Esileht Väikelaps Kas vaktsineerite oma lapsi puukentsefaliidi vastu?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 33 )

Teema: Kas vaktsineerite oma lapsi puukentsefaliidi vastu?

Postitas:

Palun rääkige oma kogemustest, kas peaks lapsi vaktsineerima või mitte. Meie pere ei ela Eestis ja siin riigis, kus me elame on samuti puuke aga nad ei levita entsefaliiti vaid ainult borrelioosi, mille vastu nagunii midagi teha ei saa. Samas veedame suvel alati Eestis 4-5 nädalat ja enamuse sellest ajast oleme Saaremaal, mida loetakse kõrge puugiriskiga alaks. Rääkisin ühe eesti arstiga ja tema soovitas kindlasti vakstineerida tervet peret. Kes veedavad palju aega suvel maakohtades kas kindlasti vakstineerite? Lapsed saavad tänapäeval niigi palju keemiat vakstiinidega sisse ja mõtlen, et kas tahan neile veel lisaks juurde süstida aga samas entsefaliit on ka ikka jube hirmus haigus.

+3
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.05 12:44; 17.05 12:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuigi mina olen entsefaliidi läbi põdenud nii, et ma ise ei teagi ( kas sümptomiteta või mõne gripilaadse viiruse pähe), siis last vaktsineerin ikka. Oleme väga palju looduses ja kuigi entsefaliiti võib põdeda kergemalt ja raskemalt, lapse eluga lotot mängida ei taha. Laps 1,5 aastat vana, esimene doos saadud, probleeme ei tekkinud. Isegi lihas ei jäänud valusaks, kuigi perearst lausa soovitas igaks juhuks valuvaigistit varuda.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.05 12:49; 17.05 06:23; 17.05 06:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ise elan Saaremaal ja siin on väga-väga palju puuke.Igal suvel isegi maasikapeenrast olen mitu puuki saanud. Ise olen juba 10 aastat tagasi alustanud puukentsefaliidi vastu vaktsineerimisega. Sel aastal vaktsineerisin oma 1,5-aastase lapse ära. 2 vaktsiini on saanud ja ühtegi vaevust sellega seoses ei tekkinud.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie pere lapsed on samuti vaktsineeritud. Tean mitmeid inimesi, kes saanud puugist mõlemat haigust ning pole tõesti mõtet laste peal katsetada. Nemad ju looduses olles ikka mõnuga müravad murus. Meil omal suvila lõuna Eestis ja iga õhtu maal olles vaatame üle ning teeme pesu. Nädalas ikka 3-4 puuki leiame endalt. Kinni ka teised juba täitsa.

Siin eestis on neid ikka jõhkralt. Soovitan ära vaktsineerida!!

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elan Soomes. Meie kandis on palju puuke. Kui poiss oli 1.5ne oli tal ka elus esimene puuk. See oli 4a tagasi. Õnneks rohkem pole olnud.
Olen mõelnud küll vaktsineerida aga see läheb kuidagi meelest ära koguaeg.
Aitäh, et meelde tuletasid. Lähme ka Juulis Eestisse puhkama ja lasen süstid ära teha(kui ma taas ei unusta).

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu lapsed on vaktsineeritud (kõrval- ja järelmõjudeta). Puuke olen ka mõlemalt korjanud.
Ise sain esimese puugi 32-aastaselt, kuigi veetsin lapsepõlve suved samas maakodus.

Veel: (1) tänapäevased puugipintsetid on väga tõhusad, mingid vanavanavanaemade nipid on mõttetud, kui nii lihtne, kiire ja lollikindel lahendus apteegis olemas on, ja (2) eemaldatud puuki keegi analüüsima ei hakka, pead ikka ainult ise jälgima.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, muidugi.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.05 19:10; 17.05 19:51; 25.05 17:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loomulikult mitte.

