Esileht Koolilaps Kas olete kooliajal õpetajatele vastu hakanud?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 41 )

Teema: Kas olete kooliajal õpetajatele vastu hakanud?

Postitas:
Kägu

Kas teie oma kooliajast mäletate mõnda seika, kus hakkasite õpetajale vastu või käitusite ehk pisut ülbeltki? Kuidas te tagantjärele oma käitumist hindate?

Mulle meenus täna üks seik oma muusikakooliajast. Olin juba 6 aastat klaverit õppinud, aga kahjuks oli mu õpetaja ebasõbralik ja isegi kuri tüüp, nii et klaveritunnis käimine oli kõike muud kui meeldiv. Olin kohusetundlik ja päris andekas õpilane, käisin sageli konkurssidel kooli esindamas ja esinesin ka muudel muusikakooliüritustel. Ometi sain õpetajalt kogu aeg ebasõbralikke kommentaare ja vahel lausa õiendada.

Kord – olin siis 14-aastane -, kui tunnis etüüdi mängides korduvalt eksisin, koputas õpetaja mulle sõrmega kõvasti vastu käeselga ja käratas, et pean valima, kas tahan klaverit mängida või küüsi kasvatada. Loomulikult ei olnud mul mingeid pikki küüsi, aga ju siis need küüned parasjagu tavapärasest pisut pikemad olid. Minu jaoks oli see kommentaar sel hetkel aga viimane piisk karikasse: vastasin eneselegi üllatuseks õpetajale, et ma parema meelega kasvatan küüsi, tõusin püsti, panin noodi kinni ja kõndisin minema. See jäigi minu viimaseks klaveritunniks, lõpetasin muusikakoolis käimise. Õpetaja kusjuures pärast lausa paar korda helistas meile koju ja püüdis mind veenda, et ma kooli ikka pooleli ei jätaks, aga olin oma otsuses rohkem kui kindel. Õnneks kodused mind omalt poolt ses osas mõjutada ei üritanud, vaid lubasid mul endal otsuse teha. Pole kordagi kahetsenud ka 🙂

+15
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kahjuks ei hakanud. Aeg oli selline.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja lugu tundub mulle lihtsalt kurb. 6 aastat tööd tuulde lasta…siin on vaid 1 kaotaja.
Minu kooliaeg jäi ka sinna aega, mida võib “selliseks” nimetada, aga mul oli oma arvamus ja ütlesin selle ka välja.
Seisin iseenda ja nende eest, kes toetust vajasid. Kuna õppisin hästi, oli mulle ehk mõni asi rohkem lubatud, aga tegelikult sain osade õpetajate poolt ikkagi taga kiusatud.
Tagantjärele võin öelda, et olin õigete asjade eest väljas ja üpriski palju esines koolikiusu õpetajate poolt.
Olen õpetaja ja ma arvan, et minu enda julgus asju välja öelda kooli ajal on teinud minust parema õpetaja. Käsi südamel võin öelda, et ma ei kiuslik, mulle meeldib, kui lastel on oma arvamus ja nad seda ka avaldada julgevad, minu jaoks on oluline, et laps julgeb eksida.

Enda käitumist kooli ajal ma ei kahetse, kuigi olin väga sõnakas.

+11
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui õpetaja läks klassiõega käsipidi kallale ja hakkas teda raputama, siis läksin ligi ja ütlesin kõva häälega, et õpetajad ei tohi muutuda vägivaldseks. Õpetaja taandus, aga hinded läksid mul kehvemaks.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja lugu tundub mulle lihtsalt kurb. 6 aastat tööd tuulde lasta…siin on vaid 1 kaotaja.

Miks 6 aastat tööd tuulde on lastud? Oskused, mis selle aja jooksul omandasin, jäid ju alles. Kavatsust edaspidi muusikaga tõsisemas plaanis tegeleda ei olnud mul juba siis, seega ei mänginud see otsus mu tulevase elu osas mingit rolli. Jah, kurb oleks olnud lugu siis, kui ma oleksin olnud lootustandev noor muusik, kel kindel eesmärk selles vallas edasi liikuda.

+19
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Korduvalt. Sh kogu klassi nimel õppealajuhataja juures käinud jms.

Ma olin suht kohutav koolilaps, andekas, aga purulaisk ja emotsionaalne. Õiglustunne oli hirmus tugev, aga tagantjärele ikka väga must-valge.

 

Täna lapsevanemana suhtuksin hoopis konstruktiivsemalt kui minu vanemad tol ajal, õpetaks lapsele ka kompromisside kunsti. See ei ole etteheide, lihtsalt ajad on teised.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kahjuks on tõsiasi, et õpetajate endi seas leidub täpselt sama palju koolikiusajaid kui õpilastegi seas.

