Esileht Erivajadustega laps Kas need on sümptomid?!

Näitan 29 postitust - vahemik 1 kuni 29 (kokku 29 )

Teema: Kas need on sümptomid?!

Postitas:

Minu 4.aastane poiss pole diagnoosiga, aga enda peas olen juba pikemat aega igasugu hirmsaid teooriaid kokku mõelnud.
Paluks siinkohal autismispektri häiretega laste vanemate kommentaare.
Oleme käinud juba korra psühhiaatril ja logopeedil, aga esimesel visiidil midagi tarka teada ei saanud. Lisaks tuli käimisele lünk sisse ja läheme detsembris uuele ringile.

Mul on kodus kasvamas veel vanem tütar ja noorem tütar. Nemad tunduvad olevat terved.
Küsimus on aga selles, et poisiga on iga päev üks katsumus, ta ei käi lasteaias ja on päevast päeva minuga.
Viimasel ajal on ta väga julmaks muutunud. Eriti just väikese õe suhtes.Kuna alles aastaseks saanud tirts on nii uudishimulik siis poisile see pähe ei mahu kui ta tema mänguasjade juurde läheb ja neid katsuda üritab.
Täna oli samuti situatsioon kus ta hakkas oma mänguasju raevukalt peksma kui tütar ohtlikult lähedale tuli. Ta lihtsalt karjus ja peksis kätega neid asju…

Eile oli situatsioon kus ta pidi tulema tuppa. Siis hakkas peksma ust, et seda lahti teha, ja kui teda kinni hoidsin siis püüdis ka mind lüüa. Olgu õeldud, et selline asi pole meie majas aksepteeritav, aga kui ma ta karistuseks nurka seisma panin, siis ta kõndis minema, nagu poleks ma mitte keegi…

Lisaks on uued olukorrad väga rasked.Arstide vahet käimine, pean teda konkreetselt kabinetti tassima, sest ta ei liigu. Aga samas kui on korra käinud, siis saab pikema moosimise peale ta sinna kabinetti. Nii mõnigi kord oleme läinud visiidilt koju.

Kui käime kodu lähedal poes, peab ta kindlasti käima mänguasjade leti juures autosid vaatamas, vastasel juhul ei suuda ma teda ohjeldada, sest ta viskab end pikali. Tal pole häbi tunnet üldse, ka mitte vööraste ees.

Söömisega oleme püsti hädas.Ta lihtsalt ei söö, ei meelitamise ega ka kurjustamisega. Lihtsalt ei söö.
Ainult teatud toidud mida ta soostub sööma.

Ausalt olen ma väga väsinud sellest olukorrast ja ei suuda enam elada pidevas stressis. Sest uued olukorrad on ka mulle stressi tekitavad sest ma ei tea kuidas poiss reageerib.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 30.09 18:26; 01.10 13:31; 01.10 19:45; 01.10 19:49; 01.10 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõlab esimesel lugemisel ausalt öeldes autismispektrihäirega lapse moodi küll.
Loomulikult ei saa sa siit Perekoolist kindlat vastust, sest nii mõnigi normintellektiga laps ongi kurjem, julmem ja allumatum. Tavaliselt tunneb ema siiski oma lapse puhul ära, et midagi on tema lapsega teistmoodi, nii tundub ka sinu puhul olevat.
Soovitan minna kindlasti uuele ringile psühhiaatri juurde.
Kas elad muidu Tallinnnas? Sel juhul soovitan Marienthali Psühhiaatriakeskust ja dr Visnapuud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 30.09 21:51; 01.10 15:33; 01.10 17:44; 01.10 21:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei kõla häire moodi, kõlab nagu tavaline nelja-aastane, kes on oma väikeõe peale armukade ja tõenäoliselt ka alastimuleeritud. Lisaks veel nn keskmise lapse sündroom. Kui palju sul on võimalik üks-ühele aega pühendada lapsele? Kui palju pakud talle organiseeritud tegevusi? Mõned lapsed oskavad suurepäraselt ise mängida, teised aga kipuvad igavlema ja vajavad koordineerimist.
Miks ta lasteaias ei käi? Kas või mõned päevad nädalas, poolikuid päevi? Sellises vanuses võiks ikka käia juba omaealistega mängimas+rühmas on juba kaasamõtlemist nõudvaid tegevusi, mis võimaldavad tal oma ajupotentsiaali rakendada.

Minul on kaks poega, üks on alati suutnud suurepäraselt kas või tunde üksi mängida. Ta on selline natuke udu ja unistaja, elab oma mängudesse väga sisse. Teine on nutikam ja terasem, kärsitum. Temale tuleb pakkuda tegevusi, mis nõuavad nuputamist, millegi väljamõtlemist või äralahendamist. Samuti vajab ta oluliselt rohkem personaalset tähelepanu ja aega ühe vanemaga kahekesi. Kui ta seda ei saa, muutub samamoodi kurjaks ja kiuslikuks.

