Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kas kulutate eluasemele rohkem kui kolmandiku palgast?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 52 )

Teema: Kas kulutate eluasemele rohkem kui kolmandiku palgast?

Postitas:
Kägu

Väidetavalt näitab see kas vaesust või üle oma võimete elamist. Eestis ei ole väga lihtne vähemalt üürikorteri puhul nii vähe kulutada, enamikul läheb üüriks ja kommunaalideks vist pool või rohkem. Miinimumpalga juures ei saa valikust rääkidagi, hea, et söögiraha üle jääb. Kuid ka 1200 eurot kätte teenivad inimesed ei üüri 300eurost korterit 100euroste kommunaalidega, vaid ikka kallimat.

Kas teie jaoks on eluasemele vähem kui kolmandiku kulutamine oluline? Minu enda jaoks on ja seetõttu üürin esialgu tuba (kööktoad meeldivad veel vähem) ja kogun raha. Palk on paarsada üle keskmise. Seda peetakse imelikuks, sest ma võiks ka 500eurose korteri ilma kommunaalideta üürida ja elaks üsna vabalt ära. Enamik mu tuttavaid teeb kohe nii, kui hakkab paremat palka teenima.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Seepärast võtsingi eluasemelaenu ja maksan tunduvalt vähem kui eelnevalt üürika eest.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei, eluasemelaen on kuskil 1/8 palgast. Kommunaalid muidugi veel sinna juurde.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Loomulikult kulutan rohkem.
kui päris aus olla, siis meil on maja eluasemekulud kuus (küte, vesi, gaas, elekter, turvateenus, prügivedu, kindlustused, koristusteenus jne) hetkel kokku ca 3x kõrgemad kui kõigi pereliikmete palk kokku 😛
aga sellegipoolest pole mingeid rahalisi probleeme: ka maja ostuks kunagi võetud eluasemelaen on juba ammu makstud.

Sa teemaalgataja unustad nimelt ära selle, et inimesed ei pruugi siiski elada ainuüksi palgast:
vaid lisaks võib olla ju ka ettevõtlustulu, juhatuse liikme tasu, finantstulu, dividendid, doktoranditoetus, pension vmt.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eelmine vastus on küll tabav, aga ehk mitte väga asjakohane. Siin on vist pigem mõeldud seda, kui palju enda sissetulekust eluaseme peale kulub, ja seda pigem mitte nende inimeste puhul, kes saavad endale lubada eluasemekulusid muudest tuludest või varadest, kui töötasu.

Kui ma ise linna kolisin, oli minu brutopalk 1200 eurot ning korteri üürisin 350 euro eest. Olin hea meelega nõus, kuna teadlikult üürisin elukohta vähemalt viie aasta jaoks ning minu jaoks oli oluline sobiv planeering (töökoha tõttu) ja asukoht.

Ma arvan et üksiku, 20ndates inimese jaoks kes parasjagu tööle keskendub, on pigem oluline just see (kui tal on enda eelarve paigas). Minu jaoks olulised tingimused olid täidetud, panin raha kõrvale plaani järgi ning ega ma millestki puudust ka ei tundnud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Umbes kolmandik kulubki, sest elan Tallinna kohta odavas üürikas, praegu sama hinnaga samaväärset kohta ei saaks mingi valemiga. Loomulikult võtaks laenu pigem ja ostaks oma kodu, aga sissemaksu kogumiseks kulub aastaid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas teie jaoks on eluasemele vähem kui kolmandiku kulutamine oluline? Minu enda jaoks on ja seetõttu üürin esialgu tuba (kööktoad meeldivad veel vähem) ja kogun raha. Palk on paarsada üle keskmise. Seda peetakse imelikuks, sest ma võiks ka 500eurose korteri ilma kommunaalideta üürida ja elaks üsna vabalt ära. Enamik mu tuttavaid teeb kohe nii, kui hakkab paremat palka teenima.

