Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kas tõesti kõik eestlased peavad jaanipäeva?

Näitan 27 postitust - vahemik 31 kuni 57 (kokku 57 )

Teema: Kas tõesti kõik eestlased peavad jaanipäeva?

Postitas:
Kägu

Appi, kui tõbras peab olema, et kellelegi lähedaste puudumist nina alla hõõruma tulla??? Mõnus teisele soola haava peale raputada?

Veel üks, keda ilmselt viletsa iseloomu tõttu mitte keegi jaanipäeval külla ei oota.

Ja mis haavad ja mis sool? Kui sul ongi mingid haavad, siis ikka iseenda tekitatud.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ei tähista jaanipäeva selle traditsioonilises mõttes. Kuna mitme pereliikme sünnipäev on kohe juuli alguses, siis on meie peres suurem pidutsemine aastate jooksul nii kujunenud, seetõttu ka ilmselt jaanipäevatamine oluline polegi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

tähistame, iga kord erinevas kohas kuskil Eestimaal ringi sõites, ei lähe sinna, kus on läbu, lähen sinna, kus meeleolukas ja lõbus, tants ja trall

Please wait...
Postitas:
Kägu

Appi, kui tõbras peab olema, et kellelegi lähedaste puudumist nina alla hõõruma tulla???

Aga teisele tõbras ütleb kes? Südamlik ja tore inimene?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Jaanidega meil mõned traditsioonid ikka on. Me grillime alati, alati teeme lõket ja alati oleme omas kodus. Külalisi tavaliselt pole, sest kõigil on oma peod.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja pärisprobleem on see, et tal pole sõpru ja lähedasi, kellega pidu pidada. Selle asemel laseb ta paista, nagu oleks jaanipäev kuidagi mõttetu või mittetähistamist vääriv. Teised inimesed ei näe seda kui mingit nädalavahetuse pikendust, vaid siiski kui olulist rahvakalendri sündmust, millel on traditsioonid ja emotsionaalne väljund. Enamasti on inimestel ka lähedasi, kellega koos tähistada. Soovitan endale ka hankida, ega üksiolek teeb kibestunuks. Ja isegi üksi võib lähema jaanipeo välja valuda ja minna kasvõi lõket kaema. Ühesõnaga minu meelest on nii jaanipäev kui jõulud tõesti kõiki inimesi puudutav püha ja tõepoolest neid tähistatakse riikide kaupa.

Mul on ju perekond ja sugulased, nagu kirjutasin. Aga sellist sõpruskonda tõesti pole, et teaksin ühest kambast 5-10+ inimest ja suhtleks nendega pidevalt. Tuttavate jutu peale jäi selline mulje, nagu kõigil oleks mitu sellist kampa, mis korraldavad hiigelsuuri pidusid ja kuhu neid kutsutakse. Pubeka ja üliõpilasena olen paaril sellisel isegi käinud (tagantjärele tuli meelde), aga need ei jätnud küll traditsioonide tähistamise muljet, lihtsalt pidu. Näiteks 14aastasena käisime jaanilõkkel ja jõime salaja õlut. Mingeid traditsioonilisi mänge vms seal polnud. Enamik olid purjus jõmmid ja meievanused pubekad. Aasta hiljem olime laagris, kus oli samasugune pidu, smugeldasime pudelid sisse ja jõime. Et kasvatajad olid ka alles noored, siis ei pidanud nad seda pahaks, aga silmnähtavalt purju ei tohtinud jääda. Ka seal polnud traditsioone. Samuti lapsena külalõkke ääres käies ei märganud ‘erilisi traditsioone. Mängis küll rahvamuusika ja pärast lõkke kustumist sai sellest üle hüpata, aga enamik täiskasvanuid oli lihtsalt täis ja pidutsesid nagu igal külasimmanil.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja pärisprobleem on see, et tal pole sõpru ja lähedasi, kellega pidu pidada. Selle asemel laseb ta paista, nagu oleks jaanipäev kuidagi mõttetu või mittetähistamist vääriv. Teised inimesed ei näe seda kui mingit nädalavahetuse pikendust, vaid siiski kui olulist rahvakalendri sündmust, millel on traditsioonid ja emotsionaalne väljund. Enamasti on inimestel ka lähedasi, kellega koos tähistada. Soovitan endale ka hankida, ega üksiolek teeb kibestunuks. Ja isegi üksi võib lähema jaanipeo välja valuda ja minna kasvõi lõket kaema. Ühesõnaga minu meelest on nii jaanipäev kui jõulud tõesti kõiki inimesi puudutav püha ja tõepoolest neid tähistatakse riikide kaupa.