Iseenesest on see kurb, sest õpetaja, erinevalt lapsest, on ju  siiski täiskasvanud inimene, kes peaks oskama oma emotsioone ja hinnanguid kontrollida lapsest rohkem, samuti andma lastele eeskuju. Kust laps neid tähtsaid omadusi õpib kui mitte täiskasvanult?

Praegu on väga moes rääkida sellest, et lapsevanemad ei ole täiuslikud. Et näe, ema tõstis lapse peale häält, järelikult ei kõlba ta emaks! Samas mõni õpetaja karjub terve klassi peale pidevalt, aga kui vanemad direktori poole pöörduvad, õhkab too vaid naeratades: “Oi, see õpetaja on nii tundeline, nii tundeline.”

Õpetaja on alati tugevam pool. Tal on sada võimalust lapse elu põrguks muuta ja kolleegide ringkaitse on tugev. Seevastu laps ja kodu on probleemide korral jäetud täiesti üksi. Ehk siis, õpetajapoolse kiusamise korral jääb kaotajaks alati laps ja õpetajaga ei juhtu midagi.

+11
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen elukutselt filoloog ja töötan toimetajana. Mu lapse kirjandis parandas eesti keele õpetaja ära lause: “Kauplus oli lahti ööpäev läbi”, öeldes, et nii on vale, vaid tuleb öelda hoopis: “Kauplus oli lahti ööpäevaringselt”.

Siis ma küll ei pidanud enam vastu, vaid saatsin talle viisaka meili, kuhu olin koondanud EKI vastavad keelereeglid.

Pärast seda sai mu enne puhtviieline laps eesti keeles tunnistusele üllataval kombel äkki kolme. Kui soovisin näha seda tööd, mille eest laps olevat halva hinde saanud, keerutas õpetaja, et tema ei mäleta, tal polevat seda tööd. Laps aga kinnitas veendunult, et temal on sel veerandil olnud eesti keeles kõik viied (v.a ülalkirjeldatud juhtum, kus õpetaja parandas ta kirjandi valeks ja selle tõttu ka hindeks neli pani). Motiiv oli sel õpetajal olemas vanemale lapse kaudu kätte maksta, nii et antud juhul kaldun uskuma pigem lapse juttu, kahju küll.

+21
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ise ei ole (polnud seda julgust), aga laps on kraad kangema loomuga ning tema hakkas (pigem küll vaidles ja arusaamatu käsu kohta küsis miks ta peab). Tulemuseks halb käitumishinne ja õpetajapoolne vimm läbi aastate.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen elukutselt filoloog ja töötan toimetajana. Mu lapse kirjandis parandas eesti keele õpetaja ära lause: “Kauplus oli lahti ööpäev läbi”, öeldes, et nii on vale, vaid tuleb öelda hoopis: “Kauplus oli lahti ööpäevaringselt”.

Siis ma küll ei pidanud enam vastu, vaid saatsin talle viisaka meili, kuhu olin koondanud EKI vastavad keelereeglid.

Pärast seda sai mu enne puhtviieline laps eesti keeles tunnistusele üllataval kombel äkki kolme. Kui soovisin näha seda tööd, mille eest laps olevat halva hinde saanud, keerutas õpetaja, et tema ei mäleta, tal polevat seda tööd. Laps aga kinnitas veendunult, et temal on sel veerandil olnud eesti keeles kõik viied (v.a ülalkirjeldatud juhtum, kus õpetaja parandas ta kirjandi valeks ja selle tõttu ka hindeks neli pani). Motiiv oli sel õpetajal olemas vanemale lapse kaudu kätte maksta, nii et antud juhul kaldun uskuma pigem lapse juttu, kahju küll.

Aga mis siis edasi sai, kas te õppenõukogusse ei pöördunud?

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu lapsepõlvest on nii palju aega möödas, et ma päris täpselt ei mäleta, miks mulle pidevalt päevikusse selliseid märkusi kirjutati nagu: “Vaidleb õpetajale vastu”, “Ei kuula, mida talle räägitakse,” või isegi: “Kuulab õpetaja ära ja siis teeb jälle kõik teisiti.”. Hea õpilane ma polnud, halvad hinded teenisin ausalt välja, aga mõned aines olin andekas. Aga mida ma neile nii hirmsat ütlesin, et oli vaja kohe märkus kirjtada? Ei mäleta. Mäletan küll vaidlust füüsikaõpetajaga, kellega vaidlemise käigus ma sain isegi aru, et temal on õigus ja mina eksisin, ent kui ma juba aru sain, miks mulle siis märkus kirjutada?

