Esileht Väikelaps Kas see ikka on normaalne?

Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )

Teema: Kas see ikka on normaalne?

Postitas:

Laps on 3a 9 k. Tema käitumine tekitab viimasel ajal küsimusi minus, kas peaks pöörduma arsti poole. Mõned näited: kui räägid, mida talt ootad, ta ei kuula. Ta kuuleb, saab aru, aga ei tee väljagi. Nt pane sokid jalga, pane mänguasjad tagasi oma kohale-lihtsad, jõukohased tegevused. 10 korda peab kordama kuniks liigutab. Saab ühe soki jalga ja algab jutt, et just teine sokk ei lähe jalga, on kõver, ei mahu, muud sada häda. Teine asi, mida ta teeb, on kui keelad midagi mitte teha. Just hakkab nimme tegema, kuigi saab aru et ei lubata.

Käisime juuksuris ja seal oli laua peal kauss kommidega. Ütlesin lapsele ja ütles juuksur, et võta 1-2 kommi. Laps sõi tühjaks terve kausi! Ta saab magusat piisavalt, oli enne just söönud-joonud. Küsis endale juuksuri juures juua ja jõi ära terve kruusi vett. Kui hakkasime riide panema, laps ei pannud end riidesse, vaid asus eest ära jooksma, kuuse pealt ehteid alla kiskuma ja ümber iseenda keerutama. Lihtsalt 10 minutit järjest keerutas ümber iseenda, itsitas. Lõpuks läks aega pool tundi, et teda riidesse saada ja uksest välja. Lõpuks kui koju jõudsime, pissis endale veel püksi ka. Sellest ma suurt numbrit ei teinud, kuigi püksi pole ta enam teinud sellest saati kui potil käima hakkas ja mähkmevabaks sai.

Vahel roomab ta põrandal, vahel sööb veel pöialt. Kogu vaba mäng käib endiselt põrandal. Laua taga ei taha üldse mängida. Isegi joonistab keset põrandat.

Mulle tundub see ümber iseenda keerutamine ikka väga imelik ja kahtlane nagu ka püksi pissimine.

Juuksur ilmselt vaatas ka, et apua mis laps.

Kas see on normaalne ja ealine, või peaks arstile minema?

+3
-14
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Okei, muud asjad muudeks asjadeks, aga miks laps ei või juua vett? Ja miks ei keelanud kõikide kommide ära söömist? Imelik käitumine ka su enda poolt.

Tõesti, miks sa siis lasid tal nii palju kommi süüa? Kas sa lapsele oled enne kuskile minekut selgitanud, millist käitumist temalt oodatakse, miks ja millised on tagajärjed, kui ta reegleid ei järgi? Miks sa ei viinud last tualetti pissile, kui sa teadsid, et ta palju vett jõi? Kas laps ütles sulle enne püksi pissimise, et ta pissile tahab minna ja kuidas ta sellele olukorrale ise reageeris? Kui ta halvasti käitub, siis kas sa selgitad talle asju rahulikult kasvõi 10 korda või sa ainult räägid ta peale? Kui ta selliseid n-ö imelikke asju teeb nagu põrandal roomamine, siis kas ta võidab sellega sinu tähelepanu või sa ei tee sellest välja? Kui laps tõesti halvasti käitub, siis kas sa ainult riidled temaga või on sellel ka mingid tagajärjed, et ta tõesti õppust võtaks? Võta üks hetk ka mõtle kõigepealt iseenda käitumine läbi.

https://tarkvanem.ee/kasvatamine-artiklid/viis-vaart-napunaidet-lapsevanemale-kuidas-lapsele-piire-seada/

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma oleks palunud kommikausi ära tõstmist eemale.
Mu pliks 5.a läheb ka vahel üleemelikuks, teeb asju n-ö ebastandardselt, joonistab maas, tantsib, möllab. Joob ülipalju vahel ja siis tuleb ootamatult mänguhoos püksi, õnneks kodus tavaliselt.
Aga ta ju ongi laps, ta tunneb elust rõõmu, tal on lõbus, ma ei tee välja enamasti.

Ja see, et ta teeb jaburdusi on vaid tähelepanu vajadus.
Ja ära ole nii tõsine inimene, proovi olla veidikenegi lapsemeelne.
4 aastane EI PEA kõike oskama ja tegema ISE ! Ta pole suur inimene.

