Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kas nad ei kavatsegi

Näitan 27 postitust - vahemik 31 kuni 57 (kokku 57 )

Teema: Kas nad ei kavatsegi

Postitas:
Kägu

Rääkige venelastega ainult ja 100% eesti keeles. Kui aru ei saa, siis ei saa. Mis siis. Mul pole elus veel situatsiooni olnud, kus nii hirmsasti oleks vaja või tahtmist venelasega suhelda, et vene keelt räägiks, no ei ole.

Tõeline tipp on see, et paari viimase aasta jooksul on 2 x vanemad eestlasest naised mind vene keeles kõnetanud (ei, ma ei ole venelase nägu, ausõna). Üks oli kassapidaja, teine kaasklient kassasabas. Mõlemale ütlesin, et räägime ikka riigikeeles. Teise kliendiga tekkis sõbralik vestlus, et ega nii keegi ei õpi ja midagi ei muutu kui imelikul põhjusel Eestis vene keelt räägitakse. Vanem põlvkond tahab isegi teise eestlasega eesti k rääkida, tule taevas appi.

+6
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Ahjaa, vaatan, et enamiku jaoks tundub siin olevat küsimus, kas nad tahavad või ei taha vene keelt rääkida, kui vaja on. Minu jaoks on probleem see, et ma oskan vene keelt ainult sellisel suhtlustasemel, et saan restoranides jne asjad aetud (toidusõnavara on hingelt paksul ikka suur), aga vähegi spetsiifilisemate sõnadega jään hätta. Koolis pidi ju õppima Puškini luuletusi, mitte rääkima tolmuimeja parandamisest. Eelmises elukohas oli Maxima kodule kõige lähemal asuv pood, nii et ma olen mitu korda lolli peaga telefonita poodi jooksnud ja selle tulemusel olnud sunnitud neile seal miimi mängima või monoteatrit tegema, et selgeks teha, et mul on vaja saapaharja või riidepuud või tolmuimejakotti. Kui kedagi huvitab, siis viimane oli “kak zumka a dlja vruum-vruum,” saateks tüüpilised tolmuimemisega kaasnevad liigutused – ja kuna sellises olukorras on alati silmad häbi täis jne, ei jää iial meelde ka, kuidas siis tegelikult neid sõnu vene keeles öelda.

Naljakas mõelda tegelikult, et elad riigis, kus mõnes poes ei saa riigikeelega hakkama. Ja see ei ole pisike immigrantide pood, vaid suur kaubanduskett.

+9
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Mul on üks selline “turist” töökaaslane – 30ndates Eestis sündinud naine. Kodune keel on oma mehe ja lastega loomulikult vene keel. Eesti ja inglise keel on puust. Ma ei tea, mis neil häda on, et ükski teine keel külge ei hakka.

Nii, ja minu kodune keel oma mehe ja lastega on loomulikult eesti keel. Veab vist, et lätlased mind veel üles pole poonud selle eest?

(Venelasest naabriga, kelle laps käib minu omaga samas rühmas, suhtleme läti keeles.)

Kas su laps käib seal Lätis ka eestikeelses lasteaias? Kuulate-vaatate ainult Eesti kanaleid?
Minu tuttava venelase lapsed käivad venekeelses lasteaias, autos jõurab venekeelne raadio. Ühesõnaga tehakse kõik, et elukeskkond siin Eestis oleks võimalikult venekeelne.

+5
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Ahjaa, vaatan, et enamiku jaoks tundub siin olevat küsimus, kas nad tahavad või ei taha vene keelt rääkida, kui vaja on.

Kõik on jälle sassis ja valesti. Millal me jõuame nii kaugele, et teenindajal on vaja riigikeelt? Kes sellised teenindajad üldse tööle võtab?
Muide ka minu kodupood on Maxima. Ainult eestikeelne suhtlus müüjate poolt. Muidugi piirkond õnneks on ka mittelausvenestunud.

+8
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

NIIII teemasse, nägin just noort tütarlast (14-15),kes kandis sirbi ja vasaraga t-särki. Kas see sümboolika ammu keelatud ei ole?

+11
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mis te arvate kui terviklikult vaadata siis kes kellega tegelikult integreerub siin eestimaal?

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul on üks selline “turist” töökaaslane – 30ndates Eestis sündinud naine. Kodune keel on oma mehe ja lastega loomulikult vene keel. Eesti ja inglise keel on puust. Ma ei tea, mis neil häda on, et ükski teine keel külge ei hakka.

Nii, ja minu kodune keel oma mehe ja lastega on loomulikult eesti keel. Veab vist, et lätlased mind veel üles pole poonud selle eest?

(Venelasest naabriga, kelle laps käib minu omaga samas rühmas, suhtleme läti keeles.)

