Esileht Koolilaps Kas on edulugusid, kuidas paksust lapsest on saanud normaalkaalus teismeline?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 65 )

Teema: Kas on edulugusid, kuidas paksust lapsest on saanud normaalkaalus teismeline?

Postitas:

Tahtsin panna pealkirja “paksust varateismelisest normaalkaalus hilisteismeline”, aga tähemärkide piirang ei luba.

Meie varateismeline eelpuberteetik on just viimastel aastatel paisunud nagu saiapäts. Viimase põntsu pani koroona-aeg, kus trenni ei saanud ja üldse liikumist oli vähem (käisime vaid jalutamas, vahel ka rattaga sõitmas).

Mind huvitaksid just reaalsed kogemused, kuidas on õnnestunud aidata last tagasi normaalkaalu ja hea füüsilise vormi juurde. Näiteks toitumise osas: kas minna toitumisnõustaja juurde? Kas kasutada kindlat toitumiskava ja kõike grammipealt kaaluda? Põhitõdesid, et tuleb jälgida valkude-rasvade-süsivesikute tasakaalu, jahu ja suhkrut vältida, kaloreid arvestada, süüa rohkem köögivilja, tean loomulikult, olen ise ka oma kaalu jälgima pidanud, aga last ei ole rangele dieedile (nt et nisujahu täiesti menüüst välistada) siiani veel pannud.

Liikumise osas: kas otsida personaaltreener? Grupitrenni laps väga ei taha, sest ta pole väga spordihuviline ja ilmselt tunneb ta, et on nagunii teistest nõrgem, võhma on vähem ja seega pole trennis käimine talle meeldiv (viimasel kooliaastal, enne koroonat, käis kaks korda nädalas jalgpallitrennis, aga väga enam ei taha). Kodus jõutrenni ja trenažööritrenni saaks ju ka teha, aga kui ei valda õiget metoodikat, siis võib-olla oleks personaaltreener siiski parem?

Ja veel üks aspekt: kuidas suunata last kaalu alandama, tekitamata talle eluaegseid komplekse pideva survega teemal “sa oled paks, sa ei tohi kooki võtta, teised tohivad, sest nad ei ole paksud”?

Senine eluviis: nagu öeldud, jalkatrenn kaks korda nädalas, muud liikumist vähem (elame linnas ja korteris). Toitumisega on nii, et üldiselt magusat ja räpmtoitu ei osta, aga tuleb tunnistada, et aeg-ajalt siiski jäätist sööme ja korra kuus on olnud pitsaõhtuid ka. Vahel olen ka õhtuti pannkooke ja muid kooke teinud (arusaadav, et sellega tuleb lõpp teha).

+12
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 07.08 12:27; 07.08 17:30; 07.08 23:44; 08.08 13:02; 08.08 13:09; 08.08 22:42; 14.08 11:49; 14.08 19:29; 15.08 18:18; 16.08 14:07; 17.08 23:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui sa väidad, et toitumine nagu ei ole paigast ära, siis pigem võiks minna käia arsti juures ja uurida, kas see kaalutõus ei ole seotud mõne haigusega.

Või siis on see variant, et laps sööb sinu teadmata rämpstoitu ja palju magusat. See võib olla põhjustatud näiteks mingist psühholoogilisest probleemist, ning söömisega ta lohutab ennast. Stress ja depressioon tekitavad ka ülekaalu. Mõtle need asjad kõigepealt läbi, kas seda ei ole.

Ja siis muidugi see küsimus, et kas su laps ikka on päriselt ka paks, või on probleem hoopis sinul ja sa mõtled, et normaalkaal on mingi peenikese modelli tase ja kuna su laps sinu silmis ei ole selline, siis ta on sinu arvates ülekaalus? Palju on ka selliseid emasid, kes ainult arvavad, et laps on ülekaalus. Sinu puhul vähemalt see pluss, et sa vist ei ole lapsele seda ette heitnud vaid mõtled oma muremõtteid omaette.

Mulle jääb su kirjast selline mulje, et sul endal, Teemaalgataja, on mingi kaalukiiks, sest sa siin kirjutad, et käisite jalutamas, rattaga sõitmas, eriti mingit rämpsu ja magusat ei tarbi… No siis ei tohiks ju laps nagu olla ülekaaluline?