Mul ka laps aias kõike teeb, aga kodus mängib natuke pisikest, tahab nagu abi jne, aga ta tahab tegelikult vaid tähelepanu ja olla veel väike.
Ma ei võta temalt karmi olemisega seda rõõmu.
Varsti on ta juba nii suur, et lööb sul nina ees oma toa ukse kinni.
Siis hakkad igatsema talle sokkide jalga panemist

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mul teeb 5-aastanegi kõike seda veel (va see kommide ja vee joomine – aga eks igaühel on ka oma isiklik kiiks)

Sa saad mingeid situatsioone vältida. Nt kommide ära söömine – mik shoida 3-4aastase lapse käeulatuses ahvatlust ja oodata, et ta ennast distsiplineerib, selleasemel et ise kauss ära tõsta? (miks üldse pannakse kommikauss juuksuris lapsele otsa nina alla, juukselõikuse ajal? Kommi järele sirutamine häirib ju ka lõikust.

Mis probleem sellega, et ta klaasi tühjaks jõi? kui ta sõi kausitäie komme, siis muidugi on janu 😀 Kui sind häirib, et joob palju vett korraga (vesi on kasulik ja väga vajalik), siis ära vala tassi täis. Mina annangi oma lastele (3a ja 5a) poole klaasi kaupa, juba seetõttu, et kui juhtub õnnetus, on segadust vähem 😀

Mul naabrimees kurtsi seda riidesse-panemise teemat veel kooli mineva lapse puhulgi, mul muidugi tuli selle peale masendus peale, et kas tõesti nii kaua veel vaja seda taluda 😀

Sinul soovitan välja mõelda konkreetne reegel enda jaoks – mitu korda sa ütled lapsele rahulikult, et asi saaks tehtud ja seejärel juba kuidagi reageerid. Nt oma 3-aastasega toimib paremini ignorerimine – tema joaks on ka riidesse panemine mäng ja jookseb eest ära, kui t-särki üritan talle ulatada, ja siis ütlengi, et mina teda taga ei aja, kui tahab, võib lasteaeda pidžaamas/paljalt vmt minna, kuidas ta parasjagu on. Olen teinud majaukse nii lahti, et “astu nüüd sokkides õue” – no kui vähegi normaalne laps, siis ta ikka ei tee seda 😀 Ehk et ma ei kakle temaga, ma ei aja ka teda taga, vaid lihtsalt sean fakti ette – tuled nii nagu oled sel hetkel, kui min auksest välkja astun. Ise teab siis, kas tal on miskit seljas ka või mitte. Teine versioon on see, et ma lihtsalt istun tal kogu riidessepanemise aja kõrval ja ulatan tal ükshaaval asju, et ta ei hakkaks muuga tegelema. Sõltub siis päevast, mis meil käiku läheb.

Suurema lapsega on mul peaaegu igal õhtul jutuajamised teemal “kui me palume midagi teha, sisi tee seda ja kui me midagi keelame, siis ära tee seda…”. Tema siis vahel kohe vihaga läheb midagi tegema, mida on keelatud ja siis tuleb ikka tüli, kui peame teda nt jõuga tagasi hoidma. Kui kõik on maha rahunenud, siis vestleme. Aga päris aus olles – ma ei usu, et enne kooliminekut miski väga palju muutub 😀 Kindlasti olukordi jääb ajaga vähemaks, mis trotsi põhjustab (sest kasvades ikka on rohkem asju lubatud jne), aga suguvõsas-tutvusringkonnas olen märganud, et selline iga on enamusel lastel ja välja kasvamine toimub millalgi 1.-2.-3 klassi jooksul, sõltuvalt lapsest (eeldus on, et lapsevanem muidugi on kasvatamisega tegelenud, aga tulemus lihtsalt võtab aega).

