Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kas kodulaenu enneaegne tagasimaksmine on mõistlik?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 45 )

Teema: Kas kodulaenu enneaegne tagasimaksmine on mõistlik?

Postitas:
Kägu

Kas kodulaenu enneaegne tagasimaksmine on mõistlik, arvestades seda, et 30 aasta pärast on see kuumakse muutunud nö kommirahaks?

Kuulen seda arvamust üsna tihti, äkki saame sel teemal arutleda?

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Mõistlik või mitte sõltub paljudest asjaoludest. Kuni inflatsioon on kõrge, palgad tõusevad jne, muutub see laenumakse tasapisi kommirahaks. Eestis on inflatsioon kõrge, sest meie elatustase on madalam kui naabritel, mida rohkem me neile järgi jõuame, seda aeglasemaks see muutub. Aga praegu… kui sul jääb pidevalt osa raha arvele seisma (muidu sa ju ennetähtaegselt laenu tagastada ei saaks), siis ka selle väärtus inflatsiooni tõttu väheneb. Niisama pole mõtet kümneid tuhandeid arvele koguda, see raha tuleks uut raha teenima panna.
Üldiselt on kasulikum maksta kodulaenu kui järelmaksu, tarbimislaebu või autoliisingut. Mõistlik oleks elada nii, et sa neid võtma ei peaks, oma kodulaen maksa tagasi kõige viimasena.

+9
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina maksaksin tagasi, kui see mul võimalik oleks. Minu intress on igakuiselt 55 eurot, see on minu nädalaaja söögiraha. Ma ei leia, et peaksin selle lihtsalt pangaonudele andma, kui saaksin selle enda peale ära kulutada. Praktiliselt teen iga kuu ühe päeva tööd ainult panga hüvanguks. Jah, see 55 eurot on 20 aasta pärast ehk kommiraha, aga süüa tahan ma täna ja praegu ka.

+6
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Ainuke mõte, miks ma mõtlesin ennetähtaegsele tagasimaksele on see, et ma maksan lihtsalt nii palju intresse juurde (ligi 30% sellest summast, mida olen võtnud).

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tagasi mitte maksta oleks mõtet juhul, kui saad selle raha kas intressist suurema tootlusega investeerida (nt 10-12% aastas) või läheb Sul seda raha vaja (kas kohe või nt plaanid mõne aasta pärast suvilat osta).

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ainuke mõte, miks ma mõtlesin ennetähtaegsele tagasimaksele on see, et ma maksan lihtsalt nii palju intresse juurde (ligi 30% sellest summast, mida olen võtnud).

Kui 30 aastat veel maksta, siis see laen on äsja võetud. Kust siis kohe need vahendid juba tagasimaksmiseks?
30 aastat on väga pikk aeg, otsust mõjutaks minu jaoks paljud asja peale raha väärtuse muutumise ajas. Kas tegu on pere ainukese koduga, kas on üldse pere. Milline on laenuvõtja elukutse, kas on kiirelt kohanev ja õppiv (nt kui vaja uus töö otsida 30 aasta jooksul)
jne…

0
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Viimasele – väljendasin ennast valesti 🙂 mõtlen osalisele tagasimaksmisele.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

See on suhteline. Kodulaenu igakuiste maksetega maksad ju ka intressi, mitte ainult põhiraha.

Väljavaade, et 30 aasta pärast on kommiraha – aga 10 aasta pärast? Pealegi sõltub ka, mis on su praegune elatustase – no et kui kokkuhoidlikutl pead elama praeguse suure eluasemelaenu tõttu või oleks parem seda raha igakuiselt kasutada mõnusamaks eluks

Kui mulle kukuks sülle hetkel nt selline summa, mis võimaldab kodulaenu ära maksta + jääb raha ka alles mingiteks soovitud vajalikeks tegevusteks, siis maksaksin ära. Mulle ei meeldi, kui mul on kaelas suured kohustused (võimalusel väldin ka järelmaksu). Kui aga midagi olulist jääks seetõttu tegemata, siis ei maksaks.