Koogid võiks muidugi jätta hommikupoolseteks söögikordadeks, mitte õhtuks. meil on kodus reegel, et õhtul pärast kella 18 enam magusat ei saa. Kui on kõht tühi, siis mingit “normaalset” toitu võib muidugi. Normaalne toit on selline, mis toidab ka, mitte kompvek või šokolaad, mis võtab korraks isu ära ja siis pärast enne und jälle nälg näpistab.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah… ikka on edulugusid ja mida varem sellega tegeleda, seda parem. Laste puhul on eelis, et nad ei pea ülekaalulisena üldjuhul kaalu kaotama vaid kasvavad sellest pikkusega välja.
Kui lapse toidulaud on tervislik aga kaal ikka paisub, siis vb on kogused liiga suured. Kas toidukorrad on paigas või käib koguaeg näksimine?
Liikumine peaks olema igapäevane harjumus. Ja alustada kõndimisest, jalgrattasõidust. Iga ilmaga, miks mitte koos. Kui võhma rohkem, siis muutub ka trenn meeldivamaks. Ülekaalulisele on ujumine kõige parem.

Kui üldine toitumine paigas, siis on täiesti normaalne, kui laps saab vahepeal ka tüki kooki ja jäätist (aga mitte igapäev). Sellest ma last küll ilma ei jätaks. Aga jällegi, piirduma peaks ühega. Koguseid ka vaadata, kas ostad 200 ml topsijäätise või 70 ml.

Mina kaalust lapsega ei räägiks, kui ta ise selels probleemi ei näe. Küll ei tee paha rääkida tervislikust toitumisest.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas geenidega lood on? Kuidas sina ja lapse isa ise välja näete?

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See kõik võib individuaalne olla. Mis töötab ühe puhul, ei mõju teisele.
Mul lõpuks juhtud pojaga see, mida ma enam üldse võimalikuks ei pidanud – ta võttis kahe aastaga 25 kilo alla ja on nüüd täiesti normaalne. Hetkel 19-aastane.
Eellugu: Tegu lapsega, kes hakkas paisuma juba oma esimesel elunädalal. Isu oli kehva, kuid paisus ikka. Hiljem oli tunne, et sööb ära toore porgandi ja see läheb ka pekiks.
Mida olen teinud: väiksena käinud igasugustel uuringutel, laps terveks tunnistatud. Lihtsalt mööndi, et ju tal selline ainevahetus, et omastab kõik ära.
4-aastaselt panin trenni, 6-aastaselt käis kahes trennis korraga. Toitumist sai jälgitud nii palju, kui see oli võimalik.
Lapse asi, ikka tahtis aeg-ajalt kartulikrõpse jms.
12- aastaselt lasin teha toidutalumatuse testi. Päris pikk nimekiri oli.
Selle tulemusel vähendas piimatoodete tarbimist ja lõpetas muna söömise. Olukord läks paremaks, mõnevõrra võttis alla, kuid sellest ei piisanud.
2 aastat tagasi müüs poisi ideaalses kehalises vormis olev vanem vend talle maha selle mõtte, et aeg-ajalt tuleb paastusid teha (ta ise teeb). Aasta tagasi lisandus see reegel, et süüa tohib ainult teatud ajavahemikul päevas (mina ise seda ei tolereeri).
Kuid see kõik kokku on andnud hämmastava tulemuse.
Lisaks käib ta muidugi ka jõusaalis. Seda juba viimased 6 aastat.

P.S. Tõenäoliselt avaldab mõju ka see, et ta praktiliselt ei tarbi enam piima- ja nisutooteid.
Suure tõenäosusega on tal laktoositalumatus – tegi alles testi, vastust ootame. Kuid peale testiks vajaliku laktoosi joomist olid tal pärast päris korralikud kõhuvalud.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pitsad, jäätised, pannkoogid ja koogid ei peaks teil üldse menüüs olemagi. Liikumisest jalutamine ei põleta sel määral kaloreid, et kaalust alla läheks. Selleks on vaja hakata jooksmas käia ja menüü ja kogused üle vaadata. Loogiline, et võhma ei saagi tekkida ja kaalust alla ei võta kui liigutada ei viitsi.