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.12 08:40; 16.12 09:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arust tavaline lapse käitumine, kes alati 100% sõna ei kuula ja vajab just seda müstilist “piiride kehtestamist”. No mida saab teha arst selle vastu,e tlapsele meeldib põrandal joonistada? Las joonistab põrandal, mis selles haiglaslikku on? Seda, et laps hakkab käsu täitmise asemel mürama, juhtub “paremateski” peredes, nimme vastuoidi tegutsemine sellele, mida oodatakse, on ka tavapärane. Mida tähendab “pöialt sööma”? Sa pead silmas pödla imemist? Juhtub. Minu arust täiesti tavaline laps. Hakka lihtsalt proovima, millised kasvatusvõtted tema puhul töötaksid.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lisaks veel seda, et kui ta joonistab põrandal, aga paberile, siis see on ju täitsa hea saavutus 😀 Oma 5aastasega olen koos põrandal värviraamatuid värvinud, ei tea, miks neile põrandal meeldib, minuarust ebamugav. Aga noorem eelistab küll laual värvida, aga tihti konkreetselt lauda…eks ka siin üks hetk kasvab välja. joonistustarbed on kõik kergesti pestavad – st ainult pliiatsid (veega pestavaid vildikaid katsetasime, aga sellega suutsid nad diivanit natuke mäkerdada ja lõpuks sain küll uhtaks, aga ei olnud nii lihtne, kui sileda pinna pesemine).

Lastel käibki mäng seal, kus juhtub. Nt plastiliiniga olem eisa suunanud lapsed põrandale mängima – sest laua taga mängides oli seda pudi täis laud, toolid, laste süli, põranda…nüüd on ainult põrand ja lapsed 😀 Vähem koristamist (vaipu pole). Kui autodega just võiks põrandal mängida, siis mu 3a laps leiab, et diivani seljatugi on parim koht, kus autodega mängida.

Nii et, võta veidi vabamalt seda teemat, kuidas ja kus su laps mängib. Mingitele määrivatele asjadele muidugi tuleb piirid panna, et kus ikka värvidega toimetatakse, nt vesivärvid-guašid ilma igasuguse erandita ainult suure laua taga, ilusti toolil istudes, kääridega lõikumine ka ainult laua taga istudes (seal juba ka ohutus) – aga kõik, mis elamist otseselt ei lõhu – määri, vaid ainult tekitab segadust – mängigu kus tahab.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.12 08:40; 16.12 09:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Käisime juuksuris ja seal oli laua peal kauss kommidega. Ütlesin lapsele ja ütles juuksur, et võta 1-2 kommi. Laps sõi tühjaks terve kausi! Ta saab magusat piisavalt, oli enne just söönud-joonud. Küsis endale juuksuri juures juua ja jõi ära terve kruusi vett. Kui hakkasime riide panema, laps ei pannud end riidesse, vaid asus eest ära jooksma, kuuse pealt ehteid alla kiskuma ja ümber iseenda keerutama. Lihtsalt 10 minutit järjest keerutas ümber iseenda, itsitas. Lõpuks läks aega pool tundi, et teda riidesse saada ja uksest välja. Lõpuks kui koju jõudsime, pissis endale veel püksi ka. Sellest ma suurt numbrit ei teinud, kuigi püksi pole ta enam teinud sellest saati kui potil käima hakkas ja mähkmevabaks sai.

Ülejäänu (põrandal joonistamine jms) on normaalne allaneljase käitumine, aga tsiteeritud kirjelduse kohta küsiks, mis etapis sa nagu keelama hakkasid last? Kui laps kaks kommi ära sõi, siis ei öelnud, et nüüd aitab, öeldi juba seda, kaussi käeulatusest ära ei palunud panna jms? Loomulik, et neljasel on vaja meelde tuletada, kuidas käituda tuleb, mitte et pead talle ennetava loengu 28 punktiga (mida ta ei viitsi kuulata, kui keelamine on nagunii nagu tapeet, mis kogu aeg tuleb) ja siis vaatad, kuidas läheb. Kas sa keelasid last? Kuidas? Kuna sa kavatsesid teda keelama hakata, kui ta 10min keerutas, või võtsid aega? Sa näed ju, et tal pole enam peaski, mis te rääkisite enne, kohapeal tuleb ka kasvatada. Mitte enne. Mitte tagantjärele.
Kui lapsel oli kausitäis värvilisi komme naha vahel, ime ka kui pooletoobiselt käituma ei hakanud, ränk suhkrulaks!