Pean oluliseks pigem korteri asukohta, seisukorda ja üleüldiselt ainult minu jaoks olulisi emotsionaalseid aspekte ja võingi sellele kulutada rohkem oma palgast. Majanduslikult mõistlik see muidugi ei ole, aga võimalik küll. Minu eesmärgiks ei ole ka raha kogumine. Seni, kuni saan seda endale lubada ja ka minu kohustused on kaetud, siis ei näe selles midagi halba.

Võlgu elamist loomulikult ei toeta st näiteks sõpradelt, sugulastelt laenamine, kiirlaenud jms mitte kodulaen, et oma kallist elustiili ja korterit ülal pidada. Kui elukohta kasutatakse näiteks oma enesehinnangu tõstmiseks või teistele näitamiseks, siis see pole küll hea.

Ära mõtle nii palju sellele, mida teised mõtlevad või millest nad peavad. Sinu elu, sinu valikud, pole vaja end teistega nii väga võrrelda. Sinul on oma eesmärgid, mis ei puutu teistesse.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

kui päris aus olla, siis meil on maja eluasemekulud kuus (küte, vesi, gaas, elekter, turvateenus, prügivedu, kindlustused, koristusteenus jne) hetkel kokku ca 3x kõrgemad kui kõigi pereliikmete palk kokku 😛

aga sellegipoolest pole mingeid rahalisi probleeme: ka maja ostuks kunagi võetud eluasemelaen on juba ammu makstud.

Sa teemaalgataja unustad nimelt ära selle, et inimesed ei pruugi siiski elada ainuüksi palgast:

vaid lisaks võib olla ju ka ettevõtlustulu, juhatuse liikme tasu, finantstulu, dividendid, doktoranditoetus, pension vmt.

mis sa tühja targutad.
tõsi, korrektne küsimus olnuks muidugi, et kas kulutate eluasemele rohkem kui kolmandiku sissetulekust?
anna noorele inimesele andeks ja räägi asjast.

minu majakses on küte, vesi, gaas, elekter, prügivedu, kindlustus, sidekulud jmt alla kolmandiku ka siis kui peaksin ainult pensionist elama.
võimalike remondikuludega, mis ju ka eluasemekulud, oleks aga nii ja naa.

aga kuna ma praegu veel pensionist ei ela, siis kolmandikku eluasemele kaugeltki ei kulu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kulutan 1/4 eluasemetele ( isiklik + ühe lähisugulase oma).

Please wait...
Postitas:
Kägu

Oled ikka tähenärija. Muidugi on mõeldud sissetulekut üldiselt.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Seepärast võtsingi eluasemelaenu ja maksan tunduvalt vähem kui eelnevalt üürika eest.

Aga kokku hoidmata ei saa ju eluasemelaenu, sest ei ole võimalik sissemaksu teha.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen vist imelik, aga kulutan 40 %, vahel ka 50, sest maksan rohkem laenu tagasi, saab kiiremini lahti.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kulutan rohkem, sest laen + muud kulud on umbes 50-60% palgast. Aga mis siis, ühel hetkel majalaen makstud ja mina ei näe seda praegust summat mitte kulu, vaid investeeringuna. Pensionipõlves müün maja maha, saavad kõik lapsed mingi kopika ja ise elan mõnes odavamas kohas elu lõpuni nagu miška. See maja ongi minu pensionisammas. Ka teise samba summa kavatsen sinna investeerida, kui selle kätte saan.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Arvutasin just, kodulaen + kommud tuleb ca 19% palgast.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eluasemelaen + kommunaalid on 1/4 sissetulekust.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kõik kokku nii 12% palgast. Natuke vedamist, ratsionaalne arvestamine, aeg-ajalt msksan suurema summa kodulaenu tagasi ja vähendan laenusummat niimoodi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mu eluaseme kulu on prügivedu ja talvel ka tiba elektrit. Elan maal, omas majas. (Kui nüüd remondikulusid mitte siia arvestada, ostsime omal ajal vana maja, hetkel on käsil viimane tuba. Sel juhul oleks kulu kaugelt üle kolmandiku palga.)

