Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kas kutsute lapse sõbrad lauda, kui kätte jõuab söögiaeg?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 60 )

Teema: Kas kutsute lapse sõbrad lauda, kui kätte jõuab söögiaeg?

Postitas:
Kägu

Kuidas käitute, kui teie peres on kätte jõudnud söögiaeg, aga lapsel (vanus pole oluline) on külaline(sed). Kas ei kutsu ei oma last ega ta sõpru, kutsute vaid oma lapse ja külaline ootab, saadate külalise minema, viite neile tuppa midagi või on kõik lauda palutud?
Ma teen selgelt vahet peredel, kel iga suutäis arvel ja kui ikkagi on 3 inimest ja 3 kartulit laual, siis ei saagi seda võõraga jagada, aga mõtlen just nö. keskmisi peresid.
Mina üldiselt katsun toitu täpselt teha, erandiks supid-hautised-suuremad ahjupraed, aga pole probleemi, kui lapse sõbrad ka lauda tulevad.
Olen siiski palju kuulnud, et külaline jäetakse üksi tuppa konutama ja ootama või saadetakse üldse minema. Põhjuseid on igasuguseid (ka mõistetavaid) – ei pea võõrast last toitma, ei ole võimalusi, tahetakse oma perega päevaseid asju arutada jne. Aktsepteerin neid arvamusi teatud moel, kuigi minu süda ei luba kedagi minema saata või ilma jätta.
Lapsed (tüdruk 12 ja poiss 16) on ise tulnud ütlema, et meile pole vaja või emb-kumb võtab midagi taldrikule ja kobivad oma tuppa, vahel on ka lauas ja saab mõnusalt juttu aetud. Täpselt sama on ka mõne enda v. abikaasa pikemaks küllajäänud söbraga tehtud. Vaeseks pole seni keegi meid söönud, kuigi vahel peab lihtsalt tillema portsuga piirduma. Teemat ajendas kirjutama bussis kuuldud jutt kahe koolijütsi vahel, kus üks küsis teiselt, et kas ta kohe peale kooli \”teile võin tulla\” ja teine vastas, et kohe ei saa, ma hakkan sööma, siis ei tohi, aga pärast tule..

Please wait...
Postitas:
Kägu

RE: Kas kutsute lapse sõbrad lauda, kui kätte jõuab söögiaeg?

Sõltub sõbrast. Mõnega käime perekonniti läbi ja sööme ka täiskasvanutega tihti üksteise pool. Need kutsun. Igat last küll ei kutsu. Ütlen, et nüüd on aeg koju minna. Laps küsib ju sõbra küllakutsumiseks luba, söögiajaks ei lase kutsuda.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Loomulikult on ka lapse külalised lauda oodatud, teisiti ei kujutaks ettegi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mäletan, kui ise väike olin, kusagil 5-aastane. Olin sõbrannal külas, kui neil lõunasöök algas. Sõbranna ema kutsus ka mind lauda, mina ütlesin, et minu ema ei luba mul võõraste juures süüa ning ma ei taha. Naine aga seepeale ütles, et no meie juures ikka võid (ema parim sõbranna) ja tule ikka istu lauda. Ja nii ma pidin ikkagi sööma hakkama 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

No,kui toas on siis ikka kutsun lauda aga,kui just sööme ja tuleb siis oleneb ajastusest.Kui oleme lõpetamas siis ei kutsu,sest tõenäoliselt pole midagi enam pakkuda aga kui alustame,eks siis peab kutsuma.Kui on ilus ilm ja saab väljas oodataning oleme juba lauda istunud ülten,et oota \”Seen\” sööb kohe ära ju tuleb välja.kui lauda ei ole istunud siis kutsun sööma ja salamisi siiski loodan,et ta ei taha või on juba söönud.:-)

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu lastel veel sagedaid sõpru ei ole külas käinud. Kui on kutsutud külalised, siis on neile ka eelnevalt varutud midagi ja söövad. Sooja toitu seni pakkunud ei ole ja söögiaegadeks on koju mindud.

Harvale külalisele pakuks aga kui külaline justkui meil elaks, siis ei. Midagi näksimist saaks küll. Porgandid , kurgid. Ma ei tea kas see poistele ka peale läheks.

