Esileht Rasestumine ja lapse ootamine Kas on võimalik aru saada kas munarakk vabaneb OV käigus?

Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )

Teema: Kas on võimalik aru saada kas munarakk vabaneb OV käigus?

Postitas:
Kägu

Tere!

Küsimus siis pealkirjas. OV testid positiivsed aga tulemust pole. Arst ütleb muudkui, et olete noored, proovige veel. 10 kuud juba proovinud testidega. 1,5a tagasi jätsin plaastrid ära.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Mine teise arsti juurde.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

1. Otsi endale uus arst ja kui veel pole, siis viljatusravi arst.

2. Kui kahtled ov toimumises, siis soovitan peale positiivset ov-d basaal temperatuuri mõõta. 1-2 päeva peale pos. ov testi peaks temperatuur madalam olema ja peale seda tegema korraliku hüppe. Nii teed põhimõtteliselt 4 päevaga selgeks kas ov toimus või mitte 🙂

Ja ov ongi see kui munarakk vabaneb.

Please wait...
Postitas:
Kägu

1. Otsi endale uus arst ja kui veel pole, siis viljatusravi arst.

2. Kui kahtled ov toimumises, siis soovitan peale positiivset ov-d basaal temperatuuri mõõta. 1-2 päeva peale pos. ov testi peaks temperatuur madalam olema ja peale seda tegema korraliku hüppe. Nii teed põhimõtteliselt 4 päevaga selgeks kas ov toimus või mitte 🙂

Ja ov ongi see kui munarakk vabaneb.

Ma kahjuks ei saa basaali mõõta. Käin vahetustega tööl ja unegraafik muutub iga 6 päeva tagant.
Ehk siis, kui test on positiivne siis igal juhul munarakk vabaneb? Ma olen aru saanud, et päris nii see pole, sest olen siit perekoolist lugenud, et on hoopis tsüstid tekkinud ja lugesin ka kellegi postitust, kellel munarakk ei vabanenud, kui mingit süsti ei teinud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui basaali mõõta ei saa, siis on võimalik teha tsükli 21. päeval ehk ca 1nädal pärast ov toimumist (kui sa pos testi said + nt 1 päev) progesterooni mõõtmiseks vereproov. See näitabki ovulatsiooni “täisväärtuslikkust”- kui munarakk vabanes, tekkis folliikuli kestast kollaskeha, mis toodabki progesterooni. Kui tase on luteaalfaasi vääriline, siis järelikult vabanes munarakk. Enamasti ikka, kui tekkis ilus positiivne test, siis ka tuleb ov. Linki ei lase panna, referentsväärtused üle 25 näitavad, et ov on toimunud, googelda “synlab progesteroon”.

See teema, kus räägiti, et ov äkki ikka ei toimunudki, kuigi test oli positiivne, see oli hoopis PCOS ehk polütsüstiliste munasarjadega häire teema ja see ongi selline hormoonihäda, kus ei teki sellist ilusat küpseb-vabaneb munarakk tsüklit, munasarjas ongi palju tsüste ja tsüstikesi (PolüTsüstilised). See on diagnoositud asi ja kui sul seda pole, on ka palju tõenäolisem, et ikkagi ov ilusti toimub.

See Ovitrelle süst aitab jah ov tekkimisele kaasa, õigemini peaaegu kindlustab, et ov ikkagi selle süsti järel 24-36t sees toimub, see on üks viljatusravi meetodeid ja kui tekib kahtlus, küll arst seda ka kasutab.
Mingil hetkel varsti võiksite sammud seada viljatusraviarstile ka erakliinikusse või viljatusravikeskusse Pelgus jm, tavalised günekoloogid ajavadki tavaliselt seda “oodake ja vaadake, äkki ikka juhtub” juttu. JA kui sina juba testid ja möllad ja olete 1,5a proovinud, oleks aeg ka mehe ujujad üle vaadata.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Munarakuvabanemist nimetataksegi OViks. Mitte luteaalhormooni tõusmist (Ov-test tuvastab LH tõusu). Seega, kui munarakk ei vabane, ei toimu ka OVi.