Kas su laps käib seal Lätis ka eestikeelses lasteaias? Kuulate-vaatate ainult Eesti kanaleid?

Minu tuttava venelase lapsed käivad venekeelses lasteaias, autos jõurab venekeelne raadio. Ühesõnaga tehakse kõik, et elukeskkond siin Eestis oleks võimalikult venekeelne.

Ma protestin selle vastu, et sa keelad tal omas kodus oma lastega oma emakeelt rääkida.

Naabrilaps käib lätikeelses lasteaias, ema õpetab lätikeelses koolis, aga ma vean kihla, et kodus räägivad nad omavahel vene keelt, eriti kuna isa on samuti venelane. Mis keeles multikaid vaatavad, ei oska arvata. Meie kodus on nii ühes kui teises (meil on kakskeelne pere), kui DVD-mängija praegu nässus poleks, siis ülekaalukalt eesti keeles. Mu noorem hakkab sügisel sõime minema ja ma mõtlengi murega, et suurem osa sõnavara on tal eestikeelne, kasvatajad ei saa ilmselt midagi aru.

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Norras nägin poes õlut, mille pakendi peal oli viisnurk. See on tõesti huvitav, et nõukogude sümboolikaga võib rahulikult ringi käia ja kasutada.

Ameerika sõjalennukitel oli/on samuti peal viisnurk.

Seal ei ole mitte midagi huvitavat, et Norrasse emigreerunud perekoolikas ei tee neil vahet. No mingi selline

See on pigem isegi väga tavaline, et see norra emigrant ei saa asjadest aru.
Kui ta saaks, siis ta ei oleks ju emigreerunud.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kas Soome või muu riiki kolinud eestlane muudab end automaatselt soomlaseks, rootsaseks vms? Samamoodi räägitakse kodus eesti keeles. Ja kui paljud eestlased on end häbistanud teises riigis… Läbutamised, kaklused, eesti keelsed roppused, kihutamised. Siin Eestiski eestlastest pubekatest ülbitsevad, ropendavad, peksavad. Eks igas rahvuses on hea lastetoaga, aga on ka hulk neid, kes ei oska absoluutselt käituda. Enne, kui hakata teiste peale näpuga näitama, võiks kriitiliselt oma tuba üle vaadata.

+3
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

See ämeerika viisnurk pole ju punane ja sümboliseerib nende endi lipu viisnurki.

Kindel väää?
Sest tavaline perekoolikas ei tee vahet herilasel ja mesilasel.

Ja ma ei viitsi juba ammu sel teemal vaielda, selge see, et neil putukatel mõlemil on pepud triibulised.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

teema autori poolt noorikute tagantselja häbistamine pole raasugi etem, kui plikside arusaamatu jõllitamine.
pole see eesti keele olukord miskit hullu, pisikese rahvuse liige tahab ikka kotkana lendu tõusta ja uhkelt suurte rahvuste pealagedele pasandeerida. kas te kõik näete, mida ma võin.
meie küla üks noorik tõi endale brüsselist afrovärvilise mehe, mees räägib pagana hästi eesti keelt, algul imestasin suu lahti, kui välimust ja eesti keelt kokku panin.
samas, teine, soveti ajal siin sündinud venelanna ei räägi külaga eesti keelt – mitte silpigi. võttis halli passi, et sujuvalt ruslandis käia, olevat laia haardega mõtleja, ehk nagu sobib üksnes suurele rahvusele. tihitpeale tunnetab küla vaesekese ülimat kibestumist pärismaalaste suhtes.
kui veel, siis, kaubakeskuse toidupoe keskeas kassiiritädi sai tumedanahaliselt ostjalt pööraselt nahutada, et müüja ei rääkinud viimasega inglise keeles. rahvas vaatas nagu tasuta etendust.
ole ise rahulikum, sellega teed maailma hoobilt mahedamaks.

+5
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Millest sa siin jaurad üldse? Jutt oli sellest, et Norras kasutatakse õllel punast viisnurka ja täiesti teadlikult kommunismi sümboolikat. Milleks sa kukud jaurama ameerika lennukitest, kes kasutavad oma lipu sümboolikat? Kõik on nii rumalad siin, mina olen lilleke sõnnikuhunniku otsas. Miks sa siin üldse käid, kui kõik on niiii rumalad?