Lõpuks oli see kõik mulle nagu hane selga vesi. Kõige halvemad olid siiski need õpetajad, kellega vaielda ei saanudki – kellega pidi rääkima nagu kivimüüriga, mitte ühtegi vastust ei tulnud.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loen ja mõistan, miks meil õpetajatest puudus on. Ka mina ei tahaks tööl olles  olla pidevalt pinges ja pidada mõttetuid vaidlusi. Noored õpetajad, kes lähevad õhinaga kooli tööle, põlevad seetõttu läbi ja tööle jäävadki vaid kogemustega õpetajad, kes ei lase endaga vaielda ja kes suudavad ennast kehtestada. Paraku ka  kõrgem palk ei motiveeri, kui tööõhkkond on halb.

+9
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kahjuks on tõsiasi, et õpetajate endi seas leidub täpselt sama palju koolikiusajaid kui õpilastegi seas.

Tohoh!

Käisid kokku lugemas?

+3
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loen ja mõistan, miks meil õpetajatest puudus on. Ka mina ei tahaks tööl olles olla pidevalt pinges ja pidada mõttetuid vaidlusi. Noored õpetajad, kes lähevad õhinaga kooli tööle, põlevad seetõttu läbi ja tööle jäävadki vaid kogemustega õpetajad, kes ei lase endaga vaielda ja kes suudavad ennast kehtestada. Paraku ka kõrgem palk ei motiveeri, kui tööõhkkond on halb.

Vaata, sinul on valikuvabadus, kas olla koolis või mitte. Kui sina ei taha koolis tööl olla, siis võidki minema jalutada ja kõik. Ent lapsel niisugune valikuvabadus puudub – tema peab käima koolis nui neljaks, sest seadus nõuab. Ja kui ta seal juhtumisi satub õpetajapoolse kiusu ohvriks, mis toob kaasa pideva pinge all elamise ja stressi, siis tema ei saa koolist minema kõndida, vaid peab üritama kuidagi suhteid õpetajaga siluda (või siis lasub too kohustus ta vanematel). Ent kui õpetaja koduga koostööd ei taha  teha, siis ei aita miski muu kui koolivahetus. (Lootuses muidugi, et uus kool ei asu paarkümmend km kaugemal ja pole olematu tasemega ning et seal ei satu mõne võimunäitajast pedagoogi otsa.)

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis mõttes mõttetuid vaidlusi? Kui lapsevanem juhib tähelepanu õpetaja eksimusele, siis tänatakse, mitte ei hakata last kiusama. Käisin ka ühe õpetaja kaebuste pärast koolis ja küsisin, et kui teised õpetajad kiidavad last, hinded on head, kuidas siis ühe õpetaja arvates on probleemid. Ma saaks aru, et ka teised õpetajad kurdaksid, aga vaid ühe õpetaja sõnul mul laps rikub korda. Klassijuhataja vaid muigas selle peale, et eks saate isegi aru.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina olin ka selline õpilane, kellel matemaatika muutus viiest “vaevalt kolmeks” õpetaja sõnul ja see sama seis oli ka tunnistusel. “Endal matemaatika vaevalt kolm” ütles õpetaja mulle, kui mingi kontrolltöö ajal jäin vahele teistele õigete lahenduste arvutamisega, ligi pool klassi tavaliselt neid kirjakesi mulle kontrolltöö ajal saatis.

Vaevalt kolmeliseks muutusin ka mingi kummalise vahejuhtumi tõttu, nimelt tegin matemaatikatunnis ühe järgmise tunni koduseid ülesandeid, õpetaja avastas, et mul on laual vale aine õpik lahti ja võttis selle ära. Meil oli pinginaabriga ära jagatud, kes mingi aine õpiku kooli kaasa võtab ja see äravõetud õpik oli kahjuks pinginaabri oma. Minu väga rahulik pinginaaber läks millegipärast selle peale väga närvi, saatis matemaatikaõpiku (ei mäleta enam kumma oma see oli, vist minu oma) õpetaja poole ja tormas klassist välja. Õpetaja ehmats ka ära ja saatis mind pinginaabrit rahustama. Vot seda ma enam ei mäleta, mida ma õpetajale ütlesin, aga ilmselt piisavalt, et ma tema silmis vaevalt kolmeliseks muutusin. Nii palju tal siiski südametunnistust oli, et lõpueksami hinne tuli adekvaatne, riigieksameid siis veel polnud.

 

 

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Korduvalt. Sh kogu klassi nimel õppealajuhataja juures käinud jms.

Ma olin suht kohutav koolilaps, andekas, aga purulaisk ja emotsionaalne. Õiglustunne oli hirmus tugev, aga tagantjärele ikka väga must-valge.

Sama siin. Ma läksin veel ülikooli õigust õppima ja kusjuures siiani ajan seda “tõde ja õigust” taga ning astun nõrgemate kaitseks välja.