Basaali mõõtmisi tavaliselt ei saa eriti algaja mõõtja vaid paari päeva järgi arvesse võtta, vaid peaks ikkagi kuu lõikes seda tegema. Kuigi öeldakse, et basaali tuleks mõõta iga päev samal kellaajal, siis minu isikliku kogemuse põhjal joonistub tsükligraafik välja ka eriaegadel mõõtes (nt mina mõõtsin siis, kui üles ärkasin, mitte äratuskellaga). Kui ärkamisaeg muutub vaidmõne tunni võrra, siis see on minu kogemuse põhjal ükskõik. Kui ga tegemist on päevaste-öiste vahetustega, võib tõesti raskem olla, aga samas tasub proovida. Ideeliselt peaksid siis arvesse võtma väiksemaid basaali kõikumisi töögraafiku muutmisel, kuid suuremad muutused ehk temp tõus peale OVi peaks siiski selgelt välja joonistuma.

Kõige lihtsam on muidugi OV toimumist lasta arstil kontrollida. Ehk mine näiteks 4 päeva peale pos testi arstile, kes vaatab UHga, kas folliikuli asemele on tekkinud kollaskeha. Kui ei ole, siis paraku pole OV toimunud ehk on anovulatoorne tsükkel.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui basaali mõõta ei saa, siis on võimalik teha tsükli 21. päeval ehk ca 1nädal pärast ov toimumist (kui sa pos testi said + nt 1 päev) progesterooni mõõtmiseks vereproov. See näitabki ovulatsiooni “täisväärtuslikkust”- kui munarakk vabanes, tekkis folliikuli kestast kollaskeha, mis toodabki progesterooni. Kui tase on luteaalfaasi vääriline, siis järelikult vabanes munarakk. Enamasti ikka, kui tekkis ilus positiivne test, siis ka tuleb ov. Linki ei lase panna, referentsväärtused üle 25 näitavad, et ov on toimunud, googelda “synlab progesteroon”.

See teema, kus räägiti, et ov äkki ikka ei toimunudki, kuigi test oli positiivne, see oli hoopis PCOS ehk polütsüstiliste munasarjadega häire teema ja see ongi selline hormoonihäda, kus ei teki sellist ilusat küpseb-vabaneb munarakk tsüklit, munasarjas ongi palju tsüste ja tsüstikesi (PolüTsüstilised). See on diagnoositud asi ja kui sul seda pole, on ka palju tõenäolisem, et ikkagi ov ilusti toimub.

See Ovitrelle süst aitab jah ov tekkimisele kaasa, õigemini peaaegu kindlustab, et ov ikkagi selle süsti järel 24-36t sees toimub, see on üks viljatusravi meetodeid ja kui tekib kahtlus, küll arst seda ka kasutab.

Mingil hetkel varsti võiksite sammud seada viljatusraviarstile ka erakliinikusse või viljatusravikeskusse Pelgus jm, tavalised günekoloogid ajavadki tavaliselt seda “oodake ja vaadake, äkki ikka juhtub” juttu. JA kui sina juba testid ja möllad ja olete 1,5a proovinud, oleks aeg ka mehe ujujad üle vaadata.

Ma töötan kolmes vahetuses ja uni on tõesti liiga kaootiline, et usaldusväärset basaali tulemusi saada.
Mul digiloos on kirjas: pcos kahtlus. Ilmselt pika tsükli pärast, mis alguses peale plaastreid oli isegi 50 päeva kanti.
Proge on mul korra mõõdetud. CD22 oli 3,7. Arst ütles: “ Progesterooni maksimaalne tase võiks olla nädal enne mensest, kui oli ovulatoorne tsükkel” kuna mul oli see tsükkel 36 päeva ehk mõõdeti 14 päeva enne mensi siis ma ei teagi, kas on ok tase.
Mees käis siis arstil, kui ma plaastrid ära jätsin. Temal olid kõik näitajad korras.
Ma ei tea, kas on okei juba minna viljatuskliinikusse. Ma ei maininud, et tegelikult oli mu mees esimesed 7kuud, kui plaastritest loobusime, soomes tööl ehk siis äkki ei joppand ov ajal kodus olema ja ma teen liiga vara paanikat.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Munarakuvabanemist nimetataksegi OViks. Mitte luteaalhormooni tõusmist (Ov-test tuvastab LH tõusu). Seega, kui munarakk ei vabane, ei toimu ka OVi.