See nüüd natuke teemast mööda, aga punase viisnurgaga õlle jaoks ei pea üldse Norrasse minema https://www.saku.ee/et/products/saku/saku-rock/

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul on vastukaaluks seik tänasest. Istusin rongis, mis tuli Narvast ja oli teel Tallinna. Minu vastas istus üks varateismeline poiss, kes enne Tapat kerge aktsendiga, kuid täiesti arusaadavas eesti keeles ja väga viisakalt palus mul tema kohta hoida kuniks ta läks uksele vastu oma seal peatuses rongile tulevale sõbrale. Mõlemad suhtlesid ka piletimüüjaga eesti keeles ja viisakalt. Omavahel rääkisid vene keeles. Täiesti tavalised noored olid, ühel oli tõuks ka kaasas.

+11
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Norras ma vaatasin suu ammuli, kuidas mänguväljakul kirjumirju lasteseltskond kasutab omavahel alati norra keelt. Tuleb vastu punt süsimusti teismelisi ja räägivad omavahel norra keelt. Palliplatsil mängivad mitte norra juurtega noored ja jällegi – suhtlevad omavahel norra keeles. Nemad suudavad noored lõimida nii, et need eelistavad esivanemate keelele kohalikku keelt.

Ega see, et need kirjumirjud või süsimustad lapsed sünnipärased norrakad pole, ei tähenda, et nad kõik samast rahvusest ja sama emakeelega on. Üks on Somaaliast, teine Eritreast, kolmas Kongost, neljas Brasiiliast – muidugi räägivad omavahel seda keelt, mida kõik oskavad. Süürlane, türklane, iraanlane ja afgaan võivad ka kõik ühesugused välja näha, aga ega neil sama emakeel pole.

+8
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mis teemaalgataja kirjutises mulle vastukarva oli – noorte plikade rõvetsemine ja ropendamine. Inimene küsis ju mingit lihtsat asja, milleks peab rõvetsema hakkama? Keel keeleks, aga lastetuba jätab küll soovida.

Jah, vene rahvusest tütarlaste lastetuba jääb soovida.

Teemaalgataja peas keerelnud vastust arvestades jätab küll tema lastetuba veel rohkem soovida kui neil neiudel.

+3
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma protestin selle vastu, et sa keelad tal omas kodus oma lastega oma emakeelt rääkida.

Mida ma keelan ja mida sa protestid? Ma nentisin fakti, mitte ei keelanud midagi. Kasuta lugemisel ka pead mitte vaid silmi.

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Seda Norra õlu valmistatakse endistes tehaste piirkonnas ja täiesti teadlikult on sinna pandud kommunistide punane viisnurk peale, et ülistada töölist.

Õlu, õluT – tampige endale ükskord juba pealuu sisse, kuidas seda sõna käänatakse.

+2
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kas Soome või muu riiki kolinud eestlane muudab end automaatselt soomlaseks, rootsaseks vms? Samamoodi räägitakse kodus eesti keeles. Ja kui paljud eestlased on end häbistanud teises riigis… Läbutamised, kaklused, eesti keelsed roppused, kihutamised. Siin Eestiski eestlastest pubekatest ülbitsevad, ropendavad, peksavad. Eks igas rahvuses on hea lastetoaga, aga on ka hulk neid, kes ei oska absoluutselt käituda. Enne, kui hakata teiste peale näpuga näitama, võiks kriitiliselt oma tuba üle vaadata.

Mis su enda emakeel on, et eesti keelt nii vigaselt kirjutad?

+2
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Seda Norra õlu valmistatakse endistes tehaste piirkonnas ja täiesti teadlikult on sinna pandud kommunistide punane viisnurk peale, et ülistada töölist.

Õlu, õluT – tampige endale ükskord juba pealuu sisse, kuidas seda sõna käänatakse.

Tädil pahad päevad? Õlu, õlu! Pole vaja iga vea pärast marutada ja ohkida. Juhtub vahel apsakaid ja sina ei pea neid iga kord isiklikult võtma. Kommentaaris enne on mul korrektselt.

Ei minu päevadega ole paha midagi. Sinul ei ole aga selle va õigekirjaga asjad kuigi head:

Näen kampasi, kus on samast rahvusest noored ja räägivad norra keelt.

+2
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nõustun täiesti teemaalgatusega: kohati on pilt kurb! Kuigi viimasel ajal on pilt olnud kahetine: intelligentsemad venelased, kes on oma rahvuskaaslaste peale lausa kurjad, et nad ei oska riigikeelt ja ei üritagi seda õppida ning need, kelle arust toimub üks hullemat sorti venelaste diskrimineerimine eesti keelega. Lahenduseks oleks tegelikult see, et alates sõimerühmast oleks rühmad ja suhtlus eesti keeles, kaoksid venekeelsed koolid (kuid jääks võimalus nt. vene keelt süvitsi õppida) ja vene keel taandukski koduseks keeleks. Kui tekib vajadus, siis tuleb ka lahendus. Muud lahendust tegelikult siinkohal ei olegi. Ülikoolidese õppima/töötama tulevad Venemaa kodanikud panevad oma lapsed mitte venekeelsetesse koolidesse vaid pigem rahvusvahelistesse (inglise keelne õpe, suunitlusega edasi eestikeelsesse kooli saaada) või peale vaheõpet eestikeelsetesse koolidesse. Olen küsinud ka põhjust, kuid alati on vastuseks see, et nad soovivad integreeruda.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Palun viidata vigadele. Olen alati rõõmus, kui keegi mind parandab, väga hea õppimise koht. Jään ootama konstruktiivset tagasisidet:)

