Esileht Koolilaps Kas laps peaks tänapäeval oskama suusatada?

Näitan 29 postitust - vahemik 61 kuni 89 (kokku 89 )

Teema: Kas laps peaks tänapäeval oskama suusatada?

Postitas:
Kägu

Mul lapsed käinud linna lähedaseskoolis, algklassides külakoolis ja põhikoolis suuremas asulas. Mõlemas koolis on suusalaenutus ja suusatunnid (murdmaa) algasid 1 klassist kui lund oli. Isegi lasteaias juba oli suusatamise algõpetus lasteaia suuskadega. Suuremal lapsel tulid mäesuusa/lumelaua spordipäevad hiljem (kuskil 7-9 klassis kas Nõmmel/Viimsis), nooremal algas 3.klassis mäesuusaõpe (Viimsis VIMKA-l) ja see aasta õppisid lumelauda Nõmmel, lisaks käib nüüd 2 talve lumelauatrennis Valgehobusemäel lisaks jalgpallile. Transport on alati olnud kooli poolt korraldatud.  Üldse kiidan meie külakooli, väga palju sportlikke tegevusi on lisaks tavapärasele kehalise kasvatuse kavale (SUP lauaga sõitmine jõel, matkaratastega matk, orienteerumine jms.)

Ise sai kunagi ka nn maakoolis murdmaasuusatamine selgeks õpitud, suusad pidi ise ostma aga järelturul ikka liikus ning hiljem oli mäesuusatamist palju lihtsam õppida, kui suuskadel liikumine juba selge. Seega ma arvan, et eestlane võiks vähemalt osata suusatada e. siis õppida koolis nagu ka ujumist aga see kas ta kunagi ka suusatama hakka on tema enda vaba valik. .

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil on maakool, suusalaenutust pole. Igal aastal nõutakse, et lapsel peab olema suusavarustus. Väiksema lapsega ostad järelturult ja saa mõistliku hinnaga. Põhikooli lõpus aga kasvavad vähemalt poisid sellise kiirusega, et suusavarustust julged osta ainult vahetult enne suusaveerandi algus. Jalanumber on aga 46… Just vaatasin, ostas on ühed 46 suuruses saapad, maksavad 40 eurot, suuski jälle sellele klambrile vastavat pikkust saada pole. NNN klambriga suusasaapad 46 suurus hakkavad hinnad jälle 60 eurost. Kogu komplekt kokku ajada maksab vähemalt 100 eurot. Natuke palju selle kahe suusatunni eest maksta, mis nad reaalselt suusatada saavad.

Vabalajal saab ka suusatada. Olen kôik laste suusasaapad ostast ostnud. Väga rahul.

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vabalajal saab ka suusatada. Olen kôik laste suusasaapad ostast ostnud. Väga rahul.

Kui lapsele ei meeldi vabal ajal suusatada? Käib hoopis tennistrennis ja ujumas?

 

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vihkasin suusatamist lapsena ja ei salli seda ka nüüd. Kooli ajal tegin hädapärast kuidagi ära kohustuslikud asjad.

Samal ajal ma olin väga hea uisutaja, see mulle meeldis. Sõitsin küll edaspidi ja tagurpidi, tegin isegi kergemaid piruette. Meil oli uisuplats kodu lähedal ja seal rassisin igal vabal hetkel. Kas keegi seda arvesse võttis koolis? Oh ei, ainult iriseti, et peab suusatama ja kuidas ma küll nii õudselt ebasportlik olen. See ainult suurendas mu viha suusatamise vastu.

Kõik spordialad ei sobi ja ei meeldi kõigile samamoodi, mu meelest on jabur mingit ühte asja peale suruda, eriti kui see on nii ebavajalik oskus kui suusatamine. Ujumisest saan veel aru, et inimene võiks teada mingeid elementaarseid nippe, kuidas vee peal püsida, aga suusatamisega ei ole elus reaalselt küll mitte midagi peale hakata, et seda kindlasti kõik peaksid oskama ja armastama. Niisugune sunniviisiline pressimine võib hoopis tappa igasuguse soovi teha mingit tervisesporti.