+3
-26
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.08 15:57; 07.08 22:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma arvan, et personaaltreeneri nõu oleks abiks. Aga vali selline, kes lastega tegeleb. Tartus nt on spordiklubides laste tervisetrennid just ülekaalulisele. Ehk kuidagi sedapidi asjale läheneda.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sarnane mure, tahaks uurida, kas keegi oskaks soovitada tallinnas lastega tegelevat personaaltreenerit?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie suguvõsas mitmel teismelisel on olnud selline “tüsedam” etapp just enne kasvuspurti ja kui siis hakkavad kasvu pikemaks viskama, on kõik peenikeseks veninud. Aga ega head toitumisharjumused mööda külgi maha ei jookse.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pitsad, jäätised, pannkoogid ja koogid ei peaks teil üldse menüüs olemagi. Liikumisest jalutamine ei põleta sel määral kaloreid, et kaalust alla läheks. Selleks on vaja hakata jooksmas käia ja menüü ja kogused üle vaadata. Loogiline, et võhma ei saagi tekkida ja kaalust alla ei võta kui liigutada ei viitsi.

Aitäh, need ei olegi enam menüüs. Enne sõime vahel (mitte iga päev), kui probleem veel nii tõsine ei tundunud. Ma ei ole kindel, kas jooksmine on ülekaalulisele kõige õigem ala. Ma nimetasin, et poiss käis jalkatrennis, aga talle ei meeldi seal enam. Üks viis sellele vaadata on “ei viitsi liigutada”, aga ma pigem lähtuksin sellest, et liikumine peaks ka rõõmu pakkuma ja tuleks otsida selline spordiala, mis antud inimesele sobib.

Panin igaks juhuks aja endokrinoloogile, aga see on alles 2 kuu pärast.

Ja siis muidugi see küsimus, et kas su laps ikka on päriselt ka paks, või on probleem hoopis sinul ja sa mõtled, et normaalkaal on mingi peenikese modelli tase ja kuna su laps sinu silmis ei ole selline, siis ta on sinu arvates ülekaalus?

Ei, asi pole selles. Lapsel on punnkõht ja puusadel sangad. See pole minu ettekujutus.

Kuidas geenidega lood on? Kuidas sina ja lapse isa ise välja näete?

Ülekaalulised. Võitleme sellega.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 07.08 12:27; 07.08 17:30; 07.08 23:44; 08.08 13:02; 08.08 13:09; 08.08 22:42; 14.08 11:49; 14.08 19:29; 15.08 18:18; 16.08 14:07; 17.08 23:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ema kirjeldas mu kaalutõusu, et “paisun nagu pärmitainas”. See lõppes kui põhikooli lõpuga vahetasid kiusajad kooli ja keskkooli jooksul võtsin kaalust alla ilma, et oleksin midagi muutnud. Äkki on probleem kuskil mujal, kui vähene trenn ja paar magustoitu.

Teine teema on, et sa ei saa teise inimese eest kaalu kaotada, kokkuvõttes ta peab seda ise tahtma. Sa võid talle ju porgandeid kooli kaasa pakkida, aga sa ei saa kontrollida kas ta neid sööb, või ostab poest saiakesi ja su porgandid rändavad prügikasti.

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

jah, teismeline on juba nii suur, et siin enam vanem ei käse, poo ja lase. Nüüd on laps ise otsustaja.
Meil ka kolmest üks paisus koroona ajal, oli selline ajajärk, kus meie mehega olime tööl (eesliinil) ning lapsed suure osa ajast üks kodus ja siis käis üks võileibade meisterdamine.
Õhtuti tegime trenni asju ka järgi, kuid kaloraaz ületas sellegi.