No nt, mul on laenujääk 90 000, igakuine makse ca 400. Oletame, et võidan lotoga 100 000. Ma pigem arvan, et ei maksaks ära, kuna tegelikult unistame juurdeehitusest jne – teeks hoopis need asjad ära, et ei peaks nende jaoks uut laenu võtma – praeguse tingimused on meil väga head (euribor ei ole 0-ga piiratud 🙂 ). Kui aga kukuks sülle 300 000 – no siis, khm, ilmselt läheks meil mehega tüliks, kas osta uus maja juba ja senine ära müüa 😀 Mulle meeldib nimelt meie maja asukoht, mees aga mõtleb konkreetselt ainult maja kui karbi vaates – et milline see on, mitte aga, mis on ka ümberringi :/ (nt on kool meil hetkel 5 min jalutada, elame tupiktänava lõpus, ka sõbrad elavad jalutuskäigu kaugusel, ei pea neid ise transportima külla).

mida ma kindlasti ei plaani – ekstra koguda raha selleks, et laenu varem ära maksta. See tuleks kõne alla tõesti ainult siis, kui see raha lihtsalt kuskilt tekib ja mul ei ole kogu seda summat vaja millegi muu jaoks. Aga samaaegselt maksta eluasemelaenu ja koguda varasemaks maksmiseks – siis juba oleks võinud teha laenulepingu lühemaks tähtajaks, kui on selline vaba raha igakuiselt, mida vaja ei ole…

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

05 okt 2020 oli 6m euribor -0,488%. Minu lepingu puhul tähendab see pea olematut intressimakset, seega ei leia põhjust jääki korraga tagasi maksta. Kui intressi summa tagasimaksest peaks hakkama oluliselt tõusma ja ka sellisele tasemele jääma siis jah, kaaluksin kas suuremalt osalt või siis ka täielikult tagasimaksmist. Hetkel on aga vaat et sõna otseses mõttes viieka eest kuus päris korralik laenuraha kasutada.

+2
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Viimasele – kas maksad laenu kasutamiseks igakuiselt 5 eurot?

Ma maksan kuus laenuintressi 110 € ja 30 aasta peale on see meeletu summa.

+2
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tegelikult saab pank oma laenuintressi kätte niiehknaa. Asi on selles, et esmalt maksad peamiselt intressi, mida aeg edasi, seda väiksemaks laenu tagasimaksmisel intressi osa muutub ja seda suuremaks muutub laenu enda tagasimakse.

Ehk siis kui sul on laen võetud pika aja peale ja sa tahad selle laenu siis näiteks 10 aastat enne lõppu varem ära maksta, siis sellel hetkel on pank sult oma intressi juba nagunii kätte saanud.

Minul oli laenumaksete algusaastail intress ja laenuosa kuumakses umbes 50:50. Nüüd on intressi osa igakuisest laenumaksest jäänud umbes 5% (alla 10 euro kuus). varem sain maksuametilt laenuintresside pealt ka kena raha tagasi (näiteks ostsin selle eest külmkapi), nüüd ei saa suurt midagi, kommiraha tõesti.

Nii et mina ei maksa laenu enneaegselt tagasi. Kui mingi suurem lotovõit sülle langeks, siis vbla küll, aga seniks ma ei näe erilist mõtet, miks peaks punnitama, et kodulaen hästi ruttu makstud saaks.

+1
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ju siis Teil uuem leping, kus miinusega euribor on võrdsustatud nulliga. Minul vanem leping ja juba ammu vähendab negatiivne euribor panga marginaali. Kokkuvõtteks … ma ei imesta, kui olen pangaga kunagi dilemma ees: pank peaks positiivseks kujunenud arvutatud intressi näol peale hakkama maksma.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ju siis Teil uuem leping, kus miinusega euribor on võrdsustatud nulliga. Minul vanem leping ja juba ammu vähendab negatiivne euribor panga marginaali. Kokkuvõtteks … ma ei imesta, kui olen pangaga kunagi dilemma ees: pank peaks positiivseks kujunenud arvutatud intressi näol peale hakkama maksma.

Ka mul on negatiivne euribor, sellest hoolimata on igakuine intress pea 200 eur. Kõik hakkabki sellest pihta, millal laen on võetud, palju veel maksta ja kui suur on jääk. Kui maksta on veel paar aastast, mis tast kiirustada. Kui maksta veel 20 aastat, siis on ju tore väljavaade, et nt haiguse tõttu töövõimetuks jäädes ei võta pank vähemalt sinu ja su pere kodu ära.

+2
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

sõltub laenu liigist.
meil oli võrdse põhiosaga laen, kus põhiosa vähenemisel vähenes automaatselt ka intress.
saime suurema kindlustussumma (100 tuh), maksime selle korraga laenu põhiosa katteks, seoses sellega saime vähendada laenu perioodi lausa 8a võrra, samuti vähenesid tunduvalt intressisd ja kuumaksed.
poleks seda teinud, jookseks meil laen pensioniajani välja.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

<div class=”gdbbx- Kui maksta on veel paar aastast, mis tast kiirustada. Kui maksta veel 20 aastat, siis on ju tore väljavaade, et nt haiguse tõttu töövõimetuks jäädes ei võta pank vähemalt sinu ja su pere kodu ära.