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps sai puukentsefaliidi 4 aastaselt. Kôik 3 vaktsiinimid tehtud. Pôdes väga raskelt, paranes kiirelt, vb tänu vaktsiinile.. Samuti on pôdenud puukentsefaliiti mu ôde kunagi vene ajal.Niiet meie puhul vaktsiin ei toiminud, arstid laiutasid käsi ja ütlesid, et me asja suure kella külge ei psneks. Teine lsps samuti vaktsineeritud. Hirm on ikka ja arstid pole tegelikult yldse kindlad, et isegi läbipôdemine eluaegse immuunsuse annab. Aga ise lohutan ennast sellega, et vb ei jäänud tysistusi tänu vaktsiinile. Väga raske haigus oli ja see, kes väidab, et pôeb entsefaliiti kodus, siis see pole vôimalik- kui aju on haige, siis on asi hoopis teine. Sama juttu rääkisid ka arstid. See ei ole haigus, et vb oli ja vbmitte. Vôetskse seljaajust proov ja siis asi selge+ peaajust MRT.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

On küll võimalik. Entsefaliidil on kaks varianti kahefaasiline ja ühefaasiline. Ühefaasiline ei hõlma kesknärvisüsteemi ja seega põetakse nagu tavalist viirust või sümptomiteta. Mõlemad annavad immuunsuse, aga võimalik, et mitte eluks ajaks seega tuleks aegajalt teha analüüs antikehade kontrollimiseks. Minul tehti analüüs, sest rasedana sain korraga külge neli puuki ja palusin lisaks borrelioosile ka entsefaliidi analüüsi teha. Oligi nii, et borrelioos negatiivne, aga entsefaliidi näitlejad tugevalt positiivsed ehk siis millalgi põetud.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.05 12:49; 17.05 06:23; 17.05 06:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Info entsefaliidi kohta

https://www.terviseamet.ee/et/node/1798

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.05 12:49; 17.05 06:23; 17.05 06:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

The European subtype is associated with milder disease, with 20–30% of patients experiencing the second phase, mortality rates of 0.5–2%, and severe neurological sequelae in up to 10% of patients.

Ehk teise faasi ja närvikahjustused saavad u kolmandik entsefaliiti põdenutest.

“Puukentsefaliit on haigus, millel on Euroopas tavaliselt kaks eristuvat faasi. Haigus võib avalduda kõrge palaviku ja iiveldusega. Sümptomid ilmnevad 4–28 päeva pärast nakatumist ja kestavad tavaliselt 2 kuni 7 päeva ning enamikul juhtudel ongi infektsioon sellega lõppenud.10 Pärast palavikuvaba perioodi (2 kuni 10 päeva) tekib osal patsientidel tegelik entsefaliit.

Haiguse teist faasi iseloomustavad kõrge palavik (sageli > 39 °C) koos meningiidi, entsefaliidi või radikuliidi nähtudega või siis segatud neuroloogilised sümptomid – tugev peavalu, kaela jäikus, oksendamine ja peapööritus.13 Esineda võivad ka teised neuroloogilised sümptomid, nagu teadvushäired, krambid või halvatus.10”

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 17.05 11:55; 20.05 15:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lugesin teie vastuseid ja otsustasin, et tuleb ikka ara teha, julm haigus see entsefaliit.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.05 12:44; 17.05 12:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui see nii julm haigus on, siis miks vähemalt lastele seda tasuta ei tehta?

See on ikka roppkallis vaktsiin.

30 € / doos minu arust küll roppkallis pole. Pneumokoki vaktsiini doos nt on ~65 € / doos. Tuulerõugete vaktsiin ~40 € / doos. Kallis jah, aga ravimid ongi kallid. Päris kõiki vaktsiine kahjuks ka haigekassa ei jaksa maksta. Ainuke odavam kavaväline vaktsiin on gripivaktsiin.

+2
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.05 19:10; 17.05 19:51; 25.05 17:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, 2 väikelast on vaktsineeritud. Ise ka.

Sest kuigi suuri puuke enamasti tunneb kehal ronimas, siis eriti jubedad on need väikesed, noored puugid, kes on nii väiksed ja kerged, et neid kehal ronimas ei tunnegi – õhtul pestes ja käega üle naha libistades võid alles avastada, et oma aiast on selline imepisike puuk peale tulnud ja kinni hakanud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vantsineerin. Eelmisel suvel kui noore oli 1,5 ja veel vaktsineerimata, avastasin puugi kõrva taga kõndimas, ka just Saaremaal… huh, läks hästi. 2a olen kõigi lastega alustanud.