Nüüd liigume, liigume ja joome vett rohkem. Lastel on ka nii, et neil on tegelikult janu kuid nad selle asemel söövad. Meil 2 tunni reegel ka, jääb näksi vähemaks, hammaste pärast juba.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

A ja O on siiski lapse enda motivatsioon ja toitumine. Pelgalt trenniga alla võtta pole võimalik- tund aega jooksu kulutab paari võileiva jagu kaloreid ja neid on ülilihtne tagasi süüa. Lisaks tõstab füüsiline aktiivsus sòògiisu ja lapsel on veelgi raskem toiduga piiri pidada.
Seega on ikka kõige alus kaloraazi vähendamine ja tervislik toitumine.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.08 20:38; 02.09 13:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ülekaalulised. Võitleme sellega.

no siis pole ju eriti imestada, kui laps ka paisub – geneetika mängib siin ka oma rolli. naljakas lihtsalt, et ülekaalulised vanemad naaksuvad lapse ülekaalu kallal, kuigi ise on samasugused.
ma ise ka ülekaaluline, üks lastest on ka ülekaalu kalduv, teine alakaaluline (isasse). ma küll ei arva, et võiksin lapse kaalu kallal sõna võtta, kui ise ei suuda ka normkaalu hoida

+14
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 07.08 21:02; 08.08 00:45; 08.08 21:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie suguvõsas mitmel teismelisel on olnud selline “tüsedam” etapp just enne kasvuspurti ja kui siis hakkavad kasvu pikemaks viskama, on kõik peenikeseks veninud. Aga ega head toitumisharjumused mööda külgi maha ei jookse.

Meil ka. Pojal küll väga tõsist ülekaalu ei tekkinud, aga millalgi varateismelisena oli just selline “tüsedam”, nii et natuke ikka hakkasime juba muretsema. Aga siis tuli kasvuspurt ja tõepoolest “venis peenikeseks”. Gümnaasiumieas hakkas ka varasemast tõsisemalt sporti tegema ja praeguseks on tegemist sportliku ja heas vormis tudenginoormehega.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pitsad, jäätised, pannkoogid ja koogid ei peaks teil üldse menüüs olemagi. Liikumisest jalutamine ei põleta sel määral kaloreid, et kaalust alla läheks. Selleks on vaja hakata jooksmas käia ja menüü ja kogused üle vaadata. Loogiline, et võhma ei saagi tekkida ja kaalust alla ei võta kui liigutada ei viitsi.

Aitäh, need ei olegi enam menüüs. Enne sõime vahel (mitte iga päev), kui probleem veel nii tõsine ei tundunud. Ma ei ole kindel, kas jooksmine on ülekaalulisele kõige õigem ala. Ma nimetasin, et poiss käis jalkatrennis, aga talle ei meeldi seal enam. Üks viis sellele vaadata on “ei viitsi liigutada”, aga ma pigem lähtuksin sellest, et liikumine peaks ka rõõmu pakkuma ja tuleks otsida selline spordiala, mis antud inimesele sobib.

Panin igaks juhuks aja endokrinoloogile, aga see on alles 2 kuu pärast.

Ja siis muidugi see küsimus, et kas su laps ikka on päriselt ka paks, või on probleem hoopis sinul ja sa mõtled, et normaalkaal on mingi peenikese modelli tase ja kuna su laps sinu silmis ei ole selline, siis ta on sinu arvates ülekaalus?

Ei, asi pole selles. Lapsel on punnkõht ja puusadel sangad. See pole minu ettekujutus.

Kuidas geenidega lood on? Kuidas sina ja lapse isa ise välja näete?

Ülekaalulised. Võitleme sellega.

Jalgpall ja jooksmine pole omavahel ka võrreldavad spordialad, aga fakt on see: selleks, et rasv kaoks ja lihas tekiks, on vaja treenida. Jooksmine treenib ja samal ajal põletab rasva kogu kehalt, sest lokaalselt pole võimalik rasva põletada. Samas treenitud inimene põletab rasva ka puhkeajal, näiteks ka magades. Muidugi sobivad liigutamiseks ka kõik muud liikumisviisid, ülekaalulisele on hea ka ujumine. Pelgalt värskes õhus jalutamisega neid sangu ei kaota.

Ennast on võimalik trimmi tõmmata, asi on tahtes.

