Esileht Koolilaps Kas võtate puberteediealise telefoni kontrollimiseks?

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: Kas võtate puberteediealise telefoni kontrollimiseks?

Postitas:

Tütar 12-aastane. Muretsen, kellega ta internetis suhtleb. Tahaks kontrollida, aga tal koodid peal. Kas oleks ok lasta tal telefoni kontrollida või on see suur privaatsuse rikkumine? Mis vanuseni peaks kontrollima?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui on põhjust muretseda, siis vaataks salaja.

0
-9
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.07 11:13; 23.07 19:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tütar 12-aastane. Muretsen, kellega ta internetis suhtleb.

Aga kui küsid lapselt, mis ta siis ütleb?
Kui kõik nö süütu ja läbisaamine lapsega hea, siis laseb ehk ise vaadata?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ära näpi. Paned lihtsalt suhted p….e. Selles vanuses on söbrantsidega juba omad saladused. Ja äkki flirdib naabripoisiga, tahad seda lugeda vä?

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pigem hoia suhteid, et ta sulle räägiks.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ära näpi. Paned lihtsalt suhted p….e. Selles vanuses on söbrantsidega juba omad saladused. Ja äkki flirdib naabripoisiga, tahad seda lugeda vä?

Mind pani see teema mõtlema. Eks ma saan aru, et nõme on salaja piiluda ja vb kõik, mis näed ei meeldi.
Saan aru, et teimelisel peab olema privaatsus ja vanem peab seda austama.
Aga 12 aastane pole ju alati neti ohtudest teadlik ja isegi kui on, siis võib neid eirata. Kui vanem juba muretseb ja laps ise ei räägi, siis ilmselt on tal põhjust arvata, et midagi on teoksil. Lapse käitumine on ilmselt muutunud ja kui ta ise ei räägi, mis siis teha?
Aga kui:
a) last kiusatakse netis või mingi kamp kiusab kedagi teist
b) laps räägib pedofiiliga, kes palub endast alasti pilte saata või kutsub kokkusaamisele. Toimub väljapressimine.
c) keegi pakub narkootikume
jne jne

Täiesti reaalsed asjad Eesti ühiskonnas ja sugugi mitte haruldased. Lapsevanem peaks ikka väga kursis olema, millega tema laps netis tegelb.

+11
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.07 11:13; 23.07 19:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ära näpi. Paned lihtsalt suhted p….e. Selles vanuses on söbrantsidega juba omad saladused. Ja äkki flirdib naabripoisiga, tahad seda lugeda vä?

Võibolla on vaja. Oleneb lapsest ja vanematest. Mu sugulasel oli väga raske puberteet ja alguses ka üks psühholoog rääkis, et ei tohi tema privaatsust rikkuda (vanemad küsisid nõu). Aga lõpuks kippus asi juba kriminaalseks minema ja kes siis vastutab? Ikka vanemad, mitte see laps. Või läheb laps kinnisesse asutusse. Selle lapse puhul saadi veel jaole enne kõige hullemat, kuigi üht-teist elu jäävalt muutvat oli juba kokku keerata jõutud.

Niisama süütu flirt või tavapärased teismeliste saladused sõbrannaga lapsevanemat huvitama ei peaks ja vaevalt et normaalset vanemat huvitabki.

