minu parim sõbranna oli samuti kärgperest.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.07 01:03; 07.07 13:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu meelest vanasti ei olnud nii palju kärgperest lapsi kui nüüd. Praegu ju iga teine laps on poolõdede ja -vendadega.

Ilmselt on see tingitud sellest, et ei osata kooselu nimel tööd teha. Olen sündinud 1972 ja olen päris tervest perest, samuti ka mees.. Tegelikkuses elu kärgpres on kordades keerulisem kui elada koos bioloogiliste vanematega.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.07 01:44; 07.07 13:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vanasti oli kärgperendust küll, aga teistmoodi. Esiteks sõja ajal said paljude mehed surma või said 25+5 ja mindi uuesti mehele ning saadi veel lapsi. Minu emaisa sai ka 25+5 ning vanaema abiellus uuesti. Mu emal on poolõde. Mõne aja pärast sai vanaisa amnestia, tuli tagasi, abiellus samuti uuesti. Isaisa sai sõjas surma, isa õdedel on teine isa.

Ja no kunstiringkondades oli kärgperendust küll ja veel, täpselt samamoodi kui praegu. Näiteks näitleja Andres Raagi kasuisa oli ju Mati Unt.

Samas, mina ise olen pärit tervest perest ja mu abikaasa samuti. Mina olen sündinud 73 ja tema 60ndate lõpus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]
Teisalt nüüd vanemana ja abieluinimesena arvan, et need teatud piirangud hoidsid ehk ära ka mõne liigrutaka lahutuse. Täna on see äraminemine juba liiga lihtne, esimese tüli peale võib ukse kinni virutada ja midagi mõtlemata minema jalutada.[/tsitaat]

Varem oli inimestel lihtsalt au ja kohusetunne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Ma ka 44 ning samuti ei tule ühtegi kärgpere meelde. Palju oli küll lahutatud naisi, aga kärgperesid ei tea. Mu enda emagi oli lahutatud lapsega naine. Ise mõtlen, et siis olu ju elamispinnaga kitsas, niisama lihtsalt kokku elama ja sünnitama ei hakatud. No ja lisaks et emapalka ei olnud, praegu sageli sünnitatakse, et saaks töölt koju jääda.[/tsitaat]

mis nendest lahutatud isadest siis sai? läksid uuele ringile nii, et varasematest lastest ei olnud kellelgi õrna aimugi?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.07 18:09; 07.07 10:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina 70-ndate lõpus sündinud.Oma ema ja isa lahutasid kui olin 10,lapsi sündis abielust 5. Mõlemad vanemad abiellusid kohe.Isal kolm last uue naisega. Emal sündis veel üks laps uue abikaasaga. Meie elasime esialgu emaga ja tema uue mehega ning ka uue mehe 3 last elasid meie juures. No oli alles kompott .Muidugi oli kõige tähtsam see nende sündinud laps.Siis ema suri ja kolisime isa ja tema uue naise (ja laste) juurde. No ikka väga halvasti tundsin mina ennast nii ema kui isa juures kui neil uued kaaslased olid.Vanemate jaoks oli uus partner kõige tähtsam ,lapsed olid teisejärgulised – vähemalt selline tunne oli.Lapsena juba mõtlesin,et oma lastele ma kunagi sellist elu ei taha.Kui peaksiki juhtuma elus,et jään üksi siis endale uut elukaaslast küll otsima ei hakka.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ajal mil kirjutati eepos Kalevipoeg… kas siis oli juba kärgpered tolereeritud? kuidas muidu sai olla ühes peres Kalevipoeg, Sulevipoeg ja Olevipoeg.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

minu meelest on ka kuidagi palju lahkuminekuid praegu just beebide kõrvalt. samas on neil ka palju ühiseid jooni. enamasti ei olda abielus, laps pannakse hakkama niisama seksisuhtest. arvatakse, et kui seks kõlbab, et siis tuleb isadus ka sama loomulikult.

