Esileht Pereelu ja suhted Kasvatuspõhimõtted

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 69 )

Teema: Kasvatuspõhimõtted

Postitas:

Selline teema arutlemiseks – siin foorumis pannakse tihti imeks, kui kuskil teemas kurdetakse selle üle, et mees ei aita kodus lastega seoses midagi teha või mehel teistsugused põhimõtted, et kas te seda enne laste saamist ei teadnud. Sellest tekkis küsimus, kas te olete enne laste saamist lastekasvatamise põhimõtteid teise poolega arutanud või lihtsalt vaatate ja arutate jooksvalt?

Meil on kaks väikest last ja meie ei arutanud enne lapsi selliseid asju. Suuri konflikte sel teemal pole õnneks omavahel olnud, aga erinevusi leidub, näiteks kuidas peaks käituma jonniva lapsega jms. Kuna lastel on mitmeid arenguetappe, siis kujutan ette, et omavahelisi lahkhelisid tuleb laste kasvades pigem juurde, aga samas ma ei näe, kuidas ma oleksin enne laste saamist neid erinevusi kasvatuspõhimõtetes ja -võtetes saanud ette teada? Või on siiski olemas paarid, kes juba lapsi planeerides igasugused teoreetilised stsenaariumid läbi arutavad?

+10
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 20.01 00:41; 20.01 12:35; 20.01 12:42; 20.01 12:53; 20.01 14:15; 21.01 15:21; 21.01 23:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

mees ei aita kodus lastega seoses midagi teha

Kui mees ei “aita”, siis järelikult polnud pere loomine ega laste saamine ka mehe idee ja initsiatiiv.

Naine tegi sellisega ups! lapsed valmis ja siis ärgu imestagu, et mees ei “aita”.
Ja üldiselt on see juba enne lapsi ju näha, kas on tegu “aitaja” tüüpi mehega või mehega, kes kõike ise teeb ja naise endale appi võtab. Naised, kel mehe lõhn pea ringi käima paneb, seda muidugi märgata ei oska.

+7
-26
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas see ütlemine nüüd oligi. Kui mul lapsi polnud, siis oli mul palju kasvatuspõhimõtteid. Nüüd on mul mitu last, aga ei ühtegi põhimõtet.

+39
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lastetuna on igatahes tore “kasvatuspõhimõtteid” arutada, kui tegelikku asja üldse ei tea. Oi, kus oleks alles uhked loengud olnud!

Ah, need tigedikud üritavad lihtsalt veel nuga seljas keerata, neist ei ole abi, need on mingid eluvõõrad tüübid, kes ei saa aru, et inimesed elu jooksul ka muutuvad, olukorrad muutuvad ja lapse sünd on igatahes üks asi elus, mis muudab paljutki inimetes ja elus. Tuleb ikka jooksvalt hakkama saada ja teise vanema erinevate arvamustega arvestada, põhiline on, et sellised arutelud ei võtaks “mida sina ka tead!” ja muidu halvustamise, mahategemise ja pisendamise tooni, erinevused arutatakse rahulikult läbi.
Tagantjärele on kõik maailmatargad  ja teiste inimeste elude üle arutades “mis see siis ära ei ole, kui raske see ikka olla saab jne”.  Miks sa sellisega lapsed tegid või siin nii populaarne “KUST te ikka selliseid tölle leiate!?” on ju puhtakujuline targutamine. Võib vabalt olla, et nende õelutsejate endi pereelu on tegelikkuses veel hullemini puntras.

+15
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.01 07:15; 21.01 11:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul pilnud enne lapse saamist mingeid põhimõtteid, sest polnud laste kasvatamisest õrna aimugi.

Kõik tuli ikka jooksvalt. Eks lahknevusi on olnud aga üldiselt oleme asjades ühte meelt.

+14
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me ei mõelnud üldse sellelle. Kui aeg või probleem käes, siis sellega tegelesimegi.
Olete te ehk mõelnud ka sellele et kavatus sõltub ka palju arvamusliidritest ja ühiskonnast. Seda näitab soovitus et loe üks lastekasvatus raamat läbi!

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas see ütlemine nüüd oligi. Kui mul lapsi polnud, siis oli mul palju kasvatuspõhimõtteid. Nüüd on mul mitu last, aga ei ühtegi põhimõtet.

Väga õige ja pärast laste saamist ei kritiseeri ma teisi vanemaid.

Laste kasvatamine on see, et laps kasvab peres, mingeid põhimõtteid vms, asju ei ole meil kunagi olnud, siit loen soovitusi küll peegeldamiseks jms. ma isegi ei saa aru, mida selle all mõeldakse. Ometi oleme mehega  üles kasvatanud ühe väga mõistliku lapse ja teine on 16a.  Laste kasvatamiseks on vaja aega, armastust ja tähelepanu, samuti tuleb anda neile ka ruumi.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, ikka arutasin läbi niipalju, kui enne esimese lapse emaks saamist oskasin ette näha. Palju muidugi ei osanud ja esiklaste vanematel see koostöö pigem tulebki jooksvalt. Peale lapse sündi muidugi selgus, et värske isa kardab nii väikese inimesega toimetada, nii, et kui paarinädase lapse juurest esimest korda juuksurisse läksin, oli isa ikka päris hirmul. Aga teisiti ei saagi, kui pead kaasama ja sundseisu ka vahel jätma, ise oled ju ka sundseisus ja pole seda vastutust kuhugi mujale veeretada.
Kasvatuspõhimõtted ei pea 100% kattuma, kattuma peab oluline – nt füüsiliselt ei karista.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui on päris õige perekond ja tegu vaid meie lastega, siis on lihtne. Asjad saab omavahel alati selgeks rääkida.

