Esileht Hobinurk Kas tunnete end pigem baltlase või põhjamaalasena?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 95 )

Teema: Kas tunnete end pigem baltlase või põhjamaalasena?

Postitas:
Kägu

Ehk et kas eestasel on suurem side Baltikumi või Põhjamaadega, Läti-Leedu või Soome-Rootsiga? Arvestades, et soomlased tahavad tulevikus Rootsiga sama ajatsooni, siis kas Eestil võiks pigem olla sama aeg Soome ja Rootsiga või pigem Läti ja Leeduga? Kirjutage ka juurde, kas ise elate Põhja-, Lõuna-, Ida- või Lääne-Eestis.

+4
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei tunne seost kummagi poolega, mõlemad täiesti võõrad. Kesk-Eestis elan.

+14
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Elan põhjas ja eriti vahet pole kummaga samas ajas elan. Aga kultuuriliselt kindlasti põhjamaaga seos. Ei tea teistest baltikatest eriti midagi

+13
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Elan Lääne-Eestis ja tunnen end pigem põhjamaalasena, samas olen soome juurtega, nii et võibolla see pole kõige adekvaatsem.

Aga Läti näiteks meeldib rohkem kui Soome. Aga Rootsi jällegi meeldib rohkem kui Läti. Saa siis aru.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Absoluutselt kindlasti tunnen end põhjamaalasena, baltlastega pole mingit sidet. P-Eestist.

+10
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Põhjamaalaseks just ei pea, aga Soome on palju südamelähedasem kui Läti. Soomes käin 4-5x aastas, Lätis kord paari aasta jooksul. Keel ju ka arusaadav.

Tallinnast, 50+ ehk siis Soome TV-ga üles kasvanud.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Eesti elatustaset vaadates oleme Ida-Euroopa.

Läti-Leedu tiiru teeme igal suvel, Soomes käisin viimati viisaga.

+6
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Absoluutselt kindlasti tunnen end põhjamaalasena, baltlastega pole mingit sidet. P-Eestist.

+1

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kummagagi pole sidet

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei paigutaks end kummalegi poolele (sündinud Ida-Virus, elanud Lõuna-Eestis, praegu Põhja-Eestis tagasi).

Tööl suhtlen palju lätlaste ja leedukatega, ei ütleks, et rahvuste pinnal erilist klappi või mingit suurt sidet võiks täheldada. Pigem tundub, et nad on eestlastega võrreldes ühtsemad, kui Balti riikidest rääkida, siis Eesti eristub neist. Samas ei ole me ka kindlasti Põhjamaa (olen tudengipõlves nii Soomes kui ka Rootsis tööl käinud), ei ole sealgi mingit samastumist sellisel igapäevasel inimeste tasandil. Pigem hunnik erinevusi. Milles meil aga nii Balti riikide kui ka Põhjamaadega ühisosa on, on kindlasti kirjandus, kujutav kunst. Raamatuid lugedes või filme vaadates või muusikat kuulates on küll tekkinud seda sama kultuuriruumi äratundmist.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mõlemana, sest sarnasusi on mõlema kultuuriga, aga pigem ikkagi vast baltlasena.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Balti. Olen elanud nii Soomes kui ka Lätis. Töötanud Rootsi firmas pikalt ja keel suus. Soomlased on võõrad, võõramadki kui rootslased – ehk just seepärast, et nemad üritavad olla seda, mida rootslased päriselt on. Ehk siis wannabe rootslased, ei liha ega kala. Lätlased olid kohe esimesest hetkest peale üsna omad inimesed minu jaoks. Saavad asjadest enamjaolt samamoodi aru kui eestlased. Ainult loodus on soomlastel ilus ja keel lihtsuhtluse tasandil lihtsam ära õppida. Aga kui ka keele sain selgeks, siis inimesi ja ühiskonda ja nende mõtlemist ei ilmaski.

+7
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olles tudeerinud nii Rootsi, Soome kui Läti ajalugu, siis võin öelda, et soomlastel on rootslastega üsna suur ühisosa, meil jälle lätlastega peaaegu et sama. Läti ajalugu lugedes hakkas mul neist kohutavalt kahju – neil on mitmeski mõttes sitemini läinud kõikide nende samade võõrvõimude all mis meilgi, samas pole neil olnud ka suht eemal- ja iseseisvamat hõimu, kelle poole vaadata, nagu meil, ja kes on elanud Rootsi kaitse all, sest leedukad seovad endid pigem Suur-Poolaga. Lätlased on kuidagi üksi jäetud. Samas on lätlaste nö kultuurikiht sada aastat vanem kui meil – täpselt samad mõisad, mõisnikud ja arhitektid, eriti just Liivimaal, kuid hulga suuremad ja uhkemad.