Uute olukordade kartmine ja eriti veel arsti pelgamine on iga väikelapse puhul täiesti normaalne.
Milline nelja-aastane poiss ei tahaks poes mänguasjariiulil autosid vaadata? Kuidas seda saab mingiks sümptomiks pidada? Ja jonnida oskab ka järelikult hästi. See on kõik eakohane.

Võtke üldiselt rahulikumalt oma joonte, psühholoogide, psühhiaatrite, diagnooside ja ravidega.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 01.10 11:44; 01.10 15:52; 01.10 19:10; 01.10 21:44; 01.10 21:51; 02.10 07:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Viimasele käole…
Ma väga kahtlen, sest päevast päeva temaga tegeledes on aru saada, et ta päris tavaline laps pole.Seda räägivad ka teised inimesed kes meiega pidevalt kokku puutuvad.
Ta ei suuda isegi riide panna, ilma et meil suur tüli oleks, sest kui ta natuke takerdub riidesse kinni, siis selle asemel, et pusida ja see käsi varrukasse saada, ta läheb paanikasse ja hakkab jonnima.

Lasteaias ta käis kuu aega, aga kolimise tõttu pidime uude kohta panema kirja ja sinna veel kohta pole saanud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 30.09 18:26; 01.10 13:31; 01.10 19:45; 01.10 19:49; 01.10 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Et saaksid oma kahtlustele lahenduse, käi kindlasti lapsega psühhiaatril ja psühholoogil ära.
Las nad teevad autismispektri testi (on olemas spetsiaalne test paljude küsimustega).
Ma soovitasin Tallinnas Marienthali seepärast, et seal on hea kombo psühhiaatrist ja psühholoogist. Psühhiaater teeb testi, psühholoog mängib lapsega.
Kuidas tal muidu kõneoskus on? Kas räägib vabalt?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 30.09 21:51; 01.10 15:33; 01.10 17:44; 01.10 21:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei tea, mu praegu 25aastane noorem vend oli ka väiksena selline. Eelkooliealisena sattus marru, kui nt lauamängus kaotas, pildus asjad mööda tuba laiali. Jonnis nagu väike põrguline kuni koolieani välja, pildus mänguasju, lõi neid jalaga.
Praegu on täiesti tavaline, normaalne tasakaalukas noor inimene, kõrghariduse ja stabiilse töökohaga. Saab ise riidesse, elu tagasilööke talub normaalselt, räägib vabalt, ei kisu teistelt enam asju käest ja ei jonni 😀

Naljakas on see, kuidas emad tahavad nagu endale sisendada, et eiei, see pole eakohane, mu laps on ikka mingi häirega!

Käi siis tõesti tee oma testid ära. Võib-olla tõesti on autist. Lihtsalt need asjad, mida sa siin loetlenud oled, ei ole kuidagi veidrad selles vanuses. Võib-olla siis on muud ka, mida sa siia kirja ei pane või mis sulle meelde ei tule, aga ainult nende asjade põhjal on autismi kahtlustamine pehmelt öeldes veider.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 01.10 11:44; 01.10 15:52; 01.10 19:10; 01.10 21:44; 01.10 21:51; 02.10 07:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma palun vabandust, kui mu vastus liiga otsekohene oli, aga mul on endal autistlik laps ja käitub täpselt nii, nagu teemaalgataja kirjeldab. Kuna teemaalgataja kirjutas veel ka seda, et ta käib lapsega logopeedil, siis eeldasin, et ta laps veel ei räägi korralikult, ja see on selles vanuses üks olulisematest ohumärkidest.
Nagu juba ütlesin, siis siit Perekoolist teemaalgataja kindlat vastust ei saa ja võib täitsa vabalt olla nii, nagu teine Kägu räägib. Loodan südamest, et ongi nii, nagu teine Kägu ütleb ja tegu on lihtsalt jonnaka, impulsiivse ja niiöelda “raske” lapsega.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 30.09 21:51; 01.10 15:33; 01.10 17:44; 01.10 21:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sellisel juhul peaksin mina ka autist olema, sest mina vihastan ka päeva jooksul mitu-mitu korda ja mida stressirikkam olukord, seda enam. Ma arvan, et tegu on siiski närvilise lapsevanemaga, kes oma pojale peale passib ja temast vigu otsib igal võimalusel, ei lase lapsel laps olla, arvab, et 4-aastane ja 1-aastane on parajad mängukaaslased, kes peavad oma mänguasju teineteisega jagama jne. Minu meelest on teemaalgataja võtnud oma lapse suhtes “sina oled paha laps” hoiaku ja nüüd see laps tajudes seda, mürgeldabki ja jonnib, sest sina ju ootad talt seda, iga laps käitub nii nagu temalt oodatakse ja mulle tundub, et sa osutad lapsele tähelepanu vaid siis kui ta nõuab, jonnib ja laamendab, tõenäoliselt riieldes ja häbistades. Laps ei oska muud teha, kui end negatiivselt välja elada. Minu meelest peaksid sa aru saama, et 1-aastane ja 4-aastane ei ole kuskilt otsast võrdsed ja et 4-aastane ei pea oma mänguasju jagama, omanditunde väljendamine ei ole veel puue. Ja mida see autodevaatamine asja puutub, kas laps peab poest läbi jooksma? Mitu korda sa oled püüdnud temaga rahulikult rääkida, olla temaga leebe, selle asemel, et negatiivset käitumist süvendada läbi oma negatiivse suhtumise?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei tea, kas ta on just võtnud hoiaku, et paha laps, aga selle näib küll olevat pähe võtnud, et lapsel on, nui neljaks, midagi kindlasti viga.

