Esileht Hobinurk Kas tunnete end pigem baltlase või põhjamaalasena?

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 95 )

Teema: Kas tunnete end pigem baltlase või põhjamaalasena?

Postitas:
Kägu

Palun selgitage, kuidas geograafiliselt asub Eesti ida-euroopas? Ma üritan seda ilmakaarte koordinaatteljestikku igast asendist vaadata ja kuidagi ei õnnestu Eestit idasse paigutada. Samas näiteks nimetatakse Taanit põhjamaaks, kuigi ta asub meist olulisel määral lõunas, kuskil Leeduga ühel joonel.

Noh, ELi mõistes pole Ida-Euroopal häda midagi, me olemegi idapiiri riik. Enamik ELi riike jäävad meist läände.

Taani on meiega võrreldes muidugi lõunamaa, aga see Põhjamaade mõiste ongi kultuuriline, mitte geograafiline.

Nii ÜRO kui EL käsitlevad oma väljaannetes Eestit osana Põhja-Euroopast.

Olemegi, geograafiliselt.

Meil käisid sakslased jaanipäeva paiku külas, imestasid, kuidas meil kogu öö nii valge on (ehk et seda ööd nagu polegi) ja ütlesid, et nad pole eluski nii kaugel põhjas käinud ????

Keegi ei nimeta ju Soomet ida-euroopaks, kuigi asub ka ida piiril.

Aga kultuuriliselt..ma küll ei näe eestlastel mingit seost nende reaalsete ida-euroopa maadega, kus ikka absoluutselt teine slaavilik mentaliteet, temperament, teine töökultuur. Mitte mingisugust sidet ei tunne nende rahvustega ja minu meelest on solvav meid nendega ühte patta panna. Mentaliteedilt on eestlased küll nendega võrreldes täiesti põhjamaalased.

Ja Läti, Leedu..käisin paar suve tagasi Riias ja see on reaalselt nagu pommiauk, kesklinnas on linnaosad, mis sedavõrd räämas ja kasimata, nagu meil 90. alguses oli. Inimesed riietuvad slaavilikult, teeninduskultuur olematu, kõik räägivad vene keelt, aga vähesed inglise keelt jne.

Mida lõuna poole, seda räpasemaks linnad lähevadki. Aga ma vist tean, mis linnaosi sa mõtled. Samas need linnaosad on ilusad juugend jms majad, mis siis, et värvimata, mitte nõukogude paneelikad nagu meil.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See olematu teeninduskultuur Riias pidi olema küll õnnetu juhus, minul on sealt ainult positiivseid kogemusi. See on tõsi, et inglise keelega ei pruugi hakkama saada, vene keelega aga küll.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kindlasti Balti riik ja ida-euroopa. Ma ei mõista seda tõusikliku soovi Põhjamaa olla, miks üritada olla keegi teine? Ida-euroopa mentaliteet on siin tugevalt esindatud

+2
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kindlasti Balti riik ja ida-euroopa. Ma ei mõista seda tõusikliku soovi Põhjamaa olla, miks üritada olla keegi teine? Ida-euroopa mentaliteet on siin tugevalt esindatud

mis siin tõusiklikku on, kui tunnedki ennast põhjamaalasena. Kas peaks siis vägisi ida-eurooplaseks tahtma? Mus pole kübetki slaavilikkust, ja et mõnedel sealne mentaliteet on, mis teha. Oma tutvusringkond küll põhja poole kaldu.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tegin just dna testi, 1/3 soomlane, 1/3 lätlane, 1/3 ida-eu ja pisut muud Euroopat. Eestlane oli halli kirjaga kui alternatiivne rahvus. Suguvõsas kõik eesti nimedega – ei tea ei soome ega läti päritolu esivanemaid ja sugupuu olemas alates 1700 kandist. Usun, et see ongi suht keskmine eestlase pilt. Paljudel on ida-eu asemel skandinaavia või rohkem soomet vms.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kindlasti Balti riik ja ida-euroopa. Ma ei mõista seda tõusikliku soovi Põhjamaa olla, miks üritada olla keegi teine? Ida-euroopa mentaliteet on siin tugevalt esindatud

mis siin tõusiklikku on, kui tunnedki ennast põhjamaalasena. Kas peaks siis vägisi ida-eurooplaseks tahtma? Mus pole kübetki slaavilikkust, ja et mõnedel sealne mentaliteet on, mis teha. Oma tutvusringkond küll põhja poole kaldu.

