Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kas tõesti kõik eestlased peavad jaanipäeva?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 57 )

Teema: Kas tõesti kõik eestlased peavad jaanipäeva?

Postitas:
Kägu

Minult on nii palju küsitud, et mida jaanipäeval teen, nüüd kui Eestis tagasi olen. Samas pole ma pärast varajast teismeiga midagi selles plaanis ette võtnud, sest mul polnud sõprade gruppi, kes kuskil koos midagi korraldaks. Olid üksikud sõprad, kes üksteist ei tundnud, aga jaanipäeval olid nad tavaliselt oma või mehe perega. Jaanipäev tundus mulle suvaline läbu, milletaolisi on aastas kümneid, ei midagi erilist. Välja arvatud lapsena, kui hommikuni üleval olemine oli huvitav või siis 13-15aastasena, sest siis oli iga pidu midagi erilist. Hiljem elasin küll tükk aega Eestis, aga mul polnud kunagi esmaspäevast reedeni tööd, et jaanipäev oleks üks päev puhkusele lisaks olnud. Täiskasvanute jaoks on jaanipäev vist tähtis eelkõige seetõttu, et on pikk nädalavahetus. Üliõpilasena või vabakutselisena töötades ei saa selle riigipüha eest palka nagunii ja ei tundu midagi erilist.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

See, et väga olulisest ja tähtsast päevast on läbu tehtud, see ei peaks ju segama pühitsema seda päeva nagu sobib. Peab siis teistelt mõõtu võtma. Tee ise oma pidu või ära tee midagi. Arvestama sellega aga peab, sest teised ju tähistavad.
Siin lehel on juba 107 üritust, https://jaanituled.ee/ vaevalt, siin ka kõik üritused on.
Ja siin seda tulede kaarti vaadates tundub küll, et ükski paik pole katmata.
https://menu.err.ee/953186/suur-jaanitulede-ulevaade-leia-enda-jaoks-sobiv

Please wait...
Postitas:
Kägu

See, et väga olulisest ja tähtsast päevast on läbu tehtud,

See pole mitte nüüd “tehtud” vaid see ongi kogu aeg läbu olnud.

Vanarahvas arvas, et leedotuli ravib haigusi ja õnnistab, tule äärde minemata jätmine aga ennustab haigusi, ikaldust ning tulekahjusid.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

See, et väga olulisest ja tähtsast päevast on läbu tehtud, see ei peaks ju segama pühitsema seda päeva nagu sobib. Peab siis teistelt mõõtu võtma. Tee ise oma pidu või ära tee midagi. Arvestama sellega aga peab, sest teised ju tähistavad.

Siin lehel on juba 107 üritust, https://jaanituled.ee/ vaevalt, siin ka kõik üritused on.

Ja siin seda tulede kaarti vaadates tundub küll, et ükski paik pole katmata.

https://menu.err.ee/953186/suur-jaanitulede-ulevaade-leia-enda-jaoks-sobiv

Mul pole ju selle vastu midagi, et teised tähistavad. Lihtsalt natuke imestama paneb, et kui suur tutvusringkond kõigil on, igale poole kutsutakse. Sama asi on pulmade ja sünnipäevadega, mõnel on peaaegu iga nädalavahetus kinni, ma olen täiskasvanuna sõprade pulmas ainult korra käinud.

Kui ma noorem olin, siis sageli ei tähistanud jaanipäeva ainult seepärast, et ma ei teadnud kedagi, kes midagi teeks. Lähemalt suhtlesin ainult paari inimesega, aga nemad ei tähistanud ja nii see ongi kaugele jäänud. Tundub, nagu teistel oleks igal hetkel 100 sõpra, kellega midagi koos teha ja mul ainult mõni üksik.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Pean, mis sest, et suurt sõprusringkonda ei ole. Mõni aasta olen olnud sõpradega, mõni aasta mitte, oleneb, mis plaanid teistel on. Sel aastal lähen vanemate juurde, neil on õnneks rohkem sõpru kui mul 😀