Mul on ju perekond ja sugulased, nagu kirjutasin. Aga sellist sõpruskonda tõesti pole, et teaksin ühest kambast 5-10+ inimest ja suhtleks nendega pidevalt. Tuttavate jutu peale jäi selline mulje, nagu kõigil oleks mitu sellist kampa, mis korraldavad hiigelsuuri pidusid ja kuhu neid kutsutakse. Pubeka ja üliõpilasena olen paaril sellisel isegi käinud (tagantjärele tuli meelde), aga need ei jätnud küll traditsioonide tähistamise muljet, lihtsalt pidu. Näiteks 14aastasena käisime jaanilõkkel ja jõime salaja õlut. Mingeid traditsioonilisi mänge vms seal polnud. Enamik olid purjus jõmmid ja meievanused pubekad. Aasta hiljem olime laagris, kus oli samasugune pidu, smugeldasime pudelid sisse ja jõime. Et kasvatajad olid ka alles noored, siis ei pidanud nad seda pahaks, aga silmnähtavalt purju ei tohtinud jääda. Ka seal polnud traditsioone. Samuti lapsena külalõkke ääres käies ei märganud ‘erilisi traditsioone. Mängis küll rahvamuusika ja pärast lõkke kustumist sai sellest üle hüpata, aga enamik täiskasvanuid oli lihtsalt täis ja pidutsesid nagu igal külasimmanil.

Asi pole ju jaanides kui teil täiskasvanud täis olid.
Ma olen elu aeg jaane pidanud ja meil pole mitte iialgi ükski täiskasvanud täis olnud. Siin ongi see vahe.
Aga jaanid on minu jaoks väga oluline püha, tähistan. Täis ei joo, enamasti ei pruugi alkoholi üldse.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei pea. Pole mitu aastat pidanud. Koristan täna tube, pesen koerad ära ja istun õhtul Perekoolis 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei pea ka enam, 20 aastat pidasime perekonnaga jaanipäevi, alati oli tore ootusärevus sees. Mees leidis uue ja parema naise ja nüüd on jaanipäevad koos temaga. Ma ei ole veel lahkuminekust üle saanud ja kõik pühad mõjuvad rusuvalt. Jah, elasin abikaasa elu, ei osanud piisavalt iseseisev olla, nüüd sain oma karistuse kibestumuse ja kadeduse näol.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ikka peame jaane. Praegu oleme mehega kahekesi, lõke põleb. Hiljem tuleb lapse pere, sööme-joome ja veedame päeva. Õhtul sõidame kambakesi teise lapse maakoju, sinna tulevad ka tema abikaasa vanemad, õed-vennad ja mõned sõbrad. Inimesed on toredad, tuleb ilmselt sama mõnus õhtu kui eelnevatelgi kordadel.
Napsi võetakse vähe, aga veini ja õlut on alati laual ja saunas olnud. Vahel oleme öösel lõkke ääres ka konjakiga istunud, kuni valgeks läheb.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei pea, meil on enamus tutvusringkonnast välismaal reisimas ja olen hetkel Lõuna-Euroopas mitmes ringis reisimas ja ei ole päevagi, kui eestlasi ei kohtaks:).
Me oleme terve kevade grillinud ja sõpru võõrustanud, sellest on isu täis, seetõttu ei ole enam grilli ja lõkke isugi, leppisime sõpradega kokku, et teema hoopis augustikuu sumedate ööde ajal ühe lõkke ümber istumise ja ajame niisama juttu. Kuupäev ei ole ju oluline.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Me oleme terve kevade grillinud ja sõpru võõrustanud, sellest on isu täis, seetõttu ei ole enam grilli ja lõlle isugi, leppisime sõpradega kokku, et teema hoopis augustikuu sumedate ööde ajal ühe lõkke ümber istumise ja ajame niisama juttu. Kuupäev ei ole ju oluline.