Meie peres on paraku lood sellised, et abikaasal laps varasemast. Pole ta emaga kunagi suhelnud ega soovi tuttavaks saadagi, aga näha on ja ka mees rääkinud, et sel inimesel polegi mingeid kasvatuspõhimõtteid. Laps on võinud teha kõike, mida tahab ja kuidas külas olles käituda, pole kodus ilmselt kunagi räägitudki. Mulle polnud vastuvõetav iga kord taas nullist alustada, lisaks mööda korterit tuustimine (mida silm vähegi nägema ulatas, kõike oli vaja kiskuda), sahtlites sorimine, voodil hüppamine, iga suunamise või keelamise peale silmade krillitamine.

Hakake nüüd kõik tulistama, et mees on ju selle lapse isa ka kasvatagu ja suunaku ja bla-bla-bla. Tühi loos. Kui laps on kodus ema poolt nii üles ässitatud ja kõik on talle lubatud… Meie jaoks lahenes asi nii, et meie koju ta enam ei tule, mees kohtub temaga oma vanematekodus. Nii saan ka kindel olla, et ühisele lapsele lollusi ei õpetata. Ei puutu enam kokku, ei ole ka probleeme.

+5
-13
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 20.01 09:56; 22.01 11:49; 23.01 11:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole mingeid kasvatuspõhimõtteid. Mida vähem torkida, seda paremini kasvavad. Koolis õpivad hästi, käituvad hästi, silmad säravad ja kunagi ei kurda igavuse üle.  Perepoliitikast hoiame eemale, ei ole kokkuhoidev, arendav ja liitev, pigem lahutav. Ja kui mõni tuleb lapsel ei tohi juttu ajama, siis siit maalt ka jutt lõpeb. Nii lihtne elu ongi.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tegelikult on neid lihtne enne lapse saamist selgeks saada ja pole üldse vaja mingeid teoreetilisi arutelusid – uuri, kuidas kaasal endal kodus oli, kui ta oli väike laps, kuidas tema ema ja isa temaga käitusid. Reeglina käitutakse kas täpselt samamoodi või siis täpselt vastupidi, oleneb trauma suurusest :).

Aga eks mõlema probleemiga saab jooksvalt tegeleda vastavalt vajadusele. Minul polnud näiteks õrna aimugi enne lapse sündi, kuidas ma käituma hakkan. Aga sai selgeks ja nüüd näen palju mutreid kordumas mu enda lapsepõlvest (nii kahjuks kui õnneks). Hea ja järjekindla tahtmise juures saab neid mustreid muidugi ka muuta. Aga mott peab ikka suur olema, muidu langen ikka samasse auku (mul näiteks probleemiks, et ma lähen närvi liiga kiiresti ja hakkan paukuma, eriti kui ajaline press on peal – täpselt nagu mu ema…)

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 20.01 10:18; 20.01 11:52; 21.01 09:42; 21.01 12:07; 21.01 12:59; 22.01 12:46; 22.01 13:00; 22.01 13:18; 22.01 13:40;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Perepoliitikast hoiame eemale, ei ole kokkuhoidev, arendav ja liitev, pigem lahutav.

Mis see perepoliitika on?

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 20.01 10:27; 20.01 11:20; 20.01 11:37; 21.01 09:22; 21.01 10:59; 21.01 12:39; 21.01 15:38; 21.01 23:28; 22.01 09:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kasvatuspõhimõtted tulenevad lõpuks inimese üldistest elupõhimõtetest ja väärtustest. Ja rääkimise teel tavaliselt ei tule väärtused ilmsiks, vaid neid näeb inimese tegudes. Eriti hästi tegudes pingeolukorras või vähemalt olukordades, mis ei ole lihtsad ja mõnusad. Kasvõi remonti tehes kui midagi äpardub, kuidas läheneb asjale kui on vaja teha mõni suurem ost, kuidas ta saab läbi oma päritoluperega või on tal üldse lähedasi, kelle heaks ta on valmis ise mugavustsoonist välja tulema. Üks asi on teooria, teine asi mida sa tegelikult teed unevõlasena kell 6 hommikul jonniva lapsega, kui endal on tööle kiire. Põhimõttedka muutuvad ega pea üks-ühele kattuma. Oluline on ka olla paindlik ja aeg-ajalt ka enda põhimõtetele kriitlise pilguga vaadata.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kasvatuspõhimõtted tulenevad lõpuks inimese üldistest elupõhimõtetest ja väärtustest. Ja rääkimise teel tavaliselt ei tule väärtused ilmsiks, vaid neid näeb inimese tegudes. Eriti hästi tegudes pingeolukorras või vähemalt olukordades, mis ei ole lihtsad ja mõnusad. Kasvõi remonti tehes kui midagi äpardub, kuidas läheneb asjale kui on vaja teha mõni suurem ost, kuidas ta saab läbi oma päritoluperega või on tal üldse lähedasi, kelle heaks ta on valmis ise mugavustsoonist välja tulema. Üks asi on teooria, teine asi mida sa tegelikult teed unevõlasena kell 6 hommikul jonniva lapsega, kui endal on tööle kiire. Põhimõttedka muutuvad ega pea üks-ühele kattuma. Oluline on ka olla paindlik ja aeg-ajalt ka enda põhimõtetele kriitlise pilguga vaadata.