Ma võin ennast aafriklasena ka tunda, aga see ei tähenda, et ma seda olen. Me oleme ikkagi kultuuriliselt Põhjamaadest üsna erinevad ja ega nad ise meid ka endasugusteks ei pea ju.  Pigem meie tahame ennast vägisi Põhjamaade hulka suruda, sest idaeurooplase maine on nagu ta on. Ja see, et sa ütled, et sinus pole slaavilikkust näitab seda levinud eelarvamust väga selgelt – ega ida-euroopa ei tähenda ju slaavlasi tegelikult.

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kindlasti Balti riik ja ida-euroopa. Ma ei mõista seda tõusikliku soovi Põhjamaa olla, miks üritada olla keegi teine? Ida-euroopa mentaliteet on siin tugevalt esindatud

mis siin tõusiklikku on, kui tunnedki ennast põhjamaalasena. Kas peaks siis vägisi ida-eurooplaseks tahtma? Mus pole kübetki slaavilikkust, ja et mõnedel sealne mentaliteet on, mis teha. Oma tutvusringkond küll põhja poole kaldu.

Ma võin ennast aafriklasena ka tunda, aga see ei tähenda, et ma seda olen. Me oleme ikkagi kultuuriliselt Põhjamaadest üsna erinevad ja ega nad ise meid ka endasugusteks ei pea ju. Pigem meie tahame ennast vägisi Põhjamaade hulka suruda, sest idaeurooplase maine on nagu ta on. Ja see, et sa ütled, et sinus pole slaavilikkust näitab seda levinud eelarvamust väga selgelt – ega ida-euroopa ei tähenda ju slaavlasi tegelikult.

Mis meist kultuuriliselt siis põhjamaadest eristab?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma võin ennast aafriklasena ka tunda, aga see ei tähenda, et ma seda olen. Me oleme ikkagi kultuuriliselt Põhjamaadest üsna erinevad ja ega nad ise meid ka endasugusteks ei pea ju.  Pigem meie tahame ennast vägisi Põhjamaade hulka suruda, sest idaeurooplase maine on nagu ta on. Ja see, et sa ütled, et sinus pole slaavilikkust näitab seda levinud eelarvamust väga selgelt – ega ida-euroopa ei tähenda ju slaavlasi tegelikult.

ÜRO liigitab Ida-Euroopa selliselt. Isiklikult ei tunne nende maadega vähimatki kultuurilist lähedust, ja vägisi ennast idaeurooplaseks ei suru. Muidu toredad riigid kus reisida ja võõrast kultuuri/ühiskonda avastada. Endise Jugoslaavia riigid, Aafrika  ja saksakeelsed maad täpselt sama võõrad.

  • Belarus
  • Bulgaria
  • Czechia
  • Hungary
  • Moldova
  • Poland
  • Romania
  • Russia
  • Slovakia
  • Ukraine
+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Põhjamaadest tervikuna ma ei tea palju. Seega enda jaoks püstitan küsimuse nii, kas Läti või Soome? Siis vastus on kindlalt Soome. Kunagi 1990ndatel  noore neiuna sai paar aastat sebitud ka ühe Soome noormehega. Käidud tal külas, mis jättis tol ajal võrdluses Eestiga muidugi imedemaa mulje. Tollel ajal õppisin ka soome keele ära, mis oskust süvendasin hiljem MTV3 vaadates. Hiljem hakkasin tegelema hobiga, tänu millele on mul palju soomlastest tuttavaid. Olen lastega käinud Linnanmäkis korda viis. Hobiga seoses mitu korda Soomes käinud, ka Helsingist kaugemal.