Basaali mõõtmisi tavaliselt ei saa eriti algaja mõõtja vaid paari päeva järgi arvesse võtta, vaid peaks ikkagi kuu lõikes seda tegema. Kuigi öeldakse, et basaali tuleks mõõta iga päev samal kellaajal, siis minu isikliku kogemuse põhjal joonistub tsükligraafik välja ka eriaegadel mõõtes (nt mina mõõtsin siis, kui üles ärkasin, mitte äratuskellaga). Kui ärkamisaeg muutub vaidmõne tunni võrra, siis see on minu kogemuse põhjal ükskõik. Kui ga tegemist on päevaste-öiste vahetustega, võib tõesti raskem olla, aga samas tasub proovida. Ideeliselt peaksid siis arvesse võtma väiksemaid basaali kõikumisi töögraafiku muutmisel, kuid suuremad muutused ehk temp tõus peale OVi peaks siiski selgelt välja joonistuma.

Kõige lihtsam on muidugi OV toimumist lasta arstil kontrollida. Ehk mine näiteks 4 päeva peale pos testi arstile, kes vaatab UHga, kas folliikuli asemele on tekkinud kollaskeha. Kui ei ole, siis paraku pole OV toimunud ehk on anovulatoorne tsükkel.

Basaali ma ei usaldaks enda puhul. Hommikuse vahetuse jaoks ärkan 4.30. Päevase vahetuse jaoks ärkan vastavalt sellele, palju mul enne tööle minekut plaane on ja öisest tulles magan vahest terve päeva, vahest tulevad toimetused vahele ja siis mõne tunni kaupa.
Uh oleks kyll hea lahendus, kui nii kiirelt arstile pääseksin, et kui pos ov test käes ja siis mõne päeva jooksul peale seda.
Aitäh nõuande eest!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui oled valmis minema ükskõik mis arsti juurde, siis pääsed kindlasti kuskil kiiresti löögile. Võidki ju mainida, et vaja on kontrollida OV toimumist ja sellega ei kannata oodata, siis võidakse leida Sulle mõni sobiv aeg kiiremini.

Erakliinikutesse pääseb tavaliselt väga kiiresti. Minul Tartus Meditasse pakuti aega vaevu nädalakese pärast (ehk pos OV testi päeval aega küsides võib vabalt see arsti aeg sellest nädala jagu hiljem olla), aga kui mainid ära milleks, siis võid isegi kiiremini saada. Ja siis on alati tasulised võimalused, kuhu pääsed veel kõikse kiiremini. Kui vana oled? Kuni 26.a (ka) saavad noortekas nt tasuta käia ja noortekates on võimalik elava järjekorra alusel suht kohe pukki pääseda enamik juhtudel. Uuri neid võimalusi oma kodukohas (minu kogemused vaid Tartu põhised) ja leia endale sobiv.

See proge mõõtmine ei pruugi vastuseid anda (eriti ühekordne mõõtmine ja eriti ebaregulaarsete tsüklite puhul), sest ref väärtused on sellised, et võivad nii mõnelgi juhul tekitada rohkem küsimusi, kui anda vastuseid. Kõige kindlamaks variandiks pean ma siiski seda, et tee teste kodus ja kui test on positiivne, siis pane ruttu siis sobivasse kohta aeg kirja ning lase arstil OV toimumist UHga kontrollida. Aeg tuleb lihtsalt panna nii, et OV oleks kindlasti juba kõigi eelduste kohaselt toimunud (nt pos testi järgsel või üle-järgmisel päeval on OV-test juba tunduvalt negatiivsem, siis võib eeldada, et OV aeg on möödas) ja oleks OVist ka juba paar päeva möödas, sest muidu ei pruugi veel kollaskeha tekkinud olla.

