Esileht Pereelu ja suhted Kas see võib olla mingi häire?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 162 )

Teema: Kas see võib olla mingi häire?

Postitas:
Kägu

Mul on mure oma 31-aastase poja pärast. Ta hävitab oma elu. Ei, ta ei tarbi narkootikume. Alkoholiga käib ringi mõõdukalt. Suitsu ei tee ega mingeid teisi sõltuvushäireid ei ole, kuid… Ta “lammutab” kõike, mis ta ümber on. Kuna see on juba kestnud mitu aastat, siis olen mõelnud, et kas see võib olla mingi vaimne häire, mida inimene ise juhtida ei suuda?

Ta ei saa aru, et tema väga halval käitumisel, ütlemisel või teol on oma tagajärjed. Ja ta ei mõista, et need tagajärjed on halvad ja mängivad tema kahjuks. Mõjutavad tema enda heaolu ja tulevikku.

Pojal oli mitu aastat väga tore ja südamlik pruut. Mina olin õnnelik  ja lootsin, et nad loovad pere. Poeg aga käitus pruudiga halvasti. Ütles inetult ning tegi asju, mis lihtsalt ületab igal normaalsel inimesel kannatuste piiri. Näiteks, kui muusikat kuulas, siis keeras selle põhja. Kui naine palus muusika normaalse valjususe peale panna, siis mees seda nagu ei kuulnudki. Jätkas samas vaimus mõistmata, milles on probleem. Samas laadis hoolimatust oli kogu nende elu täis. Samal ajal võis poeg mingil teisel momendil olla väga heasüdamlik ja empaatiline.  Samuti armastab ta väga lapsi ja soovis neid mu miniaga saada. Poeg teeb ka heal meelel süüa ja koristab ning on igas mõttes lahtiste kätega ja osav paljude tööde peale. Aga järgmine moment võib midagi väga inetut öelda või hoolimatult käituda. Ta nagu ei usu, et sellistel asjadel võib olla halb tagajärg. Ja oligi! Pärast mitmeaastast kooselu naine lihtsalt ei suutnud ning lõpetas suhte. Ja poeg ei saa üldse aru, miks. Ehkki talle on läbi kogu kooselu koguaeg püütud selgitada ja öeldud, kui ta käitub valesti. Ta ei näe sel mingit seost.

Teine näide. Ta on küllaltki kehv suhtleja olnud eluaeg. Aga tal on pikka aega olnud kolm kindlat sõpra. Ühtäkki hakkas ta ühe sõbraga riidu kiskuma. Mingitel imelikel pseudoteemadel. Sõber oli väga kannatlik, otsis koguaeg lepitust, aga poeg ei lõpetanud. Kuni lõpuks sõbral viskas üle ja lõpetas mu pojaga suhtlemise. Minu poeg aga ei saanud aru, miks temaga enam järsku suhelda ei soovita. Aga, kui mõistis, et sõbra poolt leppimist ei tule, hakkas allesjäänud kahte sõpra selle ühe vastu üles ässitama. Ja nii intensiivselt, inetult ja alatute võtetega, et ka nood lõpetasid mu pojaga suhtlemise. Teised sõbrad on kõik omavahel sõbrad edasi, aga minu poeg on n-ö kambast välja vistatud. Ning täitsa arusaadavatel põhjustel. Nüüd istub poeg üksinduses ja jälle ei saa aru, milles asi.

Juhiluba tegi ta mitu aastat. Algul käis ilusti sõidutundides ja teoorias. Kõik oli tehtud, aga eksamile minna ei viitsinud. Esitas mingi segase ettekäände, miks ta ei saa eksamile minna. Siis passis vahepeal mitu aastat ja alles siis hakkas uuest lube tegema.  Load sai kätte lõpuks alles 26-aastaselt, ehkki alustas juba 18-aastaselt.

Kümne töölkäidud aasta jooksul on ta kolm korda vallandatud. Ehkki on esialgu väga hinnatud töömees, siis iga kord on lõppenud sellega, et ta on mõne ülemusega vaidlema läinud. Jälle mingi tühi-tähi teema. Näiteks, kas töötajad peaksid parkima oma autod töötajatele ettenähtud parklasse või kliendi parklasse. Ja iga kord mingi selline suvaline asi, mis pole üldse vaidlemist väärt, kuid tema ei suuda lõpetada. Jätkates seni, kuni ülemus teeb ettepaneku töösuhte lõpetamiseks. Vaevaliselt leiab uue töö, kus palk eelmisest kohast väiksem. Siis elab ennast teiste pereliikmete peal välja, et tal on nii väike palk. Just nagu oleks teised selles süüdi, et ta ise omal koguaeg vaipa alt ära tõmbab.