Ühtegi tuttavat lätlast mul pole. Riias muidugi olen käinud niisama chillimas, Jurmalas, Siguldas ja Rundale lossis. Aga minu vastus on kindlalt Soome. Näiteks kui peaksin Eestist emigreeruma ja peaksin valima uueks elukohaks kas Läti või Soome, siis kindlasti Soome! Ja mitte sellepärast, et seal on kõrgem elatustase.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu jaoks on ükskõik, kas oleme Ida- või Põhja-Euroopa. Aga tugevamat sidet tunnen Baltikumiga, eks oli juba nõuka ajal ja siis taas-iseseisvumine, mis meid liitis. Soome ajas Nõukogude Liiduda äri ja toetas nende poliitikat,  Rootsi saatis Eesti sõjaväelased tagasi – vangilaagritesse ja surma. Koos elasime Läti ja Leeduga üle okupatsiooni ja saime iseseisvateks riikideks, olime toeks. Teised riigi hakkasid siis toetusest rääkima, kui olime vabad. Elan Põhja-Eestis ja olen Soome ilmselt rohkem käinud, kui Lätis (lapsena sai Lätis käidud mitu korda), aga ei tunne sellist tunnet nagu  Lätis.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas keegi tunneb kedagi, kes valdaks läti keelt? Või kes käiks Lätis tööl? Või õpiks Lätis ülikoolis? Mina ei tunne. Ķüll aga valdan ise ja palju tuttavad soome keelt, mitu tuttavat õpib või on õppinud Soome ülikoolides. Üks tuttav abiellus soomlasega. Vähemalt kord kvartalis käin Soomes, sh teatris, näitustel, kontsertidel. Helsingi on Tallinna naaberlinn, juba TLÜs õppides viitasid õppejõud, et lähim teine ülikool asub Helsingis.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas keegi tunneb kedagi, kes valdaks läti keelt? Või kes käiks Lätis tööl? Või õpiks Lätis ülikoolis? Mina ei tunne. Ķüll aga valdan ise ja palju tuttavad soome keelt, mitu tuttavat õpib või on õppinud Soome ülikoolides. Üks tuttav abiellus soomlasega. Vähemalt kord kvartalis käin Soomes, sh teatris, näitustel, kontsertidel. Helsingi on Tallinna naaberlinn, juba TLÜs õppides viitasid õppejõud, et lähim teine ülikool asub Helsingis.

Oleks Lätis suuremad palgad kui Soomes, siis küll neid keele oskajaid ja töölkäijaid oleks.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Otse loomulikult tunnen mitut inimest, kes valavad läti keelt. Isiklikult ei tunne inimesi, kes käiksid Lätis töö, sest sealne palgatase on madala, aga mitmed tuttavad ettevõtjad käivad Lätis teenust osutamas. Siinkandis on mitmeid lätlasi, kes töötavad EEstis. Tutvusringkonnas on mitu inimest Riias ülikooli lõpetanud. Enne koroonaaega käisime Lätis sageli, kontsertidel Riias, samuti planeerisime pea kõik reisid Riia lennujaama kaudu, nüüd paraku on seda harvem.

 

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ikka baltlastega. Kuna mina mäletan ka nõukaega, siis lätlastele, leedukatele ei pea midagi seletama, neil on meiega nii sarnane taust ja. Põhjamaalastele on teatud teemad arusaamatud või raskesti seletatavad. Jah muidugi kui veel suuremas maailmas plaanis vaadata, siis on ka põhjamaad meile kodused keskkonnad, sest nad tulevad luterlikust taustsüsteemist. Küll aga lõi nõukogude aeg meie vahele kiilu.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas keegi tunneb kedagi, kes valdaks läti keelt? Või kes käiks Lätis tööl? Või õpiks Lätis ülikoolis? Mina ei tunne. Ķüll aga valdan ise ja palju tuttavad soome keelt, mitu tuttavat õpib või on õppinud Soome ülikoolides. Üks tuttav abiellus soomlasega. Vähemalt kord kvartalis käin Soomes, sh teatris, näitustel, kontsertidel. Helsingi on Tallinna naaberlinn, juba TLÜs õppides viitasid õppejõud, et lähim teine ülikool asub Helsingis.

Tallinnast on muidugi lihtsam Helsingisse käia ja osatakse soome keelt rohkem või vähem. Aga vaatamata vähestele igapäevastele kontaktidele on lätlased ja eestlased rahvustena nii sarnased protsessid läbi teinud ja me ei pea üksteisele eriti pikalt midagi selgitama. Soomlase tunneb Tallinnas sageli ära ka siis kui ta suu kinni hoiab. Lätlast mitte. Nad ikka on välimuselt kui ka olemuselt tiba teine tera.

Mina olen Soomes vaid ühe korra käinud. Lätis ikka palju kordi ja juba lapsena.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina mõtlen, et Lõuna-Eesti koolides võiks küll läti keele vähemalt algtaseme õpe olla. Ok ma saan aru. et õpetajaid pole võtta, aga gümnaasiumi tasemel õpilased suudaks seda ka inglise keele baasil omandada. No ma mõtlen, et õpetaja on Lätist ja õpetab läbi Skype ja suhtlemine inglise keeles. Tõenäoliselt leiduks omajagu Läti õpetajaid, kelle jaoks poleks probleemi Lõuna-Eesti piirkonda kolida, kui vähegi normaalset palka pakutakse.