No see kõik on ikkagi veel liigselt lihtsustatud ettekujutus. Minu mees on näiteks minu maitse jaoks igapäevasel laste kasvatamisel liiga kriitiline, liiga närviline. Aga kui meil on olnud mingi tõesti suur probleem, selline näiteks, kus on lapsele kiirabi vaja või näiteks kiire sünnitus on alanud suure tormi ajal, mil tuiskav lumi on põlvini ja puud taluteele ette kukkunud, on ta absoluutselt kõige rahulikum, süstemaatilisem, lahendusi leidvam ja turvalisem inimene, keda üldse soovida annab.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 20.01 10:27; 20.01 11:20; 20.01 11:37; 21.01 09:22; 21.01 10:59; 21.01 12:39; 21.01 15:38; 21.01 23:28; 22.01 09:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei kujuta isegi ette, kuidas see enne lastesaamist põhimõtete arutamine käib. Et “oleme ikka head vanemad”. No mingeid asju ja saba ette arutada – et füüsilist vägivalda ei kasuta, kas nurka panemine on ok või ei ole ok, et püüame ikka rahulikuks jääda ja et üksteist ei kritiseeri laste kuuldes (seda viimast me küll arutasime ja oleme üritanud järgida, et märkusi kasvatuse osas laste kuuldes ei tee või väga vaikselt ütleme “rahulikumalt” vmt).

Aga tegelikult me ei tea keegi ette, kuidas mingis olukorras käitume. Kui palju ma närvi lähen? Millise iseloomuga üldse lapsed tulevad? Kui palju on magamata öid? jne. Me ei tea neid ette ja ei tea, kuidas tegelikult käitume.

Näiteks on meil põhimõte, et laste kuuldes üksteist ei kritiseeri, ei õõnesta teise autoriteeti. Aga mõnikord on seda väga raske teha- Nt kui ma näen, et mees on oma riidlemisega üle võlli läinud või riidleb üldse ilma asjata (rohkem on närvis sellepärast, et ta pidi oma põneva tegevuse pooleli jätma kui et lapsed oleksid midagi valesti teinud) – te nendel hetkedel ühest küljest tahaks kohe laste kaitseks välja astuda ja lõpetada see ebaõiglane olukord, teisest jälle on väga keeruline mõelda, kuidas seda teha, ilma et õõnestaks mehe autoriteeti (kui ma nt ei saa ise juhtimist ka üle võtta, nt mul on beebi parasjagu rinna otsas või istun wc-s s–l ja kuulen olukorda pealt ja saangi ainult hõigata “rahulikumalt!)).

Mu mehel on ka varasemast teismeline laps ja näen, et temaga teeb nii mõndagi, mis ei ole kooskõlas osade minu põhimõtetega (no mitte midagi väga dramaatilist). Kuna praeguseks on meie vanim laps juba sama vana kui mehe esimene laps meie tutvumise ajal siis näen, et ühiste lastega nendes küsimustes praktiseerib rohkem minu põhimõtteid. See võib olla tingitud ka sellest, kuna tutvumise ajal ta enam ei elanud eksiga koos ja soovis olla “hea ja tore isa”, mistõttu noh – tehti järeleandmisi kasvatuses ja nõudmistes, mida ta praegu meie lastega ei tee ja pigem kaldub vahel lausa teise äärmusesse ja on liiga range – nagu ei saa aru, et mingi kesktee on ka 😀

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 20.01 11:21; 20.01 13:30; 20.01 13:36; 22.01 13:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Natuke arutasime enne lapse sündi, kuna minul on lastega varasemast päris palju kogemusi, muidu vist ei oleks osanud midagi arutada või vaid suvaliselt targutada internetiteadmiste põhjal.

Meid mõlemaid on ühiste kasvatuspõhimõtete kujundamisel toetanud FB grupp “Positiivne vanemlus”. Oleme mõlemad liikmed. Ise teemasid ei algata, aga abiks on teiste algatuste ja arutelude lugemine. Vahel oleme mõnda teemat kodus ka arutanud.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mind nii hämmastab see jutt, et “mees aitab”… Mees “aitab” lastega tegeleda. Mees “aitab” kodutöid teha.

Mis sajandil me ometi küll elame, kus naised ISE ka on automaatse hoiakuga, et kõik kodu ja lastega seonduv on naiste asi? Ja et kui mees ka kuskil käe külge paneb, siis ta “aitab” naist. Ja mõistagi peab naine siis tänulik olema, kuna tegelikult sellised ebamugavad ja tilulilu asjad ei ole ju meeste asi, vaid naiste kohustus.