Nooremana oli just raskem, sest siis oli tavaliselt nii, et sõpradel olid teised sõbrad, kellega vahvaid asju tehti ja mind “rahva” sekka ei kutsutud. Vanematega samas ka pikalt hängida ei tahtnud pühade ajal ja nii ma need oma toas veetsin.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Oleme lapsest saati jaanikut pidanud. Kõik sugulased kogunesid varasemalt vanavanemate tallu, olid lõbusad lõkkeõhtud koos suure suguvõsaga. Just vanaema oli see, kes mulle ja teistele vallalistele neidudele rääkis, et jaaniööl tuleb seitsmest erinevast liigist lilledest pärg punuda ja see pärast magama minnes padja alla panna, siis pidi tulevast unes nägema. Praegu punub traditsiooniliselt seda pärga minu vallaline tütar. Lõkkes sai alati kartulit küpsetatud ja selleks ajaks pandi ka koduõlu käima. Kuigi pole enam ei vanavanemaid ega minul ka vanemaid, koguneme oma põlvkonna sugulaste ja nende lastega ikka sel ajal maale ja naudime koos neid väheseid valgeid öid, isegi vihmase ilmaga. Lõke ja elusal tulel küpsetatud liha on kohustuslikud.
Vahel kutsuvad ka mõned sõbrad jaanipäevaks enda juurde suvekodudesse. Nii palju, kui mina tean, tähistavad minu tuvuskonnas seda küll kõik.

Please wait...
Postitas:
Kägu

ma vist ei pea, sugulastega erilist läbi käimist pole ja mingile suurele jaanitulele mind ei tõmba. Puhkan need kolm päeva, päevitan, ujun ja lihtsalt olen 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jaanipäev on mul küll sügaval dna-s, teadvuses, see on eelkôige alateadlik pööripäevamaagia, esivanemate käigud.. Mulle see ei ole läbu, vaid püha aeg. Olen püha jaanituld ka küünlaga teinud, kui pole muud… Tähistan!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma pole iial ühelgi läbi-jaanitulel käinud. Meil kogunetakse esivanemate tallu, tulevad noored ja vanad, koerad ja kassid, süüakse, natuke juuakse, tehakse suur lõke, käiakse järves, aetakse juttu ja vaadatakse valget ööd. Väga ilus traditsioon, ainus mulle ebameeldiv külg on, et magada tuleb kui silgud pütis, see on mulle suhteliselt talumatu, kuid elan ühe öö üle.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Miks läbu? Ei joo mina, ei joonud jaanikul mu vanemad ega joo ka sõbrad ennast purju, pidu on hoopis muus ju- lõke, muusika, suveöö, lõbutsemine, mitte purjakil kakerdamine ja põõsas oksendamine. Tuleb ikka viga oma tutvusringkonnst otsida, kui jaanipäev on läbu ja lakkumine.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mäletan kui ükskord olin Kanadas väliseestlaste juures külas ja kõik olid jube patriootilised ja sinimustvalged ja kui küsisin et kus siis Jaanipidu tulsb siis proua väliseestlane küsis muigega et MIS ASI see veel on?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Väga ilus traditsioon, ainus mulle ebameeldiv külg on, et magada tuleb kui silgud pütis, see on mulle suhteliselt talumatu, kuid elan ühe öö üle.

Ilmselt kehtib teil seal mingi telkimise keeld, et pütis peate ööbima?
Või on praegu ehk väljas külm veel?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ma pole jaanipidu kunagi tähistanud. Aga igaüks on erinev, kes tähistab joomisega, kes töötamisega ja kes lihtsalt puhkab 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

Miks läbu? Ei joo mina, ei joonud jaanikul mu vanemad ega joo ka sõbrad ennast purju, pidu on hoopis muus ju- lõke, muusika, suveöö, lõbutsemine, mitte purjakil kakerdamine ja põõsas oksendamine. Tuleb ikka viga oma tutvusringkonnst otsida, kui jaanipäev on läbu ja lakkumine.

Seda ma räägingi, et minu lähimad sõbrad vanasti olid siis oma perega ja suuremate pidutsejatega nii hästi läbi ei saanud, et mind oleks sinna kutsutud. Praegu on tuttavad rääkinud, et neil on nii palju kutseid igale poole. Mul pole seda jaanipäeva ajal kunagi olnud, et teaks kampa, kuhu minna saaks. Ainult sugulased ja see on kõik. Aga mu suguvõsas on kõik vanemad inimesed.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Järelikult tuleb ise korraldada jaanipidu ja kutsuda ise sugulased kohale või sõbrad, ehk need kes ei ole laianud oma kutsetega ja salajas ka äkki põevad, et neid polegi kuhugi kutsutud, (millisest probleemist ma ka kergelt aru ei saa, jaanitulesid on ju igal pool, linnades ja maal). No nüüd on vast natuke hilja korraldama hakata, aga järgmiseks aastaks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma ka ei mäleta, et mind keegi kunagi nii väga kuhugi jaanipäeva tähistama oleks kutsunud. Samas ma ei mäleta ka, et oma perega oleks kunagi tähistamata jäänud. Minu vanemad, mina ja õde, nüüd ka juba meie mehed ja lapsed. Lõke, grill, vahvlid jäätisega, laulmine, poolöine jalutuskäik … Mina ei nimetaks seda just läbuks, alkoholi meil pole vist enamasti üldse olnud, vahel mõni soovija on õlle võtnud või on olnud suure seltskonna peale pudel veini. Ja samas ma ei kujuta ka ette, et jaanilaupäeva tähistamise niisama ilma mõjuva põhjuseta ära jätaks. Eriti veel, kui peres on lapsi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Igal aastal üks ja sama teema jaanide paiku.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Väga ilus traditsioon, ainus mulle ebameeldiv külg on, et magada tuleb kui silgud pütis, see on mulle suhteliselt talumatu, kuid elan ühe öö üle.