+1
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 07.08 15:57; 07.08 22:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ülekaalulised. Võitleme sellega.

no siis pole ju eriti imestada, kui laps ka paisub – geneetika mängib siin ka oma rolli. naljakas lihtsalt, et ülekaalulised vanemad naaksuvad lapse ülekaalu kallal, kuigi ise on samasugused.

ma ise ka ülekaaluline, üks lastest on ka ülekaalu kalduv, teine alakaaluline (isasse). ma küll ei arva, et võiksin lapse kaalu kallal sõna võtta, kui ise ei suuda ka normkaalu hoida

Oot, see on naljakas, et ma lapse kaalu pärast muretsen?
Minu KMI on 28, see ei ole drastiline ülekaal. Mees on ka umbes sinna kanti.
Ma saan aru küll, et ülekaalulisus võib geneetiliselt päritav olla. Ja hea söögiisu ka, see on meil peres kõigil, magusat armastame ka (aga ei luba seda endale nii palju kui tahaks). Oma kaaluga tegelen ma ka, aga see on selline elukestev protsess, käib tõusude ja mõõnadega. Teema aga oli lapsest. Kui laps läheb suhkru- ja jahuvabale dieedile, siis ilmselgelt ülejäänud pere ka, me ei saa ju süüa tema ees asju, mis talle on keelatud.

+9
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 07.08 12:27; 07.08 17:30; 07.08 23:44; 08.08 13:02; 08.08 13:09; 08.08 22:42; 14.08 11:49; 14.08 19:29; 15.08 18:18; 16.08 14:07; 17.08 23:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oot, see on naljakas, et ma lapse kaalu pärast muretsen?
Minu KMI on 28, see ei ole drastiline ülekaal. Mees on ka umbes sinna kanti.
Ma saan aru küll, et ülekaalulisus võib geneetiliselt päritav olla. Ja hea söögiisu ka, see on meil peres kõigil, magusat armastame ka (aga ei luba seda endale nii palju kui tahaks). Oma kaaluga tegelen ma ka, aga see on selline elukestev protsess, käib tõusude ja mõõnadega. Teema aga oli lapsest. Kui laps läheb suhkru- ja jahuvabale dieedile, siis ilmselgelt ülejäänud pere ka, me ei saa ju süüa tema ees asju, mis talle on keelatud.

kuidas 28 ei ole drastiline? 30 on juba rasvumine, see on vaid paar kg vahet.
aastatepikkust valet toitumisharjumust ongi raske muuta, sest rasvane ja magus toit on ju head, erinevalt kapsasalatist.
alustage endast, st öelge lapsele, et sul ja isal on paks olemisest siiber, kuna see on ebamugav ja ebatervislik, hakkate nüüd tervislikuks. enam magusat ei osta, saiakesi ei küpseta, pitsat ei too. iga päev tegelete spordiga. ja kaasate siis lapse ka enda tervislikku eluviisi, mitte ei pane last dieedile ning ei hakka ise ka tema järgi asju sööma. endast alustate ja enda elu muudate esmalt, laps järgneb teie eeskujule, siis ei ole see lapsele nii traumaatiline kui see, et tema on paks ja nüüd ei saa vanemad ka seetõttu kooki süüa

+20
-9
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 07.08 21:02; 08.08 00:45; 08.08 21:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

tuleb jälgida valkude-rasvade-süsivesikute tasakaalu, jahu ja suhkrut vältida, kaloreid arvestada, süüa rohkem köögivilja, tean loomulikult, olen ise ka oma kaalu jälgima pidanud, aga last ei ole rangele dieedile (nt et nisujahu täiesti menüüst välistada) siiani veel pannud

Rafineeritud süsivesikute vältimine ja suurem rõhk köögiviljadel pole ju tegelikult range dieet, vaid normaalne tervislik toitumine. Minu arvates on just mõtteviisi muutus esimene asi – tervislik toitumine on elustiil, mitte mingi katsumus, mis käib tõusude ja mõõnadega. See ei tähenda sugugi, et nüüd enam iialgi midagi head süüa ei saa ja tuleb elulõpuni ainult kapsalehte närida. Saab ikka küll, ka tervislikult on võimalik väga häid toite teha ja samuti pole magus kunagi täielikult välistatud.