Andke tõesti andeks, aga tänapäeval iga teine ema justkui tahab, et laps ikka mingi paberi saaks. Midagi väga rasket ei soovita, aga autismispektri häire, mis võib olla ka väga leebe, see tundub alati kaubaks minevat.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 01.10 11:44; 01.10 15:52; 01.10 19:10; 01.10 21:44; 01.10 21:51; 02.10 07:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

minu autistlik (aspergeri sündroomiga) laps käitub täpselt samamoodi. aga mina pean ka võimalikuks, et äkki on kasvuraskused ja teemaalgataja laps on täiesti ok. eriti, kuna tegemist on nii väikse lapsega.
kõige autistlikum nendest käitumistest on minu jaoks see, kui arstivisiit jääb ära, sest laps keeldub kabinetti tulemast.
kuidas muidu riietumisega on? see on ka väga oluline näitaja. kas tahab ainult pehmeid riideid, ei kannata riiete silte, tahab kogu aeg samu riideid, nõuab samu botaseid terve aasta, ei loobu pluusist enne, kui see on auklik?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.10 19:32; 01.10 22:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks kohe nii kurjalt?

Kahjuks või õnneks ma pole inimene, kes sooviks nui neljaks oma lapsest teha autisti või aspit. Ma olen lihtsalt väga stressis ja nõutu,kuna selline käitumine lapse poolt pole vaid jonn.
Kindlasti ei kurjusta ma lapsega koguaeg, olen püüdnud kõike ajada läbi rahuliku noodi, aga see on absoluutselt võimatu.Kui talle tuleb nn. hoog peale, siis minu rahustamine on kui taustamüra ja ta lihtsalt ei rahunegi.

Mu tütar oli ka üsna jonnakas ja ajas oma rida, aga temaga sai rääkida ja ta lõpuks rahunes.

Tema puhul ei saa rääkida loogilist ja seoselist teksti, sest ta lihtsalt ei saa aru.
Kui ta võttis väiksema õe auto, samal ajal kui väikene õde selle küljes rippus, lükkas ta lihtsalt peaga vastu põrandat maha.
Küsisin, et miks ta nii tegi. See on väikese õe auto ja tema mängis sellega.
Vastuseks sain: Aga mulle meeldib. Ja Kõik.
Ei põhjendust, dialoogi, midagi.
See on pidevalt nii, et me ei saa rääkida temaga kui ta juhuslikult midagi nõuab.Ta lihtsalt ütleb, et temale meeldib. Punkt. Seal me vestlus ka lõppeb.

Lisaks ei talu ta lähedust, alates 2.eluaastast mil hakkasin märkama, et laps pole päris tavaline laps. Ta ei lubanud end sülle võtta või kallistada kui see talle ei sobinud, läks lihtsal endast välja ja hakkas karjuma.

Neid olukordi on igapäevaselt küll ja küll.

Viimase 2 nädalaga on lisandunud veel asjade peitmine.
Asjad mida olen palunud viia prügikasti või pesukasti lihtsalt peidetakse ära.
Kui küsin, et miks õunasüda on sahtlis, saan vastuseks: ma tahtsin.
Lisaks on veel lisandunud valetamine, absoluutselt iga asja kohta.

Ma armastan oma poega, ma ei otsi temas vigu. Tegin selle teema selgitamaks oma olukorda ja saamaks vastuseid. See oli ka kogu mõte.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 30.09 18:26; 01.10 13:31; 01.10 19:45; 01.10 19:49; 01.10 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]minu autistlik (aspergeri sündroomiga) laps käitub täpselt samamoodi. aga mina pean ka võimalikuks, et äkki on kasvuraskused ja teemaalgataja laps on täiesti ok. eriti, kuna tegemist on nii väikse lapsega.
kõige autistlikum nendest käitumistest on minu jaoks see, kui arstivisiit jääb ära, sest laps keeldub kabinetti tulemast.
kuidas muidu riietumisega on? see on ka väga oluline näitaja. kas tahab ainult pehmeid riideid, ei kannata riiete silte, tahab kogu aeg samu riideid, nõuab samu botaseid terve aasta, ei loobu pluusist enne, kui see on auklik?
[/tsitaat]

Umbes aasta tagasi oli meil suur probleem riiete ostmisega, ta lihtsalt keeldus uusi riideid selga proovimast ja uue mütsi ostmine jäi ära, sest ta hakkas hüsteeriliselt karjuma kui ma talle seda pähe proovisin.
Toiduga on ta valiv. Makarone sööb, aga kartulit mitte. Toidust sorteerib teatud asjad välja.