Please wait...
Postitas:
Kägu

korterile kulutan 80 eurtsi pluss elekter. sissetulek on 2780.- matemaatika pole kunagi minu tugevaim külg olnud, aga ilmselt on vähem 😀

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui üksi peaks kõike maksma, siis kuluks küll rohkem, kui 1/3. Aga me siiski abikaasaga kahepeale kanname neid kulusid ju. Laen on küll tänase seisuga odavam, kui enamik üüre, võetud 11 aastat tagasi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil on oma maja, laenu ei ole – seega vaid n.ö. kommunaalid, arvan 1/15 kogu pere sissetulekust.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil pole eluasemelaenu. Kogusime kunagi kõvasti, ostsime korteri masu ajal ja müüsime kui hinnad olid siin vahepeal laes(müüsime 2.5x kallimalt), ehitasime selle rahaga maja(eks samal ajal oli endale ka kõrvale pandud aastatega.
Kommunaalid+puud seal sees, kõige külmelal perioodil on max 230 kuu. Muide sama maksime 2.5 x väiksemate ruutudega korteri eest kommunaale.
See 230 teeb kuu sissetulekust halval kuul 1/13, parematel kuudel 1/16 – 1/18

Please wait...
Postitas:
Kägu

laenu pole, kommunaalid on 12% pere sissetulekust

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eluasemelaen on u 1/6 minu palgast. Laen on võetud koos abikaasaga, mina maksan laenu, tema maksab muud koduga seotud kulud (kommunaalid, elekter, internet). Kui pere sissetulekud kokku löön (palgad + üüritulu minu varasema korteri pealt), siis läheb eluasemelaenule meil u 6% sissetulekutest. Nii et üle oma võimete me kindlasti ei ela, pigem oleme rahaasjades ettevaatlikud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minul läheb eluasemele (laeunumakse, kommunaalid, elekter jmt) laias laastus pool netopalgast. Suvel natuke vähem, aga talvel ikka täitsa pool läheb ära. Elame noorema lapsega kahekesi neljatoalises korteris. Võiksin muidugi väiksema elamise vastu vahetada, aga mulle meeldib avarus ja asukoht ning näljas-paljas me ka ei ole, meelelahutusteks jagub, reisidel oleme ikka korra aastas käinud. Lihtsalt erilisi rahatagavarasid ei jaksa soetada. Olen mõelnud, et ootamatuste puhul saaks maha müüa auto, siis aktsiad ja eks lõpuks siis selle korteri, et väiksemasse/ odavamasse kolida.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Maja eluasemelaen, vesi, elekter, prügi, internet, telepilt, kindlustus – pere kuusissetulekust 8%. Võiks ju arvestada ka nö remondifondi, sest olgugi, et maja on suhteliselt uus (10a), tuleb siin-seal ikka investeerida. Kui umbes 100 eurot kuus remondifondina veel lisada, siis tuleb üle 9%.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kulud eluasemele: 250 laenu tagasimakse, 50 kommunaalid, talvel on vist 150. Talvel kokku 400. Sissetulek on 2000. Seega täpselt viiendik.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kodulaenu pole, tavalised 3-toalise kommunaalid (sh renoveerimislaen) + elekter + kindlustus, suvel ilma kütteta ca 5-6% sissetulekust.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eluasemele kulub 40-50% sissetulekust.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen vist imelik, aga kulutan 40 %, vahel ka 50, sest maksan rohkem laenu tagasi, saab kiiremini lahti.

See on küll rumalus. Emotsionaalselt vo. hea, aga majanduslikult täiesti mõttetu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

See on küll rumalus. Emotsionaalselt vo. hea, aga majanduslikult täiesti mõttetu.

Üldiselt nõus jah. Kas maksta seda laenu 15 või 18 aastat… no pole suurt vahet. Aga 15 aastat virelemist ja kokkuhoidmist tõmbab paneb elukvaliteedile ikka suure põntsu. Elu parimad aastad lipsavad käest niimoodi.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 52 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kas kulutate eluasemele rohkem kui kolmandiku palgast?