Soomlastega pole peale keelelise hõimukuuluvuse ja paari literaadi ja arhitekti mitte midagi ühist. Isegi geneetiliselt olevad lätlased meile sarnasemad kui soomlased. See nn ühisosa on tulnud alles viimase mõnekümne aastaga ja seisab ikkagi suht kahtlastel alustel. Soomlastel on põhjust õnnelik olla, kuna nemad pole kunagi olnud pärisorjad, meil lööb aga see pärisorja mentaliteet kohati veelgi läbi. Soome kultuurist ja kirjandusest teab keskmine eestlane palju vähem kui Läti omast, ajaloost peale vana Kalevi kotka, Tuuslari ja seppade ning Soomepoiste ja Talvesõja ka mitte midagi, niiet mis ühisosast, ühisest kultuuriruumist siin rääkida saab – seda praktiliselt ei olegi, ainult Soome TV ja viinaturistide toodud nänn, kuna lätlastega on meil samad kirikutegelased, literaadid ja ärkamisaegsed tegelased. Ehk ka Lõuna-Läti jääb võõramaks – seal on baltlased, kuid Põhja-Läti ja Lõuna-Eesti on sisuliselt üks ja sama rahvas – liivi algupära. Põhja-Lätis liikudes kohtasin ma vaid mõnda üksikut eht läti nägu – enamus inimesi oli genotüübilt täpselt sama, mis Tartus ja mujal allpool Viljandit-Põlvat ühendavat mõttelist joont. Täpselt selline tunne oli, nagu peaksin neid eesti keeles kõnetama. Soomlased on genotüübilt täiesti teistsugused, ilmselt erinevad ka hõimuti, kuid ikkagi erinevad neist liivlastest. Kuna minu kaks vaarema on Valgamaalt pärit, üks vaarema oli lätlane (kirjade järgi), siis tunnengi ma pigem osadust sealse rahvaga, liivlastega, mitte soomlastega. Eestlane ja lätlane võivad teineteist mõista, kuid eestlane ja soomlane, nagu ka eestlane ja rootslane ei hakka teineteist kunagi mõistma. Mingil pealiskaudsel, pealispindsel tasandil ehk, aga mitte “rahva psüühi” tasandil.

Ja niipalju rahvuslikku uhkust võiks olla, et enne, kui endid soomlastele külje alla pressima minnakse, võiks end nende kirjanduse ja ajalooga kurssi viia.

+13
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ka ajalooliselt oleme Ida-Euroopa, selleks peetakse kõiki endiseid sotsialismimaid.

+3
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siinsete vastajate hulgas on juba palju asjatundlikumaid ja kultuuridega tuttavamaid inimesi, aga kirjutan ikka ka. Mina olen Harjumaal sündinud ja üles kasvanud, esimene võõrkeel oli soome keel, mõlemad vanaisad olid kunagi soomepoisid ja perel on ka mitmeid Soome tuttavaid, aga kindlasti tunnen end pigem baltlasena kui põhjamaalasena – Soome ja Rootsi maailmanägemus jääb lihtsalt nii võõraks. Terve perega oleme vaeva näinud, et soomlastega ühist keelt (heh!) leida, aga näiteks Läti on ilma igasuguse pingutusetagi kodusem. Ise tunnen, et olengi idaeurooplane ja ei näe selles mitte midagi häbiväärset. Milleks püüelda kusagile, kuhu me ei ilmselgelt kuulu (st Põhja-Euroopa riikide sekka)?

+12
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lätlastega on sarnane ajalugu, eriti lähiajalugu – selle pinnal on muidugi palju ühiseid jututeemasid.

Aga Soome kultuur, kunst, kirjandus, film – mulle on küll see osa elust palju lähedasem. Ja sealsed inimesed on palju rohkem minu moodi. Arhitektuur ja disain – sinna on meil pikk tee, et vähegi Soome vääriliseks saada.

Rootslased on juba ühiskonnana täiesti erinevad, ja leedukatega pole häid kogemusi. Negatiivsed ja isegi kibestunud.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Huvitav kysimus, pole kunagi nii moelnud.

Ilmselt neist nimetatust neljast olen parimat klappi isiklikul tasandil tundnud latlaste ja rootslastega, aga see pole ju teemaks.

Tunnen end pigem eurooplasena yldiselt. Idaeurooplastest on meil tegelikult pea koigi rahvustega midagi yhist, yhine minevik ja yhised kannatused yhendavad ikka veel. Me moistame yksteist paremini, aga see ei tahenda, et kohe isiklikul tasandil sobraks saaks.