Mainin ka ära, et mingil ajaperioodil ta telekat vaadates lihtsalt kõigutas end.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 30.09 18:26; 01.10 13:31; 01.10 19:45; 01.10 19:49; 01.10 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Toiduga on ta valiv. Makarone sööb, aga kartulit mitte. Toidust sorteerib teatud asjad välja.[/tsitaat]
Minu laps söökski ainult makarone. Kartulit ei söö. Värsked salatid on täiesti out. Seda ma autistlikuks jooneks ei pea, paljud lapsed ongi söögiga väga valivad ja sellest kasvab välja.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 30.09 21:51; 01.10 15:33; 01.10 17:44; 01.10 21:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]
kõige autistlikum nendest käitumistest on minu jaoks see, kui arstivisiit jääb ära, sest laps keeldub kabinetti tulemast.

[/tsitaat]

TÕSISELT?!
Mu ema viis mu korduvalt arsti juurest ära eelkoolieas, sest ma keeldusin sinna sisse minemast.
Mu kaheaastane poeg keeldub iga kord arsti juurde minemast pärast seda, kui talt seal vereproov võeti.
Minu meelest kardab arsti väga suur osa lastest. Mõni neist seisab vaikides ja keeldub sammugi astumast, sest ta pole lihtsalt karjuja-tüüp.
Teine viskab end põrandale maha ja röögib hingetuks (näiteks mina lapsepõlves). Kolmas nutab lihtsalt ahastavalt (minu poeg).

Ma ei naeruväärista neid, kelle lastel tõesti autism on ja ma ei pea autismi tühiseks haiguseks.
Küll aga tundub mulle täiesti absurdne, milliseid IGATI EAKOHASEID käitumisviise ERITI autistlikuks peetakse.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 01.10 11:44; 01.10 15:52; 01.10 19:10; 01.10 21:44; 01.10 21:51; 02.10 07:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Miks kohe nii kurjalt?

Kahjuks või õnneks ma pole inimene, kes sooviks nui neljaks oma lapsest teha autisti või aspit. Ma olen lihtsalt väga stressis ja nõutu,kuna selline käitumine lapse poolt pole vaid jonn.
Kindlasti ei kurjusta ma lapsega koguaeg, olen püüdnud kõike ajada läbi rahuliku noodi, aga see on absoluutselt võimatu.Kui talle tuleb nn. hoog peale, siis minu rahustamine on kui taustamüra ja ta lihtsalt ei rahunegi.

Mu tütar oli ka üsna jonnakas ja ajas oma rida, aga temaga sai rääkida ja ta lõpuks rahunes.

Tema puhul ei saa rääkida loogilist ja seoselist teksti, sest ta lihtsalt ei saa aru.
Kui ta võttis väiksema õe auto, samal ajal kui väikene õde selle küljes rippus, lükkas ta lihtsalt peaga vastu põrandat maha.
Küsisin, et miks ta nii tegi. See on väikese õe auto ja tema mängis sellega.
Vastuseks sain: Aga mulle meeldib. Ja Kõik.
Ei põhjendust, dialoogi, midagi.
See on pidevalt nii, et me ei saa rääkida temaga kui ta juhuslikult midagi nõuab.Ta lihtsalt ütleb, et temale meeldib. Punkt. Seal me vestlus ka lõppeb.

Lisaks ei talu ta lähedust, alates 2.eluaastast mil hakkasin märkama, et laps pole päris tavaline laps. Ta ei lubanud end sülle võtta või kallistada kui see talle ei sobinud, läks lihtsal endast välja ja hakkas karjuma.

Neid olukordi on igapäevaselt küll ja küll.

Viimase 2 nädalaga on lisandunud veel asjade peitmine.
Asjad mida olen palunud viia prügikasti või pesukasti lihtsalt peidetakse ära.
Kui küsin, et miks õunasüda on sahtlis, saan vastuseks: ma tahtsin.
Lisaks on veel lisandunud valetamine, absoluutselt iga asja kohta.

Ma armastan oma poega, ma ei otsi temas vigu. Tegin selle teema selgitamaks oma olukorda ja saamaks vastuseid. See oli ka kogu mõte.[/tsitaat]

Taaskord, anna andeks, aga KÕIK kirjeldatu on täiesti normaalne! Su vanem laps ei käitunud samamoodi, mis siis? Su poeg on ka teine inimene, mitte tütre kloon.

Mul on kaksikud pojad, üks on suur musitaja-kallistaja, teine tahab füüsilist lähedust ainult siis, kui tema jaoks on sobiv hetk. Neid hetki on vähe. Kui vend on selline täitsa tavaline laps, siis tema on kangem, jonnakam, kiuslikum. Aga ta lihtsalt on selline. See, et ta ei sarnane oma vennaga, ei tähenda, et ta oleks diagnoosiga.
Ma arvan, et elus saab ta hästi hakkama, sest tal on palju sihikindlust ja tahet.