Liikumisviisidest meeldib mulle ka väga rattaga sõitmine, jooksmist ei salli. Mis meil on kooliprogrammis, kas rattasõit või jooksmine? Jälle paha õpilane, kuidas siis ei meeldi joosta… Palliviset käis meil kooli staadionil õpetamas füüsikaõpetaja. No seda teooriat oli huvitav kuulata, aga ma ei hakanud seetõttu palli kuigi palju paremini viskama, kuna olin teistest palju väiksem ja normid olid minu jaoks sobimatud nagunii. Normid vanuse järgi, mitte kasvu ega kehakaalu järgi, mis on absurdne. Kahjuks on koolides siiamaani normid ja need on vanuse järgi. Ajuvaba.

+8
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei arva, et laps tingimata peab oskama suusatada. Samas eks igasugusest oskusest on kasu. Minu lapsed eriti suusatada ei oska (kooliga on ainult mõned korrad käinud), perega me suusatamas ei käi. Küll käime jooksmas, rattaga sõitmas, ujumas, mõlemad lapsed käivad iga päev trennis (kergejõustik, tennis, iluvõimlemine). Inimestel on erinevad hobid ja suusatamine pole kuidagi tähtsam kui teised. Ainuke aeg suusatama minna olekski nädalavahetus, aga me eelistame muid asju teha. Kui oleks palju lund, siis ehk otsustakski suusatamise kasuks, aga praegu aknast paistab roheline muru. Õhtul lähengi jooksma.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina koolis suusatamisega sõbraks ei saanud.  Nüüd vanana on imelik minna algajate trenni ja kukkumine ka ei meeldi.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

minu kooliaegsed suusatamised jäid peamiselt 80ndatesse ja oi kuidas ma seda tegevust vihkama õppisin (tervitused siinkohal Reaali kekaõpsidele) … ca 3-4a peale keska lõppu tegin veel ühe katse murdmaasuuskadel ja see lõppes veega põlves. ei eales enam 🙂 ja ei pane ka oma lapsele pahaks, et suusatamisest igal võimalikul moel kõrvale üritab hiilida. las aga ujub ja tõstab kange 🙂

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loomulikult peab oskama suusatada. Samuti uisutada, ujuda, maastikul orienteeruda jne.

Really?

Mina oskan muid alasid ja elan soojas kliimas. Olen kehvem inimene?

Suusatamine ajab oksele, sorry.

+3
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minule ei meeldinud joosta, kuna olen astmat põdenud – ja keegi sellega ei arvestanud. Sõbrannal oli kehv tasakaal – seega nägi kurja vaeva rööbastel ja poomil. Igal ühel on mõni ala, mis ei sobi, aga kehalise õpetaja ei hakka ju igale ühele eraldi meelepäraseid tegevusi otsima.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vabalajal saab ka suusatada. Olen kôik laste suusasaapad ostast ostnud. Väga rahul.

Kui lapsele ei meeldi vabal ajal suusatada? Käib hoopis tennistrennis ja ujumas?

Minu omad käivad samuti tennisetrennis ja kujuta ette et ujuvad samuti, uisutamaski käivad. Kôike vôiks teha, mitte pidevalt viriseda.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

minu kooliaegsed suusatamised jäid peamiselt 80ndatesse …. (tervitused siinkohal Reaali kekaõpsidele)

Tallinna 2. Keskkooli kekaõpsidele, mitte Reaali. Ei olnud mingit Reaalkooli tollal.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vaadake, kui ilus ilm on väljas, minge perega suusatama, võtke laenutusest suusad ja veetke tund-paar suusaradadel.

+2
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Suuskadeke tuleb laps panna 3-aastaselt ja tohutult kiita teda. Küll ta siis aru saab, et see on äge. Algklassid peaks suusatunde kusagil koolimaja juures tegema ja kooli varustus võiks koha peal olemas olla. Suurematel võiks olla suusanädalad kusagil laagrina, Maal saabl ka regulaarseid suusatunde teha jooksvalt. Vajalik on see kindlasti, eks see ole juba osa meie kultuurist ja siiski külmal ajal hea põhjua miks ka täiskasvanuna õues liikuda. Kui laps varakult selgeks ei saa kuidas suuskadel tasakaalu hoida ja kõige tähtsam, kuidas kukkuda, siis hakkabki suuremana seda tegevust kohe vihkama nii kui esimest korda kukub.