+3
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina ei tunnen põhja-lätlaste ja soomlastega sarnasust, tänu sellele, et me oleme soome-ugrilased. Kuigi jah, lätlastega pisut vähem. Soomlastega tunnen ma rohkem suglust, sest nii ju on. Rootslased ja norrakad jäävad meist üsna kaugele.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nagu ma juba eespool ütlesin – Põhja-Lätis pole niivõrd lätlased, kuivõrd liivlased. Lätlased ei ole ugrimugrid, vaid balti rahvas, suguluses germaanlaste ja slaavlastega, indoeurooplastega. Samamoodi pole suur hulk lõunaeestlasi niivõrd eesti, kuivõrd just liivi juurtega, ise seda teadmata.

Minu jaoks konkreetselt on isegi põhjaeestlased võõrapärased, saarlased ja hiidlased tulevad ennemini kõne alla, kuna osa juuri on ka sealt. Aga muidu ikka see Valga ümbrus ja veidi ka Tartumaa. Põlva ja setud jäävad samuti kaugemaks, aga jällegi Pihkva kant ja sealsed ugri hõimud on omad.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Keeleline sugulus ei tähenda geneetilist sugulust. Lätlased on nö geneetiliselt koostiselt meiega sama või siis noh kõige sarnasem. Soomlased aga geneetiliselt märkimisväärselt erinevad ja seda on ka välimusest näha. Ka teised ugrimugrid ei ole meile geneetiselt kõige lähemad sugulased. Osad ugrimugrilased Venemaal on  ju täiesti asiaadid. Seega lätlased, leedukad on meile lähimad igas mõttes.

 

 

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Keeleline sugulus ei tähenda geneetilist sugulust. Lätlased on nö geneetiliselt koostiselt meiega sama või siis noh kõige sarnasem. Soomlased aga geneetiliselt märkimisväärselt erinevad ja seda on ka välimusest näha. Ka teised ugrimugrid ei ole meile geneetiselt kõige lähemad sugulased. Osad ugrimugrilased Venemaal on ju täiesti asiaadid. Seega lätlased, leedukad on meile lähimad igas mõttes.

See on õige küll 🙂

Ja näiteks karjalased ja laplased, kes peaksid ka nagu käima soomlaste alla, on täiesti teistsugused ülejäänud hõimudest – ka pigem musta verd ja asiaatlikud. Soomlastel endil on ütlus: Karjalane pole inimene; kuid see tuleb vist pigem sellest, et omal ajal oli pool Karjalat Venemaa omanduses (ja on ju praegugi osalt).

Latgalid on meile koos liivlastega sarnasemad, aga semgalid, kuralased ja seelid on ikka täitsa teistmoodi. Samamoodi on läänesoomlased poolteist rootsistunud ja sealsed rootslased soomestunud, nagu meil ja Lätil oli liivlastega. Ei kadunud nood kuskile, vaid enamuses assimileerusid.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nõuka ajal peeti Baltikumi välismaaks. Kui Bulgaariasse tuusikut ei saadud, siis sõideti siia puhkma, see oli ka staatuse küsimus. Venemaal käies kui ütlesid, et oled Baltikumist, siis kohe suhtuti teisiti.  Arvati lausa, et meil on oma raha. Seega noorematele võibki arusaamatuks jääda, miks just Baltikum.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Laplased on Soome põliselanikud. Soomlased, nagu viimased teadusuudised kinnitavad, rännanud Soome läbi Eesti. Eks keel saabus esimeste asukastega idast, aga inimesi on hiljem lisandunud igast suunast, kes kohaliku keele üle võtsid ja sulandusid. Seetõttu on meil suur geneetiline sarnasus kõikide naabritega ja ei oma mingit tähtsust, kui sugulased meie keeled ise on. Loomulik ja normaalne protsess, et inimesed pole põhja suunas suure massiga saabunud, vaid riburada mööda ja sulandunud juba kohalolijate ja nende keelega. Kaarti vaadates ja jää sulamist arvestada igati loogiline, et palju on saabunud inimesi just lõuna suunast ja meie geneetiline rada on läbi Balti alade.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Keeleline sugulus ei tähenda geneetilist sugulust. Lätlased on nö geneetiliselt koostiselt meiega sama või siis noh kõige sarnasem.

