Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kas kuskil Eestis on maa-aluseid varjendeid?

Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )

Teema: Kas kuskil Eestis on maa-aluseid varjendeid?

Postitas:
Kägu

Ma ise ei ela Eestis ja oma praeguse kodukoha ühes linnaosas ringi jalutades leidsin maa alla viiva trepi. Kui asja natuke lähemalt uurisin, selgus, et tegemist on külma sõja ajal igaks juhuks ehitatud varjendiga. Jäin mõtlema, et ei meenu ühtegi taolist varjendit Eestis, ka nõukaajast mitte, ehkki sõjaoht on ju tihtilugu olnud reaalne ja isegi koolides toimusid omal ajal ju korrapäraselt evakueerunisõppused koos marlimaskide ja muu tobedaga. Kas kuskil Eestis on sellised maa-alused varjendid?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Muidugi on. On ka vanad KGB punkrid, mis on pigem maa-aluste linnakute moodi, näiteks kesk-sidekeskus Kosel.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

kindlasti on

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tsiviilkaitsevarjendid olid ju üle Eesti, neid rajati külma sõja ajal üle Eesti. Ise elasin 70-80ndatel Kohtla-Järvel ja seal olid need olemas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Igas linnas ja suuremas asulas olid ju “tsiviilkaitse Keldrid ” Kosel asus parteibosside väljend jne

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olid küll tsiviilkaitse keldrid, aga kas need olid ehitatud ka nii, et pommirünnakus sisse ei vajunud või oli seal võimalus saada puhast vett, olid seal tekid, ravimid, sööki? Minu mäletamist mööda olid need lihtsalt majade keldrid, mida nimetati varjenditeks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Just, need tsiviilkaitsekeldrid olid ju tavaliste kortermajade keldrites, meie majaski oli. Aga mind hakkasid huvitama just spetsiaalselt maa alla ehitatud varjendid-punkrid. Väga põnev, kui mõtlema hakata. Mis nendes praegu on? Seisavad tühjalt?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Imestan, kui vähe inimesed mööda eestimaad ringi liigvad. Minu meelest neid vanu varjendeid ja punkreid (jah loomulikult enamik maha jäetud) tuleb Eestit mööda matkates pea igal sammul ette. Selliseid, kus on midagi rohkemat kui lihtsalt maa all olevad betoonkäigud, on vähe.

Please wait...
Postitas:
Kägu

http://www.estonica.org/et/Eesti_NSV_militariseeritud_%C3%BChiskond/

http://www.postimees.ee/2767958/eestis-pole-enam-toeoekorras-varjendeid

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma elan soomes. Siin on igal majal keldrite korrusel mitmekümne sentimeetri paksune suur uks kus on kirjas väestönsuoja ehk siis pommari. Soomes need on sellised kõrged laiad tunnelid. Kes on käinud helsingi stockmannis, seal hanko teelt linna poole sõites saab väikeselt ringteelt keerata tunnelisse mis viib stockmanni maa-alusesse parklasse. Vot pommarit on samasugused. Seinad on sellised mühklikud, mingi asjaga ilmselt üle värvitud. Põrandatel on selline linoleumi taoline asi. Soomes on need enamasti kasutuses jõu- ja treeningsaalidena ning esinemissaalidena. Mul lapse tantsurühma esinemine toimus ka sellises kohas. Ventilatsioon on seal olemas, wc-d korralikud. Ainuke vahe ongi see, et asuvad maa all. Alguses kui ma soome kolisin siis oli ikka jube huvitav sellistes kohtades käia aga nüüd olen juba ära harjunud. Mees rääkis, et tegi kunagi kuskil pommaris torutöid ja see oli mõlematpidi nii pikk, et otsa ei paistnud 😀
Ainuke asi mis mulle seal ei meeldi on minule tuntav rõhuvahetus. Nagu selline kerge surumistunne vms. Ma ei oskagi seletada, hingata on kuidagi teistmoodi. Võibolla olen mina lihtsalt liiga tundlik selliste asjade suhtes või on mul klaustrofoobia 😀

Please wait...
Postitas:
Kägu

Praegu tehakse ekskursioone Bastioni käikudesse, mis olid ka sõja ajal pommivarjenditena kasutusel

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kuuldavasti kasutamiskõlblikke varjendeid meil enam ei ole. Vbl Toompeal ja Kadriorus on, tavalistele inimestele ei ole. Looduskatastroofid, keemia-või tuumarünnakud, tavaline pommitamine- kaitset ei ole leida mitte kuskilt.