Vabandust, et teemast mööda, aga nii kriibib silma see aitamise jutt, et ei saa mitte vaiki olla.

+14
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 20.01 11:28; 20.01 19:49; 20.01 19:51; 20.01 22:39; 21.01 14:30; 21.01 19:53; 22.01 09:02; 22.01 10:33; 22.01 14:18; 22.01 14:20; 23.01 12:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mind nii hämmastab see jutt, et “mees aitab”… Mees “aitab” lastega tegeleda. Mees “aitab” kodutöid teha.

Mis sajandil me ometi küll elame, kus naised ISE ka on automaatse hoiakuga, et kõik kodu ja lastega seonduv on naiste asi. Ja et kui mees ka kuskil käe külge paneb, siis ta “aitab” naist. Ja mõistagi peab naine siis tänulik olema, kuna tegelikult sellised ebamugavad ja tilulilu asjad ei ole ju meeste kohustus.

Vabandust, et teemast mööda, aga nii kriibib silma see aitamise jutt, et ei saa mitte vaiki olla.

Ei maksa sellele ühele sõnale omistada tähendust, mida sellel antud kontekstis ei pruugi üldse olla. Vabas ühiskonnas on ikkagi iga pere valik, kuidas neil tööd on jagatud. Meil näiteks mingil ajal olid tööd jagatud nii, et lastega tegelemine oli peamiselt minu ülesanne ja maja ehitamine tööpäeva õhtul kella 23-ni ka -20 kraadises külmas näiteks oli mehe töö. Ja vahel aitasin mina teda tema töös ja vahel aitas tema mind minu töös. Töid võib jagada nii võrdsuse alusel, oskuste alusel, optimaalsuse alusel või mõnel muul alusel. Perekonnas ikka aidatakse üksteist. Kui üks alustab mingit tööd, saab teine appi tulla ja vastupidi. Mõni pere on näiteks jaganud tööd nii, et üks käib palgatööl ja tagab perele majandusliku heaolu ning teine tagab perele olmelise heaolu sellega, et hoiab maja korras, teeb söögid ja tegeleb lastega. Ma ei arva, et ükski neist variantidest oleks iseenesest halb, peaasi, et mõlemad osapooled sellise tööjaotusega rahul on.

+6
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 20.01 10:27; 20.01 11:20; 20.01 11:37; 21.01 09:22; 21.01 10:59; 21.01 12:39; 21.01 15:38; 21.01 23:28; 22.01 09:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mind nii hämmastab see jutt, et “mees aitab”… Mees “aitab” lastega tegeleda. Mees “aitab” kodutöid teha.

Mis sajandil me ometi küll elame, kus naised ISE ka on automaatse hoiakuga, et kõik kodu ja lastega seonduv on naiste asi. Ja et kui mees ka kuskil käe külge paneb, siis ta “aitab” naist. Ja mõistagi peab naine siis tänulik olema, kuna tegelikult sellised ebamugavad ja tilulilu asjad ei ole ju meeste kohustus.

Vabandust, et teemast mööda, aga nii kriibib silma see aitamise jutt, et ei saa mitte vaiki olla.

Ei maksa sellele ühele sõnale omistada tähendust, mida sellel antud kontekstis ei pruugi üldse olla. Vabas ühiskonnas on ikkagi iga pere valik, kuidas neil tööd on jagatud. Meil näiteks mingil ajal olid tööd jagatud nii, et lastega tegelemine oli peamiselt minu ülesanne ja maja ehitamine tööpäeva õhtul kella 23-ni ka -20 kraadises külmas näiteks oli mehe töö. Ja vahel aitasin mina teda tema töös ja vahel aitas tema mind minu töös. Töid võib jagada nii võrdsuse alusel, oskuste alusel, optimaalsuse alusel või mõnel muul alusel. Perekonnas ikka aidatakse üksteist. Kui üks alustab mingit tööd, saab teine appi tulla ja vastupidi. Mõni pere on näiteks jaganud tööd nii, et üks käib palgatööl ja tagab perele majandusliku heaolu ning teine tagab perele olmelise heaolu sellega, et hoiab maja korras, teeb söögid ja tegeleb lastega. Ma ei arva, et ükski neist variantidest oleks iseenesest halb, peaasi, et mõlemad osapooled sellise tööjaotusega rahul on.

Tore, et teie peres nii on, kuid sõnadel on ikka väga suur tähtsus. Igas peres ei ole kogu tööjaotus lahkelt ja selgesõnaliselt läbi räägitud vaid see justkui “loksub paika” varasema patriarhaalse kogemuse põhjal. Ning kui keegi siis on õnnetu (naine, keda ei “aidata”, mees, kes ei julge “appi” tulla, sest arvab, et astub teisele varvastele), siis on tegelikult päris raske juba olukorda, oma arusaamu ja praktilisi lahendusi muuta. Märksa paremini aitab, kui kohe alguses (no või ka hiljem, teadlikkuse kasvades) ei kasutata sõnu, mis seda ängistavat ja rollidesse suruvat pereelu edasi kannab.