Arvan, et parem klapp on meil nn. talurahvastega, kes ei ole vaga linnastunud ega aristokraatsed.

 

 

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Palun selgitage, kuidas geograafiliselt asub Eesti ida-euroopas? Ma üritan seda ilmakaarte koordinaatteljestikku igast asendist vaadata ja kuidagi ei õnnestu Eestit idasse paigutada. Samas näiteks nimetatakse Taanit põhjamaaks, kuigi ta asub meist olulisel määral lõunas, kuskil Leeduga ühel joonel.

+8
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mitte kumbagi. Aga kuna Lätti sõidad nagu Värskasse, lihtsalt sõidad ilma planeerimata, siis pigem Lätiga sama ajatsoon. Leedust juba savi. Soome ja Rootsi minek nõuab juba laevapiletite ostmist ja riigipiiri ületamine rohkem tajutav, seetõttu võib ka erinev ajatsoon olla.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Palun selgitage, kuidas geograafiliselt asub Eesti ida-euroopas? Ma üritan seda ilmakaarte koordinaatteljestikku igast asendist vaadata ja kuidagi ei õnnestu Eestit idasse paigutada. Samas näiteks nimetatakse Taanit põhjamaaks, kuigi ta asub meist olulisel määral lõunas, kuskil Leeduga ühel joonel.

Üks asi on geograagiline paigutus. Hoopis teine asi kultuuriline määratlus. Kontekstist tuleb mõista, millest jutt käib.

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nii ÜRO kui EL käsitlevad oma väljaannetes Eestit osana Põhja-Euroopast.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Palun selgitage, kuidas geograafiliselt asub Eesti ida-euroopas? Ma üritan seda ilmakaarte koordinaatteljestikku igast asendist vaadata ja kuidagi ei õnnestu Eestit idasse paigutada. Samas näiteks nimetatakse Taanit põhjamaaks, kuigi ta asub meist olulisel määral lõunas, kuskil Leeduga ühel joonel.

Noh, ELi mõistes pole Ida-Euroopal häda midagi, me olemegi idapiiri riik. Enamik ELi riike jäävad meist läände.
Taani on meiega võrreldes muidugi lõunamaa, aga see Põhjamaade mõiste ongi kultuuriline, mitte geograafiline.

Nii ÜRO kui EL käsitlevad oma väljaannetes Eestit osana Põhja-Euroopast.

Olemegi, geograafiliselt.
Meil käisid sakslased jaanipäeva paiku külas, imestasid, kuidas meil kogu öö nii valge on (ehk et seda ööd nagu polegi) ja ütlesid, et nad pole eluski nii kaugel põhjas käinud 😀

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Palun selgitage, kuidas geograafiliselt asub Eesti ida-euroopas? Ma üritan seda ilmakaarte koordinaatteljestikku igast asendist vaadata ja kuidagi ei õnnestu Eestit idasse paigutada. Samas näiteks nimetatakse Taanit põhjamaaks, kuigi ta asub meist olulisel määral lõunas, kuskil Leeduga ühel joonel.

Noh, ELi mõistes pole Ida-Euroopal häda midagi, me olemegi idapiiri riik. Enamik ELi riike jäävad meist läände.

Taani on meiega võrreldes muidugi lõunamaa, aga see Põhjamaade mõiste ongi kultuuriline, mitte geograafiline.

Nii ÜRO kui EL käsitlevad oma väljaannetes Eestit osana Põhja-Euroopast.

Olemegi, geograafiliselt.

Meil käisid sakslased jaanipäeva paiku külas, imestasid, kuidas meil kogu öö nii valge on (ehk et seda ööd nagu polegi) ja ütlesid, et nad pole eluski nii kaugel põhjas käinud ????

Keegi ei nimeta ju Soomet ida-euroopaks, kuigi asub ka ida piiril.

Aga kultuuriliselt..ma küll ei näe eestlastel mingit seost nende reaalsete ida-euroopa maadega, kus ikka absoluutselt teine slaavilik mentaliteet, temperament, teine töökultuur. Mitte mingisugust sidet ei tunne nende rahvustega ja minu meelest on solvav meid nendega ühte patta panna. Mentaliteedilt on eestlased küll nendega võrreldes täiesti põhjamaalased.

Ja Läti, Leedu..käisin paar suve tagasi Riias ja see on reaalselt nagu pommiauk, kesklinnas on linnaosad, mis sedavõrd räämas ja kasimata, nagu meil 90. alguses oli. Inimesed riietuvad slaavilikult, teeninduskultuur olematu, kõik räägivad vene keelt, aga vähesed inglise keelt jne.

