Esileht Erivajadustega laps kas vasakukäelisus on erivajadus?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 38 )

Teema: kas vasakukäelisus on erivajadus?

Postitas:
Kägu

Selline tore alajaotus siia foorumisse tekkinud 🙂
Kasutan ära:
Vasakukäeline laps läheb kooli. Kas ma peaksin juba eelnevalt tema klassijuhataja tähelepanu sellele asjaolule juhtima või pole see mingi tähtis asi ja märkab ise, kui märkab? (no kirjatehnika või heegeldamise õppimisel näiteks on äkki oluline – või?)

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

RE: kas vasakukäelisus on erivajadus?

Ei peeta seda tänapäeval erivajaduseks, v.a. mõnede tööriistade puhul – nt pead talle muretsema vasakukäelise käärid.
Heegeldamise puhul on käsitööõpetaja muidugi temaga natuke hädas, aga kui on kogenud õpetaja, küll ta tuleb toime.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Ei peeta seda tänapäeval erivajaduseks, v.a. mõnede tööriistade puhul – nt pead talle muretsema vasakukäelise käärid.
Heegeldamise puhul on käsitööõpetaja muidugi temaga natuke hädas, aga kui on kogenud õpetaja, küll ta tuleb toime.[/tsitaat]

Aitäh!

Käärid olemas, aga üllatus-üllatus, tüdruk ütles, et vahet ei ole tal ja lõikabki igasugustega täiesti edukalt. Vasaku käega, ükskõik mis sorti käärid on. Ma ikka pakkusin, et äkki need vk omad on mugavamad, aga ta ütleb, et ei saa vahest aru :S
V-o on kehvad vk käärid lihtsalt… 🙂

0
0
Please wait...

Postitas:
Mari87

Ma olen elu aeg olnud vasaku käeline ja ei ole probleeme olnud mitte millegigi – kirjutan täiesti tavalise pastakaga ja kasutan elu aeg täiesti tavalisi kääre jne. See ei ole minu arvates ĂĽldse oluline osta kokku vasaku käelise asju.
Kusjuures ma võin lõigata mõlema käega asju. Olen kasutanud kas vasaku käelise kääre ja ei näe tõesti erinevust.
Ja koolis mul pole sellega probleeme olnud- juba minu ajal. Ma olen 26. Juba siis ei nõutud mingit ümber kasvatamist jne. Keegi õpetajatest ega lastest ei öelnud mulle selle kohta mingit märkust.

0
0
Please wait...

Postitas:
Marju2

Tegelikult mul on natuke piinlik lugeda, et vaskukäelisust peetakse erivajaduseks (nagu oleks puue). Minul noorem laps on vasakukäeline (suguvõsas rohkem vasakukäelisi ei tea). Käib hetkel esimeses klassis ja käekiri on ülikorralik ja ilus, kõigi asjadega saab hakkama nagu paremakäeline. Käärid on tõepoolest vasakukäeliste omad, aga saab hakkama ka teistega. Seda nägi õpetaja ise, et ta vasakukäeline on, aga mingit erikohtlemist sellepärast ei vaja. Algul mõtlesin ise, et kuidas mõnda asja talle kirjatähtede ettenäitamisel seletada, aga tema haarab kohe selle ise parema käe näitel, ei pea ise vasaku käega võimlema. Laps käib ka sulgpalitrennis ja ei ole seal ka vasakukäelisus probleemiks tulnud.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Puhta lolliks läinud oma erivajadustega.
Järgmiseks on erivajadus juba ka prillid lapsel. Siinkohal jutt nn tavalisest lühi- või kaugnägevusest, mis on prillidega edukalt korrigeeritav, mitte pärisnägemispuudest.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

[tsitaat]Puhta lolliks läinud oma erivajadustega.
Järgmiseks on erivajadus juba ka prillid lapsel. Siinkohal jutt nn tavalisest lühi- või kaugnägevusest, mis on prillidega edukalt korrigeeritav, mitte pärisnägemispuudest.[/tsitaat]