+7
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 20.01 10:18; 20.01 11:52; 21.01 09:42; 21.01 12:07; 21.01 12:59; 22.01 12:46; 22.01 13:00; 22.01 13:18; 22.01 13:40;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei kujuta isegi ette, kuidas see enne lastesaamist põhimõtete arutamine käib. Et “oleme ikka head vanemad”. No mingeid asju ja saba ette arutada – et füüsilist vägivalda ei kasuta, kas nurka panemine on ok või ei ole ok, et püüame ikka rahulikuks jääda ja et üksteist ei kritiseeri laste kuuldes (seda viimast me küll arutasime ja oleme üritanud järgida, et märkusi kasvatuse osas laste kuuldes ei tee või väga vaikselt ütleme “rahulikumalt” vmt).

Aga tegelikult me ei tea keegi ette, kuidas mingis olukorras käitume. Kui palju ma närvi lähen? Millise iseloomuga üldse lapsed tulevad? Kui palju on magamata öid? jne. Me ei tea neid ette ja ei tea, kuidas tegelikult käitume.

Näiteks on meil põhimõte, et laste kuuldes üksteist ei kritiseeri, ei õõnesta teise autoriteeti. Aga mõnikord on seda väga raske teha- Nt kui ma näen, et mees on oma riidlemisega üle võlli läinud või riidleb üldse ilma asjata (rohkem on närvis sellepärast, et ta pidi oma põneva tegevuse pooleli jätma kui et lapsed oleksid midagi valesti teinud) – te nendel hetkedel ühest küljest tahaks kohe laste kaitseks välja astuda ja lõpetada see ebaõiglane olukord, teisest jälle on väga keeruline mõelda, kuidas seda teha, ilma et õõnestaks mehe autoriteeti (kui ma nt ei saa ise juhtimist ka üle võtta, nt mul on beebi parasjagu rinna otsas või istun wc-s s–l ja kuulen olukorda pealt ja saangi ainult hõigata “rahulikumalt!)).

Mu mehel on ka varasemast teismeline laps ja näen, et temaga teeb nii mõndagi, mis ei ole kooskõlas osade minu põhimõtetega (no mitte midagi väga dramaatilist). Kuna praeguseks on meie vanim laps juba sama vana kui mehe esimene laps meie tutvumise ajal siis näen, et ühiste lastega nendes küsimustes praktiseerib rohkem minu põhimõtteid. See võib olla tingitud ka sellest, kuna tutvumise ajal ta enam ei elanud eksiga koos ja soovis olla “hea ja tore isa”, mistõttu noh – tehti järeleandmisi kasvatuses ja nõudmistes, mida ta praegu meie lastega ei tee ja pigem kaldub vahel lausa teise äärmusesse ja on liiga range – nagu ei saa aru, et mingi kesktee on ka ????

Jah, mina ka ei kujuta ette, kuidas on võimalik arutada lastekasvatuse põhimõtteid, kui ei tea, milline vanem sa ise olema hakkad ja millised lapsed sul tulevad, sest palju oleneb ikka lapse iseloomust ka.

Meil on sama teema, et mees on minu maitsele kohati liiga närviline lastega seoses ja tõstab vahel täitsa asjatult häält, aga polegi ise osanud nii mõelda, et mehe keelamine on tema autoriteedi õõnestamine. Mu mehel on mõned kindlad asjad, mis teda närvi ajavad, näiteks toiduga mäkerdamine. Tal on see kiiks olnud sellest ajast peale, kui laps sai pooleaastasena oma esimesed ampsud. Kui laps on alla kahe aasta vana, siis minu arust on toiduga mäkerdamine natuke nagu paratamatu, aga mees käitub selle peale vahel nii, nagu ta oleks ennast hoopis kakaga kokku määrinud. Näiteks tegime jõulude ajal koos piparkooke, laps istus ka laua ääres ja ajas muidugi kõik kohad jahu täis ja siis tahtis mängima minna. Mees tegi ta puhtaks, aga laps tahtis paari minuti pärast tagasi tulla ja siis mees ei lubanud, et ajab jälle kõik jahu täis. Siis laps nutab ja mina ei saa aru, kuidas mees ei saa aru, et ta võtab lapselt rõõmu ära selles hetkes, sest laps ei saa ju aru, miks teda ei lubata. Siis ma muidugi ise lubasin ta laua äärde tagasi. Ja mees ei ole tavaolukorras üldse suur puhtusefriik ega aja mingit steriilsust ega laitmatut puhtust taga.

Üleüldse tahaks, et mees oleks lastega seoses rohkem chill ja lepiks teatud asjadega, et need kuuluvad lihtsalt lapse arengu ja uute oskuste õppimise juurde. Ilmselt on mul endal lapsepõlvetrauma, sest mu ema oli hästi närviline ja kohati ka vägivaldne ja seega ise tahaks käituda sellele täiesti vastupidiselt.

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 20.01 00:41; 20.01 12:35; 20.01 12:42; 20.01 12:53; 20.01 14:15; 21.01 15:21; 21.01 23:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mind nii hämmastab see jutt, et “mees aitab”… Mees “aitab” lastega tegeleda. Mees “aitab” kodutöid teha.

Mis sajandil me ometi küll elame, kus naised ISE ka on automaatse hoiakuga, et kõik kodu ja lastega seonduv on naiste asi. Ja et kui mees ka kuskil käe külge paneb, siis ta “aitab” naist. Ja mõistagi peab naine siis tänulik olema, kuna tegelikult sellised ebamugavad ja tilulilu asjad ei ole ju meeste kohustus.