Please wait...
Postitas:
maiiii

Loomulikult kutsun lauda. Ning ka kui söögiaeg pole, viin alati lastele mingit niksi-näksi ja joogid tuppa maiustama. kuna meil pood maja ees, siis vahets ka viskan 5e kahe-kolme peale, et nänni poest osta. Suvel kui lastega naabrid nagunii kõik väljas patseerime(lapsi väikseid ja suuri kokku ~10), alati toon poest igaühele midagi, või annan näiteks igale euro vms. Naabrid samamoodi, kui naaber läheb oma lastega poodi ja minu laps kaasas, alati savad ikka kõik võrdselt. Muud moodi ma lihtsalt ei kujuta ette´.

Please wait...
Postitas:
talent

Alati kutsun. Austan oma lapse valikuid ja eeldan, et vastumeelseid tüüpe ta koju ei tassigi.
Jah, tean ka peresid, kus külaline on omaette jäetud. Mulle on see mõistmatu – sinu privaatruumi tohib ta tulla, aga laud oleks nagu püha altar oma andidega, et sinna enam ei lubata? Ja teate ju küll, et sant jagab ka viimase, kui härral jäbb üksigi pätsist leivast puudu.

Miks sa 13.32 kägu LOODAD, et külaline ikkagi keeldub pakutavast?

Please wait...
Postitas:
Kägu

ikka kutsume lauda, kui meie laps külas, siis antakse talle ikka ka

Please wait...
Postitas:
Kägu

Täitsa oleneb. Kui laps tuleb külla kõrvalmajast ning on teada, et neil ka lõunat tehakse, siis ütlen küll, et iga roju oma koju sööma. Naabripere ka eeldab, et saadame neile lapse lõunaks.
Muidu kaugemalt lastele ikka pakun.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie peres on küll alati külalised sööma oodatud. Teeme reeglina kõik toidud ise ja no see kausike suppi, või taldrikutäis ahjupraadi ja ehk puuviljad jne. meid küll vaesemaks ei tee. Muidu oleme pigem väiksema sissetulekuga leibkond 😉

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui süüa piisavalt, siis ikka kutsun. Mulle lapse külalised meelivad.Helistan külalise vanematele ka ja ütlen, et laps sööb meiega ja probleemi pole. Aga kui endal kapp tühi vôi oli lihatükke vôi magustoitu ostes täpselt arvestatud, siis ei hakka külaliste kôhtu narrima, saadan nad oma koju.

Please wait...
Postitas:
rotsik

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]/…/ Teemat ajendas kirjutama bussis kuuldud jutt kahe koolijütsi vahel, kus üks küsis teiselt, et kas ta kohe peale kooli \”teile võin tulla\” ja teine vastas, et kohe ei saa, ma hakkan sööma, siis ei tohi, aga pärast tule..[/tsitaat]
Kui koolijütsi kodukord näeb ette, et söögiaeg on mõeldud oma perega koos olemiseks, siis ei ole sel alati seost tillemate portsjonitega vaid küsimus võibki olla hoopis kodurahus.
Ja olukord, kus üks koolilaps küsib ennetavalt luba ja saab ennetavalt teada, et enne söögiaja lõppu pole külalised lubatud, ei ole võrreldav olukorraga, kus külalised on juba kohal ja siis alles tuleb söögiaeg. Mõistlikud lapsed, kes sellise asja ette läbi räägivad, ma ütlen.

Isiklikult arvan, et ma EI PEA võõrustama lapse sõpru, kui ma neid ise pole spetsiaalselt külla kutsunud või palunud lapsel kutsuda. Eksprompt külalised pole minu vastutada.

