Esileht Koolilaps Kas mu laps on tõesti ülekaaluline juba?

Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )

Teema: Kas mu laps on tõesti ülekaaluline juba?

Postitas:
Kägu

Minu 10-aastane poeg on alati olnud väga pikka kasvu ja tugeva kehaehitusega. Samas armastab ta kohutavalt magusat süüa ja minu silmale tundub, et kaalu juba koguneb, eriti kõhupiirkonda. Ennast mäletan lapsena küll alati sellisena, keda vanavanemad alati piitsavarreks pidasid ja kaalumured on alles nüüd 35+ vanuses tulnud. Mingi modell pole kunagi olnud, aga sale küll. Ühesõnaga geneetiliselt soodumust paksuks minna pole ei minul ega lapsel. Ja usun (uskusin?), et visuaalselt mu poega ülekaaluliseks ei peeta ka. Laps käib ise koolis jala ja ka mitmes trennis, kuid kodus soovib ikka põhiliselt horisonaatalsendis nutivahendeid näppida. Läksin panin siis mõõdud TAI KMI kalkulaatorisse (vanus 10, pikkus 159, kaal 48) ja tulemuseks sain “Ülekaal”. Link siin: http://gw.girf.ee:9080/bmi. Kas on siis või ei ole ülekaal? Mismoodi lastel seda KMI’d arvutatakse? Täiskasvanu (naisel) on ju pikkus -110 päris norm. Kas lastel teisiti? Mul on kuidagi raske pidada teda ülekaaluliseks, arvasin et normkaalu ülemine ots või midagi. Aga eks ema silm on natuke pime ka halbade asjade osas.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

tundub, et lastel on teisiti, jah. kui laps on veel väike, siis jälle ei saakski 110 lahutada. näiteks 125 cm pikkune laps kohe kindlasti 15 kg kaaluda ei tohiks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu 10 aastane on 10cm lühem ja 42 kg. Ka veidi ülekaalus.vanemate laste kogemuse põhjal ei muretse kuna see kerge ülekaal tekib tavaliselt enne kasvuspurti. Magusat muidugi pole mõistlik ohjeldamatult süüa ja liikuma peab ikka.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Need KMI-d ei ole tegelikult õiged laste kohta, meie perearst rõhutas seda mitu korda, sest tal on toitumishäiretega lapsi nimekirjas palju, et vanemad ajavad tabelis järge. Ta ütles, et kui kasvava lapse pikkus miinus 100 cm, siis võib veel last normaalkaaluliseks pidada, sealt üle on ülekaal. Magusasöömine ei sobi nii saledatele kui ülekaalulistele, sest isegi leivas ja saias on palju suhkrut, rääkimata ketsupist ja joguritest, mis on suhkrut täis. Tähtis on tervislik toit ja veelgi tähtsam, liigutamine nii palju kui võimalik, sest lapsed teevad seda tänapäeval liiga vähe.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu poeg onn 11, aga täpselt sama – 159 cm ja 49 kg. Visuaalselt on lihtsalt suur (laiad õlad), lihaseline, volte pole ja miski ei lotenda, kuid perearsti juures alati saame lapsele ka toitumissoovitusi, et kaalu kontrolli all hoida. Laps liigub palju, kuid isu on samuti lapsest saadik väga hea olnud. Noorem õde on 5 cm lühem ja kaalub 34 kg.

Kerge ülekaal on, tähtis on jälgida, et see ei suureneks ja sangad ja kõht ei tekiks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Lastele on kaalu osas rangemad nõuded kui täiskasvanutel, st lastele ongi vähem pekki lubatud!

Üks terve ja normaalkaalus laps ongi pigem piitsavars kui “suure kondiga” (räägime siis vanusest enne murdeiga). Kõik jutud lihaselistest lastest jne – kui 10-11aastane laps just mingit megajõutrenni ei tee, siis ei ole see lihas, vaid pekk, mille peal ehk on õrn lihasekiht ja petab ära (ehk siis seesmine rasv).

Tänapäeval kiputakse seda unustame, et lapsel tegelikult ei tohiks olla nii palju rasva, kui täiskasvanul. Kui selline, ütleme 5-12aastane laps on sellise “pehme” välimusega ja puuduvad märgid murdeeast (nt kasvavad rinnad, vunts), siis on tegemist ilmselt ülekaaluga. Umb 3-4aastaselt peaks lastel hakkama välimuses pehmus kaduma.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vaidlen vastu.Olen 50 ja pole kunagi piitsavars olnud. Kogu elu pigem väikese kõhukesega 11-aastaselt olin 164 cm ja 49 kg. Ja väikelapseeas ka ei olnud kuigi kõhn. Nüüd sama pikk ja 60 kg. Ei ole ülekaalus, dieedil kunagi olnud.
On lapsi kes kasvavad vara täis. Minu üks “lapsepõlves pehmeke” kmi järgi ülekaalus pidevalt, on hetkel 18 ja 70kg , 186 cm pikk.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Laste KMI kalkulaatorid lähtuvad sellest, et tegemist on lapsega, seega need ei olegi needsamad, mis täiskasvanute puhul kasutatakse. Ning jah, ülekaaluks loetakse lapse puhul ka seda, kui tema ümarus on selline, mis on riietega täielikult varjatav.