Mina soovitan tõsise mure ja kahtluste korral koos lapsega vaadata mis telefonis on. Selgitada talle, et on vaja veenduda, et midagi lubamatut ei toimuks (ka lapse vastu). Tavapärase kirjavahetuse ning lehtede külastuse (brauseri ajalugu!) tunneb kergelt ära ja nendel ei peaks siis peatuma.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 13-aastasel tütrel vedeleb telefon ühtelugu kusagil nähtaval kohal. Kui tuleb messengeris sõnum, siis on ka lukus ekraani pealt näha sõnumi saatja ja teksti algus. Pole ekstra uurinud, aga silmanurgast vaadates näen et enamasti on see tavapärane sõbrannade loba.
Vahal laps istub telefonis minu läheduses ja räägib mulle ise, kui netis miskit naljakat näeb või keegi midagi huvitavat ütleb. Või siis vahel lihtsalt küsin, et millega ta tegeleb – tema muide küsib minu käest ka ühtelugu – ja ta ikka vastab ka tavaliselt.
Selle põhjal ma näen, et laps ei ürita midagi minu eest otseselt varjata, kuigi loomulikult ei tahaks ta, et mina tema kõiki jutuajamisi sõbrannadega loeks (ja võib-olla vaatab ta vahel ka mõnda videot, millest ta mulle otseselt rääkida ei tahaks, aga kindlasti pole mingit süstemaatlist millegi “valega” tegelemist).
Kui asjad oleks teisiti – nt kui laps jälgiks hoolikalt, et telefon minu nähtavusse ei satuks, sulgeks ennast alati oma tuppa kui telefonis istub, keelduks vastamast minu küsimustele, jne.,… siis ma tunneks muret. Ja kui mure oleks tõsine, siis ikka mõtleks välja mooduse, kuidas tema internetikasutust ja -suhtlust kontrollida.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Usaldan oma lapsi, räägime palju, kõigest. Saladusi meil pole teineteise ees. Netis valitsevatest ohtudest oleme palju rääkinud, samuti kuidas ja mida sotsiaalmeedias öelda ja näidata. Oleneb palju lastest ja ka lapse ja vanema suhetest. Mina ei luura oma lapse järgi, see tundub alatu.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen ka suutnud oma lastele selgitada netiohtudest. Samuti on meil täielik usaldus. Tean mina nende telefonide ja arvutite paroole ning teavad nemad minu omasi. Tihtipeale küsin, et kas tohib pilgu nende asjadele visata. Pole probleemi, vaata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen ka suutnud oma lastele selgitada netiohtudest. Samuti on meil täielik usaldus. Tean mina nende telefonide ja arvutite paroole ning teavad nemad minu omasi. Tihtipeale küsin, et kas tohib pilgu nende asjadele visata. Pole probleemi, vaata.

Meil oli samuti – minu läpakas oli fail, kuhu kõik oma paroolid üles kirjutasid, mees, ma ise ja lapsed, ükskõik, mis saidiga tegu. Ja no neid ikka on ajapikku kogunenud jube palju. Kõik said ja saavad ka praegu kõigele ligi, kui vaja peaks olema.
Päris algul minul isegi polnud FB kontot, käisingi pea aasta otsa lapse konto kaudu seal ringi vaatamas, enne kui endale tegin.

+2
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil võttis politsei selle kontrollimiseks…mingi 3,5 kuud tagasi. Narko teema. Võib olla midagi veel. Nii et endal sealtmaalt muretu, pole telefoni, pole probleemi…

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

15-aastase tüdruku telefoni ei kontrolli ja ei saakski ka salaja, sest sõrmejälje kontroll peal. Pole kunagi luuranud ja ei ole tundnud ka, et see vajalik peaks olema. Oleme rääkinud kui ohtlik võib olla netis võõrastega suhtlemine jne muudest ohtudest. Vahel lihtsalt küsin, mida ta hetkel seal teeb. Tavaliselt suhtleb sõbrantside ja klassikaaslastega, surfab netipoodides, vaatab filme ja youtuubereid. Kui midagi huvitavat on, tuleb ise ja näitab. Usaldan oma last.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tuttav lastepsühholoog ütleb mulle tihti naljatades: 12 a kasvatad ja siis jääb üle vaid palvetada. Nii ongi. Mingist vanusepiirist loeb vaid laotud vundament: kas laps on teadlik ohtudest, julgeb vanemaga rääkida vajadusel, lävib eakaaslastega jne. Kontrollida võid, aga kui teismeline paha peal, siis harjutab kiiresti paremini varjama ja valetama. Mina proovin nö kätt pulsil hoida, et kellega suheldakse ja kus käiakse, küsin õhtul mis tegite jne ja ülejäänud aja siis palvetan :)et elus õnne oleks lastel ja õigeid valikuid teeksid.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Koolilaps Kas võtate puberteediealise telefoni kontrollimiseks?