Aga tegelikult ju ongi erivajadus, üsna kulukas pealegi. Minul on kaks last prillikandjad ja olen viimase aasta jooksul ostnud kolmed raamid + ühed klaasid vahetanud, kulud kokku ca 400 eur ehk siis u 30 eur kuus. Mina sain hakkama, aga ma ei kujuta ette, kuidas näit. miinimumpalka saavad vanemad oma lastele mitu korda aastas sobivaid ja mugavaid prille osta suudavad. Ja prillid ei ole mingi edevuseasi, vaid ilma nendeta pole neil võimalik tavaklassis õppetööst osa võtta, kuna lihtsalt ei näe tahvlile! Sellepärast ma ei saagi aru, miks näiteks ortopeedilised tallatoed on lastele soodustusega isiklik abivahend, aga prillid mitte.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ema mul vasakukäeline, nn ĂĽmberõpetatu. Eks geenidega ikka mulle ka tuli törts, nĂĽĂĽd teen paljusid asju mõlema käega või siis ainult ĂĽhe suvalisega. Kuskilt on meelde jäänud, et matemaatikas pidi need vasakukäelised eriti teravad pliiatsid olema. Enda osas … jah, tehnikaerialal teaduskraad tehtud.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

[tsitaat]Puhta lolliks läinud oma erivajadustega.
Järgmiseks on erivajadus juba ka prillid lapsel. Siinkohal jutt nn tavalisest lühi- või kaugnägevusest, mis on prillidega edukalt korrigeeritav, mitte pärisnägemispuudest.[/tsitaat]

Prillid ongi erivajadus – lapsel igatahes.

0
0
Please wait...

Postitas:
kairit69

No kas ei või siis selles foorumis arutleda vasakukäelistest?

Mul ka kooli minev vasakukäeline, esimene meie suguvõsas.

Just nuputasin, kuidas õpetada teda ketti heegeldama. Proovisime nii ja naa. Lõpuks õpetasin nii, et heegeldab parema käega. Sest mõlema käe töö tuleb niikuinii selgeks õppida ja siis on lihtsam ka kudumisele üle minna.
Ise oskan kududa nii vasaku- kui paremakäeliselt.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu tütar on ka vasakukäeline. Ostsin talle vasakukäelise jaoks mõeldud käärid. Teen ise vahest käsitööd ja tõesti keeruline on mul teda õpetada, sest ise olen paremakäeline ja pean kõik siis tagurpidi temaga tegema:) Varem ,kui ta päris väike oli tegelikult kasutas mõlemat kätt. Näiteks parema käega sõi, vasakuga joonistas. Erivajaduste alla see kindlasti ei lähe, st see pole puue. Veel on selline miinus, et kui ta näiteks markeriga, vildikaga kirjutab midagi, siis ta nühib teksti kirjutades käega laiali.
Ma oleksin ise ka praegu vasakukäeline, kui mu ema poleks kunagi minult pliiatseid, lusikaid jne asju vägisi vasakust käest ära kiskunud ja paremasse toppinud. Ei tea, mis tal viga oli, et nii tegi. Tema jutu järgi lasteaias kasvataja olevat öelnud, et lapse peaks paremakäeliseks ikka harjutama. Kusjuures nüüd mul on tunne, et mu vasak käsi oleks justkui taandarenguga. Näiteks ma ei saa nii süüa, et kasutan korraga kahvlit ja nuga. Vasaku käega ma ei saa üldse sööki kahvlilt suhugi. Käsi ei kuula nagu sõna, ei sihi õigesti. Üldse nõrk on see vasak käsi mul.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

kas lollus on erivajadus?

0
0
Please wait...

Postitas:
lootusekiir

Ma tean, et ainuke asi, mida kooli minnes jälgida võiks, on istumine. Noh, et istudes oleks laps pingi vasakul küljel ja pinginaaber paremal, muidu hakkavad kirjutades käed kokku jooksma.

Mul on poiss vasakukäeline ja lasteaias alguses suunati lusikat järjekindlalt paremasse. Ütlesin siis, et ta on vist vasakukäeline ja suunamine lõpetati. Nad enne ei osanud jälgida lihtsalt. Nüüd ütlevad, et enamuse ajast eelistab vasakut kätt jah. Kuna ta saab alles 4, siis ootan, kuni tal eelistus välja kujuneb. Mõnda asja teeb vahepeal ikka paremaga.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lihtsalt märkuseks, et meil on peres 3 last. Kõige vanem on 6-aastane, kes on väga selgelt vasakukäeline, muidu igati terane, aga rääkima hakkas hilja ja vajab siiani logopeedi abi. Väiksemad on kaksikud, nendest üks on paremakäeline ja räägib väga hästi. Teine kaksikutest on ka vasakukäeline ja ilmselt peame samuti varsti logopeedile pöörduma. Logopeed ütles, et tõesti vasakukäelised vajavad rohkem kõneravi.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

[small]Marju2 kirjutas:[/small]
[tsitaat]Tegelikult mul on natuke piinlik lugeda, et vaskukäelisust peetakse erivajaduseks (nagu oleks puue). [/tsitaat]

Kas puue on piinlik? Kas erivajadus on piinlik?