Sõpradega grillimiseks pole kuupäev tõesti oluline. Aga see teema on siiski vanade traditsioonide elushoidmises ja jaanipäeva tahistamiseks on kuupäev ikka väga oluline 🙂 Ega uut aastat ka märtsis vastu võtta saa.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Me oleme terve kevade grillinud ja sõpru võõrustanud, sellest on isu täis, seetõttu ei ole enam grilli ja lõlle isugi, leppisime sõpradega kokku, et teema hoopis augustikuu sumedate ööde ajal ühe lõkke ümber istumise ja ajame niisama juttu. Kuupäev ei ole ju oluline.

Sõpradega grillimiseks pole kuupäev tõesti oluline. Aga see teema on siiski vanade traditsioonide elushoidmises ja jaanipäeva tahistamiseks on kuupäev ikka väga oluline 🙂 Ega uut aastat ka märtsis vastu võtta saa.

Võib-olla mõnel inimesel on oluline kramplikult kindlal kuupäeval endale tähtsaid asju teha, kuid tunnen end piisavalt vabana, et nautida igat päeva olenemata kuupäevast. Jaanipäev ei ole minu silmis ammu oluline ja näen, et noortel ammugi mitte, kaasaegne põlvkond eriti sellistest tähtpäevadest ei hooli.

Please wait...
Postitas:
Kägu

aanipäev ei ole minu silmis ammu oluline

Selge, siis te ei tähista ju jaanipäevi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas tõesti kõik eestlased peavad jaanipäeva?

Ei pea, oleme Kreekas ja siinne suvine pööripäevapidu oli juba ära. Grillime nagunii tihti, õlut ja veini joome ka sõpradega või ilma, peod on seda nägu nagu ise soovime. Teemaalgataja virin on täiesti tema enda probleem.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Võib-olla mõnel inimesel on oluline kramplikult kindlal kuupäeval endale tähtsaid asju teha, kuid tunnen end piisavalt vabana, et nautida igat päeva olenemata kuupäevast. Jaanipäev ei ole minu silmis ammu oluline ja näen, et noortel ammugi mitte, kaasaegne põlvkond eriti sellistest tähtpäevadest ei hooli.

Kahjuks on kaasaaegse põlvkonna hulgas tõesti palju
maailmamerel hulpivat planktonit. Õnneks on oma kodu, ajaloolisi kombeid ja tavasid hindavad noori ka alles.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Õnneks on oma kodu, ajaloolisi kombeid ja tavasid hindavad noori ka alles.

Just. Minu laste klassi- ja kursusekaaslased tähistavad jaane palju rohkem vanade kommete järgi kui meie põlvkond omal ajal. Mul on heameel näha, et nad ka paljude teiste vanade tavade kohta uurivad, teavad rahvakalendri tähtpäevi ja peavad kombeid au sees. Loodetavasti õpetavad ka oma lastele.
Nii et sellega ei saa kuidagi nõus olla, justkui “kaasaegne” põlvkond ei hooliks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Just. Minu laste klassi- ja kursusekaaslased tähistavad jaane palju rohkem vanade kommete järgi kui meie põlvkond omal ajal. Mul on heameel näha, et nad ka paljude teiste vanade tavade kohta uurivad, teavad rahvakalendri tähtpäevi ja peavad kombeid au sees. Loodetavasti õpetavad ka oma lastele.

Nii et sellega ei saa kuidagi nõus olla, justkui “kaasaegne” põlvkond ei hooliks.

