Esileht Väikelaps Kas raamatutes piltide kraapimine küüntega on käitumishäire?

Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )

Teema: Kas raamatutes piltide kraapimine küüntega on käitumishäire?

Postitas:

3a tüdruk kraabib raamatuid vaadates pilte küüntega.

Ei aita keelamine (“Ära kraabi!”), ei aita raamatute natukeseks ajaks ära panemine (kui uuesti kätte anda – jälle kraabib) ega seletamine, et pildid lähevad katki ja saavad haiget. Laps nagu ei saa üldse aru ja püüab ikka pilte kraapida – mida rohkem mingi pilt talle meeldib, seda rohkem püüab kraapida. Selgituseks, miks kraabib, on öelnud, et tahab piltidel olevaid asju, inimesi jne. oma kätte võtta. Ei kuula seletusi, et neid ei saa kätte võtta. Paljud pildid on krobeliseks või isegi auklikuks kraabitud. Takistada õnnestub ainult nii, et istu kõrval ja hoia käsi kinni, et ei kraabiks (siis läheb jonniseks ka, et takistatakse kraapimist). Enam-vähem kõik raamatud (st. temale eakohased lasteraamatud, mida ta lehitseb) on ära rikutud.

Algas see raamatute piltide kraapimine u.2,5a – raamatuid lehitseda on talle alati meeldinud, aga enne oskas raamatuid lehitseda ilma neid lõhkumata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oi kui tore fantaasiarohke laps on sul! Vaatab pilti ja kohe näeb pärismaailma. Ma küll ei arva, et see on käitmishäire. Pigem on sul üks lahe laps. Raamatutest on muidugi kahju, aga ehk annab kiled peale kleepida piltidele või midagi….

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui ta muidu palju nutiseadmeid vaatab, siis kraapimise peale pilt liigub, vbl sellest tuleb?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aah, minu laps on umbes sama vana ja tahab ka raamatute pilte kätte võtta. Ta küll ei kraabi, aga teeb kätega selliseid imelikke krahmamise liigutusi, nagu nühib kätega vastu pilte ja ütleb mingit nhnhnhnh laadset asja. No teate, see hääl, kui tahad midagi teha, aga ei tule välja. Kui pildil on midagi või kedagi nunnut, siis tahab ka kallistada, ega muu ei aita, kui siis surub raamatu vastu rindu. Samuti ajakirjad, kataloogid ja muud piltidega trükised. Aeg-ajalt üritab piltidele ka süüa pakkuda, seepärast on meil mõned raamatud plekilised. Ta on suur beebide fänn ja on ka beebipildile oma mänguasja pakkunud, sest pildil kujutati beebit, kes sirutas kätt mingi kõrina järele ja mina ütlesin, et näe, tita tahab mänguasja. Tema sai aru nii, et tõi oma mänguasjakastist ühe jubina ja toksis sellega vastu pilti.
Ma olen ka mõnikord mõelnud selle peale, et millal peaks laps hakkma vahet tegema pildil ja päriselul ja kaua selline asi kestab? Ta on meil ainus laps ja lasteaias veel ei käi, arvan, et need pildid on tema sõbrad, sest tal pole nii palju kontakti teiste lastega. Sügisel läheb lasteaeda, seal saab päris inimestega rohkem suhelda, äkki siis õpib vahet tegema.
Ja veel taban end tihti mõttelt, et raamatus piltidel olevad loomad ja mänguasjad on nii nunnud, kas keegi ei tahaks pakkuda sellist teenust, et saadan pildi ja selle järgi toodetakse mulle sama välimusega kaisuloom või mänguasi? Me oleks kuldkliendid.
Aa ja nutiseadmega pole see ilmselt seotud. Minu laps oskab telefonis albumis pilte swipeda, see on ikka hoopis teine liigutus kui kraapimine või kätte võtta püüdmine. Ega lapsed lollid pole, teevad väga hästi vahet, millal pilt liigub ja millal mitte.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga tehke pai parem 🙂 Äkki tasuks mõni paitamiseks mõeldud raamat hankida? Meil oli näiteks selline.

Mul viienegi paitab veel vahel pilte, eriti kui keegi kurb on.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lihtsalt “ära kraabi” ei toimi, proovige tõesti pai teha või raamatute vaatamiseks mingi muu asi kätte, mida mudida. Ning kahjuks ilmselt mõneks ajaks raamatud kättesaamatuks, ainult koos vanemaga. Ja rääkida-rääkida-rääkida: raamatud lähevad katki, tegelased on kurvad jne jne

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Osta lapsele raamatuid, mida peabki näpuga katsuma. Kas siis sellised, kus on erinevad helinupud kõrval või siis avanevad aknakesed või siis magnetiga raamatulehtedele pandavad raamatud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei maks iga halba harjumust kohe häireks võimendada, on endal kergem last kasvatada. Ju ta ei saa veel aru, mis on kahemõõtmeline ja et seda kujutist ei õnnestu kätte võtta. Selgitama ja õpetama peaksid oma last, mitte käitumishäireid külge kleepima.
Seleta siis talle, et näed, sa oled proovinud, ei saa seda raamatust kätte võtta (ta ehk arvab, et asi on nagu kleeps, et saab lahti tõmmata ja ära võtta, on tal kleepsuraamatuid vms olnud?), kui sa tavalist joonistatud pilti kraabid, siis selle värv läheb katki ja paberi sisse tuleb auk. Näed, see pilt sulle väga meeldis, aga nüüd on see katki ja ei saanud kätte seda ja nüüd pole see enam ilus vaadata, ära teistele raamatupiltidele niimoodi enam tee, eks? Need pildid on vaatamiseks, mitte kättevõtmiseks.
Seleta lapsele see asi lahti, ära lihtsalt keela ja asju ära võta käest. Ja püüa aru saada, MIKS ta seda teha tahab, siis saad paremini seletada, miks seda ei saa.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )


Esileht Väikelaps Kas raamatutes piltide kraapimine küüntega on käitumishäire?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.