DNA testi järgi olen mina 75% eestlane, 17,5% soomlane ja 3,7% skandinaavlane (rootsi, norra, island) ja 3,8% loodeeurooplane (briti saared, taani, saksamaa, prantsusmaa).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No teisi ma nii ei tea, aga briti saared on ju ka hirmus kirjud – mitut sorti kelte, ja neid, kes enne neid olid, lisaks anglid, saksid, viikingid, normannid ehk prantsustunud viikingid. no Prantsusmaal on ka kelte, Saksamaal aga lisaks keltidele veel hulk erinevaid slaavi rahvusgruppe, lisaks kõikidele veel hispaaniast omal ajal välja aetud juudid.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No teisi ma nii ei tea, aga briti saared on ju ka hirmus kirjud – mitut sorti kelte, ja neid, kes enne neid olid, lisaks anglid, saksid, viikingid, normannid ehk prantsustunud viikingid. no Prantsusmaal on ka kelte, Saksamaal aga lisaks keltidele veel hulk erinevaid slaavi rahvusgruppe, lisaks kõikidele veel hispaaniast omal ajal välja aetud juudid.

Kuidas see asjasse puutub?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Keeleline sugulus ei tähenda geneetilist sugulust. Lätlased on nö geneetiliselt koostiselt meiega sama või siis noh kõige sarnasem.

DNA testi järgi olen mina 75% eestlane, 17,5% soomlane ja 3,7% skandinaavlane (rootsi, norra, island) ja 3,8% loodeeurooplane (briti saared, taani, saksamaa, prantsusmaa).

Kus sa testi lasid teha? Olen ka mõelnud, et huvitav oleks teada saada…

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kus sa testi lasid teha? Olen ka mõelnud, et huvitav oleks teada saada…

23andme.com

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Paistab, et küsimus on saanud vastuse. 🙂

https://elu24.postimees.ee/7436780/eesti-president-ja-lati-president-on-sarnased-nagu-kaks-tilka-vett

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Elan põhjas ja eriti vahet pole kummaga samas ajas elan. Aga kultuuriliselt kindlasti põhjamaaga seos. Ei tea teistest baltikatest eriti midagi

Elan Pärnumaal ja soomlastest-rootslastest tean ma veel vähem. Lätlased ja leedukad on vähemalt samast kohast pärit, kus meiegi. Nii et mina tunnen end pigem baltlasena.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meie geniitilise päritolu osas on Eesti filosoofid tekitanud palju segadust. Nad on lähtunud puhtalt keelelisest struktuurist ja leiutanud meile sugulasrahvaid sellel pinnal, nagu näiteks ungarlased ja paljud Siberi rahvad, ja jätnud täiesti tähelepanuta inimeste välise sarnasuse või erinevuse. Kui Põhja-Saksamaa, Taani ja Rootsi on täis eestlaste nägudega inimesi, ja samal ajal ei ole erilist sarnasust meie näotüübi ja Siberi rahvaste näotüübi vahel, siis ilmselt ei ole see dilemma lahendatav grammatika põhjal.

13.sajandi alguses, kui Eesti ja Liivimaa alad liidetakse Kesk-Euroopa kultuuriruumi, loetakse kuni 20% Eesti elanikest olevat võõrast päritolu. 1000-aastase viikingi-aja jooksul tegelesid Läänemere viikingid pidevalt rüüsteretkedega kogu Läänemere piirkonnas. Viikingid olid röövlid, kes rüüstasid Läänemere rannikualasid. Röövkäikudelt rööviti kaasa ka inimesi, enamasti orjadeks, aga muidugi ka noori naisi. Seega oli 13. sajandi alguses Eestis märgatav hulk eeskätt Rootsist ja Taanist röövitud naisi. Sealt pärinevad meie kaunid blondid eestlannad. Soome-ugri rahvad on brünetid. Teiste rahvaste hulgas, kes siis juba Eestis olid, loetakse lätlasi, liivlasi, venelasi ja soomlasi. Sellele lisanduvad hilisemad kihistused, seda kooselu tõttu sakslastega.
Seega meie praegune rahvas on läbilõige inimestest, kes on siin kunagi elanud. Ja nii mina ka tunnen.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 95 )


Esileht Hobinurk Kas tunnete end pigem baltlase või põhjamaalasena?