Selles postitusest tuleb ilmekalt välja iniemste erinev riski talumine. Minul ongi laenu maksta veel 20 aastat ja kuigi oleks võimalus kogu laenu kohe tagasi maksta , siis ei tee ma seda põhjusel, et võimaliku töövõimetuse korral oleks tagavarad millest elada ja laenu maksta. Olen selle raha investeerinud, kasumi investeerin uuesti ja loodetavasti olen varsti niikaugel, et nt töövõimetuse või töötuse korral ei oleks ma ilma korraliku sissetulekuta. Investeerimine nõuab riskitaluvust, kui seda ei ole, siis tuleb minna kindla peale ja vabastada kodu laenukohtustusest.
Teine põhjus laenu mitte kohe tagsi maksta on minu jaoks see, et aastaintress on minu senise 10 aastase laenumaksmise kogemuse vältel olnud madalam kui inflatsioon.
Lisaks toon välja, et makstud intresside pealt saab tulumaksu tagastuse.

0
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Viimasele: see ongi mulle arusaamatuks jäänud, et laenuintresse makstakse ju niikuinii! Miks inimesed ütlevad ära sellest rahast, toidavad panka? Ma saan aru, kui muud võimalust kodu soetada pole, aga vabatahtlikult?…

+3
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lisaks toon välja, et makstud intresside pealt saab tulumaksu tagastuse.

See on võimalik ainult 300 eurolt aastas, ehk siis max 60.- võid tagasi saada.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

mul on jääk kuskil 50 tuhat. mul oli see rahas täesti olemas ja võinuks tagasi maksta. aga loomulikult ma ei teinud seda, sest eluasemelaenu intress on 2% ringis. isegi mingeid erilisi investeerimsialaseid teadmisi evimata on võimalik raha investeerida likviidsetesse vahenditesse nt 6% aasta tootlusega. miks ma siis peaksin laenu tagasi maksma kui see raha teenib mulle rohkem tulu kui ma ise laenamise eest pangale maksma pean? alles septembris sai LHV panga võlakirju märkida 6% aasta intressiga. enam-vähem riskivaba investeerimis idee juhuks kui nt oleks raha olemas, et endale maja osta, aga võtad ikkagi pangast madala % eluasemelaenu ja omaenda raha eest ostad sama panga võlakirju, millega maksad elusamelaenu intressid ära ning jääb veel ülegi.

+7
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Viimasele: see ongi mulle arusaamatuks jäänud, et laenuintresse makstakse ju niikuinii! Miks inimesed ütlevad ära sellest rahast, toidavad panka? Ma saan aru, kui muud võimalust kodu soetada pole, aga vabatahtlikult?…

Kui inimene selle rahaga teenib aastas rohkem kui on laenuintress, siis ei ole talle ju kuidagi kasulik laenu ära maksta.
Samuti näiteks olukord, kus perel on vaja auto välja vahetada. Ei ole mõistlik maksta ära kodulaen ja siis auto liisingusse võtta.

+9
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

laenusid on väga erinevaid.
liigiti: nt annuiteetlaen, kus algul maksad põhiliselt intresse ja natuke põhiosa ning võrdse põhiosaga laen, kus põhiosa summat makstakse võrdselt kogu laenuperioodi, aga intresse makstakse igal hetkel laenujäägi pealt.
ja siis on veel intresse väga erinevaid, osadel vaid euribor, aga osadel vanematel laenudel mingi baasosa + euribor ja osadel üldse fikseeritud intressiga.
nii et kõik sõltub konkreetsest olukorrast.

0
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ka mul on negatiivne euribor, sellest hoolimata on igakuine intress pea 200 eur. Kõik hakkabki sellest pihta, millal laen on võetud, palju veel maksta ja kui suur on jääk. Kui maksta on veel paar aastast, mis tast kiirustada. Kui maksta veel 20 aastat, siis on ju tore väljavaade, et nt haiguse tõttu töövõimetuks jäädes ei võta pank vähemalt sinu ja su pere kodu ära.[/quote]

Selliste olukordade vältimiseks on kindlustus.

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tegelikult saab pank oma laenuintressi kätte niiehknaa. Asi on selles, et esmalt maksad peamiselt intressi, mida aeg edasi, seda väiksemaks laenu tagasimaksmisel intressi osa muutub ja seda suuremaks muutub laenu enda tagasimakse.

Ehk siis kui sul on laen võetud pika aja peale ja sa tahad selle laenu siis näiteks 10 aastat enne lõppu varem ära maksta, siis sellel hetkel on pank sult oma intressi juba nagunii kätte saanud.

Minul oli laenumaksete algusaastail intress ja laenuosa kuumakses umbes 50:50. Nüüd on intressi osa igakuisest laenumaksest jäänud umbes 5% (alla 10 euro kuus). varem sain maksuametilt laenuintresside pealt ka kena raha tagasi (näiteks ostsin selle eest külmkapi), nüüd ei saa suurt midagi, kommiraha tõesti.