Mina astustin põhikoolis käsitööõpetajale vastu. Tema eesmärk oli meist kodukanad ja käsitööhullud pedandid koolitada. Ise oli vanatüdruk. Mina mässasin vastu kudumisele-heegeldamisele-tikkimisele ja mis iganes muudele asjadele. Teatasin üleolevalt, et mina kavatsen saada sellise hariduse, mis mulle tööalaselt toob nii palju raha sisse, et suudan need nõmedad sokid kuskilt osta. Maksingi klassiõele, et ta mulle sokid ära kooks. Õpetaja põhiaegument oli see, et naine peab oskama käsitööd ja mees peab peret ülal pidama. Mina jällegi panin ta paika sellega, et käsitööoskus meest pildile ei too. Õpetaja oskab, aga meest pole.

Selle eest sain käskkirja ja käsitööhindeks kolme. Käitumishinnet ka alandati.

Kusjuures siiani jälestan käsitööd. Peale kooli lõppu pole kordagi ühtegi varrast ega lõnga kätte võtnud. Sellest on 20+aastat möödas. Irooniaks on see, et just ostsin oma kolmele lapsele jõuluks villased sokid. Nende asjade hind on olematu ja tehakse ilusaid asju. Mul polegi mõtet ise pusserdada. Ei sügele ka seda teha. Vaatan, et mu lapsed ka ei taha käsitööd teha. Üks jama sellega kogu aeg.

+5
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loen ja mõistan, miks meil õpetajatest puudus on. Ka mina ei tahaks tööl olles olla pidevalt pinges ja pidada mõttetuid vaidlusi. Noored õpetajad, kes lähevad õhinaga kooli tööle, põlevad seetõttu läbi ja tööle jäävadki vaid kogemustega õpetajad, kes ei lase endaga vaielda ja kes suudavad ennast kehtestada. Paraku ka kõrgem palk ei motiveeri, kui tööõhkkond on halb.

Vaata, sinul on valikuvabadus, kas olla koolis või mitte. Kui sina ei taha koolis tööl olla, siis võidki minema jalutada ja kõik. Ent lapsel niisugune valikuvabadus puudub – tema peab käima koolis nui neljaks, sest seadus nõuab. Ja kui ta seal juhtumisi satub õpetajapoolse kiusu ohvriks, mis toob kaasa pideva pinge all elamise ja stressi, siis tema ei saa koolist minema kõndida, vaid peab üritama kuidagi suhteid õpetajaga siluda (või siis lasub too kohustus ta vanematel). Ent kui õpetaja koduga koostööd ei taha teha, siis ei aita miski muu kui koolivahetus. (Lootuses muidugi, et uus kool ei asu paarkümmend km kaugemal ja pole olematu tasemega ning et seal ei satu mõne võimunäitajast pedagoogi otsa.)

Ehk siis valikuvabaduse puudumine seaduse tõttu koolis käimise osas on probleemne, kuid lapse saamine ehk tema elama kohustamine ilma lapse võimaluseta valida ei ole probleemne?

+1
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

oma ja lapse koolikogemusele tuginedes ütleks, et väga häid õpetajaid oli vast 20%, ja sama palju ka väga halbu. Ülejäänud olid ok, andsid oma aine ära lihtsalt.

Ei mul endal ega lapsel vedanud algklassides – mul oli pigam selline ükskõikne pedagoog, aga lapsel palju hullem – eelistas (ja kuulas) teatud gruppi, teistega oli lausa kiuslik. Selline esimene õpetaja jätab päris suure jälje, ja seepärast pidev nutulaul õpetajate madalast palgast mind ei liiguta.

 

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loen ja mõistan, miks meil õpetajatest puudus on. Ka mina ei tahaks tööl olles olla pidevalt pinges ja pidada mõttetuid vaidlusi. Noored õpetajad, kes lähevad õhinaga kooli tööle, põlevad seetõttu läbi ja tööle jäävadki vaid kogemustega õpetajad, kes ei lase endaga vaielda ja kes suudavad ennast kehtestada. Paraku ka kõrgem palk ei motiveeri, kui tööõhkkond on halb.

Vaata, sinul on valikuvabadus, kas olla koolis või mitte. Kui sina ei taha koolis tööl olla, siis võidki minema jalutada ja kõik. Ent lapsel niisugune valikuvabadus puudub – tema peab käima koolis nui neljaks, sest seadus nõuab. Ja kui ta seal juhtumisi satub õpetajapoolse kiusu ohvriks, mis toob kaasa pideva pinge all elamise ja stressi, siis tema ei saa koolist minema kõndida, vaid peab üritama kuidagi suhteid õpetajaga siluda (või siis lasub too kohustus ta vanematel). Ent kui õpetaja koduga koostööd ei taha teha, siis ei aita miski muu kui koolivahetus. (Lootuses muidugi, et uus kool ei asu paarkümmend km kaugemal ja pole olematu tasemega ning et seal ei satu mõne võimunäitajast pedagoogi otsa.)

Ehk siis valikuvabaduse puudumine seaduse tõttu koolis käimise osas on probleemne, kuid lapse saamine ehk tema elama kohustamine ilma lapse võimaluseta valida ei ole probleemne?