Ilmselt kehtib teil seal mingi telkimise keeld, et pütis peate ööbima?

Või on praegu ehk väljas külm veel?

Telgis silguna või ka mitte silguna olla on veel ebameeldivam kui toas silguna.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jaanipäev pole enam ammu see,mis ta oli 20.a tagasi kui mina laps olin.
Siis oli tõesti äge,pidu ei olnud suur alkojoomine,läbustamine.
Lapsed võisid vabalt peoterritooriumil liikuda,ilma et oleks pidanud kartma.
Mängud,võistlused,loteriid,söök-jook,muusika ja tants-kõigile midagi,odava hinnaga.
Nüüd hoia kullipilgul lastel silm peal,et keegi kuskile ei tiriks,joogi sisse midagi ei poetaks jne. Ühesõnaga turvalisus.
Hinnad ka kallid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meil on traditsiooniline jaanipidu, neli põlvkonda tuleb kokku, õde ja vend lastega ja lastelastega. Suitsetame kala, teeme sauna, käime meres, mängime pilli ja laulame. Võtame ka napsi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Paari aasta eest käisin vabaõhumuuseumis. Mulle meeldis – ei mingit läbu, oli midagi teha ja isegi vaadata. Isegi hinnad ei olnud teab mis üle mõistuse. Kui ilm normaalne, lähen sel aastal ka. Samuti pole seltskonda, kellega ühineda, see ikka parem, kui üksi kodus kurvastada. Teine võimalus oleks Riia, seal on igal aastal kaldapealsel suur tasuta kontsert. Polegi hullu, kui keelest aru ei saa, päris tore on sealgi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jaanipäev pole enam ammu see,mis ta oli 20.a tagasi kui mina laps olin.

Siis oli tõesti äge,pidu ei olnud suur alkojoomine,läbustamine.

Lapsed võisid vabalt peoterritooriumil liikuda,ilma et oleks pidanud kartma.

Mängud,võistlused,loteriid,söök-jook,muusika ja tants-kõigile midagi,odava hinnaga.

Nüüd hoia kullipilgul lastel silm peal,et keegi kuskile ei tiriks,joogi sisse midagi ei poetaks jne. Ühesõnaga turvalisus.

Hinnad ka kallid.

See on üldise turvalisuse suurenemise, vägivalla vähenemise, inimeste teadlikkuse kasvu ja moraaliväärtuste enneolematu kõrgenemise kaasnähe, sellega tuleb harjuda. Nüüd ongi nii ja paremaks aina läheb kogu aeg.

(Kohe ilmub mõni kägu, keda kunagi plikapõlves põõsasse lohistati, aga nüüd vanaeidepõlves enam ei lohistata.)

Please wait...
Postitas:
Kägu

Niipalju kui mina mäletan, ja ma olen nõukaaegne laps, on eestlased kogu aeg jaanipäeva pidanud. Ja no mis eestlased, isegi venelased on jaanipäeval alati jaanipäeva pidanud. üksaasta sattusin jaanipäeva paiku Rootsi, seal oli ka terve Stockholm jaanide ajal inimestest tühjaks voolanud. Üksaasta olin Lätis, seal sama lugu, kõik peavad jaanipäeva.

Igaüks peab seda veidi erinevalt, aga igal juhul tehakse lõket ja kogunetakse kokku. Mõni läheb suurele peole, mõned teevad suguvõsa kokkutuleku, mõned on vaikselt kahekesi, aga igal juhul tähistatakse. Ja isegi väga koleda ilmaga!