Mina ise külastasingi arsti viimati nii, et OV oli maksimaalselt 1 päev enne arsti visiiti toimunud (tõenäoliselt isegi vähem) ja siis ei olnud ei enam domineerivat folliikuli (ehk küps munarakk, mis siis oli juba jõudnud vabaneda) ega veel kollaskeha näha ja natukene nördimus tuli ajastuse osas peale, et ei saagi 100% kindel olla, kas OV üldse toimus. Mul annab endast OV tavaliselt üsna tublisti märku ja mul esineb tavaliselt DPO1 Ov-järgset määrimist, mis ka tookord platsis oli. Seega läheb kõik kokku, et ilmselt sattusingi vahetult peale OVi arstile, aga sellise ajastusega polnud arstil võimalik seda lihtsalt kinnitada…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga kas mees on kontrollitud? lapse saamiseks on ikka kahte vaja

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja juba kirjutas ju, et mees kontrollitud ja korras.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga kas mees on kontrollitud? lapse saamiseks on ikka kahte vaja

Jah, mees käis sperma analüüsi andmas, kui mina plaastrid ära jätsin. Tal on näidud ideaalsed.

Please wait...
Postitas:
Kägu

mina mõõdan basaali kohe peale pikast unest ärkamist, ükskõik mis kell see ka ei ole (varieedub hommikul kell 5 – kell 1 pärastlõunal) ja ov muutuse saan sealt kätte küll
ära ütle et sa ei saa midagi teha, kui proovinud ei ole!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Basaali mõõdetakse ikka iga päev samal ajal, mitte nii nagu uni juhatab. Paned äratuskella kella 7ks näiteks ja ärkad sel ajal testimiseks, ning peale testimist magad edasi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Vähemalt 2 inimest siin räägivad oma kogemusest, kus graafik joonistus kenasti välja ka eriaegadel mõõtmisega, vastavalt sellele, kuidas “uni juhatas”. Ei tasu väita vastupidist, kui omal teistmoodi kogemus puudub.

Basaali võib mõõta ka erinevatel aegadel, lihtsalt peab teadma, kuidas keha erinevatel aegadel ärkamistele reageerib. Kõike ei pea täpselt õpikutarkuse järgi tegema, kui tulemus on lõpuks sama- näeb ära, millal OV toimus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui inimene magab ikka täiesti eri aegadel, keset päeva ja õhtul jne, mitte lihtsalt ei ärka ööunest tund siia-sinna, siis ei pruugi näidata ikka küll. Jah, mina ka ärkasin kuna ärkasin, äratuskella ei kasutanud ja basaaligraafik töötas ilusti. Und peaks olema enne mõõtmist vähemalt 3-4 tundi, aga ma tõesti ei tea, kui basaali mõõta nt kell 6 õhtul, järgmisel päeval kell 7 hommikul ja mitte alati hommikuti, palju sellest graafikust kasu on. Mingi jõnksu võib graafikusse sisse saada ikkagi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Proovi ikka basaali mõõta, ega see sul tükki küljest ei võta.
Olen unetu ja enamustel öödel ärkan mitu korda, 2-4 tunni tagant ja basaali mõõtmist see ikkagi pole seganud. Esimesel korral kui ärkan öösel, mõõdan basaali ära. Mõni kord on see juba südaööl, vahest harva õnnestub terve öö magada ja mõõdan hommikul kell 7.
Sellegipoolest olen 2 aasta jooksul iga kuu, kui mõõdan, OV toimumise aja kätte saanud.
See temperatuuri tõus on minul nii suur, et joonistub välja ilusti ka siis, kui mõõtmist ideaalsetes tingimustes ei tee. Arvan et saaksin selle ka peale pikemat diivanil lösutamist keset päeva kätte.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui ov toimus, aga viljastumist mitte, kas see siis on ka nt päevade ajal äratuntav?

Please wait...
Postitas:
Kägu

ei, selle järgi ei saa nüüd järeldusi teha. VÕIB olla, et kui on viljastumine ja rasedus hästi vara katkeb (pesastumine ei õnnestu), et siis päevad isegi hiljaks ei jää, aga vereeritus võib olla suurem, aga ei pruugi mingit vahet olla. Sellel küll ei ole päevade juures mingit vahet, kas ov toimus või mitte.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Naljakas lugeda, et inimesel on probleem ja tahaks vasruseid aga nende vastuste saamiseks midagi teha ei viitsi. Leiab ainult vabandusi (basaal, uh, proge mõõtmine).