Kuidas sa ise selgitaksid pahanduse tegemist? Õunasüdame sahtlisse panemist? Ta on sul laps! Poiss pealegi! Mida sa vastaksid sellisele küsimusele? Pahandusi lapsed teevadki sellepärast, et nad tahavad (nende enda meelest). Mida muud ta vastata saab?
Täiskasvanu asi on mõista, miks laps halvasti käitub: kas ta saab piisavalt tähelepanu? Kas ta saab piisavalt rakendust? Kas sa võid käe südamele panna ja öelda, et need punktid on täiesti täidetud? Kolmelapselises peres näiteks esimene punkt tõenäoliselt ei ole ja see on paratamatus. Aga see ei tähenda, et su laps oleks vaimselt haige.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 01.10 11:44; 01.10 15:52; 01.10 19:10; 01.10 21:44; 01.10 21:51; 02.10 07:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Käisime pojaga psühholoogil, kes ütles, et tema pole spetsialiseerunud puudega lastele ning saatis meid psühhiaatrile.
Põgusal vaatusel polnud ka tema jaoks asi päris korras.
Läheme uuesti tagasi detsembris, eks siis näis mis edasi saab.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 30.09 18:26; 01.10 13:31; 01.10 19:45; 01.10 19:49; 01.10 22:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]
Mul on kaksikud pojad, üks on suur musitaja-kallistaja, teine tahab füüsilist lähedust ainult siis, kui tema jaoks on sobiv hetk. Neid hetki on vähe. Kui vend on selline täitsa tavaline laps, siis tema on kangem, jonnakam, kiuslikum. Aga ta lihtsalt on selline. See, et ta ei sarnane oma vennaga, ei tähenda, et ta oleks diagnoosiga.
Ma arvan, et elus saab ta hästi hakkama, sest tal on palju sihikindlust ja tahet.
[/tsitaat]
ma arvasingi juba sinu eelnevate postituste põhjal, et sul on endal teemaalgataja lapsega sarnane laps ja selle pärast üritad lausa meeleheitlikult iga hinna eest endale teemaalgataja lapse kaudu tõestada, et sinu enda laps on igati normis ja “diagnoosita”.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.10 19:32; 01.10 22:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen nüüd siin esmakirjutaja Kägu, mul 4a poiss pole diagnoosi veel, ainuke laps. No see kahtlemine ja sümptomite otsimine on tõesti kõige põrgulikum aeg, mul on see kestnud 1a ja see on kohutav aeg. Alustasime uuringutega, ja tundub, et see kestab veel terve järgmise aasta. Mu lapsel on sarnaseid jooni lisaks veel ATH kahtlus ka, kuna ta hüpleb ühelt tegevuselt teisele, ei seltsi lastega ja teeb endast väiksematele ja kodus vanematele haiget (lööb või loobib asjadega). Ega siin kindlasti laps diagnoosi ei saa, ja kuigi ma ei kannata seda uurimise pikka protsessi, siis olen arusaanud, et psühhiaatrid ei saagi kunagi koheselt diagnoosi panna, vaid peavad pikema aja jooksul korduvad sümptomid kokku loendama ja siis vaatama, kas need taanduvad või püsivad. Aga mina emana olen küll sellel ääremail, et pean vist endale psüühilist abi küsima, sest närvid on täiesti läbi. Olen ka palju foorumites käinud ja küsinud ja uurinud, ega see elu lihtsamaks ei tee, enne kui nn ametlikku diagnoosi pole. Elan ise Tallinnas, aga olen varasemalt lugenud, et Tartu laste psühhiaatrid on selles vallas Eesti parimad, võib olla tasub proovida hoopis sealsetest spetsialistidest. Jõudu ja jaksu!

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.10 06:44; 01.02 21:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

ma arvasingi juba sinu eelnevate postituste põhjal, et sul on endal teemaalgataja lapsega sarnane laps ja selle pärast üritad lausa meeleheitlikult iga hinna eest endale teemaalgataja lapse kaudu tõestada, et sinu enda laps on igati normis ja “diagnoosita”.[/tsitaat]

Ja ma arvasin juba sellest kirjutades, et keegi geenius sellega lagedale tuleb. Ma olen oppinud vaikelaste psyhholoogiat ja pedagoogikat ja tean paris tapselt, mis on eakohane ja mis mitte. Ma puutun pidevalt kokku emadega, kes peavad mone diagnoosi jooneks kaitumist, mis on taiesti tavaparane. Moni laps on lihtsalt raskem, seda on ka minu poeg. Samuti ilmselgelt teemaalgataja oma. Ma mitte ei yrita endale midagi toestada, vaid teemaalgatajat igapaevaelust parit naidetega rahustada.
Kui oma ponast kirjutamine naitab, et ennast veenda yritan, mida siis veel enda ja oma venna lapsepolvest toodud naidete kirjapanek naita ? Et salajas pean meid koiki kolmekesi autistideks ja ei taha seda tunnistada voi? 😀