Please wait...
Postitas:
helevalge

Tartus on või oli üks Peetri tn kandis, üks oli Tammelinnas (enam pole), üks Pargi tn ja üks katoliku kiriku lähedal.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Türil tean kolme. Ühele ehitati nõuka aja lõpu poole peale kontorihoone (hoone on nüüd kasutusel Vallavalitsuse ja raamatukogu poolt). Selles varjendis on olnud eesti ajal nii toidupood kui ka baar, hetkel ilmselt raamatukogu ladu. Teine seisab tühjalt Türi tehisjärve naabruses ja on viimase 15 aasta jooksul korduvalt edasi müüdud. Kolmas on ka tehisjärve ligiduses asuva õmblusvabriku kelder.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Huvitav teema. Mis tühmakad on pidanud vajalikuks seda miinustada?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Huvitav teema. Mis tühmakad on pidanud vajalikuks seda miinustada?

Küllap seepärast, et tühmakad lihtsalt miinustavad kõike, valimata.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Neid on tegelikult igal pool. Tallinnas Pirital ja Viimsis, Laagris..
Pool Hiiumaad on neid täis jne

Please wait...
Postitas:
Kägu

Neid on tegelikult igal pool. Tallinnas Pirital ja Viimsis, Laagris..
Pool Hiiumaad on neid täis jne

Aastal 2001:
Kaitseekspertide sõnul on Eesti elanikud võimalike terrorirünnakute korral kaitsetud, sest pärast taasiseseisvumist on riik jätnud enamiku tsiviilkaitserajatistest unarusse.
“Tegelikult pole meil praegu tsiviilkaitset olemas, see tuleks nullist üles ehitada,” lausus Eesti Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuse ülem kindralmajor Ants Laaneots. Tema sõnul pole Eestil olemas elementaarsetki varjendisüsteemi, kuna pärast taasiseseisvumist on neist enamik lõhutud või sisustus laiali tassitud, kirjutab Eesti Päevaleht.

“Meil on küll olemas päästeamet, kes kaitsefunktsiooni võiks täita, kuid ka nemad on aasta-aastalt alarahastatud,” ütles Laaneots. “Näiteks pole Eestil olemas seadmeid, mis tuvastaks õhus keemilise või bioloogilise relva komponente.”

“Tsiviilkaitseks ehk elanikkonna kaitseks sõjaaja tingimustes ei ole Eesti tõesti valmistunud, sest ükski valitsus Eestis ei ole seda siiamaani üritanud kujundada,” lausus siseministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler Kalev Timberg. Tema sõnul on riik eraldanud viimastel aastatel küll suuri summasid kaitsekulutusteks, kuid mitte sentigi tsiviilkaitseks.

“On leitud, et varjendite ehitamiseks ja säilitamiseks rahuaja tingimustes pole vajadust, kuid mis juhtub siis, kui Eesti tõepoolest seisab vastamisi ohuolukorraga?” küsis Timberg. “Kiirgusõnnetuste puhul on lähim ohuallikas 60 kilomeetri kaugusel asuv Sosnovõi Bori tuumaelektrijaam Leningradi oblastis, kuid ma pole kindel, et me selleks võimalikuks õnnetuseks valmis oleksime.”
Aastal 2015:
Uno Kaskpeit tundis huvi tsiviilkaitse olukorra kohta Eesti Vabariigis, eriti seda mis puudutab varjendite küsimust: “Mis te arvate, härra peaminister, kas Eesti riigis on üldse vaja tsiviilkaitse eesmärgil varjendeid või on see minu nõukogude ajast pärit vale arusaam tänapäeva vajadustest?”
Taavi Rõivas:
Me oleme NATO liige ja me teame ja demonstreerime seda igal võimalikul sammul, et rünnak mis iganes NATO liikmesriigi vastu oleks rünnak absoluutselt kõigi vastu. See on oluline teadmine ja see aitab kõige rohkem kaasa sellele, et sõjalist otsest ohtu Eesti riigile ei oleks. Aga loomulikult me peame iga päev selle nimel töötama, et see heidutus oleks veenev. Kõige parem on iseseisva kaitsevõime ülesehitamine ja liitlaste kohaloleku suurendamine”