Ise ka.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, kahtlemata. Kuna meie elukohas on meeletult puuke..võid astuda paar sammu vaid, ja tõenäosus puuk saada, on suur. Isegi kuumad suved neid ei vähenda, sest kahjuks ümbruskonnas on palju võsa, mida vanasti ei olnud, sestap on ka neid puuke palju. Borrelioosi olen ise põdenud vist 3 korda, ei soovita seda ühelegi inimesele, aga kahjuks selle vastu rohtu pole.

Küsin aga, kuidas te puuke väikelastel (al nt 1a4k) eemale hoiate? Ise mõtlesin teepuuõli proovida? Kasvõi siis jalgadele ja jalanõudele panna, vb ka mütsile, käed ju pidevalt tegevuses ja vahel puudutab suud-silmi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma arvan, et väikelapsele kingadele ja pikkadel pükstele (kui võssa või heinamaale jooksma lähete, oleks hädavajalik sokid ja pikad püksid, et puuk kohe naha peale ei roniks) sobiks selline pihustatav teepuuõli väga hästi.

Aitab muide ka sääskede vastu, olen kasutanud. Iseasi muidugi, et suvel võib puugi saada korraks aias käies ka, kes jõuab kogu aeg pihustada…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 17.05 11:55; 20.05 15:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui see nii julm haigus on, siis miks vähemalt lastele seda tasuta ei tehta?

See on ikka roppkallis vaktsiin.

30 € / doos minu arust küll roppkallis pole. Pneumokoki vaktsiini doos nt on ~65 € / doos. Tuulerõugete vaktsiin ~40 € / doos. Kallis jah, aga ravimid ongi kallid. Päris kõiki vaktsiine kahjuks ka haigekassa ei jaksa maksta. Ainuke odavam kavaväline vaktsiin on gripivaktsiin.

kui mitu last, siis väga odav just ei ole. 3 last+mina ja mees: 150 eurot 1 doos ja vaja 3 doosi. viimased vist 2 nädalase vahega. seega ühes kuus 300 eurone lisakulutus. saan aru, et laste tervis tähtsam, aga kõigil ei ole seda 300 eurot võtta.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Terve pere on vaktsineeritud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulk on kõik kolm last entsefaliidi vastu vaktsineeritud. Elame metsas, kogu elustiil on meil selline, et puuke korjame endalt iganädalaselt.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.05 08:01; 25.05 17:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui see nii julm haigus on, siis miks vähemalt lastele seda tasuta ei tehta?

See on ikka roppkallis vaktsiin.

30 € / doos minu arust küll roppkallis pole. Pneumokoki vaktsiini doos nt on ~65 € / doos. Tuulerõugete vaktsiin ~40 € / doos. Kallis jah, aga ravimid ongi kallid. Päris kõiki vaktsiine kahjuks ka haigekassa ei jaksa maksta. Ainuke odavam kavaväline vaktsiin on gripivaktsiin.

kui mitu last, siis väga odav just ei ole. 3 last+mina ja mees: 150 eurot 1 doos ja vaja 3 doosi. viimased vist 2 nädalase vahega. seega ühes kuus 300 eurone lisakulutus. saan aru, et laste tervis tähtsam, aga kõigil ei ole seda 300 eurot võtta.

Esimese ja teise doosi vahele jääb 1-3 kuud ja teise ja kolmanda vahele aasta.
Ja kui rahaga nii kitsas, siis ei pea ju enda ja laste vaktsiine tegema samal kuul, kui ei ole taibanud ette mõelda. Lastele esmajärjekorras ära teha ja endale siis juba siis kui raha leidub ka enda jaoks.

+4
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mõlemad lapsed on vaktsineeritud. Esimest korda said “puugisüsti” 2,5-aastaselt. Kõrvalnähtusid ei olnud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

Mulk on kõik kolm last entsefaliidi vastu vaktsineeritud. Elame metsas, kogu elustiil on meil selline, et puuke korjame endalt iganädalaselt.

Maru uljalt räägid sellest, et iganädalaselt endalt puuke korjate. Lisaks puukentsefaliidile levib massiliselt ka borrelioos, mille vastu pole mingit vaktsiini. Ja borrelioos ei ole sugugi kergem haigus kui entsefaliit, tean oma kogemusest.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui see nii julm haigus on, siis miks vähemalt lastele seda tasuta ei tehta?