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul ka astma, jooksmist ei saanud kunagi teha, ja ka õps pidas mind viilijaks, aga suusatamist see ei seganud, kui hakkasin hingeldama libistasin väiksema tempoga kuni hingamise tagasi sain. Nüüd Symbicorti olemasolul naudin suusatamist täiel rinnal. Oleks vaid lund.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vaadake, kui ilus ilm on väljas, minge perega suusatama, võtke laenutusest suusad ja veetke tund-paar suusaradadel.

Ei iial, ma ei kavatse mitte kunagi oma aega suusatamisele raisata. Jäle tegevus

+2
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul ka astma, jooksmist ei saanud kunagi teha, ja ka õps pidas mind viilijaks, aga suusatamist see ei seganud, kui hakkasin hingeldama libistasin väiksema tempoga kuni hingamise tagasi sain. Nüüd Symbicorti olemasolul naudin suusatamist täiel rinnal. Oleks vaid lund.

Ma ka Symbicorti ravil, aga suusatamist armastama pole hakanud. Pole 25 aastat suuski isegi mitte puudutanud. Ei mõista neid, kes kulutavad raha, et nühkida mööda maratone ja veel välismaal.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vaadake, kui ilus ilm on väljas, minge perega suusatama, võtke laenutusest suusad ja veetke tund-paar suusaradadel.

Väljas on ilus ilm, võtke laenutusest uisud ja veetke tund-kaks uisuväljakul.

Nii võiks kirjutada veel kümne tegevuse kohta mis on märksa meeldivamad kui suusatamine.

Kahjuks on nii, et need suusahullud treenerid ja õpetajad ongi teinud nii, et enamus lapsi hakkaks suusatamist vihkama. Kui mõni kehalise õpetaja veel küsib selgelt nähtava liikumispuudega lapselt kümnendat korda, et miks ta suusatundi ei saa tulla, siis tsiteeriksin Ene Ergma moodi Dostojevski “Idiooti” või paneks tõesti haamriga otsaette.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kaasajal linnakoolide suusatunnid on mõttetud, et mitte öelda kuritegelikud! Lastele sunnitakse peale aegaraiskav ja ebamugav teise linnaotsa suusatama sõitmine, ühistranspordis suuskade kaasavedu. Ja mille nimel – selleks et lapsed siis suuskadel 45 min metsas koperdaks. Õpetajad seisavad raja alguses ja teevad linnukesi nimekirja. Suusatamine on ÄÄRMISELT tehniline ala! Õpetajad aga ei vaevu õpilasi suusatama õpetama, ainult kontrollivad kohalolekut.

Mina õppisin 30 aastat tagasi väikeses maakoolis. Meie õpetaja seletas ja näitas ette, kuidas käib klassikasamm ja kuidas uisusamm. Suusatas koos meiega, mitte ei saatnud lapsi omapead rajale, et ise õpside toas kohvi juua. Mulle meeldis suusatada, suusatasin tihti ka vabal ajal ja teen seda siiamaani.

Miks ometi tehakse selliseid mõttetuid kehalise tunde, kus lapsed midagi ei õpi, peale vihkamise suusatamise vastu?!

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kaasajal linnakoolide suusatunnid on mõttetud, et mitte öelda kuritegelikud! Lastele sunnitakse peale aegaraiskav ja ebamugav teise linnaotsa suusatama sõitmine, ühistranspordis suuskade kaasavedu. Ja mille nimel – selleks et lapsed siis suuskadel 45 min metsas koperdaks. Õpetajad seisavad raja alguses ja teevad linnukesi nimekirja. Suusatamine on ÄÄRMISELT tehniline ala! Õpetajad aga ei vaevu õpilasi suusatama õpetama, ainult kontrollivad kohalolekut.

Mina õppisin 30 aastat tagasi väikeses maakoolis. Meie õpetaja seletas ja näitas ette, kuidas käib klassikasamm ja kuidas uisusamm. Suusatas koos meiega, mitte ei saatnud lapsi omapead rajale, et ise õpside toas kohvi juua. Mulle meeldis suusatada, suusatasin tihti ka vabal ajal ja teen seda siiamaani.