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Teemaalgataja peas keerelnud vastust arvestades jätab küll tema lastetuba veel rohkem soovida kui neil neiudel.

See pole ilmselgelt mitte “lastetuba”, vaid pigem noorukite tuba.

Ja selle said omal ajal kõik vabalt selgeks need, kes seal NLiidu armees noorukieas käisid.

Ja muideks, osad venelased muust keelest aru ei saagi.
(ja seevastu vene rahvuse intelligentsem pool lausa minestab, kui seda keelt kuuleb)

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma puutun tööl ka laias laastus inimeste teenindamisega aegajalt kokku ja mulle on mitu mitu korda ikka väga vihaselt käratatud, et ma PEAN venekeelt oskama. Selline asi ajab küll ikka väga kurjaks, iga inimene valib ikka ise, milliseid võõrkeeli ta õpib aga riigikeelt PEAB oskama.
Ma isegi reisile minnes õpin elementaarsed väljendid kohalikus keeles selgeks kuna mina ju tahan nende riigilt midagi saada. Ei kujuta ette seda ülbust ja rumalust kuskil elada nii et sa kohalikku keelt ei oska.

+5
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nõustun täiesti teemaalgatusega: kohati on pilt kurb! Kuigi viimasel ajal on pilt olnud kahetine: intelligentsemad venelased, kes on oma rahvuskaaslaste peale lausa kurjad, et nad ei oska riigikeelt ja ei üritagi seda õppida ning need, kelle arust toimub üks hullemat sorti venelaste diskrimineerimine eesti keelega. Lahenduseks oleks tegelikult see, et alates sõimerühmast oleks rühmad ja suhtlus eesti keeles, kaoksid venekeelsed koolid (kuid jääks võimalus nt. vene keelt süvitsi õppida) ja vene keel taandukski koduseks keeleks. Kui tekib vajadus, siis tuleb ka lahendus. Muud lahendust tegelikult siinkohal ei olegi. Ülikoolidese õppima/töötama tulevad Venemaa kodanikud panevad oma lapsed mitte venekeelsetesse koolidesse vaid pigem rahvusvahelistesse (inglise keelne õpe, suunitlusega edasi eestikeelsesse kooli saaada) või peale vaheõpet eestikeelsetesse koolidesse. Olen küsinud ka põhjust, kuid alati on vastuseks see, et nad soovivad integreeruda.

Õnneks kaovad venekeelsed koolid niikuinii, et sest venekeelset õpetajaharidust Eestis enam ammu ei anta ja vene koolide õpetajad on veel palju vanemad kui eestikeelsete koolide omad.
Iga rahvus võib rajada onakeelse erakooli, aga riigikoolid peavad tõesti olema riigikeelsed. nii on see igas riigis, muuseas ka Venemaal, kus ometi elab palju igasuguseid rahvuseid.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kusjuures üks nüanss on veel – meie reaktsioon. Kõik me teame, et eesti keel on raske, palju sõltub kontekstist, rõhuasetusest sõnal ja sõna tähendus muutub. Mulle on mitmed venelased öelnud kellega ma omavahel räägin eesti keeles ja parandan vajadusel, et nad ei julge rääkida.
Meie eestlased kas naerame(ja on küll naljakas) või ei saa midagi aru. Pange vene hääldus veel sinna juurde ja muutub veel naljakamaks või arusaamatumaks. Julgem inimene proovib veel ja saab lõpuks ikkagi hakkama, aga arem ja vanem läheb vene keelele üle ja edasipidi ei proovigi kuigi tegelikult oskaks küll.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma valdan ka vene keelt muidu vabalt ja oleks võinud ju vabalt vastata, et “Ja ne pljat, ja prostio sprasil, tõ shlujja, bljad”, aga ma ei teinud seda.

Nagu näha oled meesterahvas

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Palun viidata vigadele. Olen alati rõõmus, kui keegi mind parandab, väga hea õppimise koht. Jään ootama konstruktiivset tagasisidet:)

Palun

+1
0
Please wait...

Näitan 27 postitust - vahemik 31 kuni 57 (kokku 57 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kas nad ei kavatsegi