Please wait...
Postitas:
piibeluht

oleneb olukorrast. vahel on tõesti nii, et toitu on täpselt näo peale arvestatud. eriti kui eelmise päeva sööki soojendan. aga pole probleemi. sageli siis sööbki mees kõigepealt oma jao ära ning kui kõik lapsed tahavad, siis pakun võileiba juurde. mulle tundub enda laste ja laste sõprade pealt vaadates, et oma kodu toit on ikka kõige parem ja pahatihti pole mänguhoos kellegil erilist isu peal.
ja olen saatnud koju sööma ka. eriti siis, kui juba pool päeva lapsed on koos olnud ja nooremal lapsel tuleb uneaeg peale. teinekord lepime teise pere emaga juba eelnevalt kokku, et on koos kuni lõunani või käime üksteise juures lapsi koju sööma kutsumas. nii tore, kui lapse sõprade vanemad kah sellised mõistlikud ja toredad inimesed on 🙂
aga senised lapse sõbrad on ka kõik suhteliselt ontlikud olnud. kui oleks külaline pealetükkiv ja kappides ringi tuulav, siis küllap oleks ma ka teise suhtumisega (nagu siin mõni aeg tagasi oli teema kappe mööda kolavast lapsest).

teine asi, kui läheme terve perega sõpradele külla või tulevad külla sõbrad oma lastega. siis on niikuinii külalistel midagi kaasas ja võõrustaja ka valmistab midagi ja ühine söömine on üks osa programmist.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma küsin, kas külaline soovib süüa, eriti siis, kui olen midagi vürtsikamat teinud. Tavaliselt soovivad ja söövad ka – toidu kogusega probleeme ei ole, alati teen pisut rohkem. Kui üle jääb, soojendan teisel päeval, kui mitte, siis teen värske toidu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Absoluutselt kindlasti kutsun lauda. Meie peres on kombeks, et kõik, kes juhtuvad lõuna või õhtusöögi ajal külas olema, on palutud lauda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

meie ka üldjuhul ikka kutsuma laste külalised ka lauda. Ei tee sellest numbrit. Vahest on olnud olukordi, kus toitu on tõesti väga vähe olnud, siis olen kasvõi võileibu juurde teinud, et kõigile ikka jaguks. Küll aga ei meeldi mulle see kui külaline tõstab omale suure portsu, nokib natuke ja siis teatab, et ta ei soovigi seda. Nii palju võiks olla ikka kodust kaasa antud, et kui võõras toit on, siis ei tasu kohe taldrikule kuhjaga seda tõsta. Samas on lapsi, kes kohe toitu nähes ütlevad, et nad ei söö seda. Tavaliselt on nad ise siis välja pakkunud, et mängivad üksi nii kaua kui meie laps sööb.

Please wait...
Postitas:
Tihasepreili

Meil on üsna tihti naabrilapsed külas ja loomulikult kui söögiaeg, kutsume neidki sööma. Teisti ei kujutaks ette.
Aga meil selline segasummasuvila-tüüpi maja ka, kus polegi mitte sinu või minu pere lapsed, vaid kõik on nagu omad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma olen lapsed ikka lauda kutsunud, aga tuleb välja, et minu laste sõpradest väga paljud miskipärast neid toite ei söö, mida meie peres tehakse, nt hernesuppi, ühepajatoitu, risottot, kapsa-hakklihahautist jne. Olen mõelnud, et ilmselt on need vaesed lapsed siis järelikult rämpstoidul, kui korralikud ohtra köögiviljaga toidud ei maitse.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
ajatusaK

Koolivaheaegadel ja viletsate ilmadega kipuvad lapsed pikaks ajaks üksteisele külla. Sinna jäävad söögiajad vahele. Kutsun lauda küll. Tean, et ei saa eeldada, et teised samuti teevad, aga mis salata, kurb oleksin küll, kui minu lapsega teisiti käitutaks.
Üks laps ajab mind närvi, sest absoluutselt iga kord, kui tõstan ette, solgib toidu lihtsalt ära ja see tuleb minema loopida. Kusjuures eelistab, et tõstaksin, mitte ei tõsta ise.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mulle meenus kogemus minu lapsepõlvest.
Olen 40.
Mul olid kaks lähemat sõbrannat ja nende kodudega seoses kaks erinevat kogemust, mis on siiani meeles.

Esimene kodu, kus peale kooli või linna pealt tulekut alati pakuti toitu, kooki, ükskõik mida. See soe ja meeldiv atmosfäär on siiani nii eredalt meeles.
Tol ajal polnud söögi hind see, mis tänapäeval ja luges pigem suhtumine.