Teismeeas võib pehmus suureneda tüdrukutel. Poiste puhul eeldatakse kasvukõvera muutust lihasmassi tekkimise arvelt – seda diivanil lesides eriti ei teki ja nii võib ka pehmem poeglaps arvutuste järgi ühtäkki normkaalu mahtuda.

Teemaalgataja puhul arvan, et alustada võiks just maiustuste vähendamisest. Kui maiustusi päris ära keelata ei raatsi, siis söögu ainult söögikordade ajal magusat, mitte nii, et terve päeva näksib. Ajal, kui keha töötleb suhkrut, on insuliinitase on kõrge ja kehas rasvade põletamist ei toimu. Samas see ülejäänud insuliin soodustab ka just kõhupiirkonna rasvumist.

Tihti juhtub, et lapseeas nn tugeva kondi ja kiire kasvuga lapsed ongi kasvuperioodil veel enamvähem normkaalus ning pärast seda, kui kasvu enam juurde ei tule ja ema enam trenni ka ei sunni, hakkab kaal plahvatuslikult kasvama. Seega tasub olla ettevaatlik ja mitte loota sellele, et küll läheb ise üle. Paanikaks muidugi ka põhjust pole – suur osa lapsi võtavad end ise käsile umbes hilises teismeeas ning suur hulk inimesi on ka kerge ülekaaluga terved ja õnnelikud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mõnede teiste kalkulaatorite järgi on selles mõõdus laps siiski normi ülemisel piiril:
https://www.cdc.gov/healthyweight/bmi/result.html?&method=metric&gender=m&age_y=10&age_m=0&hcm=159&wkg=48
(82 protsentiili, normaalne on kuni 85)
https://www.nhs.uk/live-well/healthy-weight/bmi-calculator/
Seal sai 86, normaalne on kuni 90.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu 10-aastane ei ole kuskilt pekine ja hea meelega liigub ka kodus ringi (majas elame, liikuda saab aias palju), aga on 87% juures ja peaks siis kalkulaatori järgi ka ülekaaluline olema.
Krõpse ja limonaadi ei söö, kiirtoitu ka mitte, maiustustest sööb jäätist ja vahel šokolaadi ning küpsist. Aga peale jäätise eriti magusat ei armasta, sageli loobub ise oma magustoidust.

Teine laps, varapuberteedik, on silma järgi peenem (täiesti sale on) ja armastab magusat ning vedelemist, aga mahub viimase käo lingitud kalkulaatori järgi veel normaalkaalu: 46 kg ja 157 cm.
Mina ega ka meie perearst ei pea kumbagi last ülekaaluliseks, aga varapubekat pean küll õue rattaga sõitma või jalutama ajama, et ta füüsiliselt normaalselt areneks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

https://www.nordic-bebee.com/poiste-kasvukoverad-2-18-aastat/
see tabel vb rahustab natuke.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga millise kehaehitusega oli/on teemaalgataja lapse isa?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja olen. Kartsin, et saan siit uut ja vana, aga hoopis täitsa asjaliku arutelu leidsin. Aitäh selle eest! Lapse ise on ka pikk ja tugeva kehaehitusega, kuid kindlasti mitte ülekaaluline. Lapsepõlve piltidel lausa kilu. Aga meie lapsepõlv jäi nõuka-aega, seega ajad võisidki tiba kitsamad olla ja lapsed tänu sellele kiitsakamad? Ühesõnaga “meie peres ülekaalulisi pole!” Või noh, nii ma olen ju harjunud mõtlema ja nii me oleme siin harjunud toituma ka (sööme tavaliselt, õnneks kiirtoitu ega mullijooke üldse mitte). Huvitav on ka vaadata, et välismaised kalkulaatorid lubavad lastel rohkem kaaluda kui meie kohalik TAI oma. Võta siis kinni, mis õige on. Aga vähemalt saan aru, et mu silm ei peta ja lapse kõhule kogunevad voldid viitavad just liigsele magusa söömisele.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Täiskasvanu (naisel) on ju pikkus -110 päris norm. Kas lastel teisiti?

Mehe kohta öeldakse pikkus-100, aga mõlemad on ju lihtsalt saunanaiste jutt, mitte ametlik ülekaalu määratlus. Seda küll aluseks ei tohiks võtta lapse kaalu hindamisel

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu 11a tütar on 164cm pikk ja kaalub 45kg, ei ole kõhn.

Please wait...
Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )

Esileht Koolilaps Kas mu laps on tõesti ülekaaluline juba?