Huvitav on näiteks, kuidas Justin Petrone, kes küll võõramaalase pilguga ent ometi tajub juba konteksti üsna hästi, ütleb, et Eestil ei ole teiste baltimaadega mitte midagi sarnast ja võrdleb meid pigem põhjamaadega.

+8
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu meelest on teemaalgatuses 2 erinevat küsimust, kellena ma end tunnen ja missugust ajavööndit ma soovin.

Tegelikult järele mõeldes on vastus ikkagi sama, tahaksin ennast samastada põhjamaadega, keeleliselt oleme soomlastele sarnasemad kui lätlastele-leedukatele. Aga ajalugu on meil pigem ühine, praegu elus oleval põlvkonnal on sarnane minevikukogemus baltlastega.

No ja kui teemaalgatuse teise küsimuse juurde pöörduda, siis ajavöönd sobiks mulle ka pigem baltlastega sama, Tõuseme me ju kõik suvel siis kui päike on juba mitu tundi taevas säranud, magama läheme pigem siis kui juba mitu tundi on pime olnud (augustis näiteks). Selles suhtes on soomlaste mudel parem, nende tööpäev algab sageli tund või isegi kaks varem kui meil, ma praegu väga ei usu sellesse, et kogu elu saaks tunnikese või paar varasemaks nihutada.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tunnen sarnasust rootslaste ja lätlastega, mitte mingil juhul leedukate ja soomlastega… Arvan, et olen koos lätlastega pigem põhjamaalane kui idaeurooplane 🙂

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Eks keeleliselt muidugi Soomega, aga hingeliselt mitte eriti. Need nö põhjamaalased peavad eestlasi ikka idaeurooplasteks või venelasteks mitte kalliks sugulasrahvaks. Mina ka end siis sõbraks toppima ei lähe.

Ma elan välismaal ja siin lätlast kohates oleme mõlemad jumala õnnelikud. Soomlast pole kohanud, aga ilmselt ma esialgu suhtuks neutraalselt või ettevaatlikult, et kas ta ikka tahab hõisata, et naabriga kohtus.
Venelasi on palju kõigis Balti riikides ja seetõttu arvatakse ikka ka EL-i riikides agaralt, et me kõik olemegi venelased. Mina arvan, et on aeg see põhjamaaks punnitamine lõpetada ja olla uhkelt ja häält lihtsalt Eesti. Põhjamaad ei taha meid ja pole väärikas neile pugeda. Ida poole ei taha me ise, aga ülejäänud maailm ikka sinna paigutab meid.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

P.S. Mis ajast rahvustunnetus hobi on?

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

P.S. Mis ajast rahvustunnetus hobi on?

kui teema ajaviitejuttude alla panna siis peavad kõik nimeliselt kommenteerima

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See suurem side on mitme otsaga asi jah. Eile hakkasin mõtlema, et näe, Läti uudised on meil pidevalt AK-s, ERR-il on eraldi Lõuna-Eesti reporter, Saaremaa reporter, Venemaa reporter ja Läti reporter – Soome või Rootsi oma ei ole. Mina isiklikult olen viimase 10 aasta jooksul käinud vist 10-12 korda Lätis, Soomes aga mitte kordagi (varemini olen küll seal käinud, kokku äkki ligi 10 korda, elan Tartus). Soome keelt oskan päris hästi (lapsepõlves Soome TV ja hiljem juurde õppinud), läti keelt üksikuid sõnu. Keegi siin kirjutas, et Riias on räämas ja kasimata – minu kogemuste järgi on Lätis kohati linnapilt kenamgi kui meil, eriti suvine haljastus on neil tasemel, õigemini viimasel ajal Eesti hakkab selles osas Lätile järele jõudma. Ida-Euroopa oleme me erinevalt Soomest oma nõukogude mineviku tõttu, nii et jälle Lätiga ühes paadis. Näis, kas ja kunas see ajaloolises mälus piisavalt kaugele jääb.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ilmselt sõltub see inimese elukohast ja isiklikest kokkupuudetest. Mina olen terve elu elanud Tallinnas, sugulased elavad Lääne-Eestis ja saartel. Selge see, et ma käin tihemini Soomes-Rootsis kui Lätis-Leedus ja muidugi oleksin ka huvitatud Põhjamaadega samas ajavööndis olemisest.

Minu meelest on Eestimaa ja Liivimaa vaheline ajalooline mõtteline joon (piki Navesti jõge) tänaseni tunda ja sealt see kuuluvustunne ka kusagilt jookseb.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 95 )


Esileht Hobinurk Kas tunnete end pigem baltlase või põhjamaalasena?