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu vasakukäelise tĂĽtre, kes praeguseks õpib II klassis, \”erivajadus\” on ilmnenud järjekindlas peegelkirjas kirjutamises. Loomupäraselt kirjutaks ta vist ĂĽldse paremalt vasakule ja peegelkirjas. Ka praegu, II klassis, tuleb talle sellekohaseid märkusi teha aeg-ajalt.

Muidu kääre kasutab vahet tegemata, kas on vasaku või parema käe käärid. Üldine käeline tugevus on kõvasti paranenud alate sellest kui hakkas klaveritundides käima. Matemaatikas on väga tugev, kuid tõenäoliselt peame igaks juhuks logopeediga konsulteerima, sest kirjutamisel ei saa ega saa teatud asju korda, milleks juba justkui aeg oleks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
lootusekiir

[tsitaat]Lihtsalt märkuseks, et meil on peres 3 last. Kõige vanem on 6-aastane, kes on väga selgelt vasakukäeline, muidu igati terane, aga rääkima hakkas hilja ja vajab siiani logopeedi abi. Väiksemad on kaksikud, nendest üks on paremakäeline ja räägib väga hästi. Teine kaksikutest on ka vasakukäeline ja ilmselt peame samuti varsti logopeedile pöörduma. Logopeed ütles, et tõesti vasakukäelised vajavad rohkem kõneravi.[/tsitaat]

Ei pruugi. Kõike ei saa nii üks-ühele võtta. Minu vasakukäeline rääkis enne kaheseks saamist juba 2-3 sõnaliste lausetega.

0
0
Please wait...

Postitas:
Marju2

Puue ei ole piinlik. Piinlik on kõikide asjade lahterdamine puueteks ja mittepuueteks. Kui mu laps seda foorumit loeb ja küsib, et kas ma olen nüüd puudega, siis ma saan aru, et temal on paha tunne ja minul piinlik.
[tsitaat] [small]Marju2 kirjutas:[/small]

Kas puue on piinlik? Kas erivajadus on piinlik?[/tsitaat]

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

[tsitaat]Lihtsalt märkuseks, et meil on peres 3 last. Kõige vanem on 6-aastane, kes on väga selgelt vasakukäeline, muidu igati terane, aga rääkima hakkas hilja ja vajab siiani logopeedi abi. Väiksemad on kaksikud, nendest üks on paremakäeline ja räägib väga hästi. Teine kaksikutest on ka vasakukäeline ja ilmselt peame samuti varsti logopeedile pöörduma. Logopeed ütles, et tõesti vasakukäelised vajavad rohkem kõneravi.[/tsitaat]

Mul ka kolm last ja samuti on kõige vanem 6-aastane ja vasakukäeline. Tema on neist keeleliselt kahtlemata kõige andekam, kõige varem hakkas rääkima.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ăśks asi on rääkimine ja teine ĂĽlejäänud keeleline andekus. Minu vasakukäelise esimene kolmesõnaline lause tuli 1a 3k vanuselt. Pooleteistaastaselt rääkis ta juba selget juttu, mida ka võõrad olid võimelised mõistma. Aga… lugema ei hakanud kohe kuidagi. Esimeses klassis käis lugemisega abiõppes/logopeedi juures ja kirjavigadega on siiani pidev maadlus. Minu enda jaoks arusaamatu probleem, sest ise olen eluaeg väikest viisi grammatikapervert olnud. Seega ei oska last ka kuidagi aidata. Et kuidas ei jää kirjapilt meelde kui oled sama sõna juba mitu korda lugenud? Kuidas ei jää võõrkeele sõnad meelde?