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 01.10 11:44; 01.10 15:52; 01.10 19:10; 01.10 21:44; 01.10 21:51; 02.10 07:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

üksikud eripärad ei tähenda veel autismispektri häiret, aga kui neid eripärasid on lapsel mitmeid, tasub kindlasti psühhiaatriga konsulteerida.

diagnoosi ootamisest: mõtle, mis siis muutub, kui te selle diagnoosi saate? tegelikult jääb laps ju ikka täpselt samasuguseks. muutub vaid sinu suhtumine. oma suhtumist võid sa aga vabalt ka ilma diagnoosita või enne diagnoosi saamist muuta.

lapsest: su laps tahab omada kontrolli iseenda ja end ümbritseva üle. olgu need siis mänguasjad, väike õde või uks.
uus olukord tundub talle ohtlik, sest ta ei suuda seda kontrollida. kuskiltmaalt käib plõks ja siis ta “lähebki pöördesse”, asjad hakkavad lendama ja kisa on taevani.

sellepärast ta arsti juurde minemast keeldubki: seal ei ole olukord üldse mitt tema kontrolli all. võibolla on abiks, kui sa talle üksipulki lahti seletad, millal lähete, kuhu lähete, kes seal on ja mida seal tehakse. kui varakult ja mitu korda seletad, jõuab laps mõttega harjuda ja olukord ei tundu talle nii kontrollimatu, siis võib ta isegi nõustuda arsti juurde minemisega. võite ka varem jalutades sealt majast läbi astuda, näitad lapsele kasvõi riietehoidu ja registratuuri. siis ei ole maja nii võõras.

poes autode vaatamisega võiksid lihtsalt leppida, kuni ta sind neid ostma ei sunni. see on tema rutiin, talle on see vajalik. kui ta neid ostma sunnib, leppige kokku, et iga rahuliku poeskäigu eest annad talle mingi pisikese summa, et mitme-mitme poeskäigu peale saaks ta mõne väikse auto raha kokku koguda.

söömisega ongi nii nagu on. ära sunni teda sööma asju, mis talle vastuvõetamatud on. vaata lihtsalt, et ta siiski midagi sööks. püüa suhkrukogust vähendada, siis on laps rahulikum.

suure tõenäosusega on ta sul eriline laps. püüa pisiasjades järele anda, liigne võitlemine ei vii nende puhul suurt kuhugi ja jõumeetoditega teed asja tunduvalt hullemaks.
peagi tuleb aeg, kus saad temaga kokkuleppeid teha, siis läheb palju kergemaks. seda, et teisel on valus, pead talle lihtsalt rahulikult ja korduvalt selgitama, ta ei taju seda iseenesest. teistega arvestamist pead järjekndlalt õpetama, ise ta seda ei oska, ta on enesekeskne nagu kass.
kui ta “pöördesse läheb”, lase tal natuke aega lihtsalt rahuneda, ära esita mingeid nõudmisi ega püüa teda puudutada, kui ta seda ei soovi.

raamatukogus on raamatuid aspergeritest ja kuidas nendega ümber käia, samuti on netis palju materjali. loe, sest isegi kui su laps ei ole asperger, võib neist teadmistest sulle abi olla, et oma pojaga valutumalt hakkama saada.