Vabandust, et teemast mööda, aga nii kriibib silma see aitamise jutt, et ei saa mitte vaiki olla.

Ei maksa sellele ühele sõnale omistada tähendust, mida sellel antud kontekstis ei pruugi üldse olla. Vabas ühiskonnas on ikkagi iga pere valik, kuidas neil tööd on jagatud. Meil näiteks mingil ajal olid tööd jagatud nii, et lastega tegelemine oli peamiselt minu ülesanne ja maja ehitamine tööpäeva õhtul kella 23-ni ka -20 kraadises külmas näiteks oli mehe töö. Ja vahel aitasin mina teda tema töös ja vahel aitas tema mind minu töös. Töid võib jagada nii võrdsuse alusel, oskuste alusel, optimaalsuse alusel või mõnel muul alusel. Perekonnas ikka aidatakse üksteist. Kui üks alustab mingit tööd, saab teine appi tulla ja vastupidi. Mõni pere on näiteks jaganud tööd nii, et üks käib palgatööl ja tagab perele majandusliku heaolu ning teine tagab perele olmelise heaolu sellega, et hoiab maja korras, teeb söögid ja tegeleb lastega. Ma ei arva, et ükski neist variantidest oleks iseenesest halb, peaasi, et mõlemad osapooled sellise tööjaotusega rahul on.

Tore, et teie peres nii on, kuid sõnadel on ikka väga suur tähtsus. Igas peres ei ole kogu tööjaotus lahkelt ja selgesõnaliselt läbi räägitud vaid see justkui “loksub paika” varasema patriarhaalse kogemuse põhjal. Ning kui keegi siis on õnnetu (naine, keda ei “aidata”, mees, kes ei julge “appi” tulla, sest arvab, et astub teisele varvastele), siis on tegelikult päris raske juba olukorda, oma arusaamu ja praktilisi lahendusi muuta. Märksa paremini aitab, kui kohe alguses (no või ka hiljem, teadlikkuse kasvades) ei kasutata sõnu, mis seda ängistavat ja rollidesse suruvat pereelu edasi kannab.

Ausalt öeldes, kui ma teemaalgatuses sellist sõnastust kasutasin, siis viitasingi rohkem nendele perekoolist läbi käinud teemadele, kus naised on ise nii öelnud. Isiklikult ei arva samuti, et mees mind lastega seoses aitab, mees tegeleb lastega omal ajal ja vanema lapsega kohati rohkemgi kui mina, sest meil on beebi ka.

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 20.01 00:41; 20.01 12:35; 20.01 12:42; 20.01 12:53; 20.01 14:15; 21.01 15:21; 21.01 23:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mind nii hämmastab see jutt, et “mees aitab”… Mees “aitab” lastega tegeleda. Mees “aitab” kodutöid teha.

Mis sajandil me ometi küll elame, kus naised ISE ka on automaatse hoiakuga, et kõik kodu ja lastega seonduv on naiste asi? Ja et kui mees ka kuskil käe külge paneb, siis ta “aitab” naist. Ja mõistagi peab naine siis tänulik olema, kuna tegelikult sellised ebamugavad ja tilulilu asjad ei ole ju meeste asi, vaid naiste kohustus.

Vabandust, et teemast mööda, aga nii kriibib silma see aitamise jutt, et ei saa mitte vaiki olla.

Kusjuures mind hiljuti hämmastas, kui Positiivse ja rahumeelse vanemluse grupis kirjutas üks kommenteerija, et looduses ongi kutsikad emase rida ja kui isa tahab ka natuke tegeleda, siis väga hea, aga teda selleks sundida pole õige. Ja see kommenteerija ei tundunud pildi järgi isegi eriti vana olevat.

+5
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 20.01 00:41; 20.01 12:35; 20.01 12:42; 20.01 12:53; 20.01 14:15; 21.01 15:21; 21.01 23:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mind nii hämmastab see jutt, et “mees aitab”… Mees “aitab” lastega tegeleda. Mees “aitab” kodutöid teha.

Mis sajandil me ometi küll elame, kus naised ISE ka on automaatse hoiakuga, et kõik kodu ja lastega seonduv on naiste asi? Ja et kui mees ka kuskil käe külge paneb, siis ta “aitab” naist. Ja mõistagi peab naine siis tänulik olema, kuna tegelikult sellised ebamugavad ja tilulilu asjad ei ole ju meeste asi, vaid naiste kohustus.

Vabandust, et teemast mööda, aga nii kriibib silma see aitamise jutt, et ei saa mitte vaiki olla.

Kusjuures mind hiljuti hämmastas, kui Positiivse ja rahumeelse vanemluse grupis kirjutas üks kommenteerija, et looduses ongi kutsikad emase rida ja kui isa tahab ka natuke tegeleda, siis väga hea, aga teda selleks sundida pole õige. Ja see kommenteerija ei tundunud pildi järgi isegi eriti vana olevat.