See on ikka roppkallis vaktsiin.

30 € / doos minu arust küll roppkallis pole. Pneumokoki vaktsiini doos nt on ~65 € / doos. Tuulerõugete vaktsiin ~40 € / doos. Kallis jah, aga ravimid ongi kallid. Päris kõiki vaktsiine kahjuks ka haigekassa ei jaksa maksta. Ainuke odavam kavaväline vaktsiin on gripivaktsiin.

kui mitu last, siis väga odav just ei ole. 3 last+mina ja mees: 150 eurot 1 doos ja vaja 3 doosi. viimased vist 2 nädalase vahega. seega ühes kuus 300 eurone lisakulutus. saan aru, et laste tervis tähtsam, aga kõigil ei ole seda 300 eurot võtta.

Mina olen kahe lapsega üksikema. Ja ma olen nõus, et vaktsineerimine on üldiselt üsna kulukas tegevus. Ometi olen ma leidnud võimaluse vaktsineerida lapsi immuniseerimiskavaväliste vaktsiinidega. Rahaliselt kõige keerukam oli vast pneumokoki vastu vaktsineerimise otsus. Ja tuulerõugete vaktsiini tegemine, sest see sai tehtud mõlemale lapsele korraga, kaks doosi kuuajase vahega. Aga tasus end ka majanduslikust aspektist lõpuks ära, sest pool aastat hiljem oli ühe lapse lasteaiarühmas suur tuulerõugepuhang, mis meie pere ühena vähestest puutumata jättis — kahe lapsega järjest mitu nädalat hoolduslehel olla oleks olnud rahakotile kaugelt hävitavam.

Puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine mu rahakotti küll korraga teab mis valusalt pole löönud. Enda vaktsineerimist alustasin ammu enne laste sündi. Ja lapsi hakkasin vaktsineerima, kui nad aastaseks said, see oli eri aegadel. Vaktsineerimiste sagedus on lõpuks kord 5 aasta tagant, need aastad ei lange meil juhtumisi isegi omavahel kokku. Ega Sinu kolm last ju ka kolmikud ole?

Muidugi on vaktsineerimine kallis, kui n-ö hoogtöö korras tervele perele kõik vajalikud vaktsiinid ühekorraga teha tahta. Kui planeerida pikaajaliselt ja rahulikult ette, siis need kulud jaotuvad pika aja peale laiali ja pole vaja mingeid ulmesummasid korraga välja käia.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 16.05 19:10; 17.05 19:51; 25.05 17:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Maru uljalt räägid sellest, et iganädalaselt endalt puuke korjate. Lisaks puukentsefaliidile levib massiliselt ka borrelioos, mille vastu pole mingit vaktsiini. Ja borrelioos ei ole sugugi kergem haigus kui entsefaliit, tean oma kogemusest.

Tean, eks muidugi, seepärast me igapäevaselt end kontrollimegi ja neid puuke leiame, et me oleme teadlikud borellioosist ja püüame seda vältida. Aga kuldpuuris ka elada ei taha ja vaid linnasillutisel oma aega veeta ei soovi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.05 08:01; 25.05 17:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, kuna leian iga päev isegi toast mõne puugi. Elame metsas ja kassid toovad tuppa.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie peres pole keegi end iialgi vaktsineerinud. Panustame pigem nende eemale peletamisse. Ma olen oma elu jooksul endalt ühe puugi leidnud 45 aasta jooksul.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie peres pole keegi end iialgi vaktsineerinud. Panustame pigem nende eemale peletamisse. Ma olen oma elu jooksul endalt ühe puugi leidnud 45 aasta jooksul.

Ma pole ei endalt (mäletamist mööda) ega lastelt puuki eemaldama pidanud, küll aga kassi küljest, ja niisama jalutanud on nii minu kui laste peal. Aga sel aastal on väike hirm küll, ikka vist lasen ära teha neee süstid.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 33 )


Esileht Väikelaps Kas vaktsineerite oma lapsi puukentsefaliidi vastu?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.