jõudu ja meelerahu sulle!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina kaldun ka selle poole, et see laps pole diagnoosiga. On üks keeuline poiss sattunud tüdrukute vahele. Kõige hullem asja juurs on see, et ema nii stressis on. Selles mõttes peaks abi ikka otsima, ilmselt peab ikkagi see olema arst, kes ema maha rahustab ja mõni hea nõustaja, kes annaks näpunäiteid, kuidas käituda sellise natuke keeukama lapsega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu poeg oli ja on vahest ka siiani selline, nagu teemaalgatajal. Poiss on mul kohe saamas 5 aastaseks. Perearst saatis uuringutele, kuna talle tundus lapse käitumine kahtlane.. Tehti 2 päeva uuringuid, aju-uuringutest kuni logopeedini. Kõik on lapsega korras. Hetkel käib ta mul logopeedilise lasteaia rühmas ja iga päevaga on näha, et areneb. Kuigi oma eakohane veel ei ole. Aga aega on. Ta ei räägi mul korralikult, aru saab kõigest, mida talle rääkida. Vahest loobib asju ja laamendab kodus. Olen pannud selle sinna arvele, et kuna ta ennast korralikult väljendada sõnadega ei oska, siis väljendab ta ennast nii. Vahest ka lööb, kui talle midagi ei meeldi. Ka kõike toite ei söö. Ma ka ei söö ja mis siis. Ka poes ei saanud me normaalselt käia, tundus, et talle meeldib seal rohkem ringi joosta ja tore kui keegi teda taga ajab. Nüüd juba hakkab aru saama, miks me poes käime. Minu lapsel on muidugi ka see jama, et tal on kolme erineva keele sõnad sassis. Nt. ütleb mulle “sposiba emme”. Ennast selgeks oskab mulle teha küll sõnadega, vahest jääb arusaamatuks, mida ta ütleb. Lasteaias muidugi teda kiidetakse, kodus vahest tundub, et on ikka jube põrguline. Erivajadusega lapseks teda ei peeta ja ise samuti saan aru, et tema areng on lihtsalt hilisem. Kokku on mul 4 last ja kõik on arengult olnud erinevad ja neid omavahel ei saagi võrrelda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oma lapse ülemäärase aktiivsuse tõttu ( mida esines kuni koolini ) uurisin palju vastavat kirjandust mitmes keeles kuni ajuuuringuteni välja. Sellest oli palju kasu. Seetõttu julgen väita , et kui lapsevanem kes on lapsega pidevalt koos kahtlustab, et lapse areng pole päris tavapärane ( tavapäraseks pean ka lihtsalt raske iseloomuga lapsi, kesmisest elavamaid jne ), siis kindlasti on sellisel kahtlusel ka alust. Lapse käitumine sõltub suurel määral nn. ajukeemiast ja virgatsainete tasakaalust.
Suur osa häiretest on geneetilised , aga millised geenid mida täpselt määravad, seda ei teata kuna sarnase tulemuse võivad anda häired erinevate geenide töös. Sama käib ka autismi ja asp. sündroomi kohta jne.
Edasi on nüüd kaks võimalikku tegevusliini, aga tegutseda tuleb kindlasti kohe kui diagnoos käes:
Kui kõrvalekalle on vähene, piisab sellest kui psühholoog annab nõu kuidas lapse areng sujuks võimalikult tasaselt ja käituda vastavalt sellele. On reegel, et normiks peetakse kõike mis ei sega normaalset elu. Seda enam ,et mudeeas võib aju end ” rebootida ” ja osa probleeme möödub.
KUi aga häire kannab sündroomi nime, tuleb tegutseda selle nimel, et lapsele kindlustada vajalik areng ja teraapiad võimalikult noorelt. Ühel ilusal päeval on kindlasi võimalik ka geeniteraapia,
aga selline vast läheb veel kümmekond aastat.
Ma arvan ka, et pigem teha ülemäärane käik arstile kui pista pea liiva ja uskuda, et lihtsalt kasvuraskused. Meie lapse klassis said kaks last alles kolmandas klassis diagnoosi kuna vanemad alles siis hakkasid tegutsema kui olid sunnitud, samas sümptomid olid selgelt näha juba esimeses klassis. Tegutsematus tekitas aga ilmselgelt palju probleeme just lastele endale ja nende enesehinnangule.
Seega, kui on kahtlus, tasub kontrollida, et õiget aega mitte maha magada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

soovitan foorumit “omamoodi.noh.ee” raskete laste vanematele. See on sõbralikum ja asjatundlikum:)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Anonymous

Mul on nelja-aastane poeg, kel diagnoositud spektrihäire.

Sinu kirjeldatu kõlab kui tavaline piire kompav nelja-aastane, kes tõepoolest on alastimuleeritud ja õppinud juba emmele pähe istuma.

Arvasin, et jonnituurid ja riietesse panematus pluss toiduga pirtsutamine on ka minu poja üks autismispektri tunnustest. Psühhiaater muigas leebelt ja ütles, et tavaline eakohane asi. Ja et poiss on ikka üsna emme-issi ümber sõrme keeranud.

Läksime lasteaeda – ja laps riietab end nagu nalja, sööb peaaegu kõike ning ei mingit jonni ega vägivalda.

Löömise saime juba enne välja – õpetasime ja selgitasime, et nii ei tohi ja olime järjekindlad. Lööva lapsega ei mängita, temast ei tehta välja. Löömine tähelepanu saavutamise viisina on kah paraku eakohaline reaktsioon (ma refereerin pikki vestlusi spetsialistidega, me võtsime asja VÄGA tõsiselt) – eriti kui last end on füüsiliselt mingilgi moel karistatud – või ta on seda kuskil näinud. Meil reflekteeris poiss (väga kerget ja põgusat, tõesti viimase abinõuna) tutistamist. Lõpetasin kohe. Nüüd olen teinud nii: ütlen – emmel on väga ai. Ära tee. Sulen silmad ja lähen nö lukku. Väga kiiresti lõpetab ära ja tuleb vabandust paluma. Nüüd on asi läinud nii kaugele, et tänaval omavahel naljamisi kisklevatele poistele hüüab vahele – Aiai ei tohi! Ei tohi!

Meie spektrihäire avalduski selles, et tal on kõnekonarlus – mis tegelikult on suutmatus kõne meiega sarnaselt mõista – ja Athose test näitas konkreetseid autismitunnuseid.