Teine kodu. Kui olime tulnud koolist või kuskilt mujalt, siis jäin mina esikusse seisma või äärmisel juhul sain tuppa istuma ja pere asus sööma. Tundub, et pole hullu, aga lapsele on küll. Ma tõesti tundsin neid söögilõhnu kohe:)
No ja kui sõbranna oli ära söönud, siis tegime, mis oli plaanis.

Et miks ma koju ei läinud sööma? Ma ei tea, ju meil olid mingid plaanid, asjad. Ma ei tea. Minu pool pakkusin alati ise ja kui vanemad olid kodus, siis kutsuti ka sõbrad lauda.

Nüüd on mul endal lapsed ja ma ei taha, et ühelegi nende sõpradest jääks selline imelik tunne meelde.

Ei jää meie pere sellest vaesemaks, ei jää. Ja ega nad ju alati just põhisöögikorra ajal külas pole ja kui ka on, pole sellest probleemi.

Tavaliselt teen (kui lapsel või lastel külaline/sed) mingit kooki ahjus või pannkooki või midagi. See on nagu osa meie pere kodusoojusest.

Please wait...
Postitas:
elenna

[tsitaat]Meie peres on kombeks, et kõik, kes juhtuvad lõuna või õhtusöögi ajal külas olema, on palutud lauda. [/tsitaat]Meie peres on üldiselt kombeks, et keegi ei juhtu minu või mehe teadmata külla 🙂
Lastele olen õpetanud:
– kokkulepped kes, kus, kellega, kui kaua. Teine vanem peab ka kursis olema.
– külas süüa ei küsi
– kui ise süüa tahad, pakud külalisele ka
– üldjuhul on õhtusöögiaeg perekonna ühine aeg, mida ei segata

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]elenna kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]
Meie peres on üldiselt kombeks, et keegi ei juhtu minu või mehe teadmata külla 🙂
Lastele olen õpetanud:
– kokkulepped kes, kus, kellega, kui kaua. Teine vanem peab ka kursis olema.
– külas süüa ei küsi
– kui ise süüa tahad, pakud külalisele ka
– üldjuhul on õhtusöögiaeg perekonna ühine aeg, mida ei segata
[/tsitaat]

Sellise perega ei tahaks küll suhelda.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kutsun ja hakkan ka edaspidi kutsuma. Mu laps veel veidi väike, et näljaste sõpradega koju saabuda. Mõeldes, kui palju võib olla poolnäljas lapsi, tasub juba lapse sõbra saabudes küsida, et millal ta viimati sõi. Siis saab otsustada, kas lapsele kohe võileib pihku pista või mitte. Kui peres on kombeks ainult koos oma perega õhtustada, siis saab ju ette nii organiseerida, et sõpru külas ei ole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Õnneks pole mu lapsel selliseid sõpru kelle vanemad arvestaksid sellega et oh mu laps sööb seal ja tema söögi arvelt hoitakse kokku.
Või siis selliseid kes iga päev \”juhtuvad\” söögiajal meil olema.
Seega üldiselt ikka kutsun lauda, aga kuna ma tean neid siis ei solvu kui nad keelduvad, sest ma tean et söögiprobleemi pole neil ka kodus.
ise eeldan ka et laps ei söö külas olles end silmini täis vaid kasvõi viisakusest ainult maitseb natuke või keeldub üldse, öeldes et ei soovi või ema ootab söögiga kodus ka.

Please wait...
Postitas:
Kägu

[small]talent kirjutas:[/small]
[tsitaat]Alati kutsun. Austan oma lapse valikuid ja eeldan, et vastumeelseid tüüpe ta koju ei tassigi.
Jah, tean ka peresid, kus külaline on omaette jäetud. Mulle on see mõistmatu – sinu privaatruumi tohib ta tulla, aga laud oleks nagu püha altar oma andidega, et sinna enam ei lubata? Ja teate ju küll, et sant jagab ka viimase, kui härral jäbb üksigi pätsist leivast puudu.