varasemalt ikka abielluti rohkem ja see juba pani mehi rohkem mõtlema, kellega oma lapsed saada. praegu ei eelda naised mehelt midagi, enne kui laps hakkama pannakse. mingeid tõsiseltvõetavaid kokkuleppeid pere moodustamiseks ei tehta. ainult eeldatakse. vene ajal siiski iga suvalise seksisõbraga ei pandud lapsi hakkama, sest siis tuli see naine ka endale päriselt abikaasaks võtta – nii mõnelgi mehel võttis see mõistuse selgeks ja lükkas prioriteedid paika. praegu enam sellist ühiskondlikku survet ei ole. ja see soosibki sellist kärgperendust, kus iga tõsisema tüli peale kohe uue partneri voodisse joostakse.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mina sündisin 1990, minu vanemad lahutasid, kui olin väike, isa abiellus uuesti ja sain venna, kui teismeline olin. Ema jäi vallaliseks ja ema poolt rohkem lapsi ei sündinud. Minu parim sõbranna oli samuti kärgperest.

[/tsitaat]
teema oli ikka sellest, mis \”vanasti\”.
seda et praegu on kärgperesid palju, teame isegi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.07 18:51; 07.07 11:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

teema oli ikka sellest, mis \”vanasti\”.
seda et praegu on kärgperesid palju, teame isegi.
[/tsitaat]

Küsimus oli, et kas siis oli ka nii palju kärgperesid, kui teie LAPSED olite. Vastasin siis oma lapsepõlve kohta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.07 01:03; 07.07 13:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mina 70-ndate lõpus sündinud.Oma ema ja isa lahutasid kui olin 10,lapsi sündis abielust 5. Mõlemad vanemad abiellusid kohe.Isal kolm last uue naisega. Emal sündis veel üks laps uue abikaasaga. Meie elasime esialgu emaga ja tema uue mehega ning ka uue mehe 3 last elasid meie juures. No oli alles kompott .Muidugi oli kõige tähtsam see nende sündinud laps.Siis ema suri ja kolisime isa ja tema uue naise (ja laste) juurde. No ikka väga halvasti tundsin mina ennast nii ema kui isa juures kui neil uued kaaslased olid.Vanemate jaoks oli uus partner kõige tähtsam ,lapsed olid teisejärgulised – vähemalt selline tunne oli.Lapsena juba mõtlesin,et oma lastele ma kunagi sellist elu ei taha.Kui peaksiki juhtuma elus,et jään üksi siis endale uut elukaaslast küll otsima ei hakka.[/tsitaat]
uh, mul tuli nutt kohe peale. Nii kurb on ju niimoodi elada, et keegi sinust lõpuni ei hooli:(

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.07 01:44; 07.07 13:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kärgperendust on kogu aeg olnud, iseasi, kuidas seda mingil ajal nimetatud on.
Mina olin laps 70-ndatel ja käisin ühes Tallinna kesklinna praeguses ‘eliitkoolis’. Meie klassis oli ainult paar nö kärgperet, enamus olid sellised korralikud väikekodanlikud pered, kus tollase kombe kohaselt isa, ema ja kaks last. Vanemad olid enamasti arstid, insenerid, arhitektid vms.
Paralleelklassis oli kärgperesid rohkem, sest seal oli hulgim tuntud muusikute, näitlejate jne lapsi. Nimesid nimetama ei hakka. Paljude nende isad-emad olid teist-kolmandat korda abielus.

Noore spetsialistina pärast ülikooli suunati tööle maale. Sealses sovhoosis lokkas sõna otseses mõttes porduelu täiega:) Väiksemas kohas oli muidugi kõigil teada kah, kes kellele lapse teinud ja kelle mehed-naised vahetusse läinud. Oli ka päris suuri ‘pesakondi’, kus igal lapsukesel erinev isa.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 54 )


Esileht Pereelu ja suhted Kas kärgperendust oli ka siis kui olite lapsed?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.