Miks ometi tehakse selliseid mõttetuid kehalise tunde, kus lapsed midagi ei õpi, peale vihkamise suusatamise vastu?!

Mina sinuga ei nôustu. Olen linnainimene ja käisin ka linnakoolis, lapsed samuti. Käisin mina suusatamas, algklassides käisime kooli lähedal olevas metsas, suuremates klassides tuli sôita jah ühistranspordiga môni peatus. Suusad olid nôuetekohaselt pakitud. Täna minu lapsed täpselt samuti. Muidugi ôpetaja juhendab kui tarvis. Metsas ja nüüd suurematena käivad Mustamäe suusakeskused, ôpetajal seal ôpetajatetuba ônneks ei ole, seega on ôpilastega suusarajal. Pole probleeme kuulnud. Lapsed 1,5 h värskes ôhus suusatavad. Mulle see meeldib. Nad ei koperda suuskadega vaid ikka suusatavad kas kôik just perfektse tehnikaga, aga mis vahe seal on?

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Väljas on ilus ilm, võtke laenutusest uisud ja veetke tund-kaks uisuväljakul. Nii võiks kirjutada veel kümne tegevuse kohta mis on märksa meeldivamad kui suusatamine.

Talispordialade seas eelistusi omada on igati okei, aga enamasti kes teeb ühte, elab ka teised üle.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Õpetajad seisavad raja alguses ja teevad linnukesi nimekirja. Suusatamine on ÄÄRMISELT tehniline ala! Õpetajad aga ei vaevu õpilasi suusatama õpetama, ainult kontrollivad kohalolekut.

Mina õppisin 30 aastat tagasi väikeses maakoolis. Meie õpetaja seletas ja näitas ette, kuidas käib klassikasamm ja kuidas uisusamm. Suusatas koos meiega, mitte ei saatnud lapsi omapead rajale, et ise õpside toas kohvi juua. Mulle meeldis suusatada, suusatasin tihti ka vabal ajal ja teen seda siiamaani.

Alg- ja põhikoolis veavad õpetajad end vähemalt raja kõrvale kohale … gümnaasiumis ei tehta sedagi. No vähemalt minu lapse gümnaasiumis mitte. Ise peavad valima aja ja koha ning saatma õpsile vaid äpiga salvestatud andmed. Tekib küsimus, et mille eest need õpsid suusaveerandil üldse palka saavad?!?

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina sinuga ei nôustu. Olen linnainimene ja käisin ka linnakoolis, lapsed samuti. Käisin mina suusatamas, algklassides käisime kooli lähedal olevas metsas, suuremates klassides tuli sôita jah ühistranspordiga môni peatus. Suusad olid nôuetekohaselt pakitud. Täna minu lapsed täpselt samuti. Muidugi ôpetaja juhendab kui tarvis. Metsas ja nüüd suurematena käivad Mustamäe suusakeskused, ôpetajal seal ôpetajatetuba ônneks ei ole, seega on ôpilastega suusarajal. Pole probleeme kuulnud. Lapsed 1,5 h värskes ôhus suusatavad. Mulle see meeldib. Nad ei koperda suuskadega vaid ikka suusatavad kas kôik just perfektse tehnikaga, aga mis vahe seal on?

Võib-olla sinu lastel on vastutustundlikud õpetajad. Mina viisin vahel, kui võimalik oli, oma lapsed Trummi tänavale ära, või teine kord tulin vastu. Siis nägingi, et täiesti oskamatult ukerdavad (iga suuskadel liikumine pole veel suusatamine) lapsed on üksi metsas, õpetajad aga lobisevad seal laenutuse maja nurga juures omavahel ja teevad linnukesi oma märkmikesse. Seepeale küsisin ka oma lastelt, kas õpetajad on teid juhendanud ka, kuidas liikuda? Vastus oli ei, mitte kunagi. Käisin vahel ka ise Harku metsas suusatamas päevasel ajal. Nägin seal koolilapsi ka. Mitte kunagi kedagi õpetajavälimusega täiskasvanut neid juhendamas.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, meie kliimas lapsed võiksid osata suusatada. Meil on kooli kõrval staadionile suusaring sisse aetud. Kellel suuski ei ole, saab koolist. Head rajad on 10 km kodust, seal käin ise suusatamas. Lisaks käivad lapsed slaalomi trennis Otepääl. Veidi kaugele vedada on, aga asi seda väärt täiesti.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, meie kliimas lapsed võiksid osata suusatada.