Sul loogika lonkab täiega, loodetavasti sa ei ole õpetaja. Ausalt, ära tüütab see ving teemal, et õpetaja on justkui püha lehm, keda kõik peavad põlvili paluma iga hinna eest koolis olla. Olgu siis tegu sel alal ükskõik kui andetu inimesega.

Jah, lapse saamine oli minu ja mu abikaasa valik. Seaduse osas laps kooli panna ei ole meil valikut. Küll aga on sinul, kulla pedagoog, erinevalt lapsest, valikuvabadus, kas olla koolis või otsida  endale mõni teine töökoht.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loen ja mõistan, miks meil õpetajatest puudus on. Ka mina ei tahaks tööl olles olla pidevalt pinges ja pidada mõttetuid vaidlusi. Noored õpetajad, kes lähevad õhinaga kooli tööle, põlevad seetõttu läbi ja tööle jäävadki vaid kogemustega õpetajad, kes ei lase endaga vaielda ja kes suudavad ennast kehtestada. Paraku ka kõrgem palk ei motiveeri, kui tööõhkkond on halb.

Vaata, sinul on valikuvabadus, kas olla koolis või mitte. Kui sina ei taha koolis tööl olla, siis võidki minema jalutada ja kõik. Ent lapsel niisugune valikuvabadus puudub – tema peab käima koolis nui neljaks, sest seadus nõuab. Ja kui ta seal juhtumisi satub õpetajapoolse kiusu ohvriks, mis toob kaasa pideva pinge all elamise ja stressi, siis tema ei saa koolist minema kõndida, vaid peab üritama kuidagi suhteid õpetajaga siluda (või siis lasub too kohustus ta vanematel). Ent kui õpetaja koduga koostööd ei taha teha, siis ei aita miski muu kui koolivahetus. (Lootuses muidugi, et uus kool ei asu paarkümmend km kaugemal ja pole olematu tasemega ning et seal ei satu mõne võimunäitajast pedagoogi otsa.)

Ehk siis valikuvabaduse puudumine seaduse tõttu koolis käimise osas on probleemne, kuid lapse saamine ehk tema elama kohustamine ilma lapse võimaluseta valida ei ole probleemne?

Sul loogika lonkab täiega, loodetavasti sa ei ole õpetaja. Ausalt, ära tüütab see ving teemal, et õpetaja on justkui püha lehm, keda kõik peavad põlvili paluma iga hinna eest koolis olla. Olgu siis tegu sel alal ükskõik kui andetu inimesega.

Jah, lapse saamine oli minu ja mu abikaasa valik. Seaduse osas laps kooli panna ei ole meil valikut. Küll aga on sinul, kulla pedagoog, erinevalt lapsest, valikuvabadus, kas olla koolis või otsida endale mõni teine töökoht.

Antud hetkel räägite enda ja abikaasa valikutest, mitte lapse valikutest. Teil on võimalus ka last kodus õpetada või panna ta muusse või riiklikkusse kooli.

0
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loen ja mõistan, miks meil õpetajatest puudus on. Ka mina ei tahaks tööl olles olla pidevalt pinges ja pidada mõttetuid vaidlusi. Noored õpetajad, kes lähevad õhinaga kooli tööle, põlevad seetõttu läbi ja tööle jäävadki vaid kogemustega õpetajad, kes ei lase endaga vaielda ja kes suudavad ennast kehtestada. Paraku ka kõrgem palk ei motiveeri, kui tööõhkkond on halb.

Vaata, sinul on valikuvabadus, kas olla koolis või mitte. Kui sina ei taha koolis tööl olla, siis võidki minema jalutada ja kõik. Ent lapsel niisugune valikuvabadus puudub – tema peab käima koolis nui neljaks, sest seadus nõuab. Ja kui ta seal juhtumisi satub õpetajapoolse kiusu ohvriks, mis toob kaasa pideva pinge all elamise ja stressi, siis tema ei saa koolist minema kõndida, vaid peab üritama kuidagi suhteid õpetajaga siluda (või siis lasub too kohustus ta vanematel). Ent kui õpetaja koduga koostööd ei taha teha, siis ei aita miski muu kui koolivahetus. (Lootuses muidugi, et uus kool ei asu paarkümmend km kaugemal ja pole olematu tasemega ning et seal ei satu mõne võimunäitajast pedagoogi otsa.)

Ehk siis valikuvabaduse puudumine seaduse tõttu koolis käimise osas on probleemne, kuid lapse saamine ehk tema elama kohustamine ilma lapse võimaluseta valida ei ole probleemne?

Sul loogika lonkab täiega, loodetavasti sa ei ole õpetaja. Ausalt, ära tüütab see ving teemal, et õpetaja on justkui püha lehm, keda kõik peavad põlvili paluma iga hinna eest koolis olla. Olgu siis tegu sel alal ükskõik kui andetu inimesega.

