Esileht Pereelu ja suhted Kas õpetate, sekkute kui laps harjutab pilli?

31 postitus (kokku 31)

Teema: Kas õpetate, sekkute kui laps harjutab pilli?

Postitas:

Lapsevanemana. Minu mõlemad lapsed on käinud muusikakoolis ja tõesti oli hetki, kus tahtsin minna õpetama, kuna kindlasti sel ajal oskasin vähemalt algtasemel sama pilli. Sellele järgnes see, et pill pandi ilusasti kotti tagasi ja selleks päevaks olid harjutamised tehtud. Siis lõpetasin sekkumise, st. võibolla korra kuus, kui asi ikka täiesti rappa läks. Lihtsalt ei  talutud seda, et vanem iga pisiasja peale kohale lendas, nõuanded devalveerusid. Nüüdseks on vanemast lapsest saanud prof muusik.

Õpetajana.Vähemalt pooled vanemad kurdavad, et kodus ei taheta pilli harjutada. See ei sõltu, kas vanem ise on pilli õppinud või mitte. Palju sõltub eriala valikust, kas laps leiab pilliga ühise keele ja suudab endale loo viimistlemise põnevaks teha. Võib juhtuda, et tahab miskil hetkel ise tulla vanematele lugu(saavutust) ette mängima.

Muusikuna. On tohutult raske isegi aastaid hiljem, kui kogu aeg on meeles, et selja taga on õpetav(näägutav) lapsevanem. Et mõtled kogu teose esitamise ajal, et kuidas vanem sellesse ja sellesse suhtub. Sooritus kannatab. Mina hakkasin oma esinemisi ema eest varjama, sest teadsin, et kui ka hekeks vilksamisi näen ta krampis suud esinemise ajal, siis võib kogu mu sooritus kannatada. Alles peale Estonia laval solistina orkestri ees esinemist, julgesin vanemale öelda, kuivõrd tema saalis viibimine mind häirib. Kahjuks ta ei ole siiski sellest aru saanud.

Kõrvaltvaatajana. Olen näinud, kuidas üks väga andekas ja tubli 3. klassi õpilane tuli kontserdile esinema ja vanaema oli publikuks kaasas. Side nende vahel oli sedavõrd tugev, et nagu esimene väike krõks juhtus, nii vaatas  poiss vanaema poole, kes tõmbas läbi hammaste täiesti kuuldava sisinaga õhku sisse. Ja sellest hetkest hajus kogu tähelepanu ja lumepall hakkas veerema, üks äpardus järgnes teisele. Samas olen peale seda kuulnud sama poisi esituses suurepäraseid esitusi, aga see üks kord on senini meeles.

Õnneks tean ka väga paljusid tippmuusikuid ja lihtsalt toredaid vanemaid, kes väga suurepäraselt on suutnud oma lapsi pilliõpingutel suunata ja ka kontsertidel kannustada. See on nagu noateral kõndimine ja sõltub nii vanema kui lapse natuurist, kuidas lõpptulemus on.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
31 postitus (kokku 31)


Esileht Pereelu ja suhted Kas õpetate, sekkute kui laps harjutab pilli?