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul vasakukäelise lapsega juhtus selline naljakas lugu, et kooli minnes äkki läks käekiri, mis ei olnud ennegi suurepärane, lausa kohutavaks. Lõpuks selgus, et õpetaja iga kord ütles, et võtke pliiats paremasse kätte, mida mu poiss siis sõnakuulelikult tegi. Nii et õpetajale ütlemine polegi nii halb mõte.
Käekirja sai laps aga korda siis, kui talle tuli vasakukäeline õpetaja, kes oskas ohtralt nõuandeid jagada. Tegelikult on päris palju nippe, mille peale ei pruugi ise tullagi. Nt sageli kipuvad vasakukäelised kirjutama nii, et käsi on randmest väga painutatud (et käsivars ei jookseks ĂĽle kirjutatava teksti). Selle vastu aitab nt, kui paberit keerata viltu nii, et vasak ĂĽlemine nurk on ĂĽlespoole. Ja asi pole ainult käekirjas – ebamugav käe asend teeb kirjutamise väsitavaks ja ebameeldivaks.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

huvitav teema 🙂
ma olen ise ĂĽmberõpetatud vasakukäeline – sunniti paremat peale. noh, nĂĽĂĽd ma ikka teen asju reeglina parema käega. kĂĽll aga on mul \”parem\” ja \”vasak\” suund segamini. kui keegi ĂĽtleb nt, et keera paremale, siis pean ma natukene mõtlema, enne kui tean, kumb see parem pool on. ei aidanud mind ka see nipp, et mõtlen, kumma käega söön, sest kuidagi loomulik tundub lusikas mõlemas käes. noh, ĂĽhesõnaga keeruline…
peres on meil nüüd 2 vasakukäelist (mees ja väiksem laps) ning 2 paremakäelist (sh vanem laps väga pikalt kasutas mõlemat kätt, enne kui parema kasuks otsustas).
minu kohe-neljane vasakukäeline tunneb suurt huvi lugemise vastu – viimasel ajal loeb juba paaritähelisi sõnu kokku isegi. rääkima hakkas ka väga vara. pooleteiseaastaselt jutustas ikka nii, et kõik said aru.
ahjaa, teemasse ka – minu arust see ei ole erivajadus, kĂĽll aga on kena õpetajale ikka mainida, et tegu vasakukäelisega on.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

[tsitaat]huvitav teema 🙂
ma olen ise ĂĽmberõpetatud vasakukäeline – sunniti paremat peale. noh, nĂĽĂĽd ma ikka teen asju reeglina parema käega. kĂĽll aga on mul \”parem\” ja \”vasak\” suund segamini. kui keegi ĂĽtleb nt, et keera paremale, siis pean ma natukene mõtlema, enne kui tean, kumb see parem pool on. ei aidanud mind ka see nipp, et mõtlen, kumma käega söön, sest kuidagi loomulik tundub lusikas mõlemas käes. noh, ĂĽhesõnaga keeruline…
peres on meil nüüd 2 vasakukäelist (mees ja väiksem laps) ning 2 paremakäelist (sh vanem laps väga pikalt kasutas mõlemat kätt, enne kui parema kasuks otsustas).
minu kohe-neljane vasakukäeline tunneb suurt huvi lugemise vastu – viimasel ajal loeb juba paaritähelisi sõnu kokku isegi. rääkima hakkas ka väga vara. pooleteiseaastaselt jutustas ikka nii, et kõik said aru.
ahjaa, teemasse ka – minu arust see ei ole erivajadus, kĂĽll aga on kena õpetajale ikka mainida, et tegu vasakukäelisega on.[/tsitaat]
Eh, ma olen ka ümberõpetatud vasakukäeline (ema on n-ö päris vasakukäeline) ja mul on vasak ja parem vahetuses. Kui küsin teed ja öeldakse, et pööra vasakule, ma lähen kindlasti paremale. Kui juhatan teistele teed, siis samuti suunan inimese vasakule ja ise ütlen, et minge nüüd paremale. Kui küsija nägu imelikuks muutub, siis saan aru, et midagi läks vist valesti:)

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

vasakukäelisust on õigem vist jah nimetada \”eripäraks\”

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minul, kui raske puudega lapse emal, on vägagi veider lugeda, et mõned lapsevanemad peavad prillikandmist ja vasakukäelist erivajaduse alla kuuluvaks.
Need vanemad ei tea midagi erivajadustega lastest kes vajavad 24 tundi ööpäevas hoolitsemist, terve elu. Vegetatiivsetest seisunditest, ratastoolidest, kõveratest selgroogudest jne.
Ă„rge naeruvääristage teisi puuetega laste vanemaid oma \”erivajadustega\” mis on tegelikult lapsevanema enda tähelepanupuudus.
400 eurot?? Enamus puudega lapsevanemad kulutavad igas kuus 400 eurot ja rohkemgi, aastas mitmed tuhanded enda taskust maksmist on tavaline, meie pere on kaheksa aasta jooksul kĂĽmneid tuhandeid kulutanud eriarstidele, hooldusele ja erivajadustele.
PĂĽsigem ikka reaalstel teemadel, eks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse (PGS) § 46 lõikes 1 on hariduslike erivajadustega õpilane defineeritud järgnevalt:

”Hariduslike erivajadustega on õpilane, kelle eriline andekus, õpiraskused, terviserike, puue, käitumis- ja tundeeluhäired, pikemaajaline õppest eemal viibimine või kooli õppekeele ebapiisav valdamine toob kaasa vajaduse teha muudatusi või kohandusi õppe sisus, õppeprotsessis, õpikeskkonnas (õppevahendid, õpperuumid, suhtluskeel, sealhulgas viipekeel või muud alternatiivsed kommunikatsioonid, tugipersonal, spetsiaalse ettevalmistusega pedagoogid ja muu selline) või taotletavates õpitulemustes.”

Arenguline ja hariduslik erivajadus võib olla nii mahajäämus eakohasest tasemest (arengupuue) kui ka andekus mingis arenguvaldkonnas.
Seega ka kehv silmanägemine ja vasakukäelisus on erivajadus ja sellega tegeletakse nii lasteaedades kui ka koolis!
Erivajadus ei ole ainult puue.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Räägiks siin teemades siiski lastest kel on raske haigust või riiklikult kinnitatud puue, muidu võib iga tähelepanupuuduses vaevlev lapsevanem tulla ja väita, et varbaküüne puudumine on tema elu väga raskeks teinud.

Olgem seadustest hoolimata empaatilised nende vanemate vastu, kel on ammu lootus kadunud või kes elavad igapäevaselt nii rasket elu mida prillikandja või vasakukäelise lapsevanem ette ei kujutagi.

Minu üks lastest on vasakukäeline ja teine kannab prille. Minu arvates tulla neil teemadel kurtma, oleks raskeid haiguseid põdevate vanemate murede tõttu, ebaeetiline ja egoistlik.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Vabandan, et prillidest rääkima hakkasin, see ei olnud tõesti teemasse.
Samas arvan, et siin alafoorumis sobib siiski rääkida ka väiksematest probleemidest – muidu ei tohiks ju ka näit. kerge puudega laste vanemad ĂĽldse sõna võtta, sest nende mured on liiga väikesed võrreldes raske puudega laste probleemidega? Jah, prillid on loomulikult väike mure, aga väikesepalgalisele võib see korraga ka suur mure olla, kui selgub, et lapsel on prillid katki, kohe on uusi vaja ja raha lihtsalt pole.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Aga kes siin nii väga kurtnud on? Minu meelest igati asjalik kogemustevahetus. Mul on hea meel, et siit sellise teema leidsin, kus teisedki lapsevanemad oma kogemusi vaskakukäeliste lastega jagavad.

Selline arvamustevahetus ei pisenda ju ometi kuidagi raske puudega laste vanemate tähtsust või nende poolt nähtava vaeva hulka.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

[tsitaat]Minul, kui raske puudega lapse emal, on vägagi veider lugeda, et mõned lapsevanemad peavad prillikandmist ja vasakukäelist erivajaduse alla kuuluvaks.
Need vanemad ei tea midagi erivajadustega lastest kes vajavad 24 tundi ööpäevas hoolitsemist, terve elu. Vegetatiivsetest seisunditest, ratastoolidest, kõveratest selgroogudest jne.
Ă„rge naeruvääristage teisi puuetega laste vanemaid oma \”erivajadustega\” mis on tegelikult lapsevanema enda tähelepanupuudus.
400 eurot?? Enamus puudega lapsevanemad kulutavad igas kuus 400 eurot ja rohkemgi, aastas mitmed tuhanded enda taskust maksmist on tavaline, meie pere on kaheksa aasta jooksul kĂĽmneid tuhandeid kulutanud eriarstidele, hooldusele ja erivajadustele.
PĂĽsigem ikka reaalstel teemadel, eks.
[/tsitaat]

Jajah, aga sina võiksid lõpetada oma õela ja kibestunud sapipritsimise.

0
0
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 38 )

Esileht Erivajadustega laps kas vasakukäelisus on erivajadus?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.