Samas on ta empaatiline, kallistav ja igati nunnu inimestele meeldida tahtev poiss. Käime IGAL pool – poes, reisil jne.

Meie ainus nn klassikalise autisti tunnuseid on see, et kui ta läheb millesegi väga sisse, tuleb ta välja tuua ettevaatlikult ja sujuvalt, pakkudes teist sama head asendustegevust. Näiteks mängutubadest ärasaamine on paras õudus ja kestab ca 45 minutit – aga millisel lapsel poleks.

Ehk siis – sul ei pruugi olla spektrihäire. Küll aga oleks talle kiiresti lasteaeda vaja. Sulle kah.

Päikest!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mine käi kindlasti lastepsühhiaatri juures temaga. Targemaks ikka saad.
Minul selline kogemus, ka siis keskmise lapsega :D.
Mul on kaks tütart ja poeg. Keskmine laps, tütar, oli pisikesest saadik paras põrguline. Mul oli põhiline mure, et ta ei räägi. Mitte, et ta ei oskaks rääkida, aga ta ei tahtnud suhelda. Oli nö tahtlikult a-kontaktne. Samuti väga jonnakas, põikpäine, käitus teadlikult halvasti. Viimane selili maas hullupilguga röökimine ja jonnimine oli tal vahetult enne 7-ks saamist. Samuti söömisega kohutav valiv, riietumisega absurdini kapriisne (pigistab, kõdistab, vale lõhnaga jne jne). Samuti empaatia probleemid, kallistusi ei armasta/nud. Kui aspergeri kirjeldusi lugesin, siis oli niiiiii palju ühist, et kole. Käisin ka temaga lastepsühhiaatril, psühholoogil, kunstiteraapias, homöopaadi juures, imetohtri juures jne :D. Psühhiaatrilt suisa lootsin diagnoosi, sest see oleks toonud mulle kergenduse, et ma emana pole saamatu või halb… Aga psühhiaater diagnoosi ei pannud, ütles, et jooni on küll väga palju, aga et kõik inimesed on siiski erinevad. Ja kuna ta toona siis lasteaias sai kenasti hakkama ja ka kodune elu tasapisi paranes, siis diagnoosi ei tulnud.
Meil hakkas asi jõudsalt paremuse poole minema kooli minnes. Panime väiksesse erakooli, kus on tore ja sõbralik õhkkond. Täna on noor neiu juba 10 ja peale selle üle keskmise kinnisuse ja vähese suhtlemise on mured kadunud. Jah, ta on kiuslikum ja toiduga-riietega valivam. Aga siiski tore ja tubli laps, kelle üle võin vaid uhkust tunda.
Samas olen siiski aru saanud, et päris tavaline laps ta siiski ei ole/olnud, sest tema õe ja venna kasvatamine on olnud totaalselt teistsugune. Kohe võrreldamatult. Tavalise lapse kasvatamine on nauding sellega võrreldes. Ma usun, et kellel pole sellist keerulist tegelast omal kodus olemas, ei mõista iialgi sind täielikult.
Nii et kokkuvõtteks – mine ikka psühhiaatri juurde, nemad oskavad nõu anda. Ja ehk läheb teil ka ajapikku ikka paremaks ja kergemaks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Juurikas, kadestan, mul tundub, et tüdrukud “põevad” autismi leebemalt. Mul on ka piiripealne poiss, tal on ATH vast tugevam, ja kõik need asjad, mis mainisid. Aga lastead ja teistega mängimine on õudus kuubis. Esimest korda saime diagnoosiks käitumishäire, selle aasta sügisel on uus diagnoosimine. Aga olen samasuguse õuduste kadalipu läbiteinud, tõmblen igas suunas ja elu on selles ebaselguses keeruline. Kas võin küsida väikeklassiga erakooli? Ma usun, et mul lapsele sobiks ka selline. Praegu küll 4.5a.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.10 06:44; 01.02 21:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loomulikult ei saa sa siit Perekoolist kindlat vastust, sest nii mõnigi normintellektiga laps ongi kurjem,

Autismispektri häire EI OLE alati intellektipuue, see on tundeelu häire.
Intellekt võib olla normis või kohati üle selle ja ikkagi autismispektri häire.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.02 11:32; 02.02 11:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

diagnoosi ootamisest: mõtle, mis siis muutub, kui te selle diagnoosi saate? tegelikult jääb laps ju ikka täpselt samasuguseks. muutub vaid sinu suhtumine. oma suhtumist võid sa aga vabalt ka ilma diagnoosita või enne diagnoosi saamist muuta.

Diagnoosiga võib juhtuda, et mõnda väikesesse erikooli või erakooli võetakse lihtsamalt või vähema õppemaksuga vastu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.02 11:32; 02.02 11:35;
To report this post you need to login first.
Näitan 29 postitust - vahemik 1 kuni 29 (kokku 29 )


Esileht Erivajadustega laps Kas need on sümptomid?!

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.