Nii et mina ei maksa laenu enneaegselt tagasi. Kui mingi suurem lotovõit sülle langeks, siis vbla küll, aga seniks ma ei näe erilist mõtet, miks peaks punnitama, et kodulaen hästi ruttu makstud saaks.

No see sõltub ikka sellest, mismoodi sa oma laenu tagasimakse oled valinud. Kui sa eelistasid maksta alguses peamiselt intressi, siis jah, aga mõned teised valivad ehk teistsuguse tagasimakse variandi (võrdse põhiosaga laen, nagu keegi eespool mainis), nemad ei maksa alguses ainult intressi.

Ise maksime oma kodulaenu ära mitu aastat tagasi. Oli see mõistlik või mitte, aga hea tunne on. Ega me pole suuremad asjad investeerijad ka, muidu oleks raha niisama arvel seisnud.

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

On mõtet, kui muid kallimaid laene pole ja laenumakse vähendamine annab meelerahu. Mul on suur kinnisvara suure laenujäägiga ja kui näiteks Euribor peaks jälle tõusma paar protaenti, oleks see suur lisakulu.

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul ongi just sama probleem, selle vahega, et alles hakkan laenu võtma. Kuigi saaks omaosalusega suurema osa summast kaetud ja laenumakse päris väikeseks, kavatsen mõnikümmend tuh jätta investeeringuteks ja tagavaraks. Mulle lisab see teadmine kindlstunnet, et vajadusel on mitme aasta laenumaksed tagataskust võtta, või saan näiteks vajadusel auto välja vahetada.
Ning lisaks katab investeeringutelt saadav tulu suurema osa laenumaksest ära (seni, kuni midagi valesti ei lähe…)

+4
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

No see sõltub ikka sellest, mismoodi sa oma laenu tagasimakse oled valinud.

Mulle ei antud laenu võtmisel midagi valida, kuidas see tagasimakse olema saab. Valida sai ainult makseperioodi pikkust ja maksmise kuupäeva 😀

Ma olin rõõmus sellegi üle, et oma laenu kätte sain ja kodu ostetud. Võrreldes üürimisega on kodulaenuga kodu ostmine igal juhul hea tehing. Praegu ma ei saaks oma laenu tagasimakse eest mingit korterit kuskile üürida, nii väikse raha eest ei üürita isegi tuba korterist (mul on tagasimakse alla 150€)

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina maksaksin tagasi, kui see mul võimalik oleks. Minu intress on igakuiselt 55 eurot, see on minu nädalaaja söögiraha. Ma ei leia, et peaksin selle lihtsalt pangaonudele andma, kui saaksin selle enda peale ära kulutada. Praktiliselt teen iga kuu ühe päeva tööd ainult panga hüvanguks. Jah, see 55 eurot on 20 aasta pärast ehk kommiraha, aga süüa tahan ma täna ja praegu ka.

Pank oleks pidanud sulle tasuta kinnisvara kinkima või? Tõsine kommunist oled ikka.
Jätnud laen võtmata ja kuluta see 55 eurot enda peale siis.

Ja mõtle vaid, kui palju tööd pead tegema, et elektri- ja veefirmasid nuumata, kui kommunaalide eest võiksid ju endale midagi osta.
Kaupmeeste nuumamisest ma isegi ei räägi…

+3
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Pank oleks pidanud sulle tasuta kinnisvara kinkima või? Tõsine kommunist oled ikka.

Ja mõtle vaid, kui palju tööd pead tegema, et elektri- ja veefirmasid nuumata, kui kommunaalide eest võiksid ju endale midagi osta.

Muidugi maksaksin ma laenu tagasi ja kulutaksin selle raha enda peale! Parem on olla kommunist, kui peast soe, kes käib tööl, et pank ikka oma intressid kätte saaks.

+2
-7
Please wait...

Postitas:
Kägu

Muidugi maksaksin ma laenu tagasi ja kulutaksin selle raha enda peale! Parem on olla kommunist, kui peast soe, kes käib tööl, et pank ikka oma intressid kätte saaks.

No seda ma räägingi, et sa oled peast soe…

+3
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja sa siis arvad, et kuna elektri- ja veefirmasid tuleb nagunii nuumata, las siis olla juba pangad ka lisaks või? Või mis sinu totter purtsatus pidi tähendama?

+3
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Või mis sinu totter purtsatus pidi tähendama?

Seda et idioot arvab, et pangad on talle eluaseme võlgu ja idioodil on õigus pangalt tasuta eluase saada.

+3
-5
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 45 )

Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kas kodulaenu enneaegne tagasimaksmine on mõistlik?