Tal on ka noorem poolvend. Isa poeg uuest kooselust. Noormehel on diagnoositud ATH, mis on siiski sellisel kujul, et ta saab igapäevaselt ilusti hakkama. Lihtsalt mõned eripärad.

Kas võib olla, et ka minu pojal on ATH? Kõik inimesed teevad vigu ja käituvad mõnikord nii, et hiljem kahetsevad. Aga minu poeg teeb neid koguaeg järjest ja ei õpi neist üldse midagi. Nagu ei üritagi midagi muuta selleks, et tulevikus enam mitte sama reha otsa astuda.

Mõnikord ma näen, et ta jälle saeb oksa millel istub. Ma püüan talle igal moel selgeks teha, et kui sa nüüd teed nii, siis sellel on selline ja selline halb tagajärg. Aga tema vaid naerab selle üle ja ei näe mingit seost sellel halval käitumisel ja sellest, mis hiljem selle tagajärjel juhtuma hakkab.

+32
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina pakuks selle kirjelduse põhjal pigem aspergeri sündroomi kui ATHd.

+19
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

https://www.youtube.com/watch?v=nvOqN_SYpGQ&ab_channel=SaturdayNightLive

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma pakuks sõnotsikut ehk emmepoega.

+7
-43
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma oleks pakkunud isiksusehäiret, eriti ehk piiripealselt. otsides borderline leiad palju kirjeldusi.

minu eks on selline, aga kuna tema ka jõi, siis ta muutus vägivaldseks, perekond kartis teda lausa jne.

Oli ka selline, et üks hetk täiesti armas ja tore inimene, järgmine hetk kuulis või nägi midagi, mis millegipärast ei meeldinud ja muutus täielikuks koletiseks, kellele mitte ükski ratsionaalne selgitus kohale ei jõudnud.

Paraku on nii, et seda ei paranda, kui inimene ise endale aru ei anna, kuidas tema reaktsiooni teda ja lähedasi mõjutavad

 

+15
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina pakun seda, et 31-aastase poja elus ei peaks emme nii detailselt üldse osalema. Las elab oma elu.

+9
-34
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina pakun seda, et 31-aastase poja elus ei peaks emme nii detailselt üldse osalema. Las elab oma elu.

Ehk siis vaatad pealt, kuidas oma laps ennast järjepidevalt saboteerib ja lisaks laseks oma tujudega tervet peret ka terroriseerida?

+31
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas ennast saboteerib? Et vahetab kaaslast või sõpru välja aegajalt? Kes seda ei teeks siis? Peaks siis terve elu samade inimestega koos olema ja suhtlema?

+6
-36
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teises teemas tehti selgeks, et lapseks jääb alati, aga sõbraks ka, võrdseks sõbraks.. mida saad sina teha ja palju aidata? 31st tuleb aidata 21sena… ja nooremana, mitte nüüd, kus kõik on juba nii, nagu on. Elukestev õpe ja kõik see käib minu hinnangul eelkõige nende kohta, kes on mitmendal hariduse ringil või kes suudavad laste kõrvalt midagi veel õppida vms. Pealegi ATHd ei saa ju välja ravida ja impulsiivset käitumist ja teistega mittearvestamist. Ega see, et sinu poeg on, ei tähenda, et teda saab aidata. Aidata saab seda naist, kes pidi lärmavas autos sõitma. Ütle talle, et jätku poiss maha.

+1
-12
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ehk siis SUL peaks kahju olema sellest südamlikust pruudist ja peaksid talle andma nõu, et sinu pojal on see ja see viga, mitte mõtlema, kuidas nende suhet toimima saada. Vahel tuleb lihtsalt näha kõiki nurki, mitte ainult oma mätta otsast veresuguluse järgi hinnata.

0
-13
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina pakun seda, et 31-aastase poja elus ei peaks emme nii detailselt üldse osalema. Las elab oma elu.

Sul vist omal lapsi ei ole? Lapsed jäävad oma vanematele alati lasteks. Ka siis, kui nad on juba täiskasvanud, hoolid ju ikka neist.