Mõttekas oleks endale selgeks teha näiteks toiduainete glükeemilise koormuse temaatika ja hakata tasapisi sellest lähtuvalt oma toitumist planeerima. Sel teemal on isegi kokaraamatuid ilmunud, spetsiaalselt kaalulangetajatele mõeldud. Tegelikult ongi see laias laastus lihtsalt tervislik toitumine, ei midagi muud. Toitumisnõustajaga konsulteerimine pole ka üldse halb mõte, saad mingeid konkreetsemaid pidepunkte, millest lähtuda ja toetust ka oma ettevõtmisele. Ja muidugi tuleks ikka alustada terve pere toitumisest, mitte last kuidagi eraldi vaadelda selles küsimuses.

+3
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.08 08:58; 08.08 15:49; 14.08 16:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

tuleb jälgida valkude-rasvade-süsivesikute tasakaalu, jahu ja suhkrut vältida, kaloreid arvestada, süüa rohkem köögivilja, tean loomulikult, olen ise ka oma kaalu jälgima pidanud, aga last ei ole rangele dieedile (nt et nisujahu täiesti menüüst välistada) siiani veel pannud

Rafineeritud süsivesikute vältimine ja suurem rõhk köögiviljadel pole ju tegelikult range dieet, vaid normaalne tervislik toitumine. Minu arvates on just mõtteviisi muutus esimene asi – tervislik toitumine on elustiil, mitte mingi katsumus, mis käib tõusude ja mõõnadega. See ei tähenda sugugi, et nüüd enam iialgi midagi head süüa ei saa ja tuleb elulõpuni ainult kapsalehte närida. Saab ikka küll, ka tervislikult on võimalik väga häid toite teha ja samuti pole magus kunagi täielikult välistatud.

Rangeks dieediks ma nimetasin seda, kui nisujahu menüüs täielikult välistada, st mitte süüa ka leiba, kastmeid (jaa, ma tean, jahukastmed ongi ebatervislikud), pastat, klimpe supis jne. Köögivilju me tõesti sööme, teen palju toorsalateid, püreesuppe ja ahjuhautisi nendega. Ja ma ei saa nüüd aru – tervislik toitumine sisaldab rafineeritud süsivesikute vältimist, aga magus ei ole täielikult välistatud? Kuidas ei saa tervislik toitumine käia tõusude ja mõõnadega? Kui mulle šokolaad ja värsked croissant’id väga maitsevad, siis stressirohkematel periuoodidel võib juhtuda, et ma libastun ja siiski söön neid. Kuidas teha nii, et need mulle ei maitseks? Minu jaoks lihtsalt on lemmikmaiustustest eemalehoidmine elukestev võitlus, midagi ei ole teha. Sul veab, kui magusaisu täielikult puudub.

Tänan, glükeemilise indeksi teemaga olen tuttav. Põhimõte on ju sama, tuleb vältida rafineeritud tooreid, suhkrit ja jahu, madala glükeemilise indeksiga on köögiviljad, täisteratooted, mõned puuviljad ja marjad.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 07.08 12:27; 07.08 17:30; 07.08 23:44; 08.08 13:02; 08.08 13:09; 08.08 22:42; 14.08 11:49; 14.08 19:29; 15.08 18:18; 16.08 14:07; 17.08 23:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oot, see on naljakas, et ma lapse kaalu pärast muretsen?

Minu KMI on 28, see ei ole drastiline ülekaal. Mees on ka umbes sinna kanti.

Ma saan aru küll, et ülekaalulisus võib geneetiliselt päritav olla. Ja hea söögiisu ka, see on meil peres kõigil, magusat armastame ka (aga ei luba seda endale nii palju kui tahaks). Oma kaaluga tegelen ma ka, aga see on selline elukestev protsess, käib tõusude ja mõõnadega. Teema aga oli lapsest. Kui laps läheb suhkru- ja jahuvabale dieedile, siis ilmselgelt ülejäänud pere ka, me ei saa ju süüa tema ees asju, mis talle on keelatud.

kuidas 28 ei ole drastiline? 30 on juba rasvumine, see on vaid paar kg vahet.

Minu pikkuse juures on 28 ja 30 vahe 10 kg, see ei ole paar kg. Igaüks, kes on lahti saanud 10 kg-st, teab, et see ei ole “kõigest paar kg”.