Jah, lapse saamine oli minu ja mu abikaasa valik. Seaduse osas laps kooli panna ei ole meil valikut. Küll aga on sinul, kulla pedagoog, erinevalt lapsest, valikuvabadus, kas olla koolis või otsida endale mõni teine töökoht.

Antud hetkel räägite enda ja abikaasa valikutest, mitte lapse valikutest. Teil on võimalus ka last kodus õpetada või panna ta muusse või riiklikkusse kooli.

*erakooli

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ehk siis valikuvabaduse puudumine seaduse tõttu koolis käimise osas on probleemne, kuid lapse saamine ehk tema elama kohustamine ilma lapse võimaluseta valida ei ole probleemne? Sul loogika lonkab täiega, loodetavasti sa ei ole õpetaja. Ausalt, ära tüütab see ving teemal, et õpetaja on justkui püha lehm, keda kõik peavad põlvili paluma iga hinna eest koolis olla. Olgu siis tegu sel alal ükskõik kui andetu inimesega. Jah, lapse saamine oli minu ja mu abikaasa valik. Seaduse osas laps kooli panna ei ole meil valikut. Küll aga on sinul, kulla pedagoog, erinevalt lapsest, valikuvabadus, kas olla koolis või otsida endale mõni teine töökoht. Antud hetkel räägite enda ja abikaasa valikutest, mitte lapse valikutest. Teil on võimalus ka last kodus õpetada või panna ta muusse või riiklikkusse kooli.

Vaata, seadusega on Eesti lastele määratud koolikohustus. Teiseks, tavakoole koos personaliga peetakse ju üleval meie, maksumaksjate, raha eest. Seega arvan, et meil vanematena on siiski õigus oodata oma lapsele vähemalt turvalist õpikeskkonda. Olgu, me mõistame laste omavahelist kiusu, teatud piirini. Sest lapsed on lapsed, nad on veel väljakujunemata ja vajavad õpetust ning eeskuju ühiskonnas teiste kõrval toimimiseks. Ent pedagoog on täiskasvanu ja pealegi saanud kõrgkoolis spetsiaalse hariduse just nimelt lastega töötamises. Nad ei tohiks muutuda ise probleemiks. Kui neile see amet ei sobi/ei meeldi, siis on neil vaba valik astuda koolimaja uksest välja.

+10
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ehk siis valikuvabaduse puudumine seaduse tõttu koolis käimise osas on probleemne, kuid lapse saamine ehk tema elama kohustamine ilma lapse võimaluseta valida ei ole probleemne? Sul loogika lonkab täiega, loodetavasti sa ei ole õpetaja. Ausalt, ära tüütab see ving teemal, et õpetaja on justkui püha lehm, keda kõik peavad põlvili paluma iga hinna eest koolis olla. Olgu siis tegu sel alal ükskõik kui andetu inimesega. Jah, lapse saamine oli minu ja mu abikaasa valik. Seaduse osas laps kooli panna ei ole meil valikut. Küll aga on sinul, kulla pedagoog, erinevalt lapsest, valikuvabadus, kas olla koolis või otsida endale mõni teine töökoht. Antud hetkel räägite enda ja abikaasa valikutest, mitte lapse valikutest. Teil on võimalus ka last kodus õpetada või panna ta muusse või riiklikkusse kooli.

Vaata, seadusega on Eesti lastele määratud koolikohustus. Teiseks, tavakoole koos personaliga peetakse ju üleval meie, maksumaksjate, raha eest. Seega arvan, et meil vanematena on siiski õigus oodata oma lapsele vähemalt turvalist õpikeskkonda. Olgu, me mõistame laste omavahelist kiusu, teatud piirini. Sest lapsed on lapsed, nad on veel väljakujunemata ja vajavad õpetust ning eeskuju ühiskonnas teiste kõrval toimimiseks. Ent pedagoog on täiskasvanu ja pealegi saanud kõrgkoolis spetsiaalse hariduse just nimelt lastega töötamises. Nad ei tohiks muutuda ise probleemiks. Kui neile see amet ei sobi/ei meeldi, siis on neil vaba valik astuda koolimaja uksest välja.

Juhin lihtsalt tähelepanu sellele, et 1) Kui vanemad peavad koolis käimist seadusega määratuse tõttu valikuvabaduse puudumiseks, siis peaksid nad pidama lapse saamist iseenesest samuti valikuvabaduse puudumiseks – lapsel puudus ju selles otsuses sõnaõigus 2) Last on Eesti Vabariigis võimalik õpetada ka kodus 3) Õpetajatele ei sobigi/meeldigi amet ning nad lahkuvad koolimajast, seega varsti saavad lapsevanemad oma vaimustavaid lapsukesi ise kodus õpetada.