Kuna poeg läks pruudist lahku, siis nende ühine elamine jäi pruudile. Poeg kolis koju. Ajutiselt. Ja sellepärast näen ma jälle seda kõike eriti lähedalt. Oleks lihtsalt imelik mitte muretseda.

+30
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina pakun seda, et 31-aastase poja elus ei peaks emme nii detailselt üldse osalema. Las elab oma elu.

Mina arvan ka. Võibolla see elamine ongi põhjus, miks nii on.

+2
-13
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma arvaks, et tegu on tundlikuma noormehega, kes pole olnud suhtega täiesti 100% rahul. Kusagil on olnud mõned kohad, ka neiu poolt kindlasti mööda laskmisi, kus on noormehel tekkinud peas mõte, et võiks kunagi ikkagi päriselt lahku minna ja kui juba ise ka natuke kaasa aitad ja ‘lammutad’ kas siis sõnade või muusika kõvemaks keeramisega, on ju eesmärk saavutatud. Suhe lahus ja võimalus otsida uut mõlemal.

+2
-17
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuna poeg läks pruudist lahku, siis nende ühine elamine jäi pruudile. Poeg kolis koju. Ajutiselt. Ja sellepärast näen ma jälle seda kõike eriti lähedalt. Oleks lihtsalt imelik mitte muretseda.

Poeg kolis koju, 31-aastane? Sealt hakka probleemide põhjuseid otsima ja vigade parandusi tegema. Elagu omaette ja tehku, mida tahab.

+2
-27
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Poeg kolis koju, 31-aastane? Sealt hakka probleemide põhjuseid otsima ja vigade parandusi tegema. Elagu omaette ja tehku, mida tahab.

Kuhu ta siis peaks seniks kolima, kuni uue elamise soetab?

+18
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Uskumatu, ma loen siin neid vastuseid ja enamus on nii mööda kui mööda. Inimesed oleks nagu üle rea või üksikuid sõnu teemaalgatusest lugenud.

Ise paraku aidata ei oska, aga huvitun inimeste eripäradest, nii et jään seda teemat lugejana jälgima.

+25
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina pakuks selle kirjelduse põhjal pigem aspergeri sündroomi kui ATHd.

Pakud, arst oled? Diagnoose ei pakuta.

Med.õena tundub asi olevat pigem depressioonis kui asperger/ath. Pojal on raske oma emotsioonidega toime tulla ja nii on terve elu end maandanud. Soovitan alustuseks perearsti juurde vastuvõtule minna ja äkki ravimitega saab kõike paremini kontrollida. Nõrgemad AD-d või isegi pregabaliin võiks aidata.

+11
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuhu ta siis peaks seniks kolima, kuni uue elamise soetab?

Kortereid on linn täis, ega uus elamine ei pea uue pruudiga koos tulema.
“Ühine elamine” oli ju üürikorter neil eks?

+2
-17
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Keeruline olukord, kuna inimene ise ei taju/tunnista probleemi, seega on raske jõuda ka abini. Kui ta ise saaks aru, et olukord on jama, õpiks nägema mustreid, siis soovitaksin pädevat kliinilist psühholoogi. Miks? Sest nemad tunnevad reeglina ruttu ära, kas tegu võib olla mingi eripäraga või mitte. Aga kui inimene muutust ei soovi, siis ei saa teda vägisi ka midagi muutma sundida.

+14
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei, see ei ole häire. Lihtsalt elu.

+3
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuhu ta siis peaks seniks kolima, kuni uue elamise soetab?

Kortereid on linn täis, ega uus elamine ei pea uue pruudiga koos tulema.

“Ühine elamine” oli ju üürikorter neil eks?

Ei olnud üürikorter. Ikka laenuga korter ja kahe peale. Miks ta peaks nüüd kuskil üürima hakkama, kui meil on omal suur maja olemas, kus tal ruumi on? Selles olen siiski kindel, et ta liigub üsna kiiresti edasi ja leiab oma elamise. Eks ikka laenuga.

Üldiselt, see, kus keegi elab, ei puutu asjasse. Teema on hoopis milleski muus. Kui tahad edasi sogada sellest, kuidas täisealised lapsed ei tohiks oma vanematega ühe katuse all elada, siis tee sellest eraldi teema.

+31
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma oleks pakkunud isiksusehäiret, eriti ehk piiripealselt. otsides borderline leiad palju kirjeldusi.