Ma kartsingi, et kui teen sellise teema ja julgen veel tunnistada, et olen ülekaaluline, siis tuleb selline patroneeriv suhtumine ja häbistamine. Ma ju tõesti tean tervisliku toitumise põhitõdesid, olen selle kohta kirjandust varunud ja lugenud.

Mis vahet seal on, kas perekond piirab oma toitumist täiskasvanute või laste pärast? Ahjaa, spordiga oleme siiamaani ka tegelenud, mina käin rühmatrennides, mees jooksmas ja jõusaalis. Laps, nagu öeldud, käis jalkatrennis.

Aga tänan konstruktiivsete vastuste eest!

+12
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 07.08 12:27; 07.08 17:30; 07.08 23:44; 08.08 13:02; 08.08 13:09; 08.08 22:42; 14.08 11:49; 14.08 19:29; 15.08 18:18; 16.08 14:07; 17.08 23:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja ma ei saa nüüd aru – tervislik toitumine sisaldab rafineeritud süsivesikute vältimist, aga magus ei ole täielikult välistatud?

Nojah, kui sinu jaoks käivad magusa alla vaid croissant ja piimašokolaad näiteks, siis on keerulisem tõesti (kuigi ka siin on veidi nö mängimisruumi ikka). Pidasin silmas, et näiteks erinevaid magustoite (mis reaalselt on magusad!) on võimalik teha ka puuviljade baasil, madalama glükeemilise koormusega naturaalsete magusainetega jne. Samuti ei arva ma, et kõik teraviljatooted peaks menüüst välja viskama – tegemist pole ju nt tsöliaakiaga. Täisteravili on igati ok ju ja lausa vajalik täisväärtuslikuks toitumiseks, valgest nisujahust loobumine ei tähenda ometi automaatselt leivast või ka näiteks pastatoodetest loobumist. Kogused on muidugi veel omaette teema.

Tänan, glükeemilise indeksi teemaga olen tuttav.

Glükeemiline indeks ja glükeemiline koormus pole päris samad mõisted, aga see pole hetkel ehk oluline. Kui asi on selge, siis ei ole ju muud, kui oma toitumist vastavalt korrigeerima hakata. Lihtne see alati ja kohe pole, aga on ka erinevaid selleteemalisi tugigruppe näiteks, kus saab toetust ja ka praktilist nõu. Tegelikult vähendab tasakaalustatud toitumine (just nn kiireid süsivesikuid pean silmas) paljudel inimestel seda painavat magusaisu päris olulisel määral. Jään ikka enda arvamuse juurde, et tervislik toitumine on eluviis, mitte pidev kurnav võitlus.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.08 08:58; 08.08 15:49; 14.08 16:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul nt üks laps on ülekaalus ja teine alakaalus. Arvake, kes rohkem rämpstoitu sööb. Jah, see kes alakaalus. Ta teeb trenni rohkem, aga ülekaalus laps liigub rohkem.
Minu ülekaalus laps võib süüa ka liiga palju puu- ja köögivilju, kuskilt see kaalu tõus tuleb. Kohutav on osta ainult ühele lapsele magusat ja teine ei saa midagi.
Loodan, et ülekaaluline laps saab kuidagi peenemaks, kasvõi tahtejõuga. Ja ülekaaluline laps noorem. Alakaaluline laps olnud alati ülikõhn. Tema lapseea BMi oli 13. Hetkel 17 a on Bmi 17

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu pikkuse juures on 28 ja 30 vahe 10 kg, see ei ole paar kg. Igaüks, kes on lahti saanud 10 kg-st, teab, et see ei ole “kõigest paar kg”.

juurde tuleb see 10 kg aga imekergesti 😀

160 cm pikkuse naise 28 on 72 kg; 30 aga 77 kg, seega vahe 5 kg
170 cm pikkuse naise 28 on 81 kg; 30 aga 87 kg, seega vahe 6 kg
180 cm pikkuse naise 28 on 91 kg; 30 aga 97,5 kg, seega vahe 6,5 kg
200 cm pikkuse naise 28 on 112 kg; 30 aga 120 kg, seega vahe 8 kg

ma vist ei taha teada, kui pikk sa oled, kui sinu 28 ja 30 vahel on 10 kg 😀

+7
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 07.08 21:02; 08.08 00:45; 08.08 21:37;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu pikkuse juures on 28 ja 30 vahe 10 kg, see ei ole paar kg. Igaüks, kes on lahti saanud 10 kg-st, teab, et see ei ole “kõigest paar kg”.

juurde tuleb see 10 kg aga imekergesti ????