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapse puhul täiesti normaalne käitumine. Keegi ei taha elada nii, et mingeid piire pole ees. Ta püüab mõistatada, kui kaugele tal lastakse minna, enne kui keelama hakatakse.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul teevad kooliealised lapsed ka praktiliselt kõik koolitööd põrandal, kuigi koolilauad kõigil olemas. Endale meeldis ka lapsepõlves pigem põrandal toimetamine ja kirjutuslaua taga kodus küll reeglina kirjatööd ei tee.
Võõras kohas olles pead oma last piisavalt tundma ja ennetavalt juba ohte vältima: kommide ülesöömisest tingitud aktiivsus, võimalik püksi laskmine, mitte riidessepanek jne.
Ei saa samuti aru – ega laps juuksuris ju üksi polnud, miks sa lasid tal niipalju komme süüa?
Laps keerutab 10 minutit ja lõhub ehteid, aga sa ei astu vahele? Ise oleks sellises olukorras kasvõi poolpalja lapse kaenlasse võtnud ja minema läinud. Vajadusel tarvilikud esemed uksetaga jõuga selga pressinud.
Sina oled ema ja pead ennast kehtestama või tundma oma last piisavalt, et avalikes kohtades laps vajadusel suudaks vähe aega olla.
Kui kaua see lapse juustelõikamine aega võtab – 10 – 30 min, samal ajal on tema kallal juuksur tegutsemas ja ta kuskil kommikausis elada ei saaks.
Kui sa võtsid lapse kaasa juuksurisse ajaks, kui sul endal juukseid võrvitakse-lõigatakse (umbes tund-kaks) ja arvasid, et laps istub tegevusetult selle aja ilusasti nurgas, peaks sa ise kuhugi poole pöörduma.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu kahene ja üheksane sööks ka kommikausi silmagi pilgutamata tühjaks, kui vaid keegi laseks.
Kord, kui vanem laps oli kolmene, pakkus vanaema talle tordi pealt mingit tumesinist kaunistust(oli vist mingi lill, igatahes pirakas) süüa, mind juures tol momendil polnud- võid vaid ette kujutada, kui magus see oli ja vaevalt, et tumesinine värv lavendlist oli ???? peale selle kinni pistmist oli laps kui pöörane. Ilmselt ka sinu laps keerutas ja möllas korralikust suhkru üledoosist…

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole tõesti eriti normaalne: 3-aastane teeb, mis pähe tuleb ja lapsevanem ei üritagi teda suunata, vaid jälgib eemalt (ja vist teeb märkmeid)

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks läks veel pool tundi aega, enne kui lapsega juuksurist minema said? Oh õudust. See juuksur sind küll enam näha ei taha… ja peletasid ka teisi kliente. Vaevu nelja-aastane pole mingi dikteerija!

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui lapsel oli kausitäis värvilisi komme naha vahel, ime ka kui pooletoobiselt käituma ei hakanud, ränk suhkrulaks!

Ja ime ka, et laps kausitäie kommide peale vett juua tahtis, ja kogu venitamise lõpuks selle vee endale püksi pissis. Kõik jumala loogiline minu meelest – kõigepealt lased hunniku magusat süüa, sellest tekib hull janu, siis tuleb hakkama saada suhkrulaksu all oleva lapsega, ja kuna see võtab aega, jõuab see suur hulk ärajoodud vett teise otsa kohale.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu varsti neljane läheb ka vahel peast ikka üsna segi, kuigi muidu on väga arukas ja kraps laps. Tal tuleb nagu mingi “kiiks” sisse nii, et ta ei saa enam ise ka parata… Aga kommikauss oleks muidugi tulnud ära tõsta. Ja juuksurist oleks ta ka kasvõi väevõimuga varem ära viinud. St lapse käitumine on pigem tavaline, aga vanemana ei laseks sellel niimoodi teisi terroriseerida.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meenub kuskilt loetud lause: kõik lapsed on vähem või rohkem veidrad.

Teemaalgatuses kirjeldatud lapse käitumine ei tundu mulle mitte midagi väga erilist – natuke kangema iseloomuga lapsed jukerdavadki täiskasvanutega nii ja mõtlevad igasugu vigureid välja.
Seekord läks laps natuke liiga ülemeelikuks ilmselt ja sai selle eest väikese karistuse – enesevalitus kadus ja piss tuli püksi (mis ilmselt oli lapsele endale, kellel ammu pole püksi tulnud, üsna ebameeldiv kogemus). Võib ka siis piss püksi tulla, kui laps näit. kellegi teise lapsega väga rajult ja pikalt mürab ja ennast emotsionaalselt väga üles kütab.

Aga ema käitumine tundub kuidagi üleliia leebe. Nagu kardaks oma last. Milleks lasta süüa ära terve kausitäis komme, kui võiks kausi lihtsalt ära võtta? Milleks lasta 10 min keerutada, kui oli kavas ruttu riidesse saada?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )


Esileht Väikelaps Kas see ikka on normaalne?