No see on ikka liigiti erinev. Kui võtta nt aluseks lõvikari, siis isane peaks üldse terve päeva vedelema, isegi jahti ei pea vaid longib lihtsalt kaasas ja kui tõesti on näha, et emased ise hakkama ei saa, siis läheb ja lööb oma lõuad sisse…aga muidu ongi tema ülesanne ainult spermat jagada. Kui selle järgi toimetada, siis ei peaks mehed töölgi käima …. Kui aga võtta hoopis eeskujuks pingviinid, siis saame hoopis teistsuguse tulemuse.

+11
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 20.01 11:21; 20.01 13:30; 20.01 13:36; 22.01 13:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil on sama teema, et mees on minu maitsele kohati liiga närviline lastega seoses ja tõstab vahel täitsa asjatult häält, aga polegi ise osanud nii mõelda, et mehe keelamine on tema autoriteedi õõnestamine. Mu mehel on mõned kindlad asjad, mis teda närvi ajavad, näiteks toiduga mäkerdamine. Tal on see kiiks olnud sellest ajast peale, kui laps sai pooleaastasena oma esimesed ampsud. Kui laps on alla kahe aasta vana, siis minu arust on toiduga mäkerdamine natuke nagu paratamatu, aga mees käitub selle peale vahel nii, nagu ta oleks ennast hoopis kakaga kokku määrinud. Näiteks tegime jõulude ajal koos piparkooke, laps istus ka laua ääres ja ajas muidugi kõik kohad jahu täis ja siis tahtis mängima minna. Mees tegi ta puhtaks, aga laps tahtis paari minuti pärast tagasi tulla ja siis mees ei lubanud, et ajab jälle kõik jahu täis. Siis laps nutab ja mina ei saa aru, kuidas mees ei saa aru, et ta võtab lapselt rõõmu ära selles hetkes, sest laps ei saa ju aru, miks teda ei lubata. Siis ma muidugi ise lubasin ta laua äärde tagasi. Ja mees ei ole tavaolukorras üldse suur puhtusefriik ega aja mingit steriilsust ega laitmatut puhtust taga.

Neid vestlusi tuleb jah laste kuulderaadiusest väljas pidada või siis kuidagi õigeaegselt – nt kui mees tahtis last puhtaks pesta, aga küpsetamine veel poole peal, siis kohe, et oota natuke, lõpetame enne ära, muidu määrib end kohe uuesti. Aga ma nt samal mäkerdamise jmt põhjusel üritan pannkoogitainast salaja teha, kuna 2 last korraga tahavad mind kangesti abistada ja siis ei saa miskit tehtud… 😀 Võibolla teinekord on lahendus ka nö mehe keelu tühistamise asemel mehega asuda läbirääkimisse – st siis nagu laps näeb, et see muudetud otsus tuli ühiselt ja isa mõtles ümber – mitte aga, et isa keelab/ema lubab ja tulevikus on see jama, sest hakkab 6-7aastaselt, teismeliselt, juba hakkab iga isa keeldu ema käest üle küsima ja läheb jamaks, kui juba suuremad teemad mängus kui mingi küpsetamine.

A ma lisan, et mõnikord ma ise lükkan vastutuse mehe õlgadele 😀 Nt mingi asi, mida ma väga lubada ei taha, aga ei ole head põhjust keelamiseks (nt teangi, et ilge mäkerdamine kaasneb või muul moel tüütu olukord), siis ütlen, et küsige issi käest 😀 Muidugi saan ma mehelt surmavaid pilke siis 😀

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 20.01 11:21; 20.01 13:30; 20.01 13:36; 22.01 13:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui on päris õige perekond ja tegu vaid meie lastega, siis on lihtne. Asjad saab omavahel alati selgeks rääkida.

Meie peres on paraku lood sellised, et abikaasal laps varasemast. Pole ta emaga kunagi suhelnud ega soovi tuttavaks saadagi, aga näha on ja ka mees rääkinud, et sel inimesel polegi mingeid kasvatuspõhimõtteid. Laps on võinud teha kõike, mida tahab ja kuidas külas olles käituda, pole kodus ilmselt kunagi räägitudki. Mulle polnud vastuvõetav iga kord taas nullist alustada, lisaks mööda korterit tuustimine (mida silm vähegi nägema ulatas, kõike oli vaja kiskuda), sahtlites sorimine, voodil hüppamine, iga suunamise või keelamise peale silmade krillitamine.

Hakake nüüd kõik tulistama, et mees on ju selle lapse isa ka kasvatagu ja suunaku ja bla-bla-bla. Tühi loos. Kui laps on kodus ema poolt nii üles ässitatud ja kõik on talle lubatud… Meie jaoks lahenes asi nii, et meie koju ta enam ei tule, mees kohtub temaga oma vanematekodus. Nii saan ka kindel olla, et ühisele lapsele lollusi ei õpetata. Ei puutu enam kokku, ei ole ka probleeme.

Täpselt nii ongi – mees on ka lapsevanem ja tema asi on oma last õigesti kasvatada. Mingi aja elas ju mees oma lapsega koos?

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 20.01 14:01; 20.01 14:03; 20.01 14:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis aitamisse puutub, siis see küll laste olemasolust ei sõltu. Tavaliselt teenindab armunud naine meest ette ja taha. Aga lapsed tulevad, siis enam ei jaksa. Väga hästi saa enne laps aru, kas mees hoolitseb naise eest, teeb ise vajalikke töid, hoiab korda, panustab rahaliselt jne.