Aitäh viite eest! Päris palju kattuvusi on küll, kuid siiski osad olulised ja korduvalt välja toodud omadused ei sobi. Depressiivne on ta tõepoolest alates teismeeast olnud. Kuid näiteks enesevigastamist ja omale valu tekitamist, mida sellele häirele korduvalt ja rõhutades omistati, ei ole kunagi olnud.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu meelest loobitakse Perekoolis liiga kergekäeliselt diagnoose. Iga teine on nartsissist, psühhopaat, autist või asperger. Kirjelduse järgi ei tundu küll, et otseselt mingi häire olema peaks. Vähemalt mitte sel määral, et psühhiaater ametlikult nii määratleks. Võib olla mingi kergemakujuline kaldumine kuskile suunas.

Ma tundsin selle kirjelduse seetõttu ära, et mingil põhjusel on mul lausa 3 eksi, kes on rohkem või vähem sarnased olnud…Üks neist oli selline “muidu armas ja tore, aga kui midagi ei meeldinud, siis järsult hoolimatuks koletiseks” üldiselt vaid minuga, aga läks ka pereliikmetega jms paar korda endast välja. Tema puhul oli selgelt see, et ei hallanud, suutnud isegi mõista oma emotsioone. Aga samasugune sotsiaalne tahumatus ja ei suutnud üldse aduda, et kuskil jooksevad piirid ja sõnad, käitumine on tagajärgedega. Ei ole nii, et emotsiooni ajel teed mida iganes ja siis unustatud, Ise igakord vabandas ka end sellega, et emotsiooni ajel tegi või ütles Aga emotsioonid käisid tal pidevalt ühest äärmusest teise. Ebastabiilne oli. Tundsin end väga ebaturvaliselt temaga.

Järgmisena tutvusin veel hullemaga, kes ise kurtis, et on väga üksik ja antisotsiaalne. Tema vastas väga su kirjeldusele. Samamoodi oli olnud väga mitmeid töökohti, kust oli ise või sunnitult ära tulnud konfliktide tõttu, küll töökaaslatega jne. Igal pool tekkis mingi probleem ja siis jälle suundus uude kohta. Päeva pealt tuli ära kohtadest. Ühtki sõpra tal polnud, minuga läks ka inetult riidu ja oli näha, et täiesti kontrollimatult endast väljas. Olin hämmingus tema üle võlli reageeringute tõttu, eriti kuna tülialged olid üsna pisiasjad. Suured vihahood olid, ropendas ja läks täitsa marru. Oma eksidega oli ka suurte draamade ja tülidega lahku läinud, pidas nende peale vimma pikalt. Hästi jäärapäine oli ka. Tal oli ka pikalt depressioon ning nutuhood, mida oli alkoholiga maandanud ning hiljem püüdis leida tervislikumaid viise, käis psühholoogi juures. Elas ka oma vanemate juures vahepeal ja nendega oli ka väga turris. Oli selgelt näha, et endaga ja oma eluga väga rahulolematu, kuigi minu meelest väga asjalik ja ühtlasi huvitav, kena mees. Samamoodi kokkas ja lahtiste kätega, oskas asju ehitada, meisterdada. Kui selline vihahoogudega jäärapea ja omadega puntras polnuks, siis kindlasti oleks naiste jaoks üsna ideaalmees.

Kolmas, kellega kokku puutusin, oli samuti väga antisotsiaalne inimene ja tema ainuke sõber oli ka temast väga eemalehoidvaks muutunud. Ajal, kui temaga tutvusin, oli napilt paar kuud töötanud kohas, kust sai vallandatud üsna pea, kuna hakkas ülemusega ärplema. Ta oli hästi kriitiline inimeste suhtes ning kui midagi ei meeldinud kas avalikus kohas vms, siis kohe läks tigedalt õiendama ja ärplema, olgu bussis, tänaval või naabritega või tööl. Tal oli samuti depressioon ja mitte kontrolli all, kuigi erinevad ravimid peal. Sellest tingituna igal öösel õudusunenäod jne. Ei pea vist mainima, et minuga tekkis tal ka üsna kiirelt probleem ja hakkas mind igatpidi kritiseerima ja võiks isegi öelda, et mõnitama.

Ma ei arva, et keegi neist oleks olnud mingi psühhiaatrilise häirega peale depressiooni. Seetõttu rahulolematud ning üles-alla käiva emotsioonidega, vihaprobleemidega ning konfliktsed. Paraku olid kõik kolm ka õigust täis  ning ei näinud enda käitumises vigu, väga jäärapäised. Sinu poeg tundub  samasugune tüpaaz.