160 cm pikkuse naise 28 on 72 kg; 30 aga 77 kg, seega vahe 5 kg

170 cm pikkuse naise 28 on 81 kg; 30 aga 87 kg, seega vahe 6 kg

180 cm pikkuse naise 28 on 91 kg; 30 aga 97,5 kg, seega vahe 6,5 kg

200 cm pikkuse naise 28 on 112 kg; 30 aga 120 kg, seega vahe 8 kg

ma vist ei taha teada, kui pikk sa oled, kui sinu 28 ja 30 vahel on 10 kg ????

Sul on õigus, 10 kg juurde võttes oleks KMI tõesti juba 31,4. Minu viga.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 07.08 12:27; 07.08 17:30; 07.08 23:44; 08.08 13:02; 08.08 13:09; 08.08 22:42; 14.08 11:49; 14.08 19:29; 15.08 18:18; 16.08 14:07; 17.08 23:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Probleemi lahendamisel on 2 võtit nagu siin on juba läbi käinud: toitumine ja liikumine. Tervislikult peaks toituma kogu pere, mitte ainult nooruk. Samas tuleb arvestada kasvava organismi energiavajadust. Kui on endal tõsine soov muutusteks, võib alustada nt siit:
https://tap.nutridata.ee/et/avaleht
Liikuma peaks laps/noor tegelikult iga päev min 60 min. Paljud vanemad arvavadki ekslikult, et kui laps käib 2-3 korda ndl trennis, et sellest piisab. Kahjuks mitte, tuleb mõelda, kuidas saab lapse igapäevast liikumisharjumust suurendada – jalgsi v rattaga kooli, poodi vms. Tasub otsida kogu pere liikumist suurendavaid tegevusi ndl vahetuseks, nt proovida geopeitust v orienteerumist nutiseadmetega vms.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul mitu last. Esimene on piitspeenike, ükskõik kui palju sööb. Teine oli kuni teismeeani kergelt ülekaalus, nüüd pikk ja sale noore täiskasvanuna. Mõtisklen nüüd kas peaks 12-aastase ülekaaluga ka tegelema või kasvab välja…
Vaa5ame, et ta õhtuti ei sööks ja sügisel läheb taas trenni.
Koroona tõttu ära jäänud trennid mõjusid halvasti , isu on ikka hea.
Ise olin ka enne teismeiga kergelt ülekaalus ja kogu elu normkaalus olnud. Ilma mingi pingutuseta.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega ainevahetus vanusega kiiremaks just ei muutu. Aga toitu piirates ja range distsipliiniga on igas vanuses imeline muutumine realistlik.

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.08 13:25; 15.08 16:10;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mingis vanuses lapsed lähevadki paksemaks eriti tüdrukud. Mul endal sellist probleemi ei olnud, aga oma 13 aastase tütre pealt näen, et võtab naiselikumaid pehmemaid vorme ja on selline natuke ümaram, mitte paks. Tema on väga sportlik neiu. Enda sõbranna oli pubeka eas selline pontsakas ja just mitte kõige saledam, täna on väga vormis.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sa täpselt ei ütle kui vana laps on ja mis soost ta on. Aga oma kolme lapse klassikaaslaste pealt olen näinud palju “edulugusid”, eriti poiste hulgas. Need ei ole tööga seotud edulood vaid pigem ikka kasvuspurdid. Kui on vähegi liikuv poiss, siis minu arust on nad enamus gümnaasiumi lõpuks normaalseks veninud.
Paistab, et tüdrukutega on nats keerulisem. Lapsest peale ümaram venib ka kergemini, aga minu arust paljud tüdrukud kes on suuremaks läinud pubeka ajal jäävadki suuremaks. Kuigi ka seal on ilusaid edulugusid, aga ma arvan, et tüdrukutel on see rohkem teadliku suhtumise vili.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 65 )


Esileht Koolilaps Kas on edulugusid, kuidas paksust lapsest on saanud normaalkaalus teismeline?