Miks sa 13.32 kägu LOODAD, et külaline ikkagi keeldub pakutavast?[/tsitaat]

Mulle eriti ei meeldi külalapsi toita.Endalgi vähe ja pealegi on teise pere lastel omad toidueelistused ja siis nad istuvad seal laua taga ja nagu sööks ja nagu ei sööks ja pärast tuleb siis järgi jäänud jäägid prügikasti visata.Jube raiskamine.Omad lapsed lasen tavaliselt täis kõhuga kodust välja ja olen soovitanud võimalusel mitte teiste juures süüa,et mitte tekitada seda tunnet\”,et näe minu juures lapsed kogu aeg mugivad aga tema ei taha nagu pakkudagi või teeb miskit sellist,mis mu lapsele ei sobi jne.jne.\”ja mõni võtab seda kohe ju,kui oleks teise pere rahvas teene võlgu,kui nende laps nende juures korra miskit näksib või söögikorra läbib.

Please wait...
Postitas:
Tartu vaim

[tsitaat]Absoluutselt kindlasti kutsun lauda. Meie peres on kombeks, et kõik, kes juhtuvad lõuna või õhtusöögi ajal külas olema, on palutud lauda. [/tsitaat]

Meil peres täpselt sama komme. Ja eespool kirjutatud ütlus \”sant jagab ka viimase, kui härral jääb üksigi pätsist leivast puudu\” tundub ikka 100% paika pidavat. Ei tuleks pähegi kedagi ootama jätta või minema saata, ikka jagame kõike kõigiga.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ikka kutsun laste sõbrad sööma, ei kujuta ettegi et jätaks teise lapse tuppa norutama ja nälgima.meil on ka nii, et nv. tuleb sageli lapsele sõber külla, juba reedel ja jääb pühapäevani. siis ostan õhtuks veel mõnusat näksimist ka. naabripoisse olen ka sööma kutsunud, kui meie maja juures mängivad. mõni tuleb, mõni mitte. minu laps oli väga solvunud kui oli sõbral külas ja neil söögiaeg hakkas. sõber palus isa, et minu laps ka sööma saaks jääda, aga isa ütles, et mingu söögu oma kodus, pole kaugele minna. lapsel oli häbi ja minu oma tuli ka norus koju. ütles et ega mul polnudki kõht tühi, aga sõber ju küll sööb meie pool. seletasin talle rahulikult, et sõber pole selles süüdi, et ta isa niimoodi ütles ja meie pool saab ta ikka nagu enne koos sinuga süüa. Laps pole peale seda tahtnud enam sõbra poole koju minna, mängivad õues või tulevad meie poole.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil lepitakse enne need asjad kokku, sest toitu tehakse üheks õhtuks ja üks portsjon inimesele. Pärast kooli läbi astuvad klassikaaslased jäävad max tunniks ajaks või õhtuse trennini meie poole. Siis pakub laps ise oma külalisele näksimist ja pärast külaskäiku/trenni läheb igaüks oma koju. Kui on kokku lepitud, et jäädakse ööseks või õhtusöögiks, teame külalise võrra rohkem toitu valmistada.

Please wait...
Postitas:
Tartu vaim

[tsitaat]Meil lepitakse enne need asjad kokku, sest toitu tehakse üheks õhtuks ja üks portsjon inimesele. Pärast kooli läbi astuvad klassikaaslased jäävad max tunniks ajaks või õhtuse trennini meie poole. Siis pakub laps ise oma külalisele näksimist ja pärast külaskäiku/trenni läheb igaüks oma koju. Kui on kokku lepitud, et jäädakse ööseks või õhtusöögiks, teame külalise võrra rohkem toitu valmistada.[/tsitaat]

Mis mõttes üks portsjon inimesele? Et isegi ükski pereliige ei saa soovi korral teist taldrikutäit juurde võtta??? Ei taha kuidagi sind solvata, aga selline sõnastus on imestust tekitav.
Mina sellist elu ette kujutada ei oska.
Nii minu lapsepõlvekodus kui praegu omaette elades, süüa tehakse ikka selline poti-pannitäis, et saavad omad lisaportsu kui soovivad ja jagub ka külalistele pakkuda kui vaja. Selline täpselt ettearvestatud elu tundub ausalt öeldes jube ahistav. Kuidas sa välja arvutad, kui suurt portsu just sel söögikorral keegi tahab või jääbki vahel mõnel kõht tühjaks, sest tahaks lisataldrikutäit, aga rohkem pole?

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 60 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kas kutsute lapse sõbrad lauda, kui kätte jõuab söögiaeg?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.