Mina olen see, kes jätab jaanipäeva vahele siis kui on päris rõve ilm. Seda on ette tulnud. Üksaasta oli kohutav vihm ja megakülm, siis tegime mehega kodus ahju alla tule ja praadisime panni peal šašlõkki, õue ei kippunud, aga toas midagi ikka. 😀 Olen jaanipäeval koleda ilmaga ka lihtsalt küünla põlema pannud, et ikkagi jaanituli. Üksaasta oli tubane kaminaõhtu koos sõpradega. Nii et kui järele mõelda, siis tegelikult kuidagi on alati jaanituli ära tehtud, olgu toas või õues 😀

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olen tõesti alati jaanipäeva pidanud. Pole kunagi jaanipäeval linnas olnud. Isegi välisriigis elades väntasin südaööks rattaga linnast välja ja tegin tähistaeva all küünlast väikese lõkke. Lapsena pidas meie pere enamasti omaette jaaniõhtut. Sõitsime kas rongiga või bussiga kusagile looduskaunisse kohta, tegime väikesel lõkkeasemel lõket, küpsetasime leiba ja vorsti, telkisime, ajasime juttu. Vahel juhtus, et läksime mõne tuttava pere juurde maale. Hiljem, kui meil juba auto oli, siis vahel mõnda Eesti taganurka sõites läksime ja osalesime tee äärde jäänud väikeste külade jaanitulel, vihtusime tantsida ja tundsime end hästi. Nüüd meil, toonastel lastel on omakorda lapsed ja vanematel on nüüd vana taluhoone suvilaks, saame kõik seal kokku. Samuti on mul tõesti üsna palju sõpru, tudengina käisin nendega koos metsas lõket tegemas ja nüüdki tean, et kui küsin, on kindlasti vähemalt paar lõket millega liituda võin. Ma ei oskagi nii elada, et sõprussuhteid ei teki, kusiganes ma parasjagu ka ei ela. Tihti olen ise see algataja, kes teised endaga kaasa kutsub. Läbu kohta ei oska ma miskit öelda. Küla jaanituledel tõesti mõni purjutaja leidub. Meie enda seltskonnas keegi ohtralt ei joo.

Please wait...
Postitas:
Kägu

jõulude ajal ka.
mind hämmastab see, et oodatakse teiste kutseid, et keegi korraldaks ja teeks. Ja kui neid ei ole, siis on kõik pühad mõttetud ja ainult lollid peavad neid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jaanipäev on meil tähtis perekondlik tähtpäev. Alati tähistame, aga vaikselt ja isekeskis, enamasti teeme lõket ka, kuid pidu on läbuta ja alkoholita.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Seoses jaanipäevaga just meenuvadki hilisteismelise aegsed küla läbu-jaanituled. Oli oma seltskond ja tore oli 🙂 Nüüd ei pea enam Jaanipäeva oluliseks, ega selle pidamist. Väikelapsega nagunii öösel väljas ei ole ja ise ei jaksa ka olla. Lõket võiks ju vaadata, aga spetsiaalselt sellepärast ka kohale ei lähe.

Please wait...
Postitas:
Kägu

jõulude ajal ka.

mind hämmastab see, et oodatakse teiste kutseid, et keegi korraldaks ja teeks. Ja kui neid ei ole, siis on kõik pühad mõttetud ja ainult lollid peavad neid.

Paljudel pole ise ka kedagi kutsuda, sest kõigil ei ole suurt tutvusringkonda ja need 2 sõpra on siis oma perega või eriliselt ei tähista ise ka. Pealegi oleks see paari sõbraga rohkem nagu kohting ja mitte pidu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja pärisprobleem on see, et tal pole sõpru ja lähedasi, kellega pidu pidada. Selle asemel laseb ta paista, nagu oleks jaanipäev kuidagi mõttetu või mittetähistamist vääriv. Teised inimesed ei näe seda kui mingit nädalavahetuse pikendust, vaid siiski kui olulist rahvakalendri sündmust, millel on traditsioonid ja emotsionaalne väljund. Enamasti on inimestel ka lähedasi, kellega koos tähistada. Soovitan endale ka hankida, ega üksiolek teeb kibestunuks. Ja isegi üksi võib lähema jaanipeo välja valuda ja minna kasvõi lõket kaema. Ühesõnaga minu meelest on nii jaanipäev kui jõulud tõesti kõiki inimesi puudutav püha ja tõepoolest neid tähistatakse riikide kaupa.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Enamasti on inimestel ka lähedasi, kellega koos tähistada. Soovitan endale ka hankida, ega üksiolek teeb kibestunuks.

Appi, kui tõbras peab olema, et kellelegi lähedaste puudumist nina alla hõõruma tulla??? Mõnus teisele soola haava peale raputada? Su enda kibestumus ajab üle ääre … Teemaalgataja tegi jumala neutraalse teema, keegi pole sind hammustanud, et pead kohe vastu hammustama tulema.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 57 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kas tõesti kõik eestlased peavad jaanipäeva?