+2
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loen ja mõistan, miks meil õpetajatest puudus on. Ka mina ei tahaks tööl olles  olla pidevalt pinges ja pidada mõttetuid vaidlusi. Noored õpetajad, kes lähevad õhinaga kooli tööle, põlevad seetõttu läbi ja tööle jäävadki vaid kogemustega õpetajad, kes ei lase endaga vaielda ja kes suudavad ennast kehtestada. Paraku ka  kõrgem palk ei motiveeri, kui tööõhkkond on halb.

Aga õpetaja pole ju suvaline inimene, kes on torgatud klassi ette. Õpetaja on spetsialist, kellel peaks olema piiisavalt head teadmised lapse arengust, et teada, et laps ei pruugi kõigist asjadest aru saada nagu täiskasvanu ning seetõttu võib olla laste ja täiskasvanute vahel arusaamatusi ja vaidlusi.

Loomulikult on olukordi, kus ei ole võimalik lapse arvamuse järgi teha (sest see oleks ebamõistlik). Täiskasvanu (näit. õpetaja) ei saa jääda ka lõputult kauplema, vaid peab ühel hetkel ära ostustama, et see asi jääb siiski nii. Isegi, kui see last kurvastab/pahandab.  See ongi see enesekehtestamine ja see on normaalne.

Kuid lastega töötav täiskasvanu ei tohiks olla põhimõtteliselt pahane või hämmingus selle üle, et mõtle, lapsed arvavad millestki midagi ja vaidlevad.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üldiselt ma olin selline, kes püüdis hästi õppida ning õpetajatega tüli ei norinud. Kui õpetaja oligi inimesena ebameeldiv, siis püüdsin rohkem keskenduda aine sisule ja lohutada ennast, et mis siis, et õpetaja x mulle eriti ei meeldi, ainet ma võin ju ikka õppida.

Üks kentsaks juhtum siiski meenub. Nimelt, õpetaja peatas mul peale oma tundi ning teatas, et tahab mind saata olümpiaadile kooli esindama. Mul oli aines “viis”, kuid kõige säravamaks täheks ma ennast ei pidanud ning mõte, et ma pean teiste koolide õpilastega võistlema hakkama, ei tekitanud üldse vaimustust. Ütlesin, et ma ikkagi ei tahaks. Õpetaja muigas ja ütles vastu midagi sellist, et  kes sinu käest üldse küsib. Tagantjärgi mõtlen, et võibolla oli tegu (ebaõnnestunud) katsega nalja visata. Aga siis, lapsena, ma võtsin lapselikult tõsiselt ja see tundus mulle täieliku, ma ei tea, vaimse mahasurumisena. Hakkasin õpetajale vastu ehk siis korrutasin iga õpetaja lause peale ärritunud ja nutuse häälega, et ei lähe, ei lähe… Õpetaja ütles rahulikult, aga karmilt, et seljuhul peab ta rääkima klassijuhatajaga. Järgmisel päeval vangutas klassijuhataja pead, et ai-ai, miks sa siis niimoodi ja ehk mõtled siiski ümber. Mina vastu, et siiski ei. Mille peale vangutas klassijuhataja jälle pead ja ütles, et aga käitumise hinnet sel juhul pean alandama. Mille peale minul tekkis hoopiski täielik kergendus, et huh, alandagu siis seda hinnet, elan üle, aga peaasi, et see asi mingi lõpu sai. Sellel veerandil oligi käitumine tavalise “eeskujuliku” asemel “rahuldav”. Selles aines oli hinne siiski jätkuvalt “viis” (õnneks õpetaja nii väiklane polnud, et oleks ebaobjektiivselt hindama hakanud). Ja seda teemat ei puudutanud me enam kunagi.

Loomulikult tagantjärele ma mõtlen, et oleks võinud võta õpetaja ütlemist kuidagi kergemalt. Samas, õpetaja käitumisest ei saa ikkagi ka päriselt aru. Mis mõtet on mitte enesekindlat õpilast survestada minema võistelma nii, nagu seda teha püüti? Niimoodi kuhugi saadetud õpilane ei saavuta seal ju niikuini midagi ehk… see ei toimi ju?

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Otseselt vastu pole hakanud, sest enamus õpetajaid olid üsna normaalsed ja mõned neist isegi toetavad mu suhtes.

Küll aga olen ironiseerinud, kui kehalise kasvatuse õpetaja põhikoolis mu jalanõusid kritiseeris (mis olid sätendavad kõrgema tallaga tossud :D).  Ta kippus üldse riietust ja välimust väga palju negatiivselt kommenteerima.

Objektiivselt võttes saan aru, miks ta kritiseeris – pole need ju tõepoolest õiged ega kohased spordijalanõud, aga kuna olin ekstreemselt vaesest perest ja valikuvõimalus puudus (kandsin seda, mida ema kuskilt sai), siis millegipärast riivas see kriitika. Ütlesin siis midagi iroonilist oma maailmavalus vastu ja pärast seda lõppesid igasugused kommentaarid minu riietuse/välimuse suhtes ära.