Tänapäeva noored ei ole Eestis kinni, vaid neid huvitab ka muu maailm, mitte ainult Eesti. Igaüks teeb probleemi sellest, mis on talle tähtis, võib-olla maapiirkondades ei olegi inimestel midagi muud teha, kui lõkke ümber istuda, traditsioonidest rääkida ja kramplikult kuupäevast kinni hoida, teistel ei ole see nii oluline, mis neist siis hukka mõista? Ega mingi päeva tähistamine tee ühest inimest rohkem kui teist.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu laste klassi- ja kursusekaaslased tähistavad jaane palju rohkem vanade kommete järgi kui meie põlvkond omal ajal.

Sama mulje. Meie omal ajal poleks relva ähvardusel ka tantsupeole läinud puberteedieas mingid rahvariidekodjakad seljas. Nüüd ma vaatan, et vennatütar lõpetas põhikooli rahvarõivastes ja ta ei olnud klassipildil kaugeltki ainus. Umbes 20st olid rahvarõivad neljal.
Rahvatantsuring, mis algab noortele pärast vanainimeste ehk minu joogatundi, on ülipopp, pakub hoone kõige suurema saali täis ja poisse on seal ka ikka mitte kolmneli, vaid 10-12. Muidugi, eks paljud noored võtavad seda kui lihtsalt trenni, aga ikka.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Suht sama. Oleme oma perega või lähisugulastega, teeme grilli ja lõket maal, ajame juttu, aga enne 24 juba kodus. Aga me vanad ka juba, nii 40+. Läbud jäid sinna dresside ja 90-ndate paika, nüüd tiba haritumad ja kultuusemad istumised, eks vanusega muidugi ka.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Istun kodus, nosin pähkleid,libistan siidrit, surfan netis … lapsed kaapisid kuskile, mees lähetuses.Täiesti tavaline päev.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu laste klassi- ja kursusekaaslased tähistavad jaane palju rohkem vanade kommete järgi kui meie põlvkond omal ajal.

Sama mulje. Meie omal ajal poleks relva ähvardusel ka tantsupeole läinud puberteedieas mingid rahvariidekodjakad seljas. Nüüd ma vaatan, et vennatütar lõpetas põhikooli rahvarõivastes ja ta ei olnud klassipildil kaugeltki ainus. Umbes 20st olid rahvarõivad neljal.

Rahvatantsuring, mis algab noortele pärast vanainimeste ehk minu joogatundi, on ülipopp, pakub hoone kõige suurema saali täis ja poisse on seal ka ikka mitte kolmneli, vaid 10-12. Muidugi, eks paljud noored võtavad seda kui lihtsalt trenni, aga ikka.

Võiks öelda, et ma suisa ei salli rahvariideid ja rahvatantsu. Kohutavalt igav asi. Ehk veel kuidagi pakub pinget tantsijatele endile, et kaltsud selga ja vehkima, aga mis huvi seda vaadata on, seda küll ei mõista.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Enamasti on inimestel ka lähedasi, kellega koos tähistada. Soovitan endale ka hankida, ega üksiolek teeb kibestunuks.

Appi, kui tõbras peab olema, et kellelegi lähedaste puudumist nina alla hõõruma tulla??? Mõnus teisele soola haava peale raputada? Su enda kibestumus ajab üle ääre … Teemaalgataja tegi jumala neutraalse teema, keegi pole sind hammustanud, et pead kohe vastu hammustama tulema.

See ju vana tuttav “kõige-ja- kõigi- mõnitaja kägu”. Temalt midagi targemat oodata ju polegi… ainult et tõesti, mis on selle inimese elus niisugust juhtunud, et ta selliseks on muutunud :O See inimene peaks küll ravile pöörduma!