Miks?

Kas võiksid, palun, siis ka täpsustuseks anda nimekirja, millised on meie planeedi erinevate kliimavööndite kohustuslikud spordialad? Või kust selline arusaam, et inimene peab omale spordiala valima ainult geograafilisest asukohast lähtuvalt?

0
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, meie kliimas lapsed võiksid osata suusatada. Meil on kooli kõrval staadionile suusaring sisse aetud. Kellel suuski ei ole, saab koolist

Kui elad jah 100 meetrit hooldatud suusarajast (näiteks see Keila näide), siis võiks jah ilusa ilmaga suusatamas käia. Kui aga lähim hooldatud suusarada jääb 10 km kaugusele? Täna päike sirab taevas ja kui mööda Eestit ringi sõita, siis on põllud suhteliselt lumevabad, vähemal siin Põhja Eestis. Ega Tallinnas ka niisama metsa all lund ei ole. Selleks hooajaks vist on suusatamisega kõik, kevad läheneb. Aga minu arvates on teisigi toredaid spordialasid ja tingimata tänapäeval ei peaks murdmaa suusatamisega tegelema.

+3
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil pidid lapsed Nômmele suusatama minema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, meie kliimas lapsed võiksid osata suusatada.

Miks?

Kas võiksid, palun, siis ka täpsustuseks anda nimekirja, millised on meie planeedi erinevate kliimavööndite kohustuslikud spordialad? Või kust selline arusaam, et inimene peab omale spordiala valima ainult geograafilisest asukohast lähtuvalt?

😀 Mida rohkem inimene oskab ära kasutada seda, mida tema keskkond talle pakub ja seda nautida oskab, seda toredam ja mitmekesisem ju inimese elu on. Ütleks, et isegi odavam. Pole vaja viriseda seda mida pole, vaid võtta viimast, sellest mida on!

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Norra on küll väga äge vaadata, kuidas isegi Oslos lippab nii palju inimesi ringi suusad kaenlas. Suusavarustusega inimesed on tavalised nii metroos kui ka rongides. Egas neil ju ka need suusarajad keset linna ole. Aga näe viitsivad vedada neid suuski ühistranspordiga, et jõuda kuhugi linnalähistele radadele. Kui sa elad Bergenis ja sul plaan Oslosse paariks päevaks sugulase külla minna, siis võetakse suusad rongile kaasa. Koolilapsi viiakse ka metrooga suusatama. Kaks õpetajat saatjaks kaasa ja aetakse terve see vadistav lasteparv peale. Ka kõigil multikulti lastel on suusad, ei mingeid erandeid. Pannakse suusatama nagu Miškad.

Ma olin kindel, et Tallinna koolides ei suusatada, aga hiljuti nägin Lasnamäel, kuidas kooli ees seisis buss ja suusavarustusega lapsi laaditi peale. Väga vahva! See oleks ikka tõsiselt mark, kui Eesti lapsed ei oska suusatada.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu meelest on iga oskus hea.
Kas peaks oskama ratsutada, malet mängida, laulda, kokata? Ei, ei pea, aga võiks. Tahad enda mälestuste baasil veel ühe oskusteta vedela ja saamatu noore ellu saata? Neid pupu-jukusid, kes millegagi hakkama ei saa, on kõik kohad täis.
Järgmine teema tuleb x aastate pärast, et kas kaitseväkke peab mibema. Saaks äkki kuskilt mingi tõendi ja taudi sebida. Las need NATO lollid köivad meil siin, minu pojakene istub kenasti kodus ekraani taga.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 29 postitust - vahemik 61 kuni 89 (kokku 89 )


Esileht Koolilaps Kas laps peaks tänapäeval oskama suusatada?