Keskkoolis saime juba päris okeilt läbi.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Juhin lihtsalt tähelepanu sellele, et 1) Kui vanemad peavad koolis käimist seadusega määratuse tõttu valikuvabaduse puudumiseks, siis peaksid nad pidama lapse saamist iseenesest samuti valikuvabaduse puudumiseks – lapsel puudus ju selles otsuses sõnaõigus 2) Last on Eesti Vabariigis võimalik õpetada ka kodus 3) Õpetajatele ei sobigi/meeldigi amet ning nad lahkuvad koolimajast, seega varsti saavad lapsevanemad oma vaimustavaid lapsukesi ise kodus õpetada.

Ja sinul, lugupeetud Pedagoog, ei ole sel juhul varsti enam klassis lapsi, keda üldse õpetada. Ning kui kord pensionile tahad jääda, siis ei ole riigil enam ka kedagi, kes hoiaks seda riiki toimimas: pole arste, pole ehitajaid, kes sulle hooldekodu rajaks, pole hooldekodus juhatajat, kokka ega muud personali, ainuke lahendus on, et vanurid hakkavad ise kõiki neid ülesandeid täitma. Lapsevanemad võivad oma lapsi kodus õpetada küll ega vajagi põhimõtteliselt õpetajat, kuid sina vajad ja jääd tulevikuski vajama inimesi, kes hoiaksid riiki toimimas. Seega, ära hüppa siin midagi, et lapsevanematel polevat lapsi üldse vaja – neid teiste lapsevanemate vaimustavaid lapsi on vaja tulevikus sulle endale.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Juhin lihtsalt tähelepanu sellele, et 1) Kui vanemad peavad koolis käimist seadusega määratuse tõttu valikuvabaduse puudumiseks, siis peaksid nad pidama lapse saamist iseenesest samuti valikuvabaduse puudumiseks – lapsel puudus ju selles otsuses sõnaõigus 2) Last on Eesti Vabariigis võimalik õpetada ka kodus 3) Õpetajatele ei sobigi/meeldigi amet ning nad lahkuvad koolimajast, seega varsti saavad lapsevanemad oma vaimustavaid lapsukesi ise kodus õpetada.

Ja sinul, lugupeetud Pedagoog, ei ole sel juhul varsti enam klassis lapsi, keda üldse õpetada. Ning kui kord pensionile tahad jääda, siis ei ole riigil enam ka kedagi, kes hoiaks seda riiki toimimas: pole arste, pole ehitajaid, kes sulle hooldekodu rajaks, pole hooldekodus juhatajat, kokka ega muud personali, ainuke lahendus on, et vanurid hakkavad ise kõiki neid ülesandeid täitma. Lapsevanemad võivad oma lapsi kodus õpetada küll ega vajagi põhimõtteliselt õpetajat, kuid sina vajad ja jääd tulevikuski vajama inimesi, kes hoiaksid riiki toimimas. Seega, ära hüppa siin midagi, et lapsevanematel polevat lapsi üldse vaja – neid teiste lapsevanemate vaimustavaid lapsi on vaja tulevikus sulle endale.

Esiteks – kui lapsevanemad ei vaja põhimõtteliselt õpetajaid, siis milleks neid üldse kooli saata õpetajate juurde närvivapustust saama? Teiseks – väide, et “lapsevanematel on lapsi vaja” tõestab täpselt minu väidet, et lapsi saadakse mõeldes vaid iseendale, mitte lapse heaolule – lapsel puudub võimalus siin sõna sekka öelda.

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olin kooliaajal tagasihoidlik ja kartlik õpetajate osas ning ammugi ei julgenud midagi vastu öelda. Ma ei julgenud isegi õpetajate tuppa minna päeviku või võtme järele (kui mõni õpetaja saatis). Ükskord aga hakkasin õpetajale vastu ja mäletan seda siiani. Olin siis küll juba 10. klassis.  Mul oli viis aastast olnud üks vene keele õpetaja aga 10. klassis saime ise valida, millise vene keele õpetaja grupis olla soovime. Mina ja mitmed teised valisime ühe teise õpetaja ja siis see eelmine õpetaja käis kõikidega rääkimas ja veenmas, et nad tema gruppi tagasi läheksid. Kõik läksid peale minu. Mina jäin endale kindlaks kuna uus õpetaja oli superõpetaja (eriti eelmisega võrreldes). Ja siis eelmine õpetaja tuli jälle rääkima aga kui sai aru, et ma ikka ei lähe tema gruppi tagasi, siis ütles mulle vihaselt: “Ma teen su elu siin koolis põrguks”.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 41 )


Esileht Koolilaps Kas olete kooliajal õpetajatele vastu hakanud?