Kahjuks sa vist väga midagi teha ei saa. Poeg jääbki üksi, kuna peletab enda ümbert kõik minema. Kui väga üksikuks jääb ja see pikale venib, siis äkki hakkab enda eksimusi ka nägema. Ääriveeri võib ju püüda selgeks teha, aga ega mitte midagi teha pole, kui inimene ise enda eksimusi ei näe.

+13
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kasvatus

+3
-16
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma oleks pakkunud isiksusehäiret, eriti ehk piiripealselt. otsides borderline leiad palju kirjeldusi.

Aitäh viite eest! Päris palju kattuvusi on küll, kuid siiski osad olulised ja korduvalt välja toodud omadused ei sobi. Depressiivne on ta tõepoolest alates teismeeast olnud. Kuid näiteks enesevigastamist ja omale valu tekitamist, mida sellele häirele korduvalt ja rõhutades omistati, ei ole kunagi olnud.

Siis ongi ehk lihtsalt depressioonis. Depressioon ei tähenda üldse, et  peab end vigastama. Võimalik ka, et lihtsalt ongi kõikuva närvikavaga ja mitte kõige toredam, paindlikum isiksus. Ongi selline iseloom ja isiksus. Kui tegemist oma lapsega, siis vast raske seda tunnistada, aga võimalik on. Kõik ei olegi väga toredad ja arvestavad suhtluspartnerid. Vaevalt ta nüüd järsku selliseks muutus, ilmselt on pikalt siis sedasi olnud ikkagi? Juba teismeeast konfliktne?

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ega see diagnoos iseenesest siin midagi ei päästa ega paranda. Kas mees üldse oleks nõus mingisse teraapiasse minema, temal ei ole ju probleemi, kõigil teistel on temaga probleem? Ju siis ongi raske iseloom, konflliktne, ei taju ega oska sulanduda ühiskonnanormidesse. Ei pruugi olla see mingi kindel diagnoos, lihtsalt s==t iseloom.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui teismeline on vastaline, teeb kõik evastupidi, ei kuula, ei arvesta, siis loodad, et kõik läheb üle, kasvab täiskasvanulikumaks ja saab targemaks, elu õpetab jne. Aga kui maandub koju 31-aastane samasugune käitumiselt “teismeline”, siis ei ole enam nii tore tõesti. Lõpuks saab temast kibestunud, kõikide ja kõige peale vihane vanapoiss. Aga inimest ei ole võimalik muuta, kui ta seda ise ei soovi. Tema ju ei soovi?

 

 

 

+15
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ääriveeri võib ju püüda selgeks teha, aga ega mitte midagi teha pole, kui inimene ise enda eksimusi ei näe.

Küsimus pole eksimuste tunnistamises, küsimus on iseloomus, isiksuses, inimeses. Mina olen ka ääretult kriitiline inimene ja seda ei tee ringi, see on iseloomu juurdunud. Antisotsiaalsust ei muudeta ka. Seetõttu eelpool ütlesin, et kui ise mees ei suuda jätta maha oma kaaslast, tuleb seda kaaslasel ise teha. Tooksin paralleeli alkosõltlasega, kelle haigus muudab oma kaaslase elu, aga ise lahku minna ei kavatsegi.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et siin väga mitu kägu ei saa aru, et inimest ei ole võimalik muuta enam. Ma tean, et seda on halb ja uskumatu kuulda, aga midagi ei ole parata. Need jutud, et lõpuks saab vihane vanapoiss, ei heiduta ega pane inimest muutuma mitte mingi valemiga. Hästi solvuvast inimesest ei tee samuti mittesolvuvat, ainult võib õppida mitte välja näitama solvumist, aga hingesoppi jääb see solvumine alati. Samamoodi kui inimene ei arvesta ja keerab makil helitugevuse põhja. Temal on oma mina, vaevalt ta ei kuulnud palveid helitugevust vähemaks kruttida.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas lapsena, teismelisena oli ta samasugune, et eiras täielikult teiste soove ja tundeid? Kas vanemad andsid talle lapsena tagasisidet, mis on sobimatu, kuidas mingi käitumine teistele mõjub ja millised võivad tagajärjed olla?

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 162 )


Esileht Pereelu ja suhted Kas see võib olla mingi häire?