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 20.01 14:01; 20.01 14:03; 20.01 14:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mind nii hämmastab see jutt, et “mees aitab”… Mees “aitab” lastega tegeleda. Mees “aitab” kodutöid teha.

Mis sajandil me ometi küll elame, kus naised ISE ka on automaatse hoiakuga, et kõik kodu ja lastega seonduv on naiste asi? Ja et kui mees ka kuskil käe külge paneb, siis ta “aitab” naist. Ja mõistagi peab naine siis tänulik olema, kuna tegelikult sellised ebamugavad ja tilulilu asjad ei ole ju meeste asi, vaid naiste kohustus.

Vabandust, et teemast mööda, aga nii kriibib silma see aitamise jutt, et ei saa mitte vaiki olla.

Kusjuures mind hiljuti hämmastas, kui Positiivse ja rahumeelse vanemluse grupis kirjutas üks kommenteerija, et looduses ongi kutsikad emase rida ja kui isa tahab ka natuke tegeleda, siis väga hea, aga teda selleks sundida pole õige. Ja see kommenteerija ei tundunud pildi järgi isegi eriti vana olevat.

Ja saagi kojutoomine on looduses enamasti isase rida….

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 20.01 14:01; 20.01 14:03; 20.01 14:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mind nii hämmastab see jutt, et “mees aitab”… Mees “aitab” lastega tegeleda. Mees “aitab” kodutöid teha.

Mis sajandil me ometi küll elame, kus naised ISE ka on automaatse hoiakuga, et kõik kodu ja lastega seonduv on naiste asi? Ja et kui mees ka kuskil käe külge paneb, siis ta “aitab” naist. Ja mõistagi peab naine siis tänulik olema, kuna tegelikult sellised ebamugavad ja tilulilu asjad ei ole ju meeste asi, vaid naiste kohustus.

Vabandust, et teemast mööda, aga nii kriibib silma see aitamise jutt, et ei saa mitte vaiki olla.

Kusjuures mind hiljuti hämmastas, kui Positiivse ja rahumeelse vanemluse grupis kirjutas üks kommenteerija, et looduses ongi kutsikad emase rida ja kui isa tahab ka natuke tegeleda, siis väga hea, aga teda selleks sundida pole õige. Ja see kommenteerija ei tundunud pildi järgi isegi eriti vana olevat.

<p style=”text-align: left;”>No see on ikka liigiti erinev. Kui võtta nt aluseks lõvikari, siis isane peaks üldse terve päeva vedelema, isegi jahti ei pea vaid longib lihtsalt kaasas ja kui tõesti on näha, et emased ise hakkama ei saa, siis läheb ja lööb oma lõuad sisse…aga muidu ongi tema ülesanne ainult spermat jagada. Kui selle järgi toimetada, siis ei peaks mehed töölgi käima …. Kui aga võtta hoopis eeskujuks pingviinid, siis saame hoopis teistsuguse tulemuse.

Jah, ma tean seda, et liigiti on see erinev, lihtsalt hämmastas, et seal grupis selline kiviaegne avaldus tehti ja veel nooremapoolse naise poolt.
Minu ämm on mulle uhkusega kommenteerinud, et tema poeg on ikka nii tubli, et lastega tegeleb. Tema enda lastel on kaks erinevat isa ja kumbki pole lastega eriti tegelenud, seega talle tundubki see erilise asjana, et mees ka laste kasvatamisest osa võtab, aga noorema põlvkonna jaoks on see juba pigem normaalsus. Või siis vähemalt eeldus, kui mitte tegelikkus.

+4
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 20.01 00:41; 20.01 12:35; 20.01 12:42; 20.01 12:53; 20.01 14:15; 21.01 15:21; 21.01 23:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No see on ikka liigiti erinev. Kui võtta nt aluseks lõvikari, siis isane peaks üldse terve päeva vedelema, isegi jahti ei pea vaid longib lihtsalt kaasas ja kui tõesti on näha, et emased ise hakkama ei saa, siis läheb ja lööb oma lõuad sisse…aga muidu ongi tema ülesanne ainult spermat jagada. Kui selle järgi toimetada, siis ei peaks mehed töölgi käima …. Kui aga võtta hoopis eeskujuks pingviinid, siis saame hoopis teistsuguse tulemuse.

Ja meie oleme? Inimesed või loomad?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 20.01 11:28; 20.01 19:49; 20.01 19:51; 20.01 22:39; 21.01 14:30; 21.01 19:53; 22.01 09:02; 22.01 10:33; 22.01 14:18; 22.01 14:20; 23.01 12:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja saagi kojutoomine on looduses enamasti isase rida….

Kuidas sel juhul on, kui mõlemad teenivad võrdset palka, või emane teenib koguni rohkem?

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 20.01 11:28; 20.01 19:49; 20.01 19:51; 20.01 22:39; 21.01 14:30; 21.01 19:53; 22.01 09:02; 22.01 10:33; 22.01 14:18; 22.01 14:20; 23.01 12:41;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 69 )


Esileht Pereelu ja suhted Kasvatuspõhimõtted