Annan talle veel ühe “kondi järada”! Olen ka jaanipäeval üksi, need kellega tähistada tahaksin on teises Eesti otsas seltskonnaga, keda ma ei tunne ja mul polnud võimalik ka kaasa minna mitu päeva varem nendega- tööasjad. Neid, kellega olen varem jaanipäevi tähistanud on jäänud suht võõrasteks- lihtsalt iga asi saab kunagi otsa, ka sõprusega on nii, et päevast päeva kohtudes võib algul olla kõik väga lahe ja lõbus, aga kui seal kogu aeg on kõik üritused nagu nööripidi käimine- täpselt iga kord üks ja seesama (jaanipäeva eristab teistest pidustustest seal ehk vaid kuskil metsa all grillimine), siis…no ei ole enam huvi. Veel paar sõbrannat on kuskil oma seltskonnaga- mulle võõrastega ja kuna mind ei kutsutud, siis mina ennast ka kuhugi kaasa ei pressi.
Natuke kurvaks ju teeb, aga kuna ma ei tarbi alkoholi, siis on ainus põhjus kurvastamiseks see, et ma ei saanud kaasa sõita nendega, kes juba mitu päeva tagasi kuhugi mulle tundmatusse kohta läksid. Seal vähemalt poleks läbuks läinud. Vaadates praegu aknast neid lärmavaid noortekampasid tänaval, siis..ei oleks huvi olnud ka kuhugi linna jaanitulele minna. Pealegi programm on ka kehv sel aastal kõikjal.
Nii et istun, vaatan videosid, söön pannil tehtud šašlõkki ja nii ongi… Ei ole kibestunud, sest ise valisin selle.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma olen perekooli mõistes juba üsna vana naine – lähenen 50 eluaastale.
Sellepärast on ilmselt üsna usutav ja ka loomulik, kui ma ütlen, et minu jaanipäev möödus ilma igasuguse alkoholita.
Meie maakodus said kokku sõbrad ja sugulased, päeval puhastasime üheskoos ära vana lauda vundamendi sisu, et sinna saaks hakata nüüd uut magamisaita ehitama – pered kasvavad ja igal aastal on külaliste hulk aina suurem. Ruumi on vaja.
Õhtul kütsime sauna ja kõik said endalt töötolmu maha pesta. Siis tegime suure lõkke. Mängiti pilli, kiiguti, küpsetati liha (ei, ei grillitud, ikka vanamoodi vardas šašlõkki tehti), tantsiti vanainimeste tantse, lauldi ilusaid vanaaegseid laule. Noored käisid metsmaasikal ja öösel isegi sõnajalaõit otsimas. Vanemad jõmisesid niisama – naised vaatasid lilleaeda ja mehed joonistasid uue aida plaane sõnade ja pliiatsitega.
Muidugi mehed jõid natuke ikka koduõlut ka sinna juurde, aga vanad naised, nagu mina, ei joonud vist keegi suurt midagi peale rabarberimorsi ja kaevuvee 🙂

Ja umbes samas rütmis, väikeste variatsioonidega, on jaanik meil möödunud juba viimased 10-15 aastat.
Absoluutselt mitte mingigusust joomingut ega läbu pole ette tulnud. Ka mitte siis, kui ma perekooli mõistes veel noor naine olin. Meil pole seltskonnas ega suguvõsas selliseid inimesigi, kes niisugust asja võiksid tahta teha.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei nõustu, et noori jaanipäev ei huvita. Meie suguvõsa jaanitulel olid kõik kohal vanuses 3,5- 83.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jaaniussid olid olemas, niisiis läksid jaanid täiega asja ette. Ja mõnus sume suveõhtu, vihma ei sadanud, seega ideaalne jaaniõhtu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tänapäeva noored ei ole Eestis kinni, vaid neid huvitab ka muu maailm, mitte ainult Eesti. Igaüks teeb probleemi sellest, mis on talle tähtis, võib-olla maapiirkondades ei olegi inimestel midagi muud teha, kui lõkke ümber istuda, traditsioonidest rääkida ja kramplikult kuupäevast kinni hoida, teistel ei ole see nii oluline, mis neist siis hukka mõista? Ega mingi päeva tähistamine tee ühest inimest rohkem kui teist.

No kui üks välistab teist, ega siis ei olegi midagi hukka mõista. Kaasa tunda lihtsalt, nagu aukliku identiteediga inimesele ikka. Ega`s, kes enda ajalugu ja kultuuri ei väärtusta, see ei oska ka teisi kultuure austada ja hinnata. Lihtsalt hulbib, tarbib ja on.

Please wait...
Näitan 27 postitust - vahemik 31 kuni 57 (kokku 57 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Kas tõesti kõik eestlased peavad jaanipäeva?