Ma soovisin rasestuda aga olid suured tervislikud probleemid. Selle asemel, et hädaldada planeerisin oma asju ja sain oma triibud 2 kuud hiljem. Ja ma käisin ka tööl (vahetustega) + koolis.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja

Naljakas lugeda, et inimesel on probleem ja tahaks vasruseid aga nende vastuste saamiseks midagi teha ei viitsi. Leiab ainult vabandusi (basaal, uh, proge mõõtmine).

Ma soovisin rasestuda aga olid suured tervislikud probleemid. Selle asemel, et hädaldada planeerisin oma asju ja sain oma triibud 2 kuud hiljem. Ja ma käisin ka tööl (vahetustega) + koolis.

Naljakas on hoopis see, et sa midagi naljakat siit leiad.

Basaali ma enda puhul ei usaldaks, sest ma tean ka, et seda peab mõõtma enam-vähem samal ajal. Ma uurisin selle kohta nüüd täpsemalt, kirjutases arstile, et nõu saada – ootan vastust. Üks teine arst soovitas mulle teste, kui mu tööst kuulis ja selle tõttu ei ole ma basaali mõõtmist enda puhul adekvastseks pidanud. 4p pärast peaks mens hakkama ja alustan sellega uuest tsüklist, kui arst ütleb, et on pointi.
Uh ja proge kohta ma olen nõus, et neid võiks mõõta ja tänasin ka selle nõuande eest.

Meie tervislikud probleemid võivad olla erinevad ja isegi kui ei ole siis kõiki ei saa ühe vitsaga lüüa. Palju õnne sulle, et sa oma triibud kätte said, kui oskad mulle veel soovitusi jagada, et ma ka võiksin lõpuks rasestuda siis ma olen 1 suur kõrv.

Please wait...
Postitas:
Kägu

OV kindlakstegemise jaoks ongi vahendid:
ennustavad: ov testid, uh,
Tagantjärele basaal (tagantjärgitarkus, sest basaal tõuseb siis kui ov on möödas) ja vereproov progesterooni mõõtmiseks.

On olemas ka tänapäeval digitaalseid süljeteste jne, leidsin mingi: https://tervisetestid.ee/tooted/ovulatsioonitest-s%C3%BCljest-geratherm-ovu-control mis ei peaks olema nii seotud ärkamise jne, täpsust kiidab tekst küll, aga no see on reklaam, uuri ise täpsemalt.
On ka veel oma vooluse hindamine jms, aga need on kindlad ainult siis, kui oled juba väga kogenud munavalgeuurija 😛 eks teatud jälgimise järel saab keha toimimine juba palju selgemaks.

Kõige täpsema tulemuse annab siiski progesterooni taseme vereproov- kui progesteroon on piisavalt kõrge, siis järelikult munarakk ka vabanes ja tekkis kollaskeha. Ja kui sul on positiivne ov test, siis sellest edasi ca 9 päeva on aeg vereprooviks, ehk siis nagu arst ütles, ca nädal pärast ov toimumist.

Please wait...
Postitas:
Kägu

OV kindlakstegemise jaoks ongi vahendid:

ennustavad: ov testid, uh,

Tagantjärele basaal (tagantjärgitarkus, sest basaal tõuseb siis kui ov on möödas) ja vereproov.

On olemas ka tänapäeval digitaalseid süljeteste jne, leidsin mingi: https://tervisetestid.ee/tooted/ovulatsioonitest-s%C3%BCljest-geratherm-ovu-control mis ei peaks olema nii seotud ärkamise jne, täpsust kiidab tekst küll, aga no see on reklaam, uuri ise täpsemalt.

On ka veel oma vooluse hindamine jms, aga need on kindlad ainult siis, kui oled juba väga kogenud munavalgeuurija 😛 eks teatud jälgimise järel saab keha toimimine juba palju selgemaks.

Need (va basaal) on kõik OV-d ennustavad, aga mitte kindlaks tegevad meetodid. Teemaalgataja ju küsis, kas on võimalik positiivse OV testi puhul ka kindlaks teha, kas OV toimus või mitte. Selleks on neli meetodit: basaaltemperatuuri mõõtmine, UH, tekkinud rasedus ja progesterooni mõõtmine.

Please wait...
Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )

Esileht Rasestumine ja lapse ootamine Kas on võimalik aru saada kas munarakk vabaneb OV käigus?