Nato hoiab Sosnovõi Bori kiirguse levimise ära, saate aru?!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tallinnas Pirital

Kus Pirital mõni on? Huvitab, kuna on minu piirkond. Stantsija Mir’i tean ise ka, aga see on praegu selline suht jube koht.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Olid küll tsiviilkaitse keldrid, aga kas need olid ehitatud ka nii, et pommirünnakus sisse ei vajunud või oli seal võimalus saada puhast vett, olid seal tekid, ravimid, sööki? Minu mäletamist mööda olid need lihtsalt majade keldrid, mida nimetati varjenditeks.

meil alevis oli küll täisvarustuses .Käisid veel õppused gaasimaskide kasutamiseks jne .ma ei tea kas seal alaline toiduvaru oli ,aga vesi tuli küll läbi filtri ,mitmekordsed rauduksed ees

Please wait...
Postitas:
Kägu

meil alevis oli küll täisvarustuses .Käisid veel õppused gaasimaskide kasutamiseks jne .ma ei tea kas seal alaline toiduvaru oli ,aga vesi tuli küll läbi filtri ,mitmekordsed rauduksed ees

Oli seal WC ja ventilatsioon ka? Võimalus magamiseks või üldse pikemaks viibimiseks suuremal grupil inimestel? Mingit sorti küte talviseks ajaks? Või tähendab sinu jaoks täisvarustus nõukaaegseid marlivati- ja gaasimaske?
Lihtsalt mingi betoonkast kuskil maa all pole veel varjend.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Oli seal WC ja ventilatsioon ka? Võimalus magamiseks või üldse pikemaks viibimiseks suuremal grupil inimestel? Mingit sorti küte talviseks ajaks? Või tähendab sinu jaoks täisvarustus nõukaaegseid marlivati- ja gaasimaske?
Lihtsalt mingi betoonkast kuskil maa all pole veel varjend.

lavatsid olid kus pikutada ,asus mingi 10 meetrit maa all ,seega ära poleks seal keegi külmunud ,Kogu alevi elanikkond vist poleks ikkagi ära mahtunud .Selge ,et eks te üks pakasuha oli .Kui ikka tuumasõda oleks aland ,ehk nädal oleks keegi vastu pidanud

Please wait...
Postitas:
Kägu

Just, need tsiviilkaitsekeldrid olid ju tavaliste kortermajade keldrites, meie majaski oli. Aga mind hakkasid huvitama just spetsiaalselt maa alla ehitatud varjendid-punkrid. Väga põnev, kui mõtlema hakata. Mis nendes praegu on? Seisavad tühjalt?

Rootsis on neid palju. Enamasti ei seisa nad tühjalt. Osad on antud tsiviilkasutusse (nt garaažideks ümber ehitatud), teised on endiselt olemas sõjaväe kasutuses ja nö kasutusvalmis. Osades on teemaga haakuvad muuseumid sees. Enamik pommivarjendeid on siiski alles ja nö avalikud, aga leidub ka väga salajasi, millest tavainimene midagi ei tea. Kui Stockholmis natuke vastava pilguga ringi vaadata, siis leiab neid kaljudesse ehitatud kaitsevarjendeid küll ja küll.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Soovitan Lätis Ligatne bunkris ära käia
https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g2167821-d2645774-Reviews-The_Secret_Soviet_Bunker-Ligatne_Vidzeme_Region.html

See oli veel 2003-nda aastani saladus.
Ehk on meil Eestiski selline hästihoitud saladus veel kuskil peidus?

Please wait...
Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kas kuskil Eestis on maa-aluseid varjendeid?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.